LEIDSCH DAGBLAD EXTRA Sterke man Burma weg na opstand Rust keert weer op Hermod Greenpeace vraagt onderzoek gifschip Amerikanen smokkelen uit kernproefgebied Sovjetunie ZOU HET HUIS VAN UW DROMEN MISSCHIEN VANDAAG IN DE KRANT STAAN? 'Slaapmutsje' moet vliegers na lange vlucht nachtrust bezorgen PROTEST TEGEN m Zaterdag 13 augustus 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38701 Prijs fl. 1,20 DEN HAAG (GPD/ANP) - Er moet een vervolgonderzoek ko men naar het drankgebruik van het vliegend personeel van KLM en Martinair. Dat is een van de aanbe velingen uit een onderzoek naar slaapproblemen van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartgeneeskun dig Centrum. Uit dat onderzoek is gebleken dat nogal wat piloten een 'slaapmutsje' nemen om in slaap te komen. De Rijksluchtvaartdienst, die het onderzoek heeft laten uit voeren, wil weten om hoeveel drank het gaat en laat waarschijn lijk een vervolgonderzoek uitvoe- Uit de anonieme enquête blijkt dat de overgrote meerderheid van de vliegers op reis worstelt met slaapstoornissen. Slaapmiddelen worden maar weinig gebruikt, een drankje voor het slapen gaan is wel in trek. Oorzaken van de slaapstoornis sen zijn onder meer tijdschillen, onregelmatigheid in het werk en de voortdurende wisselende omge ving. Het is daarom niet verwon derlijk dat de problemen het groot ste zijn op de intercontinentale vluchten bij vliegers en boord werktuigkundigen ouder dan 45 jaar. Het percentage gebruikers van slaapmiddelen ligt echter veel lager dan op grond van onbewezen stellingen in het verleden werd ver moed, aldus het rapport. Een aantal cockpitbeman ningsleden blijkt slaapmiddelen te gebruiken die het functioneren op de dag na de inname nadelig kun nen beïnvloeden. Bij de Falk- landoorlog gebruikten de Britten middelen waarvan de nadelige ef fecten aanzienlijk geringer zouden zijn. „Voordat het gebruik van deze middelen in de burgerluchtvaart gesanctioneerd kan worden zal er een diepgaand onderzoek zowel naar de korte- als naar de lange-ter- mijneffecten van deze middelen nodig zijn. Dit zal vrij veel tijd ver gen", aldus een woordvoerder van de Rijksluchtvaartdienst in een re actie. De RLD acht dat geen be zwaar, omdat er duidelijk geen acuut probleem is. Volgens de KLM is er onder haar vliegend personeel op basis van ei gen gegevens geen slaapprobleem en heeft ieder lid van de beman ning voldoende tijd tussen de vluchten, zowel thuis als op de rou te, om de vermoeidheid als gevolg van tijdsverschillen te boven te ko men. Het gebruik van slaapmidde len door KLM-cockpitpersoneel is aan strenge regels gebonden. Deze middelen mogen alleen in overleg met KLM-artsen worden gebruikt. Over alcohol als middel tegen slaapproblemen, zei de KLM- woordvoerder dat vliegers wel na een vlucht alcohol drinken, maai dat van een alcoholprobleem geen sprake is. Ook alcoholgebruik is aan strenge regels gebonden. Een vastgesteld aantal uren vóór'een vlucht mogen vliegers en boord werktuigkundigen geen alcohol meer tot zich nemen. Osendarp: snelste blanke in foute tijd SINGAPORE (GPD) Burma's sterke man Sein Lwin is gisteren afgetreden na vijf dagen van felle anti-regerings demonstraties in de straten van de hoofdstad Rangoon en andere steden in het land. Radio-Rangoon maakte bekend, dat Sein Lwin (66 jaar) aftreedt als president, voorzitter van het parlement, leider van de regerende Socialistische Pro gramma Partij en als lid van het centraal comité. RAF-nachtmerrie wordt bespreekbaar Armeniërs: een volk gedrenkt in bloed NEW YORK (RtrlAP) - De Newyorkse straatpredi kant Bill Folch steekt zijn woede niet onder stoelen of banken bij de première van de uiterst omstreden film 'De Laatste Verzoeking van Christus'. Met enige tien tallen medestanders protesteerde hij bij een uitver kocht Ziegfeld Theatre in Manhattan. De ongeveer 40 demonstranten liepen onder meer met spandoeken waarop teksten stonden als 'Geen tweede kruisiging' en 'Hollywood doet Jezus Christus in de uitverkoop'. De eigenaren van de Newyorkse bioscopen presen