Atrazin in water van Rijn en Maas Anna Broere geheel geborgen Vandaag besluit over gijzeling journalisten Auto-katalysator in gedrang door schaarste platina DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Nader onderzoek moet ernst uitwijzen RIJSWIJK (ANP) De waterleidingbedrijven hebben bij een onderzoek van het Rijn- en Maaswater het bestrijdingsmiddel atrazin aangetroffen. Omdat de verschillende metin gen met met elkaar overeenstemmen, wordt in verschillende laboratoria nog nader onder zoek gedaan. Daarnaast wordt het onderzoek naar atrazin in drinkwater intensiever uitge voerd. PIETERBUREN (GPD) - "Spon taan komen de eerste financiële bijdragen bij ons binnen", ver klaart een verheugde Leni 't Hart van de zeehondencrèche in Pieter- buren. Zij zit dringend om geld ver legen voor onderzoek naar de oor zaak van de massale sterfte onder de zeehonden. Bovendien moet ook de explosieve toeloop van zie ke zeehonden naar het opvangcen trum - nu al verblijven er net zoveel als normaal in een heel jaar - wor den bekostigd. Deze week start de zeehonden- crèche dan ook met een campagne, getiteld 'Een zeehond meer of min- Spontane giften zeehondencrèche der. kan u dat wat schelen'. Op affiches staat een medewerkster van de crèche in uniform afge beeld, die een zeehond verzorgt. 't Hart mag inmiddels bij Philips een röntgenapparaat naar keuze af halen terwijl eeh radio-uitzending ruim 50.000 gulden aan giften ople verde. alsmede een groot aantal nieuwe donateurs. De Nederlandse Aardoliemaatschappij is gevraagd om de biologe, die onderzoek doet naar een serum tegen het picorna- virus, op haar loonlijst te nemen. De afgelopen drie dagen zijn er weer zeven zeehonden gevonden, die zijn besmet met het virus. Een ervan is inmiddels overleden. Vol gens 't Hart loopt het tempo van be smette en dode zeehonden snel op. Steeds vaker zijn ook volwassen dieren het slachtoffer. Aanstaande donderdag komen onderzoekers in spoedberaad in Londen bijeen om te praten over de oorzaken van de slachting onder de zeehonden. Langs de Engelse kust werden dit weekeinde tiental len dode zeehonden gevonden. Dat zeggen de Samenwerkende Rijn- en Maaswaterleidingbedrij ven (Riwa), het ministerie van milieubeheer (VROM) en de vere niging van waterleidingbedrijven Vewin in een gisteren uitgegeven gezamenlijke verklaring. De hoe veelheid atrazin in drinkwater is bij geen enkele meting in de buurt gekomen van de 2 microgram per liter, de norm van de Wereldge zondheidsorganisatie. De EG- norm voor drinkwater van 0,1 mi crogram per liter wordt in een aan tal metingen echter wel benaderd, reden om uitgebreid onderzoek te doen. Atrazin kwam kort geleden in de belangstelling toen bleek dat het bestrijdingsmiddel in het grond water zat dat de Leidse Drinkwater Maatschappij (LDM) gebruikt voor de winning van leidingwater. Uit gebreid onderzoek wees uit dat de stof waarschijnlijk afkomstig is ge weest van de marinevliegbasis bij Valkenburg. Naast het onderzoek naar atrazin hebben de Vewin en het ministerie van milieubeheer het Keuringsin stituut voor Waterleidingartikelen (KIWA) in Nieuwegein opgedragen een uitgebreid onderzoek te doen naar het voorkomen van bestrij dingsmiddelen in het oppervlakte en grondwater dat wordt gebruikt voor drinkwater. Omdat de te me ten concentraties uiterst laag zijn en daardoor vaak moeilijk te bepa len, kan volgens de Vewin niet worden volstaan met enkelvoudige metingen. Dit maakt het onder zoek wel tijdrovend. De waterleidingbedrijven en de Inspectie van de Volksgezondheid voor de Milieuhygiëne verwachten begin september een overzichtelijk beeld van de situatie te hebben. Aanleiding tot het onderzoek naar bestrijdingsmiddelen was de ontdekking van bentazon in het Rijnwater en in het drinkwater van waterleidingbedrijven die deze stof (nog) niet uit het Rijnwater konden verwijderen, in mei van dit jaar. Het landbouwgif bleek uitein delijk afkomstig van het Duitse