Ondanks 'strandweer' veel belangstelling voor corso DE TIJD, VAN TOEN MACHT LAG IN KOUDEKERK IN HANDEN VAN WEINIGEN nw REGIO MAANDAG 8 AUGUSTUS 1988 Op klapstoeltje in de zon met koeltas onder handbereik, kijken naar de praalwagens RIJNSBURG/LEIDEN - Enkele honderdduizenden mensen hebben zaterdag het 42-ste Rijnsburgse Bloe mencorso bekeken. Onder het motto 'Bloemen... vast en zeker' trokken de 12 praalwagens, 40 versierde auto's en 18 drumbands door de straten van Rijns- burg, Oegstgeest, Leiden en Noordwijk. De verkeers- paaltjes in de Leidse Haar lemmerstraat vormden de enige hindernis voor het corso. De weergoden waren het bloemen corso zaterdag goed gezind. Wel licht te goed, went vele honderd duizenden uit de streek zochten verkoeling en een bruine kleur aan het strand. Het verbaasde N. Hem mes, secretaris van het corso, dan ook dat zo ontzettend veel mensen langs de route stonden. Met name in Leiden was het verrassend druk. Zoals gebruikelijk startte het corso bij de bloemenveiling Flora, waar de praalwagens waren ver sierd met zeker een half miljoen zo merbloemen. In Rijnsburg zaten veel inwoners van het dorp op een klapstoeltje langs de route. Met na me met de flets waren ook zeer veel Katwijkers naar het dorp ge stroomd. De drukte viel in het dorp echter iets tegen. Voor het gemeentehuis, op het Burgemeester Koomansplein, wa ren de tribunes hoofdzakelijk ge vuld met inwoners van de West- duitse partnergemeente Siegen. Ook met extra bussen waren zij za terdag naar Rijnsburg gekomen, zodat ruim 500 Siegenaren de praalwagen van beide gemeenten voorbij zagen trekken, evenals een brandweerwagen uit Siegen. Op de praalwagen stond een 'burcht' en een 'kroontje', het symbool van respectievelijk Rijnsburg en Sie gen. Tot grote verrassing van de orga nisatoren was ook de NOS naar Rijnsburg gekomen. Twee came ra's legden het corso vast, voor on der meer het 'half-zes-journaal' en de EO. Volgens Hemmes is de tele visie alleen 'in een ver verleden' i bekeken zaterdag t De praalwagens waren gisteren nog op de boulevard van Noordwijk te bewonderen, al zagen de meeste bloemen er als gevolg van het warme weer niet meer zo fraai uit. n k h naar het corso gekomen. Omdat di rect na het passeren van het corso op het plein het startschot viel voor de rolstoelmarathon, werd ook dit evenement door de filmploegen van de NOS vastgelegd. Het corso leverde meer verras singen voor de organisatoren op. Op het traject tussen Rijnsburg en Leiden hadden zich opvallend veel mensen geïnstalleerd. Voor de auto die langs de weg stond geparkeerd, zaten hele families op klapstoeltjes in de zon en met een koeltas onder handbereik te wachten op de door komst van het corso. Met 'slechts' een twintig minu ten vertraging begon het Rijns burgse corso aan de derde etappe: Leiden. Daar zag het langs de Sta tionsweg, de Haarlemmerstraat en de Hooigracht 'zwart van de men sen'. De binnenstad was tijdens de doorkomst nagenoeg verlaten. Het verkeer in het centrum was bijna twee uur gestremd, maar dat lever de nauwelijks problemen op. Auto mobilisten die bijvoorbeeld via de Morspoort de stad binnen reden, konden niets anders doen dan wachten of tegen het verkeer in weer langs de Morspoort. Klem Voor het bloemencorso was zoals gebruikelijk de Haarlemmerstraat weer een uitdaging. De brede op tocht moet zich dan opeens in de smalle winkelstraat persen, waar op zaterdag beslist geen verkeer rijdt. Al hoewel de winkeliers