Overplanten dierorgaan in mens nog toekomstmuziek Sportschoen die ook bij 'n plooirok past -VRIJE TIJD Lijndikte een kwestie van afwegen VISSPORT Boorhamersysteem voor 'kleine klusser' PAGINA 6 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1988 De meeste beginnende henge laars hebben weinig of geen be langstelling voor de dikte van de vislijnen waarmee ze vissen. In vele gevallen kopen ze in een hengelsportzaak een compleet tuigje op een plankje en de voor keur wordt in negen van de tien gevallen bepaald door de vorm, het formaat of de kleur van het pennetje. Pas wanneer de sportvisser de nodige ervaring heeft opgedaan zal hij zelf zijn tuigjes gaan ma ken en zal hij zich ook beginnen af te vragen wat voor hem de meest geschikte lijndikte is. Nu zijn er op dat punt moeilijk vaste richtlijnen te geven. En ik zal u vertellen waarom. Laten we de keuze maar even beperken tot de witvisserij want anders is het helemaal niet meer te overzien. Er zijn wedstrijdvis sers die voor deelname aan con coursen zelfs tuigjes in hun vis- kist hebben met een lijndikte van 6- of zelfs 4-honderdste milli meter dikte. Niet dat ze daar al door mee vissen, maar er zijn om standigheden waarbij deze mi nuscule lijnen kunnen worden gebruikt. Er zijn bijvoorbeeld viswed strijden in het zuiden van ons land en bij onze zuiderburen waarbij uitsluitend zeer kleine alvertjes worden gevangen. Vis jes van slechts enkele centime ters lang, die nauwelijks iets we gen. Als zich dan ook nauwelijks of geen obstakels in het water be vinden en de omstandigheden toestaan dat er met zeer kleine lichte pennetjes wordt gevist is het mogelijk deze superdunne lijnen op de hengel te monteren. Het zal een ieder duidelijk zijn dat de kans om bijvoorbeeld een goede maatse voorn te vangen ui terst gering zijn. Meestal treedt al direct bij de aanslag lijnbreuk op al probeert men dat te voorko men door tussen de top van de hengel en de lijn een stukje elas tiek te zetten zodat de klap enigszins wordt opgevangen. In onze omgeving worden bij concoursen dergelijke dunne lij nen vrijwel nooit gebruikt. De meesten gaan niet verder dan 8 of 10-honderdste. Er zijn echter ook hengelaars die niet zozeer op aantal vissen maar het vooral op grotere exemplaren hebben ge munt. Brasems van 40 centime- Lijnen in vele merken :r, voorns van boven de Die pakken al heel snel een lijntje van 14 of 16-honderdste. Dan zijn er ook nog die weinig aan het toeval overlaten en pas tevreden zijn met 18 of 20-hon- derdste. De beginner zal zich afvragen waarom niet iedere sportvisser een dikkere lijn neemt. Immers dan kun je zowel grote als kleine vissen vangen. Maar zo simpel ligt het niet. Dunnere lijnen zijn doorgaans soepeler en minder goed zichtbaar. Als gevolg daar van zal het aas dat wordt gepre senteerd op een natuurlijker ma nier naar de afgestelde diepte zweven dan wanneer er een dik kere, stuggere lijn wordt ge bruikt. De vis die toehapt voelt ook minder weerstand. DOOR BRAM VAN LEEUWEN Bij de keuze van de lijn speelt het formaat dobber een belang rijke rol. Wie met een flinke lood- sjouwende Rotterdammer vist, hoeft beslist niet avontuurlijk met heel dunne lijnen te gaan vissen, want alleen al het gewicht van de pen zal de lijn bij de aan slag laten knappen. Daarom moet er steeds een ze kere verhouding bestaan tussen lijndikte en grootte en drijfver- mogen van de pen. En de om vang van de dobber is weer sterk afhankelijk van de omstandighe den in een bepaald viswater. En niet met de soort waarop wordt gevist, zoals nog wel eens wordt verkondigd. Wie een vislijn koopt doet er verstandig aan te vragen naar een bekend merk. Deze lijnen komen wat dikte betreft door gaans dichtbij de waarde die op het klosje staat vermeld. Heel goedkope lijnen verschillen vaak sterk in dikte. Dat kan soms wel 5 honderdste schelen. Het is dus heel goed mogelijk dat iemand die veronderstelt met 10-hon derdste te vissen in werkelijk heid met 12 of 14-honderdste be zig is. Andersom kan natuurlijk ook. Wie een lijntje 18-honderdste van inferieure kwaliteit koopt kan het overkomen dat er zwakke de len in die lijn