"Bretels nu modeartikel" 'Vigilantes zijn geen doodseskaders' EXTRA op maandag EEN ANDER HUIS Overste Maganto trots op commimisten-bestrijding in Manila Rotterdam op de been voor Zomercarnaval PAGINA 10 MAANDAG 8 AUGUSTUS 1988 Almeloër Ed Pezie: Op modeshows staan manchetknopen en sokophouders gewoonlijk niet zo in de schijnwerpers. Op modebeurzen krijgen neven-artikelen als wandelstokken, riemen en stropdassen lang niet zoveel aandacht als de nieuwe trends in bad- en avondkleding. Maar ze horen er wel bij al zijn maar weinig ondernemers die uitsluitend van een of meer van dit soort 'mode-accessoires' moeten bestaan. door Jan van Kooy Ed Pezie in Almelo is er zo een. Hij doet als een der zeer weinigen in bretels. Zijn firma bestaat 50 jaar en driekwart van zijn handel wordt op de markt verkocht. Thuisnaai- sters in Almelo maken ze, Ed en Jo ke Pezie doen er zaken mee en er varen tot hun voldoening dat bre tels tot de mode-artikelen zijn gaan behoren. "Vroeger zag je mannen in hemdsmouwen met bretels ge woon over straat lopen. Dat doe je vandaag de dag niet meer", zegt Ed Pezie. "Maar 't gekke is, dat bretels nu aan mode onderhevig zijn. Zo iets ontstaat meestal in Amerika. Op een gegeven moment waait het over en dan kunnen wij het hier niet bijslepen. Miljoenen hebben we er vorig jaar extra van ver kocht". De unisex-trend zorgde er in de jaren zestig voor, dat ook vrouwen bretels gingen dragen. Kort daarna werd de broekdraagband een mo- degevoelig artikel en dat is het nog steeds. "Iedereen moest op een gegeven moment kleurige bretels, met Griekse. Russische, Chinese of In diaanse motieven. Je had vorig jaar zelfs Avro-bretels, met het Avro- embleem op het rugstuk. Daar trokken die lui het hele land mee door - ik heb er heel wat klanten door gekregen. In Avro's Toppop liep een van de discjockey's op een gegeven moment met 20 of 25 van die dingen over z'n schouders. Ik heb nog nooit zo mooie reclame ge had en nog gratis ook". Inspelen Onbezoldigde sandwichmannen voor hem zijn ook de heren van Normaal. Ze dragen altijd bretels en dat pleegt anderen te inspireren zich ook zo uit te dossen. De extra omzetten blijven vaak bescheiden maar modegrillen doen in Almelo de kassa telkens weer rinkelen en Pezie is wel zo flexibel dat hij er snel op inspeelt, met hulp van zijn vaste groep thuisnaaisters van wie hij er een aantal in vaste dienst heeft. Is er weer eens modegril, dan kan hij zijn personeelsbestand moeiteloos vergroten en dat ge beurt nogal eens. Zijn vaste be stand is negen medewerksters maar vorig jaar heeft hij een tijd lang zelfs met 26 thuisnaaisters ge werkt. "Je hebt een poosje geleden die rage met mouwclips gehad. Al die meiden moesten mouwclips in alle kleuren. Tienduizenden heb ik er verkocht. Ze hebben soms voor geen vijftig gulden kleren aan maar wel voor honderd gulden accessoi- Geschiedenis Bretels door de eeuwen heen - geen onderwerp om warm voor te lopen lijkt het. Encyclopedién zijn dan ook zeer sober met informatie over de elastische broekdraagban den, die over beide schouders wor den geleid en tot voor kort meestal onopvallend waren wat kleurstel ling en vormgeving betreft. Het zo praktische bandenstelsel om de afzakkende broek op te hou den is volgens een Britse mode-en cyclopedie in de 18e eeuw bedacht. Aanvankelijk waren het koorden, in de vorige eeuw werden de broekbanden ook van canvas, ka toen, rubber of fluweel gemaakt. Rond 1900 werden de twee banden van elastisch materiaal gemaakt, op de rug samengevoegd en met knopen en drie leertjes aan de