Wonen in een cirkelwoning van kunststof is goedkoop Isoleren kan het best in de zomer Ronde van Nederland maakt gebruik van WK Patrick Kieboom als publiekstrekker WONEN Meubelbeurs op zondag ook toegankelijk voor consument Sterk deelnemersveld aan start maandag Haarlemse Honkbalweek: oude wijn in nieuwe zakken PAGINA '2 WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1988 se architect verder uit om tot een andere indeling van het huis te ko men en past andere materialen toe. Hij ging voor dat laatste in Noorwe gen kijken en constateerde dat daar gedurende vijftien jaar huizen worden gebouwd van polyuret- haanschuim gevat in een houten raamwerk. Zo'n huis is in een dag klaar, ideaal voor de bouw in de winterperiode. Het wordt daar als een blokkendoos in elkaar gezet; later worden ramen en deuren uit gezaagd. Weinig onderhoud Stevens, die ervaring heeft opge daan in de bouw van vrieshuizen, constateerde dat deze kunststof huizen prima voldoen. "Bij een temperatuur van 15 graden onder nul en veel windkracht zijn ze toch gemakkelijk te verwarmen. Door de goede isolatie zijn de exploita tiekosten heel laag en dat alles maakt het mogelijk het huis elek trisch te verwarmen". Het cirkelhuis dat de Wijchenaar heeft ontwikkeld is drie tot vier keer zo goed geïsoleerd als een huis dat aan de norm voldoet. Elek trisch verwarmen is hierdoor op de lange termijn goedkoper dan gas. Volgens de berekening van Ste vens komen de energiekosten per maand op zo'n zeventig gulden. Het idee om met een kunststof huis op de markt te komen werd geboren toen Stevens de opdracht kreeg een vakantiedorp in Marok ko te ontwikkelen. Daar komen 300 van dit type huizen te staan. De be langstelling vanuit Nederland voor de ronde woning groeide, niet al leen van aspirant-kopers maar ook van de zijde van de recreatiesector.. Die ziet veel voordelen in deze hui zenbouw, die rond de dertig pro cent goedkoper is dan de traditio nele bouw van vakantiehuizen. Het onderhoud van de woning is nihil. De tien centimeter dikke kunststof elementen, voorzien van houten latten voor het bevestigen van plinten en gordijnrails, worden aan de buitenzijde afgewerkt met een weerbestendige afwasbare structuurcoating. Maar er kunnen ook andere bekledingen op wor den aangebracht, zoals steenstrips, leien of hout. De binnenwanden worden voorzien van een afwasba re coating. De indeling is flexibel: een grote of een kleinere slaapkamer (de gro tere woningen hebben twee tot drie slaapkamers, badkamer met ligbad, apart toilet, grote woonka mer en een centrale hal. De keuken Energiezuinig wonen in een goedkoop en snel te bouwen huis. Wie zou dat niet willen. Lang zoeken naar zo'n ideaal huis hoeft niet. Door toedoen van de Wijchense kunststofspecialist L. Stevens kan die droom werkelijkheid worden. Hij levert een kant en klare kunststof woning in cirkelvorm, die binnen een dag waterdicht staat op een betonnen fundering. door Anne-Marie Risse Deze bungalow. Circle Home, is ideaal voor ouderen of voor men sen die met een handicap door het leven gaan, omdat in het hele huis geen drempels te vinden zijn. Door de lage bouwkosten (57.000 gulden voor het kleinste type en 85.000 gulden voor de grootste uitvoering, echter zonder de grondprijs) is de cirkelwoning uitermate geschikt voor sociale woningbouw, ook al omdat de bungalow zonder proble men aan andere woningen kan worden gekoppeld. De ronde woning in prefab is