Ik was geen kwijlende hond' Tk heb gelijkwaardige groep én reservebank' Coe mag niet naar Olympische Spelen SpooTTV Griffith boven elf seconden Hockeyploeg staat voor Jonitsma vrijwel vast Bondscoach libregts ontkent naweeën EK- succes Michels Elliott start op 800 meter LONDEN (Reuter) - Sebastian Coe maakt geen deel uit van de Britse atletiekploeg voor de Olympische Zomerspelen in Seoul. De tweevoudig Olympisch kampioen óp de 1500 meter, die in het weekeinde tijdens de kwalificatiewedstrijden in Birmingham een startbewijs voor de 1500 meter miste, heeft vergeefs zijn hoop gevestigd op de Olympische keuzeheren, die nog een derde loper voor de 800 meter moesten aanwijzen. De Britse selectiecommissie be sloot gisteren in Londen die reste rende plaats aan Peter Elliott te vergeven. Naast Elliott komen ook hoopte dat de selectiecommissie hem de derde startplaats op de 1500 meter zou gunnen. Na enkele zwakke wedstrijden op de langere Steve Cram en Tom McKean uit op afstand wijzigde hij zijn de 800 meter. Cram, die i ham de race op de 800 meter ver koos, werd als derde loper aange wezen voor de 1500 meter. Elliott en Steve Crabb hadden zich op de baan al geplaatst. De beslissing van de selectie commissie nam maandag uren in beslag. Tony Ward, woordvoerder van de Britse atletiekbond, ver klaarde ten overvloede dat de keu- In Birmingham kwam Coe toch uit op de 1500 meter, maar hij werd in de series als uitgeschakeld. Voor Elliott betekende de beslis sing gerechtigheid. Vier jaar gele den versloeg hij Coe bij de Britse trials voor de Spelen in Los Ange-' les, maar destijds werd Coe geko zen. „Ik zou teleurgesteld zijn a)s de commissie opnieuw de voor keur aan Coe had gegeven", rea- ze niet zo simpel was geweest. „Er geerde Elliott maandag. „Het is e_.. is lange tijd gesproken over Elliott prettig gevoel dat de leden zoveel en Coe. De commissieleden heb- vertrouwen in mij hebben. In Se- ben met Coe contact opgenomen oul zal ik de verwachtingen moe- en hem gevraagd naar de oorzaak ten waarmaken." van zijn huidige vormcrisis. Na uit voerig beraad gaf de commissie toch de voorkeur aan Elliott, win naar van het zilver tijdens de laatste wereldtitelstrijd en de hui dige nummer twee van de Britse ranglijst", verduidelijkte Ward het standpunt van de betrokken leden. Coe weigerde tijdens de kwalifi catiewedstrijden op zowel de 800 als 1500 meter te starten. De 31-jari- ge atleet wilde zich aanvankelijk alleen op de 800 meter bewijzen en MALMÖ (Reuter) - Florence Grif fith-Joyner heeft haar eerste Eu ropese optreden van dit seizoen gisteravond bij internationale wed strijden in Malmö winnend afge sloten. De Amerikaanse sprintster, die op 16 juli in Indianapolis bij de Amerikaanse selectiewedstrijden voor de Olympische Zomerspelen het wereldrecord op de 100 meter op 10,49 seconden bracht, behoef de zich nauwelijks in te spannen om haar concurrentes voor te blij- Haar tijd, 11,10 seconden, bleef achter bij de hoog gespannen ver wachtingen. Griffith had een niet al te beste start. Julieth Cuthbert uit Jamaica bleef met 11,23 het dichtst in de buurt van de 28-jarige vedette. De derde plaats was voor Griffith' land- en trainingsgenote Danette Young (11,27). Edwin Moses won zijn speciali teit, de 400 meter horden, in 47,89 seconden. De Amerikaan wees de Senegalees Amadou Dia Ba terug, die hem vorige week in La Coruna nog knap had bedreigd. Derde werd de Amerikaan Patrick McG- hee. Met 47,37 voert Moses de we reldranglijst van dit seizoen aan. Steve Lewis maakte indruk door de 400 meter vlak zonder zichtbare inspanning te winnen in 44,75 se conden. In Indianapolis had de jeugdwereldrecordhouder vorige maand zijn beste tijd op 44,11 ge