Husayn zal regering Palestijnen erkennen Spanning in Burma stijgt na staldngsoproep studenten Geschokte en afwijzende reacties Israël Afghanis tan-veteranen zetten Moskou op stelten Mirage stort neer tijdens vliegshow VS-rapport: troepen terughalen uit Europa Suriname stelt besluit over bauxiet-plan uit MAANDAG 8 AUGUSTUS 1988 BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU (Rtr/UPI) - Net als de Amerikaanse soldaten die in Viet nam vochten lijken de Afghanis- tan-veteranen in de Sovjetunie moeite te hebben met hun terug keer in de burgermaatschappij. Het officiële Sovjet-persbureau Tass schreef zaterdag dat duizen den oud-parachutisten zich afgelo pen week tijdens een reünie heb ben bezondigd aan openbare dron kenschap, vechtpartijen en vanda lisme. De politie wist nog net te voorkomen dat zij opmarcheerden naar het Rode Plein. De meeste mensen hadden in het centrum van Moskou nooit eerder zulke taferelen meegemaakt. Het Gorki-park, de plaats waar 8000 x TEL AVIV-De Jordaanse koning Husayn heeft gisteravond in Amman verklaard een te inblik vaïeên^bSegèrdestad''! vormen Palestijnse regering in ballingschap onmiddellijk te zullen erkennen. Hij onder- aldus Tass over de ongeregeidhe- streepte dat de Westelijke Jordaanoever aan het Palestijnse volk toebehoort en dat Jorda- den die zich vorige week (2 augus- nië de soevereiniteit over dit gebiedsdeel heeft opgegeven. Hij beloofde de Palestijnen te zullen helpen bij hun nationale aspiraties. r}feau moesten zes leden van ae soldaten, van wie velen ooit deel uitmaakten van de „Blauwe Baret ten", het elitekorps onder de Sov jet-parachutisten. Moskovski Komsomolets, het blad van de co- munistische jeugdbeweging in Moskou, schreef dat 82 mensen werden aangehouden na vechtpar tijen in het park en omringende straten. Volgens Tass waren veel solda ten al dronken toen zij zich in het park verzamelden voor een reünie- concert. Een parkwachter be schreef hoe groepjes jonge solda ten, na het drinken van wijn en vodka, op het toneel klommen, flessen stuksloegen, schunnige taal uitkraamden en demonstratief hun onderscheidingen afrukten. De moeder van een jongen die in Afghanistan het leven verloor, riep hen vergeefs op daarmee te stop pen, aldus Tass. De bijeenkomst werd beëindigd, maar er braken opnieuw moeilijk heden uit toen zij 's avonds werd hervat. Parachutisten slingerden verwensingen naar het hoofd van militieleden die de veteranen vroe gen zich een beetje te gedragen. In de straten en cafés in de omgeving van het park ontstonden ruzies en kloppartijen. Op het eind van de avond trokken ongeveer 200 vete ranen op naar het Rode Plein, maar na hevige schermutselingen slaag de de militie erin hen tegen te hou den. Daarbij vielen gewonden. Volgens Moskovski Komsomo lets is het dit jaar al eerder voorge komen dat reünies van Afghan is- tan-veteranen voor overlast heb ben gezorgd in Moskou. „Eén ding is duidelijk: wij moeten deze jon gens helpen. Wij moeten ons meer inspannen om clubs op te richten en hen meer betrekken bij militair- patriottische activiteiten". Tass is minder mild: „Mogen wij dit kwajongensachtig gedrag noe men. Nauwelijks. De militie was de enige die hen een halt kon toeroe pen". De Sovjet-media hebben de afge lopen maanden herhaaldelijk ge schreven over de psychologische en sociale problemen waarmee jon ge Sovjet-militairen kampen die proberen na hun diensttijd in Af ghanistan weer hun draai te vinden in de maatschappij. Om hun pro blemen te vergeten grijpen veel ve teranen naar drank en drugs. Koning Husayn ging niet direct in op het tijdens het weekeinde in Is raël gepubliceerde document waarin details beschreven zijn van een uit te roepen onafhankelijke door Willy Werkman