broek bevestigd. Voor de bevesti ging worden tegenwoordig in de meeste gevallen metalen clips ge bruikt. Ed Pezie laat elastisch band in Duitse en Belgische fabrieken met talloze kleuren en alle mogelijke motieven bedrukken. De clips blij ken steeds moeilijker te pakken te krijgen. De meeste laat de Almelo se koopman uit Oost-Duitsland ko- "Vroeger was je de laatste waar de detaillist aan dacht. Als ze bel den, dan was het laadje leeg en dan moest je eigenlijk de volgende dag al leveren". Nu hij veelal recht streeks met grossiers, warenhuis concerns en winkelketens zaken doet, is er meer continuïteit in zijn bedrijf. "De meeste van mijn bre tels worden trouwens op de markt verkocht", zegt hij. "In de winkel koop je een paar nieuwe bretels in een fraaie cadeauverpakking, op de markt neem je ze zo mee en dat scheelt natuurlijk in de prijs". Mode Steeds meer blijkt zijn nering aan mode onderhevig. Vroeger was een jaarlijkse produktie van twee miljoen bretels voor de Nederland se consument voldoende, tegen woordig is er geen peil meer op te trekken. "In het voorjaar hebben we een tijdje lichtgevende kleuren gehad, neon-bretels, waanzinnig populair. Daarna opeens weer twee maanden bijna uitsluitend zwarte. Bedrukte kinderbretels zijn ook zeer in trek. De een wil smurfen er op, de ander sportfiguren of Do nald Duck. De weverijen, die ons het band leveren, hebben voor al die druksels de licensie. Kinder bretels is echt een groot artikel ge worden". De unisex-trend gaf de bretels- verkoop een niet geringe impuls, maar er was meer volgens Ed Pe zie. "Het begon volgens mij met de trimrage. Pa gaat trimmen en ver liest wat aan gewicht. Z'n broek zakt af en dan krijgt-ie van ma of de kinderen een paar bretels, zwarte of witte. Bretels voor heren met avondkleding zijn er altijd geweest en zullen er ook altijd blijven. Als je een broek echt onberispelijk wil dragen, dan moet je bretels heb ben. Bij een rokcostuum of een smoking moet de broekband niet te strak zitten en zodra de man gaat staan, moet de pantalon in balans vallen. Dat effect krijg je alleen met bretels. Bij gelegenheidskleding worden altijd bretels gedragen". Er blijkt toch meer variatie op deze markt te zijn, dan de buiten staander beseft. Zo maakt Pezie, die in 'bretelkringen' als de groot ste in Nederland geldt, als enige elk jaar nog een kleine hoeveelheid „tropenbretels" voor speciale over hemden met uitgesneden stukken aan de zijkant. Bij veel werkkle ding in de technische sector blijkt het dragen van bretels verplicht, bijvoorbeeld bij het schoonmaken van schepen. Het leger heeft zijn eigen bretels. Pezie heeft er een gedetailleerd sta- lenboek voor en brandweer en po litie kennen ook al jaren een wat breed uitgevallen eigen model, dat dan voorzien is van een tuigleren 'patje' met de aanduiding 'politie en brandweer'. Zijn vader, zijn grootvader en zijn overgrootvader handelden in herenkleding, zijn broer Hans heeft een zaak in Almelo, Ed Pezie begon als vertegenwoordiger van de toen nog bij Doetinchem geves tigde bretelfabriek Eltex. Na ver loop van tijd kocht hij het bedrijfje. Het werd naar Almelo verplaatst en samen met zijn echtgenote werkt hij nu gestaag aan de groei van het „bretels-imperium". Zon der showroom en zonder verkoop aan huis. Al te groot worden wil hij niet, maar de groei van de laatste tijd noopt hem wel naar een ruime re bedrijfsruimte uit te zien. Ed Pezie loopt zelf zelden met bretels om en gokt als menig colle ga in de wereld van de mode-acces soires vooral op de modegevoelig heid van de jonge