bracht. Op de 400 meter horden leed Gretha Tromp haar eerste neder laag van het seizoen. De atlete van Hera uit Heerhugowaard eindigde achter Judy Brown-King als twee de. Tromp noteerde 56,43 secon den, 35-honderdste seconde lang zamer dan de Amerikaanse Brown, die tijdens de wereldtitelstrijd in Rome achtste werd. Tromp slaagde er niet in voor de tweede keer te voldoen aan de A-li miet voor de Olympische Spelen. Vorige week verbeterde de dit sei zoen doorgebroken Noordholland se tijdens wedstrijden in Hechtel voor de derde keer in drie weken het nationaal record: 55,59 secon den. Zij moet tenminste nog een keer 55,70 lopen om zich te verze keren van een startbewijs voor de Spelen. Tijdens de Adriaan Paulen Memorial, zondag in Hengelo, treft Tromp de Amerikaanse atlete op-, Alesanco weer op vrije voeten ARNHEM (GPD) - De aanvoerder van de Spaanse voetbalclub FC Barcelona, de 32-jarige Alexanco, is door de Arnhemse rechter-com- missaris weer op vrije voeten ge steld. Dit tegen de eis van de offi cier van justitie in, die een zesdaag se verlenging van de in verzeke ringstelling had gevraagd. Alexan co was afgelopen donderdag door de Arnhemse gemeentepolitie aan gehouden, omdat hij een 21-jarig meisje op het Sportcentrum Pa pendal zou hebben verkracht. Volgens rechter-commissaris mr. H. den Tonkelaar, is er geen sprake van ernstige bezwaren te gen de verdachte. De officier van justitie meent echter dat Alexanco zich schuldig heeft gemaakt aan verkrachting en ontucht. De rechter-commissaris wees de vordering van de officier af en ge lastte onmiddellijke invrijheidstel ling. Volgens Alexanco's advocaat, mr. M.H.M. Boekhorst was de be wijslast van de officier van justitie onvoldoende om de Baskische voetbalspeler vast te houden. Als een volleerd diplomaat was het commentaar van Coe op de af wijzing even uitvoerig als nietszeg gend. „Ten eerste betekent dit voor mij een grote teleurstelling. Ten tweede wens ik allen die wel zijn gekozen succes, een goede gezond heid en een sterke vorm. Deze atle ten is de hoogste eer ten deel geval len: je land vertegenwoordigen tij dens de Olympische Spelen." Coe wilde maandag niets meer zeggen over de omstreden selectie- wijze. Hij verklaarde in training te blijven tot het einde van het sei zoen en zoals voorzien deel te ne men aan de internationale wed strijden, die op woensdag 17 au gustus in Zürich worden gehou den. De Britse atletiekselectie voor de Olympische Zomerspelen in Seoul ziet er als volgt uit: mannen 100 m: Christie, Williams en Regis 200 m: Christie, Regis en Rosswess, 400 m: Redmond, Bennett en Whittle, 800 m: Cram, Elliott en McKean, 1500 m: Cram, Crabb en Elliott, 5000 m: Buckner, Staines en Mar tin, 10.000 m: Binns, McLeod en Martin, marathon: Jones, Forster en Spedding, 3000 steeple: Row- ALMERE (GPD) - De bondscoaches Gijs van Heumen (vrouwen) en Hans Jorritsma (mannen) be ginnen met tegengestelde gevoelens aan het pré-olympisch hockeytoernooi, dat deze week in het Amstelveense Wagenerstadion wordt afgewerkt. Terwijl voor Van Heumen het vierlandentoernooi op een ongelegen moment komt, vormt het vijflandenevenement voor zijn collega bij de mannen een ideaal mikpunt om zich na de succesvolle stage in Seoul en Australië met zijn team voor eigen publiek te presenteren. land, Hackney en Wedderburn, 110 cobs horden: Jackson, Ridgeon en Jar- rett, 400 horden: Robertson, Aka- busi en Harries, hoog: Parsons en Grant, ver: Faulkner, Forsythe en King, hinkstap: Herbert, Samuels en Richard Edwards, kogelstoten: Paul Edwards, kogelslingeren: Smith en Mileham, speer: Ottley, Bradstock en Hill, tienkamp: Thompson en Kruger 20 km snel wandelen: McCombie en Mad Stuart, 400 