TAD LEIDEN Schreiner ontwikkelt spectaculaire vinding LEIDSCH DAGBLAD Bushokjes niet welkom op Steenstraat Bussen omgeleid vanwege corso Leids bedrijf met vliegtuigmateriaal marlet op Onderzoek naar minder vaak schoonmaken sloten Meisje gewond; automobilist doorgereden Oliespoor leidt naar dronken brokkenmaker INDUSTRIETERREIN WORDT WOONWIJK s VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1988 LEIDEN - De 191 nieuwe bushok jes die dit jaar en volgend jaar bij vrijwel elke bushalte worden ge plaatst, zijn niet overal welkom. Op de Steenstraat bijvoorbeeld heeft de plaatsing van de abri's nogal wat voeten in aarde. Geen van de vier ondernemers bij de bushaltes wil namelijk een bushokje voor de deur. De oplettende voetganger in Lei den heeft gemerkt dat bij elke bus halte intussen gele markeringen zijn aangebracht. Op die plaatsen verschijnen in november en de cember de eerste abri's. G. Nagte- .gaal, eigenaar van banketbakkerij 'Van Dam zag dat er voor zijn zaak wat meetwerk werd verricht. "Ik moet zo'n ding niet voor m'n deur hebben, ik heb die werklui daarom men. Beide zaken liggen precies doorgestuurd naar de bioscoop". tussen Van Dam en de bioscopen Directeur Van Praag hoefde ech- in. De Leeuw en Multiplan hebben ter ook geen bushokje voor zijn inmiddels bij het gemeentebestuur bioscopen, zodat de markeringen geprotesteerd tegen de plaatsing uiteindelijk voor de deur van De van het bushokje. Leeuw en Multiplan terecht kwa- In een brief aan het college van B en W schrijft De Leeuw dat plaat sing van een abri het zicht op de etalage van dfe makelaardij belem mert. De Leeuw wijst er op dat bus passagiers kunnen schuilen bij de overkapping van de bioscoop. Gemeente-ambtenaar R. Ver- plancke denkt dat de ondernemrs zich niet ongerust hoeven te ma ken. "Op de Steenstraat is een bus hokje van het meest luxe type ge pland". LEIDEN - In verband met het bloemencorso wordt morgenmiddag het Leidse Stationsplein van 14.30 uur tot 15.00 afgesloten voor verkeer. De vertrekplaatsen van de bussen van het Stationplein worden verplaatst naar het garageterrein van de NZH aan de Rijnsburgerweg en naar de rotonde bij het belastingkantoor. De lijnen 45,46,48 en 49 zullen geduren de deze tijd niet via het station rijden, maar worden omgeleid via de Zijl singel. Van 15.30 uur tot 16.30 uur worden ook de Breestraat en Korevaarstraat afgesloten voor verkeer. De bussen worden dan omgeleid via de Witte Singel. Vanaf 16.30 uur lopen alle bussen weer normaal. LEIDEN - De Schreiner Luchtvaart Groep, die haar hoofdkantoor heeft aan de Leidse Verbeekstraat, hoopt volgend jaar een spectaculaire nieuwe vin ding op de markt te bren gen. In een laboratorium in Rijswijk heeft een dochter maatschappij van Schreiner vermoedelijk als eerste ter wereld een niet ontvlam baar materiaal ontwikkeld, dat aan de nieuwe eisen van de Amerikaanse luchtvaar- dienst voldoet. door Wim Spierdijk Volgens die voorschriften is het niet langer toegestaan dat zich brandbare materialen in de cabines van burgervliegtuigen bevinden. Ook mogen er bij brand geen gifti ge stoffen vrijkomen. De strengere eisen van de Amerikanen gaan op 1 januari 1990 gelden. De president- directeur van Schreiner, H.S. Jon ker, verwacht dat het nieuwe pro- dukt, dat overigens nog geen naam heeft, begin volgend jaar op de markt komt. "We zijn nu bezig met het testen van het materiaal. Alles verloopt volgens schema". Jonker denkt dat Schreiner de eerste ter wereld is, die het produkt dat aan de strengere>eisen voldoet, kan leveren. "Andere