LEIDSCH DAGBLAD Zuidafrika verlaat morgen al Angola Britten opgetogen: dochter voor Fergie V&D: reorganisatieplan ingetrokken WIE HET HOOFD KOEL WIL HOUDEN, ZOEKT DE SCHADUW ACHTER HET NIEUWS... NAM stopt produktie olie in Wassenaar Rechter verdubbelt straf voor moeder gedode kind Staat schond rechten van de mens: bewijs via anonieme getuigen Veel doden bij neerhalen Afghaans vliegtuig Ruding wil extra korten na nieuwe tegenvaller Hamadi bekent deelneming aan vkegtuigkaping FRANKFURT (DPA/AFP/Rtr.) - De shi'itische Libanees Moham med Ali Hamadi bekende vanoch tend tijdens zijn proces in Frank furt dat hij in juni 1985 deelnam aan de kaping van een Amerikaans vliegtuig. Daarbij werd een ma rineduiker in Bayrut gedood. Hamadi deed zijn bekentenis in de rechtzaal waar hij ruim een maand terechtstaat. "De kaping van de Boeing 727 van TWA was het enige middel om de vrijlating van shi'itische gevangenen in Is raël te verkrijgen", verklaarde Hamadi. Bij de afwikkeling van de kaping werden bemanning en passagiers van het toestel geruild tegen meer dan 700 Arabische gevangenen, die door Israël werden vrijgelaten. De Libanese en Palestijnse ge vangenen werden volgens de Liba nese kaper met de wreedste metho den gefolterd. „Als mijn daad in strijd met de wet was", aldus Hamadi, „dan was ze een gevolg van de onwettige houding van Is raël en zijn voornaamste bondge noot de VS". De gelukkige vader, prins Andrew, zwaait naar een samengestroomde menigte bij het verlaten van het Londense Portland. Hospital na de beval ling. (foto AP) LONDEN (GPD) De hertogin van York (28), beter bekend als Fer gie (Sarah Ferguson) heeft gister avond om 18 minuten over 8 het le ven geschonken aan een dochter van ruim 6 pond. Haar echtgenoot, de evenoude prins Andrew, was bij de geboorte aanwezig. Geheel in tegenspraak met recente Britse koninklijke ge woontes werd de baby in een parti culier ziekenhuis geboren. De aanspreektitel van de nieuw geborene is prinses van York en zij staat nummer vijf op de lijst van Britse troonopvolgers. Een ko ninklijke heraut in vol tenue stak een uur later het gazon van Buckingham Palace over om het getypte bericht aan de paleispoor ten te hangen. De Britse media volgden de aan staande bevalling vrijwel van mi nuut tot minuut en deze was in Groot-Brittannië het gesprek van de dag. Een forse menigte die zich naar het paleis gespoed had zodra Saiah Ferguson gisterochtend richting Portland Hospital gereden was hief beleefd applaus aan. Ver slaggevers die soms 14 dagen lang op de stoep van het hospitaal gebi vakkeerd hadden in afwachting van het Nieuws van het Jaar, haast ten zich naar telefoons en reporta gewagens om de wereld op de hoogte te stellen. Fotografen posteerden zich op steeds hoger reikende aluminium- ladders vanwaar zij de eerste pla ten van de nieuwe prinses hopen te schieten. Een stadsomroeper zorg de dankzij enige flessen champag ne voor verkoeling. In het plaatsje Dummer, in Zuid-Engeland, waar de vader van de hertogin woont, hield de plaatselijke bevolking het op rose cocktails. De rest van het land houdt zich bezig met cruciale vragen als: hoe zal zij heten en heeft zij rood haar. Wijnbars en cafés doen inmid dels goede zaken en overburen van het ziekenhuis hebben hun bal kons voo 3000 gulden per staan- MEISJE VERDRONKEN - Een 10- jarig meisje is gisteren verdronken in de recreatiepias ten zuiden van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. Het meisje was gis termiddag naar de recreatiepias ge- plaats aan grif betalende fotogra fen verhuurd. Verwacht wordt dat de hertogin en dochter nog 4 dagen in het ziekenhuis zullen blijven. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - De olieproduktie in Wassenaar wordt stopgezet. De Nederlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) heeft dit besloten omdat het veld heel sterk is 'verwaterd' en de olieprijs laag is. Het opruimen van het veld, met 11 lokaties en 43 putten, zal naar schatting twee jaar duren en tientallen miljoenen gul dens kosten. Door het stoppen van de oliepro duktie zullen tien tot vijftien ar beidsplaatsen vervallen. De be trokkenen krijgen elders in het be drijf een functie aangeboden. Dit najaar moet duidelijk worden of de plekken in de duinen, het dorp en langs de Rijksstraatweg gebruikt kunnen worden voor de winning van aardgas, waar andere installa ties voor nodig zijn. Proefboringen op de vindplaats achter motel Bij- EMM EN - Een pas uit de broedma chine tevoorschijn gekomen fla mingo-kuiken krijgt in de dieren tuin van Emmen een oplossing met gesneden hart toegediend. DEN HAAG (ANP) - Het gerechts hof in Den Haag heeft de straf van een 27-jarige vrouw uit Rotterdam verdubbeld tot twee jaar cel, omdat zij twee jaar geleden niets deed toen haar 3-jarig dochtertje Anoes- ka Grishaver werd doodgeslagen door haar vriend. Het vonnis is overeenkomstig de eis van de pro cureur-generaal. Dev s door de rechtbank in Rotterdam tot een jaar cel ver oordeeld. Zij was in hoger beroep gegaan omdat ze vond dat ze niet medeplichtig was. Ze zou uit angst voor haar vriend niets hebben kun nen doen. Het hof verwierp dat en verweet de'vrouw dat ze haar zorg plicht als moeder had verzaakt. De vrouw wist dat haar vriend geweld dadig was. Ze is bovendien volle dig toerekeningsvatbaar ver klaard. Alle troepen voor 1 september weg JOHANNESBURG (Rtr) - Zuidafrika begint morgen al met de terugtrekking van z'n troepen uit Angola, zo heeft de Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse za ken, Roelof Botha, gisteren verklaard na het ingaan van een bestand met Cuba en Angola. De Zuidafrikaanse terugtrekking moet krachtens het bestandsak koord op 1 september zijn voltooid. Uiterlijk op die datum moet er ook overeenstemming tussen de partij en zijn over een tijdschema voor de terugtrekking van de Cubaanse troepen uit Angola. Zuidafrika heeft er verder mee ingestemd per 1 november te be ginnen met de uitvoering van VN- resolutie 435 inzake Namibia. Voorwaarde daarvoor is dat voor dien, en wel uiterlijk 1 september, overeenstemming wordt bereikt over een tijdschema voor de even eens volledige terugtrekking van de 50.000 Cubaanse soldaten uit Angola. „Die overeenstemming is er nog niet, dat moet nog gebeu ren", zo zei Botha. De VN-resolutie voorziet in Na- mibische onafhankelijkheid en verkiezingen onder VN-toezicht. De drie partijen, Zuidafrika, Cuba en Angola, hebben de VN verzocht per 1 november te beginnen met de uitvoering van deze resolutie. Botha zei dat hij van de VN wil weten wie de kosten betaalt die Iran: onmiddellijk staakt-het-vuren NICOSIA (Rtr) - De opperbevel hebber van het leger in Iran, Ali Akbar Rafsanjani, heeft zijn mili tairen opdracht gegeven met on middellijke ingang het vuren op troepen van Iraq te staken. Dat heeft Radio Teheran vandaag be richt. Naar de staatzender meedeelde heeft Rafsanjani de Iraanse solda ten het bevel gegeven "vanaf van daag geen enkele militaire actie te beginnen". VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar noemde gister avond 20 augustus als datum waar op een staakt-het-vuren in de Gol foorlog dient in te gaan. (zie verder pagina 5) verbonden zijn aan de verkiezin gen en de komst van een nieuwe re gering in Namibia, de vroegere Duitse kolonie die al jaren door Zuidafrika wordt bestuurd in