Lewis zelfverzekerd naar Seoul DIOK ook op het veld zeer gastvrij Van de Honert in rol van gangmaker Berkoff verrast met record Verspringers stelen de show in Budapest LUGDUNUM TELSTAR 2 De Tegelhandel Toernooi niet erg in trek 'Golden boy' rekent op steun van de IAAF Protest van Kerkhoven Zware straf voor Chelsea ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1988 PAGINA 13 Bath verplettert nerveuze Leidenaars LEIDEN - Het begrip gastvrijheid staat dezer dagen hoog in het vaan del van de Leidse rugbyclub DIOK. De vereniging heeft zich kosten nog moeite gespaard om de top-twee van Europa te koppelen aan de top-twee van Nederland, en dat alles met het doel om deze in Holland nauwelijks serieus te ne men tak van sport te promoten. Een opzet die op de voorhand lijkt te zijn geslaagd, want op de eerste de beste toernooidag was er flink wat publiek op De Morsch om de Engelse kampioen Bath en de Franse topclub Toulon te bewon deren. Alleen, DIOK zelf vatte het begrip gastvrijheid op het veld ook wat al te letterlijk op. Zelfs de En gelsen stonden uiteindelijk wat verbaasd naar de score van 7 tegen 70 aan te hikken. Het verschil is op zich normaal, want tussen toprugby in Engeland en dat wat de beste ploegen hier ten lande hebben te bieden gaapt een historisch gegroeid gat van pakweg een halve eeuw. Twee za ken zorgden er evenwel voor dat de score tot abnormale proporties op liep. Vreemd genoeg had een eer ste oorzaak bepaald niet in het na deel van DIOK moeten uitpakken. De Engelsen namelijk kwamen allesbehalve fit gisteren rond het middaguur vanuit Dubai aanvlie gen. Op de terugweg van een trip door Maleisie kregen de Britten te kampen met een vertraging van ruim twintig uur en hoewel de noodgedwongen stop in het Mid den-Oosten wat extra slaapuurtjes opleverde deed dat op zich natuur lijk geen goed aan de concentratie. Aan andere kant pakte het mis schien toch wel goed uit, want blij eenmaal weer vaste grond onder de voeten te voelen vergat Bath op slag alle ongemak van het gedoe in het luchtledige. Het bestaande en gememoreerde klasseverschil deed vervolgens de rest. DIOK op zijn beurt verkeerde gisteravond met de komst van dit 'hoge' bezoek zelf beslist niet in ho gere sferen. De bloednerveuze Lei denaars hadden van meet af aan zo veel ontzag voor de Engelsen dat al na tien minuten duidelijk was dat hier in elk geval sprake was van, zoals de Britten dat fijntjes kunnen opmerken, een complete 'mis- BUDAPEST (ANP/SID) - Sprin gers beheersten de dertiende wed strijd voor het Grand-Prix-circuit van dit atletiekseizoen. Galina Tsjitsjakova en Larry Myricks pro fiteerden van de bries, die gister avond in het NEP-stadion te Bud apest stond. Hoogspringster Stef- ka Kostadinova liet zich door de wind niet hinderen en verwezen lijkte met 2.05 meter de beste pres tatie van het seizoen. Het was de enige seizoentopper van de avond. 'Budapest' is tevens de enige Oosteuropese meeting waar de westerse atleten met dollars wor den gelokt. In Hongarije zijn de mogelijkheden ruimer dan waar ook in het Oostblok, hetgeen te merken was aan de kwaliteit van het deelnemersveld. De beste ver richtingen kwamen evenwel op naam van representantes van het Oostblok, de wereldrecordhoud sters Tsjitsjakova (Sov) en Kostadi nova (Bul). Tsjitsjakova reikte met 7.45 me ter tot zeven centimeter van het wereldrecord, dat zij sinds 11 juni (Leningrad) in bezit heeft. Met 7.45 waren de Oostduitse Heike Drech- sler en de Amerikaanse Jackie Joy- ner tot op die datum houdster van 's werelds beste prestatie. Kostadinova toonde zich vol doende hersteld van een voetbles sure en klaar voor het grote werk. Zij bedwong de winnende hoogte van 2.05 meter bij