Verrassende verhoging disconto VS Dollar stijgt in reactie Amerikaanse hamburgerketens hebben het moeilijk in Moskou Warenwet geldt nu ook voor niet-levensmiddelen Actie bij Heerema gaat door Rijstproduktie blijft achter bij bevolkingsgroei in Indonesië WASHINGTON (AP/ANP) De Federal Reserve Board, de Amerikaanse Centrale Bank, heeft gisteren een verho ging van het disconto bekendgemaakt. Het rentetarief waartegen handelsbanken bij de Centrale Bank kunnen le nen is met onmiddellijke ingang verhoogd van 6 procent naar 6,5 procent. MOSKOU (AP) - Het is weer warm deze zomer in Moskou en een groep smachtende toeristen staart al enige tijd naar de gesloten deur van een ijssalon. De koele verfris sing laat echter zolang op zich wachten, dat de mensen ongedul dig worden. Als ze op de deur be ginnen te bonzen zegt de bedrijfs leider dat ze later maar terug moe ten komen. Het ijs is namelijk op omdat de nieuwe levering niet op tijd is aangekomen. door Carol J. Williams/AP Aan de andere kant van de stad stelt een verkoper van AstroPizza de mensen ook teleur: "kom mor gen maar terug, we zijn uitver kocht". Toen de politieke en economi sche dooi in de Sovjetunie zijn in trede deed, realiseerden Ameri kaanse en Europese uitbaters van ijs- en hamburgertenten zich dat er hier een geheel nieuwe markt voor hen openging en Moskou zou zijn eigen vestigingen van Pizzahut, McDonalds en Venetia krijgen. Maar al snel dienden zich de eerste problemen aan: er zijn niet genoeg leegstaande panden, te weinig op slagplaatsen en niet genoeg aan- voermogelijkheden. In de Verenigde Staten en Euro pa verwacht iedereen dat de eetge- legenheden iedere dag open zijn en dat er genoeg ijsjes, hamburgers, pizza's en zakjes patat te krijgen zijn voor iedereen. In de Sovjetu nie blijkt dat allemaal niet zo van zelfsprekend te zijn. De ijssalon in het Rossiya hotei in Moskou had grote plannen in deze stad, maar na enkele weken moest de eigenaar zijn zaak al enige uren voor de offi ciële sluitingstijd dicht doen. Hij had dan gewoon geen ijs meer. De dichstbijzijnde koelruimte bij een gesloten legerbasis aan de rand van de stad stond wel tot zijn beschik king, maar het meeste was al ge smolten voordat het bij de ijssalon was aangekomen. En als er al ijs is, dan is dat niet voor iedereen verkrijgbaar. Op een bordje staat namelijk onverbidde lijk: 'alleen harde valuta's'. Boek houders proberen intussen uit te vissen waarom de ijssalon niet zo veel winst maakt als in het begin verwacht werd. Louis Piancone van AstroPizza zegt daarentegen dat zijn pizzares taurantjes op wielen een groot suc ces in de Sovjetunie zijn. Zijn enige probleem is dat de vraag naar zijn pizza's veel groter is dan zijn voor raad. Met de gemeentefunctiona rissen in Moskou heeft hij afge sproken dat hij zijn pizza's drie da gen per week voor roebels ver koopt en de dagen daarna voor har de valuta. Maar soms moet hij zijn spullen een week lang tegen een westerse koers verkopen om nieu we ingrediënten uit het westen te laten komen. Met roebels kan hij in het buitenland namelijk niets be ginnen. Ook een tweede pizzakoning zal binnenkort de markt in de Sovjetu nie proberen te veroveren. Het be drijf Pepsico is van plan om er al gauw twee vestigingen van Pizzahut te openen. De al eerder genoemde proble men houden ook McDonalds niet tegen. De hamburgerketen heeft aangekondigd dat het volgend jaar in de Sovjetunie de eerste van in to taal 20 vestigingen zal openen Vol gens de president-directeur van de hamburgerketen, George Cohon, zal de vestiging in Moskou de grootste McDonaldszaak in de we reld worden. Maar eerst wil het be drijf een eigen fabriek in de Sov jetunie bouwen, zodat zij de kwali teit van de produkten ook in dit land kan