Sluiting Wassenaarse olieveld 'logische daad' 'Bekleding' doorgaande weg verdeelt Warmond Rolstoelmarathon: zege bij criterium weer naar Nelisse o<i 3) D NAM tevreden met nette score Leiderdorp krijgt groen licht voor bouw brug naar stortplaats Kies zelf de kleur waarmee u het effect van uw reclameboodschap wilt vermenigvuldigen. fpsi WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 11 B en W: 1,9 miljoen gulden nodig WARMOND - B en W van Warmond hebben de gemeenteraad nu officieel laten weten dat ze verdeeld zijn over de vraag hoe de doorgaande route in het dorp moet worden herverhard. Ondanks dat burgemeester mevrouw Hendrickx en wethouder mevrouw Dalhuisen weten dat een meerderheid in de raad (CDA en WD) voor asfalt zijn, houden ze vast aan hun eigen voorstel om "beton- klinkerkeien" te gebruiken. Dergelijke keien zijn al te vinden in de woonerven in Lommerlust en Endepoel. Asfalt is qua kapitaalslasten en on derhoud de eerste dertig jaar aan zienlijk duurder. Per jaar bedragen de kapitaals- en onderhoudslasten van betonstraatstenen ruim 136.000 gulden en die van asfalt 191.220 gulden. Na zestig jaar zijn de jaarlasten voor zowel asfalt als betonstraatstenen 136.000 gulden, melden B en W in het raadsvoor stel. Dat asfalt in het begin zo veel duurder is komt doordat bij dit ty pe wegverharder het noodzakelijk is om alle kabels en leidingen van de nutsbedrijven om te leggen. Die operatie zou 6,8 ton vergen. B en W vragen de gemeenteraad ruim 1,9 miljoen gulden ter be schikking te stellen. Ruim 1,7 mil joen daarvan is bestemd voor de nieuwe wegverharder, 1,5 ton voor de aanpassingen en 74.000 gulden voor de Tolbrug. Veruit het groot ste deel van het bedrag moet uit het onderhoudsfonds wegen komen. De genoemde aanpassingen zijn de volgende: - Op de doorgaande route ter hoog- dë Beatrixlaan komt in ver band met de aanwezigheid daar van een fietspad, een middengelei der. De rest van de doorgaande route wordt niet voorzien van ge leiders omdat anders het fietsver- keer in het gedrang komt. - De ouderwetse zebramarkeringen worden vervangen door "kanalisa- tiestrepen". - De voetgangersoversteekplaats op de Herenweg nabij de Bisschop slaan krijgt er verkeerslichten bij en wordt verplaatst. - Er komen geen suggestie-fiets stroken. - Het plantsoen op de plaats van sa menkomst van Sweilandstraat en Herenweg wordt vergroot. - Er komen parkeerstroken langs de Sweilandstraat en het smalle ge deelte van de Herenweg. Tertiair Al te ingrijpende maatregelen kan de gemeente niet treffen, schrijven B en W. De busroute mag niet worden overladen met obsta kels en ook de status van tertiaire weg en daarmee de subsidie van de provinciale overheid staat op het spel. Gelijktijdig met de hera/erhar- ding van de doorgaande route wor den de plannen die zijn gemaakt voor de kant van de Oranje Nassau- laan uitgevoerd. Waar nu nog een schelpenpad loopt, komt een fiets pad. En met de eigenaren van huize Gerto is overeenstemming bereikt over de aanleg van een fietspad voor de vijver. Leiderdorper scoort goed met gedichten LEIDERDORP - Het gaat goed met het geesteskind van de Leiderdorpse dichter Anton Huisman. Zijn tweede gedich tenbundel 'Voor mensen een mens', is aan een vierde druk toe. Huisman geeft zijn gedich tenbundels in eigen beheer uit omdat, zo zegt hij, "flit soort werk voor de boekhandel niet interessant is. De boekhandel verkoopt liever publiekswerk, dat en masse over de toonb&nk gaat". Huisman schrijft voor een deel om zich te uiten over zijn verleden, dat zich onder meer in psychiatrisch centrum Ende geest afspeelde. De zes jaar die hij daar doorbracht hebben er voor gezorgd dat zijn leven in het teken van de angst is gaan staan, zo liet Huisman destijds in een interview weten. De vierde druk van 'Voor mensen