niet nieuw in Nederland. Stevens werk te de ideeën van een Lichtenvoord- Eten in de keuken. Vroeger was dat heel gewoon. Nu maakt de ruim te in de keuken het vaak onmo gelijk. Wie een kleine keuken heeft, maar toch voor een snel ontbijt niet in de woonkamer wil dekken, heeft wellicht iets aan deze driehoekige tafel. SieMatic maakt die 'op maat' en in vrijwel alle gangbare kleu ren. De prijs is afhankelijk van het formaat. Maak daarover dus goede afspraken met de dealer. (foto pr) Het isoleren van een spouwmuur is een investering die zijn geld op brengt. Door een ongeïsoleerde spouwmuur gaat namelijk twee tot drie keer zoveel warmte verloren als door een geïsoleerde spouw muur. Door spouwmuurisolatie is zo'n negen m3 gas per m2 per jaar te besparen. Een massieve muur (meestal als eensteensmuur uitgevoerd) iso leert slecht. Bovendien is een mas sieve muur niet altijd regendicht. De kans op schimmelvorming is hierdoor groot, vooral in de winter. Een massieve muur kan zowel aan de binnen- als buitenzijde worden geïsoleerd. De kosten van isoleren aan de binnenzijde variëren van ƒ15 per m2 voor de doe-het-zelver tot 75 als u het werk door een vak man laat uitvoeren. Bij isolatie aan de buitenzijde (werk voor de vak man) moet u rekenen op 100 tot ƒ200 per m2. De besparingen lig gen gemiddeld op veertien m3 gas per m2 per jaar. Vloerisolatie Isolatie van de vloer heeft alleen zin als deze aan een koude ruimte grenst, zoals een kruipruimte, kel der of garage. De temperatuur in deze ruimten is 's winters altijd nog iets hoger dan de buitentempera tuur. Daardoor zijn de warmtever liezen door de vloer minder groot dan door andere constructies. Dat neemt niet weg dat er door een on geïsoleerde vloer op de begane grond jaarlijks toch zo'n acht m3 aardgas per m2 aan warmte verlo ren gaat. Soms zien we geïsoleerde vloe ren waarbij de isolatie onderbro ken is. Het warmteverlies hierdoor is groter dan u denkt. De warmte- stroom kiest namelijk de weg van de minste weerstand en trekt zich dan van de isolatie weinig aan. We hebben in een dergelijke situatie te maken met een zogenaamde 'kou debrug'. Via deze koudebruggen gaat bijna net zoveel warmte verlo ren als bij een niet-geïsoleerde vloer. Vloerisolatie werkt daarom pas goed als deze aaneensluitend geïsoleerd is. Het is uiteraard be langrijk ook bij andere construc ties koudebruggen te voorkomen. Dakisolatie Dakisolatie heeft vooral zin wan neer de zolder intensief gebruikt en verwarmd wordt. Uw investe ring zal minder lonend zijn als de zolder alleen als opslagruimte in gebruik is. In het laatste geval is isolatie van de zoldervloer een goe de oplossing. Als we er vanuit gaan dat het dak nog niet geïsoleerd was en de zolderverdieping regelmatig verwarmd is, dan zal de besparing ongeveer 5 per m2 per jaar zijn. Het komt nogal eens voor dat tussen het dak en de buitenmuur flinke kieren en openingen zijn. Hierdoor gaat veel warmte verlo ren. Dergelijke tochtgaten kunnen met PUR-schuim worden gedicht. Openingen voor toevoer van lucht voor bijvoorbeeld de verwarmings ketel moeten uiteraard open blij- Dubbel glas duurder Het aanbrengen van dubbel glas is een van de duurdere isolatie- maatregelen. Dubbele ramen kos ten al gauw zo'n 160 per vierkante meter. Toch kiezen veel mensen die willen gaan isoleren deze maat regel als eerste. Dat is op zich niet zo vreemd, want enkel glas heeft een zeer slecht isolerend vermo gen. Door