Berg huisvuil bij AVR wordt steeds hoger Werkloosheid kunstenaars fors gestegen «ewmaa Leveranciers gehoorapparaten voor rechter na brief Vol onwaarheden' Slechts klein deel vlees uit koelschip toont besmetting Vermist kind blijkt te zijn vermoord Deel schadevergoeding kalimijnen opgeëist Meer dan een automuseum Autotron Attraktiepark ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1988 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid onder kunstenaars is de laatste jaren duidelijk toegenomen door de steeds ver der besnoeide budgetten van de gesubsidieerde instellin gen van podiumkunsten en kunstzinninge vorming. Ook de verhogingen van de toelatingseisen voor de Beeldende Kunstenaarsregeling (BKR) en de uiteindelijke afschaf fing van die regeling hebben het aantal werkloze kunste naars vergroot. UTRECHT (ANP) - "Een aaneen- schakeling van onwaarheden, ver draaiingen en valse suggesties". Zo omschreef mr. H.P. Utermark gis teren een brief van de FIDA, de or ganisatie van fabrikanten, impor teurs en detaillisten van hoortoe- stellen en audiologische appara tuur, aan een kleine 200.000 cliën ten van audiciëns. Het betrof een kort geding van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) tegen de FI- DA voor de rechtbank van Utrecht. De ziekenfondsen willen dat de FI DA - op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden per dag - binnen drie weken weer een brief stuurt om de cliënten mee te delen dat de eerste brief onjuist was. Ook vroeg de raadsman van de ziekenfondsen de rechter de FIDA te verbiedën nog eens dergelijke uitlatingen te doen. Aanleiding voor de brief was het plan van het ziekenfonds Rotter dam om hoortoestellen in bruikleen te gaan verstrekken aan verzekerden en daartoe zelf een le veringscontract te sluiten met een fabrikant. De ziekenfondsen willen ook duidelijkere tarieven voor de audiciëns. De FIDA, die honderd leden telt, wilde aanvankelijk niet meewer ken. In mei bepaalde de president van de rechtbank in Dordrecht in een kort geding dat de FIDA in strijd met de EG-regels als een kar tel optreedt. Wel gaf hij de audi ciëns vijf maanden de tijd voor se rieuze onderhandelingen met het ziekenfonds. Die onderhandelin gen zijn nog gaande, maar op 30 ju ni hebben audiciëns in een groot deel van het land de door de FIDA opgestelde en door de VNZ ge wraakte brief naar de klanten ge stuurd. Er staat in dat de cliënten door hergebruik de kans lopen dat ze een verouderd toestel krijgen, dat de ziekenfondsen hun keuzevrij heid willen beperken en dat ze ex tra zullen moeten betalen voor de kwaliteit "waaraan ze nu gewend zijn". De klanten wordt gevraagd per bijgevoegde portvrije en voor gedrukte antwoordkaart te protes teren. Mr. Utermark 2 kenfondsen dat slechthorenden met een bruikleensysteem veel voordeliger uit zullen zijn. Zieken fondsverzekerden betalen op het ogenblik een eigen bijdrage van tien procent van de koopsom plus het bedrag dat het hoortoestel meer kost dan 1045 gülden. De ei gen bijdrage komt daardoor vaak op 400 tot 500 gulden. Bij bruikleen wordt alleen een waarborgsom be taald. Verder krijgt niemand bij hergebruik een toestel dat ouder is dan 2,5 jaar. Het wordt eerst gerevi seerd, zodat de kwaliteit niet af- raat, aldus Utermark. De FIDA probeert volgens hem uit eigen belang de gebruikers voor haar karretje te spannen. Hij zei dat de ziekenfondsen op het ogenblik veel te veel voor hoortoestellen be talen. De audiciëns krijgen de helft van de verkoopprijs, zodat een ap paraatje met een fabrieksprijs van 207 gulden uiteindelijk door de au- diciën voor 1189 gulden wordt ver kocht. Het ziekenfonds Rotterdam en een aantal andere fondsen wil len een nieuwe regeling waarbij de inkoopprijs aan de audiciëns wordt vergoed plus een honorarium voor hun werk en een opslag voor winst en ondernemersrisico. Mr. M.E. Monas-van Bruggen zei namens de FIDA dat de rechten van de verzekerden in het Rotter damse plan wèl worden beperkt. Ze