strijd met VN-besluiten. Pretoria wil de verzekering van secretaris-gene raal Perez de Cuellar dat de VN on partijdig zijn in het toezicht op de verkiezingen. Het gisteren overeengekomen bestand is voor de Namibische be vrijdingsbeweging Swapo reden al haar militaire activiteiten tijdelijk te staken. Swapo voert al 22 jaar een guerrilla-oorlog tegen de Zuid afrikaanse aanwezigheid in Nami bia. De door Pretoria en Washington gesteunde verzetsgroepering in Angola, Unita, deelde naar aanlei ding van het bestandsakkoord mee door te zullen blijven vechten tot dat de regerende MPLA-partij in Angola bereid is de Unita-eisen tot deelneming aan de regering van Angola te bespreken. VN-secretaris-generaal Pe- ez de Cuellar (foto ap) Perez de Cuellar: een saaie maar bekwame diplomaat PAGINA 5 Leidse natuurkundige Van Neerven sceptisch over vijfde natuurkracht Landbouwgif atrazin in Rijn- en Maaswater PAGINA 3 Halfjaarwinst DSM naar recordhoogte PAGINA 7 Regisseur Dirk Tanghe: "Ik heb veel aan de rode ridder te danken" PAGINA 15 horst brachten gas omhoog, maar het is nog niet duidelijk of winning achter de Rijksstraatweg rendabel zal zijn. In 1964, acht jaar na het openen van de eerste lokatie, bereikte de Wassenaarse aardolieproduktie een hoogtepunt met 1.240 kubieke meter olie per dag. Dat is slechts twintig procent minder dan de ge middelde produktie van Schoone- beek. Schoonebeek is het grootste olieveld op het vasteland van Euro pa en vormt samen met IJsselmom de/Ridderkerk de enig overgeble ven olievindplaats van de NAM. De laatste jaren werd in Wassenaar nog slechts 240 kubieke meter olie per dag omhooggepompt, samen met 7.000 kubieke meter water. ISLAMABAD (AFP) - Zeker 45 Af ghaanse soldaten zijn omgekomen toen het vliegtuig waarin zij zich bevonden, vorige week donderdag in de Oostafghaanse provincie Paktia werd neergeschoten door het islamitische verzet. Dit werd vandaag uit westerse diplomatieke bron in Islamabad gemeld. Het toestel stortte neer boven de stad Khost, die al enkele maanden door de mujaheddin wordt bele gerd. De Afghaanse media hebben het gebeurde nog niet gemeld. Leden van het Afghaanse verzet in de Pakistaanse grensplaats Pes hawar hebben kort geleden het neerschieten van verscheidene vliegtuigen gemeld. Het donder dag neergeschoten vliegtuig zou getroffen zijn door een Stingerra- vindt het ket die was afgevuurd door zetsleider Jalaluddin Haqqani DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Staat heeft in een zaak over een roofoverval in 1982 het begin sel van een eerlijk proces overtre den door het bewijs alleen te base ren op verklaringen van twee ano nieme getuigen. De Europese Commissie voor de Rechten van de Mens heeft dat uitgesproken na een klacht van de Maastrichtse ad vocaat Spronken. Het ministerie van justitie wil pas reageren als het Europese Hof voor de Rechten van de Mens zich ook heeft uitgesproken over de vraag of ons land het in artikel 6 van het Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens neer gelegde beginsel van 'fair trial' heeft overtreden. Dat kan nog één tot twee jaar duren. Spronken stapte naar de com missie wegens de zaak tegen een Joegoslaaf die in 1982 zes jaar kreeg voor een gewapende overval in Baarn. Hij werd tot in hoogste in stantie veroordeeld op grond van de verklaringen van twee anonie me informanten, die de overval niet zelf hadden gezien. Zij waren dermate bang voor wraakoefenin gen dat ze niet in het openbaar durfden te getuigen: de één legde een verklaring af bij de rechter commissaris, de ander alleen bij de politie. De verdediging kreeg de identiteit van de getuigen niet te horen en slechts twee