zitten die niet dik ker dan 14 of 15-honderdste zijn. En als die lijn dan breekt zijn ze geneigd om nog dikkere aan te schaffen. Lijnen verschillen niet alleen in dikte en kwaliteit, maar ook in rekbaarheid. Er zijn lijnen waar in zeer weinig rek is. Die zijn vooral geschikt voor het vissen over grote afstanden. Zou men daarvoor zeer elastische lijnen gebruiken dan is het riscio groot dat de haak niet goed wordt ge zet en steeds opnieuw vissen worden verspeeld. De keuze voor veel of weinig rek hangt ook nauw samen met de eigenschappen van de hengel. Vist men met een vrij strakke hengel die uitsluitend topactie heeft dan zal een lijn met meer rek de voorkeur verdienen. Een zeer soepele hengel met een gro te buigzaamheid laat lijnen met minder rek toe. "Die sportschoenen staan niet on der een plooirok, die kunnen alleen bij een joggingpak". Een klacht die steeds weer opduikt als je praat met, vooral wat ouderen, over pret tig lopen. Ze hebben goede sport schoenen in de kast staan maar die komen er alleen uit om te gaan ten nissen of hardlopen. Ze piekeren er niet over die aan te trekken bij het winkelen of als je met de (kleinkin deren een flinke wandeling gaan maken. Dan rolt er meestal een compromis uit de busuets minder comfortabel, wel passende bij een sportieve rok of gewone pantalon. Amerikanen zijn daar toch wat gemakkelijker in. Daar is het heel gewoon dat je op sportschoenen loopt en je 'nette' in een tasje mee neemt. Maar voor fabrikanten van sportschoenen was dit toch een te ken aan de wand. Waarom zou een comfortabele, verantwoorde wan delschoen er niet als een 'gewone' schoen kunnen uitzien? Het ant woord op die vraag geeft bijvoor beeld de Japanse firma Asahi met de go-tot-work schoen (naar-het- werk schoen). Een schoen in vijf neutrale kleuren, zonder uitbundi ge stiksels en versieringen, die wel alle kwaliteiten heeft van een goe de sportschoen. Een schoen die bij een test in het Amerikaanse blad 'Walking' na de Match van Me- phisto en de Asics Gel Strider een derde plaats in nam. Ouderen "Wandelschoenen is in Amerika op het ogenblik echt een rage", zegt Wim van Dilst, de Zoeter- woudse importeur (M&P) van dit Japanse merk. "Het is een ideale schoen, ook voor ouderen die wat beweging willen hebben. De leren schoen heeft een perfect ventilatie systeem en een speciale zooicon structie die de schok bij het lopen opvangt. Ik heb mijn vader er een paar gegeven en die is heel enthou siast." De go-to-work-schoen (gtw) is er in een dames- (wat slanker gesne den en met het oog op de kortere achillespezen een ingebouwde ver hoging voor de hiel) en herenuit voering, zoals trouwens de hele Asahi-collectie. De wandelschoen zal rond september in sportzaken te koop zijn. De prijs weet de im porteur nog niet precies maar die zal zeker boven de 200 gulden lig gen. Bones Naast de gtw-schoen brengt Asa hi in Nederland ook bijzonder ten nis- squash- en badmintonschoen op de markt. Zo op het eerste ge zicht alleen maar een goedogende degelijke sportschoen, tot je h'm omdraait. Het bijzonder aan deze schoen is de zool, die de naam 'bo nes' (beenderen) heeft meegkre- gen. Deze zool volgt de natuurlijke lijn van de voet. Elk botje in de voet wordt door de zool, waarvan het driefasen-schokabsorbitiesysteem een belangrijk onderdeel is, afzon derlijk gesteund. En dat is op de buitenzooi duidelijk te zien en te voelen. Waar de botjes lopen is een ander materiaal gebruikt dan voor de rest van de zool. Ook heeft Asahi aandacht besteed aan het pro bleem van de enkelblessure. In het kort komt het erop neer dat de hiel zo nauw wordt omsloten dat de kans op verdraaien en zwikken drastisch is verkleind. Natuurlijk is ook deze schoen voorzien van een goed ventilatiesysteem, waardoor de voet langer koel blijft en daar door minder snel vermoeid raakt. Naast deze toppers brengt M&P wandelschoen van Asahi, in Amerika gebracht go-to-work- schoen. Foto rechts: de damesuitvoe- rïng, wat smaller gesneden en i blik op de nog 14 andere Asahi-modellen op de markt en in september hoopt men die collectie met nog zes of ze ven modellen uit te breiden. Behoefte