Verzet tegen alcoholregel verzekeraars Amsterdamse beurs heeft wind flink mee Kooren ontduikt slepers-cao Regenverzekering blijft bestaan ondanks verlies 'Ingreep commissarissen Vendex lcwam te laat' Handelswet VS verontrust Japan en Westduitsland Inflatiegolf overspoelt Joegoslavië VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1988 ECONOMIE PAGINA 7 Tussenpersonen in het geweer AMERSFOORT (ANP) - De organisatie van tussenperso nen bij verzekeringen is tegen de aanpak van het rijden on der invloed die de Nederlandse Vereniging van Automo bielassuradeuren (NWA) wil invoeren. De NVA adviseer de de maatschappijen vorige week bij rijden onder invloed de schade aan het eigen voertuig niet langer te vergoeden. Daartegen is de Nederlandse Vere- toenemende schadelast kunnen te- niging van Makelaars in Assuran- rugdringen door zich op andere tiën en Assurantie Adviseurs manieren te wapenen tegen dron- (NVA) in het geweer gekomen, ken brokkenmakers. Hij noemt on- Volgens deze organisatie mogen de der meer een kritisch acceptatiebe- verzekeringsmaatschappijen niet leid, het tussentijds laten wegval- AMSTERDAM - Iedere Nederlan der die op vakantie gaat in eigen land en bang is om 'weg te rege nen', kan een regenverzekering af sluiten bij het verzekeringsbedrijf Lugt Sobbe en Co. in Amsterdam, de enige verzekeringsmaatschap pij in Europa die de vakantiegan gers tegen een verregende vakantie verzekert. Directeur Hans van Om men: "Als het zo doorgaat met het weer zullen we 1988, evenals vorig jaar, met een zeer negatief saldo af sluiten". door Carine Neefjes Behalve regenverzekeringen voor vakanties, verzekert Lugt Sobbe en Co. ook attracties als bra derieën en sportevenementen die gen dit jaar wel weer zal stijgen. Hij dingen voor de attracties waren ook het afgelopen jaar weer kost baar. Regelmatig moeten we met zo'n 5000 gulden over de brug ko men om een mislukt evenement te vergoeden". Het totale bedrag aan mogelijke schadeclaims is nog niet bekend. De metingen van het KN MI, waar de uitkeringen voor de at tracties en de vakanties op geba seerd worden, zijn pas aan het eind van het seizoen binnen. Wel denkt Van Ommen dat het aantal vakantie-regenverzekerin- door regen schade ondervinden. In Nederland zijn er nog enkele ande re maatschappijen, bijvoorbeeld het assurantiebedrijf Aegon, die schadevergoeding voor attracties uitkeren. Maar niet veel verzeke ringsmaatschappijen zijn happig op regenverzekeringen, omdat het meestal tot verliezen leidt. Van Ommen: "De schadevergoe- rekent op een totaal aantal 5000. Van Ommen:" Na een aantal regenachtige zomers komen steeds meer mensen op het idee om zich te beschermen tegen die nattigheid. Als we een slecht voorjaar hebben, komen er 's zomers meer mensen bij ons om een 'slecht weer'-polis af te sluiten. Op die manier krijgen ze hun geld terug als de vakantie in het water valt". Voor een week verzekeren vraagt Lugt Sobbe een premie van 57,50 gulden. De uitkeringen zijn, zoals gezegd, gebaseerd op de me tingen van het KNMI. De dagelijk se KNMI-metingen komen in de computer. Vervolgens wordt geke ken welke mensen waar en in wel ke periode met vakantie zijn. De re genval in hun gebied wordt op hun kaart genoteerd. Komen zij in aan merking voor een vergoeding, dan wordt die overgeschreven. Valt er bijvoorbeeld minstens 25 millime ter regen tussen 7 uur in de och tend en 7 uur in de avond geduren de een zevendaagse periode, dan krijgt de verzekerde 500 gulden uit gekeerd. Evenementen enige maatschappij die regenver zekeringen voor vakanties afsluit. In 1922 kwam de grootvader van Van Ommen op het idee om 'slecht weer'-polissen te leveren. Van Om men: "Hij vroeg toen de KNMI-sta- tistieken op van de afgelopen 150 jaar. Hij is met de hand gaan bere kenen