zouden maar kunnen kiezen uit de verschillende typen van één merk, het aanpassen zou niet lan ger dan 2,5 uur mogen duren en het aantal huisbezoeken zou moeten worden beperkt tot vier. De audi ciëns hebben volgens haar voor een goede dienstverlening veel meer tijd en huisbezoeken nodig, terwijl ook de revisie van een ge bruikt toestel meer kost dan het ziekenfonds denkt. Overigens wordt er in de nu begonnen onder handelingen over al deze onderde len overleg gevoerd. De rechtbank wijst vonnis op 18 augustus. Het rapport signaleert tussen kunstenaars grote verschillen in rechtspositie en inkomen. Veel kunstenaars, met name podium kunstenaars en free-lancers, heb ben nauwelijks enige rechtszeker heid Het beste zijn de kunstenaars af die in een ambtenarensituatie werken. Watersporters boos over beschuldiging AMSTERDAM (ANP) - Het Ko ninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV).is boos over de beweringen van de inspectie voor de volksgezondheid en milieuhygi ëne in Zeeland dat watersporters de jachthavens vervuilen. Volgens de vereniging worden watersporters wel gedwongen tot gebruik van een onderwatertoilet omdat er onvoldoende gen in de havens zijn. Zij1 len wel degelijk het afval aan boord; het wordt hen echter wel moeilijk gemaakt om het afval in de daarvoor bestemde afvalpunten te dumpen omdat deze door bezui nigingen van de overheid sterk in aantal zijn teruggebracht. Over de gifhoudende anti-aangroeimidde- len zegt het verbond dat die ook door de overheid en de beroeps vaart gebruikt worden omdat er nu eenmaal geen gifvrij middel is. Het KNWV is het verder in het geheel niet eens met de suggestie van de inspectie dat er meer regels voor de watersport moeten komen. Meer regels leveren niets op. De overheid zou meer voorwaarden voor de watersport moeten schep pen, als het Nederland zo graag wil propageren als watersportland, al dus het verbond, dat naar de vierde nota ruimtelijke ordening verwijst. Valse dollars De rechtbank in Haarlem heeft een 61-jarige man uit Terneuzen veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf. De rechtbank achtte be wezen dat hij een belangrijke rol heeft gespeeld bij een omvangrijke handel in valse dollarbiljetten. Twee Belgische medeverdachten zijn voor hun aandeel in de val semunterij veroordeeld tot cel straffen van 18 maanden en twee jaar. De verdachten werden op 28 januari van dit jaar in het Hilton ho tel op Schiphol gearresteerd. Zij waren toen in het bezit van bijna 10.000 valse bankbiljetten van 100 dollar. Kindermishandeling Het aantal vertrouwensartsen op gebied van kindermishandeling moet worden uitgebreid van de huidige 10 naar ongeveer 60. Dit blijkt uit adviezen van de Neder landse Gezinsraad en van de Raad voor het Jeugdbeleid aan staatsse cretaris Dees (volksgezondheid). De Raad vindt dat ouders meer steun moeten krijgen ter ter voor koming van mishandeling. Als Dees de adviezen van de Gezins raad opvolgt, zullen de bestaande bureaus van de vertrouwensartsen verdwijnen. Cocaïnesmokkel De officier van justitie van de rechtbank in Haarlem heeft giste ren vier jaar celstraf geëist tegen een 24-jarige man uit Equador we gens de smokkel van cocaïne. De man werd op 1 mei van dit jaar op Schiphol aangehouden in het bezit van twee kilo cocaïne. De verdo vende middelen zaten verstopt in een elektrische gitaar. De verdach te verklaarde voor de rechtbank niet te hebben geweten dat er ver dovende middelen in de gitaar wa ren verstopt. Ontucht Tegen een 29-jarige man uit Zaandam is gisteren voor de recht bank in Haarlem een celstraf van vijftien maanden geëist, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De man wordt ervan verdacht in april en mei van dit jaar ontucht te heb ben gepleegd met twee kinderen van negen en zes jaar. De officier van justitie vroeg naast celstraf te vens om psychiatrische behande ling van de verdachte. De man lok te de kinderen mee, maar stopte met zijn handelingen nadat de kin