Eenheidsprijzen tel keer ver te zoeken Met draagbare PC kun je veel geld besparen CONSUMENT DE GROENTEMAN Lichte bieren: niet nieuw, wel duurder ELEKTRONICA Bij barbecuen is suikermais bijna een 'must'. Het maakt weinig uit in welke hoedanigheid: als kolf of losse korrels, het is allebei lekker. Momenteel, en tot oktober verkrijgbaar, behoort suikermais zo vers mogelijk te zijn. De kolven dienen grote en gevulde korrels te hebben, die zacht maar toch knapperig aanvoelen. Hoe jónger de maiskolf hoe lekkerder. Eenmaal geplukt verliest het gewas snel aan smaak. Het is dus zaak de kolven niet langer dan enkele dagen in de koelkast te bewaren. Schoonmaken gebeurt door de buitenste schil (de bladschede) naar onderen toe af te stropen, liefst zo kort mogelijk voor verwerking; zolang de kolven in de eigen bladeren verpakt zijn blijven ze namelijk beschermd. Verwijder de zijde-achtige draden en snijd de harde stengel vlak onder de kolf af. Bladloze exemplaren altijd even afspoelen onder een koude kraan. De korrels haalt men eraf door de kolf iets schuin te houden en ze er van boven naar beneden met een scherp mesje af te snijden. Het inschatten van hoeveelheden is bij suikermais altijd moeilijk, maar als voorgerecht is een kolf per persoon ruim voldoende; als hoofdgroente worden twee kleinere zeer gewaardeerd. Blancheertijd: absoluut niet langer dan één minuut, de groente verliest anders aan smaak. Overigens is het bijzondere van suikermais - onder andere z'n combineerbaarheid: het zachte, ietwat op jonge doppertjes lijkende aroma past uitstekend bij worteltjes, sperziebonen, in salades met tomaat, selderij, komkommer en uitjes. 'On the cob' Suikermais op z'n Amerikaans, ofte wel 'corn on the cob', bereidt men als volgt: kook de kolven al naar gelang hun rijpheid in 5 tot 20 minuten gaar, in ruim water zonder zout (zout maakt de korrels taai en rimpelig); de mais is klaar als de korrels gemakkelijk loslaten. Serveer de kolven met gesmolten boter, eet ze zo uit de hand. Twee cocktailprikkers aan elke kant voorkomt vette handen. Maiskolven op de barbecue roosteren gebeurt door de bladeren aan de kolven te laten zitten; draai de uiteinden dicht en rooster ze in 20 minuten knapperig gaar. Hetzelfde geldt voor een hete, voorverwarmde oven (mocht het weer niet meewerken). Experimenteren met suikermais kan verrassende resultaten opleveren: probeer het eens met kaassaus, in tomatensoep, in het pannekoekbeslag, met spek en uien, of in een ijskoude rijstsalade. Suikermais: een groente met veel mogelijkheden. Bierbrouwers maken de laatste tijd veel reclame voor licht bier. Als men dit bier met minder alcohol drinkt blijven de buikspieren lan ger.strak en wordt deelnemen aan het verkeer minder risicovol, zo zijn de achterliggende gedachten onder woorden te brengen. In de Consumentengids van augustus komt de Consumentenbond tot de conclusie dat er in feite niets nieuws onder de zon is. Er is al ja ren licht bier op de markt, dat bo vendien stukken goedkoper is dan de nu gelanceerde 'gezonde' bie- Uit de smaaktest van een panel proevers blijkt overduidelijk dat men alcohol' niet proeft. Wie het om de smaak gaat en niet om de roes kan daarom heel goed alcoholvrij of -arm bier proberen. Met 'light' bier is in feite niets nieuws onder de zon. Er bestaat al lang een lichte biersoort die be kendstaat als 'licht lager', zoals Triple Piedboeuf van Albert Heijn en Wonderbier. Zij bevatten min der alcohol en caloriën dan gewoon bier. Overigens: drie glazen licht la ger bevatten even veel alcohol als twee glazen pils. Wanneer een bier 'light' mag he ten is niet in de wet vastgelegd. 