'De Schelde is geen onveilig vaarwater' ONS&OFQÏK LASE PROZEN AUDIO MODELLEN'2? mm 'Geen reden om kalfsvlees te vermijden' Een miljoen daklozen na overstroming Nijl DE RESTEN VAN EEN ZOMERSE DAG WÊ Tempo bezuinigingen nog twistpunt met Antillen BINNENLAND BUITENLAND DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 ANTWERPEN (GPD) De Schelde tussen Antwerpen en de Noordzee is een veilige ri vier. Veiliger zelfs dan de toch veel minder grillige Nieuwe Waterweg, die Rotterdam met de zee verbindt. Om een aanvaring te hebben moet een schip op de Schelde 55.556 kilome ter afleggen, terwijl dat op de Nieuwe Waterweg al na 13.158 kilometer gebeurt. Het risico daar is dus vier keer zo groot. Dat is de conclusie van een uitge breide studie waarop de Antwerp se koopvaardij officier Jan Pissiers- sens onlangs aan de Hogere Zee vaartschool in Antwerpen iicenci- aat (zeg maar: doctorandus) in de nautische wetenschappen werd. Pissierssens' studie rekent af met het gevaarvolle imago dat de Schel de kreeg in een in 1976 verschenen onderzoek van de Britse kapitein Wepster naar aanvaringen op een aantal grote Westeuropese rivie ren. Dat behandelde de periode van 1959 tot 1963 en kwam uit op 1,65 aanvaringen per duizend sche pen op de Schelde. Tussen 1981 en 1985 bedroeg dat aantal nog maar 0,75, een verbetering van 55 pro cent. Voor aanvaringen en strandin gen samen, berekende Pissiers sens dat de Westerschelde ook vei liger is dan de Nieuwe Waterweg: een schip dat een miljoen kilome ter op de Schelde vaart krijgt ge middeld 95 ongevallen, terwijl het 153 keer prijs zal zijn als het dezelf de afstand aflegt tussen de Noord zee en Rotterdam. De Antwerpe naar komt tot deze bevindingen na het inventariseren van bijna 2200 scheepsongevallen die zich tussen 1970 en 1985 voordeden op de Schelde. Ook maakte hij zelf een diepgaande analyse van de toe dracht en oorzaak van tweehon derd aanvaringen en standingen op die zeearm. De Nederlandse gege vens waar hij vergelijkingen mee maakt komen uit rapporten van Rijkswaterstaat. Zo blijkt, dat het totaalaantal on gevallen per duizend schepen die tussen 1981 en 1985 de Wester schelde bevoeren bijna dertig pro cent hoger was dan in de periode '70-'74. De aanvaringen daalden in die vergelijking echter met 43%. De ongevallen zijn dus meestal stran dingen (met name van grote zee schepen) en ook heël vaak meer of minder 'onbenullige' botsingen DEN HAAG (GPD)Er is voorals nog geen enkele reden om het hoestmiddel clenbuterol uit de handel te nemen. Een dergelijk verzoek van de Consumentenbond aan minister Braks (landbouw) is uiterst 'voorbarig', zo stellen zowel voorzitter Rob Tazelaar van het Produktschap voor Vee en Vlees als de woordvoerder van het minis terie van landbouw. Tazelaar meent dat er ook geen enkele reden is geen kalfsvlees te eten, aange zien het middel al jarenlang word gebruikt. Slachters en vleesproducenten, die gisteren in spoedberaad bijeen kwamen in Bunnik, vragen minis ter Braks om het verstrekken van de hoestmix en soortgelijke midde len te kanaliseren. Alleen op recept van een dierenarts zou het middel te verkrijgen zijn en dan ook alleen by apotheker of de daartoe bevoeg de dierenarts. De hoestmix kwam dit weekein de in opspraak toen bleek dat vee houders het middel gebruiken als herverdeler bij slachtkalveren. Dat wil zeggen dat vet omgezet wordt in vlees. Er bleek sprake van een zwarte handel, waarbij enkele die renartsen weinig scrupules toon den bij het verstrekken van het middel. Onderzoek naar mishandeling van ouderen DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman wil geld beschikbaar stellen voor een onderzoek naar de vraag of mishandeling van ouderen in ons land voorkomt. Hij doet daarmee eerdere toezeggingen ge stand, zo laat zijn departement we ten. Waarschijnlijk zal de bewinds man binnenkort een beslissing ne men, zodat het onderzoek kan be ginnen. Van allerlei kanten wordt al enige aangedrongen op zo'n on derzoek. Brinkman heeft zich begin van dit jaar, zo blijkt nu, al bereid ver klaard te bezien of een onderzoek naar het voorkomen van mishan deling mogelijk is. Hij antwoordde toen op vragen van Tweede Ka merlid Erica Terpstra (WD). Naar aanleiding van recente publicaties heeft dit Kamerlid opnieuw vragen gesteld. Zij dringt aan op een on derzoek, dat nu dus ook komt. De bewindsman moet nog een keus maken uit diverse offertes. Het vermoeden bestaat dat ook in ons land mishandeling van ou deren voorkomt, wellicht vooral in gezinssituaties. Een aanwijzing vormen cijfers uit onderzoekingen in andere landen. Die werden vorig jaar herfst tijdens een congres in Straatsburg gepresenteerd. Korte lings bracht de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen de kwestie opnieuw in de belangstel- ling met een artikel in zijn blad. met boeien, sluisdeuren en sluis- Opvallend is dat de meeste scheepsongevallen op de Wester schelde (en trouwens ook op de Nieuwe Waterweg) gebeuren bij goed zicht. Vermindert dat, dan gaat het tussen Antwerpen en Vlis- singen plots vaker verkeerd dan tussen Rotterdam en de zee. Onder beide omstandigheden hebben de ongevallen op de Schelde heel vaak te maken met manoeuvres die de schepen moeten uitvoeren om te wachten op de vloed, op het op trekken van de mist of tot ze een van Antwerpens zeesluizen inkun- nen. De anker- en wachtplaatsen op de redes van die sluizen en bij Vlissingen behoren dan ook tot de 'gevaarlijkste' plaatsen. Daarnaast zijn de scherpe en krappe bocht in het Nauw van Bath en de Drempel van Borsele ongevalsgevoelige plekken. Constaterend dat wachten op de Westerschelde blijkbaar het voor naamste probleem is voor de scheepvaart, adviseert Pissiers sens een vlottere afwikkeling van het waterverkeer na te streven. Bij voorbeeld door sailing-permits te geven, zonder welke een schip niet van zijn plek mag komen. Dan kan een goede doorstroming bewerk stelligd worden en houdt de ver keersleiding de schepen ook uit el- kaars vaarwater. Minder wachten dient, aldus Pissierrsens, tevens het economische belang van de Antwerpse haven in de concurren tie met met name Rotterdam. Hij pleit verder voor verfijning van de onvermijdelijk blijvende anker- procedures op deze zeearm, waar nu nog vrijelijk geankerd mag wor den. Communicatie Volgens Pissierssens is ook meer communicatie tussen zeeschepen en met name de binnenvaart en de visserij bepaald geen overbodige luxe. Beide soorten vaarverkeer praten nu amper met elkaar over hun bewegingen op het water. Bo vendien zou Pissierssens willen dat kapiteins, stuurlieden en roer gangers op zeeschepen wat beter gingen luisteren naar de adviezen van de rivierloodsen. Die worden door onwil en ook steeds vaker taalproblemen nog te vaak in de wind geslagen. De Antwerpenaar dringt er tevens op aan dat de ver- keersbegeleiding met behulp van onder meer de walradarketen up to date blijft functioneren. WILLEMSTAD (GPD) De Ne derlandse regering komt pas met 170 miljoen gulden extra begro tingshulp voor de Antillen over de brug als volledig duidelijk is welke bezuinigingsmaatregelen de eilan den zelf nemen. Minister De Ko ning (Antilliaanse zaken) onder handelt op dit moment op de Antil len over de voorwaarden voor de al in juni toegezegde extra steun. Daarbij heeft hij de eis op tafel ge legd dat binnen vier jaar tijd het Antilliaanse begrotingstekort van één miljard gulden is weggewerkt. Volgens de bewindsman krijgen de Antillen met 200 miljoen gulden per jaar 1000 gulden per inwoner en daarmee relatief het hoogste be drag aan ontwikkelingshulp. De Nederlandse Antillen kun nen weinig anders dan instemmen met de Nederlandse voorwaard^. „De eilanden zien zelf ook wel in dat aan forse bezuinigingen toch niet valt te ontkomen. Anders stort onze economie volledig in", zo geeft de Antilliaanse minister Franklin Crestiaan van ontwikke lingssamenwerking toe. De Antillen willen echter 'hun ei gen verantwoordelijkheid wat meer benadrukken'. Dat betekent dat de aanbevelingen van het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank niet klakkeloos worden opgevolgd. Ze willen de mogelijkheid hebben om zelf ande re maatregelen te bedenken, aan gepast aan de eigen situatie, zoals bijvoorbeeld het vrijwillig/ontslag van ambtenaren via een afvloei- ïngspremie en een nieuwe struc tuur van de overheidsdiensten. De opvattingen van het IMF en de Wereldbank hebben