haar derde po ging. Drie keer probeerde de we reldrecordhoudster vervolgens een hoogte van 2.08 meter. Haar re cord staat sedert de wereldtitel strijd van vorig jaar op 2.09 meter. Verspringer Larry Myricks had evenals Tsjitsjakova de steun van de wind. De Amerikaan, die al bij de eerste sprong de leiding nam, bewaarde zijn beste poging voor het laatst. Met 8.61 meter benader de de Amerikaanse nummer twee achter Carl Lewis zijn beste presta tie tot op dertien centimeter. My ricks had een voorsprong van bijna vier decimeter op de Australiër Gary Honey, die tweede werd. ADVERTENTIE Toegang gratis Zondag 14 uur match'. Fout op fout stapelde de ploeg die totaal geen antwoord had op het flitsende spel van de tegen stander. Wat dat betreft toonde na tionaal kampioen Castricum in het tweede duel beduidend meer lef. Want ondanks het feit dat het Franse rugby - in dit specifieke ge val vorm gegeven door ex-kam- pioen Toulon - internationaal ge zien nog hoger moet worden aan geslagen dan de Engelse equiva lent namen de Noordhollanders voor rust brutaalweg een 6-0 voor sprong. Natuurlijk hield het daar ook wel bij op. Met fraai open spel stelde de ploeg van de excentriek ogende coach (lang krullend grijs haar, haarband, bermuda en blote voeten) na de pauze orde op zaken. De score van 10-49 mocht er toen ook wel zijn. Morgen derhalve de voorspelba re strijd om de officieuze Europa Cup voor landskampioenen tussen Bath en Toulon. "Dat moet wat moois worden", rekende DIOK- coach Theo Snijders voor. "Uiter aard dichtte ik ons geen schijn van kans toe. Ik ken het niveau waarop de Engelsen en de Fransen spelen. In vergelijking met ons zijn zij steeds, en bij elke situatie op het veld, twee stappen sneller. Vooral de opvolging is perfect geregeld. Zelf had ik gerekend op een score om en nabij de 50 punten voor Bath. Maar die captain, die Stuart Barnes, schopte elke conversie raak. Zelfs met tegenwind. En ook daarin zit het verschil. Zij beheer sen het rugby op alle fronten. Wij dus niet. In elk geval is het leer zaam. Per slot van rekening gaat het daar in dit toernooi om. Dat we er wijzer van worden". AD VAN KAAM Hockeyteam maakt sterke indruk i DIOK dat er op eigen veld tegen de 'uitgeslapen' Engelsen abso- AUSTIN (Reuter) - De Amerikaan David Berkoff heeft op de vijfde dag van de selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen in Aus tin het wereldrecord 100 meter rug slag verbeterd. De 2l-jarige Ber koff noteerde 54,95 seconden. Dat was vijf-honderste seconde sneller dan Igor Poljanski uit de Sovjetu nie. Poljanski zwom 55,00 secon den op 16 juli tijdens de selectie wedstrijden voor de Olympische ploeg in Moskou. Berkoff tekende voor het tweede wereldrecord tijdens de selectie wedstrijden in Texas. Het eerste kwam op naam van Matt Biondi, die op de 100 meter crawl een nim mer verwezenlijkte tijd van 48,42 seconden verwezenlijkte. "Ik ben wel gelukkig, maar niet bijzonder verrast", verklaarde Ber koff na zijn recordrace. Berkoff bleef een halve seconde onder zijn beste prestatie. Berkoff studeert antropologie aan de gerenommeer de Universiteit van Harvard en heeft als zwemmer geen internatio nale reputatie. Berkoff zwom in de negende en laatste serie. Hij keerde na 25,66 se conden. "Ik geloof dat het in de fi nale nog wel wat harder kan". Naast Berkoff kwam alleen Jay Mortenson tijdens de reeksen on der de 56 seconden. Mortensen no teerde 55,63. Biondi toonde zich opnieuw de snelste op de vrije slag. In de serie 50 meter maakte hij met 22,50 se conden de beste tijd. Biondi werd gevolgd door de vroegere wereld recordhouder Tom Jager (22,53). Rowdy Gaines, winnaar van Olym pisch goud in Los Angeles, slaagde niet in zijn