Politie heeft handen vol aan speedboten DE KRANT MEE OP VAKANTIE Op noedels fiets je geen 260 'Steeds meer, steeds harder' Boegsprietlopen trekt hoop bekijks op brug Geladen atmosfeer in Noordwijk Nelisse voorop in rolstoelmarathon MAANDAG 8 AUGUSTUS 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 9 Inbraak via achterdeur LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan Van Hogendorp- straat in Leiden zijn een videore corder, antieke telefoon, een fo totoestel en twee horloges gesto len. Ook verdween er een geldbe drag van 1500 gulden. De daders kwamen de woning binnen door het forceren van de achterdeur. WARMOND - Vijftig mensen deden zaterdag mee aan het boegsprietlo pen tussen het vaste land en het eiland Koudenhoorn in Warmond. Onder luid gejoel van duizend tot twaalfhonderd toeschouwers, probeerden de deelnemers, balancerend op een smal stuk rondhout, droog de overkant te bereiken. Maar zeven mensen lukten het. De rest kreeg letterlijk een koude douche. De piepschuimen ijsschotsen vormden het grootste struikelblok voor de deelnemers. Struikelend, kruipend, op hun rug of buik schuivend, probeerden ze de boot, die op twaalf meter afstand van de kant lag, te be reiken. Na een paar seconden rust moest het laatste opstakel worden ge nomen: een twee meter lange paal of boegspriet. Van de zeven deelnemers die droog de overkant haalden, was Natasja Waarsenburg uit Warmond de snelste in 24 seconden. Haar zusje, Elkana, werd tweede in een tijd van 27 seconden. Derde werd de Warmonder Al- bert Montagna in 32 seconden. Opvallend was dat er in vergelijking met vorig jaar veel oudere deelne mers waren. Vakantiegangers meldden zich spontaan aan bij de organise rende Ondernemersvereniging Warmond. Volgens bestuurslid Vis heeft de Ondernemersvereniging veel reclame gemaakt voor het boegsprietlo pen. Een radiowagen heeft twee dagen de straten van Warmond door kruist en overal hingen aanplakbiljetten. Vis vond het prachtig dat juist de wat ouderen vertegenwoordigd waren bij het boegsprietlopen. "Ik dacht dat het zo langzamerhand een kinderfeest was geworden. Maar de oudste deelnemer was 59 jaar. Dat is toch een hele prestatie, hoewel hij niet droog de overkant heeft bereikt". Renners en deelnemers werkkamp Casa Materna onthaald in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De plaatsen Brig in Zwitser land en La Specia in Italië krijgen waarschijnlijk, in navolging van Zoeterwou de, een eigen werkgroep- Casa Materna. Naast enke le giften, veel aandacht in de pers en het plezier voor de deelnemers is dat het belangrijkste resultaat van de fietstocht die vijf tien Zoeterwoudenaren de afgelopen weken maakten naar het Napoli- taanse weeshuis Casa Ma terna. Afgelopen zaterdag wachtte de renners én de deelnemers aan het werkkamp een ontvangst in Zoeterwoude. Daartoe hesen de renners zich nog één keer in hun fietstenue en klommen ze in de pedalen. Het leeuwedeel van de terugreis was per touringcar vol bracht; de laatste kilometers werden op eigen kracht afgelegd. In Ons Huis werd de fietsers de rest van de maaltijd aangeboden die ze twee weken terug in het Duitse Böblingen door de neus geboord werd. Na een ontvangst door de burgemeester werd hen een maaltijd in een pizzeria aan geboden. Hoe vreemd echter: na het nuttigen van het voorgerecht en een glas wijn werd hen ver zocht de zaak weer te verlaten. "En op een paar noedels fiets je natuurlijk geen 260 kilome ter", aldus Henk Batelaan, deel nemer aan de fietstocht en be stuurslid van de werkgroep Casa Materna. "Dus werden op eigen kosten in een naburig etablisse ment de magen verder gevuld. Achteraf bleek er een misver stand te zijn geweest en werd als nog alles vergoed". Zaterdag werd alles in Ons