garanderen. Toch zijn hiermee de problemen nog niet de wereld uit. De aanvoer van de ingrediënten zal bijvoor beeld niet eenvoudig zijn. In de af gelopen drie jaar is de aardappel oogst in de Sovjetunie namelijk heel slecht geweest waardoor het voor McDonalds moeilijk zal wor den om elke dag zijn verse patat te bakken. Verder zal het bedrijf moeilijkheden ondervinden door het tekort aan koelinstallaties in het land. Een Westerse winkelier zei daarom maar ëën advies te kun nen geven aan de hamburgergi gant: "Kijk uit, McDonalds" De tariefswijziging is de eerste sinds 7 september vorig jaar. Het disconto komt daarmee op zijn hoogste niveau sinds 7 maart 1986, toen het op zeven procent stond. Het besluit om het disconto te ver hogen kwam voor vele deskundi gen als een verrassing. Er was niet verwacht dat het psychologisch be langrijke rentetarief nog zou wor den opgeschroefd voordat de presi dentsverkiezingen in november plaatsvinden. Met de discontover hoging zullen vele andere renteta rieven in de VS omhoog gaan. In een verklaring maakte de Fe deral Reserve Board bekend dat besloten was tot een verhoging van Ere-doctoraat voor Dreesmann ROTTERDAM (GPD) - Vendex- topman Anton Dreesmann krijgt een ere-doctoraat aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Hij krijgt deze wetenschappelijke on derscheiding ter ere van het 75-ja- rig bestaan van de universiteit in november. Op dit moment is de grote rivaal van Dreesmann in de top van Vendex, Arie van der Zwan, part-time hoogleraar onder nemingsbeleid bij Erasmus. Volgens een woordvoerder van de universiteit is de benoeming van dr. drs. Dreesmann al 'sinds begin dit jaar' in de wandelgangen bekend. In het programmaboekje voor de jubileumviering prijkt Dreesmanns naam tussen enkele andere toekomstige ere-doctoren. Dr. Van der Zwan heeft niets te ma ken met de voordracht van de Ven- dex-topman. Prijzen De prijzen zijn tussen midden ju ni en midden juli 0,1 procent geste gen, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De verhoging van de huren per 1 juli (met gemiddeld 3,8 pro cent) zorgde onder meer voor de stijging. Kleding en schoeisel wer den daarentegen weer goedkoper. Ook vers fruit en verse vis werden goedkoper en de prijs van gas daal de. het disconto de inflatie af te rem men. De beslissing was ingegeven vanwege het feit dat de rente op de geldmarkt de laatste tijd geleide lijk is opgelopen. Het Witte Huis heeft teleurge steld gereageerd op het besluit van de centrale banken om de rente te verhogen. De regering heeft echter wel begrip voor de redenen van het besluit, zo heeft regeringswoord voerder Marlin Fitzwater laten we ten. De 'Fed' moet de weerstand te gen inflatoire druk combineren met het handhaven van de groei van de economie. Beide factoren zijn belangrijk en het centrale- bankbestuur heeft goed werk ge daan door ze te combineren, aldus Fitzwater. De verhoging van het disconto doet alle pogingen van bijvoor beeld de Amerikaanse en de West- duitse centrale banken om de koersstijging van de dollar af te remmen teniet. De centrale banken hebben de afgelopen weken voor grote bedragen aan dollars ver kocht om de stijging van de koers tegen te houden, wat lang niet al tijd lukte. Een hogere rente trekt beleggers in dollartegoeden aan en een toeneming van de vraag naar dollars zal de koers zeker niet doen dalen. De Amerikaanse dollar is fors in koers gestegen. Op de wisselmarkt van Amsterdam deed de munteen heid bij het sluiten van de handel omstreeks 2,16 gulden, het hoogste peil sinds begin vorig jaar. De slot- koers van maandag bedroeg 2,1465 gulden. De banken hielden hun ad- vieskoersen onveranderd op 2,09 gulden (aankoop) en 2,21 gulden (verkoop), maar die koersen wer den vastgesteld