Bomers voelde zich in China best thuis Wijziging Wereldraad bepleit Voorzichtig zijn in ons oordeel PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1988: HAARLEM (GPD) - Als buitenstaanders moeten we voorzichtig zijn in ons oor deel over de ingewikkelde kerkelijke situatie in China. Tegen de achtergrond van wat de gelovigen van alle godsdiensten hebben moe ten doorstaan kun je er al leen maar begrip voor heb ben dat sommigen bereid zijn tot compromissen met de communistische autori teiten. Dat zegt de Haarlemse bisschop Bomers die onlangs een bezoek bracht aan de Volksrepubliek Chi na. Hij heeft de indruk dat het aan tal katholieken dat trouw is geble ven aan de band met Rome aan zienlijk groter is dan de aanhang van de 'patriottische kerk' uit de re volutie. Bisschop Bomers zat op uitnodi ging van een kennis uit zijn eigen tijd als missionaris in een delegatie van de rooms-katholieke hulporga nisatie 'Caritas Zwitserland', die in China ontwikkelingsprojecten moest beoordelen. De Europese le den van de delegatie werden bege leid door een in Hong Kong wonen de Chinese priester die als reislei der en tolk optrad. De reis voerde naar Shanghai, Beijing (Peking) en Guangzhou (Kanton), terwijl uit Shanghai ook nog een bezoek werd gebracht aan Sheshan, een bedevaartsoord voor katholieken waar ook één van de zeven priesterseminaries van het land staat. Tot de projecten waar het gezelschap heen ging behoor den scholen, medische plaatsen en bejaardenhuizen. In Shanghai werd gesproken over de stichting van een eigen drukkerij voor het aartsbisdom. Ondergronds De Haarlemse bisschop heeft zo wel met de officieel erkende Ka tholieke Kerk als met de 'onder grondse kerk' kennisgemaakt. Dat laatste is vrij uitzonderlijk, want voor de meeste buitenlanders is een ontmoeting met de dissiden tenbeweging onmogelijk. De Rooms-Katholieke Kerk in China raakte in de jaren vijftig ten gevolge van de hevige vervolgin gen ernstig verdeeld. Onder zware druk moest een deel van de kerk al le banden met het Vaticaan verbre ken en via de 'Patriottische Associ atie" samenwerken met de Chinese autoriteiten. Evenals de protes tantse kerken moeten de katholie ken mee in de zogenaamde 'drie- zelf-beweging': zelfbestuur, finan ciële onafhankelijkheid en een ei gen Chinese leer. Priesters en bisschoppen die trouw aan Rome wilden blijven werden gevangen gezet of kregen huisarrest. In de twintig jaar die volgden zijn op veel bisschopsze tels stromannen van het Chinese regime benoemd zonder toestem ming van de paus. Het Vaticaan heeft de Volksrepubliek China nooit diplomatiek willen erkennen en zal dat ook niet doen zonder een goede regeling voor de bisschop pen die in functie zijn buiten toe stemming van het centrale leerge zag in Rome. Onder de rooms-katholieken die weigerden tot een compromis te komen met de autoriteiten groeide een ondergrondse beweging, waar van niemand de precieze omvang kent. Bomers heeft bij zijn bezoek aan China getallen gehoord die er op neerkomen dat de ondergrond se Rome-getrouwe kerk twee- tot driemaal zo groot is als de erkende patriottische kerk. „De situatie is erg ingewikkeld en moeilijk. Aan de ene kant heeft de patriottische beweging vreselijke dingen ge daan. Anderzijds moet je er begrip voor hebben dat een deel van de kerk onder de uiterst moeilijke om standigheden van de jaren vijftig geprobeerd heeft iets van de kerk overeind te houden". „Er zijn kwade elementen die veel te ver zijn gegaan in hun sa menwerking met de communisten, maar er zijn in de patriottische be weging ook priesters en leken die uitstekend werk hebben gedaan en die misschien in hun hart wél trouw zijn gebleven aan de paus. Ze doen mee in de nationale kerk om invloed te kunnen uitoefenen. Ik heb zelfs gehoord aat er pries ters zijn die hun officiële functie combineren met werk voor de on dergrondse kerk. Noodzaak Hoe verdeeld de kerk is reali seerde bisschop Bomers zich toen hij in Hong Kong een 'echte', dat wil zeggen door Rome benoemde bisschop ontmoette, nadat hij in China zelf drie patriottische bis schoppen had gesproken. De 'ech te' bisschop was Dominique Tang, die 22 jaar gevangen heeft gezeten. In Shanghai bezocht hij bisschop Aloysius Jin. „De eigenlijke aarts bisschop van Shanghai, Ignatius Kung Pingmei, is in januari vrijge laten en zit nu in de Verenigde Sta ten". Bisschop Jin voelt wel wat voor de patriottische kerk. "Hij zei dat hij de paus wel respecteert, maar dat de Chinese kerk zelfstandig, dus los van Rome moet functione ren. Hij, beriep zich daarbij op uit spraken van het Tweede Vaticaans Concilie over de plicht van de kerk om op de tekenen des tijds in te gaan. Volgens