teerden de film als een gebeurtenis. Er bestond grote be langstelling voor de eerste vertoning. De rij bioscoop- gangers was honderden meters lang. Religieuze oppo nenten demonstreerden gisteren ook voor bioscopen in Los Angeles, Chicago, Washington, San Francisco, Se attle en Minneapolis. De organisatie van Amerikaanse bisschoppen heeft grote bezwaren tegen de film. Zij heeft de 53 miljoen katholieken in de V.S. aangeraden deze niet te gaan zien. De partijtop en het parlement ko men volgende week in spoedverga dering bijeen om een nieuwe leider aan te wijzen. President Sein Lwin is maar drie weken aan de macht geweest. Hij volgde 23 juli generaal Ne Win op, die 26 jaar de dienst uit maakte in het land. Gedurende de vijf dagen van gewelddadige de monstraties, eisten de betogers dat er een eind kwam aan de alleen heerschappij van de Socialistische Programma Partij. De woede van de betogers gold vooral Sein Lwin, die als chef van de gehate veiligheidspolitie door de studenten verantwoordelijk wordt gesteld voor de brute onder drukking van een studentenpro test eerder dit jaar, waarbij 300 stu denten om het leven kwamen. de afgelopen vijf dagen om het leven gekomen, maar wes terse diplomaten in Rangoon gelo ven dat er tenminste 1000 demon stranten zijn doodgeschoten. De studenten, die de demonstra ties hebben georganiseerd, eisen dat een nieuwe leider door het volk wordt gekozen. Achtergrond van de volksonrust is de slechte econo mische situatie waarin het land verkeert. Er is een ernstig gebrek aan rijst, andere levensmiddelen en aan brandstof. Het i het aftreden DEN HAAG (GPD) - De angst voor zwaar weer op zee, gecombi neerd met de emoties van een zich al weken voortslepend arbeidscon flict hebben gisteren in Den Haag geleid tot uren durend overleg over de vraag hoe de muitende beman ning van het onder Panamese vlag varend Nederlands schip Hermod op de Noordzee aangepakt moest worden. De marine stoomde op naar de plaats des onheils en heli copters stonden startklaar, maar uiteindelijk werd niet tot actie overgegaan. De kapitein trok zijn SOS-oproep in. Er zou sprake zijn van een 'misverstand'. De Spaanse bemanning van de Hermod en van twee andere sche pen van rederij Heerma, de Balder en de Odin, voeren al ruim een maand actie tegen ontslagplannen van het bedrijf en het ontbreken van een in hun ogen goede afvloei ingsregeling. Hun 'wilde' actie werd niet door de bonden onder steund. Het schip - een soort werkeiland - lag al geruime tijd voor anker op 100 kilometer ten noorden van Den Helder in verband met werkzaam heden aan een olieplatform. Omdat er zwaar weer werd verwacht, wil de de kapitein de ankers lichten en rustig tegen de ongelukken te voorkomen. kapitein en personeel. De kapitein meende dat de bemanning niet be reid was de voor de veiligheid noodzakelijke werkzaamheden uit te voeren. Daarop zond hij zijn SOS uit en vroeg om hulp. Hoewel de bonden de acties van de Spaanse werknemers niet steunen, zijn er volgens Sarton heldere afspraken gemaakt over de aard In de loop van de middag bleek dat de ankers wel degelijk gelicht werden en trok de kapitein zijn be richt in. Toen dat nieuws in Den Haag bekend werd, kon het over leg op het ministerie van justitie beëindigd worden. Op dat moment was er nog geen besluit genomen al dan niet ingrijpen. „We had- wordt geen productiewerk gedaan, maar werk dat nodig is in verband met de veiligheid wordt wel uitge voerd". De kapitein was er niet van overtuigd dat de ankers gelicht zouden worden, een werk waar zes tot zeven uur mee gemoeid is, i het SOS volgde. „Er den juist de juridische en andere consequenties op een rijtje gezet", aldus justitie-woordvoerster Fa- ber, die daarover verdere informa tie weigert. Ook wil ze niet zeggen wat er gebeurt als de kapitein van de Hermod opnieuw hulp wil. „Dat bekijken we dan wel weer." (Zie ook pagina 7) ROTTERDAM/DORDRECHT (GPD) De milieu-organisatie Greenpeace wil dat de Nederland se overheid de transacties met de lading chemisch afval van het in ,T x Dordrecht