vrouw tussen 13 en 25. En met succes. "Voor heren en kinderen zijn bretels vaak heel nuttig, voor die meiden horen ze bij de opsmuk, bij de versierselen. Je vraagt je wel eens af, waar ze blij ven. Sommigen moeten kasten vol hebben". We zijn nu al zo'n anderhalve maand bezig om 'andermans mooi' weg te werken. We hebben namelijk een huis gehuurd dat voor het laatst is geschilderd in de tijd dat bruin in combinatie met oranje nog in was en wie deze kleuren wil bedekken met witte verf, ziet zich gesteld voor een zwaar karwei. Maar het lukt, het lukt. 'White is beautiful' - dat is ons motto bij het bewoonbaar maken van dit pand. Langzaam rollen wij het licht het huis binnen. Rollen, ja. Want verven gebeurt tegenwoordig met de roller. Ik dacht eerst dat alleen muren en plafonds in aanmerking kwamen voor de behandeling met dit Godsgeschenk, maar je hebt tegenwoordig ook rollers waarmee je streeploos en zonder 'zakkers' kunt lakken. Vooral de deuren hebben daar baat bij. Die wilden vroeger nog wel eens een stiekem traantje laten om mijn onkunde. Ik ben van de ene op de andere dag kind aan huis geworden bij de bouwmarkten. Met ontroering kan ik daar staan kijken naar al die omega-vormige toiletpotten, die door de consumentenbond, ja misschien wel door Frits Bom zelf, ter controle zijn ingepoept. Eén zo'n hagelwitte, vers bebrilde, toiletpot zal ons straks tot zetel dienen, want het ding dat nu in ons huis staat is zo groot datje er in het kleine weeceetje alleen dwars op kunt gaan zitten. Ik zie mezelf al staan in zo'n prachtige douchecabine, met van dat wazige glas, waarachter in thrillers altijd beeldschone vrouwen nietsvermoedend douchen terwijl hun moordenaar nadert. Stankafsluiters en zwanehalzen - het is voor mij pure poëzie. 'Heb jij de slaapkamer al in de grond gezet?', galmt de stem van mijn man door het lege huis. 'Zorg jij nou maar dat dat plafond erin komt', antwoord ik. Terwijl ik mij over de balustrade heen buig, zie ik hem met een groen vechtpetje op staan te werken. We hebben hulp genoeg bij het opknappen van het huis. Bijna al onze vrienden zijn wel bereid om een avondje te komen 'stompen', zoals dat in bouwvakkerstermen wordt genoemd. Een vriend van ons, die als letterknecht een zittend leven leidt, beschouwt het zelfs als een therapie. Hij gaat overigens nogal onstuimig te werk. Nadat hij een kamer had behandeld met 'behangafbijt' moesten wij tot onze droefenis constateren dat dat goedje naar een reeds opgeknapte kamer was doorgelekt. Resultaat: bruine kringen op het pas gesauste behang. Maar zijn humor vergoedt veel. Na een witsessie kwam hij naar beneden en zei hij onder het genot van een pijpje bier dat hij de ramen meteen maar even had meegenomen. Nog zo'n plaag, behalve die van de kleuren oranje en bruin, is het zogenaamde 'bosbehang' U kent dat wel - die muurdecoratie die de stedeling het gevoel geeft dat hij zich thuis even in het Teutoburgerwoud bevindt. Met kilometers tegelijk is dit 'natuurschoon' in de jaren zeventig van de persen in de behangfabriek gerold. De bomen erop zien er zo echt uit, dat honden de neiging kregen er hun poot tegen op te tillen. Maar als je niet van dit behang houdt, ben je mooi in de aap gelogeerd. Probeer maar eens een donker bos wit te schilderen. Over natuur gesproken- voor de totaal verwilderde tuin hebben we maar een deskundig iemand ingehuurd. Bij het snoeien van al die begroeiing moet je er namelijk zeer goed op letten dat je niet per ongeluk de lievelingsplant van een buurman amputeert en daarvoor vreesden wij met