'Licht lager' moet echter wel vol doen aan wettelijke bepalingen: het is licht van kleur en bevat tus sen de 7 en 9,5 procent extract van gerstemout en andere granen. Het mag ook niet uit een vat worden getapt. De bierdrinker die alcohol- en calorieconsumptie wil beperken kan ook oud bruin drinken, donker bier met een extractgehalte tussen 7 en 11 procent. Het alcoholper centage verschilt echter nogal eens: het kan 2 tot 3,5 procent be dragen. De bond vond tijdens haar inko pen ook drie moutdranken (Malz) in de winkels. Ze hebben het ex tractgehalte van pils, zien eruit als oud bruin maar smaken volgens de proevers zoet en weinig smakelijk. Ze bevatten wel de helft meer calo- rieén dan pils. De Consumentenbond adviseert mensen die licht bier willen drin ken al langer op de markt zijnde merken te proberen, in plaats van de met veel tamtam gelanceerde 'light'-bieren. Triple Piedboeuf (3,8 procent alcohol) is de goedkoopste. Voor liefhebbers van oud bruin is Dommelsch aantrekkelijk. Dit be vat 3,2 procent alcohol. Overigens bepaalt de Bieroveror- dening dat een brouwsel heeft ge gist, wil men het bier mogen noe men. Er hoeft dus geen alcohol in te zitten. Sommige alcoholvrije dranken mogen daarom als bier worden verkocht. Verder hebben de wettelijke kwaliteitsvereisten vooral betrekking op het eerder ge noemde extractgehalte. Bedraagt dit 15,5 procent of meer dan valt het bier in de categorie S. Categorie I is vor bier met een extractgehalte tussen 11 en 15,5 procent, categorie II tusen 7 en 11 procent en catego rie III tussen 1 en 7 procent. Iemand die telefoon aanvraagt in Parijs heeft de aansluiting en het apparaat binnen twee weken in huis. Een inwoner van Athene moet er echter twee jaar op wachten en betaalt ook nog vijf keer zoveel (189,36 ecu; een ecu is 2,34 gulden) als de Parijse abonnee (36,14 ecu) voor het aansluiten van het toestel. In ons land hangt de snelheid van aansluiten geheel af van de capaciteit van de betrokken telefooncentrale. De kosten bedragen in Nederland 90 ecu (210 gulden). Dit blijkt uit een rapport van het Europees Bureau van Consumentenverenigingen (BEUC). samenstelling Raymond Peil De Europese consumentenorgani saties stellen in het rapport dat de gebruiker niet de dupe mag wor den van de dominerende positie van nationale overheden. Zij vin den dat slechts de Europese Com missie in staat is telefoonzaken in goede banen te leiden. De verwar rende toestanden aangaande tele foonaansluitingen, abonnements gelden en de gesprekskosten zijn enorm, zo concludeert de BEUC op grond van het onderzoek. De gezamenlijke Europese con sumentenverenigingen bepleitten vorig jaar al een gemeenschappe lijk beleid op het gebied van tele communicatie. De organisaties hebben nog geen standpunt inge nomen over de overheersende rol van de nationale overheden aan gaande 'telefoonzaken'. Zij vinden dat de Europese Commissie, ver antwoordelijk voor de harmonisa tie van alle tarieven na 1992, de lid staten een proefperiode van vijf jaar moet gunnen. Volgens de BEUC wordt de tele foon al lang niet meer beschouwd als een luxe. De telefoon is in de moderne maatschappij een nood zakelijkheid. In Nederland hadden in juli 1987 maar liefst 6.234.000 mensen een aansluiting; "En de groei is er nog lang niet uit," aldus een woordvoerder van de centrale directie van de PTT in Den Haag. Jaarlijks melden zich nog zeker 400.000 nieuwe abonnees bij het staatsbedrijf. De telefoon is een openbare dienst. Maar opvattingen over dienstverlening op zichzelf en de mate van kwaliteit verschillen he melsbreed van land tot land. Daar van is de consument de dupe. In de Europese Gemeenschap staat ge middeld één openbare telefoon per 200 inwoners. De service bij het opbellen