SB Een politiehond als effectief en menselijk pistoolschot 'Dekker is een ware zegen voor Warmond' uuarmond Wassenaar der gaat op voor Nederlandse kampioenschappen WASSENAAR - Vijf Mechelse herders in Park Oud Wasse naar ontbloten de tanden en grommen vervaarlijk als een vreemde in hun buurt komt. Zodra hun bazen roepen dat het om goed volk gaat, worden ze vriendelijker en kwispel staarten. Ze zijn te aaien. Zou er één baas echter het woord 'stellen' roepen dan is het beter om even geen hand uit te steken. De hond zou meteen aanvallen. "Het zijn gewoon goed getrainde politiehonden", zegt de Wassenaar- se politieman N. van Mourik. "Ze doen precies wat de baas zegt. Maar ze weten exact wanneer er met hen wordt gespeeld of wan neer er gewerkt moet worden. Net alsof ze een knopje kunnen omzet ten". door Agaath Garschagen Van Mourik is tien jaar geleden in de politiehondensport gerold. Hij werd lid van een speciale poli tiehondenclub. Na een aantal jaren ervaring in de sport te hebben op gedaan, richtte Van Mourik met een stel vrienden (twee politieman nen, een boswachter en een psy choloog) een eigen politiehonden club op in Wassenaar. "Wij richten de honden niet speciaal af om ze te verkopen aan de politie. Je krijgt dan trouwens maar drie- a vierdui zend gulden voor de hond, terwijl je er veel meer in investeert. Spora disch wordt er eens een hond ver kocht. De beste houden we zelf om aan wedstrijden deel te nemen. Het is puur hobbyisme, puur sport". soorten oefeningen: volgen en springen, het weigeren van door een vreemde aangeboden voedsel, het opsporen van een verdacht per soon in een bosperceel en het be waken van een voorwerp. De hon den zijn fanatiek en kwispelstaar ten voortdurend. Als de pakwerker alias de ver dachte persoon (gekleed in een le ren broek, een stoffen overbroek en lijfbeschermer) het veld opkomt zijn de honden niet meer te hou den. Ze blaffen onophoudelijk en trekken aan de riemen. Er wordt voor Donar een moeilijke oefening bedacht. Hij moet een fiets bewa ken, maar wordt door de pak werker afgeleid met stukjes kaas. Donar blijft oplettend kijken, neemt geen hap van zijn favoriete maal en valt de pakwerker aan als hij op minder dan twee passen ver wijderd is. "Bravo", zegt Van Mou rik. "Donar heeft nogal eens de nei ging te vroeg aan te vallen, maar hij deed het nu goed. Dat levert extra punten op bij de wedstrijd". Als be loning krijgt Donar een aai over zijn kop. De kaas blijft liggen. Afdrukken Na door alle honden te zijn aan gevallen, zit de pakwerker onder de blauwe plekken en afdrukken van tanden. De honden hebben door het dikke leer en de stof heen gebeten. Van Mourik vindt het geen onsmakelijk idee dat de poli tiehond zou bijten in een dief of in breker die de ledematen minder goed heeft beschermd dan een pakwerker. "In de praktijk gebeurt het zelden dat een politiehond een arm of een been verscheurd. Éen beet is genoeg om de ledematen tij delijk te verlammen. Wordt een hond te agressief, dan moet hij worden afgemaakt. In de sport komt het weieens voor dat een hond alleen maar het onbescherm de hoofd van de pakwerker aan valt. Dat is echt een valse hond die niet meer aan de wedstrijden mag deelnemen". Van Mourik ziet een politiehond in de praktijk puur als wapen. "Het is menselijker en effectiever dan een pistoolschot", zegt Van Mou rik. Niet alle honden zijn geschikt voor de opleiding tot politiehond. Zo is een labrador te lief en te log, een spaniel te zenuwachtig en een pittbull-terrier te agressief. "Veel mensen denken dat een pittbull wel geschikt is. Maar heeft een pitt bull eenmaal beet, dan laat hij niet meer los. Hij krijgt een rode waas voor de ogen en luistert niet meer. Verder zou het in de praktijk kun nen zijn dat een maat van de ver dachte de hond doodslaat, omdat het beest er alleen maar op gespitst is zijn slachtoffer dood te maken. Het