op de hoogte waren gesteld van de door komst, haalden de meeste onder nemers pas op het laatste moment de uitstallingen en borden van de straat af. In enkele gevallen moes ten de motorrijders van de politie de spullen aan de kant schuiven bij De smalle maar lange praalwa gens getrokken door personenau to's ondervonden zoals gebruike lijk aan het eind van de Haarlem merstraat problemen bij de bocht richting Hooigracht. Dit jaar deed zich echter een nieuw probleem voor waarop de organisatoren niet hadden gerekend: de verkeerspaal- tjes ter hoogte van de Hartebrug- kerk. De praalwagens moesten met slechts een tiental centimeters tus sen de paaltjes door rijden. Op zich geen probleem, ware het niet dat de Haarlemmerstraat hier een bocht maakt. Zeker de helft van de 12 praalwagens ondervond zo doende problemen. Een enkele wa gen kwam dusdanig klem te zitten dat achteruit gereden moest wor den of dat de praalwagen werd los gekoppeld van de personenauto. Met deze opstoppingen in de Haarlemmerstraat duurde het pas seren van het corso geen 35 maar 50 minuten. Het massaal toege stroomde publiek bleef geduldig wachten. Voor grote hilariteit zorg de de versierde auto van het motel Sassenheim. De luxe Corvette kreeg 'panne' en werd op sleep touw genomen door een andere wagen. Voor het overige verliep het cor so vlekkeloos, al waren er drie lek ke banden. Ook de toer door Noordwijk werd een succes. Ter wijl het vorig jaar 's avonds net be gon te regenen, bleef het dit jaar stralend weer. Rijen dik stonden de mensen met name in Noordwijk aan Zee. Noordwijk mag zich de enige gemeente in de streek noe men waar twee maal per jaar een bloemencorso in de avonduren door het dorp rijdt. Gisteren kon den de duizenden strandgangers de praalwagens nog op de boule vard bewonderen, al zagen de meeste bloemen er als gevolg van het warme weer niet zo fraai meer uit. Het Rijnsburgse bloemencorso bewees dit weekeinde opnieuw dat het bloemenfestijn nog springle vend is. Vorig jaar reden nog slechts elf praalwagens mee. Dit jaar was dat er één meer was. Dat terwijl de EO-Ronduit Club en de Leidse VW dit jaar geen praalwa gen lieten meerijden. Leiden legt al een forse som geld op tafel voor de route door de sleutelstad, zodat dit jaar geen geld over was voor een praalwagen. Als pleister op de wonde liet de VW een versierde personenauto meerijden. Onbemande speedboot brandt uit ALKEMADE - De rijkspolitie te water heeft gistermiddag rond half drie een brandende speedboot aan getroffen tussen de Hem-eilanden in het Braassemermeer. Bij de boot was niemand aanwezig. De eigenaar van het totaal uitge brande vaartuig is nog onbekend, evenals de oorzaak van de brand. De politie heeft de resten van de boot in beslag genomen en stelt volgens een woordvoerder 'een diepgaand onderzoek' in: "Want het is een beetje een vreemde zaak. Je kunt overal aan denken. De boot kan bijvoorbeeld in brand zijn ge stoken of zijn gestolen". 