'Doodslag voor de cultuur' Weinig feestelijks aan de Londense Festivals Rotterdamse kunst moet bijna 4 miljoen inleveren Beeld '88 bewijst kwaliteit Exposities Concerten Den Haag Amsterdam LONDEN Recente pogingen om Londens reputatie als swin gende hoofdstad van West-Euro pa te herstellen, zijn tot nu toe mislukt. Vandaag zal een droeve stoet musici, horecavertegen- woordigers en bankiers bij het verzekeringsinstituut van Lon den komen uitleggen waarom ze door Lia van Bekhoven zichzelf heeft opgeheven. Of lie ver het Festival van Londen. Van bovengenoemde persona ges wordt tekst en uitleg ver wacht voor het grandioos mis lukken van wat zestien dagen lang kermis en carnaval had moeten zijn. Het Festival van Londen moest "het grootste openluchtgebeuren van Europa" worden met circusnummers, ballet en elizabethaanse dorpen waar geschiedkundige hoogte punten in scene werden gezet. Vele tienduizenden bezoekers zouden het openluchtspektakel in en nabij Alexandra Palace in Noord-Londen aandoen. Een en ander was van harte toegejuicht door prins Edward, plaatselijke kamerleden en bur gemeesters van Londense deel gemeenten die in het vroege pu- bliciteitsstadium om het hardst riepen wat een geweldig idee het festival wel niet was en dat het precies datgene was waar een ge weldige stad als Londen op zat te wachten. Het heeft niet zo mo gen zijn. Twee dagen en vele stortbuien later vroeg de organi satie vrijwillige liquidatie aan. Het festival, geesteskind van directeur Mike Agostini, die in Engeland naam verwierf als pro motor van pretparken met een thema, was ter ziele. Het was, verontschuldige Agostini zich, verregend. Letterlijk in het water gevallen. Het weer had het Eliza bethaanse dorp in een, overigens uiterst realistisch, middeleeuw- se modderpoel veranderd. De be roepsgoochelaars kunnen er met hun trucendoos niet uit de voe ten. En het slijk tartte het con centratievermogen van de cir cusartiesten dusdanig dat het ernstig afbreuk deed aan hun eer en reputatie. Veel erger was dat het volk wegbleef. Niet meer dan een ge schatte 5000 bezoekers achtte het veelgeprezen festival een bezoek en entreegeld waard. Agostini, de musici, de horeca en de ban kiers zullen de Londense verze keringsmaatschappij vandaag tracteren op een hoogstpersoon lijke 'In Memoriam'. Beschuldigingen Achter de schermen vliegen de beschuldigingen al heen en weer. Behalve het weer zou het met de publiciteit droevig ge steld geweest zijn. Er was vanaf het eerste begin gebrek aan geld en coördinatie. Agostini zelf zegt met een persoonlijke schuld van 3,5 ton nergens spijt van te heb ben. "Iedereen die met het festival te maken had, is van tevoren ge waarschuwd dat er weinig geld zou zijn. En iedereen zei: dat geeft niet, we doen het toch om dat Londen het festival nodig heeft. Nou er geen geld is, wor den mensen opeens bitter en zoe ken ze naar een schandaal. Maar er zit absoluut nergens een lucht je aan. Wat er gebeurd is, is waar we altijd al bang voor waren, na melijk dat het geld op zou zijn voordat we het gingen verdie nen. Ik ben een straatvechter, hoor. Ik heb zeventien maanden nergens anders voor geleefd dan voor het festival. Het is belang rijk dat Londen, de meest fantas tische stad ter wereld, een festi val heeft". Londen heeft twee weken om op adem te komen van Agostini's festival en zich voor te bereiden op een herkansing. Elk laatste weekeinde in augustus heeft in West-Londen het Caribisch car naval plaats. En omdat de pers daar enkel met superlatieven bij kan wordt het carnaval gepre senteerd als "het grootste