is een echte vechthond. Af schuwelijk. Je kunt het vechtka- rakter onderdrukken en stimule- ten". het blijft er altijd in zit- Volgens Van Mourik is alleen de Mechelse herder geschikt voor de politiehondensport. "Een Meche- laar is bij uitstek geschikt voor dressuur, zoals wij dat noemen. Het is een hond die van nature re delijk agressief is, zeer goed luis tert, snel aangebrand is en een moedig karakter heeft". Vroeger werden ook dobberman pinchers, bouviers en Duitse her ders gebruikt. "Maar er is geen goe de Duitse herder meer te vinden in Nederland. Het zijn puur doorge fokte honden die fysiek niet sterk zijn en qua karakter onbetrouw baar zijn geworden". De training begint zodra de hond twaalf maanden is. Pas na drié a vier jaar kan hij aan wedstrijden deelnemen. "Het kan sneller, maar dan zou je iedere dag moeten trai nen. En je moet oppassen dat een hond niet overtraind raakt. Hij moet psychisch in orde zijn". Volgens de Wassenaarse politie man wordt een hond door de vele trainingen niet agressiever. "Mis schien een echte politiehond wel die in de praktijk werkt. Hij wordt vaak gejend en met stenen beko geld, bijvoorbeeld bij voetbalwed strijden. Dan vertrouwd hij geen mens meer. Maar in de sport gaat het er toch allemaal heel rustig aan toe. De honden zijn gewend alleen een pakwerker aan te vallen en dan alleen nog maar op commando. Toch zijn het ook weer geen huis honden. Meestal leven deze hon den ook niet bij mensen in huis maar in een kennel. Dan zijn ze zelfstandiger. Maar mijn hele fami- Nico van Mourik voert de pakwerker alias de verdachte mee. Hond Donar helpt hem de man te bewaken. Zou de pakwerker wegrennen, dan valt Donar onmiddellijk aan. Arie de Vreugd (links) houdt in de gaten of de Mechelse herder het goed doet. (foto Holvast) lie kan met Donar spelen. Ik blijl alleen de baas. Dat is ook logisch wij trainen al vijf jaar intensief met elkaar". Van Mourik is eerst lid geweest van een grote politiehonden-sport club. Maar volgens de politieman is er met een klein clubje meer tijd voor de training. Verder zitten in het clubje vader en zoon De Vreugd. Zij hebben een boel know how op het gebied van hondentrai ning. Zoon De Vreugd werkt in het dagelijks leven op de speurhon- denschool van de Rijkspolitie en vader De Vreugd gaat als boswach ter zijn hele leven al met honden om. "Wij kennen eikaars honden erg goed en kunnen elkaar van ad vies dienen. We zitten op één lijn". Ieder clublid heeft zich afzonder lijk aangemeld als lid van de Ko ninklijke Nederlandse Politiehon den Vereniging om deel te kunnen nemen aan wedstrijden. Gehaktballen Van Mourik en de familie De Vreugd die zich ook in het gesprek mengt, vinden de hondentrainin- gen een echte sport. "Het is een hechte samenwerking tussen mens en dier. Het heeft niets met macht te maken, want als het dier niet wil dan krijg je hem niet zover dat hij alle oefeningen doet. Misschien al leen door middel van veel slaag. Sommige hondentrainers werken met stroom om de beesten af te richten. Zij bezorgen de honden sport een slechte naam. Het gaat hen er alleen maar om zelf op het erepodium te staan en niet om het welzijn van de hond. Wij zijn tegen het gebruik van stroom. Het gaat erom dat de hond en dus ook jijzelf het leuk blijft vinden om iets te be reiken. Alles uit een hond te halen wat erin zit", aldus de politieman- Dat de honden de oefeningen leuk moeten vinden, staat voorop. Tijdens de training kwispelstaar ten ze voortdurend. "Honden kwispelen natuurlijk ook als ze voedsel voor hun neus krijgen. Maar voor een hond is het niet goed de hele dag voedsel naar binnen te schrokken. Veel huisdierhouders identificeren hun hond met een mens. De honden krijgen gehakt ballen te eten. Dat is toch belache lijk? Dat kan niet goed zijn. Een hond is nu eenmaal een dier. Hij heeft veel beweging nodig en een leider die hij kan