Van Gend en Loos wil overlast aanpakken Wie is die zonderling, die daar voor het rode stoplicht wacht?' 'Kranenburg grijpt triathlon aan voor zijn eigen belang' KLEURKOPIE Hinderwetverguiiniiig aangevraagd Mostert tegen openbare fietsenveiling HUIS VOOR CONSTANTIJN STAD LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 Peter de Leeuw wil standbeeld voor de voorbeeldige weggebruiker LEIDEN Als het aan de Merenwijker Peter de Leeuw ligt, krijgt Leiden er een nieuw beeld bij: een monument ter ere van de 'Voorbeeldige Weggebrui ker'. De gemeente moet er echter wel snel bij zijn als zij zo'n beeld wil hebben, want de voorbeeldige weggebrui ker dreigt geheel uit het Leidse stadsbeeld te ver dwijnen. "Sterker nog", stelt De Leeuw, "voor zover mij bekend rijdt er in de stad nog maar één exem plaar rond. Dat ben ik". Eind vorige week heeft De Leeuw een brief gestuurd naar het college van burgemeester en wethouders, de fractievoorzitters van alle poli tieke partijen, de commissaris van politie en de commissie kunstop drachten met het verzoek om eens aandacht te schenken aan de 'Voorbeeldige Weggebruiker'. Met een beeld bij voorkeur, zoiets als de beeldjes van de traditionele am bachten die in de binnenstad staan. Het monument zou er volgens De Leeuw het beste zo uit kunnen zien: een voorstelling van een fiet ser die zijn rechterhand uitsteekt (of zijn linker, al naar gelang de plaats waar het beeld komt te staan) en met het hoofd licht naar achteren gebogen, om te zien of er nog achteropkomend verkeer is. Het beeld kan het best worden ge plaatst op het vernieuwde Sta tionsplein. Een koperen plaquétte bij het beeld met het opschrift 'Ter ere van de laatste voorbeeldige weggebruiker 1955-1988' zou heel mooi zijn. Maar als dat te begrote lijk is, mag de plaquétte wat De Leeuw betreft ook worden wegge laten. Oude romans Hij schrijft verder dat hij, tegen een schappelijke vergoeding, graag bereid is om voor het beeld te door Wim Wegman poseren. Want: "Trouw steek ik nog elke dag mijn hand uit als ik rechts- of linksaf sla. Voor stoplich ten stap ik af en in het duister rij ik alleen met goede verlichting. Het zijn handelingen", schrijft hij in zijn brief, "die u verder alleen nog in oude romans tegenkomt". "Ik ben echter bang dat ik het niet veel langer zal kunnen volhou den. Vooral niet omdat ik dagelijks over het Sodom en Gomorra van het Leidse verkeer, het Stations plein, moet fietsen. Dag in dag uit staren mijn medeweggebruikers mij verbijsterd aan. 'Wie is die zon derling die daar voor het rode stop licht wacht?' zie ik hen denken als ze mij met een vaart voorbij rij den". "En vrolijk lachend passeren mij op winteravonden onverlichte fiet sers terwijl ik moeizaam mijn dy namo aan de praat probeer te hou den. U zult begrijpen dat zelfs aan het sterkste geduld een einde komt. Wat let me bovendien? Aan een doeltreffende controle op de naleving van verkeersregels ont breekt het immers al jaren", aldus De Leeuw. Ergernis "Waarom ik die brief heb ge schreven? Uit ergernis", licht De Leeuw zijn verzoek tot vereeuwi ging in brons of steen toe. "Ik erger me mateloos aan het gedrag van mijn medeweggebruikers. En op een gegeven moment dacht ik: ik kan me nu wel lopen ergeren, maar daar schieten die anderen niet mee op en ik zelf al helemaal niet. Ik loop dan hoogstens een maagzweer op. Maar ja, met spandoeken rond lopen of me aansluiten bij een poli tieke partij, daar heb ik de tijd niet voor. Dus besloot ik dit maar te doen". "Het is natuurlijk een geintje. Het is allemaal wat ironisch be doeld, en ik zie verder wel hoe het uitpakt. Maar aan de andere kant zie ik het ook als een serieuze zaak. De mentaliteit van veel weggebrui kers klopt niet. Mensen hebben soms een instelling van: 'Het kan mij niet schelen of de veiligheid van anderen in gevaar wordt ge bracht, als ik maar op tijd op mijn werk ben'". "En ik zit me soms op te vreten als ik afrem om voorrang te verle nen aan iemand die van rechts komt en die zonder zijn hand uit te steken de hoek om slaat. Zodat ik eigenlijk gewoon had kunnen doorrijden. Dan denk ik: "Waarom steek je niet je hand uit? Kost dat dan zo veel moeite?" "En als ik in het donker fiets, dan