'Mijn creaties verkopen ze echt overal' Meer bussen tussen Alphen en Schiphol Tegelschilder Piet Francken houdt van 'speciale opdrachten' Villapark in aanbouw Verbeteren voetbalvelden kost Katwijk 80.000 gulden PAGINA 10 REGIO DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 wikkeling die je doormaakt door jarenlang bezig te zijn'. Koudekerk werd op een gegeven moment te klein voor Francken, die ook olieverfschilderijen maakt en aquarellen. Hij ging op zoek naar een bedrijf dat 'meer kon doen' met zijn werk en belandde bij Focke Meltzer in Amsterdam en Scheveningen. "Zij verkopen sinds jaren mijn creaties echt over de hele wereld". Karin Francken leeft enorm mee met het succes van haar man Piet. "Zij is nu alweer twaalf jaar mijn inspiratie. Ze stond", vertelt de schilder, "te juichen toen ik een paar weken geleden een brief ont ving van een Japans bedrijf met het verzoek mijn werk bij hen on der te brengen. Het bedrijf be schikt over een aantal galeries in Tokio". Francken laat weten dat er inmiddels een collectie van zijn werk onderweg is naar Tokio. "Het gaat in hoofdzaak om de tegels". Volgens de Koudekerker staan schepen van de Verenigde Oostin- dische Compagnie (VOC) op dit moment volop in de belangstelling in Japan. De tegels van Francken vertonen afbeeldingen van die ou de zeilschepen en de Japanners zijn daarin geïnteresseerd. Vol spanning kijkt het echtpaar uit naar berichten uit het land van de rijzende zon. "Karin en ik zien dit als een uitdaging. We merken wel wat het wordt en ondertussen gaan we gewoon door". Amerika In het atelier van de kunstschil der hangen veel schilderijen en ta bleaus van zijn hand. Maar alles valt in het niet bij een levensgroot tegeltableau. "Holland-promotie", vindt hij dat. "Het is gemaakt in op dracht van een Hollandse familie De Jong die in Californië woont en met wie ik al meer dan twintig jaar contact heb. "Het is allemaal bet- gonnen met een geboortetegeltje en nu heb ik dus dit tableau van 72 tegels gemaakt". Het werkstuk zal KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Kunstschilder Piet Francken gaf dertig jaar geleden de zekerheid van een vast salaris op om zelfstan dig te gaan werken. Zijn ideaal was het uitvoeren van 'speciale op drachten'. Na een moeilijke begin periode kan hij nu tevreden zijn, want zijn werk hangt overal ter we reld. Hij beschilderde tegels voor Arabieren en Japanners, maar ook voor prinses Juliana. "Mijn vrouw vraagt zich weieens af waar dat ta bleau nu hangt". door Nell Bruynes de gevel van een zuivelbedrijf in Amerika verfraaien. De kunstschilder is, al met al, best tevreden over de resultaten die hij heeft behaald in de afgelo pen dertig jaar. "Het enige nadeel van mijn manier van werken is dat ik mijn atelier aan huis heb. Dat geeft bij de mensen nog weieens problemen. Dat is echter helemaal niet nodig want iedereeh kan ge woon binnen lopen". Francken leidt een druk leven, maar toch komt het nog weieens voor dat ie mand vraagt, als hij met zijn hond wandelt door het park: 'Doe jij ei genlijk nog wat of werk je niet meer?'. Francken (58) is een geboren Kou dekerken Op de lagere school kon hij 'wel aardig tekenen', vindt hij zelf. Laatst herinnerde een vroege re klasgenoot hem er nog aan dat Piet Francken als enige van de klas een tekenschrift kreeg van de meester. Dat was bijzonder, want het was oorlog en schriften waren schaars. Na de langere school werd Piet Francken leerling-tegelschilder in Utrecht. Hij werd opgeleid voor het oud-ambachtelijk tegelschilde ren. "Nu zijn er natuurlijk moder nere technieken", vertelt hij, "maar ik werd opgeleid voor het oude vak, ik leerde de regels van de oud- Hollandse tegelschilderkunst. Die stamt uit de zeventiende eeuw". Francken volgde ook de avondop leiding van de