hoeveel millimeter regen er per dag op een bepaalde plaats viel. Nu gaat dat allemaal veel makkelij ker. Eens in de tien dagen krijgen we de statistieken van het KNMI, we stoppen de gegevens in de com puter en die rekenen voor ons en gemiddelde uit". Dat Lugt Sobbe en Co de enige blijft wat betreft de regenverzeke ringen voor vakanties, is volgens Van Ommen niet gek:" Je verdient er geen cent aan. Vooral met die slechte zomers van de laatste jaren. Het is ook niet mogelijk om hogere premies te vragen, want de vakan tiegangers zijn niet van plan om veel geld uit te geven aan een even tuele regenbui". Ondanks het feit dat de verzekeringsmaatschappij ook dit jaar weer een zeer negatief saldo verwacht, gaat zij door met de regenverzekeringen voor va kanties. Van Ommen: "Het is een service-verlening. Op deze manier bewijzen we hoe ver wij gaan om iets serieus te bekijken". op de stoel van de rechter gaan zit ten. Directeur mr. Scheffer - zelf rechter-plaatsvervanger in Zwolle) - stelt dat een grote mate van| rechtsonzekerheid en rechtsonge lijkheid dreigt. Hij voorziet dat ver zekeringsmaatschappijen op schappijen zijn voorstam grond van politierapporten gaan een algemene invoering beoordelen of sprake is van rijden dekking of bijvoorbeeld het laten vervallen van no-claim- korting. Deze maatregelen zijn vol gens hem een goed alternatief om bij te dragen aan vergroting van de veiligheid in het verkeer. De grootste verzekeringsmaat- clausule, r rStadRotter- onder invloed. De ene maatschap- dam vormt daarop een uitzonde pij zal daarbij andere maatstaven ring. Mr. C.J. de Swart, lid anleggen dan de andere. Een raad van bestuur, zegt dat zijn oordeling van de rechter is volgens maatschappij zal blijven vasthou- hem een veel betere en algemeen geldig te maken maatstaf. Bovendien vindt Scheffer dat de ke den aan het principiële standpunt dat beoordeling of al dan niet spra- drankmisbruik is voorbe- verzekeringsmaatschappijen de houden aan de rechter. NEW YORK (AP) - De nieuwe- drijfssectoren die door een massale handelswet die woensdagavond import worden bedreigd. Als het door de Amerikaanse Senaat werd wetsvoorstel eenmaal door de aangenomen en door president handtekening van Reagan tot wet Reagan zal worden ondertekend is is verheven, zullen de VS meer dan in een eerste reactie van de han- tot dusverre de mogelijkheid heb- delspartners van de Verenigde Sta- ben om strafmaatregelen te treffen ten bestempeld als mogelijk scha- tegen hun onwelgevallige handels- delijk voor de vrije internationale praktijken van andere landen, handel en de internationale betrek- In Japan, dat al eerder doelwit is kingen. geweest van op protectionisme ge- Het wetsvoorstel was al eerder stoelde Amerikaanse economische goedgekeurd door het Huis van Af- tegenmaatregelen, werd met ver- gevaardigden en werd woensdag- ontrusting gereageerd op de op avond met een meerderheid van handen zijnde nieuwe Amerikaan- 85-11 stemmen door de Senaat aan- se handelswet. De Japanse premier vaard. De wet voorziet onder meer Noboru Takeshita noemde het in de stroomlijning van het stelsel "een ongelukkige wet die sterk van importbeperkingen en in ande- protectionistische trekjes ver re maatregelen tegen volgens de toont". VS oneerlijke praktijken in de in- In Bonn zei de Westduitse minis- ternationale handel. ter van economische zaken Martin Verder worden de voorwaarden Bangemann: "Deze wet zou wel gewijzigd waaronder importbeper- eens een zware belasting voor de kingen worden ingesteld ter be- vrije internationale handel kunnen scherming van Amerikaanse be- betekenen". Bangemann deed een beroep op de Amerikaanse rege ring om zoveel mogelijk zelfbe heersing aan de dag te leggen bij het benuitvoerleggen van de nieu we wetsbepalingen. De Zuidkoreaanse