1 LEIDSE KRONIEK OVER JMENSEN EN 'GEDANE ZAKEN De burgemeester, die voor een jaarsalaris van 650,- op de be groting stond, Ivoonde niet eens in Koudekerk. Drie dagen in de week werd hij geacht de belan gen van het dorpje aan de Oude Rijn te behartigen. Daartoe reis de de burgervader s morgens per rijtuig van zijn woonplaats Lei den naar zijn niet al te drukke be stuurlijke werkzaamheden in Koudekerk. Zo ging dat rond 1900. De 1.500 inwoners van Koude kerk vonden het allemaal van zelfsprekend en burgemeester Van Voorthuysen werd op zijn tocht door het dorp eerbiedig ge groet. Het is waar, burgemeester zijn was toen en is nog steeds een heel aantrekkelijke baan. Ook over het salaris van burgemees ter Van Voorthuysen hoeven we ons geen zorgen te maken. De burgervader genoot voor een driedaagse werkweek een jaarsa laris van 650,-. De dorpsonder wijzer verdiende toen met een volledige weektaak ƒ538,- per jaar. De molenaar 300,-, een vol wassen werkman ongeveer 400,- een knecht 170,- en een dienstbode zo rond de 100,- per jaar. Het is duidelijk, de burge meester werd alleszins redelijk betaald. Net zoals nu liepen ook toen burgemeesters vaak voorop als het ging om de verdediging van de zelfstandigheid van hun ge meente. En dat is begrijpelijk want vind nog maar eens zo'n zelfde leuke baan! Zo rond 1900 had echter nie mand er behoefte aan om de zelf standigheid van Koudekerk ter discussie te stellen. Pas in onze eeuw verdween het ontzag voor gemeentegrenzen echt. In het begin van deze eeuw grensde Koudekerk in het oos ten aan de nu niet meer bestaan de gemeente Oudshoorn. In het noorden aan Woubrugge. En net als Koudekerk dreigt ook deze gemeente zo rond 1990 te moeten opgaan in een groter geheel. Aan de zuidkant, aan de andere oever van de Oude Rijn, was en is Ha- zerswoude de buurgemeente. Voor deze plaats geldt hetzelfde verhaal. Andere tijden, andere problemen, gewijzigde inzichtèn over wat politiek kan en gewenst Koudekerk was zo rond 1900 een agrarisch dorp met enkele voor de werkgelegenheid be langrijke industriële vestigin gen. In de landbouw was volgens de volkstelling van 1909 33 pro cent van de beroepsbevolking werkzaam. De industriële activi teiten boden 17 procent van de werkende vrouwen en mannen een baan. De andere 50 procent was metselaar, timmerman, schoen- of kleermaker, voerman, huisbediende of oefende nog een ander beroep uit. Grondstoffen Een aantal van deze industrië le activiteiten hing nauw samen met de karakteristieke eigen schappen van een rivierenland schap. De Oude Rijn had in de loop van vele eeuwen gezorgd voor een dikke laag klei en dit was de grondstof voor de steen-, pannen- en draineerbuizenfa- brieken. Belangrijker dan de industrie was de agrarische sector. De meeste boeren bezaten geen grond, maar pachtten hun boer derij. Als je probeert gegevens te verzamelen over Koudekerk zo rond 1900, begint je na enige tijd iets op te vallen. Steeds kom je weer dezelfde namen tegen. Een aantal boeren heeft de heer Dorrepaal als pachtheer. Deze grootgrondbezitter blijkt negen boerenbedrijven en twee huizen te bezitten. Ook de naam Oppelaar duikt geregeld op. De ze familie bezat veel land en en kele pannen- en tegelbakkerijen. Nog een tweetal namen komt vaak voor in de papieren van en over Koudekerk: Egmond en Reineveld. Tot zover de economische situ atie. Kijken we naar de politiek dan zien we dat het beeld niet veel anders is. Koudekerk kende bijvoor beeld in 1905 drie wethouders: Dorrepaal, Van Egmond en Op pelaar. Nog enkele gegevens. Voorzitter van het armenbestuur is ene Van Egmond. De gemeen Een kijkje in de Dorpstraat in Koudekerk rond de eeuwwisseling. telijke commissie tot wering van het schoolverzuim bestaat uit de heren Van Egmond en Oppelaar. De fiscale funkties in Koude- sprekende zaken. Het was vroe ger zo en het was nu zo en het zou hoogstwaarschijnlijk altijd wel zo blijven. kerk waren in handen van de in gezetenen Oppelaar en Dorre