'M'n moeder zou zoiets nóóit doen' 'Economie moet injectie krijgen' Naaktfoto's Alphense meiden komende week in Playboy /genda PAGINA 10 REGIO ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1988 Bruyn. - "Ach", vraagt Ellen, "is dat niet een beetje ver gezocht?" Sylvia: "Je weet het nooit". An- nechien: "Er staan straks foto's in het blad en iedereen mag daarmee doen wat ze willen. Maar ze moeten verder van ons afblijven". Uitstraling Ze gaan er prat op dat, zoals ze zelf zeggen, hun lijf goed in het vel past. Daarmee doen ze wat ze wil len. "Zolang je maar jezelf kunt zijn, jezelf lekker voelt en weet waar je mee bezig bent". Het is nog geen jaar geleden dat de eerste gedachten over een foto serie 'in een van de betere bladen' bij Ben de Bruyn opkwamen. "Ik wilde een serie maken, maar wist aanvankelijk nog niet in welke vorm. Ik wilde vijf, zesjes meisjes fotograferen, glamourfoto's. Dat plan heb ik altijd al in m'n achter hoofd gehad". Gezocht, vanaf dat moment: meisjes met uitstraling. Hij kende er uit z'n kennissenkring en van eerdere reclame-opdrachten. Syl via Haalebos, voor wie De Bruyn eerder modefoto's maakte, meldde zichzelf. "Ik wist dat Ben aan naaktfotografie deed en vond het zelf ook leuk om echt te poseren. Thuis deed ik wel ééns wat, maar het is toch anders met een echte fo tograaf'. Annechien: "Veel mensen doen thuis aan naaktfotografie. Ik wist van Ben wat hij wilde en dan komt van het één vanzelf het ander. Er worden foto's gemaakt, die blijken er goed uit te zien en dan ga je ver der". Ellen Vreeswijk werd voor de se rie gevraagd. De Bruyn: "Als ik naar een kroeg ga, zie ik altijd wel meisjes die die uitstraling hebben. Daar vraag ik dan aan of ze willen poseren. De meesten schrikken wel, vragen zich meteen af wat hun moeder of anderen ervan zouden vinden. Er hangt toch altijd een be paalde sfeer omheen. Aan de ande re kant willen heel veel vrouwen poseren. Maar als ik morgen een advertentie plaats, waarin ik meis jes tussen de 18 en 24 jaar vraag, re ageren zowel jongens van 17 als moeders van 34. En types die héél graag willen, maar die moet je doorgaans net niet hebben". "Ik vond het een leuk idee", her innert Ellen Vreeswijk zich het ver zoek, "maar ook wel eng. Ik heb niet lang getwijfeld. Het leek me spannend en ik wil alles een keer proberen, alles een keer gedaan hebben. Binnen een kwartier was ik gewend, dat ging echt heel snel". "Het is keihard werken", spreekt ze voor het drietal, dat alle mogelij ke ongeloof daarover wil wegne men. Elkaar aanvullend: "Het is echt niet binnenkomen, kleren uit en ga maar zitten. Soms vijf tot zes uur lang moet je je in allerlei boch ten wringen. Je hebt bepaalde standaard-posen, maar het is de kunst om daar zo mooi mogelijk van af te wijken. Bij elke beweging doet de fotograaf of jijzelf weer an dere ideeèn op. De wisselwerking tussen beiden moet heel goed zijn". Glamour De erotiek moet uit de foto's spreken. Het is glamour, geen por no. "Het zijn mooie foto's van meis jes zonder kleren aan", verwoordt Ben de Bruyn. De modellen heb ben inspraak. Bij Playboy zelf zijn ze aan wensen van de meisjes tege moet gekomen. Er is veel met el kaar gesproken om iedereen alles van elkaar te laten weten, er is ver trouwen in elkaar. "Vanaf het mo ment dat je beslist om voor de ca mera te gaan, is de hamvraag na tuurlijk wat met de foto's gaat ge beuren. Stop je ze in een kast thuis, of kies je voor het beste blad dat verschijnt", vertelt Sylvia. Ben: "Veel fotografen geven een model een x-bedrag en vanaf dat moment kunnen zij doen en laten met de fo to's wat ze