Wassenaarse olieproduktie al paar jaar bergafwaarts Ylietland is na 1990 een goed gevulde boterham' Nelisse blijft leider rolstoelmarathon Gemeente wil vier, vereniging zes lokalen in nieuwe school TROUWPLANNEN? VUL IN! DINSDAG S AUGUSTUS 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 11 Bejaarde door inbraak ziekenhuis in WARMOND - In twee bejaar denwoningen, gelegen op het bejaardencomplex Ludwina in Warmond, is gisteren tussen elf uur en kwart voor drie 's mid dags ingebroken. Er is een nog onbekende hoeveelheid aan geld en sieraden gestolen. De bewoonsters van beide woningen waren op het mo ment van de inbraak niet thuis. Toen de bewoonster van één van de woningen thuis kwam, schrok zij zodanig van de rava ge in haar huis dat zij met hart kloppingen moest worden op genomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Zij ligt nu nog steeds op de afdeling inten- Vermoedelijk hebben de da ders de voordeur met een schroevedraaier opengebro ken. Sluiting brengt ogenschijnlijk weinig veranderingen met zich mee Volgens de vereniging zijn er zes lokalen nodig, maar de gemeente lijke prognoses van de leerlingen aantallen in de de toekomst geven een lokaleiibehoefte van vier aan. Van een conflict is echter geen sprake. Het schoolbestuur is be reid de gemeentelijke berekenin gen te aanvaarden maar wil op één onderdeel nog terugkomen. B en W vinden dat de vereniging "een te rooskleurig beeld geeft van het toekomstige leerlingenaantal". B en W schrijven de raad: "Het schoolbestuur hanteert ons inziens een onjuiste berekening door het percentage te nemen van vier- en vijfjarigen en 25 procent van de zesjarigen. De wet spreekt over kinderen jonger dan zeven jaar". Het schoolbestuur komt uit op 169 leerlingen, de gemeente op 85. Eind juni is er overlegd tussen gemeente en schoolbestuur. Daar op volgde een brief van de vereni ging waarin deze stelt "geen pro blemen te hebben mei de gemeen telijke prognoses. Op één onder deel na. Het schoolbestuur wil daar nog op terug komen". De vereniging wil in 1990 haar zesklassige school met nevenruim- Vervolg van pagina 1) WASSENAAR Een half jaar voordat de Nederlandse Aardolie Maatschappij besloot het Wassenaarse veld te sluiten, heeft ze nog een nieuwe serie boringen verricht op het terrein aan de Rijksstraatweg achter motel Bijhorst. De boringen gingen ruim duizend meter dieper (2500 meter te gen 1400 meter), maar leverden niets op. wijken Mariahoeve en Marlot. Voorburg biedt, naast de spoor baan, olie in de Appelgaarde. Dat de NAM het over een Wasse naars veld heeft, heeft twee rede nen: de eerste put is in Wassenaar geslagen en de meeste olie ligt op het grondgebied van deze gemeen te. Zo tellen de lokaties Buurtweg en Zijdeweg respectievelijk 8 en 7 putten. Hoewel de putten soms dicht op elkaar staan, kunnen ze een groot ondergronds gebied be strijken door pijpen schuin in te brengen. Redelijk rijk Via dikke pijpleidingen wordt de omgepompte substantie naar het verzamel- en verwerkingsstation aan de Voorburgse Loolaan ver voerd, niet ver van station Ma- De conclusie was toen snel getrok ken voor het veld waar de opge pompte vloeistof voor 3,5 procent uit olie bestaat en voor 96,5 procent uit zeer zout water. Voor een klein deel wordt dat water, in gezuiverde toestand, op het riool geloosd. Het meeste water gaat weer terug de vindplaats in, via vijf pijpen die vroeger voor oliewinning werden gebruikt. Van de 43 oorspronkelijke put ten zijn er de laatste tijd nog slechts 32 in gebruik voor de winning. De putten liggen in Meyendel (langs de Meyendelse weg), achter de Buurtweg, langs de Laan van Koot, bij de Wittenburg (Rijksstraatweg), achter motel Bijhorst en in de buurt van de Zijdeweg. Ook in Den Haag zijn drie vindplaatsen: langs de Bezuidenhoutseweg en in de riahoeve. De olie bezinkt hier e.n wordt gewassen: de raffinaderijen