PORT Linder schrikt van pover Ajax Arrestatie Alesanco slaat in als een bom Feyenoord geeft legioen weer hoop Winst in Rotterdam Principiële atleet houdt kans op Seoul Speedboot in het publiek Stadionclub boekt winst in Rotterdam-toernooi PSV derde in Mechelen MAANDAG 8 AUGUSTUS 1988 PAGINA 11 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD AMSTERDAM (GPD) Veertien dagen voor de competi tie-ouverture tegen Fortuna zit Kurt Linder met een puzzel opgescheept waar gewone stervelingen nauwelijks raad mee zullen weten. De officiële presentatie van Ajax in ei gen stad, het Amsterdam-toernooi, liep dit keer uit op een droevige demonstratie van onmacht die de fans niet snel zullen vergeten. Linder hield na de genante draai om de oren van Sampdoria (0-3) de moed er nog enigszins in, maar kon niet ontkennen dat er nog bergen werk op hem liggen te wachten. Zowel tegen Flamengo als Samp doria werd pijnlijk duidelijk dat Ajax, voor de eerste maal in de toernooihistorie twee maal over de knie genomen en bovendien niet scorend, het spoor bijster is. Bleef de schade vorige week in Viareg- gio, waar verloren werd van KV Mechelen en gewonnen van Celtic, nog beperkt, in de thuisstad lever de het spel slechts hoon op. Het aan alle kanten rammelende elftal, ope rerend zonder zelfvertrouwen en een herkenbaar taktisch concept, kwam er tegen het flitsende Samp doria, met Vialli en Cerezo als sier lijke gangmakers, met een 3-0 ne derlaag nog genadig vanaf. Dat realiseerde ook Kurt Linder zich. De Westduitser zag twee van zijn aankopen. Verkuyl en Wil- lems, aan plankenkoorts ten onder gaan en had ook voor de andere ne gen Ajacieden weinig goede woor den over: „Drie uur voetballen en dan niet scoren, dat geeft te den ken. De jongens zijn totaal nog niet op elkaar ingespeeld. Er zal nog ROTTERDAM/AMSTERDAM (GPD) Het elfde Rotterdam-toer nooi is in financieel opzicht een groot succes geworden. De organi satoren schatten het batig saldo op netto 150.000 gulden. Het evene ment trok op de kop af 56.000 toe schouwers, waarvan 36.000 beta- lenden. De rest bestond uit sei zoenkaarthouders, aandeelhou ders, genodigden en leden van Feyenoord. Met 42.000 toeschouwers boekte het 'Amsterdam 713'-toernooi daarentegen een laagterecord. Door het mooie weer en het tegen vallende resultaat van Ajax op de eerste speeldag, kwamen er gister avond niet meer dan 16.000 toe schouwers naar het Olympisch Stadion. In alle dertien voorgaande toernooien was het aantal toe schouwers meer dan 45.000. BIRMINGHAM (Reuter) - De prin cipiële Britse atleet Barrington Williams, die uit geloofsovertui ging niet mee doet aan wedstrijden op de dag des Heren, heeft toch nog een kans behouden op deelneming aan de Olympische Spelen van Se oul. Lekenapostel Williams weiger de bij het Olympische kwalificatie toernooi te starten op zijn beste on derdeel, de hinkstapsprong, omdat dat op zondag wordt gehouden. Hij schreef echter wel in voor de 100 meter en werd daarop derde achter Linford Christie (10,15 se conden) en John Regis. De laatste heeft echter al gezegd, dat hij in Se oul niet op de korte sprint wil star ten maar de 200 meter prefereert. Omdat de selectiecommissie uit gaat van twee atleten per onder deel, is ineens Williams, die met 10,34 een persoonlijk record liep, weer in beeld. „Ik weet niet of het een wonder was", was diens com mentaar. PITTSBURGH (AP) - .Vieren twintig mensen, onder wie elf kinderen, zijn gisteren gewond geraakt toen een speedboot tij dens Formule-1 wedstrijden op de AUegheny-rivier bij de Ameri kaanse stad Pittsburgh door wrakhout los raakte van het wa ter en het publiek in vloog. Van acht gewonden was de toestand kritiek. De 23-jarige piloot van de on geluksboot kwam er met lichte verwondingen van af en werd be handeld wegens shock. Hoe hard zijn boot op het moment van het ongeluk ging was niet bekend, maar tijdens de trainingen was 191 kilometer per uur de hoogst gehaalde snelheid. De wedstrijd werd na een on derbreking van 90 minuten her vat. Op oevers en bruggen had den