Huis nog eens dunnetjes over ge- Bloemen voor de Zoeterwoudenaren die de afgelopen weken werkten en fietsen voor Casa Materna. Fami lieleden en bekenden stonden de werkers afgelopen zaterdag op te wachten bij Ons Huis. (foto Henk Bouwman). daan. Tijdens een maaltijd, waar men als hongerige wolven op aanviel, werden er truien uitge reikt voor de verschillende klas sementen die tijdens de tour werden bijgehouden. De werkkampers, zo kon wor den geconcludeerd, hadden mis schien iets teveel hooi op hun vork genomen. Zes woonappar temententen, een sportzaal en enkele kantoorruimtes werden opgeknapt, maar tegen het eind moest er iets worden afgeraffeld. De tweede week schoot de siësta er grotendeels bij in en ook de vrije dag kon niet meer worden opgenomen. Mede dankzij de hulp van de inmiddels gearri veerde fietsers kon alles toch nog naar tevredenheid worden afge rond. Uitgangspunt van de fiets tocht was, aldus Henk Batelaan, vooral veel aandacht vestigen op het Napolitaanse kindertehuis. Gezien de lijvige bundel krante artikelen die de renners als atten tie kregen aangeboden, was dat in ieder geval aan het thuisfront goed gelukt. Maar ook in de plaatsen die onderweg werden- aangedaan, haalden de fietsers vaak de lokale pers. Mensen kwamen daarop spontaan met giften, maar, en dat is belangrij ker, in minstens twee plaatsen werden mensen bereid gevon den daar ook de schouders eron der te zetten. In het Zwitserse Brig en in La Specia in Italië wor den, zoals het er nu uitziet, ook Casa Materna-werkgroepen op gericht. "We moeten snel contact opnemen", aldus Batelaan, "an ders verwatert het weer". "Als kleine gemeente", ver volgt de Zoeterwoudse stich tingsbestuurder, "schuilt je kracht niet zozeer in het geld dat je op tafel kunt brengen, als wel in de inzet en de manuren die je kunt leveren. Voor het grote geld zijn er landelijke comité's die op een hoger niveau aan fondswer ving doen. Het Nederlandse co mité onderhoudt contacten met allerlei instanties en bedrijven en is jaarlijks goed voor 300.000 gul den. En dan zijn er soortgelijke organisaties in een aantal andere landen. Het is duidelijk dat je daar als Zoeterwoude niet aan kune tippen. Maar met onze werkkampen en door Casa Ma terna onder de aandacht van ve len te brengen, zoals met de fiets tour is gebeurd, kunnen wij wel veel nuttig werk doen. Boven dien is met Futura '90 een zeer ambitieus plan bij de kop ge pakt". Prestatietocht Het is de bedoeling dat de Zoe terwoudse werkgroep in 1990 100.000 gulden bij elkaar heeft voor het vervangen van de kozij nen van het kindertehuis. Het volgende evenement dat het streefbedrag iets dichterbij moet brengen is de '24 uur van Zoeter woude', die op 16 en 17 septem ber plaatsvindt. Dit is een presta tietocht waaraan wielrenners in ploegen van twee kunnen deel nemen. Men wisselt elkaar dan om het uur af. Per ronde moeten zelf gezochte sponsors 50 cent betalen. Aangezien ieder koppel tussen de 700 en 1100 rondes moet afleggen, zal dit, mits er voldoende mensen meedoen, aardig wat geld in het laatje bren gen. WARMOND/REGIO De post Warmond van de rijkspolitie te water heeft dezer dagen haar handen vol aan veel overlast bezorgende speedboten. Een woordvoerder erkent dat het dweilen is met de kraan open en dat er van "repressief optreden" steeds minder sprake kan zijn. Daarvoor zijn er eenvoudigweg te veel speedboten en te weinig wateragenten. Het zou beter zijn om de regels aan te passen, meent de zegsman. Eén van de deelnemers van het boegsprietlopen in Warmond. Een koude douche was zijn deel... (foto Henk Bouwman) Afgelopen vrijdag deed zich op de Kagerplassen nabij het Sweiland een bijna-ramp voor. Twee 15-jari- ge Noordwijkerhouters die vreem de capriolen