van de veer tien schriftelijk ingediende vragen werden toegelaten. De commissie keurt deze handel wijze unaniem af. De commissie horen van getui gen toelaatbaar, maar niet dit het enige bewijs is zoals i geval. Daarnaast heeft het Europe se Hof kort geleden uitgesproken dat de verdediging de kans moet hebben vragen aan getuigen te stel len en de betrouwbaarheid van de verklaringen te toetsen. Bliksem doodt echtpaar en dochtertje (8) ALBLASSERDAM/MAINZ (ANP/DPA) - Het echtpaar Jonker uit Alblasserdam en hun 8-jarige dochter zijn gistermiddag tijdens een vakantie in de Westduitse Eifel door een blikseminslag om het le ven gekomen. De 5-jarige zoon en de ouders van de moeder raakten gewond en zijn in een ziekenhuis opgenomen. Volgens de Westduitse politie maakte het gezelschap een wande ling. Toen plotseling een onw losbrak zochten zij beschutting der de dennenbomen, waarna bliksem insloeg. De 40-jarige der, de 34-jarige rpoeder en dochter overleden ter plaatse. DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (Financiën) wil dat zijn collega De Korte (economische zaken) een half miljard gulden extra bezuinigt nu zich een nieuwe tegenvaller van bijna 1,5 miljard gulden heeft voor gedaan in de uitgaven voor de in vesteringssubsidie wir. Ruding vindt dat het bedrijfsleven een deel van dat geld zelf moet opbrengen. De minister van Financiën wil de aangekondigde verlaging van de vennootschapsbelasting, die op 1 oktober zou ingaan, met drie maan den uitstellen. Ook wil hij de af- schafFing van de werkgeverspre mie voor de kinderbijslag op 1 ja nuari verschuiven naar 1 april 1989. Bij elkaar kosten deze maatregelen het bedrijfsleven 500 miljoen gul den. Ruding is bereid de rest van het bedrag voor rekening van het Financieringstekort te laten ko- Minister De Korte voelt weinig voor de bezuinigingen. Hij stelt dat de extra uitgaven voor de wir wor den gecompenseerd door een ho gere opbrengst van de vennoot schapsbelasting. Voor de vakantie heeft het kabinet ook al over de nieuwe tegenvaller gesproken. Toen werd besloten dat eerst zou worden afgewacht of er inderdaad sprake was van extra uitgaven voor de wir. In dat geval zouden er com penserende maatregelen komen. Ruding vindt dat er sprake is van een echte tegenvaller, zijn collega De Korte ontkent dat. In de eerste kabinetsvergadering na de vakantie (17 augustus) zal de ruzie tussen Ruding en De Korte moeten worden uitgevochten. Als de verlaging van de vennoot schapsbelasting namelijk toch per 1 oktober moet ingaan, zal het wetsontwerp zeer snel bij de Twee de Kamer moeten worden inge diend, anders kan het niet meer tij dig worden behandeld. De tegenvaller in de wir heeft overigens niets te maken met snel le investeringsbeslissingen van be drijven na het uitlekken van het af schaffen van de premie. Zoals be kend besloot het kabinet eind fe bruari de wir met onmiddellijke in gang te beëindigen. Veel bedrijven hadden daarvan echter lucht ge kregen en besloten nog snel tot for se investeringen. De nieuwe tegenvaller komt voort uit het feit dat veel bedrijven wachten met het indienen van een wir-claim. Op die manier hopen ze dat de belastingdienst ook wacht met het opleggen van een deFmitie- ve aanslag voor de vennootschaps belasting. Wir en vennootschaps belasting worden met elkaar verre kend. De nieuwe tegenvaller heeft vooral betrekking op uitgestelde wir-claims over de jaren 1984, 1985 en 1986. T elefoonstoring ROTTERDAM (ANP) - Rotterdam heeft vanochtend te kampen gehad met een telefoonstoring. Een deel van de wijkcentrale van Rotter dam-centrum viel uit. De storing, die rond half negen begon, was na enkele uren