LEIDSCH DAGBLAD Akkoord over vrede in Angola Advies: gedupeerde studenten naar sociale dienst Berging van Anna Broere heeft voorspoedig verloop Opvolger Meese lijkt ook niet brandschoon MOOISTE PRAALWAGEN wwm Nieuwe bomaanslag Britse basis 'o Zaterdag 6 augustus 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38695 Prijs fl. 1,20 GRONINGEN (GPD) - De studen- teruggegeven. Op dat moment van hun studieduur kunnen aan- de Groninger advocaat drs. mr. gen formulieren voor de verzoek- iotm —b—m— talbonden zijn een campagne be- kunnen de studenten een beroep vragen, wanneer zii door over- a N .T KWcthnit Hip Hp studenten- an hpmpn^hriftpn Wasr GRONINGEN (GPD) - De studen- taibonden zijn een campagne be gonnen om studenten die door de nieuwe wet op het hoger onderwijs (harmonisatiewet) in de problemen zijn geraakt te helpen. Duizenden studenten die geen recht meer heb ben op een studiebeurs wordt aan geraden zich nu alvast te laten in schrijven bij de sociale dienst voor een uitkering. Weliswaar krijgen ze hun studie beurs om administratieve redenen tot eind van dit jaar doorbetaald, maar dat geld moet daarna worden teruggegeven. Op dat moment kunnen de studenten een beroep doen op een uitkering, omdat ze al staan ingeschreven. Het betreft vooral hbo'ers die geen verlenging van de studieduur hebben gekregen, waarmee ook hun recht op een studiebeurs is vervallen. Volgens de studentenor ganisaties is een inschrijving bij de sociale dienst het enige alternatief. In de nieuwe wet wordt de stu dieduur voor het hoger onderwijs op zes jaar gesteld. In het algemeen is het zo dat studenten verlenging hun studieduur kunnen vragen, wanneer zij door macht, persoonlijke omstandighe den en verandering van studierich ting niet op tijd kunnen afstude ren. Hbo-studenten moesten daar toe vóór 1 augustus een verzoek in dienen. Scholen bleken echter dicht te zijn, of de betrokken studenten zelf waren op vakantie. Studentenbon den schatten dat zo'n 100.000 hbo- studenten in de problemen zijn ge raakt. "We verwachten een chaos", zegt de Groninger advocaat drs. A.N.J. Kerstholt, die de studenten organisaties van juridische bij stand voorziet. Volgens hem wordt momenteel uitgezocht of de minis ter zich moet houden aan de wette lijk vastgelegde beroepstermijn van 30 dagen op een beslissing op een verzoekschrift. De landelijke Studenten Vak bond (LSVB) en verschillende plaatselijke studentenorganisaties hebben voor hun actieplan onder meer de landelijke Bureaus voor Rechtshulp ingeschakeld als infor matiepunten. Bij deze bureaus lig- De Vereniging van Universitei ten WU) werkt inmiddels aan een landelijke financieringsregeling, waardoor studenten die langer dan zes jaar over hun opleiding doen toch kunnen afstuderen. Volgens adjunct-secretaris mr L. C. de Oude is de regeling vermoe delijk voor 1 september klaar. Hij vond de acties van de Universiteit Twente en de Rijksuniversiteit Groningen, die op eigen houtje re gelingen treffen, wat voorbarig. Het luchtruim is niet onbeperkt Het voorschip van de Anna Broere is boven water en wordt op het ladingschip Giant 2 geplaatst. (foto anp) IJMUIDEN (ANP) - De berging van de gezonken Anna Broere ver loopt voorspoedig. Het gistermid dag gelichte voorschip van de vrachtboot is gisteravond in de juiste positie boven het afgezonken zware ladingschip Giant 2 ge bracht, zo heeft het Kustwachtcen trum in IJmuiden meegedeeld. Onmiddellijk daarna zijn de ber gers begonnen de ballasttanks van de Giant 2 leeg te blazen, waardoor dit ponton langzaam omhoog drijft en aldus het voorschip van de An na Broere uit het water zal tillen. Het leegblazen van het ponton duurde ongeveer zes uur. Geduren de die tijd bleef het voorschip vei ligheidshalve in de takels van de