bedrijven hebben de ontwikkeling van het nieuwe materiaal voor zich uitge schoven. Die verwachten mis schien dat de eisen worden inge trokken als er geen goed produkt voor handen is. Wij kunnen vol gend jaar echter al leveren". Het nieuwe produkt, waarop in middels octrooi is aangevraagd, wordt in eerste instantie gebruikt voor onderdelen als stoelen, tus- senschotten en vensters. In de toe komst is het wellicht mogelijk om een compleet verkeersvliegtuig uit het onbrandbare materiaal te ver vaardigen. "We zijn nu al in staat om een klein vliegtuig te maken met 'ons produkt", stelt Jonker. Wereldwijd Dat de strengere voorschriften door de Amerikanen zijn uitge vaardigd en nog niet wereldwijd zullen gelden", is volgens de Schrei- ner-topman niet zo belangrijk. "Vliegtuigfabrikanten zijn wel ver plicht die nieuwe eisen na te leven, anders kunnen zij geen vliegtuig in Amerika verkopen". De directeur van Schreiner denkt niet dat zijn bedrijf het nieu we produkt zelf gaat produceren. "We hebben daar nog geen beslis sing over genomen, maar de ver wachting is dat we dat uitbesteden; ons bedrijf is eigenlijk een handels onderneming. We hebben nog nooit eerder zelf produkten gefra- biceerd. Wij zullen het kant-en-kla re produkt of de half-fabrikaten verhandelen", zegt Jonker. Schrei ner levert als vertegenwoordiger van grote buitenlandse fabrikan ten voornamelijk produkten van andere bedrijven. Die lopen uiteen van schoonmaakmiddelen voor vliegtuigen tot besturingssyste- Het Leidse bedrijf heeft in de nieuwe vinding geïnvesteerd als aanvulling op dat luchtvaarthan- delspakket. "Wij hadden daarbij vertrouwen in de uitvinder. Dat is een oud-medewerker van de KLM". De nationale luchtvaart maatschappij participeert overi gens voor 50 procent in de joint venture ('Schreiner Composite'), die het produkt ontwikkelt. Ook de Technische Universiteit Delft is betrokken bij de experimenten met het nieuwe materiaal. Het is de eerste keer in de histo rie dat Schreiner zelf is betrokken bij de ontwikkeling van een nieuw produkt. "Er is natuurlijk in het verleden wel een beroep gedaan op onze vindingrijkheid. Voor het op bouwen van een hangar midden in de jungle, waar geen auto kan ko men, is bijvoorbeeld ook nogal wat inventiviteit nodig". Oprichting De geschiedenis van Schreiner begint na de Tweede Wereldoorlog. Bob Schreiner legde nog geen half jaar na de bevrijding de basis voor het luchtvaartbedrijf door de op richting van de handelsmaatschap pij Schreiner en Co. Schreiner ver kreeg agentschappen voor enkele kleine vliegtuigen en vliegtuigon derdelen zoals sleepdoelen, navi- gatiekaarten en parachutes. De handelsonderneming groeide en groeide en maakt nog altijd deel uit van de Schreiner Luchtvaart Groep. Het is qua omzet en winst de grootste tak van de houdster maatschappij. De meeste bekendheid verwierf Schreiner echter door de activitei ten in de lucht. De eerste onderne ming waar Schreiner succes mee kende, was zijn bedrijf Luchtfoto Nederland. Hij liet foto's van voor namelijk boerderijen maken, die gretig aftrek vonden bij de boeren. Deze zaken liepen zo goed dat de toenmalige Hagenaar een eigen vliegtuig kon kopen. De aanschaf van een Piper Super Cruiser leidde tot een nieuwe activiteit, het recla me-vliegen. Ten behoeve van het reclamevliegen kocht Schreiner ook een helikopter. De mogelijkhe den van de wentelwiek werden door de Hagenaar snel uitgebuit. De helikopter SDeelde dan ook een President-directeur H.S. Jonker va belachelijk". belangrijke rol bij de verdere