Palestijnse staat, de Republiek Pa lestina. Dit document, dat volgens de Israëlische televisie doör pre mier Shamir aan de pers is toege speeld, werd door de Israëlische veiligheidsdienst gevonden in het kantoor van de onlangs opnieuw HECHTEL (GPD) - Comman dant Michel Duvivier (38) van de Belgische luchtmachtbasis Bier set is gistermiddag kort na drie uur met zijn Mirage V veronge lukt tijdens een vliegshow in het Belgisch-Limburgse Hechtel. De piloot had net zijn demonstratie vlucht van een tiental minuten afgewerkt, toen de motor van het toestel uitviel. Duvivier deed al het mogelijke om te voorkomen dat de Mirage in het publiek of het nabijgele gen dorpscentrum van Leo- poldsburg terecht zou komen. Honderd meter voorbij het vlieg terrein voerde de piloot een spin- vlucht uit en pas op het aller laatste moment gebruikte hij zijn schietstoel. Helaas te laat. De straaljager kwam neer aan de rand van een bos op honderd me ter afstand van een militaire ka zerne en ontplofte. De piloot was op slag dood. Onmiddellijk na het ongeval brak onder de tóeschouwers pa niek uit. Velen dachten dat het toestel in het dorpscentrum te recht was gekomen. Pas na tien minuten werd die angst door de omroeper ontzenuwd. Na drie kwartier beraadslagen werd be slist - na het in acht nemen van een minuut stilte - om de show alsnog door te laten gaan. De meeste toeschouwers gingen echter onder de indruk van het gebeurde naar huis. SPREEKBEURTEN - Mathias Rust, die ervan is beschuldigd dat hij wil verdienen aan zijn gedurfde vliegreis naar het Rode Plein, heeft in een gisteren gepubliceerd inter view gezegd dat hij kosteloos spreekbeurten wil gaan vervullen ter bevordering van de vrede en de Westduits-Sovjetrussische vriend schap. Buitenland kort Gevechten Bij de universiteit van de Zuid- koreaanse hoofdstad Seoul is giste ren hevig gevochten tussen stu- - denten en politie. Aanleiding was genwoordigers de weigering van de overheid om J de jongeren te laten praten met hun studiegenoten in Noordkorea. De Zuidkoreaanse studenten wil den eerder die dag een bijeen komst houden om een grote pro testmars naar Noordkorea voor te bereiden. IRA-lid Een Ierse douane-beambte is in staat van beschuldiging gesteld op verdenking van het lidmaatschap van het verboden Iers Republi- o kéins Leger (IRA), nadat de politie dichtbevolkte Gazastrook gearresteerde Palestijnse activist Feisal Husseini. Volgens de bekende Palestijnse journalist Hanna Siniora circuleer de de ontwerptekst al enige tijd on der de plaatselijke Palestijnse lei ders in de bezette gebieden. „Het is het werk van een Palestijnse werk groep", zo zei Siniora gisteravond. „Het zal worden voorgelegd aan buitenlandse regeringen, met na me in West-Europa, om te zien hoe zij er op reageren. Wij hebben voor al de erkenning van de Europese Gemeenschap nodig", zo zei hij. In Israëlische politieke kringen wordt nu al rekening gehouden met de mogelijkheid dat 30 a 40 lan den de nieuwe onafhankelijke Pa lestijnse staat zullen erkennen zo dra die wordt uitgeroepen en dat een dergelijke stap ernstige diplo matieke problemen voor Israël in houdt. De reacties, met name bin nen de politiek rechtse partijen wa ren dan ook geschokt. Premier Shamir ging voorop met zijn com mentaar dat het document het re sultaat is van „gevaarlijke dromen van geestelijk gestoorden". De Na tionale Religieuze Partij vond dat het stichten van tientallen nieuwe joodse nederzettingen in bezet ge bied Israëls onmiddellijke reactie moet zijn. Rechts-nationalisten herhaalden hun oproep de Weste lijke Jordaanoever te annexeren. Vice-premier Peres verklaarde gisteravond dat het laten uitlekken van de Palestijnse onafhankelijk heidsplannen een „stomme daad" is