een mens' is vanaf 20 augustus verkrijgbaar bij de dichter zelf dus, die aan de Beu kenschans 75 in Leiderdorp woont. Telefonisch is hij be reikbaar via nummer 071- 895984 of 896697. ZEELST - John va) Buren uit Bo degraven is gisteren tweede gewor den in het criterium van de interna tionale bloemenmarathon in Zeelst. De zege ging in het Bra bantse dorp naar de leider in het al gemeen klassement, Huub Nelisse uit Vlaardingen. Gerard de Witte uit België eindigde als derde. De ploegentijdrit in Weert werd ge- door de ploeg van Flora. In deze ploeg zijn vijf Belgen opgeno- De zege in de B-groep van de rol stoelmarathon ging naar Adri Val kenburg uit Almere. Warmonder Frans van Niekerk kwam als elfde over de eindstreep, terwijl de 57-ja- rige Johan de Jong uit Ter Aar als 22ste eindigde. De Jong is de oud ste deelnemer in de ronde. Vakantieschool in Leiderdorp LEIDERDORP Voor de zesde maal in successie wordt deze zomer in Leiderdorp een vakantie-bij belschool gehouden. Op vijf achtereen volgende ochtenden zijn alle kinderen tot ongeveer 12 jaar er van har te welkom. Bij mooi weer bevindt de 'school' zich op het grasveld naast wijkgebouw Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat. Bij slecht weer verhuist de school naar binnen. Tussen tien uur en half twaalf kan er worden gezongen, geknutseld en naar verhalen uit de Bijbel worden geluisterd. De vakantieweek wordt afgesloten met een slot- avond, waarop ook ouders en andere belangstellenden welkom zijn. Deze avond is op vrijdag 19 augustus vanaf zeven uur in Wijkgebouw Zijlkwartier. De organisatie is in handen van de Baptistengemeente Leiderdorp. In de algemene klassering veran derde er weinig. Zowel Huub Ne lisse als piet van Dijk uit Honse- lersdijk behielden hun eerste plaat sen in de A- en B-groep. Door zijn slechte resultaat van gisteren is de voorsprong van Frans van Nie kerk, die in de B-groep op de derde plaats staat, op nummer vier ge slonken tot negen seconden. Zijn positie wordt bedreigd door Ronny Beerens uit het Belgische Aspelae- Tijdens het criterium deden de Nederlanders in de A-groep er alles aan om de Belgen het leven zo zuur mogelijk te maken. Om beurten werd er door de vaderlandse rij ders gedemarreerd. Door deze 'combine' raakten de Belgen ver moeid en kwamen ze niet in aan merking voor de ereplaatsen. Al leen Luc van Landeghem slaagde erin om de tweede plaats te pak ken. De deelnemers kregen gisteren bezoek van twee spelers van PSV. Tijdens de pauze in Leende wer den de 'whee/ers'verrastdoor kee per Hans van Breukelen. In Zeelst loste Willy van de Kerkhoff het startschot voor het criterium. WASSENAAR - De sluiting van het Wassenaarse olieveld is de eerste sluiting van een Nederlands olieveld. Toch heeft een persvoorlichter van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) het laconiek over "een logische "daad". "Het was een van de eerste velden van West-Neder land en we zijn nu ook het eerste klaar", zegt pr-mevrouw B. Maltha over het veld dat in zijn 30-jarig leven 11 procent van de Nederlandse olieproduktie voor zijn rekening nam en in zijn stervensjaren verantwoordelijk was voor zes pro cent van de NAM-produktie in Nederland. Wethouder Dalhuisen: houdt vast jan betonklinkerkeien... toto Wim Dijkman) door Paul van der Kooij Het Wassenaarse olieveld is, ruw weg, 5,5 kilometer lang en een kilo meter breed. Vanaf elf verschillen de plekken gaan in totaal 43 pijpen het veld in. Doordat sommige pij pen schuin zijn ingebracht, kan ie der stukje veld bereikt worden en zijn ook breuklijnen geen pro bleem. Het meest noord-westelijke plat form ligt in de duinen, langs de Meyendelseweg. De meest zuid- LEIDERDORP - De (tijdelijke) brug over de Leiderdorpse Dwars- wetering mag er komen. De ge meentelijke commissie beroep- en