D66 wil snel nieuw debat over beurs Ziektepremies stijgen sneller door tegenvallers De klok die in Nootdorp luidde, galmt lang na Watersporters en politie zinnen op regels voor nieuwkomer Jet-sld TE HUUR ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1988 ia— J i PAGINA 3 Na uniek vonnis harmonisatiewet DEN HAAG (ANP) PvdA en D66 willen dat minister Deetman (onderwijs) snel duidelijkheid schept in de kwes tie van de studiebeurzen. D66 ziet in het vonnis van de rechter in Den Haag over de omstreden harmonisatiewet aanleiding om onmiddellijk na het zomerreces van de Ka mer op 30 augustus een nieuw debat over de studiefinan ciering te vragen. DEN HAAG (ANP) - Het ziet er- naar uit dat de watersport in ons land verrijkt wordt met een nieuw vaartuig, dat echter door de overi ge watersporters en de politie be paald niet met gejuich is ontvan gen: de jet-ski. Dat zijn gestroom lijnde, zeer wendbare wa terscooters die met snelheden van zo'n 45 kilometer over het water kunnen scheren. De grote ver scheidenheid aan regels die de wa tersport in goede banen moeten lei den, biedt deze scooters meer ruimte dan menigeen lief is. Secretaris Jibben van het Ko ninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) spreekt nog niet van een hausse van klachten, maar is bezorgd over de ontwikkelingen. "Als je zag hoeveel van die dingen er op de Hiswa al te koop aangebo den werden. Ik houd m'n hart vast als er daar meer van op het water verschijnen in een warm en druk strandweekeinde". Het afgelopen weekeinde was er zo een. Niet dat er al enorme hoe veelheden jet-ski's werden gesig naleerd: het apparaat kost nog al tijd gemiddeld tien mille. In Zand- voort waren er een paar te zien, maar volgens de plaatselijke red dingsbrigade leverde dat geen pro blemen op. Wel was het raak in Bergen aan Zee: een groepje jet skiërs schepte er vermaak in tus sen zwemmende badgasten heen en weer te crossen en bracht zo po litie en Justitie op de been om zich te beraden op maatregelen. "De problemen verbazen me niets", zegt de Haarlemse jet ski enthousiast Pablo Nieuw. Nieuw - verhuurder van jet ski's, initiatief nemer voor de oprichting van een vereniging en organisator van de onlangs gehouden tweede open kampioenschappen - moet toege ven dat de jet-ski niet echt onge vaarlijk is. "Het is net een auto: je moet er niet onverantwoordelijk mee omgaan. Die dingen zijn op de markt gekomen, iedereen kan ze kopen, maar er is geen vaarplek en er zijn geen regels, dus kun je onge lukken verwachten". De gevaren voor de skiër zijn mi- niem: valt hij van zijn scooter dan draait het ding stationair rond zijn berijder of de motor slaat af dankzi j een 'dodemansknop'. Het gevaar voor zwemmers is echter dat de ruim twee meter lange scooter plotseling op hen af komt. In de schroef belanden is overigens niet mogelijk omdat een jet ski wordt voorgestuwd door een waterstraal. Regels Volgens Nieuw valt het lawaai van de motor mee: hij komt tot maximaal tachtig decibel, 'terwijl een speedboot toch gauw 120 haalt'. Verdere gevaren voor het milieu ziet hij niet, als er tenminste nog loodvrije en in het water af breekbare benzine wordt gebruikt. Een standpunt dat niet gedeeld wordt door onze oosterburen, waar ,de Grünen al een jaar of vijf, zes jaar geleden protesteerden tegen de jet-ski's. Nieuw probeerde al twee jaar ge leden kustgemeenten te winnen voor zijn plannen: een stuk strand waar hij jet ski's kan verhuren maar waar ook de particulier te recht kan, liefst met een geul naar dieper water, een