van Shell en Esso in Pernis zouden ander? kapotdraaien op de per trein aangevoerde ruwe olie. Vanaf 1985 is de Wassenaarse produktie snel bergafwaarts ge gaan: een hoeveelheid olie vult zich nu eenmaal niet aan en op een gegeven moment komt de vraag op of het zinnig is de laatste restjes op te zuigen uit het gesteente. Het ant woord is inmiddels 'nee', nadat in 30 jaar in totaal 7,4 miljoen kubieke meter 'Wassenaarse olie' uit de grondlagen is gekomen. Woord voerders van de NAM spreken dan ook over een "redelijk rijk veld: De olie is er nooit uitgespoten, maar winning was rendabel, zeker in een tijd met hoge olieprijzen". Aangezicht Op het eerste gezicht zal er wei nig veranderen door de sluiting. Volgens een woordvoerder telt Wassenaar vooral ondergrondse pompen. Het aangezicht van derge lijke vindplaatsen wordt bepaald door een flink stuk asfalt en enkele hekjes, vaak 'ingepast in de na tuur'. Wat er zal gebeuren WEERT - Huub Nelifese heeft gisteren zijn 'gele trui' in de internationale bloemenmarathon voor rolstoelrijders behouden. De wheeler uit Maassluis won de bergkoers op de Cauberg en behaalde in de tijdrit in Molenbeersel en het criterium in Weert de tweede plaats. Vooral voor de klimkoers op de Cauberg in het Limburgse Valkenburg bestond veel belangstel ling van het publiek. Vólgens de organisatorerf stonden er tussen de 4500 en 5000 toeschouwers langs de route. In de A-klasse werden Peter Barbier uit Hoogvliet en Gerard de Witte uit het Belgische Wetteren na Nelisse tweede en deïde. Michel Jonk man uit Oude Wetering werd achtste. Christian Demoulin uit Charneux (België) werd eerste op de Cauberg in de B-klasse. De eerste plaats in de tijdrit in de grensplaats Molenbeersel was voor Johan Eerdekens. Kurt de Weerdt uit het Belgische Pepingen won in de B-categorie. John van Buren uit Bodegraven won verrassend het criterium in de A-groep in Weert. Nelisse werd tweede. In de B-categorie was de zege voor Kurt de Weerdt. Frans van Niekerk had met tegenslag te kampen en eindigde op de, 17e plaats. In het algemeen klassement gaat Nelisse aan de leiding. Luc van Landeghem uit Kruibeke in België staat tweede en is tevens de drager van de 'bolletjes trui'. Arco de Graaf is derde. Dank zij zijn overwin ning in Weert is Van Buren opgerukt naar de vierde plaats. Michel Jonkman staat vijfde. Piet van Dijk uit Honselersdijk leidt in de B-klassè, terwijl Frans van Niekerk derde staat. hier 'economisch haalbare' hoe veelheden aardgas worden gevon den, is nog moeilijk te zeggen. De geologen van de NAM Weten tamelijk nauwkeurig hoe de aard lagen verlopen, maar blijven - al borende - profielen bijstellen. Wat olie betreft geven ze in Wassenaar de hoop op en worden de pijpen de finitief dichtgesementeerd, zoals dat heet. In Moerkapelle was het twee jaar geleden wat minder defi nitief: daar werd de produktie ge staakt tot de olieprijs winning weer rendabel maakt. Botsing tussen twee fietsers ZOETERWOUDE - Een 47-jarige inwoonster uit Zoetermeer is gis termiddag om twee uur bij een aan rijding op de Produktieweg in Zoe- terwoude gewond geraakt. Ver moedelijk heeft zij een gebroken sleutelbeen. Het ongeluk gebeurde, toen een kraanwagen uit tegenovergestelde richting kwam aanrijden. De vrouw uit Zoetermeer reed op haar fiets, maar schrok zo van de aanko mende wagen dat zij de macht over het stuur verloor. Zij botste tegen een voor haar uit rijdende fietser op en kwam ongelukkig ten val. De andere fietser, wiens identiteit niet bekend is, raakte niet gewond. Acht autokraken LEIDEN - Bij de Leidse politie is gisteren aangifte gedaan van een achttal auto-inbraken in verschil lende delen van de stad. In de meeste gevallen hadden de inbre kers het voorzien op de radiocas setterecorder. Uit een auto in de Sophiastraat werd een grote hoe veelheid gereedschap weggeno men met een waarde