inmiddels in diverse Latijnsamerikaanse lan den grote sociale problemen ver oorzaakt. De Koning: „De voorstel len van het IMF zijn zeker geen dic taat waarvan we niet kunnen afwij ken. Het belangrijkste is dat de doelstelling wordt gerealiseerd: een evenwicht op de begroting in 1992". Het meningsverschil met de An tilliaanse regering spitst zich voor al toe op het tempo van de bezuini gingen: de Antillen willen bezuini gen over een periode van vijf jaar inplaats van vier. Daarnaast kan de Antilliaanse regering het beleid slechts vastleggen voor de komen de twee jaar. Na de verkiezingen eind volgend jaar komt er een nieu we regering, mogelijk met andere opvattingen. De Koning wil echter de bezuini gingen voor de komende vier jaar vastgelegd zien. „Er worden nu af spraken gemaakt, waar ook de nieuwe regering zich dan aan te houden heeft. Daar valt niet aan te tornen. We moeten een totaalbeeld hebben voordat we beginnen met het verlenen van begrotingssteun". De Nederlandse bewindsman be zoekt de komende twee weken alle eilanden van de Arjtillen en Aruba, om te overleggen over de besteding van de ontwikkelingshulp. Eind volgende week zal hij nogmaals met de Antilliaanse regering en met het bestuurscollege van Cura cao over de voorwaarden voor de begrotingssteun praten. KHARTOUM (AP/Rtr/ANP) - In Sudan zijn de hoofdstad Khartoum en drie andere steden tot rampge bied verklaard nadat overstromin gen meer dan 1 miljoen mensen dakloos hebben gemaakt. De over stromingen volgden na enorme re genval van vorige week. In de hoofdstad zijn grote voedelstekor- ten ontstaan. "De mensen konden hun meubi lair en bezit in de Nijl zien drijven", aldus Younis Youssef Dahab, een 45-jarige vader van acht kinderen. "Regeringsambtenaren hebben ons tenten en levensmiddelen be loofd, maar we zitten er nog op te wachten", voegde hij er aan toe. Tientallen mensen zijn gedood. Eeri aantal werd geëlektrokuteerd toen overstromingswater masten deed omvallen en de kabels met hoge spanning in de ondergelopen straten vielen. Dahab zei dat hele blokken huizen van gedroogde modder in zijn krottenwijk vorige week vrijdag door een twee meter hoge muur van water waren weg gespoeld In zijn wijk alleen al wor den minstens 30 mensen vermist. Van officiële zijde werd verno men dat minstens 1 miljoen men sen hun huis kwijt waren. Het waarnemende staatshoofd, Idris al- Banna, kondigde een noodtoe stand van een halfjaar af in een ra dio- en televisierede gisteravond. Premier Sadeq al-Mahdi had al eer der gezegd dat zijn kabinet bijzon dere bevoegdheden nodig had om de verwoestingen te kunnen her stellen die de wateroverlast heeft teweeg gebracht. Het is de ergste overstroming die het land deze eeuw heeft getroffen. De meeste daklozen komen uit de krottensteden van vluchtelin gen die rondom Khartoum liggen, maar ook de buitenwijken van Om- durman en Bahari behoren tot de zwaarst getroffen streken. Khar toum en drie provinciesteden wer den tot rampgebied uitgeroepen toen de Nijl, donderdag en vrijdag gestegen na 13 uur stortregen, bui ten zijn oevers trad en modderhut- ten en spoorwegrails wegspoelde en de twee grootste elektriciteits centrales van de hoofdstad buiten werking stelde. Honderden men sen in Khartoum gingen gisteren de straat op om te protesteren te gen het gebrek aan drinkwater en elektriciteit. De organisatie 'Artsen zonder Grenzen' heeft gisteren twee mede werkers naar Sudan gestuurd die ter plekke gaan onderzoeken op welke wijze zo snel mogelijk medi sche hulp kan worden verleend in het door watersnood getroffen ge bied rond Khartoum. "Het water van de Nijl stijgt onrustbarend, zo dat de vrees bestaat dat de situatie zal verergeren", aldus de organisa tie. De twee medewerkers gaan de inzet van een aantal vrijwilligers voorbereiden, die nu elders in het land werken. Ze gaan verder een inventarisatie maken van benodig de medicijnen, voedsel en hulpgoe deren voor de daklozen. Dit materi aal zal in samenwerking met de Belgische en Franse zusterorgani saties worden verzonden. Artsen zonder Grenzen voert sinds 1985 medische hulpprojecten uit in Sudan. Aanvankelijk was de hulp verlening een direct gevolg van de hongersnood die in 