voordat het dis conto werd verhoogd. Een hoge dollarkoers, die vol gens deskundigen nog wel een tijd lang zal blijven gelden nu het dis conto is verhoogd, vormt een be lemmering voor de pogingen om het tekort op de Amerikaanse han delsbalans te verkleinen. Ameri kaanse produkten worden in het buitenland duurder en zullen min der worden verkocht, hetgeen de export niet ten goede komt. Bui tenlandse produkten in de VS wor den goedkoper en daardoor zal de import groter worden. VLISSINGEN Gisteravond kwamen in Vlissingen de eerste deelnemers aan de zogenaamde 'Road Run' uit Engeland aan. Een groot aantal stoomvoertuigen zal van Vlissingen naar Hellevoetsluis rijden om daar deel te nemen aan de Vestingdagen op 19,20 en 21 augustus. (foto anpi Bedrijf overweegt inschakelen politie LEIDEN/ROTTERDAM (GPD) - Het in Leiden gevestigde offshore- bedrijf Heerema overweegt het in schakelen van de politie om 150 Spaanse bezetters van het kraan schip De Balder te laten verwijde ren. Hierover is het overleg met burgemeester Peper van Rotter dam gevoerd, zo meldt het bedrijf. Omdat het inzetten van de sterke arm op het bij Rotterdam gelegen schip nog wel enige tijd vergt, pro beert Heerema tot die tijd via over leg de Spaanse zeelieden te bewe- Voorlopig zit het overleg tussen actievoerders en Heerema muur vast. De Spanjaarden hebben de uitspraak van de rechter in kort ge ding om het schip te verlaten naast zich neergelegd. Zij eisen een bete re afvloeiingsregeling. Heerema is bereid hun ongeveer een maand sa laris per dienstjaar uit te keren. De bezetters eisen ruim de helft meer. Ook op de schepen Odin (in de Golf Staal Over de eerste helft van dit jaar heeft Staal Bankiers een netto winst geboekt van 14,9 miljoen gul den, bijna een kwart meer dan die van 12,0 miljoen over dezelfde pe riode van 1987. De toevoeging aan de stroppenpot is bepaald op 8,9 miljoen, de helft van de dotatie over het hele boekjaar 1987. Nixdorf Het Westduitse computercon cern Nixdorf in Paderborn heeft zijn omzet in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde pe riode vorig in 1987 zien groeien met 11 procent tot 2,31 miljard mark. Vooral in het buitenland boekte het concern goede resultaten. Het totaal aantal werknemers van Nixdorf bedraagt 30.450. Hulp boeren Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd dat voorziet in een financiële steun van 3,9 miljard dollar aan de door de droogte getroffen Amerikaanse boeren. President Reagan tekent de wet naar verwachting vóór het weekeinde. NIB De Nationale Investeringsbank (NIB) meldt over de eerste helft van dit jaar een stijging van de net towinst van 8 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Die baten stegen van 4,4 miljoen tot 9,6 miljoen gulden. Dit was vooral te danken aan overneming van het commissionairshuis Strating Ef fecten. Reorganisatie DSM De vakbonden hebben het over leg met de directie van DSM over de reorganisatie bij DSM Meststof fen in Pernis opgeschort. Zowel de Industrie- en Voedingsbond CNV als de Industriebond FNV zijn on tevreden over de wijze waarop het bedrijf het personeelsbestand met 200 man wil inkrimpen. BONN (DPA) - Nederlandse vis sers zullen binnen afzienbare tijd niet meer aan de vangstbeperkin gen in eigen land kunnen ontko men door hun schepen onder Duit se vlag te laten varen. De regering van de Bondsrepubliek Duitsland gaat een nationaal vergunningen stelsel voor de toelating van vis sersschepen invoeren om daaraan een eind te maken. Dit heeft de Westduitse staatssecretaris van voedselvoorziening, Wolfgang von Geldern, gisteren bekendgemaakt. Volgens Von Geldern wil de Bondsregering met de maatregel voorkomen dat de problemen rond de overcapaciteit in de visserij wor den verplaatst