geweest. „V/ie dat gedaan heeft, heeft zichzelf en anderen alleen maar zenuwachtig gemaakt", was het commentaar van Peres. De ontwerptekst voor een Pales tijnse onafhankelijkheidsverkla ring is gebaseerd op een tekstvoor stel van de joods-Amerikaanse pro fessor George Segal, docent aan de faculteit filosofie teit van Maryland Staten. Segal verbleef in april dit jaar enige tijd in oost-Jeruzalem en had intensief overleg met Pales tijnse leiders. Een deel van zijn ont werptekst werd gisteren gepubli ceerd in het Israëlische middag blad Maariv. Het nu onthulde document wijkt enigszins af van de door Segal voorgestelde formulering. Het noemt PLO-leider Arafat als toe komstige Palestijnse premier en Farouk Kadoumi, nu hoofd van de politieke afdeling van de PLO, als minister van buitenlandse zaken. George Habash, leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, en Naief Hawatme, lei der van het Democratische Front voor de Bevrijding van Palestina, zouden andere hoge ministerspos ten in de nieuwe staat Palestina krijgen. De staat, met Jeruzalem als hoofdstad, zou worden uitgeroe pen binnen de grenzen die in het zogeheten verdelingsplan voor Pa lestina in november 1947 door de Verenige Naties werd aanvaard. In dat plan is ook sprake van een jood se staat. De huidige Palestijnse Nationale Raad, die overigens volgende maand in Baghdad bijeen moet ko men om zich over de onafhanke lijkheidsplannen te buigen, zou het nieuwe Palestijnse parlement moe ten vormen. In dat parlement zou den evenals in een nieuw te vor- Palestijnse regering - verte- 'oordigers van de bezette ge bieden, zowel als Palestijnen die el ders wonen, zitting nemen. De nieuwe staat zou bereid zijn met Is raël over vrede te onderhandelen. Egypte, dat in de afgelopen week de besluiten van koning Husayn zich van de Westelijke Jordaanoe ver los te maken, toejuichte, over weegt nu hetzelfde te doen met de door Israël bezette Gazastrook. Dit gebied werd tot de oorlog van 1967 bestuurd door Egypte. In het verle den heeft Israël Egypte onofficieel aangeboden het bestuur De verwrongen resten van de trein die zaterdag ongeremd het Gare de l'Est in Parijs binnenraasde. PARIJS (GPD) De directeur van de Franse spoorwegen heeft giste ren zijn ontslag genomen na een tweede ernstig ongeluk binnen zes weken op een van de Parijse kop- stations. Zaterdag raasde een trein uit Chateau-Thierry op een stoot- blok in het Gare de l'Est. Een pas- de Verenigde sagier kwam om het leven en 57 mensen raakten gewond. Vermoedelijk weigerden de rem men van de trein. Op 27 juni deed zich met een zelfde locomotief een soortgelijk ongeval voor in het Ga re de Lyon, toen met ernstiger ge volgen. Bij dat ongeluk kwamen 56 Treinongeluk kost topman Franse spoorwegen de kop passagiers om hét leven en werden er 32 ernstig gewond. Hoewel SNCF-directeur Philip pe Rouvillois door niemand direct verantwoordelijk wordt gesteld voor de serie ongelukken, werd de ontslagaanvraag van de president van de SNCF door minister van transport Michel Delebarre onmid dellijk aanvaard. Deze snelle reac tie van de minister wordt uitgelegd als een poging de uiteindelijke ver- antwoordelijkeid van de regering voor dit staatsbedrijf op zijn 'zet baas' af te schuiven. Volgens de vakbond CGT han gen de ongelukken samen met de vergaande bezuinigingsmaatrege len binnen de Franse spoorwegen. Ook heeft de SNCF geen antwoord op het sterk toegenomen forensen verkeer, aldus één van de woord voerders van de CGT. De buurttrei- nen zouden daarom iedere dag' overvol zijn en de dienst zou ook te veel vergen van het personeel. WASHINGTON (GPD) - De Vere nigde Staten moeten overwegen hun troepensterkte in Europa en het Verre Oosten te beperken als de bondgenoten