volgen". se bos. Het jarenlange intensieve werk heeft zijn vruchten afgewor pen, want Van Mourik mag zichzelf kampioen van de provincie Zuid- Holland noemen en neemt met hond Donar op 2 september deel aan de Nederlandse kampioen schappen voor politiehonden in s' Hertogenbosch. Van Mourik is trots op zijn Do nar. "Het is een goede hond. Maar je moet blijven trainen, want an ders is hij veel dingen zo weer ver geten. Na de Nederlandse kam pioenschappen krijgt Donar even rust". De training op een doorde weekse avond bestaat uit allerlei Materiaalpech voor Nelisse in rolstoelrace NOORDWIJK - Huub Nelisse is gisteravond tijdens de voorlaatste etappe van de bloemenmarathon getroffen door materiaalpech. Twee meter voor de finish in Noordwijk brak de voorvork van zijn rolstoel. De leider in het alge meen klassement komt vandaag evenwel normaal aan de start. Gis teravond kon zijn rolstoel alsnog worden gerepareerd. De etappe van gisteren voerde van Wassenaar via Leiden naar Noordwijk. In Leiden werd een cri terium verreden op het complex van wielervereniging Swift. Win naar werd daar, zoals verwacht, op nieuw Huub Nelisse uit Naaldwijk. Op de tweede plaats eindigde Jo- han Eerdekens uit België en op de derde plaats zijn landgenoot Ger hard de Witte. John van Buren uit Bodegraven werd vierde en Michel Jonkman uit Oude Wetering ne gende. In de B-poule werd Piet van Dijk uit Honselaarsdijk eerste. In deze poule werd Frans van Nie- kerk uit Warmond vijfde en eindig de Jan de Jong uit Ter Aar op de 22ste plaats. Ondanks zijn pech kwam Nelisse ook in Noordwijk als eerste over de meet. De Witte werd in de bad plaats tweede en Michel Jonkman derde. Op de zevende plaats ein digde Van Buren. In de B-poule won Adrie Valkenburg uit Almere. Van Niekerk werd elfde en De Jong volgde als 22ste. Omdat de Belg Luc van Landeghem ten val kwam en daarmee ruime achter stand opliep, staat Van Buren in het algemeen klassement na Nelis se en De Witte op een derde plaats. Jonkman neemt hier de vijfde po sitie in. Eigenaren van Olympia Sales over vraag of Warmond zich recreatiegemeente kan noemen "Warmond recreatiegemeente" staat er op de borden langs de toegangswegen tot het dorp waarin velen "de parel van Zuid- Holland" zien. Maar kan Warmond die zelfgekozen subtitel waarmaken of ligt er een identiteitscrisis op de loer? Sinds het recreatie-eiland Koudenhoorn af 'is', is er onmiskenbaar sprake van nieuwe impulsen. Het verhaal dat Warmond zo fraai aan de Kagerplassen is gelegen maar dat zelfs de eigen ingezetenen zonder boot daar nauwelijks iets van merken, is achterhaald. Ook de wederopstanding van de plaatselijke VW heeft bijgedragen aan dc wending ten goede. Maar is dat voldoende? Verschillende Warmónders met recht van spreken beantwoorden deze en andere vragen in een korte serie artikelen. Vandaag mengen Yolanda Kerkvliet en echtgenoot Sjaak van Olympia Sales (verhuur van motorkruisers met slaapgelegenheid) zich in de discussie. Zij voelen zich aangesproken door de opmerking van het echtpaar Van Hulst van de gelijknamige rederij dat de verhuur van kleinere boten "een gat in de markt is". "In elke rondvaartboot die hier langskomt wordt de passagiers verteld dat ze hier boten kunnen huren. Alleen Van Hulst zwijgt". Ook maken de twee korte metten met "gezeur" over roeibotenverhuur en stellen ze dat in het rijtje recreatiestimulantia (Koudenhoorn, VVV) de naam Dekker "met zijn tennis en golfen" niet mag ontbreken. "Maar als je die naam noemt, slaat iedereen op tilt. Waarom? Weet jij het?", draait Sjaak de rollen om. recreatiegemeente WARMOND - "De VW roept dat er in Warmond roeiboten moeten worden verhuurd. Er worden allerlei instanties los gelaten op een onderzoek naar de mogelijkheden voor de exploitant van paviljoen Koudenhoorn om die dingen te verhuren. De uitslag is dat hij er niet aan moet beginnen omdat het niet