deren gingen huilen. Onderscheiding De Groningse emeritus-hoogle raar in anatomie en embryologie prof. dr. A.C. de Wilde is onder scheiden met de Vlag van Joego slavië met gouden kroon. De me daille is een van de hoogste onder scheidingen aan niet-staatshoof- den, die de Balkanstaat kent. De Wilde kreeg de onderscheiding voor zijn onderzoek op het gebied van de fysische antropologie. Het rapport illustreert de grote inkomensverschillen met het voor beeld van de gemiddelde compo nist die bij lange na niet het mini mumloon verdient, terwijl een veelgevraagd solist bij de Neder landse Opera per voorstelling vele duizenden guldens kan verdienen. Commerciële bemiddelaars heb ben vaak een negatieve invloed op het inkomen van de kunstenaar. Het gaat hierbij om bureaus die zonder een vergunning mogen ope reren en met voor de kunstenaars zeer onvoordelige contracten wer ken. Artiesten en musici zijn vaak op die bureaus aangewezen, omdat het arbeidsbureau weinig voor hen kan doen. Dat staat in een rapport van het So ciaal en Cultureel Planbureau over de arbeidsmarktpositie van de kunstenaar. De schrijfster, K.E. Loderer, constateert dat de werk loosheid meer dan gemiddeld hoog is. Hoe hoog precies is voor dit mo ment moeilijk vast te stellen. De meest recente cijfers in het rapport dateren van eind 1986. Daarnaast heeft het voor veel kunstenaars weinig zin zich bij het arbeidsbureau als werkzoekende in te schrijven omdat dit nauwe lijks over mogelijkheden beschikt kunstenaars aan passend werk te helpen. - Kunstenaars voelen het ontbre ken van beroepsbescherming in verband met de grote werkloos heid als zeer nadelig. Iedereen kan zich ongehinderd op de arbeids markt van kunstenaars begeven. De mogelijkheden voor beroeps kunstenaars om een inkomen te len daardoor af. Organisaties dringen aan op regeling leenrecht AMSTERDAM (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Uitge versbond (KNUB) en de Vereni ging van Letterkundigen (VvL) zijn ernstig bezorgd over de vertra ging van een nieuwe wettelijke re geling voor het leenrecht. Zij heb ben dit in een brief aan de minis ters Korthals Altes van justitie en Brinkman van WVC kenbaar ge maakt. De leenrechtvergoeding voor het lenen van boeken is sinds 1 januari 1987 tijdelijk onderdeel van de wel zijnswet. Het is de be< voor 1990 een nieuw wetsontwerp wordt ingediend voor de definitie ve regeling. Als het wetsontwerp echter niet voor 1 januari 1990 is in gediend, vervalt op die datum ook de voorlopige regeling. Er is vertra ging ontstaan doordat de betrok ken ministers nog geen standpunt hebben ingenomen over de vraag of het leenrecht een cultuurpolitie ke (ministerie van WVC) danwel een auteursrechtelijke (ministerie van justitie) zaak is. AMSTERDAM (ANP) - Na een urenlange zoekactie van de politie op en-rond de Bijlmerweide is uiteinde lijk het lichaam van de vermiste 7-jarige Gert-Jan de Kamper uit de hoofdstad gevonden. Het kind blijkt te zijn vermoord. De jongen werd gevonden op aanwij zing van de man die hem vermoedelijk om het leven heeft gebracht. Deze man was donderdagmiddag met Gert-Jan een eindje in de buurt van zijn woning in Am sterdam-Zuidoost gaan wandelen. Hij had hiervoor toestemming van de vader van het jongetje, die een kennis van hem is. Na een uurtje kwam hij zonder het kind terug met de mededeling Gert-Jan bij de kinderboerderij te hebben achtergelaten. Daarvan bleek echter geen sprake. Toen het kind spoorloos bleek, hield de politie de man aan. In de loop van de verhoren bekende hij het kind om het le ven te hebben gebracht. Hij heeft hem vermoedelijk ge wurgd. Het motief voor zijn daad is niet bekend, aldus de woordvoerder van de politie. (foto ANP) ROTTERDAM - Van het ten dele radioactief besmette vlees van de Reefer Rio moeten waarschijnlijk maar twee of drie dozen vernietigd worden, bij elkaar niet meer dan 90 kilo. Voorwaarde is wel dat komen de week geen monsters meer wor den aangetroffen met een stralings- waarde