Keough, Beckford en Hall, 800 m: Wade, BAiley en Edwards, 1500 m: Wade, Bailey en Cahill, 3000 m: Murray, Hunter en Sly, 10.000 m: McColgan en Tooby marathon: Welch, Ford en Tooby, 110 horden: Gunnell, Skeete en Jeal, 400 horen: Gunnell, McLaughlin en Laidlow, hoog: Boyle, Jennings en Davies ,ver: May en Berkely, kogelstoten: Oakes, Augee en Hanson-Nortey, docks, 50 km snelwandelen: Blagg speer: Whitbread, Sanderson „Ik ga niet meer experimenteren", merkte de technisch leider van het nationale herenteam aan de voor avond van het eerste duel tegen Spanje strijdvaardig op. „Dat stadi um hebben we gehad. Ik zal tel kens met de sterkste opstelling be ginnen. Ik wil dat iedereen voor ei gen publiek voluit gaat. Dit toer nooi is een uitstekend moment om te laten zien dat we onder druk kunnen presteren. Daarnaast krij gen we de komende week te maken met vier verschillende speelstijlen en dat levert ons informatie op, die met het oog op de Spelen, nog ui terst waardevol kan zijn". De vijf formaties, die in Amstel veen acte de presence geven (Cana da, Spanje, de Sovjetunie, Groot- Brittannië en Nederland) zijn straks alle in Seoul actief. Alleen Canada is een onbekende, „maar", verduidelijkt Jorritsma, „dat team zien we op de eerste dag al aan het werk". De geslaagde trip naar Zuidko- rea en Australië, waar in totaal ne gen wedstrijden werden gespeeld, maakte voor Jorritsma overigens Verlies FC Lisse HAARLEM - De zondagamateurs van FC Lisse maakten gisteren in het Haarlem-toernooi duidelijk dat ze nog aan het begin van de oefen campagne staan. In tegenstelling tot tegenstander Telstar 2 dat niet temin slechts een kleine overwin ning (2-1) boekte op de ploeg uit Lisse. De Velsenaren kwamen in de eerste helft op een 1-0 voorsprong, maar Ruud Warmerdam maakte nog voor de rust gelijk. Na de pauze stelde Telstar de winst veilig. Oefenprogramma vanavond: Lugdunum - FC Den Haag 2, Ha- zerswoudse Boys - Leiden, UDO - Bernardus, Meerburg - UVS- combinatie. Alle wedstrijden be ginnen om 19.00 uur. veel meer duidelijk. Naast de tech nische en taktische vooruitgang kwam de coach tijdens die stage tot de conclusie, dat zijn probeersel met Kampong-speler Gerard Smeekes (volgend seizoen bij KZ) als alternatieve strafcornerspecia list als mislukt moest worden be schouwd. Om die reden haalde hij vorige week 'de dissident van Mos kou', Patrick Faber terug. De Amsterdammer kwam tij dens het EK in de Russische hoofd stad in botsing met Jorritsma. Fa ber verweet de coach dat hem te weinig speeltijd was gegund. „We hebben in december vorig jaar het conflict opgelost en in januari heeft hij zich op eigen initatief weer be schikbaar gesteld. Smeekes kwam achteraf gezien internationaal toch te kort. Vandaar dat ik Faber heb teruggehaald. Faber weet wat hem te wachten staat. Als de corner in dit toernooi loopt, blijft hij op de bank", aldus Jorritsma, die verder de namen van aanvaller Robbert Delissen en derde doelman Egon Jesse van zijn definitieve olympi sche lijst schrapte. „Ik heb nu een gelijkwaardige groep én bank, dat wil zeggen wisselspelers, die op verschillende posities inzetbaar zijn". Voor de reservisten zijn er nog een paar gelegenheden om de eer ste keus te verdringen. Volgende week neemt Oranje deel aan een vierlandentoernooi in Luton, daar na volgen nog twee oefen-inter lands in Eindhoven tegen West- duitsland, waarna de groep ander halve week voor de Spelen afreist naar Japan om te acclimatiseren en er twee wedstrijden (tegen Canada en Japan) te spelen. Vrouwen Vrouwencoach Van Heumen heeft zijn definitieve keuze voor Seoul nog niet gemaakt. Zondag bracht hij de groep van negentien met twee speelsters (Alette Pos en Marjolein