bezwaarschriften heeft de bezwa ren tegen de komst van de brug ter zijde gelegd. Ze is van oordeel dat de brug niet in strijd is met het ter plekke geldende bestemmings plan. Ook heeft in haar beslissing meegespeeld dat de brug hooguit voor een periode van drie jaar wordt aangelegd. Volgens wethou der Den Boeft staat de tijdelijkheid van de brug namelijk als eën paal boven water. Tegen de komst van de brug was bezwaar ingediend door de Werk groep Milieubeheer Leiden, de Stichting het Zuidhollands Land schap, de Stichting Leefbaar Lei derdorp en de Leiderdorpse fami lie Rijnsburger. De brug is bedoeld om de puin- stortplaats in de Munnikenpolder, waarmee de gemeent medio ko mend najaar wil beginnen, moge lijk te maken. Met de aanleg ervan is een bedrag van 200.000 gulden gemoeid. Om de noodbrug te berei ken, zal gebruik worden gemaakt van een weg van Rijkswaterstaat, die vlak langs rijksweg A4 loopt. Eigenlijk wil de gemeente het liefst meteen een definitieve brug aanleggen. Dat kan echter niet om dat ze de voor een toegangsweg be nodigde gronden, nog niet in bezit heeft. Overigens meldde wethouder Den Boeft (ruimtelijke ordening) tijdens de behandeling van de kwestie in de commissie beroep en bezwaarschriften dat het nog niet zeker is dat de brug er echt komt. Den Boeft is namelijk opti mistisch over de kans dat de ge meente de benodigde grond voor de definitieve brug op tijd ver werft. Mocht dat niet lukken, dan moe ten er percelen worden onteigend. De wethouder sloot niet uit dat de brug in dat geval pas na drie jaar plaats maakt voor een vaste oever verbinding. De gemeente Leider dorp verwacht eind dit jaar of be gin volgend jaar met de bouw van de oeververbinding te kunnen be ginnen. De commissie concludeert dat de bezwaren zich niet zozeer rich ten tegen de komst van' de brug op zich, maar de aanleg van de stort plaats die er verband mee houdt. Ên ook daartegen zijn de nodige bezwaren ingediend. Tijdens de zitting in de commis sie beroep- en bezwaarschriften voerde woordvoerder De Vrind van de Stichting Leefbaar Leider dorp onder meer aan dat de belan gen van de gemeente Leiderdorp bij de komst van een brug, c.q. een stortplaats, niet aangetoond zijn. Van spoedeisendheid kan volgens hem geen sprake zijn omdat in Zuid-Holland zeker geen tekort aan stortplaatsen bestaat. De ge meente en de provincie Zuid-Hol land beweren echter van wel. oostelijke platform heeft een plek je oostelijk van de rijksweg A4 bij Leidschendam, niet ver van de af slag-Voorschoten. Deze vindplaats is echter al enige tijd dicht. Tussen de twee uitersten in liggen Wasse naarse lokaties als Buurtweg, Zij- deweg, Laan van Koot en twee Rijksstraatweg-plekken: Witten- burg en motel Bijhorst. Een kilo meter achter de Bijhorst, op de grens met Den Haag, ligt de laatste Wassenaarse lokatie. Den Haag heeft twee lokaties: langs de Bezui- denhoutseweg en in het verlengde van de Landscheidingsweg. Voor burg biedt, naast de spoorbaan, olie in de Appelgaarde. De lokaties liggen in weilanden en bossen en de NAM heeft zelfs, aan de Laan van Koot, een platform tussen en kele villa's. Klimmen De olie zit in drie poreuze zand- steenlagen met diktes tussen de 2 en 20 meter. In dit deel van Neder land liggen deze lagen op een klei ne 1000 meter diepte, maar door onze tumultueuze geologische ge schiedenis kan die diepte flink va riëren. De gewilde substantie ont stond honderden meters dieper in de bodem, waar tientallen miljoe nen jaren geleden de bodem van een binnenzee was en planten en dieren hun einde vonden. Ruwweg lag deze binnenzee op de plek waar nu het zuidelijk deel van Zuid-Holland is, met Wasse naar als meest noordelijke uit schieter. Op deze laag kwamen steeds meer lagen. Temperatuur en druk stegen en - na vele miljoenen jaren - ontstond het bekende mengsel van koolwaterstoffen. Net als gas en water heeft olie de nei ging 'omhoog te klimmen'. In Was senaar strandde die klim op on doordringbare leisteenlagen die als een geplooid tafelkleed in de bo dem voorkomen. Oliezoekers zijn dol op plooien, •koepels en breuken in de aardla gen. Olie, gas maar ook water kun nen zich daar verzamelen. Wanneer seismisch onderzoek dergelijke verschijnselen aantoont, volgen vaak proefboringen. Het resultaat is moeilijk te voorspellen: door het weerkaatsen van de trillingen wordt alleen duidelijk hoe de aard lagen eruit zien, niet wat zij bevat ten. "In miljoenen jaren kan heel wat olie zijn weggesijpeld", ver klaard Maltha. Uiteindelijk zijn in het zuidelijk deel van de provincie negen velden aangelegd. Een van die velden is tijdelijk gesloten (Moerkapelle) en een tweede kan definitief dicht (Wassenaar). Aan de andere kant zijn er veelbelovende boringen ge daan in Rotterdam-zuid en Pernis, onder de raffinaderijen. In 1987 produceerden de Zuidhollandse velden 692.463 kubieke meter. Dat is ruim 1900 kubieke meter per dag. Ook Drenthe heeft een flinke olie-voorraad: het veld van Schoonebeek produceerde vorig jaar ongeveer evenveel als de Zuid hollandse velden bij elkaar. Op zee werd 200.000 kubieke meter ge wonnen en alles bij elkaar voorziet de produktie voor^o'n vier procent in de totale Nederlandse oliebe hoefte. Wassenaar neemt, met 240 kubieke meter per dag, "slechts een klein vingerhoedje voor zijn re kening". Er kan ook anders tegen het veld worden aangekeken: In het topjaar, 1964, produceerde Wassenaar 1240 kuub. En 30 jaar trouwe dienst leverde 7,4 miljoen kuub op, een flink deel van de 65,5 miljoen die de NAM tot 1988 bo venhaalde. Opdonder Achter deze veelbelovende getal len en percentages gaat een minder mooie werkelijkheid schuil: olie vormt geen ondergrondse bel of plas. De substantie zit in de grond als vocht in een rode baksteen. Soms zit ergens veel olie, maar is de laag te weinig doorlaatbaar. Dat het toch winbaar is heeft te maken met de druk: als beneden in de ge- ferforeerde pijp een lage druk heerst, komt de olie vanuit een ho- gedrukgebied vanzelf naar dit lage drukgebied. Soms gebeurt dit pas wanneer de olie is opgewarmd of een 'opdonder heeft gekregen', zoals Maltha dat noemt. In de meest ideale situatie werkt de olie zichzelf omhoog door de buis met een doorsnede van 17,5 centimeter. De put spuit dan, zoals dat heet. In Saoedie-Arabië ge beurt dat maar al te vaak en is de olie zó goed dat ze "bijna direct een autotank in kan", aldus de vrouw van public affairs. In Nederland spuiten de putten alleen de eerste weken of maanden en is de olie niet altijd even voortreffelijk: "De Was senaarse olie, bijvoorbeeld, is van middelmatige kwaliteit", stelt su- pervisor R. den Hertog. "Je kunt het niet eens met een aansteker aansteken, het bevat meer zware delen". Na verloop van tijd wordt de druk lager en lager en dringt water zich op. In Wassenaar steeg het per centage water in de olie van 60 naar 96,5 procent. Het betekent dat de NAM flink moet helpen. Jarenlang gebeurde dat met de welbekende ja-knikkers, de laatste tijd heeft het Wassenaarse veld nog maar een knikker. De apparaten zouden de horizon vervuilen, zijn niet voor al le bodemgesteldheden even ge schikt en doen lastig met energie, zowel voor de NAM als voor het GEB. Op momenten dat de knik ker omlaag gaat, gebruikt de ja knikker opeens geen stroom. Toch is het vastrecht afgestemd op die momenten dat de zware knikker zich opricht. Twee andere syste men hebben de knikker verdreven: de elektrische pomp, helemaal on deraan de buis, en de injecties van hogedruk-gas. Beide methoden duwen oliekolommen naar boven, maar zijn weinig spectaculair om te zien: pijpjes en meters op een