voornemen een schitte rende come-back te maken. Gaines maakte de zeventiende tijd (23,30) en werd daardoor uitgeschakeld. AMSTELVEEN (GPD) - Taco van de Honert begint zich zo sterk te ontwikkelen dat hij het Neder lands hockeyteam straks op de Olympische Spelen in Seoul heel ver kan brengen. De 22-jarige spe ler van Amsterdam voegt met zijn individuele klasse veel nieuw élan en creativiteit aan de nationale ploeg. Hij kan Nederland een nieuw imago geven dat vergelijkin gen oproept met Pakistan, dat tot voor enkele jaren geleden op tech nisch gebied toonaangevend was in de hockeywereld. Gisteravond zette het slangen mens van Oranje, wiens bewegin gen grote gelijkenis vertonen met die van voetballer Rob Rensen- brink, de toon van die trend met ac ties, die het publiek op de banken bracht. En niet in de laatste plaats een overwinning (3-0) opleverde op de Sovjetunie, waardoor het team met alleen nog het-'duel tegen Groot-Brittannië op de rol de toer nooizege nauwelijks meer kan ont gaan. Een jaar geleden haalde bondso- cach Hans Jorritsma Taco van de Honert voor de Champions Trophy in Amstelveen bij de selectie. Aan vankelijk werd zijn keuze met de nodige scepsis begeleid, omdat de In tegenstelling tot de zeven andere toernooien, die de KNHB in Am stelveen heeft georganiseerd, is het zogenaamde pre-olympische eve nement financieel niet erg geslaagd. Het streefaantal van 25.000 toe schouwers zal zeker niet worden gehaald. Zelfs niet met de weten schap, dat de finaledag van morgen al praktisch is uitverkocht. De af gelopen vier dagen passeerden ongeveer 6000 bezoekers de poorten van het Wagenerstadion. Met de 7000 kaarten, die voor de slotdag in de voorverkoop van de hand zijn gegaan, houdt de organisatie het er op dat het eindtotaal tussen de 17.000 en 19.000 zal komen te liggen. SCHIPHOL - Carl Lewis is er van overtuigd dat hij zijn 'goldrush' in Seoul kan voortzetten. De 'golden boy' van Los Angeles verwacht dat het tijdschema van de Spelen ten gunste van hem zal worden aangepast. "Wat ze voor Heike Drechsler hebben gedaan, zullen ze ook voor mij moeten doen", stelt de zelfverzekerde Lewis aan de voor avond van de Adriaan Paulen Memorial in Hengelo. In het oorspronkelijke atletiekpro- gramma van Seoul waren zowel bij de mannen als de vrouwen de fina le van het verspringen en de series van de 200 meter vlak na elkaar ge programmeerd. Op uitdrukkelijk verzoek van de Oostduitse atletiek- federatie is daar inmiddels veran dering in aangebracht zodat mode latlete Drechsler zich op haar ge mak op beide onderdelen kan voorbereiden. Dat geldt nog niet voor Carl Le wis die op maandag 26 september wordt geacht zich vijf minuten na aanvang van de tweede 200 meter serie bij de verspringbak te mel den. "Dat is natuurlijk de waanzin ten top", meent de 27-jarige favo riet voor goud op de 200 meter en bij het verspringen. "Het schema biedt meer dan voldoende ruimte en zal dan ook ongetwijfeld wor den aangepast. Dat het nog niet is gebeurd, komt waarschijnlijk doordat de Amerikaanse bond niet voldoende druk op het organisatie- comtié heeft uitgeoefend" Tijdens een persconferentie, gis termiddag op Schiphol, liet Lewis weten dat hij zich wel zorgen maakt over deelname aan de sprin testafette. "Mijn coach (Tom Tellez red.) vindt dat ik me volledig moet concentreren op de individuele nummers. Bij de bond willen ze dat de estafetteploeg zich zo serieus mogelijk op de Spelen voorbereidt en dat betekent dat er intensief moet worden getraind. Tellez ziet dat niet zo zitten en het is dan ook niet zeker dat ik in de Olympische estafetteploeg wordt opgenomen". Zuinig Des te opmerkelijk is het dat Le wis morgen in Hengelo in actie komt op