parcours in het water, beveiliging en instructeurs. Dit alles vanuit zijn opvatting dat een gemeente beter de zaak kan re guleren dan verrast te worden door wildgroei als in Bergen. Daar was overigens de interesse voor zijn plan destijds nihil. Alleen in Scheveningen kreeg hij voet aan de grond. Overigens liggen de za ken daar nu stil omdat al zijn jet ski's in één keer gestolen zijn. Van diverse kanten komt een pleidooi voor regels. Dan zal aller eerst vast moeten liggen wat de jet ski precies is, zoals de surfplank eerst gedefinieerd moest worden als zeilboot. Een snelle motorboot lijkt de meest aangewezen soort naam voor de waterscooters. Er zijn talloze regelingen van verschillende overheden zoals het Binnenvaart Politie Reglement (al gemene verkeersregels op het wa ter), een bijzonder reglement klei ne vaartuigen, regionale verorde ningen (meestal voor snelle jnotor- boten en waterskiën) en bijzondere reglementen voor snelle motorbo ten. De gemeenten kunnen bij Al gemene Plaatselijke Verordening (APV) het een en ander regelen. Naar gelang de aard van de rege ling worden maximum- of mini mumsnelheden vastgelegd en plaatsen voor bepaalde soorten vaartuigen. De Alkmaarse hoofdofficier van justitie Josephus Jitta, die met de Bergense perikelen werd gecon fronteerd: "Als we dit op langere termijn goed willen aanpakken, zal er toch overleg moeten zijn over re gelingen waarin je bij voorbeeld plaatsen vastlegt waar snel gevaren mag worden en registratie eist - als dat gaat met die kleine dingen. Nu kan ik alleen maar over de korte termijn praten en dat is optreden als er gevaarlijke situaties zijn". De rechter sprak gisteren uit dat al le studenten die momenteel bezig zijn aan een tweede studie, deze mogen afmaken. Ongeacht of ze daardoor langer dan zes jaar stude ren, het maximum dat Deetman in de harmonisatiewet stelt. Deze re geling mag van de Haagse recht bank alleen gelden voor mensen die dit jaar voor het eerst op een universiteit of hogeschool komen. Deetman wilde deze regeling ech ter met terugwerkende kracht in- alle studenten. Daar- heid te testen. Met het toetsen in hoger beroep moet gaan en een nieuwe wet moet maken. Staatsrechtgeleerden beoordeel den gisteren het vonnis van de Haagse rechtbankpresident als re volutionair. Voor het eerst toetst een rechter een wet aan het Statuut voor het Koninkrijk. Daarmee om zeilt hij het expliciete grondwette lijk verbod voor rechters om wet ten aan de Grondwet te toetsen en creëert tegelijkertijd toch de moge lijkheid een wet op zijn deugdelijk- door kwam het voltooien van hun studie in gevaar voor naar schat ting 85.000 hbo-studenten en 7000 universiteits-studenten. Volgens D66 is de rechterlijke uitspraak een uiterst pijnlijk ge volg van het onzorgvuldig hande len van de minister. De Democra ten willen in het debat helderheid over de nieuw ontstane situatie, een grondige herziening van de wet, een beoordeling van de gang van zaken en een oordeel van de Kamer over de consequenties die hieruit moeten worden getrokken. De PvdA wil ook snel helderheid van de minister. De partij blijft bij haar bezwaren tegen de wet, zoals die in het kamerdebat al naar voren zijn gebracht. De PvdA noemde de wet toen onrechtvaardig. "Merk waardig dat het CDA een uitspraak van de rechter nodig heeft om dat in te zien", aldus een woordvoerder van de fractie. CD A-onderwij sspe- cialist Lansink reageerde gisteren op het vonnis met de uitspraak niet CDJA Het bestuur van het CDJA, de jongerenorganisatie van het CDA, onderzoekt