Op de vraag of we nu wel zitten wachten op nóg een merk sport schoenen, moet Van Dilst even glimlachen. "Natuurlijk hebben we marktonderzoek gedaan. Er is nog steeds behoefte aan een tech nisch goede sportschoen. Daarom ook hebben we de bones-schoen la ten testen door de orthopedisch schoentechnicus Floor Schrijver. Hij adviseert ondermeer de prof tennissers Schapers en Mandliko- va". Volgens Schrijver heeft Asahi een kwaliteitsschoen op de markt gebracht. Hij wijst daarbij vooral op de hielversteviging. "Bij de meeste sportschoenen is die hiel versteviging te slap, waardoor de voet bij een zijwaartse sprong snel kan zwikken". Ook sporters van verschillende niveaus hebben de schoenen getest en waren enthousiast. En je hoeft natuurlijk niet meteen met de duurste schoen te beginnen. Asa- hi's zijn er vanaf 99,50, leuk schoenen die heel goed combine ren met een spijkerrok of andere vrije tijdskleding. Het kan trou wens ondanks het deskundig ad vies in de sportzaak, geen kwaad eerst eens te proberen of de leest van de schoen ook op de lange duur bevalt, zeker het het je eerste paar sportschoenen is. Meer informatie over Asahi: M &P, Keerweer 5, Zoeterwoude, tel. 01715-9206. nieuwste snufje, dé bones- Een klopboormachine is voor de doe-het-zelver al lang geen onbe kend gereedschap meer. In bijzon der hard materiaal, zoals beton, schiet de capaciteit van een klop boor echter vaak te kort en is hij snel aan pensioen toe. Voor derge lijke zware boorklussen is de elek trische boorhamer beter geschikt. Die maakt geen draaiende bewe ging zoals een klopboormachine, maar deelt alleen 'hamerende' klappen uit. Sk.il heeft nu een nieuw systeem geïntroduceerd, de EMH (Elektro Mechanische Hamer). Een machi ne die nauwelijks meer weegt dan een forse boormachine (met zijn 2,3 kilo aanzienlijk lichter dan de con ventionele boorhamers) en die be halve als boorhamer ook als nor male boormachine kan werken omdat de hamer-actie uitgescha keld kan worden. De elektronische snelheidsrege ling van 0 tot 1500 toeren per mi nuut en de 'omkeerbaarheid' van de draairichting maken het tevens mogelijk er schroeven mee in of uit te draaien. In staal kan de machine gaten tot een diameter van 13 mm boren, in steen tot 20 mm, in beton tot 16 mm en in hout tot 40 mm. In zijn boorhamerfunctie, dus alleen kloppend, knallen er 5000 slagen per minuut uit. Het EMH-systeem is een goede combinatie van ver schillende functies. De compacte vorm, de makkelijke handelbaar heid en de prijs (269 gulden, mis-, schien passend in het vaderdag budget) stempelen dit nieuwe ge reedschap tot een handig dhz-pro- dukt. Deskundigen twijfelen aan uitkomst optimistisch Brits onderzoek: Toen in de 19e eeuw werd ontdekt dat net mogelijk was verscnuienae bloedvaten met elkaar te verbinden, lag daarmee de weg open om organen van het ene lichaam onder te brengen in het andere. Medici experimen teerden sindsdien met organen van honden, geiten en zelfs wolven. Ze stuitten telkens op hetzelfde probleem: het menselijk lichaam stelt zich niet erg gastvrij op. Zodra een 'vreemd' orgaan het lichaam in komt, maken de witte bloedlichaampjes eiwitten, die de indringer te lijf gaan. Bovendien dringen de witte bloedlichaampjes zelf het orgaan binnen, om van binnenuit de cellen van de 'gast' te vernietigen. De Britse chirurg (en parlementslid) Michael Bewick liet enkele dagen geleden weten samen met zijn medisch team bij toeval een oplossing voor dat probleem te hebben gevonden. Door het voortdurend zuiveren van het bloed (plasma-phorese) zouden de afweerstoffen tegen vreemde organen geen kans krijgen. Daardoor zou het binnen enkele jaren mogelijk zijn nieren, levers en zelfs harten van varkens bij mensen te implanteren. Be wick is inmiddels door zijn collega's aan de kant gezet, omdat zijn uitla tingen te voorbarig zouden zijn geweest. De Nederlandse medische wereld reageert sceptisch op het nieuws. Het Ziekenhuis Dijkzigt te Rotterdam stelt dat men daar bij transplantaties al veel langer met de methode van Bewick werkt en dat deze dus niets nieuws heeft verteld. Maar ook Dijkzigt is nog lang niet toe