van enkele duizenden guldens. Ondernemers recreatiegebied wachten op aanleg toegangsweg, brug en nieuwe attracties De voormalige kleuterschool Triangel aan de Laan van Oostergeest zal hoogstwaarschijnlijk het gebouw voor de Warmondse openbare basisschool worden. (toto Wim Dijkman) WARMOND - De gemeente Warmond en het bestuur van de Vereniging Algemene School Warmond verschillen van mening over het aantal benodigde lokalen van de nieuwe, derde basisschool in het dorp. te kunnen betrekken. B en W vra gen de gemeenteraad de aanvraag van de vereniging in het "huisves tingsoverzicht 1990-1993" op te ne- B en W verklaren dat de vereni ging aan alle voorwaarden voor vermelding in het huisvestings overzicht voldoet. De wet schrijft voor dat aannemelijk moet zijn ge maakt dat een bijzondere school (een school die niet door de ge meente wordt bestuurd) onmiddel lijk na de voorgestelde datum van opening zal worden bezocht door dertig leerlingen die jonger dan ze ven jaar zijn. De vereniging heeft inmiddels handtekeningenlijsten overlegd waaruit blijkt dat er van de 46 leerlingen 32 zijn die op 1 au gustus 1988 jonger dan zeven jaar zijn. De nieuwe school dient wat de vereniging betreft op 1 augustus volgend jaar te beginnen. Volgens prognoses van de gemeente zijn er het eerste schooljaar twee lokalen nodig. B en W van Warmond willen het verzoek van de vereniging om gebruik te maken van de voormali ge kleuterschool Triangel aan de Laan van Oostergeest 4, honoreren. Dit gebouwtje, dat vroeger hoor de bij de protestants-christelijke Oostergeestschool, bestaat uit één speellokaal en twee werklokalen, "die naar wordt aangenomen ge schikt te maken zijn voor de Alge mene School Warmond", aldus B en W. Na het eerste schooljaar zullen er dan nieuwe voorzieningen nodig zijn. Ingewijden hebben al eens ge wezen op de mogelijkheid het ge- bouw te gebruiken dat de rooms- katholieke Leerhoeve-basischool achterlaat zodra de integratiever bouwing met de Hummelburcht aan de Herenweg een feit is. Maar bekend is dat de gemeente voorne mens is na 1990 weer woningen te gaan bouwen en het gebiedje bij de sportzaal de Klim-Op en de Leer- hoeve-school is één van de plekken die de gemeentebestuurders op het oog hebben. ZOETERWOUDE/V OORSCHO TEN - Als goudzoekers voor de goldrush wachten de ondernemers rond recreatiegebied Vlietland op de aanleg van een toegangsweg, de brug over de Vliet en nieuwe at tracties. Zoals een goudzoeker weet dat de vondsten rijk maken, weten de dames en heren dat er na 1990 een "goed gevulde boterham inzit". Gek genoeg brengen de slechte zomers dat droombeeld dichterbij. door Paul van der Kooij Omdat het aantal bezoekers deze maanden regelmatig onder de 50 per dag blijft en het 'maatschappe lijk rendement' laag is, zou de pro vincie steeds beter inzien dat er meer nodig is om mensen te laten genieten van de flinke Vlietland-in- vesteringen. Wat er - met dit re genachtige klimaat - het beste kan komen, onderzoekt adviesbureau De Vries en partners momenteel. "Je kunt nu eenmaal niet zomaar tientallen miljoenen vrijmaken zonder te weten hoeveel het ople vert", legt Bart Carpentier Altiiig uit! Hij is algemeen directeur van Vlietland bv, de club die de com- i merciële rechten heeft van het re creatiegebied tussen de rijksweg Amsterdam-Rotterdam en de Vliet bij Voorschoten. Op verzoek van provincie en bv onderzoekt het adviesbureau de 'potentie' van het gebied en bere kent het de kosten van 'realisatie en exploitatie'. Ook kijken de advi seurs 'hoeveel ruimte dergelijke plannen opslokken en of dat past in het 300 hectare grote 'plange bied' met een rustig deel, een druk deel en een overgangszone. Publiekstrekker De Vries en partners moeten met een goede publiekstrekker komen en met faciliteiten voor 'actieve sportbeoefening', het héle jaar door. Voorzieningen voor squash, tennis en