DSM verwacht dit jaar recordwinst Beleggen is voor een groot deel natte vingerwerk Wc-deur gewilde advertentieruimte' V&D wacht op afloop ruzie Britse rente weer omhoog Staking op drie schepen off-shore bedrijf' Heerema Meststoffen nog steeds op verlies AMSTERDAM (GPD) Het chemieconcern DSM stevent dit jaar. aan de vooravond van de verzelfstandiging, af op een recordwinst. Bestuurslid mr. A. Timmermans, verantwoor delijk voor financiën en economie bij het concern, verwacht dit jaar ruim 500 miljoen gul den winst te kunnen maken, zo meldde hij gisteren in Amsterdam bij een toelichting op de halfjaarcijfers voor 1988. De afdelingen chemische produk- ten en kunststoffen gaven ander maal het beste resultaat. Verder droeg de Limburgse Vinylmaat- schappij (50 procent DSM) in het Belgisch-Limburgse Tessenderlo bij aan het positieve resultaat. Daarentegen zit de divisie mest stoffen nog steeds in de verliezen. Maar DSM kan de ammoniakfa- brieken, die daarvoor nodig zijn, niet missen. Zij zijn ook de basis voor de chemie en fabricage van kunststof. Zowel winst als omzet namen in de eerste helft van dit jaar bedui dend toe. De nettowinst kwam uit op 314 miljoen gulden, ongeveer 70 miljoen (27 procent) meer dan in het eerste semester van 1987. Ook de omzet groeide, 12 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, en kwam uit op 5 miljard gulden. Het personeelsbestand (ongeveer 28.000 werknemers) nam dit jaar toe met 800 mensen, van wie de helft in Nederlandse vestigingen. De sanering van de kunstmestac- tiviteiten heeft dit jaar 74 miljoen gulden extra gekost. Voor een deel worden de buitengewone lasten veroorzaakt door de verplaatsing LONDEN (Rtr/KRF) - De rente in Groot-Brittannie gaat opnieuw omhoog. De Bank of England heeft gisteren een verhoging van haar geldmarkttarief bekendgemaakt van 10,5 tot elf procent. Kort daar op brachten de commerciële ban ken hun basisrente eveneens van 10,5 op elf procent. Het is de zeven de verhoging van de basisrente met 0,5 procent sinds begin juni. Toen stond het tarief nog op 7,5 procent, het laagste niveau in tien jaar. De vorige renteverhoging vond plaats op 18 juli. De Britse autori teiten willen via de rentestijging de kooplust van de consument aan banden leggen. De door krediet en belastingverlagingen aangewak kerde bestedingen hebben de im port fors doen toenemen, waardoor er een flink tekort op de lopende re kening van de Britse betalingsba lans is ontstaan. Bovendien dreigt de inflatie uit de hand te lopen. De Britse regering riskeert met de reeks renteverhogingen wel een verslechtering van de internationa le concurrentiepositie. Beleggen in ponden sterling wordt door de ren testijging aantrekkelijker, waar door de munteenheid duurder wordt. De koers van het pond steeg gisteren na de aankondiging van de renteverhoging tot 3.6460 gul den, ongeveer twee cent meer dan de koers aan het begin van de dag. Voor het papierbedrijf Proost en Brandt is de nettowinst over de eerste helft van het jaar met 27 pro cent gestegen van 3,0 miljoen in 1987 tot 3,8 miljoen gulden dit jaar. De omzet verminderde met 14 pro cent van 244 miljoen tot 210 mil joen gulden. Voor geheel 1988 ver wacht het bedrijf een nettowinst die ten minste 10 procent hoger zal uitvallen dan de 6,7 miljoen gulden die over 1987 werd geboekt. Olieprijzen De olieprijzen zijn gisteren geste gen door de berichten dat Iran en Iraq zich op korte termijn zullen houden aan een staakt-het-vuren. Op de vrije oliemarkt sloot de note ring van olie uit het Noordzeeveld Brent op 15,55 dollar per vat (159 li ter), tachtig dollarcent hoger dan vorige week vrijdag. West Texas Intermediate voor levering in sep tember steeg met 55 dollarcent tot 15,75 dollar omhoog en Dubai-olie ging eveneens 55 dollarcent om hoog tot 13,55 dollar. Overleden De voormalig algemeen secreta ris van de Voedingsbond FNV Ton Bastiaansen is zondag op 65-jarige leeftijd overleden. Dit heeft de Voedingsbond FNV