van meer dan 600 becque- rel per kilo. Volgens inspecteur A. M. Nieu- wenhuijsen van de veterinaire hoofdinspectie is dat niet waar schijnlijk. Geen enkel ander deel van de partij bleek tot nu toe on aanvaardbaar besmet. Per dag neemt de Veterinaire Hoofdinspec tie veertig monsters. Pas eind vol gende week zal de Reefer Rio hele maal zijn gelost. De ontknoping komt na alle op hef rond het koelschip als een ver rassing. Enkele weken geleden sprak de Hoofdinspectie met de ei genaar van de lading af dat er 100.000 kilo vlees zou worden ver nietigd. Van die partij stamde het monster met 800 becquerel, 200 meer dan is toegestaan op grond van de EG-normen. Deze week schoot het Noordier- se ministerie van landbouw de ei genaar te hulp, aldus inspecteur Nieuwenhuijsen. Het ministerie verschafte gegevens over de datum van slachting van de runderen, over de desbetreffende slachterij en uitsnijderij en over de datum van verwerking. Uit die informatie blijkt dat de partij waaruit het be ruchte monster is genomen, terug gebracht kan worden tot de dag waarop het vlees werd verwerkt. "Uiteindelijk blijkt het te gaan om die ene dag waarop het rund in het slachthuis terecht kwam", zegt Nieuwenhuijsen. "Van die dag la ten we alle dozen nog eens bemon steren, en ik verwacht dat we dan maar twee of drie verdachte dozen overhouden, omdat we met de nieuwe gegevens bijna de her komst van ieder rund apart kun nen nagaan". Achteraf blijkt het monster met 800 becquerel een ongelukkige toe valstreffer te zijn geweest, zegt Nieuwenhuijsen. "Het was het eer ste monster dat ik die dag aanwees. Alle andere monsters bleven bin nen de EG-norm, behalve dit ene". Hij wijst erop dat juist het vlees uit Denemarken, dat voor het bemon steren als zeer verdacht werd be schouwd, de laagste stralingswaar- den te zien geeft. Televisie kijken blijft populair DEN HAAG (ANP) - De gemiddel de Nederlander besteedt per week totaal ruim zestien uur aan de tele visie, radio en gedrukte media. Van deze drie is tv-kijken het meest po pulair en neemt wekelijks bijna twaalf uur in beslag. Dit zijn enkele uitkomsten uit een onderzoek van het bureau Intomart in opdracht van onder meer het marketingbu reau van de Nederlandse dagblad pers (Cebuco), de NOS, VNU- marktonderzoek en het Sociaal en Cultureel Plabureau. Het onder zoek dat om de vijf jaar wordt ver richt, dateert uit 1985. Volgens de enquête, die werd ge houden onder 3263 Nederlanders die voor dit doel een dagboek bij houden, blijft het aandeel van de tv toenemen. Dit wordt onder meer veroorzaakt door de komst van de video. De toenemende belangstel ling voor de buis heeft weinig in vloed op de tijd die aan de krant wordt besteed. De interesse voor tijdschriften is wel wat teruggelo pen. ADVERTENTIE RIJKSWIJK/MULHOUSE - Tien Nederlandse instanties willen van de Franse kalimijnen alvast vier miljoen Franse francs (ongeveer 1,4 miljoen gulden) schadevergoe ding voor de zoutlozingen in de Rijn. De Nederlanders hebben dit gisteren in Frankrijk geëist in een gerechtelijke procedure tegen de dingbedrijven in Nederland', de Ve- win in Rijswijk. De procedure wordt behandeld door het Tribunal de Grande In stance in het Franse Mulhouse. De vier miljoen francs zijn, als het aan de Nederlandse instanties ligt, al leen nog maar een voorschot op een grotere vergoeding van de schade die de waterleidingnetten van Noord-Holland en Amsterdam van de lozingen zouden hebben on dervonden. Amerikaanse jongens uit ziekenhuis AMSTERDAM (ANP) - De elf jonge Amerikanen die woensdagnacht in het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam zijn opgenomen met verschijn selen van voedselvergiftiging zijn gisteren ontslagen. Het hoofd van de af deling infectieziekten van de GG en GD in Amsterdam, A. Leentvaar- Kuijpers, heeft dit gisteren meegedeeld. De jongens zullen zaterdag naar de Verenigde Staten terugreizen. Zij waren in Amsterdam voor het Eurosporting Voetbaltoernooi. Waar de