groei van het bedrijf. De luchtfotografie en het reclam evliegen werden in de jaren vijftig door Schreiner beëindigd. De con currentie in de reclamevliegerij werd steeds heviger. En ook had ie dere boer inmiddels wel een lucht foto van zijn boerderij op de schoorsteenmantel staan. In het ju bileumboek dat werd uitgegeven bij het 40-jarig bestaan van het be drijf in 1985, wordt beschreven hoe zich een concurrent aandiende bij het reclamevliegen in eenzelfde ty pe vliegtuig (een Tiger Moth) dat Schreiner zich net had aange schaft. "Zo kon het gebeuren dat Bob Schreiner op een dag 'een lan ge, actieve snuiter' vanaf Ypen- burg in een van de Tiger Moths de lucht in zag gaan voor een reclame- vlucht. Het bleek Martin Schroder te zijn, die daarmee de basis legde voor zijn latere luchtvaartimperi- Schröder en zijn Martin's Air Charter zouden Bob Schreiner la ter nog wel eens voor de wielen rij den. In 1961 betrok Schreiner de Schreiner Luchtvaart Groep. "1 scheepvaartgigant Van Ommeren voor 50 procent in de zaken. Met diens financiële steun breidde het bedrijf de luchtvloot uit en stortte zich op de groeiende markt van de charters ten behoeve van het toe risme. In 1966 vervoerde Schreiner Airways 80.000 passagiers en had 60 procent van de markt in handen. Martin's Air Charter had zich intus sen ook van scheepvaartkapitaal voorzien en was een geducht con current. Die wist zich op een gege ven moment ook nog te verzekeren van de steun van de KLM. Op 1 ja nuari 1967 hield Schreiner het dan ook voor gezien, hij trok zich terug. Van Ommeren zette de charter maatschappij nog tot oktober 1967 voort. Luchtvaartschool Op tal van andere terreinen van de luchtvaart is de Schreiner Luchtvaart Groep nog wel actief. Over de hele wereld heeft het be drijf circa 1000 mensen in dienst. President-directeur Jonker, die in 1983 de leiding over het bedrijf overnam, somt in hoog tempo de werkzaamheden van zijn bedrijf irkeersituatie in de Verbeekstraat is (foto Wim Dijkman)' op. Ten behoeve van de olie-indus trie heeft Schreiner tientallen vliegtuigen en helikopters in de lucht, onder meer in Nigeria, Indo nesië, Spanje en Zuid-Amerika. Tot de Schreiner Luchtvaart Groep behoren ook de Nationale Lucht vaartschool in Beek, een elektroni- ca-bedrijf in Poeldijk en een onder houdswerkplaats. Al jarenlang verzorgt Schreiner het slepen van doelen voor de land macht. Honderden meters achter een vliegtuig worden grote zakken gesleept waarop dan tijdens mili taire oefeningen wordt geschoten. Tegenwoordig worden die doelen achter een op afstand bestuurbaar doelvliegtuig gehaakt. "Doelschie- ten", wordt deze bedrijfsactiviteit door Jonker genoemd. De Amstel- vener vertelt dat een enkele keer niet het doel, maar het vliegtuig, de zogenaamde 'drone', wordt ge raakt. "Dat vinden we niet zo erg, wij leveren wel weer een nieuwe a raison van 300.000 dollar", zegt Jonker. De president-directeur denkt dat Schreiner de helikopter-activitei ten in de toekomst zal beperken. "Wij gaan niet meer achter contrac ten aanrennen, die misschien een korte looptijd hebben. Een olie maatschappij heeft ons nu weer ge vraagd om in te schrijven op een nieuw project in Argentinië. Wij zien daar vanaf. Na een jaar proef- nemen wordt het boren misschien weer gestaakt. De aanloop- en de- mobilisatiekosten zijn te hoog", meent Jonker. Hij denkt dat het steeds moeilijker wordt voor be drijven om in de off-shore sector geld te verdienen. "De tijd dat het oliemaatschappijen niet uitmaakte hoeveel het luchtvervoer kostte, ligt ver