chemieconcern BASF. Om ben tazon en andere bestrijdingsmid delen uit het water te krijgen is de aanschaf van actieve koolstoffil ters noodzakelijk, wat een investe ring van ongeveer 100 miljoen gul den vergt. Zoals bekend is de EG-norm, die door Nederland is overgenomen, erop gericht het voorkomen van bestrijdingsmiddelen in drinkwa ter geheel uit te sluiten. De com missie Toelating Bestrijdingsmid delen heeft al besloten dat de toe passing van bestrijdingsmiddelen met als werkzame stof atrazin per 1 januari 1990 verboden moet wor den. Protest weduwe Rost tegen dagvaarding ARNHEM (GPD) - De neo-nazis- tisch weduwe Rost van Tonningen heeft bij de Arnhemse rechtbank bezwaar aangetekend tegen de dagvaarding wegens het versprei den en in voorraad hebben van an tisemitische en racistische lectuur. ow M In september of oktober oordeelt terstaat voorstellen in die richting leen in de Nieuwe Waterweg en het de rechtbank in Arnhem of de doen tijdens de vergadering van de Kanaal sprake van verkeersbege- klacht gegrond is. milieucommissie van de IMO (In- leiding met radar of radio. Maar ternational Maritime Organisation) verder is er op de Noordzee niets, Rijkswaterstaat: internationaal rampenfonds voor giftankers ÜTRECHT (GPD) Rijkswater- de reder of de kapitein via de wet staat wil een internationaal fonds aansprakelijk wordt gesteld. instellen waariyt ongelukken met giftankers worden gefinancierd. Daarnaast moeten er volgens Milieudefensie betere regelingen Waarschijnlijk volgende maand zal komen ter preventie van ongeluk- het ministerie van Verkeer en Wa- ken. „In de huidige situatie is er al- KRIMPEN AAN DEN IJSSEL (GPD) - Circus nijlpaard Goedel dook afgelopen zondag in een singel langs de Nachtegaalstraat in Krimpen aan den IJssel. Het beest had het zo naar zijn zin dat het in de singel bleef. Oppassers van circus Holiday zijn meer dan 24 uur in touw geweest om het nijlpaard te bewegen het water te verlaten. De show van het badende nijlpaard trok meer toe schouwers dan de twee officiële circusvoorstellingen. Het spartelende nijlpaard liet zich zelfs gewillig aan halen. Zijn wanhopige oppassers doken op een gegeven moment het water in met hekken die het nijlpaard moesten insluiten. Om half drie gistermiddag was Goe del het spel met zijn jagers moe. Op het droge stelden zijn oppassers hem direct gerust door een jongetje op zijn brede rug te plaatsen. Dat was immers het kunstje dat Goedel voor in de circuspiste was geleerd. Een staande ovatie werd zijn deel. Dat was hem in geen tij den overkomen. (foto GPD) Begin vorig jaar begon het ge rechtelijk vooronderzoek tegen de Velpse weduwe na klachten van de stichting Bestrijding Anti-semitis- me. Bij een huiszoeking werden discriminerende geschriften en een vuurwapen gevonden. Op ver zoek van het Openbaar Ministerie onderzochten deskundigen of het hier ging om racisme en antisemi tisme. Vopge maand werd beslo ten tot verdere vervolging. De Zwarte Weduwe, zoals de ge wezen echtgenote van het NSB-ka- merlid wordt genoemd, werd al eerder voor dergelijke feiten ver volgd. Vorig jaar veroordeelde het gerechtshof in Arnhem de vrouw tot vier weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. Het vonnis werd la ter bekrachtigd door de Hoge Raad. Omdat de uiteindelijke straf pas na de huiszoeking begin votig jaar werd bevestigd, kan Rost van Tonningen geen recidive worden verweten. In dat geval zou ze bij een veroordeling nu een zwaardere straf krijgen en de vier weken van de vorige veroordeling moeten uit zitten. Binnenland kort Collegeld Minister Deetman (onderwijs) vindt het terecht dat studenten op sommige universiteiten en hoge- scholen 30 gulden administratie kosten moeten betalen als ze hun collegeld in termijnen voldoen. Wie in in één keer kan betalen maar dat toch per maand doet, houdt rente in zijn zak. Die wordt afge roomd met de administratiekos ten. Wie niet in een keer kan beta len, zou het collegeld anders