willen. Zo werken we niet. Het gaat niet om het geld, sty ling en make-up zijn belangrijker. Een serie wordt echt in overleg met het model gemaakt. Niet alleen de fotograaf, maar beide partijen moe ten absoluut tevreden zijn". "De fotograaf moet geen dingen willen die het model niet leuk vindt. Dat werkt niet lekker. De verstandhouding is dan ziek en in die situatie is ook de motivatie van het model weg", aldus Annechien. Ze vinden het na de sessies al leen al leuk om het resultaat te be kijken. Dat dat staat afgedrukt in de Playboy van komende woens dag, streelt het ego des te meer. De dagen daarvoor zijn spannend, hoe de dagen erna worden wachten ze af. "Ik kan me niet voorstellen, dat als ik straks ergens voor de kassa sta, mensen die de Playboy hebben gezien die gelijk met mij associë ren. Hoogstens alleen de mensen die het blad gezien hebben en je re gelmatig tegenkomen", bedenkt Annechien. Onbelangrijk Zoals op het werk? Eén van de meisjes die vorig jaar met de vijf anderen aan de serie begon, heeft haar contract verbroken toen ze hoorde dat haar werkgever er niet mee instemde en haar baan op de tocht kwam te staan. "Wat ze op het werk zeggen, vind ik onbelangrijk", aldus Sylvia Haalebos. En Ellen: "Zouden ze er problemen van maken, dan wil ik niet eens meer bjj zo'n bedrijf wer ken". Als zich de kans voordoet, willen Annechien en Ellen wel verder als naaktmodel. "Als het op de één of andere manier kan, zal ik het niet laten. Wel met Ben. Ik vind het nog steeds even strelend", zegt Anne chien eerlijk. Ellen: "Dat geldt voor mij ook". En Sylvia: "Ik vond het leuk om te doen, maar ik ben toch niet van plan om carrière te maken". Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Visser, tel: 125096, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, tel: 218661 spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer- de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, tel: 122522, spreekuur: Wasstraat 2a. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, tel: 132500, spreek uur: Middelstegracht 129. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J.W. Lely, tel: 120412, spreekuur: Kernstraat 11 zo 8 uur tot 24 uur: E.K. Fogelberg, tel: 132877, spreekuur: de Sitterlaan 18. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: E.H. Nieuwenhuis Smal- braak, tel: 768918, spreekuur: Meloenstraat 39. zo 8 uur tot 24 uur: M.v.d.Waart, tel: 311414, spreekuur: Petr. Moensweg 52. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Prince, tel: 767646, spreekuur: Robijnstraat 2b. zo 8 uur tot 24 uur: A. Hammerstein, tel: 767646, spreekuur: Robijnstraat 2b. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: R. van Kalmthout, tel: 212628, beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op: Florijn 10. tel: 901000. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roelants, Frans Halslaan 26, tel: 153747. Voorschoten za: L. Prescott, Bachlaan 1, tel: 2356; zo: W. van Dam, Palestinalaan 29, tel: 3960. Warmond A. de Gijzel. Dorpsstraat 35, tel: 10834. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 187, tel: 146337, C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 12/8 tot vr. 19/8 door: Apotheek Kooi, Surinamestraat 7, Leiden, tel 071-214060; Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voor schoten, tel: 071-762877; Apotheek Carlina, Boerhaaveplein 21, Oegst geest, tel: 071-176154. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel: 071- 125057. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Lei den, tel: 071-7644058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, Voorschoten, tel: 071-768616. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg. Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel: 071- 125215. Voor patiënten van tandartsenpraktijk 'Haas- wijk' heeft tandarts R.S. van Mierlo spreekuur van 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28, 2343 KV Oegstgeest. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2. Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. ZATERDAG 13 AUGUSTUS Alphen vakantiespelen Zwammerdam, terrein Hooge Burch, vossenjacht, om 14.00 uur; Kleine Basis, kin derdisco, van 19.00 tot 22.00 uur. - Katwijk concert door de Straatklinkers, aanvang 14.00 uur in het centrum. vertrek, Bloemencorso Flora's Kleurenpracht aan Zee, van de Flora in Rijnsburg om 14.00 uur, vertrek Nieuwe Uitwatering om 15.30 uur, vertrek Parklaan om 21.00 uur. Visserijdagen: Haring Rockfes tival met medewerking van diver se bands in Tripodia, Hoornes- plein, aanvang 19.00 uur. groot vuurwerk om 22.30 uur tegenover de Oude Kerk. Leiden concert 'Muziek in de Pancras', met Frank van Wijk, Hooglandse Kerk, aanvang 13.30 uur. wandel-orgelconcert door Gijs- bert Kok, aanvang 15.00 uur in de Hartebrugkerk. voorstellingen Cirque Gross, im 15.00 en 20.15 uur op het Groenbordterrein. Lisse open speelmiddag op het Ada- ma-orgel van de Agathakerk, aan vang 14.00 uur. Noordwijk kunst- en antiekmarkt, met prenten en postzegels op het Lindeplein, tot 18.00 uur. Nieuwkoop vakantiespelen Open Huis, Elleboogvaart, kinderbingo om aankomst Bloemenmarathon door rolstoelatleten omstreeks 14.30 uur op de Lange Voort. Sassenheim prestatie-wedstrijdloop over 2 of 8 km, start om 14.30 uur bij Sporthal Wasbeek. Valkenburg openingsavond van Soos de Peuk, aanvang 20.00 uur. A ZONDAG 14 AUGUSTUS Katwijk tentoonstelling wagens bloe- Leiden fietstocht 'Haarlemmermeer- tocht' over 35 of 65 km, vertrek 8.30 uur vanaf clubhuis Swifttoer, Roomburgerweg. rein van de Groenoordhallen. rondleiding door de Pieterskerk met als leidraad de bouwgeschie denis van de kerk, aanvang 14.45 film: 'Sentinels of Silence', over monumenten van de pre-Colum- biaanse beschavingen in Mexico, aanvang 15.00 uur, Rijksmuseum voor Volkenkunde. Noordwijk zeilwedstrijden, twee Olympi sche Driehoeksbanen, briefing om 11.00 uur, prijsuitreiking om 17.00 uur. Jazz at the beach, met huis orkest van Hans Keune en Rosa King, van 17.00 tot 20.00 uur in het Beach Hotel, Koningin Wilhet- mina Boulevard. Ter Aar optreden van Jen Rog in het Parochiehuis, aanvang 21.00 uur. Zoeterwoude waterfestijn nabij boerderij Van der Salm aan de Noord Aa, aan vang 12.30 uur, aanmelden tot een half uur voor de aanvang. MAANDAG 15 AUGUSTUS Alphen aankomst Keniaan Michael Werikhe rond 18.00 uur vanuit Ter Aar. kinderspelen Zwammerdam, huttenbouw in de kuil van de Hooge Burgh, aanvang 10.00 uur. Hazerswoude begin bouw huttendorp, Pieter de Hooghstraat (dorp), aanvang 9.00 uur; poppenconsultatiebu- j, Breitnerlaan 1 (dorp), aan vang 9.30 uur. begin bouw huttendorp, Jacob Reviusstraat (Rijndijk), om 10.00 uur; verkiezing burgemeester om 15.00 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ellen Vreeswijk, 24 jaar, Alphense, administratief medewerkster. Doet veel aan sport. Annechien Braams, 21, eveneens Alp hense én administratief me dewerkster. In haar vrije uurtjes tevens visagiste. Nummer drie (in willekeuri ge volgorde): Sylvia Haale bos, 30, Alphense, verpleeg kundige in de zwakzinni genzorg, mode-ontwerpster en styliste. door Gerard Haverkamp Behalve dat ze alledrie havo heb ben gedaan, of juist daarom, heb- ben ze na komende week nog meer gemeen: het vermaarde maand blad Playboy drukt naaktfoto's van deze, en nog twee Alphense vrien dinnen af. Alphense havo-meisjes, het thema. De platen zijn gescho ten door de Alphense free-lance fo tograaf Ben de Bruyn (40), levens gezel van Annechien. De één opgetogen, de tweede wat gereserveerd, de derde behou dend. Drie verschillende jonge vrouwen, die zich dezer dagen best bijzonder mogen én durven noe men. Het lukt immers lang niet ie dereen om naakt in het wijds geac cepteerde mannenblad te komen, al willen sommige modellen nog zo graag. Hoe anderen erover denken, deert Ellen, Annechien en Sylvia niet in het minst. De één zegt het met wat meer woorden dan num mer twee of drie, maar alledrie zijn ze trots op 'hun lijf en het streelt hun ego dat de makers van Play boy er evenzeer oog voor hebben. "Want om het geld hoef je het heus niet te doen. Je krijgt een re delijke vergoeding, maar rijk word je er niet van. Alleen aan beroemd heden worden enorme bedragen geboden, niet aan modellen zoals wij. En als dat zou gebeuren", merkt Annechien op, "dan zou ik me serieus afvragen wat daar de bedoeling achter kan zijn. Ik zou daar allerlei dingen achter zoeken, het niet vertrouwen". Een ideële doelstelling, bij voor beeld om het naakt poseren uit de Sylvia HaalebosEllen Vreeswijk e taboesfeer te halen, hebben ze evenmin. Wat dat betreft zegt het genoeg dat ze in Playboy verschij nen en niet in een pulpblad. "Dit blad ligt niet tussen zomaar allerlei sexbladen in de hoek, maar naast de tv-gids. Het blad is door ieder een aanvaard, al moeten de men sen toch even wennen aan het idee als je vertelt dat je in Playboy n Annechien Braams (v.l.n.r). "Het is komt", heeft Sylvia Haalebos erva- Moeder Ellen Vreeswijk: "M'n moeder schrok. Zoiets zou ze zelf nóóit doen. Ze kan zich niet in dat idee verplaatsen. Ze accepteert het ech ter wel, ook omdat ze weet dat ze er toch niks over heeft te vertellen. En echt keihard werken. Niet: binnenkomen, kleren uit ze heeft nooit een Playboy ge kocht, maar dit'nummer gaat ze wel halen. Maar je hoort ook men sen zeggen: hartstikke leuk, ik ga 'em zéker kopen. Eigenlijk heb ik één hele negatieve reactie gehad, van iemand die het werkelijk schunnig vond". "Ik zou mezelf tegen zo iemand verdedigen", bijt Annechien i maar zitten". (foto Ben de Bruyn) Braams van zich af. Haar vriendin nen halen de schouders op. Sylvia: "Waarom? Ik hoef dat niet, hoor. Ik schaam me nergens voor, maar ben wel behoudend. Ik hou er rekening mee dat reacties ook verkeerd kun nen uitpakken, want je hebt er nu eenmaal altijd vervelende mensen bij". - "Gestoorden", zegt Ben de KNOV: bollenstreek 'vergeten gebied' BOLLENSTREEK - Om te voorkomen dat de econo mie in de bollenstreek over een aantal jaren instort en de werkloosheid als gevolg daarvan toeneemt, moeten meer mogelijkheden wor den geschapen voor de ves tiging van nieuwe bedrij ven, nieuwe wegen worden aangelegd en de woning bouw een extra injectie krij gen. Die stelling poneert P. Nouwens van het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond (KNOV). Vol gens Nouwens kan de bollenstreek als een door de hogere overheid 'vergeten gebied' worden betiteld. Door op 24 augustus een werkbe zoek te organiseren voor zowel plaastelijke als provinciale be stuurders hoopt het KNOV de be langstelling bij de politici voor de bollenstreek op te wekken. Bij het KNOV leeft de angst dat in de bollenstreek een monocul tuur ontstaat, waarbij alles draait om de bollenteelt. "De werkloos heid zal bij ongewijzigd beleid ze ker gaan stijgen", concludeert Nouwens. Hjj sluit niet uit dat het