een raam met enkelglas verdwijnt twee keer zoveel warmte als door een raam met dubbel glas. Met raamisolatie valt dan ook aar dig wat energie te besparen, zeker in combinatie met de gratis warm te die de zon ons 's winters biedt. De zon is 's winters een welkome aanvulling op de al aanwezige ver warming in een woning. Ramen op het zuiden laten de meeste zonne warmte binnen. Dat kan aanzien lijk schelen op de energierekening en bij dubbele beglazing zelf oplo pen tot zo'n 25 m3 gas per m2 aan gratis warmte per jaar. Veel mensen denken ten onrech te dat dubbele ramen de zonne warmte tegenhouden. De zon-in- straling.bij dubbele ramen is ech ter bijna net zo groot als bij enkele ramen. Met als groot voordeel: als de warmte eenmaal in de kamer is doorgedrongen, houden dubbele ruiten de zonnewarmte veel beter vast dan enkele ramen. Ook is de temperatuur van de ruit aan de bin nenkant bij dubbele beglazing ho ger, waardoor de ruit minder kou de afstraalt waardoor men zich ook dicht bij de ruit nog behaaglijk voelt. De hoeveelheid warmte die door de ramen naar binnen kan komen, is afhankelijk van de ligging van de gevel. Ramen in de zuid-gevel laten uiteraard de meeste warmte bin nen, maar ook ramen in de oostge vel vangen vooral 's morgens nog aardig wat warmte op. Hetzelfde geldt 's avonds voor de westgevel. Door ruiten op de noordgevel komt de minste gratis zonnewarmte bin- Uitgebreide informatie over iso leren is verkrijgbaar bij de Stich ting Voorlichting Energiebespa ring Nederland (SVEN) in Apel doorn, 055-497911. wordt compleet geleverd. Bij de grotere types is er een berging. Alle leidingen en de regenpijp zijn in een centrale meterkast onderge bracht. Het huis is zo sterk dat er met gemak een verdieping op ge plaatst kan worden. Standaard hebben de woningen een plat dak. Maar er kan ook een puntdak of een rieten kap op. Stevens heeft gemerkt dat vooral mensen die kleiner willen gaan wo nen enthousiast zijn over het cir kelhuis. Probleem is echter dat als men wil bouwen over grond moet beschikken en die is niet zo een voudig te vinden. In Best wordt een Circle Home gebouw voor een invalide bewoner en in Emmen zijn er mogelijkhe den in het kader van experimente le woningbouw. Belangstellenden kunnen een kijkje nemen op Industriepark 17 in Wijchen, waar een prototype van Circle Home staat. Kunststofspecialist Stevens voor een cirkelwoning. Misschien ontdekt u straks op de internationale meubelbeurs in Utrecht eindelijk de ideale stoel voor een heel specifiek zitdoel: eten aan tafel, breien en handwer ken, tv-kijken of zomaar ontspan nen zitten. De Meubelbeurs, die van 4 tot en met 7 september wordt gehouden is namelijk op zondag 4 september voor de consument toegankelijk. Op de beurs zal een aantal prijzen worden uitgereikt, onder meer voor het beste Nederlandse meu belontwerp van 1988 en Het meu bel van het jaar. Wie vroeger ging trouwen, kocht meubels voor het leven. Een dege lijk zit- en eetkamerameublement, een complete slaapkamer met bed, nachtkastjes, toilettafel en linnen kast die de tand des tijds moesten kunnen doorstaan. Aan het soort meubelen dat we aanschaffen is door de eeuwen heen in feite niet veel veranderd. We kopen nog steeds een eethoek en een slaapkamerameublement, Alleen niet meer voor het leven, maar voor een bepaald levensfase. De gemiddelde Nederlander richt tegenwoordig in zijn leven een huis meermalen opnieuw in. Merkwaardig