drijvende bok Taklift 1. Inmiddels zijn voorbereidingen getroffen om de resterende 466 ku bieke meter acrylonitril en de 1026 kubieke meter dodecylbenzeen uit zes ladingtanks van de Anna Broe re over te pompen in het langszij af gemeerde zusterschip, Angelina Broere. Daarbij wordt ook de lek kende tank vier aan stuurboordzij de onderzocht op acrylzuur, dat zou kunnen zijn achtergebleven na het leegpompen van deze tank. Tij dens het lichten en het boven het ponton in positie brengen van de Anna Broere is geen lekkage van het uiterst giftige acrylonitril meer gemeten, aldus het Kustwachtcen trum. WASHINGTON (DPA/UPI) - Ri chard Thornburgh, de door presi dent Reagan voorgedragen nieuwe Amerikaanse minister van justitie, heeft in 1975 het Amerikaanse con gres bewust informatie onthouden over de handel in verdovende mid delen door hoge Panamese militai ren en regeringleiders. Dit heeft de Amerikaanse krant 'Wall Street Journal' gisteren gemeld. De krant bezit interne documen ten van het ministerie van justitie waaruit dit blijkt. De documenten bevatten tevens analyses over de mogelijkheden om de huidige ster ke man van Panama, Manuel No riega, in 1975 "het zwijgen op te leg gen". Thornburgh, toentertijd chef van de strafrechtafdeling van het mi nisterie van justitie, liet eerder de ze week via een woordvoerder we- Zonnig en warmer n droog v Perioden met z0 dagtemperatuur van 20 graden in het Waddengebied tot 26 graden plaatse lijk in het binnenland. Weinig wind, aan de kust matige westelijke wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: eerst zonnig en warm. Vanaf dinsdag toenemende kans op regen of onweer gevolgd door koeler weer. Zondag 7 augustus r» op: 06.12 uur, zon onder: 21.19 uur: tan op: 00.29 uur, maan onder: 18.4*3 Maandag 8 augustus zon op: 06.13 uur, zon onder: 21.17 uur; maan op: 01.13 uur, maan onder: 19.41 Waterstanden te Katwijk hoog water: 00.27 en 13.24 uur, laag water: 08.31 en 21.10 uur. ten zich niets te kunnen herinne ren. Na lezing van de documenten zei hij slechts zijdelings bij deze zaak betrokken te zijn geweest. De huidige minister van justitie Edwin Meese stapt midden augus tus op. Meese is in opspraak ge raakt nadat uit onderzoek was ge bleken dat hij de wet had overtre den toen hij bepaalde bedrijven had geholpen bij het verkrijgen van overheidscontracten. Het begin van het proces in de Iran-contra-affaire tegen hoofdbe- klaagde Oliver North, een luite nant-kolonel die werkte bij de Amerikaanse Nationale Veilig heidsraad, is gisteren door de rech ter uitgesteld tot na de presidents verkiezingen in de VS op 8 novem ber. Dit betekent dat vice-presi dent Bush, de gedoodverfde presi dentskandidaat voor de Republi keinen, niet meer bang hoeft te zijn dat zijn campagne zal lijden onder het politiek beladen proces. North wordt ervan beschuldigd GENEVE (Rtr/UPI/AFP/DPA) - De delegaties van An gola, Cuba en Zuidafrika zijn het in Genève eens gewor den over de stappen die zij zullen nemen om vrede te bereiken in Zuidwestafrika (Namibia en Angola). De onderhandelingen waren gedetailleerd, positief en vruchtbaar, zo stond in een gezamelijke korte verkla ring gisteren na afloop van de besprekingen. Bij een bergingspoging op 18 ju ni braken twee staalkabels bij het in positie brengen van de Anna Broere boven het laaddek van de Giant 2. Daarop moesten de ber gers de tanker ijlings laten terug zakken in de oorspronkelijke posi tie op de zeebodem. Later is het schip in tweeën gezaagd. De ber gers zpggen nu uitgebreide voor zorgsmaatregelen te hebben geno men om dergelijke tegenslagen te voorkomen. De hijskabels zijn nu langs de scherpe randen geleid die destijds de breuk van de beide ne gen centimeter dikke staalkabels