rendabel is". door Wim Koevoet "Voor die conclusie is toch geen wetenschappelijk onder zoek nodig. Er gaat toch geen hond meer roeien vandaag de dag. Ja, vissers, die roeien tien meter en gaan dan achter de eer ste de beste rietkraag liggen en gooien hun hengel uit. De Kaag is toch helemaal niet geschikt om te roeien. Al die studies, zon de van het geld". "De toerist komt hier ook al tijd als er een buitje in de lucht hangt. Met strandweer gaat-ie naar het strand. En krijgt-ie dan zo'n bui op zijn knetter, midden- op het water in zijn open roei boot, nou, dan komt hij nooit meer terug". "Trouwens, het zou ook hele maal niet zo goed zijn voor de Warmondse middenstand als we hier met zijn allen zeil- en roeibo ten zouden verhuren. De plek waar je zo'n boot huurt, is name lijk niet dezelfde als die waar je eet en drinkt". Het is maar één van de kordate betoogjes van Sjaak Kerkvliet, die samen met zijn vrouw Yolan da aan de Groote Sloot op het in dustrieterrein Veerpolder Olym pia Sales runt. "Sinds 1977 zijn wij gespecialiseerd in de verhuur van motorkruisers met slaapac- commodatie", vertelt Yolanda. De boten die voor het grootste deel van Engelse makelij zijn, liggen laag op het water. Dat is handig voor een bezoekje aan de grachten van Amsterdam tijdens de tocht door Nederland. In 1977 telde de Olympia-vloot tien van die boten voor twaalf personen. Sinds 1985 zijn het er zestien. De meeste huurders zijn van Duitse afkomst. Yolanda: "Het wemelt van de clubs in Duitsland. Die komen dan bij ons hun kaartpot opmaken. Ja, die 12-persoonsboten slaan enorm aan". Volgaarne rekent Yolanda af met de fabel dat bedrijven als Olympia Sales louter kapitalis ten aan een mooie vakantie wil helpen. Ze wijst op de hoge kos Sjaak en Yolanda Kerkvliet van Olympia Sales bij "een autootje op het water ten die het bedrijf zelf moet ma ken. "Een tweedehands boot met vier slaapplaatsen kost 70 mille. Je begint al met een renteverlies van tien procent, want zo'n be drag moetje lenen. Daar moetje dan de zomerstalling en de win terstalling bij optellen, de verze kering en het onderhoud. Dan kom je op een ton en heb je nog geen meter gevaren". "Dat komt dus allemaal voor onze rekening. De huurder hoeft alleen maar te genieten. Die heeft die zorg niet voor die boot. Ze zeggen niet voor niets: koop een boot en werk je dood. Dat laatste doen wij dus". Olympia Sales, één van de grootste bedrijven van Neder land op het gebied van motor- kruisersverhuur, moet het vooral hebben van de buitenlandse markt. De werving laat het over aan touroperators. "Je bent al leen maar interessant voor reis bureaus als je in je vloot van elk type meer dan één boot hebt", stelt Yolanda. Nederlanders maken maar een klein deel uit van het Olympia- publiek. "Iedereen die ook maar iets voor watersport voelt, heeft al een plank, motorbootje, is al voorzien", legt ze uit. Hetzelfde geldt weliswaar ook voor de bui tenlander "maar de buitenlander kan in eigen land niet zo goed uit de voeten als in Nederland. In Frankrijk kun je in Bourgondië varen en op het Canal du Midi, maar dan ben je wel uitgepraat. In Engeland heb je de Theems en dat was het dan. In Nederland is overal water en kun je rondtoch ten maken. Zelf weten we al niet beter meer, maar voor de buiten lander is dat uniek, een rond tocht". Steeds meer raakte het echt paar Kerkvliet doordrongen van een andere vraag. Die naar "klei ne motorbootjes om door het achterland te varen". En dus voegden zij nog twee boten aan de vloot toe. Ze zijn 5.20 meter lang, hebben drie banken en kunnen zes personen herbergen. "Het zijn net kleine autootjes op het water. Iedereen kan ermee omgaan. Deze boten verhuren we wél per dag. Die grote niet, da's niet rendabel. We verhuren die kleine per uur, halve dag of hele dag. Maar om ze nu een gat in de markt te noemen, da's zwaar overdreven. Ze vormen een