straat- feèst (jawel) van Europa". Aanwijzingen voor het Notting Hill-carnaval van dit jaar zijn dat het misschien wel het grootste, maar niet het gemoedelijkste straatfestijn wordt. De bedoeling van de organisatoren is twee da gen lang Rio de Janeiro-achtige processies, met steelbands en reggea-groepen, Caribische ver snaperingen en een harmonieuze gemoedelijkheid die de vloer aanveegt met de rassenrellen van weleer. Minstens een miljoen deelnemers wordt verwacht. Kwalijk In de jaren zeventig verwierf het carnaval een kwalijke reputa tie toen het National Front het gebeuren aangreep als startsein van een rassenoorlog. Maar het straatfeest herstelde zich hoewel het een potentiële vulkaan blijft. Vorig jaar was het resultaat: een moord, veel misdaad en drugs en bijna een rel. Om de zaak in de hand te hou den heeft de politie de organisa toren beperkende maatregelen opgelegd. Straten zullen voor de optocht worden afgezet. Het aan tal bands is teruggedraaid. De toegestane decibellen zijn ver laagd. En de carnavalcommissie staat op de achterste benen. De commissie, met onduidelij ke herkomst en een jaarlijkse subsidie van ruim een miljoen gulden, beschuldigde de politie van racistische praktijken. De politie wil weten waar de com missie de vijfhonderd speciaal opgeleide ordebewakers heeft, die het beloofde in te zetten. De commissie is het antwoord schuldig en de politie dreigt met veel vertoon van blauwe unifor men de bewuste carnavalsdagen dit jaar mee te maken. Kortom, de sfeer is geschapen voor een al lesbehalve vrolijk "grootste straatfeest van Europa". Geluk kig zijn er altijd nog de proms en het Moskouse staatscircus. ROTTERDAM - De kunstin stellingen van Rotterdam moe ten bloeden voor de welzij ns- bezuinigingen die minister Brinkman heeft opgelegd. Ze moeten allemaal vier percent inleveren (totaal bijna 4 mil- door Annemieke Besseling en Herman Moscoviter joen) nadat ze in drie vooraf gaande gemeentelijke bezuini gingsrondes tot op het bot zijn uitgebeend. Dat staat in een ge heime nota die Het Vrije Volk gisteren openbaar maakte. De wildste geruchten doen mo menteel de ronde: zo zou de Buffel worden gesloten, komt er geen nieuwe aanbouw aan Museum Boymans voor de beroemde collec tie Van Beuningen-de Vrieze, zou de Dubbelde Palmboom zo nu en dan een tentoonstelling moeten maken voor het Volkenkundig Mu seum, enz. enz. Allemaal indianen verhalen, volgens de directeuren. Theater-regisseur Ponnelle overleden MÜNCHEN (DPA/AFP) In Mün- chen is gisteren op 56-jarige leeftijd de Franse opera- en theaterregis seur Jean-Pierre Ponnelle overle den. Ponnelle, geboren in 1932 in Pa rijs, regisseerde sinds 1968 tien opera's voor het festival van Salz burg. Over de oorzaak van zijn dood is niets bekendgemaakt, maar Ponnelle werd enkele weken geleden in een ziekenhuis opgeno men na een ongeluk op het toneel. Daardoor kon de regisseur niet de laatste hand leggen aan de opvoe ring van Mozarts 'Le nozze di Figaro' en 'Mozes en Aron' van Schönberg. Vanaf zijn ziekbed gaf Ponnelle de afgelopen weken nog via medewerkers uitvoering aan de regie van 'Le nozze di Figaro' en 'Moses en Aron'. De regisseur en kostuum- en decorontwerper werkte tijdens zijn loopbaan met dirigenten als Herbert von Kara- jan, Karl Boehm en Claudio Abado. Wat wel duidelijk is: er wordt niet alleen binnen de welzijnsorga nisaties afgeslankt. Ook binnen de kunstinstellingen zullen tientallen gedwongen ontslagen vallen. Het wil ook zeggen dat musea, biblio theek, Philharmonisch Orkest, Kunststichting, theaters minder kunnen doen voor het