paal. In het bestuur van de Ne derlands hervormde kerk op nieuw de naam Oppelaar. Het is duidelijk, de macht in Koudekerk, zowel in econo misch als politiek opzicht, was in handen van enkele families. De leden van deze families bekleed den in de politiek, de sociale zorg en de kerk de belangrijke posi ties. Voor de meeste inwoners van Koudekerk waren dit vanzelf Gelaten accepteerde men de overheersing van genoemde fa milies. Geïsoleerd Er viel in de praktijk ook wei nig tegen te doen. Algemeen kiesrecht kwam er pas in 1917. Zo rond de eeuwwisseling was het kiesrecht nog het voorrecht van de beter gesitueerden en ho ger geschoolden. De politieke macht lag dus stevig in handen van diegenen die ook het econo mische leven beheersten. Deze combinatie maakte het bijna on mogelijk om te protesteren, laat staan veranderingen af te dwin gen. Ruim 50 procent van de Koudekerkse bevolking was lid van de Nederlands hervormde kerk. Bijna 35 procent was aan* gesloten bij de gereformeerde kerk. Deze kerkelijke achtergrond en de sociale controle in het toch vrij geïsoleerd liggende dorp maakten een keuze voor het soci alisme zo goed als onmogelijk. Enige Christelijke arbeiders wa ren lid van Patrimonium, ande ren durfden niet uit angst voor ontslag. En dan te bedenken dat Patrimonium een zeer gematig de organisatie was die werkge vers en werknemers probeerde te verenigen. De Koudekerkse gemeen schap kende dus duidelijk twee lagen. De dominante laag be stond uit een kleine minderheid die als landeigenaar en of indus trieel over voldoende tijd en geld beschikte om zich ook met het politieke en kerkélijke leven be zig te kunnen houden. Daarnaast de grote groep van op allerlei ma nieren afhankelijke dorpsbewo ners. De kloof tussen beide was groot en diep en werd treffend onder woorden gebracht door een tijdgenote, dochter van een fabrieksarbeider. "Dan zaten ze bij (naam fabrikant) lekker bui ten te eten en de mensen liepen daar te zwoegen vlak naast de deur, dat de droppels zweet op de grond vielen. Dat pikte je. Nu zeg je, je bent gek geweest, maar je kon niet anders, want ze mochten je nog niet eens bij een ander ne men. De bonden hebben het wat beter gemaakt, maar een hoop waren er bang van, dat ze je ge daan zouden geven, dat is wel eens gebeurd. Een appel, of een peer kregen wij nooit, daar was geen geld voor. Als de boerenkin deren een appel of een peer had den, dan vroegen wij het klok huis. Dat kreeg je soms wel". BRAM VERHOOG DUIVEN BERICHTEN/^ P.V. "De Blauwkras" vanuit Chantilly: 1 en 2. R. Verhoogt, 3. N. Nievaart, 4. Comb. Nieuwendijk. 5. G. v.d. Blom, 6. F. v.d. Wete ring, 7. N. Nievaart, 8. R. v.d. Drift, 9. H. Koome, 10. A. Houweling. P.V. "Leiderdorp" vanuit Chantiffy: 1G. Hendrikse, 2. W. van Oosten, 3. G. Hen- drikse, 4. J. van Laar en Zn., 5. E.H. Broug, 6. R. v.d. Nieuwendijk, 7. P. Sloos, 8. W. van Oosten, 9. G. Hendrikse, 10. P. Sloos. P.V. "De Zwaluw" vanuit St. Quentin: 1. H. v.d. Kooy, 2. J. v.d. Kooy, 3. P. v. Leeu wen, 4. B. Vlekke, 5. en 6. H. v.d. Kooy, 7. P. v. Wissen, 8. M. Heijne en Zn., 9. L. Kortekaas, 10. S. de Groot. P.V. "L.P.C." vanuit Chantilly: 1G. Kerkman, 2. W.L. Onstenk, 3. en 4. P. de Haas, 5. A. Witteman, 6. J. de Wolf, 7. A. Wit- teveen, 8. P. de Haas, 9. G. kerkman, 10. J. de Wolf. P.V. "Het Oosten" vanuit Chantilly: 1W. v.d. Hoogt, 2. W. de Jong, 3. T. v. As, 4. J. Verbaan, 5. Comb. Putten v. Weeren, 6. W. de Wit, 7. T. v. As, 8. G. v. Hoven, 