Jin is het een teken van deze tijd dat de kerk in China alleen kan overleven zonder in menging van buitenaf. Hij vindt dat de paus dat moet erkennen. Van bisschop Tang hoorde ik pre cies het tegenovergestelde. Die zei dat hij zichzelf niet meer rooms-ka- tholiek zou durven noemen als hij zou breken met de paus. Heel veel bisschoppen, priesters en gelovi gen hebben voor die overtuiging vreselijk moeten lijden, dat moeten we wel bedenken". Bisschop Tang is een voorbeeld van die martelaars. Toen hij in 1980 na 22 jaar werd vrijgelaten heeft de regering de priesters in zijn bisdom voor de keus gesteld: Tang weer als bisschop of een priester van de pa triottische kerk. De priesters kozen voor Tang en zijn benoeming kreeg de instemming van het Vaticaan. Maar toen hij om medische rede nen in het buitenland vertoefde en van die gelegenheid gebruik maak te om de paus in Rome te bezoe ken, werd dat door de Chinese re gering opgevat als een poging om het Vaticaanse gezag over de Chi nese kerk te herstellen. Tang kreeg geen toestemming terug te keren naar Kanton en woont sindsdien in ballingschap in HongKong. Bloeiperiode De ondergrondse kerk maakt een enorme bloeiperiode door, hoorde Bomers in China. De Haar lemse bisschop was in de gelegen heid om buiten het reisprogramma om op een avond met vertegen woordigers van de Rome-getrou- wen te spreken. „Vooral op het platteland floreert de ondergrond se kerk. In sommige dorpen die van oudsher katholiek waren kan men in alle openheid z'n gang gaan. Elders ligt het veel moeilijker en moet er veel in het geheim gebeu ren. Er worden samenkomsten ge houden in boerenschuren. Wat de mensen bij elkaar houdt is de trouw aan de universele kerk en het gezag van de paus en de veraf schuwing van alles wat met com munisme te maken heeft. Sommi gen zijn daar heel radicaal in. De ondergrondse beweging functio neert volledig als kerk, compleet met in het geheim gewijde pries ters en bisschoppen". Waar de scheidslijn loopt tussen de patriottische kerk en de onder grondse beweging is niet altijd pre cies te zeggen. Volgens Bomers lo pen de zaken wel eens door elkaar. „Er werd mij verteld dat de gelovi gen precies weten welke geestelij ken ze kunnen vertrouwen en wel ke niet. Ze gaan alleen ter commu nie of ter biecht bij priesters die hen aanstaan". Een fraai staaltje van de 'eigen zinnigheid' van gelovigen is de wij ze waarop de bedevaartsplaats Shesan weer als kerkelijk oord in gebruik werd genomen. De bewo ners van een aantal vissersdorpen in de buurt van Shanghai hebben Sheshan met geweld voor de kerk 'heroverd', ondanks pogingen van de Chinese autoriteiten hen te stoppen. Shesan krijgt nu weer een enorme toeloop van bedevaartgan gers. Bomers heeft er de eucharis tie gevierd. In Shanghai heeft hij in de kathedraal een mis bijgewoond. Een wonderlijke ervaring, want al les gaat nog volgens de gebruiken van vóór het Tweede Vaticaans Concilie, compleet met Latijn als voertaal. Huisgemeenten kontakt gehad, maar bisschop Bo mers hoorde wel dat de protestan ten nog meer dan de katholieken geprofiteerd hebben van de libera lisering. Van tweespalt tussen een 'officiële' en een ondergrondse kerk is bij de protestanten veel minder sprake, hoewel er ook on der hen de afgelopen dertig jaar il legale huisgemeenten zijn ontstaan die weinig met de kerkelijke ge zagsdragers te maken willen heb ben. Over de tijd van de heftige gods dienstvervolgingen, met name on der de Culturele Revolutie, wordt in China openlijk vol afschuw ge sproken, vertelde Bomers. „Alle godsdiensten hebben vreselijk ge leden. Er zijn enorm veel kerken en tempels beschadigd en afgebro ken. Niemand keurt dat goed, ook de Chinese autoriteiten niet. Sinds de liberalisering op gang is geko men worden er weer oude kerken geopend en nieuwe gebouwd. In 1 Guangzhou bijvoorbeeld zijn ze-1 ven kerken teruggegeven, waarvan er nu drie weer voor de eredienst worden gebruikt. In Bejing zijn vijf katholieke kerken in gebruik en staan er meer op de nominatie om heropend te worden. Voor nieuwe wijken bestaan bouwplannen". De kennismaking met China was voor bisschop Bomers een openba- j ring. Hoewel hij weinig van het platteland zag, is zijn algemene in druk dat het land een stuk wel varender is dan hij tevoren uit de verhalen had begrepen. „De veran deringen in het landbouwbeleid hebben vrucht afgeworpen. De boeren mogen een eigen stukje grond bewerken en hoeven maar een deel van de opbrengst tegen een vastgestelde prijs te verkopen. De rest brengen ze zelf naar de markt in de dichtst bijzijnde dor pen of steden. Overal hoorden wij dat de produktie daardoor met ge weldige sprongen omhoog is ge