achter ons". Zure regen Schreiner richt zich nu daarom op meer permanente vormen van vervoer. "In Duitsland strooien we nu kalk tegen de effecten van zure regen. Dat is een activiteit die nog wel tien jaar doorgaat. Ook hebben we nu een contract voor het blus sen van bosbranden in Spanje", vertelt Jonker. In Nederland hoopt zijn bedrijf de kans te krijgen ambulancedien sten per helikopter uit te gaan voe ren. Probleem daarbij is echter nog dat zonder vergunning niet op de plaats van een ongeval mag wor den geland. Jonker durft geen voorspelling te doen over de ter mijn waarop helikopters wel inge schakeld kunnen worden bij am bulancediensten. "Er zijn wel 41 in stanties die over dit soort zaken be slissen". Of de Schreiner Luchtvaart Groep die uitbreiding van de werk zaamheden vanuit het hoofdkan toor aan de Leidse Verbeekstraat gestalte zal geven, is volgens Jon ker nog maar de vraag. De direc teur van het luchtvaartbedrijf noemt de parkeersitiatie rond het complex waar ook Olivetti, het Flo wer-center en het GAK zijn geves tigd, ronduit belachelijk. "Nu het Aramco-gebouw leeg is, valt de verkeersstroom rond de gebouwen wel mee. Als dat kantoor wordt verhuurd, wordt het parkeren hele maal lastig". Volgens Jonker zou de slechte parkeersituatie voor de 70 werknemers van het bedrijf aan leiding kunnen zijn om een andere behuizing te zoeken. "Ook bezoe kers hebben alle moeite een par keerplaats te vinden. Ons kantoor is wel goed bereikbaar, het ligt gunstig ten opzichte van Den Haag en Schiphol, al vindt ons personeel Scheveningen met het oog op het strand een aangenamer vestigings plaats". LEIDEN De afdeling milieubio logie van de Leidse universiteit gaat samen met de Zuidhollandse Milieufederatie onderzoek doen naar de gevolgen van het minder vaak schoonmaken van de sloten in het Zuidhollandse weidegebied. Op de slootkanten groeien veel wilde planten. Onderzoek van de universiteit heeft al uitgewezen dat die variatie aan planten met een voudige maatregelen van de boe renbedrijven is te behouden of te vergroten, bijvoorbeeld door de sloten minder vaak te schonen. Bij dit schonen wordt de slootvegeta- tie samen met wat bagger uit de sloot geschept en-op de slootkant geworpen. De meeste boeren in het Zuidhollandse weidegebied doen dit één keer per jaar. Door het minder vaak schonen van de sloten, bijvoorbeeld één keer in de twee jaar, zou de plan tengroei op de slootkant toenemen. Het bespaart de boer bovendien geld of werk. De mindere schoon maak zou echter ook tot proble men kunnen leiden, bijvoorbeeld met de aan- en afvoer van water. Fietstocht omgeleid LEIDEN - De fietstocht vanuit Kennemerland die komende zon dag ook langs de Vlietlanden zou voeren, wordt omgeleid. De politie acht de omleiding noodzakelijk omdat op die dag ook een triathlon langs de Vliet wordt gehouden. De fietsers, die vanuit Leidschendam nu door Voorschoten zullen rijden, passeren overigens wel restaurant Cronesteijn, dat als stempelpost fungeert. Ten overvloede wordt er nog op gewezen dat beide evenementen zich op zondag 7 augustus afspelen en niet - zoals gisteren abusievelijk vermeld - op zaterdag. Ook zou de bereikbaarheid van de sloot voor het vee in gedrang kun nen komen. In een experiment wordt onder zocht wat precies de gevolgen zul len zijn van het eens per twee jaar in plaats van het jaarlijks schonen van de sloten. Het onderzoek loopt door tot 1990 en wordt uitgevoerd op verschillende plaatsen in Zuid- Holland. Het gezamenlijk project van de Zuidhollandse Milieufede ratie en de