Perez heeft nieuw plan Golfbestand SPROOKJE? Vredesplan Midden-Amerika bezwijkt aan kinderziekten IcHiBBad 'Wonder in Lourdes' zet Frans dorp op stelten Rust mocht van Stern even met pers praten Reagan: Contra-hulp Democraten te mager VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1988 MÊÊEMSmSMm PAGINA 5 Nog geen datum staakt-het-vuren NEW YORK (AP) - De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Perez de Cuellar, wil de impasse in zijn pogingen om de oorlog tussen Iran en Iraq te beëindigen doorbre ken. Hiertoe wil hij een datum afkondigen voor het begin van een staakt-het-vuren tussen beide landen en hen tege lijkertijd uitnodigen om directe vredesbesprekingen te be ginnen. Dit is gisteren uit diplomatieke bronnen in New York vernomen. PARIJS (AFP) - Het dorpje Hom- bourg-Haut in het departement Lorraine in het oosten van Frank rijk is sinds maandag in rep en roer doordat zijn 59-jarige inwoner Jo seph Charpentier, verlamd sinds 1969 als gevolg van een hernia-ope ratie. in het Maria-genadeoord Lourdes in de Pyreneeën uit zijn invalidenwagentje is opgestaan en weer rondloopt. "Het is inderdaad heel merk waardig", zegt de emeritus-pastoor van het dorpje, Didelon. Een buur man roept uit: "Ik stond met open mond. Ik zag iemand voor me staan aan wie zich een wonder had vol trokken. Wat een schok!" De feiten zijn de volgende: Char pentier ging elk jaar sinds zijn inva liditeit op bedevaart naar Lourdes, zoals zoveel gelovigen doen nadat het meisje Bernadette Soubirous in de grot van Massabielle in 1858 haar verschijningen kreeg van Ma- ria-Onbevlekt Ontvangen. In 1973 deed zich in zijn toestand de eerste verbetering voor: de infecties hiel den op. In 1976 kon hij plotseling en onverklaarbaar weer zijn han den gebruiken. En dan, vorige week, doet zich in de basiliek van Lourdes het grote wonder voor: "Ik kreeg de zieken zalving en tien minuten later voel de ik een ondefinieerbare warmte die van mijn voeten opsteeg tot aan mijn hart. Ik pakte de hand van de begeleider die naast mij stond en ik stond op. Mijn benen droegen mij. Ik liep." Wat Joseph Charpentier ver zuimde om te doen was te gaan naar de onafhankelijke medische commissie die op onnatuurlijke wijze voorkomende genezingen onderzoekt. Wel stelde hij onmid dellijk de leiding van de "Lions de Juda" op de hoogte; een zich cha rismatisch noemende beweging die zich op het gebed richt en waar van Charpentier sinds drie jaar lid is. Zij informeerde de pers. De gepasseerde directeur van de medische commissie, dr. Théodore Mangiapan, reageert met wrevel: "Op elke bedevaart van dit gezel schap gewaagt men van tientallen gevallen van genezing tussen aan halingstekens en wonderen tussen dubbele aanhalingstekens." De arts die Joseph Charpentier sinds 15 jaar behandelt, dr. Kaz- De bronnen zeiden dat Perez de Cuellar zijn plannen woensdag uit een heeft gezet tijdens een bijeen komst met zes niet-gebonden le den van de Veiligheidsraad. Volgens de plannen van de se cretaris-generaal kunnen de direc te vredesbesprekingen tussen Iran en Iraq beginnen op de dag dat een staakt-het-vuren tussen beide lan den van kracht wordt. Dit bestand zou over een week of tien dagen kunnen ingaan. De bronnen zeiden echter dat hiervoor nog geen defi nitieve datum is genoemd. Iran noch Iraq heeft officiéél op het bericht gereageerd. Volgens de diplomatieke bronnen heeft Iraq het voorstel echter al verworpen. Iraq heeft steeds vastgehouden aan de eis dat het directe onderhande lingen met Iran wil beginen, voor dat een staakt-het-vuren van kracht wordt. Iran wil daarentegen alleen direct met Iraq onderhande len. nadat een bestand is bereikt en beide landen hun troepen hebben teruggetrokken en krijgsgevange nen hebben uitgewisseld. Massaal protest in hoofdstad Burma BANGKOK (AP) - In de Burmaan- se hoofdstad Rangoon hebben dui zenden mensen gisteren gedemon streerd ondanks de staat van beleg die een dag eerder was afgekon digd om een eind te maken aan de onlusten. Diplomatieke zegslieden verklaarden dat legertroepen en pantservoertuigen waren ingezet