gaan. Het gemiddelde inkomen van de Chinezen ligt voor onze be grippen erg laag, maar door de ver betering in de voedselsituatie is de stuk opgekrikt". Voor het proces van liberalise ring in China heeft Bomers veel waardering. „Het land staat aan al le kanten open voor hulp en know how van buitenaf. Iedereen kan het land binnenkomen met een visum en zolang je je maar houdt aan het voorschrift om in hotels te over nachten, kun je bijna overal gaan waar je wilt. Alleen op het platte land zijn nog gebieden die gesloten zijn voor buitenlanders. Hoewel we door de taalbarrière natuurlijk wei nig rechtstreekse kontakten kon den hebben, maakten de Chinezen op ons een erg positieve indruk. Er wordt hard geploeterd om wat te bereiken. Daar kun je alleen maar respect voor hebben". Even voelde bisschop Bomers kriebels bij de gedachte om zijn vroegere missionaire stiel weer op te pakken. „Ik voelde me best thuis in China. Als het zou kunnen, zou ik er zo beginnen. Door mijn erva ring in Ethiopië weet ik wat het is onder een communistisch bewind te moeten werken. Ik heb altijd ge leerd niet te veel naar het systeem, maar naar de mensen te kijken. Als je dat dóet, is er best mee te leven". HANNOVER (ANP) - De Wereld raad van Kerken zou van structuur moeten veranderen om zowel de leiders als de basis van de lidker ken ruimte en beslissingsbevoegd heid te geven. Voorts zou het aantal lidkerken van de Wereldraad moe ten worden uitgebreid. Dat bepleitte de secretaris-gene raal van de Wereldraad, de Urugu- ayaan Emilio Castro, tijdens de openingszitting van het Centraal Comité van de Wereldraad in Han nover. Het comité komt eens in de anderhalf jaar bijeen en bestuurt de Wereldraad tussen de grote as semblees in. De Wereldraad streeft sinds het begin van de jaren tachtig naar ver groting van het aantal vrouwen, jongeren, leken en minderheden in de afvaardigingen van de lidker ken. Zo is het de bedoeling dat tij dens de zevende assemblee, die in 1991 in Canberra wordt gehouden, veertig procent van de afgevaardig den vrouw en 15 procent jongere is. Het probleem is echter dat vrou wen en jongeren het in hun kerken meestal niet voor het zeggen heb ben en ook niet worden erkend als woordvoerder. Daarmee dreigen beslissingen van de Wereldraad steeds meer aan belang en steun te verliezen. Om zowel de „ervaring en de steun van de kerkelijke leiders" als de „verrijkende participatie van jongeren en vrouwen" te behou den. stelde Castro voor een 'twee kamer-systeem' in te voeren of - „minder formeel en inspirerender" - tussen de assemblees in de kerke lijke leiders apart nog eens bijeen te roepen. Een slecht idee, zo betoogde daarop onder anderen de angli caanse Jean'Mayland uit Engeland. „In het twee-kamer systeem zit het gevaar van een onderverdeling naar een eerste en tweede klasse. Een aparte bijeenkomst voor ker kelijke leiders doet vrezen dat daar de echte besluiten zullen worden genomen", aldus Mayland. Castro zei te hopen dat de deel neming vaq vrouwen en jongeren in de Wereldraad een „corrigende" invloed op de lidkerken heeft, zo dat deze groepen ook een beslis sende stem in hun kerk krijgen. Wat de uitbreiding van het aantal lidkerken betreft wees Castro erop dat de Wereldraad van Kerken met zijn ruim 300 lidkerken maar „een nederige dienaar" is van de oecu menische beweging. De voorzitter van het Centraal Comité, de ..Westduitser Heinz- Joachim Held, laakte tijdens zijn openingstoespraak in felle bewoor dingen dat de kerken zich tot nu toe veel te weinig zorgen hebben gemaakt over de aantasting van het milieu, „Gods schepping „De We reldraad is altijd heel duidelijk ge weest in zijn overtuiging dat de mens naar Gods Beeld is gescha pen en dat discriminatie en uitbui ting van mensen dus een grove zonde is. Maar dat het milieu is ver vuild, wordt altijd meer opgevat als een uit de hand gelopen technische ontwikkeling dan als een vergrijp tegen Gó'ds Schepping." LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 oec. studentendienst; Mare- kerk 10 kand. Goyert ('t Harde), 5 dr. Meijers; Marariathak. (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra (HA); Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 10 pastoor Van Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. De Mey- Meulendijk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa (Winterswijk); Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (Breestr.) geen dienst; Wijk 'Stevenshof(geb. 