de 4x100 meter. Wed strijdorganisator Rob Kerkhoven had de viervoudige Olympische kampioen (100,200,4x100 meter en verspringen) vastgelegd voor de 200 meter, maar kreeg donderdag te horen dat Lewis slechts in de es tafette wilde opdraven. De Ameri kaanse atleet van het jaar is in het Fanny Blankers Koen Stadion al leen te bewonderen als slotloper van het Santa Monica Track Team, dat overigens met uitzondering van Calvin Smith de voorlopige Amerikaanse estafetteploeg is. In Sestrière benaderde Lewis donderdagmiddag het' wereldre cord van de Italiaan Pietro Mennea op de 200 meter (19,72 seconden) tot op ééntiende van een seconde. Meteen daarop liet hij 'Hengelo' weten tijdens de Adriaan Paulen Memorial niet opnieuw tot de bo dem te willen gaan. "Ik moet een beetje zuinig met mijn krachten omspringen", verklaarde hij giste ren op Schiphol, "want de Olympi- door Jaap Visser sche selectiewedstrijden hebben nogal wat van me gevergd". De Amerikaanse 'Trials' beschouwt Lewis als de beste wedstrijden- reeks die hij in zijn loopbaan heeft afgewerkt. In Indianapolis liep hij onder meer 9,96 op de 100 meter en sprong hij 8 meter 76 ver, beide prestaties leverden hem een eerste plaats op de wereldranglijst van dit seizoen op. Maar, wat nog belang rijker was, zijn indrukwekkende optreden op het snelle tartan van het 'kruispunt van Amerika' gaven Lewis het gevoel dat hij zijn super- prestatie van de Spelen van '84 in Seoul kan herhalen. Na de selectiewedstrijden in ei gen land plande Lewis met zijn manager Joe Douglas drie wed strijden in Europa: Hengelo, Zü- rich en Brussel. Het duo zwichtte op het laatste moment voor het 'grote geld' dat op ruim 2000 meter hoogte in de Italiaanse Alpen lag te wachten. Dat Lewis zich bereid toonde de splinternieuwe baan in Sestrière in te wijden mag opmer kelijk worden genoemd, want de 'pure atleet', zoals hij zichzelf be schouwt, is een fervent tegenstan der van het leveren van prestaties in ijle lucht. Zo heeft Lewis tot nog toe gewei gerd het verspringrecord van de le gendarische Bob Beamon 'op hoogte' aan te vallen, terwijl hij al gemeen in staat wordt geacht de 8 meter 90, die zijn landgenoot in 1968 in Mexico City sprong, te overtreffen. "In Italië heb ik van de week voor de eerste keer op hoogte gelopen", legde Lewis gisteren uit. "Ik ben daar om twee redenen naar toegegaan. Ten eerste omdat de he le ploeg ging en we nu eenmaal ge zamenlijk naar alle internationale wedstrijden reizen en ten tweede omdat het deelnemersveld er zeer tot de verbeelding sprak. Aan een wereldrecord heb ik geen moment gedacht. Volgens mij valt een we reldrecord ook niet te plannen. Zo iets overkomt je, of niet natuur lijk". Kruistocht Mag Lewis dus enigszins van zijn geloof zijn gevallen wat betreft zijn aversie tegen het lopen, of sprin gen, op grote hoogte, zijn kruis tocht tegen het gebruik van doping zet hij onverminderd voort. Het de ze week verspreide bericht dat vijf deelnemers aan de Olympische se lectiewedstrijden in Indianapolis positief zijn bevonden, verbaast Lewis niets. "Maar dat wil niet zeg Atletenmakelaar Jos Hermens strikte voor de Adriaan Paulen Memorial in Hengelo Carl Lewis (tweede i rechtsen zijn clubgenoten Kevin Young (rechts) en Joe DeLoach. (foto a gen dat in Amerika meer dan el ders doping wordt gebruikt. Het is eerder een bewijs van de fanatieke aanpak van het dopingprobleem in Amerika. Er wordt serieus naar overtreders gespeurd. Het IOC is dat ook van plan en daar ben ik heel blij mee. Ik verwacht niet dat het gebruik van stimulerende mid delen zal worden uitgebannen, want daar is het een te groot en te gecompliceerd maatschappelijk probleem voor. Maar het is wel mo gelijk om er