regering ver klaarde eveneens weinig gelukkig te zijn met de nieuwe wet en repte AMSTERDAM (GPD/ANP) - De centrale ondernemingsraad van het Vendex-concern heeft de com missarissen gistermiddag verwe ten dat zij "niet tijdig en adequaat hebben ingegrepen" in de proble men tussen prof.dr.drs. Anton Dreesmann en prof. dr. Arie van der Zwan binnen de hoofddirectie van Vendex. De cor wil op korte termijn een overlegvergadering met de hoofddirectie over de reor ganisatie van de V&D-warenhui- De cor schrijft verder dat hij be zig is de 'voorgenomen plannen' tot de reorganisatie van de V en D- warenhuizen te bestuderen. Of de cor daarmee doelt op het oude plan-Van der Zwan, waarbij 1400 ontslagen zouden vallen, of op de uitspraken van Anton Dreesmann en zijn neef Ton Dreesmann, die vinden dat minder ontslagen nodig zijn, is evenmin duidelijk. De vier bonden die betrokken zijn bij de reorganisatieplannen van V&D, willen van de raad van commissarissen van het moeder bedrijf Vendex International op heldering over de ontstane situatie. De bonden willen een einde aan de verwarring en onzekerheid over het aantal ontslagen dat nu nog op tafel ligt. Zij dringen er bij de com missarissen aan zo snel mogelijk overleg op touw te zetten. Onzorg vuldig noemen de bonden de ma nier waarop tot nu toe via de media en over de hoofden van werkne mers en hun vertegenwoordigers heen met elkaar wordt gecommu niceerd. De bonden zijn in dit stadium geen voorstander van acties, aldus vice-voorzitter J. Kos van de Dien stenbond CNV. "Hoewel ik me heel goed kan voorstellen dat per soneel spontaan iets gaat doen. Dat blijkt ook wel uit de gelaten en on geruste reacties die we van het per soneel krijgen. Toch denk ik: liever nog twee weken onduidelijkheid. Want we weten dat we in ieder ge val half augustus wel meer te horen krijgen". De Dienstenbonden FNV en CNV hebben voor volgende week gezamenlijke vergaderingen voor de leden belegd. De bonden voor hoger personeel spreken de achter ban halverwege de maand augus tus, wanneer nadere mededelingen van de Vendex-hoofddirectie wor den verwacht. BELGRADO (AP) - De Joegosla vische regering heeft gisteren de prijsstop opgeheven van een groot aantal goederen en diensten, waar onder vervoer en energie. De maat regel heeft onmiddellijk tot verde re prijsverhogingen geleid en zal waarschijnlijk grote sociale onrust teweegbrengen. De staat heeft sinds de Tweede Wereldoorlog de prijzen vastge steld voor onder meer benzine, die sel, elektriciteit, kolen, spoorweg vervoer en de post. Voor al die za ken geldt nu dat de producenten de prijzen gaan bepalen, zo meldde de staatspers. Fabrikanten van spijs olie, bloem en brood mogen hun prijzen verhogen, al blijft de over heid controle uitoefenen. Door de nieuwe maatregelen zijn de elektriciteitsprijzen al met 39 procent omhooggeschoten, de spoorwegtarieven met gemiddeld 55 procent gestegen, en is de spijs olie 66 procent duurder geworden. Zoals overal in de communisti sche wereld zijn prijsverhogingen voor produkten als brood en spijs olie heel gevoelige onderwerpen. Daarom worden de prijzen van de ze eerste levensbehoeften kunst matig laag gehouden. In mei liet de regering in Belgra do de prijzen vrij van 60 procent van de goederen en diensten waar voor in november een prijsstop was ingesteld. Bovendien kondig de de regering aanzienlijke salaris verlagingen aan. Dat leverde grote sociale onrust op, die zich uitte in demonstraties in heel Joegoslavië. Met de prijsmaatregelen hoopt de Joegoslavische regering de gie rende inflatie in toom te houden en - door het invoeren van een meer markt-gerichte economie - vol doende geld binnen te halen om de buitenlandse schuld van 44,5 mil jard gulden af te lossen. De inflatie in Joegoslavië schommelt nu