de Leeuw) terug, in af wachting van de uitslag van het ZEIST (GPD) Het weerzien met Oranje was wel even wennen, voor de spelers en de vaderlandse voetbalpers. Anderhalve maand na het eclatante EK-succes in West- duitsland was het een vreemde gewaarwording niet Rinus Michels maar Thijs Libregts te moeten aanhoren. „Die pe riode is afgesloten", hield hij eerst de spelers (zonder Gul- lit, Rijkaard en Van Basten) en vervolgens de journalisten voor. „Nu is het mijn beurt en staan we aan de poort van het WK. Niemand kan en mag van mij verwachten, dat ik een soort imitator van Michels word, niet in woord en niet in gebaar. Ik spreek mijn eigen taal en zal het op mijn eigen manier doen". gen Denemarken. Die wedstrijd was bedoeld als voorbereiding op de cruciale WK-interland tegen Westduitsland op 19 oktober in München. Daar zal het in de loop van het seizoen vermoedelijk niet bij blijven, ondanks alle goede voornem.ens en toezeggingen die Libregts zijn gedaan. Belofte Het is nog niet zo lang geleden, dat de voorbereiding van Oranje volledig in de war- werd gestuurd, doordat het sectiebestuur door de bocht ging voor Johan Cruijff en Ajax-Sparta toch werd ingehaald. Ook Libregts heeft bedongen dat er in de weekeinden voorafgaande aan de WK-kwalificatiewedstrij- 00den in de eredivisie niet gespeeld moeten verwerken. Doordat de zal worden, waardoor hij de moge- „Wij beseffen ons terdege", intro duceerde sectiebestuurder Klaas Nuninga de nieuwe bondscoach, „dat Thijs Libregts een hele moei lijke taak wacht. Wij hebben er ech ter alle vertrouwen in. Hij is een oud-voetballer, die zijn sporen als trainer bovendien ruimschoots heeft verdiend". Die ervaring zal hij hard nodig hebben, nu het top voetbal in Europa op de drempel staat van revolutionaire ontwikke lingen en PSV en het Nederlands elftal hebben geproefd aan de grote successen. Dat zou het voetbalkli maat in ons land de komende tijd wel eens drastisch kunnpn wijzi gen. Als bondscoach krijgt Libregts daar direct mee te maken. De eer ste tegenslag heeft hij inmiddels al spelers van AC Milan (Gullit, Rijk aard, Van Basten) en KV Mechelen (Erwin Koeman* Bosman) op 28 september clubverplichtingen hebben, heeft Libregts inmiddels lijkheid heeft de internationals, met uitzondering van het AC Milan-trio, telkens op de vrijdag en zaterdag naar Zeist te laten komen. Die belofte is iedereen echter v al een streep gehaald door de op slag vergeten als de competitie vriendschappeliike interland te- Snelle tijden zwemmers VS AUSTIN (RTR) - Op de eerste dag van de Amerikaanse selectiewed strijden zwemmen voor de Olympi sche Spelen zijn in Austin op drie afstanden nationale records ge sneuveld. De meeste indruk maak te de 16-jarige Janet Evans op de 400 meter wisselslag. De wereldre cordhoudster op de 400, 800 en 1500 meter vrije slag legde de 'per soonlijke estafette' af in 4.38,58. Het oude record stond sinds de Spelen van 1984 in Los Angeles met 4.39,24 op naam van Tracy Caulkins. Erika Hansen werd op afstand (4.42,37) tweede en plaatste zich eveneens voor Seoul. De andere twee Amerikaanse re cords kwamen voor rekening van Matt Biondi en Angel Meyers. door afgelastingen in de knel komt. „Dat verbied ik gewoon", hield Li bregts zich groot. „Maar een garan tie, die heb je in de voetballerij niet". Vanaf de dag (17 februari) dat de voormalige trainer van onder ande re Excelsior, PSV en Feyenoord vervroegd terugkeerde uit Grie kenland, heeft hij zich intens inge leefd in zijn nieuwe functie als technisch directeur van de KNVB. Met Michels heeft hij de structuur bij de voetbalbond grondig doorge sproken, hij bezocht de drie oefen wedstrijden van Wales, op 14 sep tember de eerste