gisteren be kendgemaakt. Bastiaansen begon zijn loopbaan in hét bondswerk in 1951 bij AVG St. Joris, de katholie ke bond voor arbeiders in de voe- dings- en genotmiddelenindustrie. Daarvan was hij eerst bestuurder en later voorzitter totdat de bond in 1968 opging in de Voedingsbond NKV. Tot 1980 was hij ook voorzit ter van deze bond. Murdoch De Australische mediamagnaat Rupert Murdoch blijft bezig om zijn al wereldomspannend imperi um verder uit te breiden. Gisteren werd bekend gemaakt dat Mur doch opnieuw twee Australische dagbladen en twee weekbladen heeft aangekocht nadat hij zondag in de VS de coup van het jaar pleeg de door eigenaar te worden van een Amerikaans tv-blad met de groot ste weekblad-oplage in de VS van het hoofdkantoor van de Agro- divisie, de sluiting van de research- activiteiten in IJmuiden en de aan delenruil met het Finse bedrijf Ke- mira. Timmermans verwacht dat de overeenstemming met de Fin nen (verkoop van kunstmestfabrie- ken in Pernis en Ince (Groot-Brit- tanië), waarvoor DSM een derde van de ammoniakfabriek in Geleen terugkrijgt) binnen zes tot zeven weken rond zal zijn. Zorgen maakt het DSM-bestuur zich ook nog steeds over de divisie kunststofverwerking. Al bij de pre sentatie var het jaarverslag 1987 wees bestuursvoorzitter Van Liemt erop dat de kosten moesten worden verlaagd. In de eerste helft van dit jaar kon de divisie nog uit de rode cijfers blijven, maar Tim mermans maakte duidelijk dat een resultaat van 4 miljoen gulden pover is. De investeringen blijven in de eerste helft van dit jaar op hetzelf de peil als vorig jaar (ruim 400 mil joen). Timmermans zei dat dat be drag over het gehele jaar wordt ver dubbeld. Eind van dit jaar valt ver der de beslissing over de bouw van een fabriek voor de produktie van polycarbonaat. DSM werkt in dit project samen met de Japanse on derneming Idemitsu. Aandelen DSM heeft de plannen klaar die het haar werknemers in 1989 moge lijk maakt aandelen van het bedrijf te kopen. Timmermans zei gisteren in Amsteraam bij de presentatie van de halfjaarcijfers voor 1988 dat de mogelijkheden voor het perso neel 'heel aantrekkelijk' worden. Het DSM-bestuur denkt aan het uitgeven van obligaties die later kunnen worden omgezet in aande len. Timmermans noemde gisteren als mogelijkheid een termijn van vijfjaar, waarna de obligaties tegen de oorspronkelijke uitgiftekoers kunnen worden ingewisseld. Ook sprak Timmermans over een voor keursbehandeling bij de plaatsing van de aandelen. "Maar we geven geen opties weg (kooprechten op aandelen)", aldus Timmermans. "Dat past niet in de zakelijke aan pak van het chemieconcern". Timmermans bevestigde dat be gin volgend jaar een eerste deel van het aandelenpakket op de Amster damse beurs wordt verkocht. Hij verwacht ook plaatsing van aande len in het buitenland, maar in eerste instantie geen notering aan buitenlandse effectenbeurzen. DSM verwacht verder dat de Tweede Kamer de wetswijziging die nodig is voor de privatisering, nog voor het einde van dit jaar goedkeurt. Twee tot drie maanden daarna is DSM gereed voor intro ductie op de beurs. Het overleg tussen de vakbon den en de centrale directie van DSM over een sociaal plan voor 320 overtollige werknemers, is opge schort. Breekpunt vormde gister AMSTERDAM "Ik ben net twee weken met vakantie geweest, maar ik had beter thuis kunnen blijven. Dan was er nog wat te verdienen geweest". Mevrouw B. zucht ervan. Op het Griekse eiland had ze welis waar veel zon en rust gehad, maar. terwijl ze aan het 'ontspannen' was, schommelden de koersen op de door Hans Amesz Amsterdamse effectenbeurs be hoorlijk en daar had mevrouw B. als actief lid van de Contactclub Ef fecten natuurlijk gebruik van kun nen maken. Maar wat wil je, aan de Aegeische Zee ontbrak het haar aan informatie: geen Teletekst dat om het half uur de koersen toont. De beurslijn bellen was ook zeer omslachtig, laat staan contact op nemen met de bank om snel een transactie te doen. Die