juridische stappen te gen de nieuwe jongerenorganisatie van de Centrum Democraten, de Centrum Democraten Jongeren Actief. CDJA-voorzitter Koppejan vindt deze naamgeving laag bij de grond. Donderdag besloten de Centrum Democraten tot de op richting. Het christen-democra tisch CDJA, de liberale JOVD, de Jonge Socialisten en de Jonge De mocraten zullen het 'CDJA' boy- cpotten en extra nadruk leggen op de bestrijding van racisme en fas cisme. Bergbeklimmer Een 22-jarige Amstelvener is in Oost-Tirol tijdens de afdaling van de Grossglockner omlaaggestort en om het leven gekomen. Hij maakte deel uit van een groep van zeven Nederlandse alpinisten, van wie twee anderen licht gewond raakten. De zeven waren met tou wen aan elkaar verbonden. Ver moedelijk is één van hen uitgegle den. Het gezelschap gleed 150 tot 200 meter naar beneden, waarbij het slachtoffer en de twee gewon den in een gletsjerspleet terecht kwamen. Sudan Het Nederlandse Rode Kruis heeft haar hulp aan het door wa tersnood getroffen Sudan verdub beld tot 800.000 gulden. De aanvul lende vier ton wordt besteed aan landbouwplastic om daarmee de circa 25.000 getroffen gezinnen een provisorisch onderdak te bieden, 18.000 kilo eiwitrijke biscuits in blik en vijf miljoen waterzuive ringstabletten. Wegens doorbraak- gevaar zijn enkele grote stuwdam men geopend waardoor de hoofd stad Khartoum komend weekein de vermoedelijk opnieuw met overstromingen te kampen krijgt. het Statuut kunnen beginselen als rechtszekerheid, waar het in dit ge ding om ging, nu toch worden ge controleerd. De reacties van vijf staatsrecht geleerden waren unaniem lovend. Wetten worden ook nu al getoetst aan internationale verdragen. Toet sing aan het Statuut is daar het lo gische vervolg op. Het vreemde is alleen dat tot nog toe niemand op het idee van de toetsing aan het Statuut kwam. Niets echter staat een dergelijke toetsing in de weg, aldus de vijf hoogleraren. 'Een rechterlijke controle van wetten is lange tijd volstrekt uit den boze geweest. Uit een oogpunt van scheiding del- machten - wetge vende, uitvoerende en rechterlijke macht - heerste het idee dat rech ters met hun vingers van wetten af "moesten blijven. Met de bepaling in de in 1983 herziene Grondwet, dat wetten wel aan 'een ieder ver bindende bepaling in internationa le verdragen' getoest konden wor den, werd al een kleine bres gesla gen in die scheiding der machten. Het gelijkheidsbeginsel bijvoor beeld, bovenaan genoemd in de Grondwet, is ook terug te vinden in internationale verdragen. Om het gelijkheidsbeginsel in een wet te kunnen toetsen, heeft een rechter de Grondwet niét eens meer nodig. Toetsing aan het verdrag levert hetzelfde op. Met de toetsing van de Harmonisatiewet aan het Sta- DEN HAAG - Per 1 oktober wordt de ziektekostenpremie voor parti culier verzekerden tussentijds fors verhoogd met liefst zeven procent. tenverzekering bijna allemaal 'du re' verzekerden erbij. Het Zilveren Kruis, de grootste ziektekostenver zekeraar, moest in 1987 op dit Naar verwachting zal het hier niet derdeel 30 miljoen gulden bijleg- Mijnenjager Urk terug, Golfoperatie nadert eind SCHIPHOL (ANP) - De beman ning van de mijnenjager Urk is gis teren uit de Perzische Golf in Ne derland teruggekeerd. Zij is afge lost door de ruim veertig koppen sterke bemanning van de Zierik- zee, die vorige week naar Dubay is vertrokkken. De mannen, die on- tuut wordt eenzelfde weggetje be- der temperaturen van boven de wandeld: indirecte controle op de deugdelijkheid van ee de rechter, dit