massaal tegen te strij den en het gebruik zoveel mogelijk te beperken". Het fanatisme dat Lewis aan de dag legt in zijn privéstrijd tegen do ping, zal hij volgende maand in Se oul ook in zijn jacht op nog meer Olympisch goud laten zien. Hoe wel hij favoriet is voor de 200 meter en het verspringen en 'slechts' kanshebber is voor de 100 meter wil de part-time popmuzikant vooral vlammen op de korte sprint. Niet alleen om zijn nederlaag in de WK-finale van vorig jaar tegen we reldrecordhouder Ben Johnson te wreken, maar vooral omdat hij af stand heeft gedaan van zijn gouden 100 meter-medaille van Los Ange les. Die plak heeft hij na de Spelen van '84 opgedragen en overhan digd aan zijn vorig jaar overleden vader. Lewis: "Het is de enige me daille die ik niet meer heb, want mijn vader zal hem altijd bij zich hebben. Het is dan ook de medaille die ik in Seoul het liefst wil win nen". SCHIPHOL - In het spoor van Carl Lewis is gisteren een uitgebreid Amerikaans gezelschap in Hengelo neergestreken. Daarin bevinden zich onder andere sprinter Joe DeLoach, Lewis' trainingspartner, Kevin Young, de gedoodverfde op volger van Edwin Moses op de 400 meter horden en 800 meter-loper Johnny Gray, die in Hengelo een aanval wil wagen op het wereldre cord van Sebastian Coe. De Amerikaanse afvaardiging voor de Adriaan Paulen Memorial staat onder aanvoering van Joe Douglas, die voor deelname van het bijna voltallige Santa Monica Track Team uit Californië een be drag van 70.000 dollar zou opstrij ken. Maar dat wordt 20.000 dollar minder, nu trekpleister Carl Lewis alleen aan de sprintestafette mee doet. Die 20.000 dollar had wedstrijd- organisator Rob Kerkhoven graag aangewend om Florence Griffith naar Hengelo te halen. Maar de kersverse wereldrecordhoudster op de 100 meter zou zich hebben la ten strikken voor een op het aller laatste moment opgevoerd gala in het Engelse Gateshead. Voor Kerk hoven aanleiding protest aan te te kenen bij de Amerikaanse atletiek- bond, de Internationale Atletiekfe- deratie en het comité van interna tionale wedstrijdorganisatoren. "Want het is toch te gek dat allerlei figuren die grof met geld smijten opeens wedstrijden gaan organise ren en daarmee evenementen door kruisen die al een jaren op de inter nationale agenda staan?" Kerkohoven had gehoopt dat de Amerikaanse atletiekbond druk op Griffith zou uitoefenen om Henge lo boven Gateshead te verkiezen, maar had tot gisteravond geen en kele reactie ontvangen. linkerspits zelden of nooit scoorde. De technisch leider had die twijfels niet. Hij kende de kwaliteiten van zijn beschermeling als geen ander, omdat hij hem jarenlang bij zijn club begeleidde. Een jaar na zijn in ternationale debuut in het Wage nerstadion en 37 interlands later heeft zijn groeiproces volwassen vormen aangenomen. Het moet dan ook bepaald niet worden uitge sloten dat Van de Honert in Seoul de Westduitse sterspeler Stefan Blöcher met zijn onnavolgbare en sierlijke bewegingen naar de kroon zal steken. "Wat hij, maar ook een aantal an dere spelers als Marc Delissen met een bal kan, is weergaloos", com plimenteerde Hans Jorritsma de nieuwe lichting naderhand. "Elke keer opnieuw is het een feest om naar die jongens te kijken. Tech nisch is het allemaal zo goed ver zorgd dat het spel er heel eenvou dig gaat uitzien. Voor een coach is dat het moeilijkste om erin te krij gen. Als ik de vorderingen van de laatste twee maanden bekijk, zijn we kanshebber op een medaille. Ik vind het ook belangrijk dat de spe lers dat weten. Dit elftal past geen rol van underdog. Bovendien is het goed voor de jongeren om te weten dat ze echt goed zijn. Het maakt ze alleen maar sterker". Met zijn persoonlijke inbreng dient