niet bereid zijn een groter aandeel in hun defensie zelf te betalen. Dat is de conclusie van een rapport van de commissie voor de strijdkrachten uit het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden. Amerika draagt volgens het rap port een onevenredig deel van de defensielast van de vrije wereld. De commissie stelt vast dat de Amerikaanse buitenlandse poli tiek er niet in is geslaagd een even- rediger verdeling van de defen- sielasten over de NAVO-partners te bereiken. Als gevolg daarvan moet Amerika volgens het rapport nauwkeurig onderzoeken waar haar prioriteiten in de wereld lig gen, hoeveel troepen Amerika waar moet legeren, welke troepen machten samengevoegd kunnen worden en welke eventueel gedeel telijk teruggetrokken kunnen wor den. In het rapport staan geen aanbe velingen om onmiddellijk tot actie over te gaan. Dit om de Amerikaan se onderhandelingspositie met de Sovjetunie over wederzijdse re ducties van de conventionele strijdmachten niet te ondermijnen. Daarom doet het rapport ook geen concrete voorstellen. Gesproken wordt over de lange termijn en de deur wordt opengelaten over een groter aandeel van de Europese bondgenoten en de bondgenoten in het Verre Oosten. De komende tijd zullen door het Huis van Afge vaardigden hoorzittingen over het rapport worden gehouden. Naarmate het Amerikaans be grotingstekort toeneemt, gaan er steeds meer stemmen op in het Congres dat zowel de Europese bondgenoten als Japan zelf meer moeten betalen voor hun defensie. Amerika heeft na de Tweede We reldoorlog, toen Japan en West-Eu ropa economisch aan de grond za ten, de verdediging van de bondge noten gefinancierd. Nu, zo geloven velen, heeft Amerika zelf economi sche problemen, terwijl West-Eu ropa en Japan tot economische we reldmachten uitgegroeid zijn. Er is daarom geen reden voor Amerika om nog langer de defensie van Ja pan en Europa te subsidiëren, is de veelgehoorde mening. De Amerikaanse regering deelt de mening dat anderen meer voor hun eigen defensie moeten beta len, maar heeft nimmer het dreige ment van troepenterugtrekking willen gebruiken, juist omdat zulks de Sovjetunie in de kaart zou spe len bij de onderhandelingen. De Russische taktiek is in dat geval duidelijk: als de Europeanen zelf niet meer betalen voor hun defen sie en Amerika in de komende ja ren troepen zou terugtrekken uit Europa, dan is er voor de Sovjetu nie geen enkele reden concessies te doen voor een troepenreductie die dan in elk geval zal plaatsvinden. Toch geloven de samenstellers van het rapport te moeten spreken over troepenterugtrekking. Want de bondgenoten zullen pas zelf tot actie overgaan als zij zien dat het Amerika ernst is en bereid is de daad bij het woord te voegen. Sovjets uit Kabul KABUL (AFP) - De Sovjettroepen beginnen zich vandaag terug te trekken uit Kabul, ingevolge het Geneefse akkoord inzake Afgha nistan, zo is gisteren vernomen uit officiële Sovjetbron in de Afghaan se hoofdstad. In westelijke diplo matieke kringen verklaarde men verrast te zijn, daar men ervan was uitgegaan dat de troepen pas Ka- bul zouden verlaten nadat andere provincies zouden zijn ontruimd. r te r geavanceerde walkie-talkies had onderschept die vanuit Amster- weigerd. dam naar een postbus in Dublin waren verzonden. Vanuit de Vere- nigde Staten was naar hetzelfde postadres een geweer verstuurd. Scheepsramp In de rivier de Ganges in India is zaterdag een schip met meer dan 500 hindu-pelgrims gekapseisd. Volgens de politie hebben slechts 100 mensen de ramp overleefd. Het ongeluk gebeurde in de oostelijke deelstaat Bihar. Een journalist n. Egypte heeft dat ge- PARAMARIBO (GPD) - De Suri naamse regering heeft de behande ling van het bauxiet-akkoord voor lopig uitgesteld, nu