vraag ik me wel eens af of het niet verstandiger is om ook maar mijn licht uit te zetten. Want ja, je ogen gaan zo wennen aan dat licht. En daardoor zie je al die andere, onver lichte fietsers niet meer aanko men", zegt hij grinnikend. Blauwe pet "Maar serieus, ik vind dat er wel wat aangedaan moet worden. De mentaliteit van mensen zou veran derd moeten worden. Maar dat duurt jaren en ik zou zelf ook niet zo snel weten hoe je dat moet aan pakken. Een paar verkeerslessen meer of minder op school maakt niet veel uit, heb ik de indruk". "Wat echter wel zou helpen, is een strengere controle. Vroeger durfde je het niet in je hoofd te ha len om door een rood licht te rijden. Want voor je het wist, werd je op de bon geslingerd door zo'n man met een blauwe pet. Maar tegenwoor dig? Ik geloof dat er op het Sta tionsplein een keer per maand een motoragent staat die de zaak een beetje in de gaten houdt. Maar die is meestal na een uurtje al weer ver dwenen". "De politie heeft natuurlijk wel dringender zaken te doen. Ze moet moorden oplossen, verkrachtingen voorkomen, en meer van dat soort dingen. Ik heb er ook best begrip voor dat ze daar de voorkeur aan geeft. Maar dan moeten er andere, creatieve oplossingen worden ge zocht". i de bekeuringen aan een particulier bedrijf over te doen. Mij lijkt dat wel wat. Ik geloof als ik één dag op het Stationsplein zou staan, ik al aardig boven Jan zou zijn. En mis schien moet de politie ook maar de belastingdienst inschakelen. Ze geeft overtreders een briefje waar op staat wat ze gedaan hebben en stuurt de belastingdienst daarvan een kopietje. En de belastingdienst zorgt dan voor de verdere afhande ling. Die weten wel raad met dat soort administratieve zaken". "Nu weet ik wel, ik ben geen expert en mijn oplossingen zijn wellicht iets te simplistisch. Maar dan moet de gemeente maar betere oplossingen bedenken. Dat is haar taak", meent De Leeuw. Hij meent ook dat de gemeente ervoor moet zorgen dat de ver keerslichtinstallaties beter wer ken. "Want sommige van die din gen vragen gewoon om overtredin gen. Dan blijkt de drukknop voor het voetgangerslicht weer niet te werken, dan zijn de lichten weer niet goed op elkaar afgestemd... Het is altijd wat. Als die drukknop pen te gevoelig zijn voor storingen, dan moet de gemeente ze maar weghalen". "Nu we het toch over verkeers lichten hebben: al die palen met ro de, oranje en groene lichten, al die grote witte blokken op het wegdek, al die ronde metalen borden... Geen mens weet meer waarvoor ze dienen. Wat zeur ik nou om een beeld", zegt hij lachend. "Leiden staat al vol met monumenten ter ere van de 'Laatste Voorbeeldige Weggebruiker'". Peter de Leeuw: "De voorbeeldige weggebruiker dreigt geheel uit het Leidse stadsbeeld te verdwijnen«foto Jan Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - Van Gend en Loos heeft bij de gemeente Leiden een hinderwetvergunning aan gevraagd voor het overslag station aan de Haagweg. Het bedrijf heeft dat ge daan, omdat er teveel ge luidsoverlast is en er maat regelen moeten worden ge nomen. De aanvraag is ge daan vlak nadat een omwo nende met succes bij de Raad van State beroep had aangetekend tegen de wei gering van de gemeente Lei den om het bedrijf te slui ten. De omwonende had begin dit jaar de gemeente Leiden gevraagd het overslagstation van Van Gend en Loos te sluiten in verband met de geluidsoverlast. Vooral in de nach telijke uren is er sprake van veel hinder. Aan- en afrijdende vracht wagens, stationair draaiende moto ren en piepende heftrucks veroor zaken veel overlast. Leiden besloot een geluidmeting te verrichten en daaruit bleek een forse overschrijding van het toege stane aantal decibels. De gemeente schreef Van Gerid en Loos dat een hinderwetvergunning moest wor den aangevraagd en dat conform de hinderwet maatregelen moes ten worden genomen om de over last te beperken. Het bedrijf reageerde met de me dedeling dat enkele aanpassingen aan het laad- en losbordes zouden worden gepleegd en dat het perso neel instructies kreeg om de ge- luidproduktie te beperken. De aangekondigde maatregelen waren in de ogen van de gemeente Leiden onvoldoende. En verder bleef Leiden eisen dat er een hin