1984 uitbrak. De overstroming heeft de econo mische problemen van Sudan ver ergerd. Sudan heeft ondermeer een enorm tekort op de betalingsba lans en een buitenlandse schuld van ruim 25 miljoen gulden. ijër 'SH JKyflUr M Hgni in V HOEK VAN HOLLAND Het strand van Hoek van Holland werd gisteren druk bezocht met als gevolg dat dag jesmensen die toch nog van de deze zo zomer zo schaarse zon wilden genieten hun sporen overduidelijk nalieten. Tientallen meeuwen deden zich tegoed aan het afval dat verspreid over het strand was achtergelaten, (foto anp> ROTTERDAM (ANP) - Het aantal binnenvaarttankers dat tussen Werkendam en Bazel stil ligt uit protest tegen de naar het oordeel van de eigenaren veel te lage bo demprijzen voor het vervoer van onder meer olie, is inmiddels ge groeid tot meer dan 100. Bestuur der R. de Jong van de Internationa le Tankscheepvaart Vereniging ITV heeft dat gisteren meegedeeld. Hij verwacht dat de protestactie nog veel grotere vormen zal aanne men als aan het eind van de week nog eens zo'n 200 Nederlandse en Westduitse binnentankers aan de actie gaan meedoen. Volgens De Jong is er beslist geen sprake van dat de proteste rende schippers plannen hebben Binnentankers voeren actie om ergens op de Rijn een blokkade te formeren, zodat scheepvaartver keer onmogelijk zou worden. "Wij willen de verladers alleen wijzen op onze financiële problemen, die worden veroorzaakt door belache lijk lage bodemprijzen voor het vervoer van olie, benzine en andere brandstoffen". Volgens de ITV-bestuurder moet de eigenaar van een gemiddelde binnenvaarttanker door die lage bodemprijzen maandelijks onge veer 20.000 gulden toeleggen op de exploitatie van zijn schip. „Dat kunnen ze niet lang meer volhou den. Maar ook de technische staat van de schepen komt door geldge brek ernstig in gevaar", aldus De Jong. Zijn organisatie en de Westduit se zusterbond eisen van de verla ders (lees de grote oliemaatschap pijen) een verhoging van de bo demprijs van 65 procent. Op het ogenblik levert het transport van een ton brandstof tussen Rotter dam en Bazel negen mark op. Vol gens De Jong is een tariefstijging van 65 procent tot 15 mark nog aan de bescheiden kant, omdat de wer- kelijke kosten volgens hem voor de tankschipper ongeveer 45 mark per ton bedragen. 'Veerbootramp gevolg van overbelading' KATIHAR (AP) - De veerbootramp zaterdagmorgen in de rivier de Ganges bij de Indiase stad Katihar is veroorzaakt door overbelading en omdat de veiligheidsvoorschrif ten met voeten waren getreden. Dat heeft een hoge regeringsamb tenaar gisteren gezegd. Bij deze ergste veerbootramp in de Indiase geschiedenis kwamen minstens vierhonderd mensen om het leven. De functionaris, die anoniem wenste te blijven, zei dat de autori teiten vermoeden dat minstens driehonderd mensen op het bene- dendek opgesloten raakten en ver dronken toen de 35 jaar oude stoomboot kapseisde. Hij zei dat ongeveer 200 mensen op het bo vendek waren toen het ongeluk zich voordeed. Van hen zijn onge veer honderd mensen gered. Kaart jesverkopers vertelden dat het schip 535 betalende passagiers aan boord had. Verder waren er nog 15 tot 20 bemanningsleden aan boord en enkele politieagenten, die gratis de overtocht mogen maken. Ma rineduikers hebben gistermorgen vergeefs geprobeerd het gezonken schip te bereiken. Volgens de regeringszegsman was de boot 'veel en veel te vol'. "De toestand werd nog gevaarlij ker toen ook nog eens zakken graan werden geladen. Vele levens hadden gered kunnen worden, als de veerboot veiligheidsvoorzienin gen, zoals zwemvesten, aan boord had gehad", aldus de zegsman. Overlevenden vertelden dat ze hadden geprotesteerd toen op het toch al bomvolle schip nog eens 150 zakken graan werden geladen. sanoNSCMP (vanwege FIRATO) Laalste ECN-pnjs 297,- Laatste ECN-pnp 299,- 449? PIONEER F551L NU SSTSSS»» 269? Laatste ECN-pn|S 299,- 268- AKAIAAV105 NU Normale pnis 589,- A 7Q4C Lntsle ECN-p>ri|s 529,- H Ï7 PIONEER SXV200 NU Normale prijs 599,40 A7Q4C laatsteECN-pnis549,40 Hf i/. PHILIPS FR563 NU Normale pnjs 439,10 O7O LaaisteECN-pni;, 399,10 O PHILIPS FT564 PHILIPS FT772 O? KREBBERS JAARSMA

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 6