bowling staan op het ver langlijstje. Tevens is met vele golf clubs en -instanties over een 18 holes golfbaan gesproken. Bij ver- blijfsaccommodatie kan het om een kampeerterrein of stacaravan- gebied gaan, maar ook om bijvoor beeld appartementen of zelfs een hotel. Een tropisch zwembad, waar vorig jaar nog sprake van was, lijkt Carpentier onwaarschijnlijk. De concurrentie in die branche zou nu al moordend zijn en de plannenma kers willen niet dat Vlietland weer standen gaat oproepen. Eind deze maand is een afslui tende bespreking gepland over de marktverkenning, planvisie en projectbeoordeling. Kort daarop wil de eigenaar van het gebied, de provincie, spijkers met koppen slaan met erfpachters en gemeen ten als Zoeterwoude, Leidschen- dam en Voorschoten. Tot dat moment blijft de provin cie op de vlakte. Zo maakte gede puteerde P. van Heemst afgelopen zondag bij de triathlon geen enkele toespeling op de dingen die komen gaan. Gelukkig zijn de provinciale bedoelingen onlangs vastgelegd in een reeks 'uitgangspunten'. Als het aan de overheid ligt, komen er meer mensen op meer verschillen de momenten. Goed gesitueerden, minder goed gesitueerden, jonge ren, ouderen, gehandicapten en ge zonde mensen voor luxe activitei ten, low-budget activiteiten en gra tis activiteiten. "De openbaarheid is (mede) uit gangspunt", heet dat. De idee dat alles in Vlietland openbaar moet zijn heeft het bestuur van Zuid- Holland al eerder later varen. Men wil dat de bezoekers de opbreng sten opschroeven en de exploita tielasten omlaagbrengen. Als het even kan besteedt de provincie het onderhoud uit en krijgt ze boven dien nog de nodige opbrengsten van de erfpachters. Onderhoud Op dit moment is ze jaarlijks zo'n 200.000 gulden kwijt aan Vlietland- onderhoud en beheer. De helft van dat bedrag wórdt gedekt door de exploitanten, zo rekent Carpentier Alting voor. Hij kan het weten om dat alle exploitaties in het gebied via hem en zijn part-time compag non Ruud van Spronsen lopen. Op dit moment wordt in het 300 hecta re grote gebied 12 hectare echt ge ëxploiteerd. De bv pacht de lap per vierkante meter en draagt een per centage van de omzet af. Het bewuste gebied ligt aan de drukke, Zoeterwoudse kant van Vlietland en biedt plaats aan een zeil- en motorhaven, een opslag- B. Carpentier Alting op 'zijn' surfstrand in recreatiegebied Vlietland. In de verte de opslagloods voor surfplan ken. Rechts achter de bomen het fietspad en de Vliet. (foto Holvast) plaats voor surfplanken, een surf en zeilschool en een paviljoen. Ook op de surf-, zwem- en nudisten- stranden en langs de speelvijvers en het midgetgolfbaantje staan de nodige eet- en drinktentjes. Veel van de werkzaamheden heeft Carpentier Alting op de een of andere manier uit handen gege ven, zoals de particuliere scheeps- reparatiewerf, de motorbotenha- ven van de Watersportvereniging Leidschendam en omstreken, de midgetgolfbaan en een aantal tentjes op de verschillende stran den. Voor de zeil- en surfschool heeft de bv instructeurs aangetrok ken, het paviljoen wordt op provi siebasis beheerd en voor de surf- stalling en zeilbotenhaven zijn part-timers ("de personeelslasten zijn moordend in Nederland"). De erfpachter ontvangt pacht sommen en/of winstpercentages, controleert en houdt gelukkig veel tijd over om met beleggers en grote concerns over de grootse plannen te praten. De ex-student met zijn onafscheidelijke glimlach en eeu wig enthousiasme heeft het over 'bovenlokale en bovenregionale as pecten', 'een magneetfunctie' en het 'onderling versterkend laten zijn van de verschillende onderde len'. Volgens de Vlietlander zijn de grote jongens "heel erg geïnteres seerd" en wordt vrij concreet ge praat over "een financiële inbreng en een inbreng op het gebied van management of exploitatie". In het ene uiterste geven de heren het geld en moet Carpentier