van het ene naar het andere EG-land. Steeds meer Ne derlandse visserijbedrijven laten hun schepen onder Duitse vlag va- Maatregelen tegen varen onder Westduitse vlag ren omdat er in eigen land onvol doende vangstmogelijkheden zijn. In de Bondsrepubliek bestaan daarvoor geen wezenlijke juridi sche belemmeringen. Om deze praktijk toch aan banden te kun nen leggen wordt een nationaal vergunningenstelsel ingevoerd. De Bondsrepubliek hoopt steun voor haar optreden te krijgen van Groot-Brittannië. Dat land wordt door Nederlandse en Spaanse vis sers geconfronteerd met hetzelfde probleem. Hoeveel Nederlandse vissers schepen de laatste tijd zijn 'omge- vlagd' is niet bekend, maar woord voerder T. Roos van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten schat dat het wat de Bondsrepu bliek betreft niet meer dan vijf tot tien schepen zijn. Dit zijn zowel kotters als trawlers. In het Vere nigd Koninkrijk varen alleen een paar Nederlandse trawlers onder Britse vlag. Omvlaggen is geen goedkope zaak. Zo moeten zowel in het Vere nigd Koninkrijk als in de Bondsre publiek Nederlandse schepen die onder de vlag van die landen varen een schipper in dienst hebben die de nationaliteit van het betrokken land heeft. van Mexico) en Hermod (40 kilo meter buiten Den Helder) staken respectievelijk 50 en 75 zeelieden. De afvloeiingsregeling zal Heere ma ongeveer 14 miljoen gulden kosten. Hoofd juridische zaken van het bedrijf, R- Erdbrink, zegt voor alsnog geen hoger bedrag te kun nen bieden. Hij benadrukt het feit dat zowel de Federatie voor Werk nemers in de Zeevaart (FWZ) als de Internationale Federatie van Transportarbeiders (ITF) het bod van Heerema acceptabel vinden. Volgens Ed Sarton genieten de ac tievoerders dan ook geen steun van de FWZ. De FWZ is wel bereid om te be middelen in het conflict, zo meldde Sarton gisteravond, hoewel eerde re aanbiedingen in die richting een maand geleden op niets zijn uitge lopen. Erdbrink zegt desgevraagd "wel wat te zien in in alles was een oplossing kan bieden" Volgens Sarton zijn bij de actie ongeveer 900 Spaanse afroep- krachten betrokken. Niet alleen de stakers op de Balder, ook de opva renden van de Odin en de Hermod willen een betere ontslagregeling. Voorts zijn er nog 600 werknemers aan de wal die op afroep beschik baar zijn. Heerema zegt voor de Spanjaarden geen werk meer te hebben als gevolg van de teruglo pende orderportefeuille. DEN HAAG (ANP) - Na bijna tien jaar praten is het dan zover: op 24 augustus wordt de nieuwe Waren wet van kracht. Voortaan vallen niet alleen alle levensmiddelen maar ook alle andere produkten onder de Warenwet. De oude wet, uit het begin van de jaren twintig, moest vervangen worden omdat hij alleen over levensmiddelen ging en sterk verouderd was omdat in de loop der jaren het aantal le vensmiddelen sterk toegenomen Een andere belangrijke wijziging is dat de wet zich niet langer alleen beperkt tot produkten die voor de handel bestemd zijn of die al in de handel gebracht zijn, maar ook voor produkten die nog in de pro- duktiefase zijn of ergens opgesla gen liggen. Daarnaast zijn de Wa renwetbepalingen eveneens van toepassing verklaard op de recla me die voor de produkten wordt gemaakt. Vanaf 1 januari 1989 is bij voor beeld het gebruik van medische claims bij alle levensmiddelen ver boden ('goed voor hart en bloedva ten'). Tot nu toe gold dat alleen voor de etiketten van voorverpakte levensmiddelen. Voor niet-levens middelen zijn claims op het gebied van veiligheid of gezondheid ver boden wanneer die claims onjuist zijn en zo de gezondheid en veilig heid in gevaar brengen (zoals bij voorbeeld magnetische sokken). Deze artikelen treden overigens pas op 1 januari in werking zodat producenten hun etiketten