aan het im planteren van dierlijke organen. Directeur G.G. Persijn van Euro-transplant noemt een termijn van tien tot vijftien jaar, voordat het probleem iets dichter bij een oplossing zou zijn. Het lijkt er op dat chirurg Bewick voor zijn beurt heeft gesproken. Zijn 'onthulling' heeft meer vragen opgeroepen dan beantwoord kunnen worden. ROTTERDAM Al tientallen ja ren is de medisch wereld bezig met het zoeken naar een oplossing voor het tekort aan donororganen. In 1984 kreeg de Amerikaanse baby Fae het hart van een jonge baviaan geïmplanteerd. De medische we reld en het publiek stonden ver steld. Het lichaam van Baby Fae paste zich goed aan het vreemde hart aan en niets onderscheidde Fae van gewone baby's. Na twintig dagen overleed het meisje echter plotseling aan de bij werkingen van medicijnen. Maar de medici gingen door met experi menteren op het vlak van implan tatie van organen van dieren in mensen, xenotransplantatie zoals dit in de medische wereld heet. door Florien van Rees en Harmen Bockma jr Prof.dr. J. Jeekel, hoofd Algeme ne Heelkunde van het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt, leidt het on derzoeksteam dat zich in Rotter dam bezig houdt met xenotrans plantatie. "Wat dr. Bewick naar buiten heeft gebracht, is voor ons niets nieuws. Wij gebruiken deze methode bij transplantaties al veel langer", zegt Jeekel. "Waar ik me wel over heb verbaasd, is zijn opti misme. Het zal in de toekomst wel mogelijk zijn om varkensdonoren te gebruiken, maar dat duurt op zijn minst nog zeker vijf jaar. Dat lijkt kort, maar er kan tijdens vijf jaar onderzoek veel gebeuren. Soms worden medische oplossin gen bij toeval gevonden. Ineens kan een bepaald middel het ge wenste effect opleveren". Tekort Aanleiding voor de onderzoe kers van Dijkzigt om aan hun on derzoek te beginnen waren het schreeuwende tekort aan donoror ganen en de verrassende uitkom sten van de ingreep bij baby Fae. Dijkzigt is het enige centrum in Ne derland waar dergelijk onderzoek wordt gedaan en er zijn de laatste jaren hoopgevende resultaten ge boekt. De onderzoekers hebben zo wel voor ontvangers van organen als voor de organen zelf, nieuwe middelen ontdekt die de afweer van het lichaam tegen een vreemd orgaan, kunnen afremmen. Pred- nison een bijnierschors-hor moon is zo'n afweer-remmend middel. Ook bestraling van het te transplanteren orgaan kan helpen. Werkten de onderzoekers van Dijkzigt vroeger met cellen, tegen woordig experimenteren zij met met kleine dieren, zoals muizen en hamsters. Pas later, veel later, als diertjes met een vreemd orgaan en kele honderden dagen in leven blij ven, zullen zij overgegaan tot het werken met grotere dieren. Prof. "Hoe staat het bijvoorbeeld met het percentage overlevenden Jeekel denkt daarbij aan schapen en varkens. Maar Jeekel ziet zich zelf of welke andere chirurg dan ook, zeker geen varkenslever in een mens implanteren binnen een periode van vijfjaar. Ook directeur G.G. Persijn van Eurotransplant gelooft niet dat on derzoekers in Groot-Brittannie eer der zover zullen zijn. 'Geven van valse hoop' aan de duizenden men sen die misschien tevergeefs al jaren wachten op een menselijke donor, noemt hij de manier waarop dr. Bewick in het nieuws is getre den. Alleen al het feit dat de ont dekking niet eerst in een weten schappelijk tijdschrift is gepubli ceerd, zoals gebruikelijk is in de medische wereld, doet Persijn de wenkbrauwen fronsen. Hij stelt tal van vragen over de Engelse 'ontdekking'. "Hoe staat het bijvoorbeeld met het percenta ge overlevenden van zo'n operatie na vijf jaar? Of na tien jaar?" Eurotransplant boekt bij het transplanteren van nieren goede resultaten. Zestig tot vijfenzestig percent van de geopereerde patiën ten blijft de eerste vijf jaar na de operatie in leven. Voor een nier transplantatie bestaan lange wachtlijsten. In de Benelux, Oos tenrijk en West-Duitsland staan 8.700 mensen op de wachtlijst, van wie 1.100 Nederlanders. Elk jaar komen daar 450 nierpatiënten bij. De mogelijkheid om organen van dieren te kunnen transplanteren zou dan ook voor Eurotransplant als een geschenk uit de hemel