derwetvergunning werd aange vraagd. Intussen duurde het de omwonende allemaal veel te lang. Omdat er niets gebeurde en er sprake was van onaanvaardbare LEIDEN - Het pand Vijfde Binnenvestgracht 7 wordt vermoedelijk de woning van prins Constantijn. De jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus begint in september met zijn rechtenstudie aan de Leidse uni versiteit. De woning aan de Vijfde Binnenvestgracht (een lommerrijke gracht tussen Rapenburg en de Hortus) is eigendom van de Leidse univer siteit. Het is een dienstwoning, die vroeger in gebruik was bij de hortula- nus, de beheerder van de Hortus Botanicus. De prins zou in het voorhuis gaan wonen. Dat gedeelte van het pand staat nu leeg. De rijksvoorlichtingsdienst kon vanochtend niet bevestigen of Constan tijn inderdaad de woning aan de Vijfde Binnenvestgracht betrekt Vol gens omwonenden is de prins al aan de betreffende gracht gesignaleerd. overlast vroeg hij de gemeente Van Gend en Loos te sluiten. Toen de gemeente op dat verzoek niet in ging, tekende hij bezwaar aan bij de Raad van State. De Leidenaar kreeg gelijk: de gemeente had ge hoor moeten geven aan zijn ver zoek, omdat het bedrijf geen hin derwetvergunning heeft. G. in 't Veld, hoofd van de ge meentelijke directie milieu, zegt desgevraagd dat de gemeente zich nog beraadt over de te nemen stap pen. Volgens hem is er op dit mo ment sprake van een nieuwe situa tie omdat Van Gend en Loos in middels een hinderwetvergunning heeft aangevraagd. Bovendien heeft het bedrijf een opdracht tot een akoestisch onderzoek ver strekt. Uit dat onderzoek moet blij ken welke maatregelen mogelijk zijn om de geluidsoverlast te ver minderen. Een geluidscherm be hoort daarbij tot de mogelijkhe den. Overigens sluit In 't Veld sluiting van het bedrijf nog niet uit. "Er is nog geen advies aan B en W over deze zaak. Sluiting behoort nog tot de mogelijkheden", aldus de milieu-ambtenaar. Maar echt waar schijnlijk acht hij dat niet. "Tegen sluiting zijn allerlei be roepsprocedures mogelijk. Het is zeker niet de snelste weg. Wij zul len waarschijnlijk proberen via het verlenen van een hinderwetver gunning met daaraan verbonden maatregelen de overlast te beper ken. Die procedure is veel korter. We zullen in elk geval zo snel moge lijk een oplossing zoeken", aldus In 't Veld. Afgewerkte olie op riool geloosd LEIDEN - Tegen de eigenaar van een garage/kelder aan de Kaarsen makerstraat is proces verbaal op gemaakt in verband met de lozing van afgewerkte olie op het riool. Een medewerker van de afdeling milieu van de gemeente heeft gis termiddag een onderzoek inge steld. Uit monsters bleek dat de man een flinke hoeveelheid olie heeft laten weglopen. ONTSLAGEN - Een Leidenaar, die sinds enkele maanden vastzat voor brandstichtingen, is door de Haag se rechtbank ontslagen van rechts vervolging. De man zal gedurende een jaar psychiatrisch worden be handeld. Directeur Vlietlanden: organisatie correct LEIDEN - CDA-raadslid P. Kra nenburg wekt met zijn schriftelijke vragen aan het college van B en W over de triathlon bij de Vlietlanden de schijn van opportunistisch han delen. Dit stelt de directeur van re creatiecentrum De Vlietlanden, B. Carpentier Alting. Volgens Car- pentier Alting handelde Kranen burg uit eigenbelang omdat het raadslid zelf aan de Vlietweg woont. De CDA'er stelde in zijn schrifte lijke vragen niet alleen de toestan den rond de triathlon van afgelo pen zondag aan de orde, hij pleitte er bovendien voor de Vlietweg waaraan hij dus woont bij grote drukte voor autoverkeer af te slui ten of door te verwijzen naar de in gang van het recreatiegebied bij Stompwijk. Ook vroeg hij het col lege te onderzoeken of er eenrich tingverkeer kan worden ingesteld. De directeur van De Vlietlanden ADVERTENTIE Direct IdoGf, ook vergroot of verkleintl. Stop mor Multicopy bij u in de buurt. Leiden. Nieuwe Rijn 34, 071 -146291 MU1TICOPV zegt dat het CDA-raadslid zich al jaren sterk maakt voor de afslui ting van de Vlietweg voor autover keer. "Het lijkt nu alsof hij de triathlon aangrijpt om zijn eigen ar gumenten kracht bij te zetten". Carpentier Alting zegt dat de Leidschendamse politie zeer tevre den was over het verloop van