de Nationale Assemblee sterk verdeeld blijkt over het voorstel de bauxietmaat- schappijen Suralco en Billiton con cessies tegen een lagere prijs te ver lenen. De regering wil de bauxiet-in- dustrie in een betere positie ma noeuvreren ten opzichte van de concurrentie. Vooral de Australi sche bauxiet-industrie zit Surina me in het vaarwater. Het plan heeft veel stof doen opwaaien in Para maribo. Suralco en Billiton zouden 66 miljoen Surinaamse gulden per jaar minder hoeven te betalen. Daarnaast zou de Surinaamse staat minstens vijf jaar lang 27 miljoen Amerikaanse dollars aan winstbe lasting derven. In ruil daarvoor rust op de twee maatschappijen slechts de plicht tot investeren. Sluiting van de bauxietmijnen is volgens minister Mungra (financi ën) het alternatief. Maar tegenstan ders van het akkoord vragen zich af waarom een arm land als Suriname multinationals moet subsidiëren. De vakbonden noemen het plan onbezonnen en vinden dat er ande re wegen gevonden moeten wor den om de concurrentiepositie van de bauxietmaatschappijen te ver beteren. Tijdens de behandeling van het akkoord in de Nationale Assem blee kwamen scheuren aan het licht binnen de regerende coalitie, het Front voor Democratie en Ont wikkeling. Leden van de Nationale Partij Suriname eisen een aanvulling van het akkoord met een belofte van de bauxietmaatschappijen om op nieuw onderzoek te doen naar de winning van bauxiet in west-Suri- name. Voor dit project in het Bak huisgebergte is eind jaren zeventig een kostbare spoorlijn aangelegd met Nederlands ontwikkelings geld. Onder Bouterse werd het pro ject stopgezet. De tot het Front be horende Verenigde Hindoestaanse Partij noemt dat "de beste dienst die de militairen Suriname hebben bewezen". Inmiddels is ook duidelijk dat de regering met de bauxietmaat schappijen heeft onderhandeld op basis van verouderde cijfers. De laatste maanden stijgt de prijs van aluinaarde en aluminium op de we reldmarkt en is de Australische bauxiet duurder geworden na een revaluatie. Voor de regering is één en ander aanleiding zich nader te beraden. "De discussies in de Assemblee zullen nader in studie worden ge nomen", verklaarde vice-president Arron. COURTEILLES - In een poging het aantal verkeersovertredingen terug te dringen zijn het afgelopen weekeinde in Frankrijk snelrecht-procedures toegepast tegen automobilisten die op één of andere wijze over de schreef gin gen. Speciaal voor dit doel aangewezen rechters posteerden zich in de buurt van druk bereden wegen, wachtend op door de politie aangevoerde verkeersovertreders die onmiddellijk werden veroordeeld. Op de foto overhandigt een automobilist zijn rijbewijs aan rechter Felix Menoni (links zittend) die in de plaats Courteilles, ten westen van Parijs, positie heeft gekozen. (foto anp> SINGAPORE - Zeker tiendui zend militairen zijn vanochtend de denten Burmese hoofdstad Rangoon bin- gekomen, nengerukt in verband met een door politieoptreden, waarbij vele stu- het leven zouden zijn tributie king. i rijst onder de bevol- dat tot nu toe slechts 38 lichamen de studenten aangekondigde „dag zijn geborgen. De meeste slachtof fers bevinden zich nog aan boord van het gezonken schip. Anderen zijn waarschijnlijk door hét snel stromende water meegevoerd. Boulevardblad De Westduitse krantenmagnaat Axel Springer is van plan volgende maand een boulevardblad op de Hongaarse markt te brengen. Het weekblad zal worden uitgegeven in samenwerking met Hongaarse partners, o.a. Erno Rubik, de man die bekend is vanwege zijn magi- burgerlijke ongehoorzaam- door Bob Mantiri Een illegale studentenorganisa tie, de Democratische Liga var Universiteitsstudenten, heeft tot het land te behoeden deze nationale staking opgeroepen