en re clame-uitingen kunnen aanpassen. In de herziene Warenwet is ver der een 'algemeen veiligheidsarti- kel' opgenomen dat uitdrukkelijk aangeeft dat waren veilig en deug delijk moeten zijn. Verder kan de minister van welzijn, volksgezond heid en cultuur nu handelaren en producenten verplichten om bezit ters van onveilig gebleken produk ten te waarschuwen. Als een pro ducent dat niet doet kan de minis ter zelf een waarschuwing laten uitgaan, op kosten van de produ cent of handelaar. Ten slotte wordt de adviescom missie Warenwet uitgebreid. Voortaan zitten daar tien vertegen woordigers van consumentenorga nisaties (was vier), tien vertegen woordigers voor de ondernemers en tien onafhankelijke, door de overheid aan te wijzen, deskundi gen in. De commissie zal gaan wer ken in twee afdelingen, één voor le vensmiddelen en één voor de ande re produkten. Volgens een woordvoerster van het ministerie is de nieuwe Waren wet in overeenstemming met de al door de EG gegeven richtlijnen. Waar de wet in de toekomst niet in overeenstemming blijkt met de EG-richtlijnen wordt hij automa tisch aangepast. Volgens haar hoeft men er overigens niet bang voor te zijn dat op grond van de EG-afspraken dat alle goederen die in EG-landen worden geprodu ceerd ook in de andere landen inge voerd mogen worden, de nieuwe Warenwet zullen uithollen. Voor dat laatste toonden consumenten organisaties zich bevreesd, bij voorbeeld op het gebied van speel goed. Wanneer die richtlijnen wor den opgesteld zitten we daar nog altijd zelf bij, aldus de woordvoer ster. De consumentenorganisaties Konsumenten Kontakt en de Con sumentenbond zijn over het alge meen wel tevreden met de nieuwe Warenwet. "Een belangrijke verbe tering". Woordvoerders van beide organisaties vinden het echter jam mer dat niet als belangrijkste doel stelling het 'centraal belang van de consument' is genoemd (naast de vier geformuleerde doelstellingen bescherming van de volksgezond heid, eerlijke handeldrijving, vei ligheid en goede voorlichting). Het belangrijkste volgens beide organisaties is hoe de wet wordt uitgewerkt in de besluiten die op basis van de wet worden genomen. Alle besluiten moeten door de ad viescommissie Warenwet bekeken en genomen worden. De vertegen woordiging van de consumenten organisaties is in de adviescommis sie dan wel toegenomen maar de meeste 'zaken' worden gedaan in de subcommissies en daarvoor mo gen weer externe adviseurs aange trokken worden. "Het bedrijfsle ven heeft naar het lijkt een schier onuitputtelijke voorraad deskun digen. Daar kunnen wij nooit tegen op. Als je bij voorbeeld over pinda kaas praat hebben wij geen echte deskundigen op pindakaasgebied. Calvé wel, ja". Kuwayt belooft BP niet over te nemen LONDEN (DPA/UPI/Rtr/ANP) - Kuwayt heeft British Petroleum (BP) gisteren de garantie gegeven dat het zijn belang van 21,68 pro cent in het olieconcern niet zal ver groten. Deze in een schriftelijke, juridisch bindende verklaring ge geven toezegging zal voor veel Britten een hele opluchting zijn. Tot nu toe stond Kuwayt namelijk op het standpunt dat het gerech tigd is zo veel aandelen BP te ko pen als het maar wil. Daardoor be stond er vrees voor overneming van het grootste concern in Groot- Brittannië. De Britse minister van handel en industrie, Lord Young, gaf in mei opdracht aan de monopolie- en fu- sieommissie in zijn land om te on derzoeken in hoeverre de deelne ming van Kuwayt implicaties heeft voor het nationaal belang. De re sultaten van het onderzoek worden naar verwachting volgende maand bekend. JAKARTA (ANP) - De buitenland se reizen die president Suharto van Indonesië de laatste jaren heeft ge maakt, zijn op één hand te tellen. "Hij voelt zich kennelijk niet op zijn gemak tussen