kunstacademie. Vier jaar bleef hij in Utrecht. Daarna werkte hij bij verschillende andere ateliers. Zakenman Met het buitenland kreeg hij te maken toen hij werkte bij zijn laatste baas. die tegels exporteerde naar Amerika. Na een directie-wis seling nam Francken ontslag. Hij ging verder als zelfstandig schil der, maar hij bleef de Firma kunst werken leveren die naar Amerika werden geëxporteerd. "Na een Aan opdrachten geen gebrek voor Piet Francken. "Er is zelfs nog een Kou dekerks Rijngezicht naar een oliestaatje in Arabië gegaan paar jaar ben ik daar radicaal mee gestopt. De orders groeiden me bo ven het hoofd en ik werd gedwon gen om alles veel groter op te zet ten. Ik moest personeel aannne- men met al het werk dat daaraan vastzit, terwijl ik van nature niet zo'n zakenman ben". Bovendien wilde Francken geen massa-artike len maken. Zijn doel was 'speciale opdrachten uitvoeren'. De Koudekerker vertelt dat hij in het begin in de regio 'een beetje aan de weg ging timmeren'. Dat had succes want er kwamen opdrach ten binnen. Zo maakte hij een muur-reliëf voor het nieuwe kan toor van Spanbeton. En toen het Koudekerkse bejaardenhuis Rhijndael werd geopend, vervaar digde Francken een vijf meter lang tegeltableau, dat de historie van Koudekerk voorstelt. "Dat moet nu verdwijnen", merkt hij spijtig op, doelend op de sloop van het te huis. Hij kreeg ook van bedrijven uit de omtrek opdrachten om iets te maken voor relaties. "Er is zelfs nog een Koudekerks Rijngezicht naar een oliestaatje in Arabië ge gaan". Ook is er een tableau terechtge komen bij het Koninklijk Huis, weet Francken na enig nadenken. "Ik heb ooit in opdracht van de ge meente Moerkapelle een tegelta bleau geschilderd met een boerde rijtje aan de Rotte. Koningin Julia na had als kind op de Rotte ge schaatst. Ze kreeg het tableau ter gelegenheid van een bezoek aan Moerkapelle". Te klein Tegeltableaus maken is volgens de schilder een uitstervend beroep. "Het wordt nog wel gedaan, maar steeds minder". Het is een arbeids intensieve bezigheid. Francken: "Eerst maak je de schets en dan schilder je de voorstelling op bis cuit-tegels. Daarna volgen er nog behandleingen die nodig zijn voor het glazuur en na een bakproces in de oven bij een temperatuur van 1020 graden Celcius heb je een compleet afgewerkt produkt". Hij vertelt verder dat de kleuren die hij gebruikt vrij uniek zijn. De mensen vragen weieens: 'Hoe heb je dat gedaan?', maar volgens Francken is het 'gewoon een ont Holland-promotieop 72 tegeltjes. "Ik leerde de regels van de oud-Hollandse tegelschilderkunst". Alphenaar daagt gemeente voor rechter in gifaffaire Zegersloot ALPHEN AAN DEN RIJN - De hiervan grote financiële schade. Alphenaar A. Boestaman heeft de Hij heeft een advocaat in de arm gemeente laten dagvaarden voor nomen, die de gemeente voc de Haagse rechtbank in verband september heeft gedagvaard met de gifaffaire in het recreatiege- de Haagse rechter te verschijnen, bied Zegersloot. In het verleden Hij vordert een schadebedrag van, heeft hij van de gemeente een boer- op ëén gulden na, driehonderddui- derij met grond gekocht aan de zend gulden, of zoveel als deskun- Westkanaalweg, onmiddelijk gren- digen zullen vaststellen, zend aan de vroegere vuilstort plaats waar aan het eind van de ja- De gemeente gaat vooralsnog ren zeventig grote hoeveelheden niet op de eis tot schadevergoeding chemisch afval illegaal zijn ge- in. Eerst moeten de resultaten van dumpt. het onderzoek dat momenteel op Boestaman is daarover in hoge de gifbelt wordt uitgevoerd, be- mate verontrust en leidt als gevolg kend zijn. Nieuwe voorstellen Centraal Nederland ALPHEN AAN DEN RIJN Eind mei 1989 kan de busverbinding tus sen Alphen en Schiphol aanzien lijk worden verbeterd. In een con cept-voorstel van vervoermaat