als protest tegen de benoeming van de voormalige chef van de veilig heidspolitie, Sein Lwin, tot presi- sche kubussen. Het weekblad zal dent. Lwin, die sterke man Ne Win twee weken geleden is opgevolgd, wordt door de studenten verant woordelijk gesteld voor het brute waarschijnlijk "Hervorming" gaan heten en zal worden gedrukt in ei oplage van 100.000. exemplaren. Gisteren waren al enkele duizen den militairen ter versterking naar de hoofdstad en andere plaatsen gedirigeerd na een weekeinde van gewelddadige botsingen, waarbij tenminste zes mensen werden ge dood en een twintigtal anderen ge wond. In Rangoon en Prone geldt sinds vorige week woensdag de staat- van-beleg die door president Sein Lwin is afgekondigd in een poging poli tieke chaos. De noodtoestand heeft volgens diplomaten de economi sche situatie doen verslechteren. De voedselprijzen alsmede tarie ven voor openbaar vervoer zijn in enkele dagen omhooggeschoten. In verscheidene steden is de rege ring zelfs over moeten gaan tot dis- stad Pegu, ten noorden van de hoofdstad Rangoon, waar de poli tie met scherp schoot op een beto- De ambassades worden be- gende menigte van ongeveer ze- stormd door Burmezen, die visa ventig mensen, onder wie studen- willen voor het buitenland. Bangkok aangekomen vluchtelin gen vertellen dat zij hals over kop zijn vertrokken, zonder hun gezin- De nieuwe minister van binnen- ten. Drie mensen werden gedood en achttien anderen gewond. In de nabijgelegen plaats Tan- hatpin werden nog twee andere mensen door de politie doodge schoten, nadat studenten een op- landse zaken en van godsdienst slagplaats van de regering haddén heeft een dringend beroep gedaan bestormd. In Yenangyaung bezet- op de religieuze boeddhistische lei- ten de studenten een school en ders om niet deel te r aan de len een politiebureau aan. De sfeer in deze drie steden i: Rangoon werden 1 gespannen. In mensen gear- ties meedoen, zijn met ontslag be- resteerd, door de politie gekwalifi- dreigd. Met scherp Het ernstigste incident weekeinde deed zich voor ceerd als „oproerkraaiers en plun deraars". Diplomatieke waarnemers spe- culeren dat, als de situatie uit de "f1 hand loopt, generaal Lwin een 1 ae staatsgreep zal uitvoeren en een nieuwe revolutionaire raad zal in^ stellen, zoals Ne Win dat na zijn machtsgreep in 1962 ook gedaan heeft. De onrust dateert overigens al vanaf september vorig jaar, nadat Ne Win 80 procent van 's lands munt van de ene op de andere dag ongeldig verklaarde in een poging de inflatie en de florerende zwarte markten te bestrijden. Een ordinai re ruzie in een restaurant in maart leidde tot een massale protestde monstratie tegen het beleid van de regering. Lwin heeft echter direct na de machtswisseling een pakket eco nomische hervormingen aange kondigd, waarmee hij lijkt te heb ben gebroken met de socialistische principes die 26 jaar lang onder Ne Win strikt werden nageleefd. Parti culiere ondernemers krijgen meer vrijheid. staatsondernemingen worden gedecentraliseerd en er komt meer persvrijheid. Hoewel Lwin weinig populair is, lijkt hij volgens diplomatieke waarnemers de enige man die in staat is om de radicale economi sche hervormingen door te voeren. Hij is nu de machtigste man in Bur ma en alleen een sterke man zou deze hervormingen tot stand kun nen brengen. De studentenprotesten lijken echter steun te hebben van de be volking. Studenten die de afgelo pen dagen tijdens een protestmars naar de binnenstad de dictatuui van Lwin scherp hebben veroor deeld, kregen een donderend ap^ plaus van de omstanders, die de studenten in hun midden opnamer en ze beschermden, zodra veilig heidsstroepen op het toneel ver schenen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5