rond de 180 procent per jaar. Wetend dat er prijsstijgingen aankwamen, hebben de Joegosla- ven de laatste weken massaal spijs olie en suiker gehamsterd, wat te korten op de markt heeft veroor zaakt. Om toch aan de vraag tege moet te kunnen komen heeft de re gering van de grootste deelrepu bliek Servië besloten 10.000 ton suiker en 2.000 ton spijsolie uit de noodvoorraden op de markt te brengen. Olieprijzen De daling van de prijzen olie op de internationale vrije ook markt heeft zich gisteren sterkte mate voortgezet. Dat het gevolg het beraad sterk protectionis tische strekking die het vrije han- delsysteem ernstige schade kan be- teleurstelling over rokkenen. De Taiwanese raad voor! het prijzencomité buitenlandse handel sprak zijn ver- de Organisatie van Ölie-expor- ontrusting uit "die a r de ngeeft dat de VS op weg zijn vry handelsysteem terende Landen (OPEC) óp dag. De notering van ruwe olie uit het Noordzee-veld Brent daalde het fenomeen protectionisme", donderdag met 0,45 dollar tot 14,55 dollar per vat. Getronics Getronics onderhandelt over de) overneming van Klaasing Electro nics, zo hebben de twee onderne mingen gisteren bekendgemaakt. Klaasing is gespecialiseerd als le verancier van een breed assorti ment elektronische voedingen voor toepassing in computerappa ratuur, procesautomatisering, me dische en telecommunicatie-appa- ratuur. Voor deze produkten geldt Klaasing als marktleider met een aandeel van meer dan 50 procent in Nederland. YORK Arbeiders zijn druk in de weer met de installatie van één van de drie verbrandingsovens voor een grote vuilverwerkingsfabriek bij York in de Amerikaanse staat Pennsylvania. De fabriek heeft een capaci teit van bijna 1350 ton per dag. Tijdens de verbranding van het huisvuil uit de regio wordt tevens energie opgewekt. De drie enorme cylinders waarin het vuil wordt verbrand roteren langzaam, waardoor het afval voortdurend met verse zuurstof wordt vermengd. Door buizen in de wan den van de cylinders circuleert water dat, eenmaal verhit tot stoom, naar een stoomturbine wordt geleid. Dank zij dit proces kan de fabriek 35 me- gaWatt elektriciteit ppwekken. In de herfst van 1989 moet de fabriek in be drijf worden genomen. (foto AP) ROTTERDAM (GPD) - De kans is groot dat de strijd tussen de Rotter damse havensleepbedrijven weer in alle hevigheid oplaait nu 'nieuw komer' in de haven, Ton Kooren bv, met zijn personeel een afzon derlijke bedrijfs-cao heeft afgeslo ten. Het bedrijf kan zo, met voorde liger arbeidsvoorwaarden, op nieuw de concurrentie aangaan met Smit Havensleepdiensten. Minister De Koning probeerde daar vorige maand juist een eind aan te maken door de Smit-cao al gemeen verbindend te verklaren voor de hele bedrijfstak in de Rot terdamse haven. In het besluit van de minister werd echter een uitzondering ge maakt voor bedrijven die een eigen cao hebben. Directeur A. Kooren zag daardoor kans alsnog het alge meen verbindend verklaren te om zeilen. Vorige week sloot hij een ondernemings-cao af met zijn per soneel, nu verenigd in een werkne mersvereniging. De overeenkomst is inmiddels door de Dienst Collectieve Ar beidsvoorwaarden van het minis terie van sociale zaken geregi streerd. Volgens een woordvoerder van het ministerie heeft Kooren voldaan aan de wettelijke bepalin gen voor deze procedure. "Minister De Koning heeft deze mogelijk heid opengelaten, dat gebeurt trou wens altijd. Personeel en directie van Kooren zijn de cao overeenge komen zonder tussenkomst van de bonden, en dat mag," stelt de woordvoerder. "Het personeel kwam zelf met het voorstel, deze mogelijkheid verbaasde mij," zegt directeur Kooren van het bedrijf. Volgens hem zijn de arbeidsvoorwaarden vrijwel hetzelfde als in de oude, ge wraakte cao. Maar: "Wij blijven met drie man