publiek. Minder uitvoeringen, minder ex posities, minder voorstellingen minder bewaking, minder aanko pen, enz. Of zoals Dolf Meijerman directeur van het Historisch Muse um en de Dubbelde Palmboom het plastisch uitdrukt: "Wij zijn mo menteel na alle bezuinigingen al een graat van een museum. Is Rot terdam volgens dit gemeentebe stuur bruisend en dynamisch? Nou dat zal opnieuw moeten blijken met zulke rigoureuze ingrepen". Bodem De vier grote musea in de stad moeten samen 1,3 miljoen gulden inleveren, terwijl er nu nog gebak keleid wordt over de 1.1 miljoen te kort van de vorige bezuinigings operatie. Zelfs de twee culturele speerpuntinstellingen, het Rotter dams Philharmonisch Orkest en museum Boymans-Van Beunin- gen, worden niet gespaard. En dat terwijl tijdens een vorige bezuini gingsoperaties wethouder Joop Linthorst (Financiën en Kunstza ken) emotioneel verklaarde: "Ik weiger op het orkest te bezuinigen, dan zakt het door de bodem van zijn Europees bestaan. Met minder dan de huidige sterkte kunnen we internationaal niet meer meeko men". Een opmerking die sloeg op de hoge positie die het orkest mo menteel internationaal inneemt. Wim Crouwel, directeur Muse um Boymans-Van Beuningen, zegt: "Deze hele bezuinigingsron de is absoluut ten onrechte. Dat in Rotterdam de cultuur wordt opge zadeld met een welzijskorting is zeer slecht. Het zou wel eens de doodslag kunnen zijn. De laatste paar jaar klimt Rotterdam uit het dal. Het is aantoonbaar dat de stad weer een naam opbouwt. En dan komt dit. Je doet alles teniet op die Boymans moet waarschijnlijk 450.000 gulden inleveren. Crouwel: "Dat is niet mis. We worden daar doodnerveus van. Ik kan maar een ding zeggen als museumdirecteur: bezuinigingen mogen nooit merk baar zijn voor het publiek. Integen deel: we zullen nog levendiger en intensiever tevoorschijn moeten komen. Kortom, we zullen de gel den in de bedrijfsvoering moeten vinden. We zullen een extra in spanning moeten doen om van bui tenaf geld te krijgen". Inkrimpen Hans van Beers, directeur van het Rotterdams Philharmonisch Orkest zegt zeer verrast en ver baasd te zijn dat opnieuw een flink bedrag, 280.000 gulden, moet wor den ingeleverd. "We dachten dat we nu eindelijk met rust gelaten zouden worden, maar die hoop is nu weer de grond ingeboord," al dus Beers. Echte voorstellen voor de nieuwe bezuinigingsronde heeft hij nog niet aan het college kunnen presenteren. "De tijd daarvoor was te kort," zegt hij. Volgens Beers kan bij het Rotterdams Philharmonisch Or kest niet meer worden bezuinigd op kleine dingen. „De enige oplos sing is nu nog het inkrimpen van de personeelsformatie," zegt hij. "Daarover moeten we ons nog in tern beraden en overleggen met de vakbond". Beers denkt dat hij vijf mensen zal moeten ontslaan om bijna drie ton te kunnen inleveren. "Dat zal heel moeilijk zijn, want voor onze uitvoeringen hebben we gewoon al onze 106 musici nodig. Daarom zul len we regelmatig mensen moeten inhuren als we ons aan ons reper toire willen houden". Karei Willems, zakelijk leider van het Werkcentrum Dans, zegt ook nauwelijks oplossingen te kunnen vinden voor de Brinkman- kortingen. "In een brief aan het col lege hebben we geschreven dat we alleen kunnen bezuinigen door ontslag of een loonsverlaging. An dere mogelijkheden zijn er echt niet meer," zegt Willems. Een bezuiniging van 50.000 gul den betekent volgens hem dat de dansgroep het met een danser min der zal moeten doen. "Dat klinkt weinig, maar in totaal hebben we maar tien dansers en dan is een danser erg veel. Als een danser ziek wordt, komen we