TAD LEIDEN Aantal bezoekers aan exposities blijft achter CDA wenst maatregelen op Ylietweg na triathlon LEIDSCH DAGBLAD 'Slaat ze d'r uit'60 jaar vissen voor heren Musea hebben toch niet te klagen LEIDSCH BIER GEARRIVEERD s MAANDAG 8 AUGUSTUS 1988 r R v'èJÏ Vit *v Studentenoppassers en Minervaleden gebroederlijk bijeen LEIDEN - Het komt eigenlijk nooit voor dat zaalbedienden van stu dentensociëteit Minerva de dienst uitmaken. Goed. ze voeren het be wind met strakke hand, maar zelfs de jongste studenten worden toch gedienstig met 'mijnheer' en 'u' aangesproken. Met dit in gedachten is het des te opmerkelijker dat de Leidsche Studenten Vischclub 'Slaat ze d'r uit', een subafdeling van Minerva, dit jaar zestig jaar bestaat. En dat het al die jaren goed is gegaan, is even verwonderlijk. Want het be stuur van deze visclub wordt ge vormd door (ex)-zaalbedienden. De studentleden moeten door een zware ballotage van zure vragen, opgesteld door het bestuur. De om gekeerde wereld dus. Piet van Egmond, ex-zaalbedien- de van Minerva en aftredend voor zitter van 'Slaat ze d'r uit' weet ech ter te vertellen hoe het zo gekomen is: "In vroeger jaren hadden de stu dentenoppassers een soort visclub- je. In de vakantietijd bleven som mige studenten in Leiden achter, die gingen niet naar huis. En die jongens vroegen of ze eens een keertje mee mochten. Zo is het ont staan en gebleven. Echt gezellig hoor. Tijdens onze uitstapjes is het tegen de studenten 'Sjoerd sode mieter eens een eindje op' en de an dere dag op Minerva spreken we ze weer aan met mijnheer. Dat moet kunnen". Afgelopen zaterdag werd in de Weipoorter Vliet in Zoeterwoude onder de rook van een aldaar ge vestigde brouwerij het zestigjarig bestaan gevierd. De gekozen plek kwam de loze vissertjes goed uit, want het was dorstig weer niet waar? Een gezelschap van zestig heren was komen opdagen. "Een unicum", volgens Van Egmond en reünist Zwanenburg. Het program ma vermeldde behalve de 'visch- wedstrijd' en een lunch met 'na tuurlijk geestrijk' vocht, het sloot- jespringen met de stok. Daar kij ken vee toch van op. "Dat is ook een overblijfsel uit het verleden. Vroe ger ging je in een weiland vissen en dan veranderde je nogal eens van plek. Toen waren er nog niet zoveel bruggetjes. Van de boer kregen we dus een stok mee om over de sloot jes te kunnen springen en nu is dat een vast onderdeel van onze lus trumviswedstrijd". Dat er bij dit onderdeel veelal een nat pak wordt gehaald, mag geen verbazing wekken. Maar voordat de 'vergadering tnet borrel of andersom' een aanvang neemt, worden de heren in de gelegenheid gesteld zich te verkleden. Tijdens de vergadering treden Van Eg mond en Nieboer als respectieve lijk voorzitter en penningmeester af. Van Egmond heeft er dan ruim dertig jaar opzitten en laat nu ande ren het werk doen. Maar 'visscher' zal hij blijven. Want dat is de ver dienste van 'Slaat ze d'r uit': lid ben je voor het leven. Al heet je voortaan rëunist. Het programmaboekje van de feestelijke 'vischdag' laat de bui tenstaander kennis maken met de gang van zaken tijdens de besloten vergaderingen. Zo werd in 1938 een visscher begroet met de woor den: "Zo vuile ploert ben je weer te laat". En in mei 1946 werd ene vis ser Snethlage als aspirant-lid aan genomen "Hoewel hij nog steeds het verschil tussen hom en kuit niet weet. Bakker Hulst sleept hem er echter door. Die kan volens prae- ses (voorziter) toch zijn smoel niet houden". En de notulen van een jaar daarvóór getuigen van zowaar twee verzetsdaden: de voorzitter heeft, met gevaar voor eigen leven, het vaandel de gehele oorlog in zijn huis veborgen gehouden en vis scher Nieboer het lied. Mannen van stavast dus, de he ren van 'Slaat ze d'r uit'. Want zegt hun leuze niet: Die 's zomers vischt en 's winters vinkt, heeft in zijn kuip geen visch die stinkt. En of met dat vinken nu, zoals de Van Dale onder meer aangeeft, het ter vinkejacht gaan of het bezoek aan dames van plezier wordt bedoeld, laten we hier voor het gemak maar even in het midden. 