per boot varen en niet met vier zoals de Smit-cao ons voorschreef'. De vakbonden hebben vanaf be- concurreren gin dit j aar gestreden voor het alge meen verbindend verklaren Smit-cao. Ze hoopten zo eer te kunnen maken a rentie door Kooren via de arbeids voorwaarden. Deze onderneming werkte met kleinere bemanningen en afwijkende dienstroosters en kon daardoor voordeliger opere- Volgende week heeft Kooren overleg met de vakbonden. "Aan onze cao valt niet veel meer te ver anderen, die is nu eenmaal vastge steld. Maar ik hoop dat het onder houd met de vakbonden in ieder geval rust oplevert", stelt Kooren. De Vervoersbond FNV heeft geen goed woord over voor Kooren. Regio-bestuurder Wim van Rosmalen acht de kans op nieuwe botsingen niet uitgesloten. "Dit zijn laakbare praktijken. Kooren minacht de uitspraak van De Koning. De AW is er juist om arbeidsvoorwaar den tegen te gaan.". AMSTERDAM Een vriendelijke de lokale markt in Amsterdam op stemming en zelfs duidelijke selec- 183 stond. Argentinië De Argentijnse regering heeft de austral met 11,4 procent gedeva lueerd ten opzichte van de dollar en enkele bezuinigingsmaatrege len aangekondigd, waaronder een prijsbeheersing. De regering hoopt het begrotingstekort tieve aankopen kenmerkten de Amsterdamse beurs deze week. Vele indexgroepen sloegen nieuwe hoogterecords van het jaar aan en menig vooraanstaand aandeel kwam op de hoogste stand van dit jaar werd uit. Zelfs de obligatie- markt sloeg geen slecht figuur en ook de dollar bleef in Amsterdam behoorlijk overeind. door C. Wagenaar _or_. Elders was de beursstemming gie- verdeeld waarbij dagen met stijgin- rende inflatie (121 proeent) terug te gen door reacties werden afgewis- kunnen dringen. De officiële i merciële wisselkoers bedraagt 12 austral voor 1 dollar. Staking Een staking van zwarte metaalar beiders in Zuidafrika breidt zich uit. Dat heeft een woordvoerder van de Internationale Federatie van Metaalarbeiders gisteren ver klaard. Volgens de zegsman ligt op 130 plaatsen in het land het werk geheel of gedeeltelijk stil. In totaal zouden momenteel zo'n 23.000 mensen aan de werkonderbreking deelnemen. De metaalarbeiders wensen hogere lonen. FAO De Amerikanen zijn tevreden over de ingrijpende veranderingen die gaande zijn binnen de FAO, de seld. Gerommel in de marges, dat was het beeld op deNewyorkse ef fectenbeurs een groot deel van de- ze week. Bij sterke schommelingen Geen wonder dat rond het slotniveau van de vorige dag sloot elke beursdag met een dusdanig gering saldoverschil, dat na vier dagen handel de Dow Jones Index nauwelijks was veranderd. Tokio beëindigde een hausse die zeven dagen achtereen het) koerspeil opdreef tot een nieuwe historische top. Zover is het in Am sterdam nog lang niet. Wel nader- JRHIPIPBHP8I89 den deze week de belangrijkste week worden" gëwachtT op "nadere Voor de meeste effectenporte feuilles heeft 1988 zich derhalve bijzonder voorspoedig ontwik keld. De aarzeling die zich, on danks de opgaande lijn, toch steeds weer op de meeste effecten beurzen voordoet, houdt duidelijk verband met de verbetering die zich dit jaar in het koerspeil heeft voltrokken. Want overal is sprake van een flinke stijging. Naar ver houding nog het minst in Wall Street, maar daar bestaat de mees te huiver voor de nog resterende zomerweken. Want het was vorig jaar augustus waarin Wall Street in de gebruikelijke zomerhausse de hoogste stand uit de geschiedenis aansloeg die toen op 2722 uitkwam, maar daarna in de zware oktober- krach tegen de laagste jaarstand 1738 moest worden verwisseld. nog steeds beurskringen zijn die een herha ling vrezen van deze ontwikkeling. Dit te meer daar er ook nu sprake is van een zekere rentestijging. Maar optimisten in New York wijzen erop dat dank zij de hogere dollar