zich naar schatting van de politie 100.000 mensen verza meld. heel wat moeten veranderen, 't Wordt moeilijk, heel moeilijk, maar het kan, zeker als straks Petterson erbij komt". Linder zette met name vraagte kens bij de inzet. „Het is voor mij een raadsel hoe er door ons bij bal bezit gespeeld wordt", analyseerde de opvolger van Johan Cruijff, die overigens in zijn eerste Ajax-jaar (1981-'82) in het Amsterdam-toer nooi eveneens als derde finishte, maar aan het eind van zijn rit wel landskampioen werd. „Veel te sta tisch allemaal. Ik zie geen enkele beweging. Dit is, hoe zal ik het zeg gen, geen Ajax-voetbal, maar stil staand voetbal. Van het gemis van Petterson wil ik niks horen. Het ligt aan ons allemaal, niet aan één speler die toevallig wat later komt". In tegenstelling tot Linder heb ben de spelers al hun hoop geves tigd op de van IFK Göteborg losge weekte centrum«pits, die overi gens over drie dagen in de Meer ar riveert. Vooral Ron Willems, even als aankoop nummer drie Verkuyl allesbehalve in vorm Werdek- ker. tobbend met een enkelblessu re, kwam in het Olympisch stadion niet binnen de lijnen snakt naar de komst van Petterson. Bij gebrek aan een centrumaanvaller werd Willems, voor het nationale record bedrag van 1,8 miljoen van FC Twente overgenomen, tot nu toe vooral in de spits geposteerd. Het is hem slecht bevallen. „Die rol ligt me niet", meldde Willems na het imponerende staal tje Italiaans machtsvertoon en de prachtige treffers van Vialli (twee stuks) en diens maatje Mancini De Spaanse middenvelder Winter de bal te ontfutselen. openhartig. „Ik ben een speler die moet komen en niet iemand die er al moet staan. Zoals ik vorig sei zoen met Pietje Keur speelde, dan ben ik denk ik op m'n best. Keur als bliksemafleider voorin de gaten trekkend, ik er iets achter als diep gaande man. Ik hoop dat het straks met die Zweed ook zo gaat lopen. Scoren? Dat zal dan ook lukken, daar ben ik van overtuigd". Het bevalt Willems ondanks de valse start „fantastisch" in zijn nieuwe werkomgeving. „Al ben ik de laatste dagen wat aan het 'klojoj- en' met een pijnlijke rechterenkel. Afgezien daarvan voel ik me hier hartstikke goed. We hebben drie weken keihard getraind en het zag er allemaal prima uit. Nu de resul taten nog. Nee, ik heb geen last van extra druk door die 1,8 miljoen, al heb ik het bepaald nog niet kunnen waarmaken. Maar straks, als ik fit ben en die Zweed er is..." Linder heeft echter meer proble men op te lossen dan alleen aanval lende. Op het middenveld ont breekt vooralsnog ieder evenwicht en in defensief opzicht manifes teerde Ajax zich tegen Flamengo en Sampdoria opzienbarend pover. Sampdoria legde de zwakke plek ken gisteravond keihard bloot. Vi alli en Mancini dolden Larsson en Scholten, stand-in van Werdekker, naar believen, en ook linkerverde diger Verkuyl en doelman Menzo beleefden vrijdag en gisteren niet de aangenaamste voetbalavonden van hun leven. De spelers die dit seizoen geacht worden de Amsterdamse kar te trekken, geven voorlopig eveneens niet thuis. De EK-gangers Van 't Schip, opnieuw aanvoerder, en Winter werden door Linder naar de kant gehaald en ook Mühren en Wouters kunnen de veertien dagen voor de start van de competitie uit stekend gebruiken. „Maar paniek", besloot Linder, „paniek is er nog lang niet. Een beetje geschrokken ja, dat ben ik wel". MADRID (GPD) De arrestatie van de aanvoerder van Barcelo na, José Ramon Alesanco, we gens vermeende verkrachting van een 21-jarige serveerster in het trainingskamp Papendal, is in Spanje als een bom ingesla gen. Alle kranten in Barcelona en Madrid brachten het nieuws dit weekeinde op de voorpagi na's, terwijl het Spaanse tv-jour- naal zelfs met het bericht open- 'Diario 16' publiceerde giste ren een uitvoerige samenvatting van de aanklacht, met groot ver toon van details. Daarin ontkent Alesanco met klem de serveer ster te hebben verkracht. Vol gens de Barcelona-aanvoerder zou er slechts sprake zijn ge weest van enkele „informele ge sprekken", afgewisseld met een drankje. Als