schappij Centraal Nederland aan de betrokken gemeenten (Alphen, Rijnsaterwoude en Leimuiden), de provincie en de RVI (rijksverkeers inspectie, onderdeel van het minis terie van verkeer en waterstaat) worden mogelijkheden aangege ven om lijn 197 (tussen Alphen en Schiphol-centrum) op werkdagen vaker te laten rijden, 's Avonds om 23.00 uur en tussen de middag zou een extra bus moeten vertrekken vanaf Schiphol-oost. Centraal Ne derland moet vóór 1 december toe stemming krijgen van de RVI om de voorstellen in het rooster voor het jaar 1989-'90 te kunnen door voeren. Het voorstel wordt gedaan naar aanleiding van een onderzoek naar de haalbaarheid en kosten van uit breiding van het aantal lijnen tus sen Schiphol en plaatsen waar veel werknemers van de luchthaven wonen. Definitieve voorstellen om de busverbindingen te verbeteren worden aan het einde van dit jaar verwacht. Uit het onderzoek van Centraal Nederland blijkt dat Alphen in trek is bij het personeel van de luchtha ven. Verhoudingsgewijs daalt het aantal werknemers van Schiphol dat woont in Amsterdam en Am stelveen. Daar tegenover staat dat steeds meer personeelsleden ko men uit Alphen, Haarlem, het Gooi en de bollenstreek. De meeste werknemers reizen met de auto. Het openbaar vervoer kan volgens de busmaatschappij alleen concur reren als het aantal directe busver bindingen wordt vergroot. Centraal Nederland concludeert dat het aantal busreizigers is afge nomen door de toenemende ver keersdruk bij Leimuiden, waar door 'de rijtijd van de bus steeds onbetrouwbaarder is geworden'. "Oplossing van het knelpunt Lei muiden is dan ook zeer gewenst", aldus de busmaatschappij, die van mening is dat de situatie daar niet mag verslechteren. Voorgesteld wordt 's morgens tussen vijf en acht uur acht bussen van Alphen naar Schiphol-cen trum te laten rijden. Om twee uur zou ook een bus moeten vertrek ken. Tussen drie en zes uur zouden zes bussen moeten rijden van Schiphol-centrum naar Alphen. Ook zou om kwart over elf 's avonds een bus naar Alphen moe ten gaan. De gemeente Alphen heeft het vervoersprobleem van en naar het vliegveld al enkele keren onder de aandacht van de busmaatschappij en de luchthaven Schiphol ge bracht. Burgemeester en wethou ders onderschrijven het belang van een goede verbinding met Schip hol, maar kan weinig actie onder nemen. Wel wordt geprobeerd in vloed uit te oefenen op de provin cie Noordholland, die een tweede brug bij Leimuiden gaat aanleg gen. Door technische en privaat rechtelijke problemen komt de tweede brug er echter pas geruime tijd na 1990. Dierenbescherming pleit voor gebruik scharrelprodukten NOORDWIJK De dierenbe scherming afdeling Noordwijk is begonnen met een promotie-actie voor het gebruik van scharrelpro dukten in de horeca. De actie wordt gehouden is samenwerking met de werkgroep Stichting Schar- relei. Onder het motto 'Daar kan de ho reca nii wijzer van worden', zijn er brieven en folders gestuurd naar alle horeca-bedrijven en brood- en banketbakkerijen in Noordwijk en N oordwijkerhout. Hetdoel van de promotie-actie is de horecabedrijven en bakkerijen er op attent te maken dat een groot deel van de consument de voor keur geeft aan produkten die op een diervriendelijke manier zijn verkregen. Dus geen eieren uit de zogenaamde legbatterijen of vlees van bijvoorbeeld kistkalveren. Ook wordt er in de folder informa tie gegeven over de verkrijgbaar heid van scharrelprodukten en de controle daarop. Vaders in actie tijdens de Alphense huttenbouwweek, die gisteren begon op het ijsbaanterrein. "Laat de ouders het zware werk maar doen". (foto Ben de Bruyni. ALPHEN AAN DEN RIJN - Zo'n 350 Alphenaartjes zijn gistermor gen begonnen met de bouw van hun eigen villapark op het ijsbaan terrein bij de rotonde in Alphen. De organisatie