'Slaat ze d'r uit' een nat pak. Maar daarom Het slootjespringen met de stok bezorgde zaterdag menig lid maalde men niet. Pijpenmaker in Oudheden LEIDEN - In het Rijksmuse um van Oudheden is zondag 14 augustus tijdens de tentoon stelling 'Nederland onderste boven' opnieuw een oud-Hol lands ambacht te bewonderen. Die dag toont namelijk een pij penmaker in het museum zijn kunnen. De pijpenmaker vervaardigt de rookattributen uit klei. Hij gebruikt hiervoor authentiek gereedschap, waaronder een 120-jaar oude mal. Die mal is op zichzelf al een klein kunstwerk je. Het is een messing vorm waarin de trekken van een mannenhoofd zijn weergege ven. De manier waarop de man de pijpen maakt, verschilt niet van de wijze waarop dit am bacht sinds 1600 is uitgeoefend. De demonstratie begint om 13.00 uur. De pijpenmaker is doorlopend aan het werk tot 17.00 uur. Leidenaar mag niet terug in oude woning LEIDEN De woningbouwvere niging De Goede Woning hoeft de 48-jarige Leidenaar, van wie vorig jaar enkele maanden lang werd aangenomen dat hij was verdron ken, zijn oude woning niet terug te geven. De woningbouwvereniging' hoeft de man ook geen nieuwe wo ning toe te wijzen. De president van de Haagse rechtbank heeft dit beslist in het kort geding dat de Leidenaar tegen De Goede Woning had aangespannen. De woning van de man is vorig jaar, terwijl hij nog als vermist te boek stond, door zijn ex-echtgeno te opgezegd. De man houdt nu vol dat dit is gebeurd zonder zijn me deweten. Hij meent dat de woning bouwvereniging verkeerd heeft ge handeld door het verzoek van zijn ex-echtgenote in te willigen, en eis te daarom zijn oude woning terug. Als hij die niet meer kon krijgen, wenste hij een vergelijkbaar huis van De Goede Woning. De president van de rechtbank stelt nu dat de man en zijn ex-echt- genote onder een hoedje hebben gespeeld bij de 'verdrinkingszaak'. De vrouw zou ongeveer een mil joen gulden aan verzekeringsgeld innen als de man werd doodver klaard. Het verhaal dat de vrouw de woning heeft opgezegd zonder medeweten van de Leidenaar, acht de rechtbank-president ongeloof waardig, vooral ook omdat beiden in de periode dat de man was 'ver mist' geregeld contact hebben ge had. De president van de Haagse rechtbank vindt het daarom aanne melijk dat de vrouw de huur van de woning in opdracht van de Leide naar heeft opgezegd, en wijst de eis van de man af. Man bij botsing ernstig gewond LEIDEN Een 63-jarige Leide naar is vrijdagavond ernstig ge wond geraakt bij een ongeval op de Churchilllaan. De man stak op een bromfiets de weg over, terwijl hij niet in de gaten had dat op de lin kerbaan van de Churchilllaan een truck naderde. De bromfietser botste tegen de achterzijde van de truck aan. Het slachtoffer werd met een hersenschudding en in wendige kneuzingen naar het Eli- sabeth-ziekenhuis overgebracht. LEIDEN - De expositie 'Ne derland Onderste Boven' in het Rijksmuseum van Oud heden en de jubileumten toonstelling over de Maya's en Azteken in het Rijksmu seum voor Volkenkunde trekken veel minder bezoe kers dan werd verwacht. Tot dusver bezochten ruim 7500 mensen de door prinses Margriet geopende tentoonstelling 'Neder land Onderste Boven' in het Rijks museum van Oudheden aan het Rapenburg. Er was gerekend op 50.000 bezoekers. Dit aantal zal vrijwel zeker niet worden gehaald. Mevrouw E. ten Bosch, educatief medewerker van het museum, geeft toe dat de belangstelling niet voldoet aan de verwachtingen, maar zij vindt het nog te vroeg om INBRAAK - Bij vier bejaarden- woningen aan het Bizetpad is giste ren ingebroken. Uit één woning verdween niets, uit een andere werden een paar gouden tientjes ontvreemd. De buit uit de andere twee woningen is nog niet bekend. De inbraken werden gistermiddag tussen vier en vijf uur gepleegd. van een tegenvaller te spreken. De tentoonstelling is nog te zien tot 