'Dijkhof') 10 kand. C. Blok; Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst. 10.15 ds. Van Beinum; Diakones- senhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Hemmes (Oegstgeest); Endegeest zie Oegstgeest; Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Burlnamestr.) in zijzaal dienst voor doven 10.30 hr. Terpstra. Mara- nathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 ds. Sterringa (Winsterswi)k), 5 ds. Schouten; be- laardenhuis Groenhoven kand. mevr. Ver meer; Merenwijk Zie herv. gem.; Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5; Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Herlog; Ge ref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard; Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30; Èvang.-Lufh. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert; Doopsgez.-Re- monstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. E. Laman Trip; Baptistengemeente in Pet- rakerk Surinamese. 10 hr. Quispel; Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. A. Jansen; Evangeliecentrum-Pink- sterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10 evang. Zijlstra. woensdag 8 evang. Zijlstra; Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout; Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.); Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8; Zevendedag-ad ventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie; Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30; Genootschap der Vrien den ('Quakers') eerste zondag van de maand 10.30 (Rapenburg 6); Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20; Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaan- se dienst; Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7. zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11 Rijndijk (Leioen-Stevenshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30.6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11 Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30: Haarl.straat zat. 7. zo. 10.30 en 12.15; Meren wijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. gastdien- sten in de Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Van Wijngaarden; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Den Hartog (Veenendaal); Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 ds. Jonkman, 6.30 ds. Wil schut; Kruiskerk 9.30 ds. Groenendijk (Sche- veningen); Opstandingskerk 9.30 ds. Omme- ring; G. Herderkerk 9 ds. Moll, 7 ds. Taselaar; De Bron 10.30 ds. Verheul. 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) geen opgave; Ouds- hoornse kerk 10.30 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Koudstaal (Baarn); Geref. Kerk Mar. kerk 9.30 ds. Moll-Huizen, 6.30 zie Adventskerk; Salv- .kerk 9.30 ds. Heiner jr. (Woerden), 6.30 ds. Ommering; Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 ds. Heida. 5 ds. Simpelaar; Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. Woensdregt, 7 ds. Lakerveld (Haren): Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 dienst des Woords, 2.30 ds. Vlietstra; Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4; Bapt.gem. (Molen- werfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek; Bapt .gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 H. Jongenburger, geen avonddienst; Volle- evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 A. v.d. Hoorn; Pinkstergem. 'Het Licht' (Mor- genstersch. Briljantstr. 1) zo. 10; Christenge meente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10; Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7, laatste zondag van de maand 5 u; Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. Siccama; Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 10. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. J. Boer; Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoek steen', Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10 ds. Assies; Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Wieman. 6.30 ds. Martel (Delfgauw): Salv.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef. 6 30 Wieman; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. Terlouw, 6.30 v.d. Hoef; Geref. Kerk 9.30 ds. W.A. v,d. Berg, 6.30 ds. Bade (Alphen a.d. Rijn); Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Simpe laar; Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac; Evang.-Luth. Gem. 9 ds. Van Beek BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Heijmans (Alphen), 6.30 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. Van 't Hoff; Geref. Kerk 9.30 ds. Wilgenburg (Doesburg), 6.30 dr. Haitsma; Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Leendertse (Den Haag), 7 ds Boersma (Rotterdam); Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac; Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijnstr. 83) 9.30, di. 8. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 jds. Trouwborst (Vlaardingen);6.30 ds. Eijsenga (Zwammerdam); Geref. Kerk 9.30 ds. Boswijk (Lisse), 5 ds. Huisman; Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk zo. 9, HILLEGOM: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Hof- land; Geref. Kerk Maartensk. 9.30 en 7 ds. Verbeek; Chr. Geref. Kerk 11 ds. Aarnoudse (Sassenheim), 7 ds. Den Hertog (Leiden); Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 10; Jozefk. zat. 7. zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Hen/. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Christ, 6 ds. Bouman (Sche- veningen); Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6.30 ds. De Vreugd (Amersfoort); Herv. Gem., 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee; Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 6.30 ds. Ker sten; Rk Kerk zat. 7. zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vroegin dewij, 6 ds. Bogaard; O. KerklO ds. Stam (Ter Aar), 6 ds. H. Visser; Ich thusk. 10 ds. Schuurman, 5 ds. Vroegindeweij; Pniëlk. 9.30 ds. H. Visser, 6 ds. SJollema; Ma- ranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Sjollema, 6 ds. Volk; Overduin 2.15 hr. E.J. Bergman; Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 mevr. Westera-Fran ke; Wijkgebouw De Hoeksteen 9.30 pfr. Wat- tjes (Alsdorf); Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 hr. P.C. v.d. Bos. 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten; Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Room. 4 ds. Heida: Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 kand. J. Winter. 6 ds. G. de Lange; Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slag boom; Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. K. van den Belt; Geref. Gem. (Remise- str.) 10 en 5 ds. Van Aalst (Benthuizen; Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5; Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45, Onafh. baptis- tengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. Driesprong (Dordrecht). KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Keuning (Noordwi|k), 7 ds. v.d. Lugt gem. dienst Geref. Kerk; Geref. Kerk 10 en 7 ds. v.d. Lugt. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Van Loenen, 6.30 ds. Does burg; Scheppingsk. 9 ds. Doesburg; Leythen- rode 10 ds. W. de Leeuw; Elis.-ziekenhuis 9.30 ds. Brommet, 10.45 hoogmis; Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 J. de Vries; Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem.9.30 ds. Schilt; Ge ref. Kerk 9.30 ds. Buikema (Zwammerdam), 7 ds. Baane (Nieuwveen); Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. P.C. 1 Hooft; Pauluskerk 10 ds. Germans (Sassenheim); Geref. Kerk 10 ds. Huisman (Hazerswoude), 7 ds. Boswijk; Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9.30 ds. Bouwsma, 4.30 ds. Blijdorp; Ned. Geref. Kerk (Salvatori) geen op gave; Chr. Geref. Kerk 10 ds. A.W. Vos, 7 ds. v.d. Dussen; Geref. Gem. 10 en 4 ds. A.M. den Boer; Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 J. Spaargaren; Rk Kerk: Agatha- kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7. zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7. zo. 10. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Panne- koek (Amerongen). 6.30 ds. Kielder (Vianen); Geref. Kerk 9.30 drs. C. v.d. Mey (Amster dam); Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des Woords, 2.15 ds. Van der Meij (Alphen a.d. Rijn); Remonstr. Gem. 10 dienst; Evang. gem. (ver.gebouw 'De Rank', Regthuysplein) 12 nam.; Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart (Nieuwkoop). 6.30 ds. Ouwendijk (Alphen aan den Rijn); Geref. Kerk 9.30 ds. Baane, 7 geen dienst; Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wür- sten (IJmuiden), 7 hr. Drijver (Voorschoten); Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. N. Wijngaarden; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 kand. Bijkerk: Rk Kerk zat. 7. zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze; Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. Hoogeraad (Zeist), 7 ds. Den Heeten (Hoofddorp). NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. Van der Lee, 5 ds. Poort (Oisterwijk); Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ro- thfusz (Hillegom); De Rank (Golfbaan) 10 ds. Lijesen (Balk); Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofd str.) 10 ds. Kuiper. 7 ds. Leijsen (Balk). 7 ds. v.d. Lee; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Leijsen (Balk). 