WK-tegenstander van Oranje, en bij de EK zag hü niet alleen het Nederlands elftal aan het werk maar bezocht hij ook alle wedstrijden van Westduitsland. „Bij de EK heb ik me bewust zeer afstandelijk opgesteld. Ik wilde niet de indruk wekken dat ik er graag bij wilde horen. In een krant las ik later een verhaal, dat ik rond liep als een kwijlende hond voor wie de spelers totaal geen aandacht i het rollen moeten houden. hadden. Zo was het dus per se niet". Als geen ander weet Libregts hoe zwaar de opgave is die hem wacht. Erg dankbaar is de taak im mers niet om een coach te moeten opvolgen die succes heeft en die derhalve op handen wordt gedra gen. „Maar laten we elkaar nou niets wijs maken", is de reactie van Libregts, „dat alles goed was en dat er niks fout is. Dat is me wat al te gemakkelijk. De inbreng van Mi chels is groot geweest, maar die pe riode is nu afgesloten. Mijn filoso fie is om wat goed is zo te laten en dat verder uit te bouwen, en verbe teringen aan te brengen waar dat noodzakelijk is. Ik zal ook niet als een olifant door de porceleinkast gaan, omdat ik zo nodig myn eigen visie neer moet zetten. Dat zou niet zo verstandig zijn. Tenslotte ben ik geen clubcoach". Over anderhalve week, wanneer de competitie in het betaalde voet bal officieel van start gaat, denkt Libregts alle 37 trainers te hebben bezocht. Daar begon hij mee op 18 juli, vanaf die dag trok als hij een soort reizend ambassadeur door het land. In de gesprekken met de trainers houdt Libregts zijn colle ga's in het clubvoetbal voor, dat de clubs het produkt aantrekkelijker moeten maken voor het publiek. „Het resultaat is nog altijd het be langrijkste", aldus de bondscoach, „maar de weg er naartoe kan op verschillende manieren. We zullen het produkt beter moeten verko pen, via avontuurlijk voetbal. Er zal daarnaast meer aandacht moe ten zijn voor de jeugd. Dat geldt net zo goed voor Zeist. Dat is belangrij ker dan het uitbaten van het EK- succes door Oranje overal in Euro pa te laten spelen. De basis zal bre der moeten worden, zodat het aan bod op termijn groter wordt". Jong Oranje Speciale aandacht krijgt ook Jong Oranje. Niet zoals in het verle den, toen de coaching van het scha duwelftal nog wel eens wisselde, heeft Libregts met Nol de Ruiter de afspraak gemaakt, dat hij de vaste coach van Jong Oranje is. Net als voor het A-elftal zullen er op de vrijdag en de zaterdag trainingssta ges worden gehouden en zullen de medisch onderzoek van Aletta van Manen. In de loop van vandaag be kijkt teamarts Bob Klicks of de er varen international voldoende her steld is van haar knie-operatie om de rest van de voorbereiding op de Spelen mee te maken. Voor de Bosschenaar komt het toernooi, waaraan vier landen (be halve Nederland, Spanje, de Sov jetunie, Groot-Brittannië) deelne men, te vroeg. In de aanloop naar de Spelen koos hij voor een andere trainingsopbouw dan zijn vakbroe der bij de mannen. Van Heumen gunde zijn internationals liefst zes weken vakantie en startte pas be gin juli met de voorbereiding. Zijn team zit derhalve nog midden in een opbouwfase en speelde de af gelopen twee weken slechts vier oefeninterlands. Twee in Dublin tegen Ierland (6-0 en 5-1) en twee in eigen land tegen Spanje (5-0 en 5-1). „De speelsters zijn de afgelopen anderhalve maand flink aangepakt en dus ook behoorlijk vermoeid. Pieken op dit toernooi is er voor ons niet bij", aldus de technisch lei der. Inspraak Toen de Koninklijke Nederland se Hockey Bond vorig jaar besloot om de traditie van één groot evene ment per jaar voort te zetten, was Van Heumen de eerste die gebruik maakte van de mogelijkheid om in spraak te krijgen in het deelne mersveld. Op zijn verzoek werd uit