keer niet drag maar via het Statuut, aldus de staatsrechthoogleraren. Ze menen wel dat hoger beroep en later eventueel cassatie juri disch belangrijk is'om deze unieke veertig graden hebben moeten wet door werken, gaan nu tot 19 oktober met a een ver- zomerverlof. Volgens commandant Glaser van de Urk is de samenwerking met de twee andere WEU-landen die oorlogsschepen in de Golf heb ben, Frankrijk en Italië, minimaal uitspraak van de kort geding-rech- geweest. "Wij zijn wel ter te verstevigen. gengekomen in havens, i i te niet feitelijk direct samenge werkt", aldus Glazer. Nederland weet niet precies wat voor mijnen waar en wanneer door Franse sche pen onschadelijk zijn gemaakt. Voorgangers van de Urk, de Maas sluis en de Hellevoetsluis, hebben vijf mijnen gevonden, de Urk niet één. Overigens hebben de Franse en Italiaanse oorlogsbodems na drukkelijk opdracht eigen koop vaarders te beschermen, terwijl Nederland en België sterk de na druk leggen op het belang van de vrijheid van scheepvaart in inter nationale wateren. Tot nu toe heeft de Urk nauwe lijks gebruik behoeven te maken van de Britse bevoorradingssche pen voor het uitvoeren van repara ties. Een kapotte onderwatermotor is het in het droogdok van Dubayy gerepareerd. Onderzoek van de Maassluis en de Hellevoetsluis heeft uitgewezen dat de schepen, na negen maanden in de Golf, nog in uitstekende staat verkeren. Uit militair-technisch oogpunt zou de Urk drie perioden van 4,5 maanden - het maximum voor de bemanning - in de Golf kunnen blijven. Op po litiek niveau is besloten dat het schip in elk geval tot november be schikbaar is voor operaties in de Golf, maar gezien de politieke ont wikkelingen lijkt eerdere terug keer niet uitgesloten. bij blijven. Opheffing van de vrij-II willige ziektefondsverzekering, onverwachte kostenstijgingen en onzekerheid over de stappen die de overheid na dit jaar gaat doen, zijn de oorzaken van deze plotselinge maatregel. door Kees Cornelisse Tal van ziektekostenverzeke raars ondervinden nog de naweëen van het opheffen van de vrijwillige ziekenfondsverzekering in 1986. Ruim 800.000 verzekerden kwa men daardoor op de particuliere markt terecht, waar voor hen een standaardpolis beschikbaar was van 143,50 per maand, die echter niet kostendekkend was. Daarvan hebben vooral de niet-commercië- le ziektekostenverzekeraars de ne gatieve gevolgen ervaren. Een van deze verzekeraars, de VGNN in Groningen, liet al op 2 ju li zijn premies met zeven procent stijgen na een onverwacht verlies in 1987 van een half miljoen gul den. Dit kwam door een te lage in schatting van de vrijwillig overge komen 65-plussers. Dat zijn over het algemeen 'dure' verzekerden. Ook andere verzekeringsmaat schappijen blijken hierdoor in de problemen te zijn geraakt. De niet-commerciële maat schappijen kregen door de ophef fing van de vrijwillige ziektekos- Naar buiten toe hield het gemeen tebestuur van Nootdorp vol dat er geen nieuwe woonwijk zou worden gebouwd, die een aanslag zou bete kenen op het agrarische karakter de gemeente. Er bestond ook vertrouwelijk rapport waaruit betreffende recht een recht op het vergaren, doorgeven en ontvangen van inlichtingen in. Een journalist wil niet zo maar wat beweren. Daarom zal deze zich in het bij zonder toeleggen op het vergaren t doorgeven van op feiten geba- door Thom Holterman Dat rapport werd naar buiten ge bracht door het aan een journalist toe te spelen, die er een bericht over maakte. Het gemeentebestuur wilde weten waar het 'lek' zat en vroeg de