ko men. Toch reageert Persijn uiter mate voorzichtig. Er zijn teveel on zekerheden, meent hij, om nu al te juichen. Toekomstmuziek "Als je door middel van het filte ren van het bloed de anti-lichamen eruit kunt halen, hoe lang moet je daar dan mee doorgaan?", vraagt hij zich af. "Houdt die afweerreac tie vanzelf op of moetje, net als bij nierdialyse, drie maal per week aan een apparaat liggen? En hoe lang houdt een orgaan van een dier het vol?" GPD) Bewick liet weten dat varkëns volgens hem uitermate geschikt zijn als donor: "De mens is in feite een verticaal varken". Volgens Persijn klopt het dat sommige or ganen van varkens veel lijken op die van de mens. Maar het trans planteren ervan is nog toekomst muziek, stelt hij. "Varkens zijn bij uitstek ge schikt als donor", zegt mevrouw M. Jonker, hoofd van de afdeling Im munologie van het Primatencen trum van TNO in Rijswijk. Het pri matencentrum heeft jarenlang ge ëxperimenteerd met apen, onder andere om uit te vinden welke ge ver van een orgaan het best past bij welke ontvanger. "Het probleem is dat apen bij uitstek geschikt zijn, maar ze zijn erg zeldzaam en kost baar. Varkens zouden ook uit fi- nancieel-economisch oogpunt pri ma voldoen". Behalve de medische kant, zit er ook nog een ethische kant aan het implanteren van dierlijke organen bij mensen. Hoe zal de samenle ving reageren als dit, nu nog fictie ve medische hoogstandje tot de re aliteit gaat behoren? Het is niet uit gesloten dat er een diepgaande dis cussie over het onderwerp zal los barsten. Hoe ver kun je gaan met het verlengen van de levensduur en wat zijn daarvan de kosten? Prof. Jeekel van het Dijkzigt-zie- kenhuis heeft er vertrouwen in dat de maatschappij naar een positief oordeel zal toegroeien. "Er-is een immens donortekort. Als er men sen uit de eigen omgeving overlij den omdat er geen donororgaan beschikbaar is, zal men zich be wust worden van dat tekort. De er varing leert dat de maatschappelij ke mening om gaat als er goede re sultaten worden geboekt. Vroeger had men nogal wat vraagtekens bij het implanteren van organen van het ene familielid bij het andere. Maar gebleken is dat een idee kan veranderen", aldus Jeekel. Ook het kostenaspect hoeft vol gens de chirurg geen problemen op te leveren. Een harttransplantatie kost 300.000 gulden, een niertrans plantatie 80.000 gulden, en dat zijn alleen nog maar de kosten van de operatie. Daarna volgen nog le venslange uitgaven voor medicij- nen en onderzoeken. Grenzen "De kosten zijn in het jaar na de operatie het hoogst", weet Jeekel. "Maar een levenslange nierdialyse het scheiden van afvalstoffen uit het bloed drie maal in de week, is kostbaarder dan een transplanta tie. En een varkensnier is niets duurder dan een 'nier van een mens. Hij is misschien zelfs wel goedkoper. Je hebt geen acute kos ten meer vo.or nachtzusters en ope ratiekamers en dergelijke. Je zegt gewoon: ïyiorgen heb ik een varken nodig en dan komt er een varken". Als clinicus is Jeekel voortdu rend bezig met het verhogen van de kwaliteit van een mensenleven. Als een mens 180 jaar kan worden met een varkenshart en een honde nier en hij'heeft daarmee een aan genaam leven, heeft hij geen be zwaren tegen dierlijke donoren. "In eerste instantie zegje nee tegen het idee van een mens met een var kenshart. Maar hoe beter je er over nadenkt hoe positiever je er tegen over zult staan. Er zijn natuurlijk wel grenzen aan de medische ethiek. Ik geloof niet dat implanta tie van organen van apen of hon den in onze cultuur geaccepteerd zou worden, maar een varken ligt veel minder na aan het hart. Dat dier wordt toch ook al gefokt voor consumptie. En het transplanteren van bij voorbeeld hersenen gaat ook weer een stap verder. Daarbij denken we aan een aard en een ka rakter. Maar als je moet kiezen tus sen leven en dood en je bent afhan kelijk van een varkensnier, dan kies je toch voor leven?" Ger de Keijzer, de eerste Nederlander met een ruilhart, neemt afscheid van het verplegend personeel na zijn geslaagde operatie enkele jaren gele den. If t ,.pn,

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 6