jongens ziek van zijn geworden, is nog niet bekend. De Nederlanders hebben de Franse rechter ook gevraagd om een onderzoek waarin de totale schade wordt vastgesteld. Wan neer de rechter over de eisen uit spraak doet, is nog niet duidelijk. De Nederlanders zijn als sinds 1983 met de kalimijnen in de slag voor een schadevergoeding, maar hopen de zaak met de eisen die gis teren zijn gedeponeerd te bespoe digen. De instanties zijn de provincie Noord-Holland, de gemeente Am sterdam, de Hoogheemraadschap pen van Delfland, Rijnland en Schieland, het Zuiveringsschap Rivierenland, de Watertransport- maatschappij Rijnkennemerland, de Samenwerkende Rijn- en Maas waterleidingbedrijven, de Vereni ging van Nederlandse Waterlei dingbedrijven en de Stichting Reinwater, voor f9,75 Rosmalen, bij 's-Hertogenbosch BOTLEK - De mens produceert steeds meer afval. In drie jaar tijds is de hoeveelheid produkten die de burger niet langer de moeite waard vindt met vijftien percent geste gen. Maar ook bedrijven kunnen er wat van. De hoop bedrijfsafval groeide in een jaar tijd met een kwart. De Afvalverwerking Rijn mond (AVR) kan al dat vuil niet langer verwerken. Een hoeveel heid troep van 100.000 vierkante meter (één hectare grond tien me ter opgehoogd) schiet naar schat ting dit jaar over. door Annemiek Veelenturf Op het terrein van de AVR nabij Rozenburg strijken honderden meeuwen neer op de bergjes huis vuil die vrachtwagens in rap tempo lossen. Een grote grijper transpor teert het afval naar de verbran dingsovens. Iets verder wacht een enorme zwart-bruine duin van slakken (verbrandingsresten) tot de bouwvakvakantie is afgelopen. Zolang de wegenbouw waarvoor de slakken worden gebruikt stil ligt, groeit de duin slechts. Helemaal achteraan het terrein ligt nog een hoop huisvuil. Het st inkt er. Vliegen en vogels doen zich tegoed aan etensresten. Een fazant, schiet weg in het gras. De berg huisvuil moest worden opgesla gen, omdat de ovens de troep niet direct aan kunnen. Werknemers van de AVR hebben het houtafval uit de berg gevist en op aparte sta pels gelegd. Om de stankoverlast zoveel mogelijk te beperken is het slimmer zodra dat kan eerst de vuilniszakken te verbranden. Hout rot niet zo snel. "Ruik je dat? Dat is boterzuur", zegt directeur G. J.R. Nales van het afvalverwerkingsbedrijf 'wanneer we binnen door een kijkglas de vlammen in de ovens hebben gade geslagen. "Het valt nu nog mee. Vorige week was het veel erger. Toen moesten we drie maanden oud huisvuil verwerken". De Afvalverwerking Rijnmond verwerkt niet alleen afval uit de Rijnmond. Het bedrijf kan onder meer gemeenten in Utrecnt, het ge bied rondom Alphen en Gouda en een deel van Noord-Holland tot zijn klanten rekenen. De AVR ver werkt jaarlijks een miljoen ton af val. Wat zijn de oorzaken van de groei van de afvalberg? "De welvaart. De stijging van het huisafval van vijftien percent in drie jaar komt ongeveer overeen met de stijging van de index van de gezinconsumptie. Daarnaast is er de toegenomen druk van de over heid om bedrijfsafval in Nederland te verwerken. De weg van afval naar het buitenland wordt langza merhand afgesloten". Is dit geen tijdelijke zaak? Begin jaren tachtig werd Utrecht nog ver boden een eigen verwerkingsin stallatie te bouwen vanwege de overcapaciteit van de AVR. "We hebben eerder een plotselin ge groei van afval meegemaakt. Maar dat er een vermindering op treedt, dat verschijnsel kennen we niet. Of er zou internationaal op eens iets ernstigs moeten gebeu ren. Tijdens de oliecrisis aan het begin van de jaren zeventig was er een teruggang. Maar die is snel weer ongedaan gemaakt". AVR-directeur Nales: "Uiteindelijk kunnen we het probleem wel oplos- jen, maar we moeten nog wel vijfjaar zien door te komen". (foto gpd) Buitenland Dat bedrijven niet steeds met hun afval bij de AVR kunnen aankloppen, kan risico's inhouden. De opsporingsdienst van het mi nisterie van VROM ontdekte on langs nog twee nieuwe manieren die