genoeg blijft in al die verschillende levensfasen het ka rakter van de meubels ongeveer gelijk. De stijl verandert hoog stens. Loop maar door een nieuw bouwwijk en gluur hier en daar eens naar binnen. Overal zie je een eethoek en een bankstel, stoelen om op te zitten. Want we zijn een zittend volkje geworden. Vroeger was zitten een privilege dat was voorbehouden aan vorsten, ridders en hoogwaardigheidsbekleders. We zijn verknocht aan de stoel. Ontwerpers ook, want die probe ren steeds weer de stoel opnieuw uit te vinden, maar het ideale zit meubel is er nog steeds niet. Dat kan ook eigenlijk niet, want de ide ale stoel bestaat niet. We hebben een heleboel ideale stoelen nodig voor verschillende momenten en omstandigheden. Wie meubelen gaat uitzoeken, zal heel wat stoelen 'bezitten' voor er een keus gemaakt kan worden. Een stoel voor bij de eettafel, een ander model om goed de krant te kunnen lezen, een 'luie' stoel vreemd woord, want alles is lui be halve de stoel om lekker in on deruit te zakken, een bureaustoel voor achter de homecomputer. En die bureaustoel voor het thuiskan- toor is in feite het enige nieuwe stoel-aspect in het interieur. (ALMERE (ANP) - De wielerronde van Nederland, dié maandag begint met een proloog op een bijna recht parcours in Groningen, profiteert dit jaar optimaal van het aanstaande wereldkampioenschap op de weg, dat in België wordt afgewerkt. Het 'organisatie-comité onder voorzitterschap van Wim Breukink kon dan ook maandag in Almere het, sterkste deelnemersveld sinds de herstart in 1975 presenteren. Winst in tennistoernooi Nieuw Vennep NIEUW VENNEP - De meest bekeken partij van de dag op het tennispark van Nieuw Vennep was gisteren de wedstrijd tussen Frank Liefbroer en Patrick Kieboom in het mannenenkel B2. Liefbroer is lid van de organiserende club maar speelt bij TEAN competitie in de overgangsklasse B. Zijn tegenstander is even eens lid van Nieuw Vennep en heeft hier derde klas gespeeld. De eerste set kon Liefbroer nog in winst omzetten, daarna moest hij op het nippertje de tweede inleveren met 7-6. Vervolgens pakte Kieboom de derde set op zijn sloffen met 6-0. Kieboom had niks te verliezen en kon volledig vrijuit spelen. SPORT Greg LeMond: aan de start bij de Ronde van Nederland na lange afwe zigheid in het wielerpeloton. Uo'o anp> In het mannenenkel BI speelde Kees-Jan Schuilenburg sterk en met succes tegen Robert Krop man: 6-2, 6-2. Marco van Trigt kon de eerste set niet naar zich toe trek ken tegen Jaap Moerland en ver loor deze met 2-6. Daarna ging het aanzienlijk beter en nam hij de vol gende twee spelreeksen met 6-4 6-2 voor zijn rekening. Mark Nagelker- ken boekte een mooie overwinning op Manfred de Kok door deze terug te wijzen met 6-4, 6-4. Marcel Vink schakelde de Duitser Frank Schmidt uit met 6-4, 6-0. Marcel Lolling heeft zich helaas vanwege een blessure uit alle onderdelen moeten terug trekken. Bij de vrouwen in de Bl-catego- rie, won Fleur Meyer van Chantal van Schelven. De eerste set ging re latief gemakkelijk, vervolgens werd de strijd zwaarder maar bleef het toch bij twee sets: 6-1, 7-5. Mar- ja Kuipers kwam ook als winnaar uit de bus tegen Karin Dietrich: 6- 1, 6-4. Madeion Verdegaal kon het echter niet bolwerken en verloor met 6-2, 6-2 van Katja Nelis. In de B2- categorie heeft Marguerite Pa- tiwael haar plaatsing (vierde) niet kunnen waarmaken. Annemarie Claey was hiervoor verantwoorde lijk, ze