uithaalden, raakten te water. Hun boot voer met grote snelheid gewoon door. Er was in de boot geen zogeheten "dodemans- knop" aanwezig. Het liep goed af, al ergerden enige vissers zich groen en geel aan alle verwikkelin gen. De Noordwijkerhouters werden op de bon geslingerd. Voor het be sturen van een speedboot moet je minstens 18 jaar zijn. Bovendien mag er niet harder dan twaalf kilometer per uur wor den gevaren. "Dat is dus net zo hard als een fiets", merkt de poli- tiezegsman op. Alleen in het week einde na zes uur mag er wat de Ka gerplassen betreft op het Dieper- poel en de Norremeer worden ge jakkerd. Later dit weekeinde vroeg de Leidse politie om hulp van de War- mondse waterpolitie. Bewoners van woonarken in het Leidse Gal gewater klaagden steen en been over speedbootoverlast. De water politie kon twee dingen doen. Of helemaal omvaren, wat drie kwar tier duurt of dwars door de grach ten. Omvaren heeft als risico dat de politie te laat en voor noppes arri veert, maar met grote snelheid door de Leidse grachten suizen, le vert evengoed klachten op. "Watje dan als politieman doet, lijkt ver dacht veel op 'Amsterdamned". geeft de woordvoerder de hevig heid van de gebeurtenissen aan. Toch koos de politie voor die mo gelijkheid. Binnen een kwartier kwamen de wateragenten op de plek des onheils aan. Er werden vier bekeuringen aan even zoveel Leidse "onverlaten" uitgedeeld. Steeds harder De woordvoerder geeft toe dat veruit het grootste deel van de be schikbare tijd van de waterpolitie Speedboten bezorgen de Warmondse waterpolitie handenvol werk... (archieffoto) 'op' gaat aan het bestrijden van de overlast van speedboten. "Het wor den er steeds meer en ze gaan steeds harder". Tussen de bedrijven door moest de waterpolitie "met gevaar voor eigen leven" optreden op de Braas- sem waar in een recreatiehaven in de Grote Hem een speedboot door onduidelijke oorzaak in de brand was gevlogen en geëxplodeerd. "We hebben het brandende gevaar te tussen de rest vandaan gehaald anders was de schade nog veel gro ter geweest. In zo'n tank van zo'n speedboot zit 60 liter benzine" Niemand liep letsel op. De woordvoerder komt terug op zijn betoog over het aanpassen van de regels. Kordaat stelt hij vast dat de behoefte aan het hard varen in een speedboot in geen enkele ver houding staat tot de mogelijkhe den om die hobby te beoefenen. Levensgevaarlijke situaties zijn het gevolg. "De verkoop van spe- deboten stijgt enorm. En je koopt zo'n boot niet om met twaalf kilo metertjes over het water te tuffen. De desbetreffende overheden zou den de mogelijkheden kunnen ver ruimen. Ik denk aan de Put van Menten (Klinkenbergerpias) en het Valkenburgse Meer. Wel moeten er dan strakke regels komen, over tijdstippen en dergelijke". NOORDWIJK "Een broeierige stemming, waarbij elk moment een vechtpartij kon uitbreken". Zo om schrijft een woordvoerder van de Noordwijkse politie de stemming zaterdagavond in de badplaats. Het fraaie weer en het bloemencorso zorgden voor een ongekende druk te in de kustplaats. De politie was gezien de grote drukte alert. In de Hoofdstraat werd 's nachts een vechtpartij in de kiem gesmoord. Op het Palace- plein was de politie er iets te laat bij. Tien Nederlanders gingen daar op de vuist met vijf Duitsers. De ru zie was ontstaan nadat de Duitsers enkele 'schunnige' opmerkingen hadden gemaakt over een Neder lands meisje. Toen de politie ingreep, richtten de jongeren hun agressie op de po litie. Daarbij werd ook met biergla zen gegooj,d, waardoor een politie wagen werd beschadigd. Een van de Nederlanders werd aangehou den. Eerder op de avond werden twee jongens na een ruzie uit een disco theek gezet. Het tweetal bleef ech ter voor de deur wachten om wraak te