Alting het verder maar uitzoeken, in het ande re uiterste blijft bijna alles in de handen van de ander en trekt hij pacht. De tussenvormen zijn legio, maar de namen van de gespreks partners blijven geheim. De hard heid van het een en ander valt dus moeilijk te controleren. In alle eerlijkheid verbaast Car pentier Alting zich wel over het en thousiasme voor recreatie: "Veel beleggers staan niet bij voorbaat te juichen als het woord recreatie valt. Volgens deskundigen zou het een riskante belegging zijn en is lang niet altijd een rendement van vier tot zes procent verzekerd". Onbereikbaar Volgens Bart Carpentier Alting scoort het project-Vlietland goed door de omvang van het gebied ("even lang als de Kaag en met veel groen") de perfecte ligging ("zes miljoen mensen in de directe om geving") en de weelderige aanleg door de provincie. Deze overheid wil op drukke dagen zo'n 15.000 mensen opvangen en hoopt ook op andere dagen op een flinke toe stroom. De parkeergelegenheid is nu al berekend op 15 tot 20.000 bezoe kers. maar op mooie dagen blijft de score nog onder de 10.000. Politie, reddingsbrigade, EHBO, exploi tant en provincie zijn daar una niem over. "Het gebied is ronduit slecht bereikbaar in drukke tij den", verklaart de man van de bv. De Vlietweg is snel verstopt en wachttijden voor het pontje over de Vliet lopen op. Voor de rest is Carpentier Alting "zeer tevreden" over 'zijgf provin cie en roemt hij vooral naar snel heid van handelen: "Viter jaar gele den stond hier alleen een pavil- joentje en nu zijn we vrij ver met onze plannen". Veel dankt hij aan het "nieuwe realisme": "Je kunt wel allerlei geweldige ideologieën aanhangen, maar als je met de in schakeling van de commercie je doelen op een efficiëntere en goed kopere manier kunt bereiken...." De provincie zou dat steeds beter beseffen en kan dat begrip in da den omzetten door de bv Vlietland "naar behoren te belonen voor haar risico". Het adviesbureau zal aan geven welke maximale lasten de exploitaties kunnen hebben en de provincie moet vervolgens niet overvragen: "Wij willen miljoenen investeren, maar als het mis gaat zijn wjj de klos. Wij steken de nek uit en de provincie heeft de baten; niet de kosten". Tot nu toe investeerde de provin cie 20 miljoen in Vlietland en heeft ze tien miljoen gulden gereser veerd voor de ontsluiting: een brug over de Vliet bij de Voorschotense ijsbaan en een weg die bij de Leids- /Zoeterwoudse Europaweg aan sluit op de rijksweg A4 (Rotter dam-Amsterdam). In 1990 moeten de verbindingen in gebruik wor den genomen en de voorbereiden de werkzaamheden zouden nog steeds op schema liggen. De bv stopte, samen met onder erfpachters, 2 miljoefi in al die din gen waar geld voor wordt ge vraagd. Vooral het uitgraven van de havens en de aanleg van de scheepsreparatiewerf en loodsen voor surfplanken kostten veel geld. Voor de rest staan er nogal wat pro visorische bouwsels, in afwachting van het grotere werk. Als je van plan bent om te gaan trou wen, of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad, Maar ook namens een groot aantal andere, voor aanstaande nationale bedrijven. Ge presenteerd, door een hostess van de Felicitatiedienst. Je ontvangt niet alleen cadeau's, maar ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel, heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur. Vul daarom snel de bon in en stuur hem in een open enveloppe naar het Leidsch/Alphens Dagblad T.a.v. Els Rietveld Postbus 54, 2300 AB Lelden Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! (A) Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruid: Adres: Postc/PlaatsL .1 v&ï Telefoon: Toek.adres: «SS? Naam bruidegom: i.c»l. Adres: Postcode: Woonplaats: 1,;.,..,..:, Telefoon: Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk: '.SiSEEL

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11