bewijs van zijn on schuld wijst Alesanco op het feit, dat zijn medespelers niets van het hulpgeroep van de serveer ster gehoord hebben. Terwijl hij zich volgens de lezing van het slachtoffer aan haar vergrepen zou hebben in de kamer naast de kleedkamer, waar zijn medespe lers zich bevonden. De reakties in Spanje liggen op een lijn met de manier, waarop men in een typische macho maatschappij als Spanje tegen verkrachting aankijkt. Te begin nen bij Alesanco zelf, die be weert, dat de serveerster de be doeling heeft gehad hem beentje te lichten. Volgens de gedele geerde van Barcelona, Enrique Costas, is er sprake van een pu bliciteitsstunt van het Neder landse meisje. Ook zijn medespe lers nemen het voor Alesanco op en verklaren van de onschuld van hun aanvoerder overtuigd te zijn. Volgens hen is er slechts sprake van een in scène gezette affaire om Alesanco een financië le schdevergoeding te ontfutse len. In een enkel geval is de reaktie net zo hysterisch als na de ont dekking, dat Pedro Delgado in de Tour doping geslikt had. Ook 'Diario 16' gaat zich te buiten aan een vlucht in een defensief natio nalistisch chauvinisme in de af- faire-Alesanco. „Het toeval wil. dat in Holland het merendeel van de verdachten van dergelijke delicten buitenlanders of gastar beiders zijn. Ook in Holland be staat bij een deel van de pers vreemdelingenhaat, voor wie ie dereen, die er een beetje 'zuide lijk' uitziet, zich in potentie op de eerste de beste blonde kan stor ten, die zijn pad kruist. Hetgeen de chantage of alle vormen van manipulatie in de hand werkt", vonnist Xavier Domingo. Do mingo is de vaste culinaire me dewerker van 'Diario 16', die zichtbaar meer verstand van de regionale Spaanse keuken heeft dan van juridische zaken. „Alesanco heeft het helemaal niet nodig om een vrouw te ver krachten. Hij ziet er goed uit en is rijk, is beroemd, katholiek en ge lukkig getrouwd. Wraak", ver- ROTTERDAM (GPD) - Het zou te ver gaan om te beweren dat het gerenoveerde Feyenoord het Legioen na het Rot terdam-toernooi al aan zijn voeten heeft, maar de mixture van oud- en voornamelijk nieuw heeft zijn aanhang het af gelopen weekeinde in elk geval nieuwe hoop op betere tij den gegeven. Evenals na de openingsavond (te- gen Aberdeen) bleef gisteren tegen Real Madrid de conclusie gerecht vaardigd dat Feyenoord in defen sief opzicht de puntjes nog niet op de i heeft staan. Vier tegentreffers in twee wedstrijden laten de balans in de achterste linie vooralsnog naar de negatieve kant uitslaan. Daartegenover staat het indruk wekkende optreden van Johnny Metgod, die werd uitgeroepen tot de beste speler van het toernooi. Bovendien kon trainer Rob Ja cobs tijdens de tweede zware 'test case' al meer lichtpuntjes constate ren dan op de eerste avond. Behal ve Metgod vielen ook Marcel Brands en Ton Lokhoff in positie ve zin op en haalde de Pool Smola- rek andermaal een ruime voldoen de. De laatste bezorgde de Stadion club in de allerlaatste minuut van de wedstrijd de toernooiwinst door zich op zijn bekende wijze te laten 'pakken' op de rand van het straf schopgebied, waarna scheidsrech ter Van Swieten naar de stip wees. De elfmetertrap werd door Martin van Geel, die kort na de pauze ook al vanaf die plaats had raak gescho ten, keihard in de bovenhoek ge mikt: 3-3. Real Madrid was wellicht nog meer dan Aberdeen een graadme ter voor Feyenoord. Voor de Span jaarden bestaan volgens Leo Been hakker geen 'vriendschappelijke' wedstrijden en dat werd gister avond eens te meer duidelijk. Scheidsrechter Ignace van Swie ten, de vervanger van Bep Thomas, kwam bijna ogen en oren te kort om alles in goede banen te leiden en kon slechts door middel van ge le kaarten de zaak onder controle houden. Na de gelijkmaker van Van Geel in de slotfase had hij zelfs de hulp van Beenhakker nodig. ker te escaleren. „Ik kon de zaak op het juiste moment tot rust brengen. Ik ken mijn pappenheimers en weet dat bepaalde spelers gekke dingen gaan doen, als het verkeerd gaat. Dat wilde ik voorkomen. Al geloof ik net als de