nemen. Een van de jongens was gewapend met een ploertendoder. Toen de politie een kijkje kwam nemen gooide de jongen het wapen weg. Te laat overigens: hij kreeg een proces-verbaal wegens 'verbo den wapenbezit'. Finish komende zaterdag in Oegstgeest RIJNSBURG/REGIO - Het Bur gemeester Koomansplein voor het Rijnsburgse gemeentehuis was af gelopen zaterdag het decor voor de proloog van de zevende rolstoel- marathon. De deelnemers aan dit sportevenement moesten in ploe gen eerst een tijdrit rijden van 1800 meter, ofwel zes maal het parcours rond het gemeentehuis. Aan de hand van de uitslag werd bepaald wie van de deelnemers in de gele en de groene trui mochten starten voor de eerste etappe van de mara thon, die de komende weken onder andere in de Leidse regio te volgen zal zijn. Onder de ogen van een kleine duizend toeschouwers loste burge meester F. Jonkman het startschot voor de Bloemenmarathon. Zeer ingenomen waren de organisato ren met de aanwezigheid van de NOS, die opnamen maakte voor onder meer het half-zesjournaal. Ook de EO was met een camera ploeg aanwezig. Verder deed de NCRV-radio verslag van de start van de achtdaagse marathon, die komende zaterdag in Oegstgeest eindigt. De rolstoelers slaagden erin zeer hoge snelheden te bereiken. Aan de etappewedstrijd doen 37 deelne mers mee; dat zijn er minder dan vorig jaar. De geringere belangstel ling is het gevolg van de Olympi sche Spelen voor gehandicapten die later dit jaar worden gehouden. De marathon past volgens een aan tal deelnemers niet in de opbouw voor de Spelen. Willem van den Bosch uit Hillegom moest, zaterdag als gevolg van een blessure afzeg gen. De zege in de proloog ging naar Vlaardinger Huub Nelisse, die Jo- han Eerdekens uit het Limburgse Geulle en de Belg Gerard de Witte voorbleef. Gisteren stonden er in Limburg twee criteria op het pro gramma. In Klimmen was het we derom Huub Nelisse die voor het massaal toegestroomde publiek de eerste plaats voor zich opeiste. Jo- han Eerdekens werd tweede en Ar- co de Graaf derde. De Belg Luc van Landeghem die de rolstoelmaraton twee jaar geleden won, werd vier de. Frans van Niekerk uit War mond werd negende in de B-klas- In het bekende toeristenplaatsje Valkenburg werd het tweede crite rium van de zondag verreden. Ge rard de Witte uit het Belgische Wet- teren was de snelste. Na hem gin gen Johan Eerdekens en Huub Ne lisse over de eindstreep. Frans van Niekerk werd derde in de B-klasse. In het algemeen klassement leidt Nelisse die gisteren ook de 'klimkoers' op de Slingeberg op zijn naam bracht terwijl Eerde kens en De Witte op de tweede en derde plaats staan. In de'b-klasse staat Rene IJzendoorn op de eerste plaats en Frans van Niekerk vier de. VOORHOUT Een 41-jarige in Engeland woonachtige Neder lander is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto in de Leidsevaart bij Voorhout terecht gekomen. Volgens de politie werd de automobilist verblind door de koplampen van tege moet komende wagen. De man. die zelf uit de auto wist te komen, liep geen letsel op. Vii'ili II lil 11 De deelnemers aan de rolstoelmarathon gaan van start voor de proloog in Rijnsburg. Zaterdag wordt in Oegst geest de laatste etappe verreden. foto. Dick Hogewoning). Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie adres in Nederland of België is gratis. Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wen sen wij u alvast een Pxetti^e MJuwtut VAKANTIEPERIODE Weg op:Terug op: HUISADRES NAAM VOORL: ADRES: VAKANTIE-ADRES ADRES HUISNUMMER: PLAATS: POSTCODE: LAND: WOONPLAATS: TEL.: Zend uw opgave aan: Leldech/Alphens Dagblad, atd. Abonnementenadmini stratie, Postbus 54, 2300 AB Lelden. S.v.p. frankeren als brief.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9