van de huttenbouw week had de ouders met klem ver zocht het timmeren aan de kinde ren over te laten. Toch werd ooglui kend toegelaten dat een fiks aantal vaders meehielp met de opbouw van de woningen. "Een kind van drie jaar kan nog niet alles", vertelde Thijs Wortman, voorzitter van de organisatie, ver goelijkend. "Dus laat de ouders het zware werk dan maar doen. En ze vinden het timmeren gewoon heel leuk. Ik heb wel eens voorgesteld om maar een huttenbouwweek voor volwassen te organiseren". Het voortbestaan van de Alphen se huttenbouwweek, die dit jaar voor het vijftiende jaar wordt ge houden, is nog onzeker. Wortman, de drijvende kracht achter de orga nisatie, legt de voorzittershamer neer. Na elf jaar zijn vakantie te ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 30-jarige automobilist uit Noorden is gisterochtend zwaar gewond ge raakt toen hij met zijn auto tegen een boom reed op de Steekterweg ter hoogte van de Akerboomseweg in Zwammerdam. Volgens de Bo- degraafse politie wilde de man ver moedelijk de Akerboomseweg in- hebben opgeofferd aan de hutten bouwweek wil hij nu ook wel eens wat weekjes weg. "Het wordt tijd dat de jongere garde de fakkel overneemt", vindt de voorzitter. "Maar ik vrees dat de jongeren wei nig trek hebben als ze horen wat er allemaal moet gebeuren voor zo'n week. Eigenlijk ben ik op zoek naar vijf of zes dwazen die een paar vrije weken in de organisatie willen ste ken". Hoewel Wortman jaarlijks het aantal deelnemers ziet teruglopen, vindt hij dat geen reden om met de huttenbouwweek op te houden. "Het is immers veel te leuk? Waar het aan ligt weet ik ook niet. Ik durf daar geen uitspraken over te doen. Ik ken genoeg mensen die met hun vakantie rekening houden met de huttenbouwweek". De Alphense huttenbouwers leg gen vandaag de laatste hand aan hun eigen stulpjes. Morgen voor zien ze de hutten van een fris verfje. De kinderen overnachten donder dag na de 'koopavond' in hun dorp. De hutten worden vrijdag gesloopt en overgebracht naar een terrein aan de Edisonweg, waar de brand erin gaat. Vanwege het benzinesta tion aan de Europasingel kan dat vreugdevuur niet op de ijsbaan plaatshebben. Vanmorgen is de jeugd van Rijp- wetering en Oud Ade begonnen met de bouw van een huttendorp op het terrein aan de H.P. van de Poellaan. Daar worden ook Open- Huis-activiteiten gehouden. Zo komt donderdag een clown op be zoek en staat voor donderdag avond een play-backshow op het programma. De kinderen blijven donderdagnacht in de hutten sla pen en worden de volgende mor gen getracteerd op een ontbijt. Automobilist zwaar gewond slaan. Door nog onbekende oor- meter doorschoot. De man werd uit zaak is de automobilist in de berm de auto geslingerd en is later over- terechtgekomen. Een gedeelte van gebracht naar het Bleuland-zieken- zijn auto bleef volgens de politie- huis in Gouda. Zijn toestand was woordvoerder 'tegen de boom zit- gistermiddag stabiel, ten', terwijl de rest ongeveer tien KATWIJK - Het verbeteren van de kwaliteit van de voetbalvelden op het sportpark De Krom in Kat wijk gaat 80.000 gulden kosten. Er moeten maatregelen worden geno men om de .wateroverlast te ver minderen. In de afgelopen seizoenen is het herhaaldelijk voorgekomen dat wedstrijden van de voetbalvereni ging Katwijk moesten worden af gelast omdat de velden onbèspeel- baar waren. Doordat de grasmat een bepaalde ronding heeft, loopt het water bij overvloedige regenval naar de zijkènten weg. Hier ont staan vervolgens grote plassen doordat de bodem onvoldoende water doorlaat en de afvoer naar de drainageleidingen stagneert. Man betrapt bij inbraak in auto NOORDWIJKERHOUT - Een 19- jarige man uit Leiden is vannacht in Noordwijkerhout op heterdaad betrapt bij een autokraak. Zijn metgezel slaagde er in aan de poli