verlengstuk van ons bedrijf'. Sjaak: "Er wordt almaar ge daan alsof die kleinp hnnties dé markt is, dat het allemaal goud is wat er blinkt. Maar wij moeten het doen met juli en augustus, je blijft nu eenmaal zitten met die Hollandse zomers. Als t ïei en september écht wat voorstellen heb ik dat plakkie kaas op mijn brood verdiend. En als oktober er dan ook nog eens uitspringt dan heb ik dat streepie mosterd op mijn kaas. In die verhoudin gen moet je dat zien. Dat beetje extra moet uit het voor- en het komen". Krijn Torringa Diezelfde regel gaat volgens Sjaak ook op voor recreatiege meente Warmond. "Je moet de r het Warmond halen", zegt hij. "Het seizoen moet worden opge- lengd", valt Yolanda hem bij. Dat gebeurt al een beetje met evenementen die de onderne mersvereniging op poten zet, maar een betere coördinatie is geen overbodige luxe. "Voor de Kaagweek moet ik bij de Vereni ging tot Viering van Warmondse Feesten zijn, voor Jazz behind the toll bij de horeca en voor hét evenement bij uitstek wat het na seizoen betreft, de Strontrace, weer bij de Stichting Zeilvaart Warmond. Die Strontrace hè, wat wordt daar nou mee gedaan? Het is altijd goed weer, die re cords sneuvelen niet voor niets. Daar moet toch een feest om heen worden gebouwd. Haal die kermis ook tijdens de Strontrace naar Warmond. Die Strontrace heeft alles mee. alleen de naam al. Voor de Turfrace geldt precies hetzelfde. Die is in de huidige op zet alleen maar interessant voor i die zeilen. Ik ga echt niet kijken met mijn autootje langs de waterkant hoe buurman aan zijn boot staat te trekken. Bouw er wat omheen, haal voor mijn part Krijn Torringa erbij". Het echtpaar pleit er ook voor om de gasten van de campings aan het Oosteinde "bij het dorp te betrekken". Sjaak: "Er zitten daar 's zomers meer mensen dan hier, vergeet dat niet. Organiseer een voetbalwedstrijd tussen de Warmónders en de campings. Nee, gaan ze tobbetje steken! Als Guus Versluys een nat pak haalt, lig ik in een deuk. Maar die Hage naar van die camping staat ook te kijken en die vraagt: wie is in he melsnaam Guus Versluys?". Yolanda en Sjaak stellen desal niettemin vast dat Warmond zijn subtitel meer verdient dan voor heen. Yolanda: "Die bordjes met 'recreatiegemeente' erop, in het begin heb ik ze weg willen halen. Ondernemers mochten niets. Borden op gevels waren verbo den in verband met het dorps aanzicht. Gelukkig is die tendens afgezwakt". En: "Recreatie en toerisme. Als je dat vroeger hardop riep in Warmond, sloeg iedereen op tilt. Nu spitsen de oren zich". Dekker Van de naam Dekker daarente gen slaat nog. altijd iedereen op tilt, beweert Sjaak Kerkvliet. Hij hekelt het grote wantrouwen van vooral de fractie van Progressief Warmond telkens wanneer de meest spraakmakende onderne mer van Warmond verder bouwt aan zijn recreatiezóne in de Veer polder met zwemmen, tennis, golf en snooker. "Je merkt het zo als Dekker in de polder is ge weest. Het Dekker-personeel gaat dan direct papierprikken, alles ziet er weer piekfijn uit. Dekker is een ware zegen voor Warmond. Iedere ondernemer die hier begint, stelt hoge ei aan zijn gebouw. Omdat Dekkers gebouwen er zo mooi uitzien niemand voor vlag op een stront schuit wil worden uitgemaakt. En waar stuur ik mijn zondagse klanten van 's ochtends acht i naar toe voor een kop koffie die je dan nergens anders in War mond kan krijgen? Naar Dek ker". "Maar je merkt het ook als Dekker op het gemeentehuis i geweest. Dan beginnen ze daar allemaal te roepen: o jé Dekker i: geweest, daar gaan weer een paar vogeltjes". Vandaag komt u ons tegen tijdens het Katwijkse Bloemencorso. Natuurlijk delen wij weer van alles uit. U herkent ons aan de kleuren geel en blauw. Tevens hebben wij voor u de Olympische Zomer Spelen bewaar- folder, waarmee u kans maakt op een prijs. Tot ziens. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11