veroorzaakten. Minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat heeft gisteren een bezoek gebracht aan de bergingslokatie. Er werden geen nadere bijzonder heden gegeven over de afspraken die zijn gemaakt. De volgende on derhandelingsronde onder bemid deling van de Verenigde Staten zal eind augustus worden gehouden op een nog niet nader bekendge maakte plaats. In diplomatieke kringen wordt gezegd dat er overeenstemming is bereikt over een voorlopig staakt- het-vuren in het grensgebeid van Namibia en Angola. Hoewel het onzeker is of de guerrillabewegin gen in dit gebied - die niet bij het overleg zijn betrokken - zich hier aan zullen houden, schept staakt-het-vuren volgens waarne mers in ieder geval een gunstig po litiek klimaat voor de drie landen om tot een definitieve regeling te komen. De delegaties keren nu terug naar hun -hoofdsteden waar zij de uitkomst van het overleg met hun regeringen zullen bespreken. Op 8 augustus volgt een gezamelijke verklaring over de onafhankelijk- hid van Namibia en het einde van de burgeroorlog in Angola. Voornaamste punten van ge sprek op de laatste dag van het overleg waren naast een staakt-het- vuren aan de grens tussen Angola en Namibia een tijdschema voor de terugtrekking van de Cubaanse troepen uit Angola en de Zuidafri- kaanse militairen uit Angola en Na mibia. In een interview voor de Zuidafrikaanse televisie gaf minis ter van buitenlandse zaken Roelof Botha toe dat er schot zat in de vre desbesprekingen, maar hij bena drukte dat een definitieve oplos sing nog lang niet is bereikt. Eerder deze week werd nog ge twijfeld of de partijen bij het over leg het wel eens zouden worden toen de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken de over eengekomen publiciteitsstop door brak. Hij lanceerde een plan voor de onafhankelijkheid van Namibia en een staakt-het-vuren in Angola, mits Cuba zijn in Angola gestatio neerde militairen terug zou trek ken. Angola en Cuba wezen dit plan verontwaardigd af en kwa men met eigen voorstellen. VANDAAG 30 PAGINA'S RIJNSBURG De praalwagen 'Schakels' van de bloemenveilingvereni ging Flora rijdt vandaag als winnaar mee in het Rijnsburgse bloemencor so. Onder het motto 'Bloemen vast en zeker' trekt de stoet van praalwa gens, versierde auto's en drumbands vanaf 13.00 uur door Rijnsburg en Oegstgeest. Tegen 14.45 uur wordt Leiden aangedaan. Om 19.00 uur be gint het corso met de laatste etappe in Noordwijk. (foto Dick Hogewoning) Vier gewonden na vermoedelijke IRA-actie Richard Thornburgh het brein te zijn achter het door sluizen van geld naar de contra's in Nicaragua. Het geld zou afkomstig zijn uit de winst op geheime wa penleveringen aan Iran, een zaak waarvan president Reagan naar zijn zeggen nooit op de hoogte werd gesteld. Amerikaanse minister treedt af om campagne van Bush te leiden WASHINGTON (GPD) - De Amerikaanse minister van financiën James Baker is gisteren afgetreden. Hij zal de verkiezingscampagne van de Re publikeinse presidentskandidaat George Bush gaan leiden. Als opvolger voor het laatste halve jaar van de regering-Reagan is de New Yorkse ban kier Nicholas Brady benoemd, een vriend van Baker. Bakers stap werd al enige tijd verwacht. Met het bekendmaken van zijn aftreden is gewacht tot na het sluiten van de financiële markten, om een schokeffect te voorkomen. Baker staat bekend als een kundig en pragma tisch politicus. Hij heeft al eerder met George Bush gewerkt in diens pre sidentiële campagne van 1980. In financiële kringen geniet Baker faam als de man die onder meer een eind maakte aan het dogma dat een hoge dollar een waardig symbool is van de sterkte van de Verenigde Staten. In overeenstemming met Japan en de Europeanen was Baker de architect van het laten dalen van de dol lar tussen september 1985 