tie te ontkomen. De Leidenaar werd aangehou den in de Zeestraat. Een bewoner van deze straat waarschuwde de politie nadat hij gehoord had dat de achterruit van zijn wagen werd in geslagen. Uit de auto was nog niets ontvreemd, maar op straat trof de politie wel een radio-cassetterecor der aan die kennelijk uit een ande re wagen was gestolen. De politie sluit niet uit dat er van morgen nog meer aangiften van autodiefstal worden gedaan. Al aan het begin van 1986 kort na de oplevering van het door de Heidemij aangelegde complex kwamen ër klachten over de toe stand van de velden. De maatrege len die toen werden genomen blij ken in de praktijk niet het ge wenste effect te hebben gehad. De Heidemij heeft nu geadvi seerd de structuur van de bodem te verbeteren en de capaciteit van het drainagenet te vergroten. De eerst genoemde werkzaamheden kun nen gewóón tijdens het speelsei zoen worden afgewerkt, maar het aanleggen van extra drains moet gebeuren tijdens de winter- of zo merstop. Na deze ingreep zijn de velden namelijk vier tot zes weken onbespeelbaar. Voorgesteld wordt nu dan ook om de meest ingrijpen de werkzaamheden over twee jaar te spreiden. De plaatselijke raadcommissie voor vorming, recreatie en ontmoe ting spreekt zich vanavond over het plan uit. Zwemmer in moeilijkheden KATWIJK Bij het zwemmen in zee voor de Katwijkse Boulevard is gisteravond een 24-jarige man uit Apeldoorn in problemen gekomen. Hij werd door zijn zwager een in woner van Katwijk uit het water gehaald, waarna een wandelaar uit Leiden mond-op-mondbeademing toepaste. DINSDAG 9 AUGUSTUS Katwijk snelschaaktoernooi in strand paviljoen Willy Noord, aanvang 19.30 uur orgelconcert Herman van Vliet op het Batz-orgel van de Vredes- kerk, Voorstraat. Nieuwkoop vakantiespelen Open Huis: -19.00 uur tietscross. Noordwijk rondwandeling, onder deskun dige leiding, door historisch ge- WOENSDAG 10 AUGUSTUS Alphen huttenbouwweek op het voor malig ijsclubterrein. Katwijk duinwandeling olv een bos wachter, start om 10.00 uur bij de Soefi-tempel, Sportlaan. zomeravondzang mmv soliste Diny Knetsch in de Oude Kerk, Boulevard, aanvang 20.00 uur Leiderdorp project 'Middeleeuwen'. Ken- nemerduinen, voor 5 tot 12-jari- gen, van 10.00 tot 16.00 uur, Sjel- ter, Heemraadlaan. Nieuwkoop vakantiespelen Open Huis: om 9.00 uur sport en spel, om 13.30 uur varen op de plas, om 19.30 uur dj-wedstrijd. Noordwijk wandeling door de duinen en staatsbossen olv een gids, verza melen om 10.00 uur bij de mane ge. Northgodreef. doe-feest voor kinderen van 6 t/m 12 jaar in het Join-centrum, van 11.00 tot 15.00 uur. recreaqua '88, sportieve activi teiten in en rond het water, van 13.30 tot 16.30 uur in het Bollen- bad. piratenfeest voor de aanvang 18.00 uur in I- Duin. woensdagavondzangn leugd. Pniëlkoor uit Katwijk, aanvang 20.30 uur in de Hervormde Kerk, Hoofdstraat. Noordwijkerhout zomeravondviswedstrijd in de Leidsevaart nabij het station Lis- se, van 19.00 tot 21.00 uur. t 12 jaar met tal v activiteiten, thema: 'Wat is het f- een beestenboel', van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, om 14.00 en 15.30 huttenbouwweek met avond programma op het voormalig ijs clubterrein. 1 toeristenmarkt in het centrum, an 14.00 tot 21.00 uur. i straattekenen op de Taatedam, m 14.30 uur. 10.00 tot 11.15 uur Theater Stof fer en blik met 'Daar sta je dan', voor 4 tot 9-jarigen; van 10.00 tot 15.30 uur voor 12 tot 16-jarigen, i Sjelter, Heemraadlaan. Lisse orgelconcert door Henk van Putten, aanvang 20.15 in de Aga- thakerk. Nieuwkoop vakantiespelen Open Huis: om 10.00 uur kreatief voor 6 tot 8-jan- gen, om 14,00 uur kreatief voor 9 tot 12-jarigen. Noordwijk strandloop over 4 of 8 km, start om 19.30 uur bij Palace Promena-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10