vanuit een openbare telefoon ver schilt ook weer per land. In Italië, Duitsland, Frankrijk, Nederland en een groot deel van Denemarken kunnen de cel-bellers de kosten Voor wie veel vanuit telefooncel len belt is het hebben van kleingeld altijd een probleem. Dat kan an ders en wel via een strippenkaart zoals in deze telefooncel wordt ge demonstreerd. <foto GPD) niet op rekening laten zetten van de opgebelde persoon (de zoge naamde 'collect call'). Dat kan slechts in bepaalde gevallen vanuit het postkantoor en vaak ook nog alleen 's ochtends of 's avonds. Wie kent er niet de bekende beelden uit Engelse films met een rinkelende telefoon in een rode telefooncel. In België, Nederland, Griekenland, Italië en Luxemburg is bellen naar een openbare cel echter niet moge lijk. Tarieven Ook de tarieven in de EG-staten verschillen nogal. Het abonnement in Griekenland is vijf keer goedko per dan het Franse vastrecht. Prijs- kampioen is Westduitsland met een maandelijkse abonnements prijs van 13,03 ecu. Maar uit Duits land bellen met bijvoorbeeld Du blin kost beduidend minder dan vanuit andere EG-landen. In de meeste landen heeft de 'staat' het voor het zeggen. In Engeland wordt de telefoondienst - na de re cente privatisering door drie particuliere firma's verzorgd en in Denemarken door vier bedrijven. De BEUC ontdekte ook dat in de diverse lidstaten verschillend wordt omgesprongen met tele- foonstoringen.' In diverse landen wordt na een storing een korting gegeven op het abonnementsgeld al na gelang de duur van die sto ring. In Engeland komt het voor dat telefoonlijnen maximaal twee dagen 'dood' liggen en in Luxem burg v/el veertien dagen. In Italië, Griekenland en Spanje moet de te lefoonabonnee gewoon het volle pond betalen, al duurt de onder breking nog zo lang. In Frankrijk, Portugal, Duitsland, België, Span je en Engeland geldt voor mensen met een laag inkomen een lager ta rief. Uit het onderzoek bleek tevens dat de consument praktisch geen enkele mogelijkheid heeft om de •telefoonrekening te controleren. Het recht om te klagen heeft de te lefoonabonnee wel, maar daarvan wordt nauwelijks gebruik ge maakt. Dat het anders kan laat de Cana dese telefoonmaatschappij B.C.Tel zien, zo blijkt uit een afschrift van een rekening dat Leidenaar C.J. Kleywegt opstuurde. Uit de reke ning van diens in Canada woon achtige broer komt naar voren dat B.C.Tel voor gesprekken binnen de stad géén kosten in rekening brengt. De rekening is voorts per gesprek gespecificeerd, het num mer van de gebelde abonnee, als mede diens woonplaats en de duur van het gesprek worden erop ver meld. Overigens leert een snelle reken som dat het gesprekstarief voor in terlokaal bellen in dit deel van Ca nada voor korte gesprekken onge veer een gulden per minuut be draagt, voor langere gesprekken rond de 85 cent. De Nederlandse PTT rekent overdag tussen 8.00 en 18.00 uur bijna 20 cent per minuut. Het vastrecht in Canada (ongeveer 20 gulden per maand voor twee toe stellen) ligt lager dan in Nederland (bijna 27 gulden). Het ritselt op het ogenblik in Nederland van de 'Personal Computer Privé-projecten'. Geen enkel zichzelf respecterend bedrijf ontkomt eraan. Bij PTT is er zelfs een levensgrote rel over ontstaan, omdat het personeel vond dat men niet genoeg korting kreeg en te weinig keus had bij de aanschaf, omdat er slechts één merk in het geding was. Privé-projecten voorzien duidelijk in een behoefte: anders zou men zich er niet zo over opwinden. Voor personeelsleden is het een makke lijke, vaak goedkope mogelijkheid om aan een eigen PC te komen. Het bedrijf zorgt voor een vaak niet on aanzienlijke korting, terwijl men de betaling veelal soepel