3 oktober. "De zomer is nog niet voorbij", aldus mevrouw Ten Bosch. "We verwachten nog een toeloop als straks de scholen weer beginnen. De bezoekersaantallen kunnen per maand soms behoorlijk verschil len. Van andere tentoonstellingen weten we dat het op de valreep soms nog storm loopt. We hopen deze en volgende maand dus nog veel bezoekers te trekken, maar de 50.000 zullen we zeker niet halen. Dat is een tegenvaller, maar je kunt ook zeggen dat de raming van 50.000 bezoekers misschien een te optimistische voorstelling van za ken is geweest". Mevrouw Ten Bosch zegt het succes van de tentoonstelling niet alleen te willen afmeten aan het aantal bezoekers dat de kassa pas seert. "Het gaat mij te ver om te zeggen dat de tentoonstelling niet geslaagd is als er minder mensen komen dan verwacht". Concurrentie De tentoonstelling 'Ulama: het balspel bij de Maya's en Azteken; van mensenoffer tot sport' in het Rijksmuseum voor Volkenkunde trekt ook niet het verwachte aantal belangstellenden. Het museum aan de Steenstraat streeft er naar rond de 20.000 bezoekers over de drempel te krijgen. "De tentoon stelling wordt redelijk bezocht, maar blijft iets achter bij de ver wachtingen", aldus woordvoerder mevrouw M. Kruit van het muse um. Het vermoeden bestaat dat het aantal bezoekers bij 17 a 18.000 blijft steken. De expositie is nog te zien tot en met 11 september. Het kan overigens niet het weer van de afgelopen maanden zijn dat de museumexposities parten speelt. In de Leidse musea is het door het overwegend slechte zo merweer juist drukker dan nor maal. Mevrouw Kruit van het mu seum aan de Steenstraat heeft de indruk dat veel mensen die in de omgeving van Leiden bivakkeren de Leidse musea bevolken. "Va kantiegangers die van de stranden wegwaaien zoeken hun vertier in de stad". Mevrouw Kruit vermoedt dat het museumbezoek wel enige concur rentie heeft ondervonden van de Lakenfeesten. Een woordvoerder van het stedelijk museum De La kenhal denkt daarentegen dat het museum aan de Oude Singel juist LEIDEN - Rijkelijk vloeide het Leidsch Bier gisteren in eetcafé de Harmonie, waar Peter van Dam en Diederik Arcel het eerste vat met het volgens oud recept vervaardigde bier aansloegen. Op 3 oktober zal het bier in een groot aantal Leidse cafés worden geschonken. Liefhebbers van 'wit bier' zullen nog tot die tijd moeten wachten. Wat begonnen is als grap, lijkt volgens van Dam nu echt een serieuze zaak te worden. Vanuit Duitsland en Frankrijk is er al belangstelling getoond en ook met Australië zijn onderhandelingen gaande om het bier daar op de markt te brengen. Voorlopig is het echter alleen in Leiden en dan nog van het vat verkrijgbaar. Of bierbrouwer Heineken genegen is het te gaan bottelen, wordt nog afgewacht. "Ik denk dat 3 oktober als een test wordt beschouwd. Daarvan zal het afhangen wat Heineken betreft". Zelf hoopt hij dat het Leidsch Bier echt in Leiden kan worden gebrouwen. Maar ook dat is nog toekomstmuziek. De eerste tijd wordt het nog aangevoerd vanuit België. Dat land heeft tenslotte een traditie op het gebied van allerlei biersoorten. (foto Henk Bouwman) Een pottenbakker toonde gisteren in het Rijksmuseum van Oudheden een aantal antieke technieken. Maar nu was er weer de pech dat het prachtig weer was, waardoor het aantal bezoekers aan 'Nederland Onderste Boven' opnieuw tegenviel. (foto Henk Bouwman! van dit evenement heeft geprofi teerd. "Sommige mensen dcchten dat wij de Lakenfeesten hadden georganiseerd en kwamen op da gen dat er niet veel te doen was naar de Lakenhal". Record Afgezien van het tegenvallend aantal bezoekers aan bijzondere exposities gaat het de Leidse mu sea dus zeker niet slecht. De be zoekcijfers van het Rijksmuseum van Oudheden spreken wat dat be treft boekdelen. In de eerste 7 maanden van dit jaar trok het mu seum bijna 65.000 bezoekers. Dat is veel meer dan vorig jaar in hetzelf de tijdvak. Verwacht wordt dat het n aan het Rapenburg