spelers dat die overtreding op Smolarek buiten het zestienmetergebied was". Feyenoord werd in het eerste be drijf door de Madrilenen keihard met de neus op de feiten gedrukt. Al na twee minuten legden zij de te kortkomingen in de Rotterdamse defensie bloot. Van een goede or ganisatie noch een juiste mandek king was sprake toen Butragueno een vrije doortocht kreeg. Paul Nortan dacht de Spaanse interna tional nog te kunnen achterhalen, maar botste in de doelmond zo hard tegen hem op, dat de bal al op de stip lag voordat de donkere ver dediger goed en wel wist wat hij op zijn geweten had. Nadat Hugo Sanchez Hiele vanaf elf meter had verslagen, trachtten de Rotterdammers Real Madrid onder druk te zetten. Kansen kwa men er voldoende (Van Geel, Smo larek, Brands), maar de afwerking faalde. Op het moment dat Feye noord zijn overwicht in cijfers had moeten uitdrukken kreeg het op nieuw de rekening voor de gebrek kige taakverdeling in de achterhoe de gepresenteerd: 0—2. Met een schitterende demarrage, gevolgd door een harde buiteling na een botsing met Sanchez in het strafschopgebied (penalty), bracht Marcel Brands de formatie van Rob Jacobs terug in de strijd. Ja- i Geel poogt Tendillo op het verkeerde been cobs: „Voor de pauze hadden we geen grip op de aanvallers Sanchez en Butragueno. Real was de betere ploeg. Na rust zag het er allemaal een stuk beter uit. Brands bijvoor beeld, speelde veel beter dan vrij dag". Schokkend Waren de taferelen aan het eind van de wedstrijd gewoon schok kend te noemen, na de gelijkmaker Gebrekkig In de periode dat het spel even was stilgelegd supporters na men massaal bezit van het veld wonden enkele Real-spelers, die zich toch al niet als lieverdjes had den gedragen, zich enorm op en dreigde de boel volgens Beenhak- De strijd tussen Antwerp FC en Aberdeen kon het publiek maar matig boeien. De twee ploegen werden in de tweede helft op traag handgeklap getracteerd en na het doelpuntloze gelijke spel moesten ze een striemend fluitconcert incasseren. Toch zijn er wel eens slechtere wedstrijden tij dens het Rotterdam-toernooi gespeeld. Vooral in de eerste helft viel het met de inspiratie wel mee, maar het ontbrak beide ploegen aan creativi teit en stootkracht. Bij de Belgen was Nico Claesen minder goed op dreef dan afgelopen vrijdag, toen hij twee maal scoorde en bij Aberbeen miste Charlie Nicholas, die kort voor de rust voor Hewitt inviel, een paar goede kansen. De meest opvallende figuren waren de beide doelverdedigers Theo Snelders en Wim Deconinck. van Dave Mitchell in de 65e minuut ging de aanhang van Feyenoord nog fatsoenlijk uit zijn bol. Het doelpunt van de Australiër, dié er al niet meer over peinst op te stap pen uit Rotterdam-zuid (de Engel se tweede divisieclub Chelsea heeft nog altijd belangstelling voor hem), was dan ook om in te lijsten. Heel even leek het erop dat Real Madrid alsnog de hoofdprijs voor de neus van de gastheer zou weg kapen, maar Martin van Geel maakte de door Michel genomen voorsprong (2-3) weer ongedaan. Johnny Metgod, verguld met zijn uitverkiezing, onderstreepte na af loop de tekortkomingen van zijn nieuwe werkgever, maar liet even als zijn trainer weten grote ver wachtingen te hebben van het ko mend seizoen. „We mogen ons niet blind staren op het Rotterdam- toernooi. Het feit dat we als win naar uit de bus zijn gekomen, wil niet zeggen dat alles er op dit mo ment rooskleurig uitziet. We hoe ven onze fouten, met name ach terin niet te verbloemen. Boven dien is bewezen dat Feyenoord he lemaal niet zo'n grote selectie heeft. Toen we de voorbereiding begonnen, riep iedereen dat we te veel spelers hadden. Nu is bijna ie dereen al aan de bak geweest". De ziekenboeg is twee weken voor de competitie behoorlijk ge vuld. Niet toevallig met verdedi gers: Molenaar, Troost (haakte in de rust af). Nortan (dijbeen), Mon- kou en Heus. Tom Krommendijk, de enige van de zeven aankopen die zich het afgelopen weekeinde niet aan het Rotterdamse publiek heeft kunnen presenteren, zegt zo goed als hersteld te