afdeling milieubiologie van de Leidse universteit wordt ge subsidieerd door de provincie Zuid-Holland. LEIDEN Een 13-jarig meisje uit Leiden is woensdagavond ernstig gewond geraakt bij een ongeval bij de Vlietlanden. Het meisje reed met een even oude vriendin op het fietspad in de richting van de Vliet, toen een auto hun tegemoetkwam. De automobilist reed zonder uit te wijken op de meisjes in. Beide fietsters werden geraakt en kwa men ten val. Een van de meisjes heeft ernstig bekkenletstel opgelo pen en zal langdurig behandeld moeten worden. De automobilist is doorgereden. De man reed in een rode personen auto met een 'X' in het kenteken. Hij is ongeveer 35-jaar oud. Naast hem zat een vrouw met een 'hoog' kapsel. De politie verzoekt getui gen van het ongeval zich te melden, telefoon: 071-258888. LEIDEN Door het volgen van een oliespoor heeft de Leidse poli tie een 31-jarige Zoeterwoudenaar kunnen aanhouden, die op de Ho ge Rijndijk een verkeerszuil ram de. Het oliespoor leidde naar de woning van de man. Deze bevond zich echter niet in zijn huis, maar hield zich in de straat schuil achter geparkeerde auto's. Daar werd hij door de politie in de kraag gevat. De man was volgens de politie 'stomdronken'. Hij was al eerder aangehouden wegens het gebruik van alcohol in het verkeer. De Zoe terwoudenaar beschikte ook niet over een geldig rijbewijs. Dat was ingetrokken. Spoedgeval kan bij AZL niet binnen: slagboom vernield LEIDEN - Een 31-jarige taxi chauffeur uit Alphen aan den Rijn heeft een slagboom van het AZL moeten vernielen om het zieken huisterrein op te komen. De taxi vervoerde een patiënt die in zorg wekkende toestand verkeerde. De taxichauffeur was met begeleiding van de politie door Leiden naar de ingang van het AZL aan de Ples- manlaan geleid. De portier was echter in geen velden of wegen te bekennen. Auto tegen boom LEIDEN - Een 23-jarige automo bilist en zijn 18-jarige passagier uit Leiden zijn gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval op de Was- senaarseweg. De Leidenaar verloor de macht over het stuur en botste tegen een boom. Beide slachtoffers werden met snij- en schaafwonden en enkele kneuzingen overge bracht naar het AZL. De auto is to tal-loss. LEIDEN Aan de Zijloever worden de contouren zichtbaar van de wo ningbouw die de komende jaren op het voormalig industrieterrein wordt gerealiseerd. Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) sloeg begin dit jaar de eerste paal voor 36 huizen waarvan de bouw al aardig opschiet. Deze nieuwbouw maakt deel uit van een totaalplan voor 265 woningwetwonin gen die de komende jaren aan de Zijloever worden gebouwd. De bouw op de Zijloever wordt in fasen uitgevoerd. De volgende gedeel ten van de woningbouw, die is ontworpen door het architectenbureau Bakker en Boots uit Schagen, gaan er wel net zo uitzien als de huizen die thans in aanbouw zijn. Alle woningen worden opgetrokken uit een licht gele steen met rode banden en worden twee of drie bouwlagen hoog met een plat dak. De hoekbebouwing wordt steeds een verdieping hoger. In het midden van de nieuwe wijk komt een haventje met, op een soort landtong, een kloek woongebouw waarvan de vorm nog niet precies vastsstaat. Dit gebouw in het water wordt niet alleen iets hoger dan de an dere bebouwing, maar moet ook een beetje een blikvanger worden voor de wijk. Het gemeentebestuur heeft gezegd extra geld te zullen uittrekken om van dit middelste woongebouw iets bijzonders te maken, (foto wim Dijkman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9