het evenement. Hij bestrijdt boven dien dat de Vlietweg gedurende de wedstrijden afgesloten is geweest. "Auto's zijn doorgelaten op mo- Vlietweg volgende week tijdelijk voor verkeer afgesloten LEIDEN - De Vlietweg is maandag 15 en dinsdag 16 au gustus tussen de geméente- grens van Leidschendam en de Veevoederfabriek afgesloten. Het wegdek wordt dan van een asfaltlaagvoorzien. Daarna is het gedeelte van de Vlietweg tussen de Vrouwenbrug en café Cronesteyn aan de beurt. Tij dens de asfaltering van dit weg gedeelte wordt er wel doorgang verleend aan het verkeer omdat de rijstrook daar breder is. Ook dit werk neemt twee dagen in menten dat het verkeerstechnisch mogelijk was. Die moesten soms wel eens een kwartier wachten". De triathlon is volgens Carpen tier Alting dan ook ordelijk verlo pen. "Er is natuurlijk best wat overlast geweest, maar dat geldt ook voor elk ander evenement. Ik neem aan dat ook het bloemencor so hier en daar voor hinder heeft gezorgd". De directeur van De Vlietlanden noemt het tragisch dat de stichting die de triathlon organi seerde negatief in de publiciteit is gekomen. "Alles is ruim tevoren uitvoerig besproken. De organisa tie valt daarom niets te verwijten". LEIDEN Hoofdcommissaris van politie H. Mostert is tegen openbare veilingen van gevonden fietsen. Volgens de politiefunctio naris brengen die verkopingen aan het publiek extra werk met zich mee voor de politie. In een brief aan de burgemeester adviseert Mostert dan ook geen fietsenveilin- gen in Leiden te houden. Raadslid R. van Lint (Links Leiden) deed en kele maanden geleden de suggestie om fietsen in het openbaar te ver kopen. In zijn schrijven aan de burge meester herinnert Mostert er aan dat in de jaren zestig 'onbeheerd aangetroffen fietsen' nog recht streeks aan het publiek werden verkocht. Het kwam toen volgens de hoofdcommissaris geregeld voor dat een Leidenaar zag dat zijn fiets door een ander werd bereden. Ook begonnen politiemensen en' burgers een handeltje in tweede- handsfietsen. Mede op aandringen van de gemeenteraad werden die openbare verkopingen aan het pu bliek toen afgeschaft. Tegenwoordig worden gevon den fietsen in de stallingsruimte bij het politiebureau gedurende vijf maanden opgeslagen. Is de recht matige eigenaar nog niet gevonden of is hij niet komen opdagen op een van de kijkdagen (elke woensdag middag), dan verkoopt de politie de fietsen. De tweewielers worden in kavels van 40 aan handelaren verkocht. Opkopers van buiten de stad krij gen de gelegenheid op de fietsen te bieden. De kavel gaat vanzelfspre kend naar de hoogste bieder. De Leidse politie voelt er weinig voor om de huidige werkwijze te veranderen. Volgens Mostert vraagt verkoop aan het publiek meer arbeidstijd en worden de in komsten uit de verkoop niet groter. Via het inschrijven krijgt de Leidse politie al een goede prijs voor de fietsen. "Wanneer de Leidse inwoners de fiets kunnen kopen, is de kans erg groot dat de oorspronkelijke eige naar zijn of haar fiets weer in de stad ziet", schrijft Mostert aan de burgemeester. Dat lijkt een goede zaak, maar "tussenkomst van de politie is dan wederom noodzake lijk", stelt de politieman. Verkrachting in opvangcentrum LEIDEN - Een 34-jarige mede werkster van het crisisopvangcen trum aan de Rembrandtstraat is vanochtend vroeg op brute wijze verkracht. De medewerkster had nacht dienst toen een 20-jarige bewoner van het centrum omstreeks 5 uur naar beneden kwam. De jongen zei zich niet lekker te voelen en om die reden met familie te willen telefo neren. De vrouw liet de jongen daarom in een spreekkamer waar een telefoontoestel staat. Eenmaal in de spreekkamer vroeg de jongen de medewerkster van het centrum om hulp. Direct na binnenkomst greep hij de vrouw bij haar keel en kneep die stevig dicht. Toen de vrouw zich niet meer kon verzetten werd zij door de jongen verkracht. Na zijn daad vluchtte de knaap weg, na eerst nog 200 gulden weg gegrist te hebben. De vrouw sloeg direct alarm waarop alle op de weg zijnde surveillancewagens van de politie een zoekactie begonnen. De jongen is evenwel nog steeds voortvluchtig. Zijn naam is bij de politie bekend. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9