grote vreze. Onze 'tuinman' heeft gelukkig geen ongelukken gemaakt. Met bewondering heb ik staan kijken naar zijn snoeiwerk. Met een vlijmscherpe heggeschaar, die in zijn hand voortdurend van een Y in een X veranderde, bracht hij de symmetrie terug in de tuin. Ik zit dit stukje te schrijven op de zolder van het lege huis. Als ik naar beneden ga om een kop koffie te halen uit de thermoskan, luister ik met angst naar het gekraak dat mijn geloop veroorzaakt. Er zal toch geen onderduiker in de trap onder de kast zijn blijven zitten? Of is er misschien een insluiper in huis? Ach, welnee. Terug achter mijn typemachine krijg ik de schrik van mijn leven. Achter mij, boven mij, klinkt er plotseling een angstaanjagend geritsel en gekrabbel. Ratten!!!, denk ik. Maar dan hoor ik gelukkig zacht en welluidend gekoer. Duiven die in de dakgoot lopen. Dat gekoer, dat lieflijke gekoer. Alsof iemand de ramen naar een nieuwe toekomst helder zeemt. ANGELA PINNEBERG MANILA - Luitenant-kolonel Ro meo B. Maganto wuift de beschul digingen in de pers, dat hij de lei der is van de doodseskaders, van de hand. "Onzin, niets van waar", zegt de bevelhebber van het dis- tricts-hoofdbureau van politie in Manila. Maganto is de oprichter van de anti-communistische bur gerwachten, beter bekend onder door Bob Mantiri de naam Vigilantes, die verant woordelijk zouden zijn voor de ge heimzinnige moorden op linkse politici en juristen die voor de men senrechten opkomen. Van achter een indrukwekkende naamplaat die zijn met rapporten en dossiers bezaaid bureau domi neert. beschuldigt overste Magan to de linkse pers ervan de politie in een kwaad daglicht te willen plaat sen. De 5000 vigilantes, die onder zijn verantwoordelijkheid staan, hebben, zo zegt hij met nadruk, al leen de taak om informatie te ver zamelen over communisten. "Zij hebben geen toestemming om mensen dood te schieten". Romeo Maganto heeft een in drukwekkende staat van dienst. De 41-jarige overste is de jongste officier met die rang bij de politie en het personeel van zijn bureau verwacht dat hij voor zijn 45ste ge neraal is, de jongste bij de politie en zelfs in het leger. De muren van zijn kantoortje zijn volgeplakt met fo to's en kranteknipsels over zijn hel dendaden tijdens de Februari revo lutie in 1986, die president Cory Aquino aan de macht bracht. In 1986 was hij nog majoor, maar hij werd tot overste bevorderd na dat hij met slechts een handvol van zijn mensen Radio Veritas op de troepen van Marcos had veroverd. Hij was ook de man die vorig jaar het vliegveld bij Manila, dat door militaire rebellen werd bezet, op de militaire rebellen van kolonel Ho- nasan veroverde. De heldendaden van de "kleine overste" vormden voor Filipijnse filmmakers dankbaar materiaal om op celluloid vast te leggen. De film 'Mik op Maganto' trok in Mani la volle zalen. Sloppenwijken Niet zonder trots vertelt Magan to, dat het systeem dat hij heeft in gesteld, het de communistische op standelingen onmogelijk heeft ge maakt om vaste voet te krijgen in de sloppenwijken van Tondo, bij Manila. "Mijn eerste taak is om Ma nila vrij te houden 1 tische stadsguerrilla's". De com munistische rebellen lusten hem rauw, zo zegt hij. Tot viermaal toe hebben 'zij gepobeerd om hem vanuit een hinderlaag dood te schieten. "Ik heb tot nog toe geluk gehad", lacht Maganto. Communisten, gematigd en radi caal links, het is allemaal een pot nat volgens Maganto. "Ze hebben met elkaar gemeen dat zij de wetti ge regering gewapenderhand om ver willen werpen. Het is onze taak om dat met alle ons