twee weken hadden dus al met al een fors be drag gekost, want de niet gereali seerde winsten op de beurs moest je met goed fatsoen bij de gebrui- kelnke vakantiekosten optellen De problemen van de kleine be legger zijn niet gering. Behalve dat hij eigenlijk geen vakantie kan houden, staat hij bij de beoordeling van het beursklimaat ook in de kou. Als dat klimaat namelijk door de voorzitter van de beleggingsstu- dieclub van mevrouw B. aan de or de wordt gesteld, haalt éen van de ongeveer 15 aanwezigen een net verschenen paginagroot krantear tikel tevoorschijn. "Hier staat dat de economen het nog steeds niet eens zijn over de achtergronden van de krach van vorig jaar en de maatregelen die genomen moeten worden. En hoe het met de koersen zal gaan. dat weten ze ook niet. Economen, daar wordt je helemaal ziek van". middag de vervroegde uittreding voor personeelsleden boven de 55 jaar, de zogenaamde 'ouderenrege- ling'. De directie wil die selectief toepassen, de bonden eisen dat ie dereen er gebruik van kan maken. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse overheidsinstellingen zul len dit jaar naar verwachting voor 2,2 miljard gulden besteden aan ad ministratieve automatisering. In 1986, het meest recente jaar waar over definitieve cijfers bekend zijn. stak de overheid voor 1,8 miljard gulden in automatisering. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Een derde (34 procent) van de 1,8 miljard gulden die in 1986 werd uit gegeven ging naar apparatuur, 27 procent werd besteed aan lonen van automatiseringspersoneel, twee procent aan opleidingen en 17 procent aan programmatuur. De resterende 20 procent ging op aan Een andere kleine belegger con stateert dat hij er 'niets meer van begrijpt'. Want terwijl iedereen nog maar kort geleden zat te wachten op een stijging van de dollar, spant de hele wereld zich nu in om de dollarkoers weer te drukken. Voorzichtig "Beleggen", zegt de heer K. uit Alkmaar, gepensioneerd directeur en gepassioneerd belegger, "is voor een groot gedeelte natte vin gerwerk". K., die een beleggings portefeuille van ruim 200.000 gul den heeft, volgt de beurs goed. Hij bestudeert jaarverslagen van on dernemingen, leest de financiële pagina's van de kranten, praat met collega-beleggers en met de men sen van de effectenafdeling van zijn bank. "Over het algemeen zijn die effectenmensen niet bijzonder goed geïnformeerd, in elk geval zijn ze te laat geïnformeerd", aldus K., die ook al geen hoge hoed op heeft van de verschillende beleg gersbladen. "Nee. die lees ik al lang niet meer. Als die redacteuren het allemaal zo goed zouden weten dan deden ze dat werk toch al lang niet De heer K. beweert van zichzelf dat hij een zeer voorzichtige beleg ger is, maar. zegt hij bijna plechtig: "ik blijf niet verschoond van on verwachte klappen". Een paar jaar geleden had hij nogal eens geroe pen dat hij op Hoogovens een fan tastische winst had gemaakt. De 500 aandelen waren gekocht tegen een koers van 85 gulden. Vervol gens liepen ze snel op naar 120 gul den. "Op papier rekende ik mij rijk, maar je verwacht dan dat die stij ging gewoon doorgaat, dus ver koop je niet. Van het ene op het an dere moment kelderde de koers toen geweldig. Uiteindelijk heb ik verkocht op 40 gulden. Nee, ik kan niet zeggen dat ik een soort Fin- gerspitzengefühl heb", aldus K. Op een bijeenkomst van de Kring van BAARN Toiletbezoek in open bare gebouwen is meestal verve lend. Bezoekers krassen om de tijd te verdrijven wc-deuren vol met kreten of bladeren kranten of tijd schriften door. Meestal staart men maar wat voor zich uit. Een bezoek aan de wc duurt - zo is uitgere kend gemiddeld nog altijd een halve minuut. door Jaap Lodewijks Die combinatie van feiten bracht Henny Drost op het lumineuze idee om een fraaie reclameposter op de binnenkant van openbare wc's aan te brengen: de verveling van de bezoeker is verdreven en de kans dat de commerciële bood schap blijft hangen is groot. Onroerend