vreemdelin gen", zegt de kritische journalist, schrijver en uitgever Mochtar Lub- is. Misschien kan Suharto, die ge boren is in Yogyakarta, het culture le hart van Java, zijn afkomst niet verloochenen. Volgens een corres pondent van het Indonesische weekblad Tempo gaan Javanen niet graag op reis, laat staan dat zij ooit verhuizen naar het buitenland. "Java verlaten? Een Javaan zal Ja va nooit verlaten". Bijna drie jaar geleden, in no vember 1985, bezocht Suharto voor het laatst Europa, op uitnodiging van de FAO, de VN- Voedsel- en Landbouworganisatie, die toen haar 40-jarig bestaan vierde. Sa men met de Franse president, Francois Mitterrand, mocht hij de verzamelde feestgangers toespre ken. Het was eigenlijk een belo ning voor het feit dat Indonesië in 1984 erin was geslaagd zo veel rijst te produceren dat het voor het eerst in de behoefte van de eigen bevolking kon voorzien. Indonesië was jarenlang de grootste rijstim- porteur in de wereld geweest. In 1972 importeerde het maar liefst 2,5 miljoen ton rijst hetgeen een miljard dollar kostte. Toen in de jaren '70 de oliedollars binnenstroomden, besloot de rege ring in Jakarta met het geld de ver bouw van rijst te stimuleren. Het ir rigatiesysteem werd verbeterd, het gebruik van kunstmest en pestici den werd aangemoedigd door flin ke subsidies en er werden nieuwe rijstvariëteiten met een hogere op brengst geïntroduceerd. In sommi ge delen van Java, waar ruim 100 (op in totaal 176) miljoen mensen wonen, konden de boeren daar door drie keer per jaar rijst oog sten. De produktie steeg met sprongen: van 1975 tot 1985 met ge middeld vijf procent per jaar tot 25,9 miljoen ton in 1984. Verborgen Maar ondanks alle loftuitingen valt in Indonesië kritiek te beluis teren op de rijstpolitiek van het be- wind-Suharto. Die kritiek komt on der andere uit de hoek van de zoge noemde NGO's, de niet-gouverne- mentele organisaties die met hulp uit het buitenland op allerlei terrei nen actief. Een van die NGO's is WALHI, een overkoepelende orga nisatie van ongeveer 450 milieu groepen die wordt gerund door Agus Purnomo. Hij zet bijvoor beeld een vraagteken bij de intro ductie van hoogwaardige rijstsoor ten (HYV's). "Boeren werden door het leger lastiggevallen als zij wei gerden HYV-rijst te verbouwen. Zij moesten hun traditionele zaai goed verborgen houden, in het pla fond of in een gat in de grond". Volgens Purnomo geven de boe ren de voorkeur aan de lokale rijst soorten omdat zij die lekkerder vinden en omdat zij er een betere prijs voor krijgen dan voor die nieuwe soorten. WALHI maakt zich daarnaast zorgen over het ver dwijnen van oude rijstsoorten, die onmisbaar zijn voor de ontwikke ling van nieuwe soorten. Purnomo spreekt in dit verband van kapi taalgoederen, waarvan het verlies Indonesië duur kan komen te staan als het eenmaal zover is gekomen dat het alleen nog zaaigoed in het buitenland kan kopen. Purnomo sluit namelijk een mo nopolisering van de voedselpro- duktie als gevolg van die ontwik keling niet uit. "Vier jaar geleden voerden 900 maatschappijen in de wereld onderzoek uit op het gebied van de voedselproductie. Inmid dels zijn het er minder dan twintig. Misschien zullen het er over tien jaar nog maar tien zijn, die dan de voedselproduktie zullen beheer- Vechten Ook Abdul Hakim Garuda Nus- antara van de Stichting voor Rechtsbijstand LBH laat zich kri tisch uit over de landbouwpolitiek van de regering-Suharto. De LBH verstrekt 'normale' juridische hulp in de steden en op het platteland, maar probeert daarnaast de platte landsbevolking 'weerbaarder' te maken. "We willen de mensen niet alleen kennis en begrip van de wet bijbrengen, maar proberen ze ook te motiveren om samen te vechten voor hun wettelijke rechten". De