afgemeerde schip Ark- Volgens woordvoerder Sarton tis grondig laat onderzoe van de Federatie voor Zeevaren- ken Daaruit zou moeten blijken of den, die probeert te bemiddelen de verontreinigde lading op illega- tussen het personeel en rederij le wijze is uitgevoerd naar Turkije. Heerema, ging er toen waarschijn- Greenpeace vraagt om het on- lijk >ets mis in het contact tussen derzoek nu is gebleken dat bij de acceptatie van de lading door een Turkse cementfabriek op illegale wijze een goedkeurende verklaring is afgegeven door het directoraat voor Handel en Industrie in de Turkse provincie Isparta. De ver klaring was ondertekend door pre sident-directeur Sevket Demirel van het directoraat. Demirel is te vens directeur van de cementfa briek in Göltas, waar het afval als brandstof zou worden gebruikt. Volgens Greenpeace was Demirel niet bevoegd namens het directo raat voor Handel en Industrie de verklaring te ondertekenen. De Arktis Trader ligt sinds don derdag in de haven van Dordrecht. laag De Technische Milieudienst Drechtsteden (TMD) heeft mon sters genomen van de lading lak en oplosmiddelen, vermengd met zaagsel. Totdat de analyses van de monsters bekend zijn, mag het schip niet worden gelost. De lading afval werd eind vorig jaar vanuit de Westduitse deelstaat Baden-Würt- temberg via Rotterdam naar Tur kije geëxporteerd. Het werd door de Westduitse firma Dieter Weber als brandstof aan de cementfabriek Göltas in de Turkse provincie Is parta verkocht. Volgens Greenpeace is, voordat eind vorig jaar in Turkije opschud- Sein Lwin kwam gisteren, i dag van nieuw geweld over heel het land. De betogers negeerden de oproep tot kalmte en leverden in verscheidene wijken van de hoof- stad met eigengemaakte wapens slag tegen de veiligheidstroepen. De demonstranten staken rege ringsgebouwen in brand en plun derden voedseldepots. Volgens officiële bronnen zijn 90 Nep-ontvoerder Heijn krijgt vier jaar cel HAARLEM (ANP) - De Haarlem se rechtbank heeft gisteren een 24- jarige Arnhemmer veroordeeld tot vier jaar cel omdat hij heeft gepro beerd tijdens de Heijn-ontvoering het Ahold-concern voor 250.000 gulden gulden op te lichten. De man heeft bekend dat hij zich in ja nuari van dit jaar heeft voorgedaan als ontvoerder van Gerrit-Jan Heijn. Via een dagblad zocht hij contact met Ahold-bestuurder Zwartendijk. Daarnaast werd de man ervan verdacht dat hij in december vorig jaar het Nutricia-concern voor 3 miljoen gulden heeft geprobeerd af te persen. Hij belde Nutricia ver scheidene malen met het dreige ment dat hij diverse levensmidde len van het concern zou vergiftigen als het geld niet op tafel zou ko- De zaak werd het Perioden met zon 20 graden. Matige wind uit west tot zuidwest, aan de kust en op het IJsscl- mecr eerst nog krachtig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Perioden met zon en eerst nog een enkele bui. Middag- temperatuur rond 21 graden, op zon dag enkele graden hoger. Zondag 14 augustus zon op: 06.23 uur, zon onder: 21.06 uur; maan op: 08.17 uur, maan ondcr:21.43 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.23 en 17.54 i water: 01.26 en 14.53 uur. Maandag 15 augustus ïi op: 06.25 uur, zon onder: 21.04 'uur: tan op: 09.27 uur, maan onder 21.52 ding ontstond over de ingevoerde eerst behandeld, lading chemisch afval, al een deel den omdat de rechtbank een nader van de partij door de cementfa- onderzoek wilde naar de contacten briek gebruikt. De milieu-organi satie vraagt zich dan ook af of de nu geretourneerde partij wel dezelfde is als die eind vorig jaar naar Tur kije werd verscheept. tussen de Arnhemmer en Zwarten dijk. Ook wilde de rechtbank exact weten hoe er bij Nutricia op de dreiging is gereageerd. De officier had vijfjaar cel geëist. Wat 'n boffers die thuisblijvers. Tijdelijk voor een zeer speciale prijs, de Nissan Micra in de aanbieding. 