regelt via het salarisstrookje. Van het bedrijf uit gezien is het ook heel slim. Zorg dat je werkne Nieuwste versies doen niet onder voor kantoormachine door Hugo van der Heem mers thuis uit de voeten kunnen met de computer en je plukt er op kantoor ook de vruchten van. Je maakt je mensen 'computer min ded', terwijl ze tevens de gelegen heid hebben om thuis nog eens een vraagstuk op de computer door te nemen dat op kantoor niet af kwam. Zegen? Zo bezien is het hele project een zegen voor beide partijen. In elk geval voor de computerindustrie die in menig geval twee computers kan verkopen: die ene voor kan toor en de andere voor thuis. Maar sommige mensen hebben daar hun bedenkingen tegen: ze spreken nu al van kapitaal-vernietiging. Tenzij met thuis persé z'n PC in eigendom wil hebben, is er namelijk een op lossing die kantoor nauwelijks te kort doet en voor thuis weinig of niets kost: de draagbare PC. Hij kan door de firma worden aange schaft, op kantoor worden ge bruikt en na afloop van de werkdag mee naar huis worden genomen. De stand van de techniek laat het inmiddels toe dat een draagbare PC beslist niet meer onderdoet voor zo'n groot, staand exemplaar thuis of op kantoor. Het levende bewijs daarvoor is wel de complete reeks Toshiba koffer-computers, waarvan de kleinste gemakkelijk in de actentas passen en de groot ste zich toch nog makkelijk laten dragen. Ook andere merken heb ben lichte, gemakkelijk te vervoe ren modellen, maar niet in zo'n gro te verscheidenheid als Toshiba. Die complete modellenreeks be gint met de T 1000 (de goedkoop ste, met een enkelvoudige floppy, slechts 3 kilo) en de T 1100-plus. Deze laatste is een compleet PC'tje dat slechts 4,5 kilo weegt en met ge mak in de actentas past. Er is een standaard eigen geheugen van 640 K, alle mogelijke aansluitingen zijn voorhanden en er zijn twee kleine (3,5 inch) floppy-drives aan boord. Zonder lichtnet-aansluiting werkt het apparaat ook nog altijd io'n acht uur op een accu. Reeks De top van de reeks heet de T 5100. Hij is gebaseerd de nieuwste Intel 80386 processor met een 16 MegaHertz snelheid. Er is plaats voor een rekenkundige co-proces sor, standaard is er ruim 2 Megaby tes werkgeheugen aan boord en verder een 40 Megabyte harddisk en een super floppy-disk van 1,44 Megabyte. Hoewel het apparaat ook op batterijen (lithium long life) werkt, zal men het meestal op het lichtnet gebruiken. Het geheel •weegt desondanks niet meer dan 7 kilo en kan met muis en windows werken. Hoewel het voorkomen en ge wicht van deze computers niets met het lompe karakter van meni ge kantoorcomputer uitstaande heeft, doen de prestaties dus in niets onder voor die grote appara ten. De portable is in tegendeel veel gemakkelijker te verschuiven op het bureau en kan ook nog eens meegenomen worden naar een klant waar veel (reken)werk ter plekke verricht moet worden. Tegenstanders van de draagbare computers komen steevast met een aantal nadelen aandragen die ove rigens tegenwoordig nauwelijks meer gelden. Een van de zaken is het scherm. De afleesbaarheid van portables was in vergelijking met het gewoon scherm een regelrech te ramp. Het nieuwste LCD- scherm (met twisted pair display) heeft nauwelijks meer last van dat euvel. De duurdere typen bezitten het plasma-display en soms is er 'backlight' toegepast: achtergrond verlichting die zowel bij avond als overdag zeer goed voldoet. Boven dien kan vrijwel elke portable te genwoordig regelrecht op het ge bruikelijke scherm worden aange sloten, eventueel zowel op een mo nochrome buis als een kleurenty- pe. Nadelen Een ander nadeel dat wel wordt genoemd wat betreft draagbare computers is het feit dat een grote