goed-makelaar Drost begon daarop met een eigen be drijfje Framework aan de verdere uitwerking van het idee. En het blijkt te werken. Adverteerders en eigenaren van openbare wc's zijn razend enthousiast. De laatste vooral omdat het een nieuwe in komstenbron is en in het geheel Overheid voert uitgaven voor automatisering op de huur van computertijd en overi ge kosten. De rijksoverheid nam bijna tweederde deel van de totale uitgaven voor haar rekening, de ge meenten een derde en de provin cies en waterschappen te zamen drie procent. Eind 1986 stonden bij de over heidsinstellingen 21.200 compu ters, met een aanschafwaarde van Amsterdamse Economen zei de beursanalist Wertheim Salo- monson niet lang na de beurskrach van oktober vorig jaar: "Er is moed voor nodig om aandelen te kopen, maar er is bijna heldenmoed voor nodig om ze weer te verkopen". Mis Sinds het begin van de jaren tachtig is beleggen in effecten, zoals een beurshandelaar het uit drukt, 'ontzettend opgekomen'. Mensen die traditioneel alleen maar geld op de bank hadden, wer den naar de beurs getrokken. Die hoorden ineens van prachtige koerswinsten die kennissen maak ten. En tot de beurscrisis van okto ber 1987 meende iedereen ook dat er niet zoveel mis kon gaan. "Bijna alles ging omhoog en toen ont stond er een sfeer van dat kan ik zelf ook", zegt R. H. Wartena, direc teur NMB Investment Manage ment. Door de krach zijn veel, vooral kleine, beleggers weer met hun neus op de feiten gedrukt: beurs koersen kunnen niet alleen om hoog maar ook omlaag. Hoewel ook voor de beurskrach al vele be leggingsfondsen ontstonden, re gent het dit iaar van de nieuwe. Volgens Wartena is na oktober vo rig jaar inderdaad een trend naar voorzichtiger beleggen ontstaan. Er is toch wel een schrikreactie ontstaan. De handel op de beurzen is in volume sterk afgenomen en het aantal orders om transacties uit te voeren is eveneens sterk terug gelopen". Zijn eigen bank. de NMB, heeft daar op ingespeeld door onder an dere begin van de zomer met een nieuw fonds, het NMB Obligatie geen investering vergt. Drost zorgt voor alles, van de plaatsing tot aan het onderhoud. De eigenaar dient alleen een 'schoon toilet' te leve- Drost huurt inmiddels wc-deu- ren in een aantal restaurants, at tractieparken (Hellendoorn, Avio- dome, bloemenveiling Aalsmeer) en evenementenhallen (zoals Rijn hal. Groenoordhal. Frieslandhal en Martinihal). De geschatte bezoe kersaantallen bepalen de prijs voor de reclame. Op de wc-deuren van motel 'De Witte Bergen' kan bij voorbeeld voor 4200 gulden per maand reclame worden aange bracht op achttien panelen. In het motel worden jaarlijks een miljoen bezoekers verwacht, waarvan zo'n zeventig procent ook de toiletten zal bezoeken, heeft Drost bere- ROTTERDAM (ANP) - "Ik heb het gevoel dat de meerderheid van het V&D-personeel denkt: het zal wel loslopen, het zal mijn tijd wel duren. Maar al zijn de 1400 ontsla gen dan van tafel, er staat nog heel wat te gebeuren". Met deze woor den probeerde bestuurder J. Kos van de Dienstenbond CNV gister avond in een tropisch-warm zaaltje van het Rotterdamse vergader- complex Engels het aanwezige per soneel van de Vroom &Drees- mann-warenhuizen ervan te door dringen dat de kou allerminst uit de lucht is. Ruim honderd personeelsleden hadden de moeite genomen de bij eenkomst van de Dienstenbonden FNV en CNV over de problemen bij het Vendex-concern bij te wo nen. De bijeenkomst was bedoeld voor V&D-mede werkers uit Den Haag, Vlaardingen. Schiedam en Rotterdam, waar in totaal ongeveer 3000 mensen werken. Zonder enig enthousiasme werd aan het eind van de avond het besluit genomen een handtekeningenactie op touw te zetten om van de raad van com missarissen te eisen dat uiterlijk half augustus een einde wordt ge maakt aan de machtsstrijd tussen topman Anton Dreesmann en diens beoogde opvolger Van der Zwan. Kos schetste hoe 'verbijsterd en geschokt' de vakbondsbestuur ders waren, toen op vrijdag 