bleek na drie sets de sterk ste: 6-4, 5-7, 6-1. Eveline Krul redde het eveneens niet, zij verloor met 6-1, 6-1 van Marion Kienjet. Rijnsburg Het toernooi op het tennispark van de Rijnkanters in Rijnsburg is nauwelijks begonnen, maar de meeste deelnemers van de vereni ging zelf zijn reeds uitgeschakeld. In het mannenenkel Cl verloor Ro- bert-Jan Mudde met 6-1, 6-0 van Geert-Jan Bakker. De Rijnsburger speelde 's ochtends en scheen nog niet erg wakker te zijn. Ook clubge noot Diederik de Leur dolf het on derspit. De nummer één geplaatste Maarten Kallenberg kostte het ech ter wel enige moeite de partij de winnen. De Leur speelde vooral de eerste set sterk, hetgeen hem ook tot een tie-break bracht. Kallen berg bleek toen toch te sterk en greep de set. De tweede spelreeks ging aanzienlijk sneller: 6-3. Bij het mannenenkel C2 zette Hans Olivier Jaap van Delft (Rijn kanters) aan de kant met 6-1, 6-1. Ali Oudshoorn won in het vrou wenenkel C met 6-4 6-2 van Nollie Bennink. In de D-categorie wist M. van Balen zich in drie sets staande te houden tegen Wil van der Meer: 3-6, 6-3, 6-4. Helga Voskuil kwam ook een ronde verder door Nannie Siemerink te verslaan met 6-2, 6-4. Henk Feuneker boekte een over winning op Jan Feit-Zoet. De uit slag was 4-6, 6-3, 6-1. ESTHER VAN ZUUREN HAARLEM (GPD) - Boven de veertiende editie van de Haarlemse Honkbalweek hangt de inktzwarte schaduw van het wereldkampioen schap 1986. De Stichting Sport Ini tiatieven Haarlem (SSIH) en de honk- en softbalbond (KNBSB). die aan het desastreus verlopen WK ieder ruim 200.000 gulden moesten bijdragen, verwachten dat het traditionele honkbalgala in het Pim Mulier-stadion het verlies voor een belangrijk deel zal com penseren. Om winst te maken moe ten zich van zaterdag 13 tot en met zondag 21 augustus minimaal 40.000 toeschouwers in het stadion in Haarlem-Noord melden. De financiën stonden tijdens de persconferentie van de acht man sterke organisatiecommissie cen traal. Met het wereldkampioen schap nog vers in het geheugen werd de Honkbalweek veelbete- kend aangekondigd als een evene ment waar 'realisme, zakelijkheid en degelijkheid' regeert. De organisatie werkt met een be groting van ongeveer 450.000 gul den. De Honkbalweek zal, in navol ging van het Rotterdamse Haven- stedentoernooi, meer dan ooit te voren steunen op sponsors. De subcommissie sponsoring, be staande uit Peter Laanen en Jac ques Reuvers, heeft vijf grote geld schieters en een fors aantal kleine re weten te interesseren. De spon sors nemen, aldus bondsvoorzitter Laanen, tussen de veertig en vijftig procent van de kosten voor hun re kening. De veertiende editie van de Haarlemse Honkbalweek zal, op de grotere toeloop van sponsors na, nauwelijks verschillen van eerdere toernooien. Het deelnemersveld noch het wedstrijdschema biedt verrassingen. De indruk dat er ou de wijn in nieuwe zakken is ge daan, werd gisteren niet weggeno men. „We borduren voort op de successen van het verleden", aldus Oosterhof. Taiwan en Canada (win naar) waren in 1984 al in Haarlem en de Nederlandse Antillen (1968, '72 en '80), Sullivans (zes maal) en het Nederlands team (alleen in 1961 niet present) behoren zo lang zamerhand tot de stamgasten. Voor het „Wimbledon van de honkbaltoernooien" (Oosterhof) zijn tot nu toe ruim 4000 kaarten aan de man gebracht. Over het aan tal verkochte passe-partouts, kon nog geen duidelijkheid worden verstrekt. „Het is, ditmaal