bedrijven gebruiken om che misch afval illegaal over de grens te krijgen. Een firma kan afval naar een buitenlands (post)adres zen den, waar de zending administra tief wordt 'herdoopt' tot afval uit het desbetreffende land. Ook kan afval als 'produkt' geëxporteerd worden. Daardoor worden de be perkingen die het land aan import van afval stelt ontlopen. Directeur Nales heeft wel eerder van de trucs gehoord. Het overschot aan afval leidt tot volle opslagterreinen, die slecht zijn voor het milieu. Helemaal geen opslagcapaciteit is voor de vuilver- werkers een ramp. De Afvalver werking Rijnmond kampt vooral met dit laatste probleem. In Bavel en Lelystad is nog ruimte genoeg. Maar de 'provinciale grenzen' hou den het geschuif van afval door Ne derland tegen. Op grond van de af valstoffenwet heeft iedere provin cie namelijk het recht afval uit een andere provincie te weigeren. "Een gevolg van kleinschalig denken", vindt Nales. Hij pleit dan ook voor een landelijk afvalplan. "Het ministerie van VROM vindt dat ook, maar is tegelijkertijd bang om in te breken in het beleid van de gemeenten. Dat vind ik dualis tisch. Lelystad heeft een capaciteit van een miljoen ton! De AVR heeft sinds kort toestemming daar 5000 ton te storten. We zijn in onderhan deling om meer ruimte te krijgen". Echt acuut zijn de problemen nu nog niet. In de zomermaanden de poneert een flink deel van Neder land zijn huisvuil in de vakantie landen, waardoor het aanbod van vuil daalt. In de herfst wacht echter de traditionele 'najaarsschoon- maak'. Nales haalt er een grafiek bij waarin het weggooigedrag van de mensen is weergegeven. De lijn. vertoont in het voor- en najaar een' piek. "In die perioden kopen de mensen nieuwe kleren. De oprui ming is net geweest en de oude gar derobe gaat de deur uit. Ze begin nen in die perioden ook nogal eens aan een nieuwe inrichting van het huis", vermoedt Nales. Hoewel de stroom troep van huishoudens en bedrijven naar verwachting slechts zal uitdijen, is het opslag- en verwerkingspro- bleem voor de Afvalverwerking Rijnmond over vier of vijfjaar voor lange tijd uit de wereld. Op dit mo ment wordt aan een groot aantal plannen gewerkt voor de bouw van verwerkingsinstallaties elders in het land. Het vuil van Leiden, Den Haag en Zoetermeer bijvoorbeeld, zal in de toekomst in de installatie van Zuid-Holland West verdwijnen. Dat nieuwe bedrijf komt bij Ypen- burg of Zoetermeer. Verder krijgen Noord-Holland en Noord-Brabant ieder twee afvalverwerkingsinstal laties. "De verwerkingscapaciteit gaat toenemen. Ik denk dat we het pro bleem uiteindelijk wel oplossen", zegt directeur Nales. "Maar we moeten nog wel die vijf jaar zien door te komen". - Zijn grotere opslagruimten en meer verwerkingsinstallaties wel de oplossing? Kunnen we niet be ter de toevoer van afval beperken en hergebruik stimuleren? "In principe is dat een aantrek kelijke weg. Maar ik geloof er niet meer zo in. Er is enige tijd geleden veel geld en tijd gestopt in de ont wikkeling van scheidingstechnie ken. Een scheidingsinstallatie in Zoetermeer maakte bijvoorbeeld kunststof folie uit afval. Wat bleek? Niemand wilde de folie. Geen fa briek kon iets met het produkt be ginnen". "Nu is een hele serie proefprojec ten gaande met groente-, fruit- en tuinafval. De burgers wordt ge vraagd' dat apart te houden. Er wordt compost van gemaakt. Ik zet grote vraagtekens bij dat project. Is er wel een markt voor compost? Boeren gebruiken liever kunst mest". "Ook bij hergebruik stuit je op problemen. De prijs voor een repa ratie van een kapot apparaat is al snel hoger dan de prijs voor een nieuw apparaat. Vroeger ging een bankstel nog lang mee. Onze groot ouders namen bij hun trouwen de bank over die hun grootouders hadden gekocht. Nu gaat een bank stel vijf, hooguit tien jaar mee. En kijk eens naar de mode die steeds verandert. De mode is een van de grootste leveranciers van afval".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3