journalist naar zijn bron. Dat gaf deze niet vrij, waarop hij binnen het kader van een straf rechtelijk onderzoek door het justi tiële apparaat in gijzeling werd ge- Sloopgoud Bij een overval op een goud transport is gisteren voor een mil joen gulden sloopgoud buitge maakt. De auto werd op plaats koeriers klemgereden door twee auto': man werd door twee overvallers bedreigd met een vuurwapen en opgesloten in de kofferbak. Toen hij zich na een kwartier wist te be- v;ijden, waren de twee koffers met sloopgoud verdwenen, overvallers-ontbreekt elk spoor, Schipholtunnel De westbuis van de Schipholtun nel, die wegens werkzaamheden sinds 20 juli is afgesloten, staat van middag vanaf 15.00 uur weer open. Aanvankelijk zou dat pas komende maandag gebeuren, maar door het goede weer verliep het werk snel ler dan verwacht. In het weekeinde 19 tot en met 22 augustus wordt de buis 's morgens vroeg nog een instrument tegen voor de uit- afgesloten voor resterende werk zaamheden. Het weekeinde van 26 met 29 augustus is de buis - bleek dat het gemeentebestuur wèl seerde berichten. Hierbij speelt het akkoord ging met het bouwplan, idee van de openbaarheid een be langrijke rol. Dit is niet alleen van belang in het kader van de controle op de overheid, maar ook bij de uit oefening van het journalistieke be roep. Die openbaarheid voor pu blieke organen is in Nederland voor een belangrijk deel geregeld in de Wet Openbaarheid van be stuur. Naast dit nationale recht geldt ook internationaal recht. Zo erkent Nederland het Verdrag tot be scherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijhe den. In dat verdrag is het recht op 'vrijheid van meningsuiting' opge nomen (art. 10). Dit recht omvat mede de vrijheid om inlichtingen te ontvangen of door te geven zon der inmenging van overheidswege en ongeacht grenzen. Het tweede lid van dat verdragsartikel zegt wel dat de uitoefening van die vrijhe den onderworpen kan zijn aan be paalde formaliteiten, maar het kan natuurlijk niet zo zijn dat die for maliteiten de uitoefening van die vrijheden alleen nog maar denk beeldig maken. Klokkeluiders Hiermee zijn we terug bij de pro blematiek die in de beginvraag op gesloten ligt: als onder alle omstan digheden geheimhouding tot abso lute plicht wcrdt, dan is de functie van de vrije nieuwsgaring voor een deel de nek omgedraaid. Geheim houding kan niet absoluut zijn, in dien tegelijkertijd de beginselen van de rechtsstaat worden aange hangen. Wanneer bijvoorbeeld po litieke misleiding ontmaskerd kan worden op grond van vertrouwelij ke nota's, dan moet er in een derge lijk geval ruimte zyn voor 'klokke luiders'. De term 'klokkeluiden' is een vertaling van het Engelse 'whistle- blowing'. Die term is in de Verenig de Staten in zwang geraakt naar aanleiding van de onthullingen Ergens doorbreekt iemand zijn of haar geheimhoudingsplicht en de justitiële reactie voert ons terug naar bijkans middeleeuwse sferen: waarheidsvinding door lijfsdwang. Hier zijn alle vërhoudingen uit het oog verloren. Het geschetste voorval heeft de de koerier omvang van een dorpsrel. De maat- de geheimgehouden schappelijke problematiek die er •erdracht aan twee achter zit, is belangwekkender. Het ander bedrijf gaat immers om de vraag Het Nootdorpse geval leert dat er een vierkant verschil bestond tus sen wat naar buiten toe door het college van B en W werd volgehou den (niet bouwen van een woon wijk) en waartoe het intern beslo ten had (wel bouwen van een rijk). In zo'n geval hoort er wettelijke geheimhoudingsplicht