zijn van zijn knieblessure die hem geruime tijd aan de kant heeft gehouden. Hij hervat daarom deze week weer de training. volgt Domingo zijn commentaar, „mag men niet uitsluiten. Veel van de wedstrijden van Barcelo na tegen Hollandse brandweer lui en kaasboeren liepen uit op veldslagen. Het elftal van Bar celona is voor de helft gebroken. Maar de Barcelona-spelers heb ben ook klappen uitgedeeld en hun tegenstanders vernederd. En Hollandse heren en dames zijn niet noodzakelijk engeltjes van Onze Lieve Heer...". Gistermiddag verzamelden zich ongeveer 25 Spaanse journa listen op het terras van hotel De Bilderberg in Oosterbeek, waar de ijlings naar Nederland overge komen echtgenote van de Spaan se voetballer een persconferentie zou houden. Door interventie van een radiostation uit Barcelo na werd de bijeenkomst evenwel 'afgeblazen', tot grote ergernis van de Spanjaarden die het ini tiatief tot de persconferentie hadden genomen. Mevrouw Alesanco, die op verzoek van haar man is overgevlogen, trok zich evenwel terug op haar ka mer. omdat zij 'kop-schuw' was gemaakt door de vele camera's. Zij wilde beslist niet in beeld ko men. maar hield de mogelijkheid open om haar telefonisch op haar kamer te benaderen. In die ge sprekken vertelde ze dat haar man „absoluut onschuldig" is. Zij refeerde daarbij aan haar goe de huwelijk en de twee dochters voor wie Alesanco „een goede vader" is. Tot gisteravond heeft de vrouw van de 34-voudige inter national nog geen toestemming gekregen om haar man, die in ,i verzekerde bewaring is gesteld, 'i te bezoeken. Volgens een politie woordvoerder is dat normaal. „De verdachte moet in ieder ge val eerst zijn voorgeleid aan de officier van justitie". Dat gebeurt I vanochtend om 10.00 uur. GERRIT JAN HOEK MECHELEN (ANP) - KV Meche len heeft het eigen internationale voetbaltoernooi gewonnen, door in de laatste wedstrijd PSV een gelijk spel af te dwingen. In een vooral voor rust teleurstellend duel kwam de Nederlandse winnaar van de Europa Cup I tegen de Belgische Europa Cup Il-winnaar niet verder dan 0-0. Mechelen, dat eerder met 3-0 van Spartak Trnava won, ver gaarde hierdoor de meeste toer- nooi-punten. Een overwinning le verde in Mechelen drie punten op en elke treffer, tot een maximum van drie, een extra punt. PSV. dat twee dagen geleden Panathinaikos had verslagen (1-0),' viel zelfs terug naar de derde plaats. De Grieken achterhaalden de Nederlandse kampioen dank zij een 4-1 overwinning op het Tsjechoslowaakse Spartak Trnava. PSV en Mechelen ontmoeten el kaar binnenkort opnieuw. Beide ploegen moeten nog uitmaken wie in het bezit komt van de Super Cup. De wedstrijd van zaterdag kwam, voor 8.000 toeschouwers, pas na rust enigszins tot leven. De Eindhovenaren, met in de eerste helft een herstelde Gerets in de ploeg, kregen een goede kans, via Vanenburg. Erwin Koeman was aan Belgische zijde dicht bij een treffer, maar schoot vlak voor doel man Van Breukelen naast. Bij Mechelen speelde de van Ajax aan getrokken Bosman in een terugge trokken rol achter spits Den Boer. Het tweetal maakte weinig indruk. Van Ede zeker tot winterstop uitgeschakeld UTRECHT (GPD) - Jan Willem van Ede zal zeker tot de winterstop uitgeschakeld zijn. Orthopedisch chirurg Bill Derks die de FC onfor tuinlijke Utrecht-doelman zater dagmiddag in het Utrechtse Diako- nessenhuis opereerde, acht een eerdere rentree uitgesloten. „Het gaat niet alleen om de breuk, maar ook de enkelbanden hebben een enorme opduvel gehad. De opera tie was behoorlijk tijdrovend en het heeft geen zin om de zaak mooi er voor te spiegelen dan-ie is". FC Utrecht heeft het afgelopen weekeinde nog geen concrete stap pen gezet om de nu ontstane situa tie op te lossen. Henk van Veenen- daal verving Van Ede vrijdag avond. maar hij is nog amateur. Voor de tweede wedstrijd van het toernooi tegen Willem II liet trainer Han Berger Peter Hofman uit Utrecht overkomen. Hofman heeft wel een contract. Hij was vorig sei zoen uitgeleend aan Wageningen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11