echt in de proble men. De dansgroep wordt dan erg kwetsbaar". Wim Crouwel: 'Deze hele bezuinigingsronde is absoluut ten onrechte' Expositie BEELD '88 -15 kunstenaars uit Lei den en omgeving - t/m 26 augustus. Waagge bouw. Aalmarkt 21. Leiden. Geopend wo. t/m zo. van 12-17 uur. Galerie Stelling, Burgsteeg 14, Leiden. Geopend wo. t/m zo van 12-18 uur. Kunstuitleen Leiden 35, Leiden. Geopend wo. LEIDEN - Geen beeldenroute, zoals in Rotterdam, maar een gale rieroute langs drie expositieruim tes biedt BEELD '88 de inwoners en bezoekers van Leiden in de maand augustus. In de Waag, de Kunstuitleen en galerie Stelling exposeren vijftien kunstenaars uit Leiden en omstreken. Dit gebeurt op initiatief van Okke Spierenburg en Gerard van den Berg (Stelling) en Bert Kienjet (Kunstuitleen). De bedoeling van de tentoonstellings makers is vervat in de uiterste be knopte titel "BEELD '88". Het drietal beoogt met deze pre sentatie van een deel van de Kunst uitleencollectie, aangevuld met re cent werk, een tweeledig doel, na melijk de Kunstuitleen grotere be kendheid te geven en het publiek met Leidse kunst in aanraking te brengen door een globaal overzicht te geven van de stand van zaken op dit moment. Op de expositie in de Waag is de verhouding tussen uitleenstukken en kunst die nog te koop is, onge veer gelijk, terwijl bij galerie Stel ling het accent geheel ligt op het re cente werk van een aantal deelne mers. Door de gekozen opzet laat een bezoek aan de verschillende lo caties zien waar deze kunstenaars nu mee bezig zijn en geeft tegelijk enig inzicht in de ontwikkeling in het werk. Vrij grote veranderingen hebben zich voorgedaan in het werk van Jan Kolling en Rob Schouten. Kol ling exposeerde niet lang geleden lyrisch-abstracte schilderijen van landschappen die een grote tegen- Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steen straat, 'Ulama, het o t/m 12/9; di. t/m za. 10-17 i Rijksmuseum van Oudheden - Rapenburg chief, t/m 1/9; di. t/m za. 10-171 Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie - Hooglandse Kerkgracht 17, tentoonstel ling 'Geologie op Postzegels', t/m 4/9; ma. t/m vr. 10-17 uur, zo. 14-17 uur. Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28, dubbelexpositie: Tweehonderd jaar verza melen' en 'Schepen met geld', t/m jan 1989; di. za. 10-17 uur, zon- en feestd. 13- metrisch-abstracte kunst in Nederland 1945-1960, tot 3/10; di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur, 3/10 10-12 uur. Hooglandse Kerk, expositie collagetech nieken van mevrouw J.C. Lampe uit Lei derdorp met o.a. 'de waterval', 'de snel weg', 'de Airport' en 'de Geisha', t/m 27/8; ma. 13-15.30 uur, di. t/m za. 11-15.30 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, perma nente expositie; Vijf eeuwen modé in mini atuur, di. t/m za. 10-16 uur. Holiday Inn - Haagse Schouwweg 10 (blau we gang), foto's van Lucie SchQUten, t/m 31/8. in, litho's Signaal, Studio voor vormgeving Groenesteeg 10, ontwerpers en vormge vers tonen diverse ontwerpen, tevens pre sentatiemappen, do. 12-21 uur, vr. 12-18 uur, za. 12-17 uur. Stichting Beeld en Grafiek - Hooglandse. Kerkgracht 20A, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, atelierbe- zoek na afspraak, tel:146024. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Galerie Amber - Hooglandsekerkgracht 8, Oostaziatische kunst: basiscollectie van Ir ma Roefs-de Wit, Japanse en Chinese rol- schilderingen; tevens tentoonstelling van Intermezzo - Haarlemmerstraat 226, mari tiem schilderes Jenny Buikhuizen (uit Kat wijk) met aquarellen over onderwerpen als: schepen, zee en strand. Onderzoekcentrum Sturing en Samenle ving Maresingel 3, schilderijen en tekenin gen van Jan van Eden. tot 16/9; geopend tijdens kantooruren. Praktijk P. de Bakker - Rijnsburgerweg 7. pastels, olieverf- en acrylschilderijen van Willemiem van Ineveld, t/m 25/8; ma. t/m vr. van 10-17 uur. Art Tea House - Korte Mare, aquarellen van de Leidse kunstenares Ursula Dierks t/m 31/8. Openbare Bibliotheek - Nieuwstraat 4, Mo lenexpositie i.s.m, de Rijnlandse Molen- stichting t/m 28/8. Kunstuitleen - Lammermarkt, 'Beeld '88'. werk van 15 Leidse kunstenaars (in drie verschillende lokaties) t/m 26/8; wo.t/m za. 12-17 uur De Waag - Aalmarkt 21'Beeld '88', wo.t/m 14-17.30 uur, do. tot 21 x 9.30- 30-21 uur, za. 9.30-17 uur. Hillegom Kunstgalerie 'Catharina' - Meerstraat 12b, Floris van den Berg, gouaches en pastels; Ellen Haven, aquarellen; Hans Haven, olie verf en pastel; Dea Veldhuyzen van Zan- 10-17 u weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstel ling 'Nederland in Bedrijf - Handel in Rijns burg', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Warmond Mariënhaven - Mgr. Aengenentlaan 3, n Hans Verdijk, t/m aug.; dag. Galerie de Pomp - Dorpsstraat 38, schilde rijen en keramiek van Artkie de Reus, etsen en zeefdrukken van Fred Schimmel, t/m 25/8; di. 19-21 uur, wo. 10-12 uur, wo.do- .za. 14-16 uur. Vereniging het Oude Raadhuis - Dorps straat 36, 'Oogstsymbolen van Stro' onder auspiciën van de Stichting voor Oogstfol- klore en Strosymboliek 'Ceres', t/m 25/8; di. 19-21 uur, wo.do.zo. 14-16 uur, za. 11- 13/8; di. t/m vr. 9-18 u Katwijk Stichting Katwijks Museum. Voorstraat 46, aquarellen van Albert-Jan Cool, tot 3/9; di. t/m za. van 10-12 uur en van 14-17 uur. Leiderdorp Verpleeghuis 'Leythenrode' Hoogmade- seweg 55. Ann G.S. de Leede-Venekamp met tafrelen uitgevoerd in kantklostech niek, tot 15/9; dag. 10-20 uur. Noorden Hotel Restaurant 'De Watergeus' - Simon van Capelweg 10, Adolfo Ramón Torcal met olieverfschilderijen, t/m 14/8; dag. van af 10 uur. Noordwijk Petit Royal - Voorstraat 76, Tiny van der Sar met kleuretsen 'Bloemen en planten m de Orangerie', geopend dag. behalve woe. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- Klassiek Charles de Wolff bespeelt vanavond, in het kader van de K&O-zomerserie, het orgel van de Leidse Pieterskerk. Hij zal composi ties vertolken van Buxtehude. Bach, Reger en Mendelssohn-Bartholdy. Aanvang 20.15 uur. Het Konan Girls Highschool uit de Japanse havenstad Kobe doet zaterdagmiddag in het kader van een tournee door Nederland de Dorpskerk van Wassenaar aan. Het re pertoire van de Japanse meisjes, die in leeftijd varieren ten vijftien tot achttien jaar, omvat zowel Japanse als Europese mu ziekwerken en binnen-en buitenlandse volksliederen, die in de oorspronkelijke ta len worden uitgevoerd. Dit keer ook haiku's van de Nederlandse dichteres Ida Vos. op muziek gezet door de Wassenaarse com ponist Leo Köhlenberg. Aanvang 16.00 Frank van Wijk (Sweelinck Conservatori um) verzorgt ditmaal het zaterdagmiddag concert op het orgel van de Hooglandse Kerk in leiden. Aanvang 13.30 uur. Zaterdag wordt in het hartje van Den Haag een popfestival georga niseerd. Het Openlucht festival speelt zich af op het Plein, begint om 14.00 uur en eindigt om 22.00 uur. Te bewonderen zijn: Bugaloos, Cool- scool, Burma Shave, Urban Heroes, Proud Existence, Arctic Heat, Tears of Aphrodite. De avond wordt afgesloten met De Clarks, die mu ziek van de Rolling Stones en Beatles ten gehore zullen brengen. (foto pr) Gijsberl Kok (Bodegraven) is morgenmid dag aan de beurt om het orgel van de Leid se Hartebrugkerk te bespelen. Aanvang Circustheater vr 12. za 13. di 16, wo 17. do 18,20.15 uur; Paul van Vliet met zijn show: "n Gat in de lucht'. do 18 (première). 