29 juli in de avonduren bleek dat Drees mann in zijn eentje via een persbe richt het reorganisatieplan voor de tussen de 2.000 en 50.000 gulden per stuk. Dit aantal zal naar ver wachting eind 1988 met 83 procent zijn gestegen tot 38.700. Het totale aantal terminals (beeldschermen) bedroeg eind '86 ruim 39.000, ter wijl bijna 3.700 schermen uitslui tend voor tekstverwerking in ge bruik waren. Deze beide aantallen zullen naar verwachting eind dit jaar zijn toegenomen tot respectie velijk 54.400 (plus 39 procent) en 8.700 (plus 19). Eind 1986 waren er in totaal bijna 8.500 personen werkzaam in ver schillende automatiseringsfunc ties (omgerekend 8.000 volledige banen, tegen naar verwachting 9.600 in 1988). Eind 1986 waren er 600 vacatures. fonds, te komen. Het was het derde huisfonds van de bank. Bij de eer ste beursnotering op 28 juni was er kend. Bij minder bezoekers, be taalt de adverteerder ook minder. "Ik ben altijd bezig ruimte te ver- commercialiseren", zegt Drost. "Overal zit geld in. Er worden nog zoveel kansen onbenut gelaten. Ik ben nu al weer met nieuwe dingen bezig. Hier heb ik een schoenpoets automaat, die ik in restaurants ga zetten, met op het bovenste paneel reclame. Wie zijn schoenen poetst moet stil staan en leest de reclame, gegarandeerd". Hoe hij precies op de wc-reclame is gekomen, weet hij niet meer. "Dat is een combinatie van facto ren. Ik denk dat de verjaardagska lender een rol heeft gespeeld. Op de wc heb je altijd even de tijd om te kijken of je niet bent vergeten oom Karei of tante Marie een kaart je te sturen". warenhuizen met 1400 ontslagen introk, nadat de bonden nog maar drie dagen eerder afspraken had den gemaakt met de V&D-directie over de verdere bespreking van dat plan. Zoals Vendex de afgelopen tijd heeft geopereerd is volgens Kos ongehoord in de in Nederland gebruikelijke omgangsvormen tussen bonden en bedrijfsleiding. Nadat vorige week naar aanlei ding van een verklaring van de raad van commissarissen opnieuw onduidelijkheid was ontstaan of het aanvankelijke reorganisatie plan nu wel of niet gehandhaafd werd, kregen de bonden gistermid dag de schriftelijke bevestiging van V&D-directeur Ton Drees mann dat het plan opnieuw op zijn sociale gevolgen bezien zal wor den. De bonden wachten dan ook voorlopig rustig af. totdat er een nieuw plan gepresenteerd zal wor den. Om slagvaardig te kunnen opereren zal er echter eerst duide lijkheid moeten komen over de verhoudingen in de top van Ven dex, zo was de algemene opinie in de zaal. Dat niet iedereen bij de waren huizen van Vroom en Dreesmann berustend reageert op de gebeurte nissen bleek in de pauze uit de re actie van een werknemer die al 30 LEIDEN (ANP) - De Spaanse opvarenden aan boord van sche pen van Heerema Offshore sta ken nog steeds. Dat maakte een woordvoerder van Heerema in Leiden vanochtend bekend. De stakers moesten op last van de Rotterdamse rechtbank de sta king om middernacht beëindi gen, maar zij hebben het vonnis kennelijk naast zich neer gelegd, aldus de woordvoerder. De gezagvoerder van de Bal der is vanochtend voor overleg naar Leiden gekomen. Met beide andere gezagvoerders wordt te lefonisch overleg gevoerd. Hee rema is niet van plan het aanbod al 158 miljoen gulden ingelegd en sindsdien is daar bijna 30 miljoen bijgekomen. De panelen zien er fraai uit. Ze zijn bestand tegen vandalisme. Drost is nog geen beschadigde of met graffiti bespoten panelen te gengekomen. "Wat mooi oogt. daar blijven mensen van af' Hij is nu bezig met lichtgevende panelen en panelen die 'beweging' suggere- Drost heeft inmiddels 4 contrac ten met adverteerders en is met 25 anderen in onderhandeling. "In het begin was iedereen wel wat huive rig, maar het enthousiasme kent nu geen grenzen meer". Op de deur komt met meer dan een reclame boodschap. "Ik wil het sjiek doen. Dan is ook niet elke gelegenheid geschikt. Ik ben zeer streng in het selecteren van de toiletten. Het moet er allemaal keurig uitzien