01.49 en 14.15 u laag WASHINGTON/MOSKOU (AP) - De Sovjetunie heeft verleden maand drie ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van ener gie betrapt op smokkel van verbo den materiaal. De Amerikanen wa ren te gast bij het Sovjet-kern- proefgebied Semipalatinsk voor een volgende maand te nemen ge zamenlijk nucleair experiment, zo heeft de Washington Post gisteren bericht. Het Witte Huis liet gisteren in een reactie weten dat het drietal 'een niet van hogerhand goedge keurde verzameling souvenirs' had willen aanleggen. Woordvoerder Fitzwater verklaarde nadrukkelijk Volledige top sportcomplex Ahoy' stapt op ROTTERDAM (GPD) - Onenig heid over een financiële injectie in het sport- en tentoonstellingscom plex Ahoy in Rotterdam is gister middag tot een uitbarsting geko men. De volledige top van het be drijf is opgestapt uit protest tegen het feit dat de gemeente Rotterdam maar twaalf miljoen gulden wil ste ken in de geprivatiseerde onderne ming. De bedrijfsleiding vindt dat er een investering van ten minste 25 miljoen gulden nodig is om de komende jaren uit de rode cijfers te blyven. De raad van commissarissen en de directie van Ahoy plus het be stuur van de Stichting Administra tiekantoor Ahoy hebben hun func ties respectievelijk met onmiddel lijke ingang en per 8 september aanstaande neergelegd. Directeur ad interim J. Mortier blijft wel de lopende zaken behartigen. Het per soneel is gisteren ingelicht over de nieuwe situatie. In Ahoy werken byna veertig mensen in vaste dienst. Het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam liet gis termiddag in een speciale verkla ring weten niet meer dan twaalf miljoen te zullen investeren. Vol gens Mortier kan Ahoy daarmee niet akkoord gaan. "Het is geen kwestie van loven en bieden. De 25 miljoen gulden zijn ondermeer no dig om het achterstallig onderhoud aan het complex weg te werken. Daarmee zyn we overigens al be gonnen". dat volgens de huidige informatie geen sprake is van spionage. Vol gens hem gaat het om enkele ste nen, een stuk prikkeldraad, een moersleutel en een hamer. Het trio is inmiddels geschrapt van de lijst personen die namens de VS aan het experiment zullen deelnemen, zoals de Russen ook hebben geëist. Sovjet-woordvoerder Popadiuk zei dat de spullen waren ontdekt toen Russische functionarissen de inhoud van enkele kratten met ma teriaal controleerden die klaar stonden voor terugzending naar de VS. Volgens de Washington Post heeft Moskou een officieel protest over het incident ingediend, maar willen beide landen er niet teveel ophef over maken. Het team van het Amerikaanse ministerie van energie vertoefde in Semipalatinsk in het kader van een afspraak om bij elkaar de gang van zaken te bekijken bij experimente le kernexplosies. Deze overeen komst houdt overigens geen ver band met de inspecties die mo menteel over en weer worden uit gevoerd op raketbases als uitvloei sel van het INF-akkoord. Volgens de Post werd de smok kelwaar in de persoonlijke bagage van een ambtenaar van het minis terie en van twee medewerkers var bij de missie betrokken particulie re Amerikaanse bedrijven aange troffen. Het zou gaan om werktui gen, elektrische bedrading grond- en steenmonsters uit he proefgebied. Volgens de kran kunnen de monsters veel informa tie opleveren over de kernproeven in Semipalatinsk. Noch de Ameri kaanse ministeries van energie en buitenlandse zaken, noch de Rus- siche ambassade in Washington wilden direct commentaar geven op het bericht in de Post. HUILERS - In de Deltawateren spoelt een opvallend groot aantal jonge zeehonden aan. Tot nu toe zijn dit seizoen in zeer korte tijd tien zogenaamde huilers - dieren die enkele weken oud zijn en hun moeder kwijtraakten - gevangen. Zij verkeren zonder uitzondering in uitgeputte en uitgehongerde staat. VISSER Belettering hogewoerd 131 tel. 123747 leiden REKLA ME BORDEN/ L ETTERS/A UTOREKLA ME DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt' I per maand 23 95 O per nall jaar 141.90 (alleen mogeii|k met automaiische betaling) r—i per iaar 270 25 per kwartaal 70.95 «ooi De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis m de bus' Naam: Postcode/Plaats: Telefoon:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1