met een budget van ongeveer een miljoen gulden, weer gelukt een aardig etappesche ma in elkaar te draaien en een aan trekkelijke lijst van veertien ploe gen met elk acht renners samen te stellen. Sterker dan ooit tevoren. Dat heeft natuurlijk te maken met de wereldtitelstrijd in België, maar toch ook met de recente Neder landse successen in de Grote Ron den als die van Spanje, Italië en na tuurlijk Frankrijk." Breukink beloofde in samenwer king met de KNWU, die volgens voorzitter Van der Molen druk doende is de huidige aandacht voor het Nederlandse wielrennen aan te wenden voor de örganisatie van de strijd om het wereldkam pioenschap veldrijden in 1991 en mogelijk enkele jaren later voor de titelstrijd op de weg, en hopelijk de SCOREBORD KOERSEN HILVERSUM Eerste koers, 1609 m: 1. Dorote Pluto (A.v.d Blonk) 2.0,70 - 1.18,9, 2. Don Juan, 3 Darling Boszorg. Toto: winnend 2,80, plaats 1,90, 5,70, koppel 30,20, trio 156,10. Tweede koers, 2000 m 1 Colt Fortuna (Ao. de Wrede) 2.45,9 -1.23,0,2. Credit Arden, 3. Chene Wielmga. Toto: winnend 3.10. plaats 1.60, 2,50, 1.80, koppel 13,80, trio 96,20. Derde koers, 1609 m: 1. Boni (M. Bouwhuis) 2.08,1 -1.19,6.2. Carlito Dutch, 3. Ciffaune. Toto: 2.40, plaats 1,80, 2,70, 6,20, koppel 15,60, trio 278,60. Vierde koers, 2000 m: 1. Zarolien H (F. Hande laar) 2.40.0 -1.20,0,2. Yorky. 3. Youri Pnnce. To to: winnend 3,80, plaats 1,20,1,70, 3,20, koppel: 5,00, trio 162.10. Vijlde koers. 2000 m: 1. Bajonaire Veha (J. Bot) 2 41,8 - 1.20,9, 2. Cassanova Boy. 3. Beauty Starlet. Toto: winnend 5,40, plaats 2,00, 1,30. 2,10, koppel 8,20, trio 65.80. Zesde koers. 2000 m: 1Codo Lucswolle (C. Wor tel) 2.36,5 1.18,3. 2. Crack M, 3. Crack Buiten- zorg. Niet gestart: Clay Dirt en Cesaro Speed. To to: winnend 4,80. plaats 2,90, 2,20, 4,20, koppel 15,50, trio 444.30. Zevende koers, 1609 m: 1. Birmana B (H. Schoonhoven) 2.06,3 -1.18,5,2. Bruno, 3. Zarina Gregor. Toto: winnend 3,60, plaats 1,80, 2,30, 1,80, koppel 26,00, trio 154,90. Achtste koers (2440 m)- 1. All Star Ashton (A. Suykerbuyk) 2.13,9 119,5,2. Zeus van Echten, 3. Yate Middelwijk. Toto: winnend 3,00, plaats 2,60, 1,50, 3,40, koppel 6,10, trio 152,50. Negende koers, 2000 mi. Chylayla Prinses (J. Bot) 2.39.2 1.19.6.2. Cora de Bloomerd. 3. Cin- juryleden bij het gevecht om de oranje trui een voorbeeld te zullen stellen met de dopingcontrole. „Na alle toestanden in de Tour, willen wij uitgaan van een menselijke be nadering van het probleem. We zorgen voor goede voorzieningen en staan openheid en eerlijkheid voor, ook van de renners en ploeg leiders. Misschien kunnen we do ping dan uit de criminele sfeer ha len." Veel wijzigingen zijn er niet doorgevoerd in de Ronde van Ne derland. De organisatie houdt vast aan een proloog (4,6 km) en vijf etappes. Wel is in aansluiting op de internationale normen ditmaal ge kozen voor wat grotere omlopen in of in de buurt van de finishplaatsen Almelo, Huizen, Nieuwegein, Beek en Gulpen. dy Brown. Toto: winnend 16,10, plaats -3,70,4,00, 1,90, koppel 109.00, trio 3150,20. Tiende koers, 2440 m: 1. Yme K (L. Dooper) 3.12,7 -1.19,0, 2. Wez Warber, 3. Zisja M. Toto: winnend 1,40, plaats 1,20, 2,70, koppel 7,00, trio 22,00. Elfde koers, 1609 m: 1. Bliksem V. (L. Dooper) 2.05.7 - 1.18.9, 2. Anna Hanover. 3. Bob Bush Toto: winnend' 5.50 plaats 1.50 1.50 1.20 koppel 25.80 trio 135.80. W5-spel. Winnende serie: 8-2-8-5-9. Uitbetaling: f. 12.453,80. Omzet totalisator: 511.373,00. WIELRENNEN RONDE VAN BELGIË Proloog: 1De Wilde (Bel) 7.8 km in 9 minuten en 44 seconden, 2. Maassen (Ned) op 2 seconden. 