9. W. v.d. Hoogt, 10. Comb. Putten v. Weeren. P.V. "De Vriendenclub" vanuit Chantiily: 1. Comb. v.d. Kooy/Werkhoven, 2. L. Koop man, 3. W. Vijlbrief, 4. R. v.d. Dop, 5. W. Siera jr. wz., 6. R.'Noordermeer, 7. mevr. Vinken- steyn/de Roo, 8. Comb. v.d. Lee en zn., 9. Th. Dongelmans, 10. C.Th. Kop. P.V. "De Rijnklievers" vanuit Chantilly: 1. Aad de Vries, 2. en 3. A. Honders, 5. J. v.d. Wal, 6. A. Honders, 7. C. Kop, 8. J. Zevenho- i. A. Honders, 10. G.A. Brandt. P.V. De Reisduif vanuit Chantilly: 1 en 9 N. de Groot en Zn.; 2 P. Kooijman; 3 en 8 A. v.d. Dop en Zn/,-4, 5 en 6 P. Mooten; 7. J. Smit; 10 W. Kop. Duitse vrouw aangerand in Noordwijk NOORDWIJK Een 19-jarige Duitse is vannacht in de Hoofd straat in Noordwijk aangerand door een 22-jarige Leidenaar. De Duitse liep samen met een vrien din over straat, toen de Leidenaar zich aan haar probeerde te vergrij pen. Haar vriendin schoot te hulp, maar werd door de Leidenaar be wusteloos geslagen en later overge bracht naar het AZL in Leiden. Voorbijgangers hadden inmiddels de politie gealarmeerd. De man die te voet probeerde te ontkomen, werd echter door de politie ingere kend. MAANDAG 8 AUGUSTUS Noordwijkerhout voorstelling Circus Holiday op de Brink, 20.00 uur. DINSDAG 9 AUGUSTUS Alphen huttenbouwweek op het voor malig ijsclubterrein. Katwijk rommelmarkt 'Jubilate' op de Princestraat. van 9.00-18.00 uur. snelschaaktoernooi in strand paviljoen Willy Noord, aanvang 19.30 uur. orgelconcert Herman van Vliet op het Batz-orgel van de Vredes- kerk, Voorstraat. Leiderdorp project: 'Middeleeuwen', voor 4 tot 12-jarigen, van 10.00 tot 12.00 Nieuwkoop vakantiespelen Open Huis: om 9.30 uur creche 2 tot 6 jaar, 14.00 uur fietspuzzeltocht, 19.00 uur Noordwijk wandeling door de duinen en staatsbossen olv een gids, verza melen om 10.00 uur bij de excur- sieschuur, Duindamseslag. doe-feest voor kinderen van 6 t/m 12 jaar in het Join-centrum, van 11.00 tot 15.00 uur. rondwandeling, onder deskun dige leiding, door historisch ge deelte van Noordwijk-Binnen, aanvang 19.30 uur op het plein bij het raadhuis. groots vuurwerk op het Valkenburg jeugdvakantieweek met activi teiten voor kinderen van 4 tot 12 jaar, tweede dag: 'We maken er een puinhoop van', van 10.00 tot 12.00 uur in De Terp; play-back- wedstrijd, van 14.00 tot 16.00 uur in Soos De Peuk. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, 14.00 en 15.30 u. Katwijk duinwandeling olv een bos wachter, start om 10.00 uur-bij de Soefi-tempel, Sportlaan. zomeravondzang mmv soliste Diny Knetsch in de Oude Kerk, Boulevard, aanvang 20.00 uur. Leiderdorp project: 'Middeleeuwen', Ken- nemerduinen, voor 5 tot 12-jari gen, van 10.00 tot 16.00 uur, Sjel- ter, Heemraadlaan. 30 uur sport en spel, om 13.30 r varen op de plas. om 19.30 r dj-wedstrijd. staatsbossen olv e melen om 10.00 u ge, Northgodreef. Pnielkoor uit Katwijk, aanvang 20.30 uur in de Hervormde Kerk, Hoofdstraat. Noordwijkerhout zomeravondviswedstrijd in de Leidsevaart nabij het station Lis- se, van 19.00 tot 21.00 uur. Valkenburg jeugdvakantieweek voor kinde ren van 4 tot 12 jaar met tal van activiteiten, thema: 'Wat is het hier een beestenboel', van 10.00- 12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui- l 14.00-15.30 uur. DONDERDAG 11 AUGUSTUS Alphen huttenbouwweek met avond programma op het voormalig ijs clubterrein. Katwijk toeristenmarkt in het centrum, van 14.00 tot 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8