omh eind stuk asfalt. Onrendabel Eenmaal opgepompt wordt het oliewater met een temperatuur van 40 graden Celcius naar het verza mel- en verwerkingsstation ge pompt, niet ver van het Voorburg- se NS-station Mariahoeve. Hier wordt het verwarmd tot 80 graden, zodat het zoute water van de olie wordt gescheiden. Na de behande ling in grote tanks blijft een vijfde procent zout water achter. Een spoeling met verhit zoet water lost ook dat probleem op en daarna kan de olie per trein naar Pernis. Hier wordt de olie geraffineerd door Shell en Esso, die beiden voor de helft NAM-eigenaar zijn. Gas- fracties worden van vaste fracties gescheiden en die vaste fracties vallen weer uiteen in lichte pro- dukten als kerosine cn benzine of zware fracties als petroleum en stookolie. Asfalt is het zwaarste olie-produkt. Vanuit het verlaad- station vertrekken dagelijks acht wagons, oftewel ruim 400 kubieke meter. Zestig procent hiervan komt uit het Wassenaarse veld, de andere veertig procent wordt in Zoetermeer omhoog gepompt. Het vele zoute water wordt, via een gigantische pomp, het veld weer in gespoten en het zout ge worden mengwater mag - tegen ex tra betaling - op het Haagse riool worden geloosd. Enkele kolossale apparaten maken het hogedruk- gas, dat de olie uit de put haalt. Kort geleden werden deze kosten hoger dan de opbrengsten en rees de vraag of er alternatieven zijn, Mevrouw B. Maltha en R. den Hertog bij de enige ja-knikker v Wassenaarse olieveld. Het geval staat in de buurt van het tracé i Verlengde Landscheidingsweg. vertelt Den Hertog. Kan er anders worden gewonnen? Kan er dieper worden gewonnen? NAM en Shell deden uitgebreid onderzoek naar aanwezige reserves, maar het resul taat was nietsbelovend. Het betekent niet dat er geen olie meer in de grond zit. Maltha: "Je kunt nu eenmaal niet altijd alle olie winnen. Soms kun je twintig pro- n. de duinen van Meyendel. cent boven krijgen, soms 50 of 60 procent. In Wassenaar is, denk ik, 55 tot 60 procent opgepompt. Een heel nette score en we hebben, den ken wij, geheel voldaan aan de ei sen van het ministerie van econo mische zaken". Toen dat ministerie in 1953 het licht op groen zette voor winningen in Zuid-Holland, kop pelde ze daar een 'economische verplichting aan: de NAM móet de bodemschatten produceren, zo lang dat rendabel kan. De bodem schatten zijn namelijk eigendom van de staat. Voordat de NAM de stukken land teruggeeft, wil ze eerst verder zoeken naar aardgas. Een boring tot een diepte van 3000 meter heeft de aanwezigheid van gas aange toond. Onduidelijk is nog om wel ke hoeveelheden het gaat en of de grondstof makkelijk te winnen is: "Geeft de grondformatie het gas makkelijk prijs? Bevat het veel zand en water?". Dergelijke vragen moeten later dit jaar een antwoord krijgen. Een eventuele winning hoeft de eerste tien jaar niet te wor den verwacht. Met andere projec ten in de provincie is de NAM al veel verder. Overleven in het water VOORSCHOTEN - In het Voor- schotense zwembad Het Wedde wordt volgende week een korte cursus overlevingszwemmen gege ven. Op maandag, woensdag en donderdag kunnen zwemlustigen meedoen aan 'allerlei leuke én nut tige oefeningen'. Geleerd wordt waar je het beste aan doet als je uit een boot tuimelt en hoe te hande len als je in het water ligt. Adverteren met een steunkleur zorgt ervoor dat alle ogen op gericht zijn. En dat is een belangrijke wetenschap als u écht doeltreffend wilt adverteren. Onze advertentie-specialisten leggen u graag uit hoe een steunkleur voor het beste werkt. En dat het veel minder kost dan u denkt. Interesse? Bel 071-161400 Omdat u met een goed advies per saldo beter uit bent. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. ïxxx,>::v:;:::x

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11