20.15 uur; Musical 'Cats', van Andrew Lloyd Webber, Trevor Nunn en Gillian Lynne. Concertgebouw di 16. 20.15 uur; Australian Youth Or chestra olv Christoph Eschenbach, mmv Tzimon Barto, piano, werk van Brahms, Ravel en Tsjaikowski. 20.15 uur; Regionaal Jeugdorkest Stadsschouwburg vr 12, za 13. zo 14,20.15 uur, zo ook 14.00 uur; Zomer 88: Flamencos en route 'A Juan, momentos de Don Juan Flamenco', di 16, wo 17. do 18, 20.15 uur; Koninklijke Vlaamse Schouwburg met 'Romeo en Ju lia' van Dirk Tanghe naar William Shake speare. stelling vormen met de heftige worsteling met het materiaal, waar van een werk in de Waag nu ge tuigt. Van weer heel andere aard zijn de composities met geometri sche vormen en een verticale stre ken in blauw en geel. In dit werk van Kolling vermoed ik de invloed van de Amerikaanse kunstenaar Barnett Newman (1905-1970), die ook voor de recente bijdragen van Rob Schouten van betekenis is ge weest. Dat is duidelijk in de verde ling van het vlak in afzonderlijke, door verticale lijnen onderbroken delen in eey serie van drie etsen van Schouten en een nieuw schil derij, dat opvalt door een zeldzame gaafheid, die Schouten bereikte bij de invulling van het fluwelig zwar te vlak en de aangrenzende, met verfijnde groene toetsen bewerkte partij. Elders zijn andere grote en min der grote ontwikkelingen te ont dekken, zoals bijvoorbeeld in het werk van Bert Kienjet, die naast zijn zorgvuldig geschilderde ab stracte kleurcomposities uit de se rie 'Uitzicht vanaf een benzinesta tion', een driedelig stuk toont, 'Plicht' getiteld, waarin heel pre cies de bloem van een amaryllis op een gekleurd vlak is afgebeeld. Of bijvoorbeeld Jacqueline Ravelli, die bij Stelling een vrij monumen taal object exposeert dat nu niet te gen het muurvlak geplaatst is, maar helemaal vrij staat, zodat je, er omheenlopend, door het ver springen van de smalle openingen in de halfronde vorm sterk de ruimtelijke werking ervaart. Niet alleen binnen het werk van een kunstenaar, maar ook tussen de getoonde stukken onderling zijn contrasten aangebracht. Aar dig is bijvoorbeeld de tegenstelling tussen de kleurrijke abstractie van Peter van Emmeriks serie 'Veran derend landschap' en de licht/don ker -werking in de zorgvuldig uit gevoerde tekeningen van Jan Kleingeld. Ruim zeventig werken heeft het trio Van den Berg/Kien- jet/Spierenburg uitgekozen om, in Spierenburgs woorden, "een geva rieerde en uitgebalanceerde ten toonstelling" samen te stellen met .verder onder andere nieuwe foto's van Joyce de Gruiter die binnen kort bij Fotomania in Rotterdam te zien zijn, ingehouden en tegelijk sprekend werk van Bert Ju of ver rassende composities van Koos van de Water. Dit zjjn slechts enkele voorbeel den van het ruime aanbod, dat, naast het beoogde overzicht, ook, als vanzelfsprekend in de lijn van Stelling past. De bedoelde samen hang en de onverwachte kanten van de presentatie houden de aan dacht gevangen. Zo doorbreekt de ze tentoonstelling het nauwelijks wisselende patroon van "voorgan gers" als de Leidse Triënnale. Het uitgangspunt mag dan hetzelfde zijn, anders is wel het sterke ver trouwen in het niveau van de Leid se kunst. BEELD '88 als bewijs van die kwaliteit zal een vervolg krij gen in '89 en als het aan de organi satoren ligt, nog grootser dan dit NANCY STOOP

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19