dit jaar meer dan 100.000 bezoekers zal trekken. Dat is een record, met uitzondering van het jaar 1986 toen ruim 130.000 mensen de internationale tentoon stelling 'Schatten uit Turkije' be zochten. Het gemiddelde aantal vaste bezoekers aan het Rijksmu seum voor Oudheden is in 10 jaar meer dan verdubbeld. (Vervolg van pagina 1) LEIDEN Om de triathlon bij de Vlietlanden was vorige week al veel te doen omdat de organiseren de stichting eiste dat de hele Vliet- weg zou worden afgesloten. Het restaurant Cronesteyn, dat van de afsluiting pas heel laat op de hoog te werd gesteld, kwam hiertegen in het geweer. Het restaurant zou die dag een groot aantal deelnemers aan een fietstocht op bezoek krij gen. Als de Vlietweg zou worden afgesloten, zou het restaurant niet meer bereikbaar zijn. Besloten werd om de Vlietweg gedeeltelijk af te sluiten, en op zo'n manier dat het restaurant toch be reikbaar zou blijven. Volgens poli tiewoordvoerder Dick Gravenland bleek gisteren echter dat de organi serende stichting toch de hele Vlietweg had afgesloten. De politie Leidenaar slaat jongen van fiets LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 21-jarige Leidenaar aangehou den wegens mishandeling. De jon geman had op het Stationsplein een 17-jarige jongen van de fiets ge slagen. Terwijl hij het slachtoffer schopte, reed er een politiewagen voorbij. Agenten rekenden de da der meteen in. stak hier een stokje voor en zette twee motoragenten in om een en ander in goede banen te leiden. Volgens de politiewoordvoerder was het achteraf gezien toch maar beter om inderdaad de hele weg af te sluiten. "De deelnemers aan de triathlon reden soms met snelhe den van 45 tot 50 kilometer per uur over de weg. En aangezien de Vliet weg een onoverzichtelijke weg is, leidde dat hier en daar tot 'risico volle' situaties. Gelukkig is er niets gebeurd. Maar dit soort evenemen ten baart ons zorg, vooral ook om dat er de laatste tijd sprake is van een zekere 'wildgroei' in triathlons". De toestanden op de Vlietweg zijn voor het CDA-raadslid Kra nenburg aanleiding geweest om schriftelijke vragen te stellen aan het college van burgemeester en wethouders. Kranenburg stelt dat fietsers die op de Vlietweg reden door motorrijders, die de triathlon- ners begeleidden, op 'opgehoorde en soms ergerniswekkende' ma nier van de weg zijn gedrukt. Kra nenburg vraagt het college waarom het akkoord is gegaan met dit eve nement. Hij vraagt bovendien of de ge meente nu de kosten in rekening brengt voor de verschillende mo toragenten die gisteren moesten worden ingezet. Ook wil hij weten of het college zich heeft laten beïn vloeden door gedeputeerde Van Heemst, die het startschot voor het evenement lostte. Voorts dringt Kranenburg erop aan om de Vliet weg, bij grote drukte, opnieuw af te sluiten voor auto's. Als dit niet mo gelijk blijkt te zijn, dan wil hij dat de gemeente onderzoekt of het mo gelijk is om voortaan bij grote drukte bezoekers aan de Vlietlan den kunnen worden doorverwezen naar de ingang bij Stompwijk. Daarnaast wil hij dat het college bekijkt of op deze weg eenrichting verkeer kan worden ingesteld voor alle verkeer behalve bestemmings verkeer. Daarbij zou het verboden moeten worden om de weg op te rijden bij Cronesteyn. Man beroofd LEIDEN Een 23-jarige man uit Arnhem is zaterdagavond beroofd van een bedrag van 500 gulden. De Arnhemmer liep door de fietstun- nel onder de Voorschoterweg toen hij werd klemgereden door twee fietsers. Een van hen ging achter de voetganger ging staan en prikte hem in de rug, terwijl de fietser voor hem een mes tevoorschijn haalde. Het slachtoffer werd ge dwongen zijn geld af te geven. De daders gingen er op fietsen van door. Volgens de beschrijving van de Arnhemmer zijn de daders van bui tenlandse afkomst, rond de 1.80 meter lang en ongeveer 25 jaar oud. Een van de mannen heeft een litte ken van oog tot neus. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7