moe ten lenen en dat kost rente. In plaats daarvan worden administra tiekosten geheven. Hij voelt er niets voor om arme studenten de 30 gulden te vergoeden, zoals PvdA- kamerlid Worrell had gevraagd. Ongedierte De gemeentelijke diensten voor ongediertebestrijding worden door de plotselinge warmte over stroomd met telefoontjes van men sen die ongerust bellen over wes pennesten en grote hoeveelheden vlooien in en om hun huis. Volgens het ministerie van VROM gaat vooral de ontwikkeling van mie ren, wespen en vlooien sneller door het warme weer. Door de lage tem peratuur van de afgelopen maan den stond de ontwikkeling van veel insekten op een laag pitje. Dit 'uitstel-gedrag' is nu voorbij. Vrouwenhandel De politie heeft een 45-jarige Haarlemmer opgepakt wegens vrouwenhandel en steunfraude. De zaak kwam aan het rollen na de aangifte van zijn 21-jarige Indone sische vrouw, die na haar huwelijk met de man in 1986 werd gedwon gen in een seksclub te werken. In 1982 trouwde de man al met een 31- jarige Indonesische, die hetzelfde lot onderging. In 1984 haalde hij nog een vrouw uit Indonesië, die hij liet trouwen met een Nederlan der en te werk stelde in seksclubs bij Amsterdam. Alle vrouwen heb ben aangifte gedaan. Aanleiding voor het plan zijn de hoge kosten die Rijkswaterstaat heeft gemaakt vo.or de berging van de Anna Broere. De gisteren gebro- gen chemicaliëntanker heeft de staat naar schatting l.r den gekost: 4 miljoen voor Smit Tak, 11 miljoen onder- terwijl deze zee tot de drukste routes ter wereld behoort," aldus De Jong. Milieudefensie bepleit een uitbreiding van de scheep vaartbegeleiding. Een andere contractbasis tussen overheid en bergers biedt volgens De Jong een betere garantie voor goede berging. In principe BBMSKSrtB!* dan wel op contract. „De prestatie moet verricht worden, hoe lang dat duurt is een kwestie van bedrijfsri- schatting 15 miljoen gul- ^et^de bërg?rs%ij gevaar um VOOr toKu miyoen aan overige kosten Het Dordtse schip derB Ka&ebeen ëvan Smit Tak m.aakt het voor de bergers niets uit kust is gezonken. In de afgelo pen twee jaar vergingen de Olaf en de Junior. Het instellen van een internatio naal fonds om de bergingskosten te financieren is tot dusver niet van de grond gekomen, omdat een aan tal lidstaten onder' druk van de che mische industrie, tegenstemde. „De mentaliteit overheerst dat er nog niet genoeg ongelukken met giftankers zijn gebeurd", zegt de Nederlandse afgevaardigde bij de „Zolang de politieke niet is, doe je niets". Hij wacht dat het nog wel een paar jaar kan duren voordat een internatio naal fonds er is. De vereniging Milieudefensie strijdt al jaren voor betere afspra ken. Een internationaal fonds zou een eerste aanzet daartoe kunnen geven. Maar er moet meer gebeu ren. Woordvoerder De Jong: „Er zou een soortgelijke regeling ge troffen moeten worden als voor olietankers. Naar aanleiding van rampen met olietankers zijn er in ternationale afspraken om de ver vuiling via de verzekering te ver goeden. Bij chemicaliëntankers is er geen enkele regeling.'Gevolg is dat de overheid voor de kosten op draait, want de eigenaar doet na een ongeluk afstand van het wrak. Hierdoor kan hij juridisch niet meer aansprakelijk worden gesteld voor de schade". De Jong IJMUIDEN (ANP) - Technici van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak hebben gisteravond om kwart over zes het achterschip van de chemicaliëntanker Anna Broere veilig op het afgezonken ponton Giant 2 geplaatst. Daarmee is de berging van de op vrijdag 27 mei gezonken tanker voltooid, twee maanden en acht dagen na het be gin van 'die operatie. De politie vond gisteren ook het stoffelijk overschot van de tweede stuurman van de tanker, de 48-jari- ge Rijnsburger J. van Egmond. Hij- is één van de twee slachtoffers van de aanvaring van de Anna Broere met de Zweedse veerboot Atlantic Compass. Een andere opvarende overleed kort na het ongeval aan zware brandwonden. Het lichaam