het grote aanbod slechts één olym- piaganger Groot-Brittannië, dat in Seoul in de poule van Nederland uitkomt uitgenodigd. „Ik hoef niet zo nodig", benadrukte de spoorleider van de olympisch-, we reld- en Europees kampioen giste ren. „Wij kunnen van die andere landen niets leren, maar zij wel van ons. Dat is het grote verschil met de mannen. Wij zijn de nummer één en zetten de toon. Ik heb boven dien geen zin tegen ploegen te spe len, zoals de Verenigde Staten of Canada. Die gaan er keihard in. Het gevaar van blessures is dan veel te groot. De enige risico wedstrijd is Groot-Brittannië, maar tegen één zo'n duel heb ik geen bezwaar". Ofschoon het toernooi, dat zeven olympische deelnemers telt, geen officiële titelstatus heeft, is de be langstelling groot. In de voorkoop zijn er al zo'n vijftienduizend kaar ten verkocht. De organisatie hoopt in zes dagen 25.000 toeschouwers binnen te krijgen. Het evenement is begroot op zeshonderdduizend gulden, waarvan het grootste deel wordt gedekt door sponsorgelden. AD HF.ESRF.F.N Rust yoor Becker TORONTO (Reuter) - Een ernstige voetblessure heeft Boris Becker genoodzaakt zich terug te trekken voor de open Canadese tennistitel- strijd, die gisteren is begonnen. De Westduitser, die zondag nog John Mcenroe versloeg in de eindstrijd van het toernooi in Indianapolis, wil de komende weken rust nemen om zijn aanwezigheid bij de open Amerikaanse kampioenschappen op Flushing Meadow niet in gevaar te brengen. Hedenavond 2 19.00 uur LUGDUNUM- J FC DEN HAAG 2 Sportpark J «aan de Oegstgeesterweg* Bondscoach Thijs Libregts (links) en zijn assistent Nol de Ruiter met deOranje-balvol leuzen die zij na het EK wedstrijden bij voorkeur in de re gio worden gespeeld. Libregts: „De Ruiter en ik hebben ook afge sproken, dat we niet alleen de ta lenten zullen afstropen bij de top clubs, maar dat we ook bij de min dere clubs gaan kijken. We willen ons voor Jong Oranje niet te veel enten op het bekende groepje spe lers, maar zorgen voor een breder scala". Om die reden komen er bin nenkort in Zeist 36 spelers bijeen, waaruit de kern voor Jong Oranje zal worden samengesteld. Het programma voor het Neder lands elftal ziet er voor dit seizoen als volgt uit: 14 september: Neder- land-Wales, 19 oktober: Westduits- land-Nederland, 16 november: Ita- lië-Nederland, 2 tot 7 januari: stage plus wedstrijd in Zuid-Europa, 22 maart: Nederland-Sovjetunie, 26 april: Nederland-Westduitsland, 31 mei: Finland-Nederland, medio ju ni: Uruguay-Nederland, vermoe delijk in Milaan. Met uitzondering van de trip in januari naar een Zuideuropees land zijn de spelers van AC Milan en KV Mechelen voor alle interlands beschikbaar. ALBERT GEESING DINSDAG 11.50-14.05 BBC 2: Cricket: Engeland- Caraibisch gebied. 14.30-15.00 SKY. Motor Sports News. 14.35-14.50 BBC 2: Cricket: vervolg. 14.50-17.00 BBC 1: Cricket: verslag van de vijfde testmatch tussen Engeland en het Caraïbisch gebied in het Oval-Sta- dion. 15.00-16.00 SKY: US College Football '87/'88: Texas AM-Baylor. 17.00-19.10 BBC 2: Cricket: Engeland- Caraibisch gebied. 18.50-19.40 BRT 1Zestien glorieuze da gen: documentaire serie over de Olympi sche Spelen van 1984 in Los Angeles. 21.30-21.58 SKY: Golf: The British Open For Women: hoogtepunten van het toer nooi wat van 28 tot 31 juli in Nottingham werd gespeeld. 22.35-23.35 Super: Motorraces. 23.00-23.30 BBC 2: Cricket: samenvat ting. WOENSDAG 11.20-13.50 BBC 2: Cricket: verslag van de halve finale om de Natwest Bank Tro phy. 14.35-16.50 BBC 2: Cricket: vervolg. 14.50-17.10 BBC 1: Cricket: vervolg. 15.00-16.00 SKY: US College Football '87/"88: Texas Christian University-Bay-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13