werkloosheidspercentage in de streek over een tiental jaren tot zelfs 16 procent zal zijn opgelopen wanneer er geen nieuwe initiatie ven worden ontplooid. Momenteel schommelt dat percentage rond de 4 procent. Accent Ook het KNOV staat op het standpunt dat aan het karakter van de bollenstreek niet mag worden getornd. Nouwens: "Ook ik vind dat er geen vierkante meter aan bollengrond mag worden opgeof ferd, maar er blijven voldoende stukken land over die nog kunnen worden aangewend". Het KNOV Het KNOV pleit voor de ontw, daarbij onder meer uit naar een pleit daarom voor de uitgifte van meer grond voor 'niet-bollenge- bonden bedrijven'. In dat geval kan volgens Nouwens ook veel meer worden ingespeeld op de mo gelijkheden die de luchthaven Schiphol biedt. Het KNOV denkt zelf aan een snelle ontwikkeling van het bedrij venterrein Lisse-noord/Hillegom- zuid (dat aansluit op het bedrijven terrein Meer en Duin in Lisse), de aanleg van een industrieterrein in van nieuwe bedrijventerreinen ii Sassenheim Zuid (by Sikkens), een bedrijventerrein in het gebied Tre slong in Hillegom en de aanleg van een bedrijventerrein aan de Delf- weg bij de Ruigenhoek in Noord- wijkerhout. Nouwens is ervan overtuigd dat er bij het bedrijfsleven voldoende belangstelling bestaat om zich in de bollenstreek te vestigen. Het ac cent zal daarbij volgens de Hille- gommer dooi de gemeenten moe ten worden gelegd op het aantrek de bollenstreek. De gedachten gaan (foto Wim Dijkman) ken van 'kleinschalige schone be-> drijven'. Voorwaarde bij een 'extra prik kel' voor economie in de bollen streek is een verbetering van de wegenstructuur, meent het KNOV. Ondanks de diverse plannen die bij de provincie op de tekentafels lig gen, moet er volgens de onderne mervereniging meer gebeuren om een vlottere doorstroming van het verkeer te verzekeren naar het 'achterland'. Het stelt de ondernemers teleur dat de aanleg van de rijksweg 11- west (door Voorschoten) op een laag pitje staat en de N 22 (Badhoe- vedorp-Sassenheim) voorlopig van de plankaarten is geschrapt. Het KNOV is van plan er bij de diverse overheidsinstanties op aan te drin gen de aanleg van deze verbindin gen opnieuw in overweging te ne- Voorts wordt door het KNOV ge pleit voor het doortrekken van de S2 (Lisse/Nieuw Vennep) naar De Zilk. In dat geval komt er een direc te aansluiting op de SI (De Zilk- Wassenaar). Bij de Ringvaart zou in de ogen van het KNOV een aqua duct moeten worden aangelegd om te voorkomen dat er dagelijks files blijven bestaan op dit traject. Wanneer de woningbouw aan al te strakke banden worden gelegd, bestaat het risico, aldus het KNOV, dat het draagvlak van scholen, cul turele instellingen en winkels wordt ondergraven. In de bollen streek is nu al bijna sprake van overbewinkeling. De oïiderne- mersvereniging dringt aan op het aanwijzen van nieuwe woning bouwlocaties, zoals 't Mossenest in Noordwijkerhout en Treslong in Hillegom. Themadag De themadag op 24 augustus be gint 's middags in het gemeente huis van Lisse met een toespraak door KNOV-voorzitter J. Kammin- ga. Verder is er een rondtoer langs de diverse 'knelpunten' in de bol lenstreek en een discussie daar over tussen de ondernemers en di verse bestuurders van gemeenten en de provincie. In de avonduren verzorgt het team van Brandpunt in de Markt onder leiding van Ton Verlind een 'Bollenstreek in de Markt', waarbij diverse bedrijven uit de streek zich zullen presenteren. Er is die avond tevens een vraaggesprek met Kam- minga en gedeputeerde T. Jansen van de provincie Zuid-Holland.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10