verholpen. Gedurende die tijd waren circa 10.000 num mers onbereikbaar. Het alarm nummer van de politie kon wel worden gebeld. Het euvel werd veroorzaakt door een storing in het computerpro gramma van de centrale, aldus de PTT. Miljoenenbrand BRUINISSE (ANP) - Een felle uit slaande brand in een groothandel in landbouwprodukten te Bruinis- se heeft vanmorgen een schade aangericht die tussen de 3 en 4 mil joen gulden ligt. Een grote loods die vol lag met rijst ging volledig in de vlammen op. gaan met e oppas. Nog warm In de nacht weinig wind, enkele mist banken en een minimumtemperatuur van ongeveer 14 graden. Overdag pe rioden met zon en in de avond moge lijk regen- of onweersbuien. Middag- temperatuur ongeveer 27 graden, bij zee enkele graden lager. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit ooste lijke richtingen. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: op donderdag over gang naar een koeler weertype met af en toe zon en van tijd tot tijd een bui. Woensdag 10 augustus zon op: 06.16 uur, zon onder 21.13 uur maan op: 03.22 uur, maan onder: 20.49 Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.54 en 15.21 uur, laag water: 11.11 en 23.28 uur. UTRECHT (ANP/GPD) - De direc tie van het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann heeft de vakbonden gisteren schriftelijk be vestigd dat het oorspronkelijke re organisatieplan - waarbij 1.400 ont slagen zouden moeten vallen - wordt 'heroverwogen'. Vorige week maandag kregen de bonden van warenhuisdirecteur Ton Dreesmann - neef van Vendex- topman Anton Dreesmann die kort tevoren het reorganisatieplan naar de prullebak had verwezen - mon deling de toezegging dat het om streden plan opnieuw zou worden bekeken Daags daarna ontstond weef warring toen de raad van sarissen van Vendex met een cryp tische verklaring kwam, waaruit zou kunnen worden geconclu deerd dat het oorspronkelijke plan met 1.400 ontslagen wel degelijk wordt gehandhaafd. De bonden hebben nu in ieder geval zwart op wit de verklaring van de warenhuisdirectie binnen dat de reorganisatie wel degelijk opnieuw wordt bekeken en dat massa-ontslag, althans voorlopig, van de baan is. "Dat is tegen de achtergrond van alle verwarring van de afgelopen dagen tenminste iets", aldus de vakbondswoord voerder. „We doen zaken met de warenhuisdirectie. Dat is onze ge sprekspartner, niet met de raad De ongerustheid onder bonden en personeel is er overigens niet minder op geworden. De raad van commissarissen wil pas in de twee de helft van augustus knopen door hakken en de bonden vinden dat te laat. Via een grootscheepse handteke ningenactie onder het personeel willen de bonden de commissaris sen duidelijk maken dat gezien de onrust onder het personeel, snel uitsluitsel geboden is. Deze week polsen de bonden hun leden op een reeks ledenvergaderingen over de actiebereidheid. Voorshands hou den bonden het op zachte 'signaal acties' als handtekeningen verza melen. Hardere acties liggen pas in het verschiet als er straks bij V D concrete plannen op tafel liggen. De bonden blijven gedwongen ont slagen bij V D van de hand wij zen, maar houden er ernstig reke ning mee dat het warenhuiscon cern daar straks wel mee op de proppen komt. (zie ook pagina 7) DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' Per maand 23.95 per hall iaar f 141.' (alleen mogeli|k mei automatische betaling) r—i per iaar 270,25 per kwartaal 70.95 voorkeur aankru.; De eerste 2 weken krijgt u de krant naluurh/k gratis in de bus1 Postcode/Plaats - Teleloon; |*i.v m. C( fu kunt ottt bon opvu»en naaf net Lcrtsch Alphen» Dagblad Antw<x

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1