werd aangetroffen op de ingedrukte brug van de Anna Broere. Ook tijdens een eerdere bergingspoging, toen de tanker door het breken van twee staalka bels ijlings op de zeebodem moest worden teruggeplaatst, was het stoffelijk overschot al op die plaats gelokaliseerd. Toen kon het niet worden geborgen in verband met mogelijke lekkage van gevaarlijke lading. De tweede stuurman heeft geen kans meer gehad de Anna Broere samen met de andere opvarenden na de aanvaring te ontvluchten, omdat de boeg van de Zweedse veerboot Atlantic Compass zijn stuurhuis zo ver indrukte, dat hij bekneld raakte. De bergers hebben gisteren al grote hoeveelheden zand en olie uit het achterschip verwijderd. Als dat werk vandaag klaar is, kan de tocht naar Europoort beginnen. Het transport zal daar volgens de huidi ge plannen morgenochtend, na in spectie door de rijks- en gemeente lijke havenautoriteiten, binnenva- DEN HAAG (GPD) - De Haagse iMOPeêt? ^Zolangde politieke" wil justitie heeft nog niet kunnen vast stellen wie een geheime nota van de Nootdorpse burgemeester Waals in handen heeft gespeeld van twee journalisten van de Delft- sche Courant. Het verhoor van een uit Nootdorpse raadskringen af komstige verdachte gistermiddag heeft niets opgeleverd. De aan dacht van justitie richt zich nu op nieuw op de beide journalisten. Zij worden vanmiddag voor de derde maal verhoord. Weigeren zij op nieuw hun bron te noemen, dan kan de officier van justitie op ad vies van de onderzoeksrechter be sluiten hen door gijzeling tot spre ken te dwingen. Het is niet zeker of het wel zover zal komen. Gistermiddag heeft de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten gesproken met burge meester Waals, wethouder Van der Sande en de gemeentesecretaris gemeentebestuur Üfl üfi i te ontdekken ANWB en jeugdherbergen samen DEN HAAG (GPD) - Jongeren die lid zijn van de ANWB of aangesloten bij de Nederlandse Jeugdherbergcentrale (NJHC) kunnen vanaf 1 okto ber van de diensten van beide organisaties profiteren. Jongeren van 14 tot en met 20 jaar die lid zijn van een van beide organisaties kunnen kosteloos" lid worden van de andere organisatie. Verder kunnen jeugdleden van de ANWB vanaf 1 oktober tegen ledentarief bij een jeugdherberg overnach- il dat ten. Niet-leden betalen vijf gulden meer. ten, de zaak nog zal bespreken in het zogeheten driehoeksoverleg - het reguliere overleg tussen justi tie, de burgemeester als hoofd van de politie en de korpschef van de politie. De burgemeester heeft zich er door de NVJ van laten overtui gen dat gijzeling wel erg ver gaat. Voor de gemeente Nootdorp staat de 'geloofwaardigheid van het lokaal bestuur' op het spel. Het vastbesloten van de 21 di rect betrokkenen (leden van het college, raadsleden en ambtena ren) heeft gelekt. De gemeente meent dat lokale belangen zijn ge schaad door het vroegtijdig be kend worden van een voorgeno men ommezwaai: het agrarische Nootdorp zou na tien jaar zijn ver zet staken tegen de aanleg van een reusachtige, voor Hagenaars be stemde woonwijk op zijn grondge bied. Pas na uitvoerig overleg met de officier van justitie is een klacht in gediend op grond van het artikel in de gemeentewet waarin de geheim houdingsplicht is vastgelegd. Het Nootdorpse college richt zich niet tegen de journalisten die het stuk hebben gepubliceerd. Die hebben goed werk gedaan en behoeven niet te worden gediskwalificeerd, aldus burgemeester Waals. Volgens de NVJ heeft gijzeling nog nooit geleid tot het onthullen van de bron. De journalistenbond heeft de Nootdorpers er ook nog eens op gewezen dat journalisten een zeer groot deel van hun berich ten baseren op vertrouwelijke in formatie; volgens een Amerikaans onderzoek in een kwart van hun publikaties. De twee betrokken journalisten, Joke Rienmeijer en Rob van Es, zijn vastbesloten om ook vandaag hun bron te beschermen. De Haag se officier wilde gisteren niet zeg gen of hij het juridische middel van gijzeling