LBH-voorzitter is evenmin positief over de Groene Revolutie, de omschrijving voor de introduc tie van moderne technologie in de landbouw. Die is volgens hem op gedrongen aan de boeren door de autoriteiten. Hakim herinnert zich een voorval uit 1970 in Klaten (Mid den-Java) waar het dorpshoofd het KUD's uit 'witte-boorden'- ofwel gegoede boeren bestaan. Kleine en landloze boeren vallen buiten de boot, terwijl hun aantal steeds meer groeit als gevolg van de groei ende opsplitsing van land, aldus Hakim. Beleid Intussen heeft de regering- Suharto haar bekomst van het ge bruik van chemische bestrijdings middelen dat aanvankelijk werd aangemoedigd om de rijstproduk tie te vergroten. Met name de we- reng coklat, een insekt dat als een soort bloedzuiger de rijstplanten aantast, viel niet te bedwingen. Volgens de Balinese entomoloog (insektenkenner) Ida Nyoman Oka van de landbouwhogeschool in Suharto leger inschakelde om de oogst van rijstboeren te vernietigen die tradi- toneel zaaigoed hadden gebruikt. Ze kregen het verwijt dat ze de na tionale ontwikkelingspolitiek be lemmerden omdat hun zaaigoed niet goed genoeg was. Hakim levert daarnaast kritiek op de dorpscoöperaties, de zoge noemde KUD's die meestal be staan uit 60 tot 100 boeren, omdat zij streng gecontroleerd worden door de autoriteiten. Weliswaar kiezen de leden van de KUD's zelf hun bestuur maar dat moet vervol gens worden goedgekeurd door de minister van coöperaties. Daarmee heeft de bewindsman het recht om een bestuur af te keuren, aldus Ha kim. Daar komt bij dat de meeste verd het 1976/1977 450.000 hectare sawah aangetast. Er ging daardoor ruim 350.000 ton rijst verloren met een waarde van één miljoen dollar. Twee jaar geleden nam president Suharto de beslissing om het pesti- cidengebruik te beperken. Met steun van de FAO werden vooral in Java en Sumatra, de traditionele rijstschuren, projecten opgezet om de boeren op te leiden in het ver standig gebruik van bestrijdings middelen. Als milieu-activist juicht Agus Purnomo van WALHI het zoge noemde IPM-programma toe. Maar hij vreest dat het geen lang le ven is beschoren. "De pesticidenfa- brikanten vormen een machtige en invloedrijke groep die druk zullen uitoefenen om deze politiek terug te draaien". Minder dan een jaar voor het be gin van Repelita-V, het vijfde vijf jarenplan van het bewind-Suharto, is de grote vraag of Indonesië ge noeg rijst voor zijn bevolking kan bljjven produceren. Sinds 1984. toen de oogst voor het eerst toerei kend was, is de groei van de pro duktie vrijwel even groot of zelfs kleiner geweest dan de bevolkings groei, die jaarlijks uitkomt op ge middeld 2,1 procent. Volgens mi nister Wardoyo van landbouw is het twijfelachtig of er genoeg rijst kan worden geoogst. Als gevolg van de oprukkende industrie, voor al op Java, neemt het rijstareaal af Daarnaast lijkt het plafond van de technologische mogelijkheden om de produktie te verbeteren bereikt. De minister heeft zelf een simpe le oplossing om het gevaar van een te kleine produktie op te vangen. "De Indonesiërs zullen meer ande re produkten zoals sojabonen, sago en cassave moeten gaan eten". Wel heeft de regering plannen om de rijstproduktie buiten Java te ver groten, maar de minister erkent dat geld nodig is voor het aanleggen van irrigatienetwerken. Of de rege ring dat geld kan opbrengen, is de vraag. De minister van openbare werken, Radinal Moochtar, ver klaarde half juli in het Indonesi sche parlement dat er geen genoeg fondsen zijn voor onderhoud en herstel van de bestaande irrigatie kanalen. Die kanalen dreigen daar door hun functie te verliezen het geen nadelig kan uitvallen voor de rijstproduktie, aldus citeerden kranten hem.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7