3. Van Itterbeeck (Bel) 0 06,4. Van Lancker (Bel) 0 12,5. Peiper (Aus) 0.14, 6. Fondriest (Ita) 0.19, 7. Gölz (Wdl) 0.20, 8. Sergeant (Bel) 0.22, 9. Emonds (Bel) 0.22. 10. Kersten (Ned) 0.23. 11. Knetemann (Ned) 0.24, 22 Peter Pieters (Ned) 0.29, 29. Rakers (Ned) 0.33. SNEEKWEEK Regenboogklasse A: 1. Heineke (Loosdrecht) 2. Hoogendam (Reeuwijk) 3. Am sterdam (Sneek). VOETBAL Oefenwedstrijden BW Den Bosh Steaua Bukarest (Roe) 1-0 (0- 0). Doelpunt: Van der Hoeven. Scheidsrechter: Van Swieten, toeschouwers: 1500. Wel een, zeker ook voor de toe komst van de profronde, belangrij ke „verandering" is het aantal mo gelijke kandidaten voor de opvol ging van Teun van Vliet, de win naar van vorig jaar. Behalve alle opvallende Nederlandse Tourren ners, is ook het buitenlandse con tingent nu goed vertegenwoor digd. Voor het eerst is het gelukt een Italiaanse formatie, die van oud-wereldkampioen Moreno Ar- gentin en sprinter Paolo Rosola, aan de start te laten verschijnen. De Franse ploegleider Cyril Guimard achtte de etappekoers over de Nederlandse polderwegen en de Limburgse heuvel belangrijk genoeg om bij zijn selectie niet de dobbelsteen te hanteren: Boyer, Fignon, Garde, Lavainne, Marie, Mottet en Pascal Simon staan maandag in Groningen aan de start. Ze zijn in het goede gezel schap van Greg LeMond, die na een langdurige afwezigheid zijn opwachting maakt in de ploeg van Jan Gisbers, de Canadese doordou wer Bauer, de Belg Cricquielion en de Mexicaan Alcala. Ook een op vallende verschijning is de Austra lische WK-selectie, zij het zonder de voor de eigen ploeg rijdende Phil Anderson, winnaar van de Ronde van Denemarken, en Allan Peiper. Het etappeschema voor de Ron de van Nederland is: 15 augustus: proloog in Groningen (4,6 km), 16 augustus: le etappe Groningen - Almelo (206 km). 17 augustus: 2e etappe Almelo - Huizen (193 km), 18 augustus 3e etappe Huizen - Nieuwegein (146 km), 19 augustus vierde etappe Nieuwegein - Bee- k/Ubbergen (109 km) en 5e etappe Groesbeek - Beek/Ubbergen (in- div. tijdrit 16,7 km), 20 augustus: 6e en laatste etappe Sittard - Gulpen (191 km). VOETBAL - De vroegere Schotse international Steve Archibald speelt de komende twee jaar voor Hibernians. Archibald kreeg vori ge maand ontslag en een gouden handdruk (negen ton) van Barcelo na. Naast de Schotse erdivisieclub had ook de Engelse kampioen Li verpool belangstelling. Gerards vervangt wellicht FC Utrechtdoelman Van Ede HARDERWIJK (GPD) Peter Ge rards had zich er bijna al mee verzoend dat hij komend seizoen niet meer actief zou zijn. Maar ineens stond FC Utrecht op de stoep, op zoek naar een tijdelijke vervan ger van de door een beenbreuk uitgescha kelde Jan Willem van Ede. De 33-jarige Har derwijker is blij met de kans die hem plot seling wordt geboden. „Ik hoefde me geen twee keer te beden ken, financieel waren we het snel eens ge worden. FC Utrecht is een club die tot de ver beelding spreekt, vo rig jaar heb ik nog een aantal wedstrijden van de na-competitie gezien. Heel fascine rend". FC Utrecht moet overigens vandaag nog definitief tot over eenstemming komen met RKC, de huidige werkgever van Peter Gerards. „Maar ik heb van voorzitter Theo Aalbers begrepen dat de club niet dwars gaat liggen".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12