vandaag inderdaad zal hanteren. DELFT - In de jaren negentig moe ten alle nieuwe personenauto's die in West-Europa van de fabrieks- band rollen, voldoen aan strengere normen voor de uitlaatgassen. In de praktijk betekent dit dat de meeste personenwagens voorzien moeten zijn van een katalysator. Volgens professor H. van Bek- kum van de Technische Universi teit in Delft is het echter de vraag of door Carel Wiemers/ANP er wel voldoende van deze appara ten gemaakt kunnen worden. Een van de grondstoffen voor katalysa toren, platina, is schaars aan het worden, is. De nu al sterk toene mende vraag naar autokatalysato ren doet een flinke aanslag op de in •de wereld aanwezige voorraden platina. Er is eenvoudig niet genoeg pla tina voorradig om op den duur de vele miljoenen auto's van een kata lysator te voorzien. Daar komt vol gens de hoogleraar nog bij dat het metaal als gevolg van de schaarste steeds duurder wordt. De katalysa tor wordt daardoor onbetaalbaar. Er zal gezocht moeten worden naar een vervangende stof, meent Van Bekkum, die dit ook om nog een andere reden verstandig vindt. Zolang de autofabrikanten platina in katalysatoren blijven gebruiken, wordt deze tak van industrie steeds meer afhankelijk van Zuidafrika, de grootste platina-leverancier. Weerstand Een van de belangrijkste eigen schappen van platina is dat het een grote weerstand heeft tegen aan tasting door allerlei chemicaliën. Het gaat dus niet gemakkelijk ver bindingen aan met andere stoffen. In fijnverdeelde toestand echter versnelt het edele metaal wel de re acties van andere elementen. Door zijn katalytische eigenschap is pla tina bijzonder goed bruikbaar bij het versneld omzetten van vervui lende stoffen in de uitlaatpijp van een auto in onschadelijke delen. Sinds de introductie van de auto katalysator in 1975 in de Verenigde Staten is de vraag naar platina sterk gegroeid, vooral omdat Japan ook strenge eisen ging stellen aan de uitlaatgassen van zijn auto's. Er zijn op het ogenblik ongeveer tweehonderd miljoen wagens met katalysator. Dit aantal groeit jaar lijks en zal aanmerkelijk toenemen Er is eenvoudig niet genoeg platina voorradig miljoenen auto's van een katalysator te voorzien. n op den duur de vele (foto Loek Zuyderduin) 1990 de strenge Europese produktie van platina opslokt, i gaan gelden. Eenzelfde percentage verdwijnt in Het is nu al zo dat de autokata- sieraden. De chemische en petro- lysator 30 procent van de wereld- chemische industrie heeft niet meer dan een tiende deel nodig. De rest wordt voor allerlei andere doeleinden gebruikt. Platina is de voornaamste van een groep van zes gelijksoortige grondstoffen: ruthenium, rodium, palladium, osmium en iridium en natuurlijk platina zelf. Volgens Van Bekkum is rodium een nog veel beter middel om in een auto katalysator te gebruiken. Het ver velende is echter dat rodium nog veel schaarser en daardoor duur der is dan platina. De andere vier metalen zijn minder goed bruik baar. Het platina in gebruikte kata lysatoren kan in principe opnieuw worden gebruikt, maar in de prak tijk is dat niet eenvoudig. Op het ogenblik wint men slechts acht procent op deze wijze terug. Het enige goede alternatief is zoeken naar andere stoffen met een zelfde katalytische werking. De chemie biedt daar wel de mogelijk heden voor, maar dat vergt veel on derzoek. Het onderwerp zal onder meer ter sprake komen op het bin nenkort te houden zomercongres van de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging (KNCV), waarvan professor Van Bekkum voorzitter is. Joegoslaaf bij achtervolging omgekomen ESBEEK (ANP) - Een uit Belgie afkomstige Joegoslaaf is gisteren door een verkeersongeluk op de Hakvoortseweg in Hilvarenbeek om het leven gekomen. De man zat met twee landgenoten in een auto die werd achtervolgd door een pa trouille van de rijkspolitie. De wa gen slipte en belandde met grote vaart tegen een boom. De twee an dere Joegoslaven raakten zwaarge