van ambtenaren (als in ambtena renreglementen en bijzondere wet ten geregeld) en van politici (voor gemeenteraadsleden in art. 49 ge meentewet) doorbroken mogen Van de worden. Wie die vraag met 'nooit' beantwoordt, zet het goed functio neren van de democratische con trole op het optreden van het over heidsbestuur (bijvoorbeeld de re gering, het college van burgemees ter en wethouders) op het spel. Openbaarheid De controle op het doen en laten van de overheid heeft in een rechts staat een zwaar accent. In de sfeer de grondrechten komen in tegenstelling tot de eerdere plan nen - gewoon geopend. oefening van de controle vorm van het recht op 'vrijheid drukpers' (art. 7 Grondwet). Wil het door (hoge) Amerikaanse ambtena- publiceren van een bericht feitelij ke grondslag hebben, dan sluit het de misleiding van de be volking door de opeenvolgende De twee journalisten van de Delftsche Courant die bij de affaire-Noot dorp waren betrokken: Rob van Es en Joke Rienmeijer. Van Es is een dag gegijzeld omdat hij zijn bron niet wilde r Amerikaanse regeringen tijdens de oorlog in Vietnam. In zijn artikel getiteld 'De rechts positie van ambtelijke klokkelui ders' in het Nederlandse Tijd schrift voor de mensenrechten (NJCM-bulletin, 1987, nr. 8), geeft mr. M. Bovens enkele Nederlandse voorbeelden van 'klokkeiuiders'. Hij wijst onder meer op het hoofd Algemene Zaken bij het ABP, die I met een zwartboek naar buiten kwam, en op een medewerker van de Nationale Ombudsman, die zijn bevindingen aangaande de slechte staat van de politiecellen in Gorin- chem aan NRC-Handelsblad door- j speelde. Nu, in het Nootdorpse ge val, geeft een raadslid gegevens door. Deze komen via een oud raadslid in handen van een journa list. De Gemeentewet regelt dat raadsleden geheimhouding opge legd kan worden (art. 49). Dit be treft dan een besluit van de ge meenteraad (art. 49, lid 5). Het ge meentebestuur kan omtrent de in houd van stukken een voorlopige geheimhouding opleggen (lid 6). Die voorlopige oplegging vervalt, als die in de eerstvolgende ge meenteraadsvergadering niet door de raad bekrachtigd wordt (lid 7). Een en ander speelt zich met geslo ten deuren af, waaruit door de bur- niet alleen ruimte te zijn voor 'klok keluiders', die ruimte is er ook als men acht slaat op het stelsel van grondrechten en rechtsstatelijke beginselen. De journalist mag van die gege vens gebruik maken, onder be scherming van zijn of haar bron. Dat die bescherming hier "geheim houding" inhoudt, kan niet zwaar wegend zijn, omdat het bestaan van de feitelijke grondslag van het bericht het vertrouwelijke rap port niet in het geding was: het rapport bestond. Dat het justitiële apparaat de gij zeling van de journalist in eerste in stantie doorzette (in tweede instan tie is die opgeheven) is een (zoveel ste?) teken aan de wand dat er in de maatschappij krachten werkzaam zijn die op de beginselen van de rechtsstaat trachten te korten. De angst voor lijfsdwang zou journa listen in de toekomst ervan kunnen weerhouden om van aan hen toege speelde gegevens gebruik te ma ken, als zij moeten beloven hun bron te beschermen. In zo'n geval kan een journalist medeplichtig worden aan het ver zwijgen van hem of haar bekend #'nd (politiek) bedrog, terwijl hel ist tot zijn of haar professionele verantwoordelijkheid behoort dil te openbaren. Een Nootdorpse rel kan zo verstrekkende maatschap pelijke consequenties hebben. 's maandags gesloten GEMEUBILEERDE STUDIO'S met kleuren tv en telefoon Max. 2 personen incl. gas, licht en water. 