ten dienste staande middelen te voorkomen". Maar hij ontkent dat zijn vigilantes als doodseskaders optreden. "De taak van de vigilantes is", legt hij uit, "om inlichtingen te ver zamelen en acties te voorkomen van stadsguerrilla's. De commu nistische opstandelingen hadden tot voor kort onderduikadressen in Tondo. Het is voor hen een ideale schuilplaats en ideaal werkterrein om aanhangers te recruteren". In Tondo, een netwerk van don kere straatjes, modderige wegge tjes, duistere gangetjes en lugubu- re paden, wonen honderdduizen den armen in hun van afvalhout, karton en plastiek opgetrokken hutjes, aan de voet van wat ge noemd de Smoky Mountains, een smeulende berg van vuil. "Tondo is een sociale vulkaan, die elk ogenblik tot een uitbarsting kan komen", zegt Maganto. "In de ze sloppenwijk wonen veel werklo zen, vooral veel jongelui die hun school niet hebben afgemaakt. Dat zijn potentiële communistische aanhangers". Waterdicht De tactiek van de Sperwers, de communistische stadsguerrilla, volgens Maganto, om ergens in de stad toe te slaan en daarna onder te duiken in Tondo. "Maar dat is voor hen niet meer mogelijk, omdat ver dachte activiteiten in een straat, in een huis, of waar dan ook in Tondo, direct aan ons worden gerappor teerd". "Onze vigilantes bestaan uit ambtenaren, straatverkopers, win keliers, zakenlieden en ex-misda- digers die relaties hebben in de on derwereld. Zij zijn anoniem. Nie mand in de woonbuurten weet wie een vigilante is. Zelfs in de familie weet men niet of de vader, zoon en zelfs huisvrouw een spion is. Hun naam is alleen bij ons en bij het wijkhoofd bekend. Volstrekte ano nimiteit is nodig omdat de ze an ders schietschijf kunnen worden van de communisten". "Het is een waterdicht systeem. Het wijkhoofd krijgt van zijn men sen elke dag rapporten over de be wegingen van andere mensen in hun buurt en die rapporten worden doorgestuuurd naar het politie hoofdkwartier. Verdachte gevallen worden verder door ons behan deld. Op die manier hebben wij in de afgelopen maanden een aantal schuilplaatsen van de stadsguerril la's in Manila kunnen ontmante len". Kruisvaarders Maganto kwam in oktober 1987 op het idee om in heel Metro Mani la een netwerk van anti-communis- tische burgerwachten op te rich ten. Manila was toen in de greep van terreur. Militairen en politie mannen werden op straat 'bij bos jes' doodgeschoten door de com munistische guerrilla. Van de poli- tiebevelhebber van het westelijke district, generaal Lim, kreeg Ma ganto blanco volmacht. Binnen korte tijd had hij een organisatie op poten gezet, die hij de Kruisvaar ders voor vrede en democratie noemde. "De anti-communistische bur gerwachten in Manila moet men niet vergelijken met de vigilantes in de provincies, om wier onmid dellijke ontmanteling is geeist door mensenrechten groepen", meent de politiebevelhebber. De vigilan tes in Davao City, de Alase Mesa, bijvoorbeeld worden door de mili tairen bewapend. Ze zijn in feite een verlengstuk van het leger. Ze hebben een primitief religieuze achtergrond en het doden van communisten is voor hen een ritu eel geworden. De Kruisvaarders voor vrede en democratie in Manila hebben alleen tot taak om informa tie te verzamelen; ze zijn niet bewa pend". Maar de mensenrechten-organi saties in Manila, menen dat juist door de volstrekte anonimiteit en de bescherming die zij van politie en leger in Manila krijgen, de vigi lantes in staat worden gesteld om wat zij als links zien te elimineren. De mislukte moordaanslag op de rector magnificus van de polytech nische