kantoorcomputer opnieuw kan worden geconfigureerd. In de praktijk komt het erop neer dat men hem van een of andere andere extra insteekkaart voorziet en wat nieuwe aansluitingen maakt. Afgezien van het feit dat de portables zelfs in de eenvoudigste uitvoering - vaak alle standaard aansluitingen hebben voor com municatie (soms zelfs een inge bouwd modem) extra diskdrives en een parallelprinter, is ook dat te genwoordig zonder meer mogelijk. Computer, printer en telefoonaansluiting in een koffer samengebracht. De Toshiba 3200 bijvoorbeeld kan een volledige 16/8-bits kaart aan en nog een (halve) 8-bits kaart. Als laatste nadeel van de porta ble wordt het feit genoemd dat hij zich niet zou kunnen voegen in een net, zoals dat op kantoren veel wordt gebruikt. Aan zo'n net han gen printers, externe, grote geheu gens en verbindingen met het ma inframe. Maar zelfs dat is niet meer waar, want via een snelle commu nicatiepoort (9600 baud) kan men wel met een net communiceren. Snelheid Gaat het om veel gegevens dan is een snellere verbinding nodig. In de portables 3100 en de nog grotere 5100 van dit Japanse merk kunnen Local Area Network-kaarten wor den gestoken. Sterker nog: Toshi ba ontwierp voor de portables een compleet eigen ster-netwerk - dat overigens ook kan worden aange past op andere computernetwer ken. Het star-LAN kent een een voudige telefoonplugje waarmee de verbinding wordt gemaakt. De draagbare computer, die het week einde nog thuis dienst heeft ge daan, kan daarmee aan een groter systeem worden gehangen en de inhoud van geheugen overhevelen, respectievelijk 'het huiswerk' keu rig laten afdrukken op de laser printer van het net. Snelheid: een Megabit per seconde. Natuurlijk is portable niet overal geschikt voor. Een grafisch werker kan niet zonder vaste computer en een kleurenscherm van hoge kwa liteit. Maar wie thuis maar een uur tje op zijn computer werkt kan op kantoor zowel het 'verbindings- net' als een echte (kleuren)monitor benutten tijdens langere werktij den. Dezelfde computer wordt zo intensiever gebruikt en staat niet werkeloos de avonden en weekein den op kantoor. Een portable is derhalve bij de aanschaf van privé-projecten twee maal het overwegen wegen waard. Eenmaal voor het bedrijf en een maal voor de werknemer, die zo z'n personal dan met het bedrijf deelt. Beiden zijn goedkoper uit en zo'n gedeelde aanschaf kan ook - gezien de zich steeds wijzigende stand van de techniek - in een hoger tem po afgeschreven worden. Voor kleine zelfstandigen (verze keringsagenten, freelance-journa listen) en anderen is het vermel denswaard dat er ook een complete 'communicatie koffer' is samenge steld met op elkaar afgestemde on derdelen. Het Amsterdamse bedrijf RCT noemde zijn produkt de RCT-atta- che. Het is een fraaie, stootvaste koffer met high-tech inhoud. Die inhoud bestaat uit ook zo'n draag bare computer met LCD-scherm en batterijen, een printer en eén World-port 1200/2400 telefoon-mo dem en een voeding die geschikt is voor alle netspanningen ter wereld. De computer kan worden geko zen met een ingebouwde 20 Mega byte vaste schijf of met een dubbel diskette-station. Ook kan voor spe ciale (Diconix - Kodak) printer worden gekozen met het inkjet- mechanisme aan boord. Zowel printer, modem, als computer kun nen ook op batterijen werken als dat onderweg nodig is. RCT past op verzoek van de klant het Atta che 'Reis-bureau' aan op de wen sen van moderne reislustige verte genwoordiger. Toshiba computers en Star-Lan: Reprotechniek, Tielweg 5,2803 PK Gouda, 01820-67311. Attache 'reis-bureau': RCT, Geerdinkhof 144, postcode 1103 PV Amsterdam, 020-957165.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14