en begin 1988. DÜSSELDORF (Rtr/AP) - Op een Britse legerbasis in Ratingen in het noorden van Düsseldor'f in de Bondsrepubliek Duitsland heeft zich gisteren een zware explosie voorgedaan. Drie militairen en een Westduitse vrouw liepen verwon dingen op. Aangenomen wordt dat het gaat om een aanslag van het verboden Iers Republikeinse Le ger IRA. De ontploffing volgt op een reeks aanslagen door IRA-terroris- ten op Britse militaire installaties in Noord-Ierland, Groot-Brittan- nië, de Bondsrepubliek en Neder land. Vorige week ontplofte een zware bom bij een kazerne in het noorden van Londen, waarbij één soldaat om het leven kwam en ne gen werden gewond. Op 13 juli ont ploften twee bommen bij een Brit se kazerne in Duisburg. Hierbij raakten negen personen gewond. De IRA eiste de verantwoordelijk heid voor deze aanslag op. De bom omheining ken. De materiële schade zienlijk: delen van het dak van eer opslaghal werden weggerukt en verscheidene ruiten sprongen, Britse militairen zetten meteen na de explosie de omgeving van de ka zerne af. De Westduitse politie opende een klopjacht op drie ver dachte auto's, die ooggetuigen met hoge snelheid hadden zien wegrij den. De jacht bleef tot dusver zon der resultaat. Procureur-generaal Rebmann zei dat bij het onderzoek naar deze aanslagen nauw wordt samenge werkt met Nederlandse en Britse autoriteiten. De resultaten van het onderzoek zijn tot dusver weinig bevredigend, aldus Rebmann. Scheepsbotsing: 38 doden Woensdag nog heeft het IRA in Dublin een waarschuwing doen uitgaan aan burgers om uit de buurt van Britse militaire installa ties te blijven. Daags erna schoten IR A-strijders twee aannemers dood, die onderhoudswerk ver richtten bij een Britse kazerne in Noordierland. Verkrachtte Spaanse voetballer meisje? ARNHEM (ANP) - De aanvoerder van FC Barcelona heeft gisteren te genover de Arnhemse politie ont kend dat hij eerder deze week op het sportcentrum Papendal een meisje zou hebben verkracht. Zijn advocaat mr. B.J.M. van Meer wil de niet verder op de zaak ingaan. Maandag beslist de officier van justitie óf de voetbal in de cel blijft. Het meisje deed woensdag aangifte bij de politie die voldoende aanwij zingen vond om de voetballer aan te houden. De Spaanse club verblijft al eni ge dagen op het nationaal sport centrum Papendal om te trainen en oefenwedstrijden te spelen. Bestorming politie maakte einde aan gijzelingsactie STUTTGART (DPA) - De West- duitse politie heeft kort voor mid dernacht een einde gemaakt aan een gijzelingsactie in een gevange nis in Bruchsal bij Karlsruhe. Een woordvoerder deelde mee dat de politie de gevangenis heeft be stormd en de negen resterende gij zelaars heeft bevrijd. Volgens de woordvoerder zijn er geen gewon den gevallen bij de politie-actie. Drie zware criminelen, twee Westduitsers en een Italiaan, na men vrijdagmiddag tien mensen in gijzeling van wie zij er 's avonds een lieten gaan. Zij eisten 300.000 mark en een vluchtauto. VN-MISSIE NAAR GOLF - De Veiligheidsraad heeft vannacht be slist dat een nieuwe VN-piissie naar Iran wordt gestuurd om te on derzoeken of Iraq daar eerder deze week opnieuw chemische i heeft ingezet. m C==7o^ MEXICO CITY (RTR) - Bij een aan varing tussen een veerboot en een vrachtschip zijn gisteren in Mexico zeker 38 mensen omgekomen. De aanvaring had plaats op de rivier geplaatst tegen de de Coatzacoalcos in de provincie aantal barak- Veracruz. De veerboot vervoerde werknemers van een zwavelfa- briek uit de omgeving. Onbekend is hoeveel mensen nog worden ver- Imist, omdat men niet weet is hoe veel opvarenden er waren. Wat 'n boffers die thuisblijvers. Tijdelijk voor een zeer speciale prijs, de Nissan Micra in de aanbieding.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1