het inflatiegevaar voor de Verenigde Staten minder ernstig is. Vooral de olieprijzen blijven on- druk. Toch moest er ook deze beursgroepen de stand die de aanwijzingen voorde inflatiegraad, beurs vlak voor de grote beurs- het meest geduchte gegeven voor krach van vorig jaar 20 oktober had de koersvorming van de laatste ingenomen. Maar dat was hiet de tijd. Nu was het weer het werkloos- hoogste stand uit de geschiedenis heidscijfer over de julimaand dat die in Amsterdam voor vrijwel alle de meeste zorgen baarde, beursgroepen in jugustus vorig Groot was de stijging van de or- De moderne produktie van synthetische garens bij de Akzo-vestiging in het Westduitse Oberbruch. De kwartaal resultaten van het concern joegen de koers van zijn aandelen omhoog. (foto gfd> 'oedsel- en landbouworganisatie jaar werd bereikt. Toch is het veel- derontvangsten voor de industrie, de Verenigde Naties in Rome, zeggend dat bijvoorbeeld het alge- die liefst 5,5 procent hoger i en zij hebben daarom op 27 juli 25 miljoen dollar betaald van de 127,7 miljoen die zij de organisatie schul dig zijn. FAO, met zijn 158 lid-sta- ten, heeft de laatste maanden dras tisch moeten snoeien in staf en pro jecten. de lokale markt dan het eerst na de gro- stijging cijfer deze week v te beurskrach het niveau dat daar voor gold, weer wist aan te slaan. Deze stand van ruim 266 beteken daarmee de grootste 18 jaren uitmaakten. En het beeld te vervolmaken werd nog bericht dat het aantal nieuw bouwhuizen in Amerika herstel van 45 procent ten maand juni 8,4 procent hoger lag. opzichte van het slot van 1987 toen Cijfers die alle wijzen op een onge kende economische bloei en het de Democraten nog wel eens bijzon der moeilijk zouden kunnen ma ken hun kandidaat Dukakis in het Witte Huis te krijgen. Maar voor Wall Street vormen zij een bron van zorg, zoals ook de maandelijks terugkerende werkloosheidscijfers en handelsbalanscijfers dat zijn. Voor de dollar i rikaanse t vige basis. Nog steeds kost het de "centrale banken alle moeite de Amerikaan se munt in zijn stijging in bedwang te houden. Wel blijft buiten de Ver enigde Staten de rente hierdoor op lopen. Vooral in West Duitsland en daarmee ook in ons land vertoont de geldmarkt nog steeds duidelijke spanningen. De centrale bank van de Bondsrepubliek verhoogde op nieuw het tarief voor de speciale beleningen van het bankwezen met een kwart procent tot 4,25 pro cent. En ook onze centrale bank kon daar niet omheen. Dit renteta rief werd hier op 5 procent ge bracht na kortgeleden nog bene den de 4 procent te zijn geweest. Een aanwijzing dat de rente ook in ons land al flink aan het stijgen is. Maar de aandelenmarkt weet zich er tot dusver op wonderbaar lijke wijze tegen te verzetten. Dat komt grotendeels door de gerichte vraag naar sterk geselecteerde aan delen op deels fusiegeruchten en deels op zeer positieve winstver wachtingen. De meeste indexgroe pen boekten opnieuw weekstijgin- gen van 4 tot 5 punten. Vooral het bijzonder fraaie resultaat vari het Akzo-concem over het tweede kwartaal met een winststijging van 27 procent was een ware verster king voor het beursmoreel. Fusie geruchten deden daarnaast Océ van der Grinten en Blijdenstein Willink fors in koers oplopen. Op merkelijk was bovendien het flin ke herstel voor Philips, welk aan deel het vorige week door teleur stellende resultaten het zo had la ten afweten. Gevraagd waren bo vendien Hoogovens, VNU, Ned- lloyd en Vredestein. De Europese optiebeurs had een redelijk drukke week met in totaal 205.600 afgesloten contracten te gen 186.000 in de voorgaande werk periode. De olies waren op de meeste dagen koploper gevolgd door Philips, Akzo of Unilever. Bij Philips overwogen nu weer de calls.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7