7 ds. v.d. Lee; Kapel W. v.d. Bergh- stichting 11 drs. Bach (Amsterdam); 'Sole Mio' 9 ds. J.J. Kuiper; Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst; Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Streefland (Nijkerk); De Zilk geen opgave; Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 drs. Plomp; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Warven (Kampen), 7 hr. Rebel; Geref. Kerk geen opgave; Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Jagt (Hoofddorp/Aalsmeer; Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. G. de Lange, 4 ds. J. Horsman (Dordrecht); Van Wijckerslooth 4 ds. Hemmes; Endegeest 10 pater Boshou wers; Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4; Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Hen/. Gem 9,30 hr. De Haan (Zevenhoven); Geref. K. 9.30 mevr. Van Keulen-Schaafsma (Haar lem), 6.30 ds. v.d. Kooi (Leimuiden); Remon str. Gem. 10 drs. Vos-Wiegand (Voorscho ten); Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 10; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Van Soest (Rotterdam); Chr. Geref. K. 9.30 dienst des Woords, 2.15 ds. H.R.H.A. de Boer (Eemdijk). RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Van Niel; Bethelkerk 9.30 ds. Van Niel; Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Riemersma (Amersfoort), 5 ds. Ribberink; Immanuelkerk 9.30 ds. Czina, 5 ds. v.d. Wou- de (Wassenaar); Maranathakerk 9 ds. Ribbe rink, 7 ds. Riemersma (Amersfoort); Geref. Kerk Vrijg. 10 en 17.15 ds. Grutter; Cfir. Ge ref. K. 9.30 leesdienst, 4 ds. Breman (Mijd recht); Evang. Christengem. (aula mavo) 10 evang. Vork (Wezep); Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Dirksen (Oegstgeest). 7 ds. Van Achterberg; Geref. Kerk 9.30 ds. Bras, 7 ds. Achterberg (Leiden); Chr. Geref. K. 9.30 en 6 ds. Aarnoudse; Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 ds. Van der Poel (Den Haag); Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 dr. v.d. Beek (Val kenburg), 6.30 ds. Stam; Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Den Braber (Vries);Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeu len. 6.30 d's. Oegema; Geref. Kerk 9.30 ds. Wamelink (Noordwijk), 6.30 drs. Oegema gez. dienst in herv. kerk; Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. R.J. Bakker (Amsterdam); Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. De Mei| Mecima (Den Haag); De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ge zamenlijke dienst; Hulp en Heil-kerk (Scha- kenbosch) 10 ds. Honig; Herv. evang. op ge ref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. Van Kooten, 4.30 ds. De Jager (Schoonhoven); Geref. Kerk 10 .ds. De Zwart; Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Houwen; Aulage meenschap Noordhofland geen opgave; Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30; Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. P. Visser, 5 kand. Russcher (Urk); Hoeksteen 9.30 ds. Kolijn (Krimpen a.d. IJssel, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Van Doorn (Oud-Beijerland); Imm.kerk 9.30 ds. Van Houwelingen; Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. Bongers, 5 ds. Fernhout (Alphen); Ontm.kerk 9 ds. Bongers; Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. Van Gurp (Arnhem), 2.45 ds. Drost (Rotterdam); Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Van der Want; Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst; Re monstr. Gem. 10 hr. Bergman (Oude Wete ring). WARMOND: Herv. Gem. 10 hr. Nicolai (Lei den); Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Hemstede (Leiderdorp), 4.30 kand. Van Dis; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser (HA); Messiask. 10 ds. Van der Woude; Dorpscentrum 9.30 kand. G.C. de Jong (Zoe- terwoude); Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 7 drs. Wolthaus (Monster); Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 dr. Barnouw (Den Haag). WOUBRUGGE- Herv. Gem. 9.30 kand. Van Dis (Wassenaar), 6 30 ds. Van 't Hof; Geref. Kerk 9.30 hr. Brouwer (Katwijk), 6.30 hr. Schot (Oegstgeest);Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schoolstr. 20) geen opgave; Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. Henzen (Leiderdorp), 7 ds. Christ (Katwi|k aan Zee); Geref. Kerk 9.30 kand. Haasnoot (Lisse), 7 ds. Christ (Katwijk), Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 Van Ach terberg; Rk Kerk St. Jan zo 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo 10; Meerburgkerk H. Rijn dijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Eijsen ga, 6.30 ds. Buikema; Geref. Kerk 9.30 ds. Van der Kooi (Leimuiden), 6.30 ds. Buikema gemeenschappelijke dienst in Ned. Herv. Kerk; Remonstr. Gem. 10 ds. Went-v.d. Vring (Bloemendaal). Chinese katholieken (Peking) in paasgebed

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2