wond. De patrouille van de rijkspolitie signaleerde de auto met de drie mannen om drie uur 's nachts voor de Rabo-bank in Esbeek, gemeente Hilvarenbeek. Navraag wees uit dat de auto afgelopen vrijdag in Dordrecht was gestolen. De politie had de stellige indruk dat het drie manschap het bankgebouw obser veerde. Toen de bestuurder de politie in de gaten kreeg, ging hij er in de au to vandoor. Hij negeerde stopte kens van de politie en ramde de surveillancewagen. Tijdens de ach tervolging schoot één van de inzit tenden half uit een raam hangend negen keer op de politiewagen. Al le schoten misten doel. De politie heeft niet teruggeschoten, aldus de woordvoerder. Tijdens het nader onderzoek vond de politie in de auto een schietklare stengun, een doorgela den pistool en het pistool waarmee de surveillancewagen was bescho ten. In de wagen lagën ook mas kers, pruiken, een spuitbus met traangas en enkele portofoons. Uit die omstandigheden en de gevon den spullen leidt de politie af dat de mannen van plan waren een bank te overvallen. Advies: geen vaste route bij ri j-examen DEN HAAG (GPD) - Tijdens rij examens moeten geen vaste routes meer worden gereden. Rijschool houders oefenen hun examenkan didaten maar al te vaak in het rij den van deze routes om de kans van slagen zo hoog mogelijk te ma ken. Het voorstel om deze vaste routes niet meer te rijden staat in een advies van een onderzoeksbu reau aan het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen. Uit het onderzoek blijkt dat 80 procent van alle examens correct worden afgehandeld. Het onder zoeksbureau adviseert om exami natoren betere afspraken te laten maken over de wijze van beoorde ling. Hierin blijken nogal wat ver schillen te zitten. De gezakte kan didaat moet ook schriftelijk duide lijk worden gemaakt wat de oor zaak is van zijn falen. De rijschool houder moet ok worden verteld wat er fout is gegaan, zodat hij meer aandacht kan besteden aan de zwakke punten van de kandi daat. De directie van het CBR is tevre den met de resultaten van het on derzoek naar de betrouwbaarheid van de examinatoren. Het verhaal dat mensen zouden zakken door het slechte humeur van de exami nator, wordt volgens de directie doorgeprikt. Schade na harde aanlanding boot BRESKENS (GPD) - Drie passa giers liepen schaafwonden op en negen auto's alsmede twee motor fietsen raakten beschadigd toen gisteren de veerboot Prinses Beatrix bij Breskens te hard aan landde. De oorzaak van het te hard binnenvaren in de fuik van de veer haven is nog niet bekend. "Tech nisch schijnt er niets aan de hand te zijn geweest", aldus directeur D. Oostinga van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD). Het schadebedrag is nog niet be kend. "De auto's zijn alleen tegen elkaar geschoven. Op zichzelf kan dat natuurlijk toch nog aanzienlij ke schade hebben veroorzaakt", stelde Oostinga. De PSD is verze kerd tegen schade en stuurt even tuele claims door naar zijn assura deur. De Prinses Beatrix liep averij aan het berghout (de 'bumper' van hët schip) op, maar kon deson danks doorvaren. Jenny Goeree roert zich weer ZWOLLE (GPD) - De omstreden predikster Jenny Goeree hoopt dat een justitieel onderzoek zal aanto nen dat zij niet de schrijfster is .van een beledigende brief aan de nabe staanden van een overleden aids- patiënt uit Nijmegen. Aan een handschriftonderzoek door een grafoloog, zoals is voorgesteld door de Gay-krant die het bestaan van de brief onthulde, wil ze echter niet meewerken. Ze heeft overigens zelf een klacht ingediend bij de Zwolse politie. Goeree schrijft dat in een brief aan de familie van de overleden aidslijder, waarin ze tevens haar af schuw uitspreekt over de eerdere brief. Ze kan het evenwel niet nala ten door middel van een bijbel tekst de suggestie te wekken dat de overledene een misdadiger was: 'Denk je dat ik, God de Heer. blij ben als een misdadiger sterft?'

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3