blikvanger Van de Honert overigens ook het collectief. Door zijn fabelachtige techniek dwingt hij veel strafcorners af en dat is in het hedendaagse internationale hockey nog altijd een even effectief als dodelijk wapen. Zeker bij Ne derland, met Floris Jan Bovelan- der, de evenknie van de legendari sche strafcornerbeul Paul Litjens. Tegen de Russen leverde de Am sterdamse student niet alleen op dat front een fors aandeel. Hij be reidde het openings doelpunt voor van record international Cees Jan Diepveen (209 caps) en bracht na de pauze Mare Delissen bij een strafcornervariant in zo'n ideale positie dat de HGC-er domweg niet meer kon missen. Drie minuten la ter diende Hidde Kruize de defini tieve k.o toe aan de Russische equi pe, die onmiddellijk na afloop naar het hotel terugkeerde om de vdeo- beelden eens nauwkeurig te bestu deren. Met name de nieuwe bonds coach Mikhail Ossintsev zal het be schikbare materiaal aan een^diep- gravende analyse onderwerpen. Ossintsev is de opvolger van de geestelijke vader van het hockey in de Sovjetunie, Eduard Airich, die na het Europees kampioenschap in Moskou om gezondheidsredenen een stap terug deed. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de 69-jari- ge coach, in Amstelveen als tolk aanwezig, als assistent van Os sintsev op de Olympische Spelen in Seoul zijn indrukwekkende car rière als technisch leider zou afslui ten. Een nier-operatie heeft hem echter doen besluiten van zijn aan wezigheid in Seoul af te zien. LONDEN (SID) - De Engelse twee de-divisieclub Chelsea moet de En gelse voetbalbond 300.000 gulden boete betalen voor ernstige ongere geldheden met de supporters. Deze straf werd door de beroepscom missie bevestigd. Het is de zwaar ste sanctie uit de geschiedenis van het Engelse voetbal. Chelsea "moet de komende zes competitiewedstrijden de staantri- bune uit veiligheidsoverwegingen sluiten. Zitplaatsen mogen alleen in voorverkoop worden verkocht. Op de wedstrijddagen is kaartver koop verboden. Supportersgroe- pen van de tegenpartij mogen niet meer by Chelsea komen. Dit alles naar aanleiding van de ernstige on geregeldheden bij de wedstrijd te gen Middlesborough. Er werden die dag meer dan honderd arresta ties verricht. Twintig politieman nen raakten gewond. Bijna 34.000 toeschouwers moesten gisteravond toezien hoe Borussia Dortmund in het Westfa- len-stadion in de laatste seconden toch nog de halve winst verspeel de. Schupp zorgde in die laatste minuut van het Bundesliga-duel voor de onverdiende gelijkmaker van Kaiserslautern (1-1). Möller had Dortmund in de eerste helft op een voorsprong gezet. De beste sprongen aller tijden 8.90 Bob Beamon (VS) Mexico- Stad 1968 8.86 Robert Emmijan (Sov) Tsach- kadzor1987 8.79 Carl Lewis (VS) Indianapolis 1983 8.76 Carl Lewis (VS) Indianapolis 1982 8.76 Carl Lewis (VS) Indianapolis 1988 8.75 Carl Lewis (VS) Indianapolis 1987 8.74 Larry Myricks (VS) Indianapo lis 1988 8.71 Carl Lewis (VS) Westwood 1984 8.71 Carl Lewis (VS) Los Angeles 1984 8.67 Carl Lewis (VS) Rome 1987 Verspringen is het favoriete on derdeel van Carl Lewis. "Logisch, want het is het meest trainingsin- tensiefzegt hij zelf. Toen hij vijf jaar geleden een prachtige 8.79 me ter sprong, leek hij de eerste te zijn, die het legendarische wereldre cord van Bob Beamon zou kunnen verbeteren. Dat is tot nu toe uitge bleven, maar van de tien beste sprongen aller tijden zijn er zeven van Lewis. Bovendien zijn de num mers één (van Beamon) en twee (van Sovjet Robert Emmijan) ge sprongen in de ijle lucht op grote hoogte, terwijl Lewis zich heeft voorgenomen het record ooit op een gewone laaglandbaan te verbe teren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13