750,- per maand Voor inlichtingen: tel. 01719-19500. gen. Pleidooien voor een betere c derlinge lastenverdeling tussen de diverse soorten particuliere verze keraars hebben vooralsnog niets opgeleverd. Medicijnen Een nieuwe factor is de dit jaar onverwacht opgetreden stijging van de kosten voor de gezond heidszorg. Zo zijn de prijzen van geneesmiddelen fors gestegen, on danks het nieuwe tariefstysteem voor medicijnen, waar een bespa ring van 100 miljoen gulden van verwacht werd. De particuliere verzekeraars zijn nu gemiddeld 10 tot 20 procent duurder uit. Verder stegen dit jaar de verpleegtarieven in de ziekenhuizen en werden fy siotherapie en kunst- en hulpmid delen, zoals gehoorapparaten, veel duurder. Vanuit de overkoepelen de verzekeraarsorganisatie, het Verbond van Verzekeraars in Ne derland, werd toen geadviseerd de premies tussentijds te verhogen. De OHRA is de eerste grote ziek teverzekeraar die deze week de verhoging van de premies bekend maakte. Ook bij het Zilveren Kruis wordt gesproken over een verho ging, maar over een eventueel be sluit wil men daar nog niets kwijt. Ook andere maatschappijen zullen vrijwel zeker tot de premieverho gingen overgaan. De maatschap pijen willen met de nieuwe maatre gel waarschijnlijk ook de overheid een slag voor zijn in verband met de op stapel staande basisverzeke ring. Het ministerie is nog niet op de hoogte van de verhogingen, maar zegt die rustig af te wachten. Ook de overkoepelende organisa tie van ziektekostenverzekeraars, het KLOZ, blijkt enigszins verrast. Ouderen Nog voordat er een discussie los barst over de rechtmatigheid van de premie-verhoging, bestaat er al een fors meningsverschil tussen de verzekeraars en staatssecretaris Dees (volksgezondheid) over de ge plande verlaging van de premies voor ouderen. Die is gekoppeld aan een premieverhoging van de stan daardpolis voor de voormalig vrij willig-verzekerden met een tientje. Maar die stijging heeft Dees niet goedgekeurd. Het KLOZ stelt dat inmiddels afspraken daarover zijn gemaakt. Het ministerie ontkent in alle toonaarden. Het plan was om oudere verze kerden die meer dan 181 gulden per maand aan premie betalen, het meerdere terug te geven. Vanuit de Tweede Kamer wordt al lang ge pleit voor verlichting der lasten voor bejaarden verzekerden. Maar deze regeling is gekoppeld aan de wens de premie van de standaard polis van 143,50 tot 153,50 per maand te verhogen. Dat kan vol gens het KLOZ niet meer per 1 sep tember. Wanneer wel, dat weet mo menteel niemand. Te vrezen valt dat de aangekondigde tussentijdse verhogingen de verzekering voor 65-plussers nog duurder zal ma ken. Stijging verwacht van graanprijzen WASHINGTON (Rtr) - De goede- rentermijnmarkt in Chicago zal de komende dagen scherp reageren op de jongste sombere prognoses van de Amerikaanse regering om trent de graanoogst van dit jaar, al dus graandeskundigen in Chicago. Donderdag kwam het Amerikaan se ministerie van landbouw met haar jongste maandelijkse oogstra- mingen. Die zijn als gevolg van de ernstige droogte in de Verenigde Staten erg pessimistisch uitgeval len. De regering verwacht dat dit jaar aan maïs, sojabonen en tarwe respectievelijk 37 procent, 23 pro cent en dertien procent minder zal worden geoogst. De Amerikaanse onderminister van landbouw Ewen Wilson noemt de vermindering van de maïsop- brengst ongekend. Daarmee wordt het record van 1983 gebroken. In dat droogtejaar daalde de op brengst per hectare met 28 procent.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3