Want een vieze omgeving, slaat te rug op de reclame. Dan werkt het averechts". Reclame maken is een moeilijk vak, zegt Drost. "Je weet nooit pre cies of de boodschap overkomt, laat staan blijft hangen. Bij reclame op tv, radio of in de krant, is er een grote kans dat de consument snel wordt afgeleid. Er is een plek waar dat niet gauw zal gebeuren. Juist, de wc". jaar bij V D werkt, momenteel op de schoenenafdeling van het Haag se warenhuis: "De directie maakt de motivatie van vooral de oudere werknemers volledig kapot. Als ze in de reorganisatieplannen direct zeggen dat ze ophouden met het verkopen van meubels, dan kun je je voorstellen hoe de mensen die zo'n afdeling hebben opgebouwd zich daarbij voelen. En de klanten hebben het ook in de gaten. Die mensen horen zo'n keer of vijftien per dag van klanten: wanneer gaan jullie uitverkopen, jullie gaan toch dicht? Toen eind juni het reorgani satieplan bekend werd. was ik op vakantie. Mijn hele vakantie was verpest". Dat er overigens bij de warenhui zen ingrijpend moet worden gere organiseerd, realiseert iedereen zich, zo brachten ook de bondsbe- stuurders naar voren. Alles is veel te centraal geregeld, waardoor de afzonderlijke warenhuizen te wei nig op de smaak in de verschillen de delen van het land kunnen in spelen. "Maar we moeten nu wach ten op een ordinaire ruzie aan de top. Die twee heren moeten toch het verstand laten zegevieren in het belang van een concern met in totaal 70.000 werknemers," aldus CNV-bestuurder Kos voor de afvloeiingsregeling voor de Spaanse werknemers te ver hogen. Inmiddels hebben de Spaanse vakbonden en de inter nationale federatie van trans portarbeiders (ITF) de acties af gewezen, zo zei de woordvoer der. Vandaag wordt eveneens met verschillende instanties overleg gevoerd worden over een moge lijk schakelen van politiedwang, maar hoe dat precies in zijn werk zou gaan kon de woordvoerder van Heerema nog niet zeggen. De stakers waren niet voor com mentaar bereikbaar- Aankoop van aandelen in beleg gingsmaatschappijen heeft het voordeel dat de zorgen van de klei ne belegger tegen een vergoeding voor althans een deel worden weg genomen. De beleggingsfondsen passen namelijk risicospreiding toe, wat de kleine belegger niet lukt. Spreiding naar landen en be drijfstakken beperkt het risico, maar verkleint ook de kans op spectaculaire winsten. Belangstelling Waarom is er zo'n grote belang stelling voor beleggingsfondsen? Wartena: "Er bestaat een gevoel dat professionals het toch beter kunnen. Die hebben in ieder geval de tijd om alles bij te houden, be schikken over computerschermen waarop van minuut tot minuut alle belangrijke beursinformatie ver schijnt. Er zijn de laatste jaren zo veel beleggingstechnieken als bij voorbeeld optiestrategieen bijge komen. Voor de gemiddelde beleg ger is dat veel te ingewikkeld. Maar wij kunnen die technieken wel toe passen en daarom is in het alge meen het beleggingsresultaat van beleggingsfondsen beter dan dat van de gemiddelde particulier. Ook beter dan dat van de markt trou wens". Wartena. die al twintig jaar 'in het vak zit', erkent dat bij beleggen geluk een zekere rol speelt. En hij heeft ook gemerkt dat er wel dege lijk mensen zijn die een 'goed ge voel voor de markt hebben', al kan niet worden aangegeven waar dat nu precies in zit. Met betrekking tot beleggen zijn talloze berekeningen uitgevoerd. Over het algemeen kan worden ge zegd dat beleggen in aandelen op de lange termijn het meeste ople vert. Maar dat geldt natuurlijk niet voor alle afzonderlijke aandelen, integendeel. "Als je zelf belegt met een paar centen is dat bijna een pu re geluksfactor", zegt een bankier. Proost en Brandt Matte bijeenkomst personeel PARIJS In verband met het 100-jarig bestaan van de Eiffeltoren in de Franse hoofdstad krijgt het stalen gevaarte een kwastje. De schilders moe ten daarbij af en toe halsbrekende toeren uithalen. (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7