universiteit van Manila, Ne- mesio Prudente, de moord op diens vriend Mendoza is volgens Prudente het werk geweest van po litiemannen. Prudente heeft des tijds door de politie en het leger achtervolgde linkse sympathisan ten in zijn universiteit verborgen gehouden. Een onderzoek van het Nationale Veiligheidsbureau heeft aangetoond dat een politieman van het politiedistrict van Maganto be- trokkenis bij de aanslag. Linkse politici Vigilantes van het westelijke po- litiedstrict zouden ook de aanslag hebben gepleegd op vakbondslei der Olalio. Opvallend is echter, dat alle moorden die zijn gepleegd op prominente linkse politici en advo caten, tot dusver niet zijn opgelost. Het is volgens overste Maganto moeilijk om vast te stellen wie ach ter deze moorden zitten. "Op dit moment lopen er zoveel groepen rond die elkaar naar het le ven staan. Aan de ene kant heb je te maken met communisten, gema tigd links en radicaal links; aan de andere kant met de groep van de voortvluchtige militaire rebellen van kolonel Honasan en van Mar- cos-loyalisten. Wij zitten er midden in. Het is heel goed mogelijk dat de rechtse groepen de moorden heb ben gepleegd op linkse figuren, maar het kan ook heel goed zijn dat de communisten om onduidelijke ideologische redenen linkse sym pathisanten uit de weg ruimen, ook om daardoor de geloofwaardigheid van de regering Aquino in het bui tenland in een kwaad daglicht te stellen". Carnaval hartje ROTTERDAM (GPD) - Naar schatting vierhonderdduizend mensen hebben afgelopen zater dag in Rotterdam het Antilliaanse Zomercarnaval bijgewoond. Het succes van deze jaarlijkse happe ning was vooral te danken aan het prachtige weer, waardoor het tropi sche karakter van het feest nóg be ter uit de verf kwam. Volgens de Rotterdamse politie hebben zich rond de festiviteiten geen inciden ten voorgedaan. De ongeveer duizend deelne mers aan het carnaval hadden zich kosten nog moeite gespaard om er ook deze keer weer een prachtig schouwspel van te maken. Ruim twintig praalwagens bewogen zich in een anderhalve kilometer lange stoet door de binnenstad, begeleid door fleurig aangeklede mensen en opzwepende muziek. Om één uur 's middags vertrok de stoet van de parkeerplaats naast het Centraal Station, om daar zes uur later na een 'swingende tocht' door de stad weer te arriveren. Antonia S-ipiano Martins, de 'oc topus' van de groep Vindos do Mar: „Het leuke van dit zomercarnaval is dat iedereen er plezier aan be leefd. Een echte sfeer van samen horigheid. Ik hoop dat er volgend jaar ook een Nederlandse groep aan de optocht zal deelnemen". In 1989 zal het zomercarnaval waar schijnlijk worden gecombineerd met de activiteiten rond de Zuidamerikaanse manifestatie Eu- ro-Latina. Twee sportdoden in Oostduitsland OOST-BERLIJN (SID) - In Oost- Duitsland zijn dit weekeinde twee sportmensen overleden. Zaterdag kwam de motorcoureur Gunter Groba tijdens een internationale 250 cc-race in de buurt van Gera om het leven. Hij liep door een val na een mechanisch defekt zware verwondingen op, waaraan hij later in de avond overleed. Een dag later verongelukte de motorboot-coureur Arthur Schell. Hij sloeg tijdens de 500-cc race op de Peene met zijn speedboot om en werd met zware verwondingen uit het water gehaald. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij. mm Ed Pezie doet een greep uit zijn collectie. (Foto GPD). WET Maganto: "De vigilantes verzamelen inlichtingen voor mij, politici". hebben niets te maken met moorden op linkse (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10