en dat militairen waarschuwings schoten hadden gelost. De duizen den demonstranten schreeuwden leuzen waarin zij eisten dat Burma een democratisch land wordt, de nieuwe president Sein Lwin zijn biezen pakt en de dissidenten die de afgelopen dagen achter de tra lies zijn gezet worden vrijgelaten. Marihuana-vangst De Franse en Westduitse politie hebben onlangs beslag gelegd op 13 ton marihuana. Politiefunctio narissen zeiden dat het om de grootste marihuana-vangst gaat die ooit in Europa is gedaan. Vol gens de federale politie in Wiesba den werden in de havens van Le Havre en Hamburg enkele contai ners met marihuana aangetroffen. De lading was in beide gevallen af komstig uit Colombia. Tegenslag Het Amerikaanseruimtevaart- programma heeft gisteren een nieuwe tegenslag te verwerken ge kregen toen een proef-ontsteking van de raketmotoren van het ruim teveer Discovery werd afgebroken toen de computer een defect regi streerde aan een drukventiel. Ter wijl de aard van het probleem na der wordt onderzocht, is de proef- start voorlopig met 48 uur uitge steld. Het is het vijfde uitstel van de proef binnen twee weken. Gifvaten Aan de Zwarte-Zeekust van Tur kije zijn ongeveer 150 metalen va ten aangespoeld met doodskoppen en beenderen er op geschilderd. In houd en herkomst van de elk onge veer 200 kilo zware vaten zijn niet bekend. Enkele vaten bleken na opening een mengsel van vaste en vloeibare stoffen te bevatten. Turk se persbureaus meldden dat de va ten waarschuwingstekens droegen voor ontvlambare en gevaarlijke stoffen en dat gespeculeerd werd dat het om chemisch afval ging. Thailand Koning Bhumibol van Thailand heeft de benoeming tot premier be krachtigd van generaal-majoor- b.d. Chatichai Choonhavan, een partijleider en zakenman die miljo nair is. Hij is ook de eerste gekozen eerste-minister in twaalf jaar. Een coalitie van zes politieke partijen droeg vorige week de 66-jarige Chatichai voor het premierschap Kettingbotsing Door een uit de hand gelopen ak- kerbrand zijn op een snelweg in de Amerikaanse staat Oregon 23 au to's op elkaar gebotst. Hierbij zijn zeven mensen omgekomen en 37 mensen gewond geraakt. De snel weg tussen Portland en Eugene liep langs velden, die'in brand wor den gestoken om insekten en zieke planten te vernietigen. Plotseling laaide het vuur zo hoog op, dat er enorme rookwolken ontstonden, waardoor de bestuurders werden verblind. De vodrstellen van Perez de Cuellar worden beschouwd als een compromis tussen beide stand punten. De bronnen zeiden dat de secretaris-generaal op deze manier zowel Iran als Iraq wil bewegen tot de uitvoering van VN-resolutie 598, die een beëindiging van de nu al acht jaar durende Golfoorlog be oogt. De resolutie voorziet in een staakt-het-vuren, de terugtrekking van de troepen van beide landen achter de internationaal erkende grenzen en de uitwisseling van krijgsgevangenen. Iran heeft ontkend dat Iraanse speedboten gisterochtend in de Perzische Golf een Noorse tanker hebben aangevallen. Volgens scheepvaartautoriteiten in het Golfgebied hadden de Iraniërs de tanker beschoten, nadat de kapi tein van het schip had geweigerd stil te houden om de lading te laten inspecteren. De aanval op de tanker, de 284.500 ton metende Berge Lord, vond plaats op zo"ti 40 kilometer uit de kust van Dubay. Het schip werd volgens scheepvaartautoriteiten in Manama met mitrailleurs bescho ten. Er vielen echter geen gewon den en de schade bleef gering, zo dat de kapitein de reis zonder hulp •kon voortzetten. De tanker was op weg van Saudiarabië naar Rotter dam met een lading ruwe olie. SEBASTOPOL - De Amerikaanse minister van defensie Carlucci inspecteert samen met de Russische admiraal Khronopulo (links) de erewacht tijdens zijn bezoek gisteren aan de Russische vlootbasis Sebastopol. Sinds de Amerikaanse president Roosevelt en de Britse premier Churchill in 1945 op deze plek aanwezig waren voor de historisch vermaarde Yalta-conferentie (waar met de Russische leider Stalin afspraken werden gemaakt over de onderlinge invloedssferen in Europa) was geen westerling meer in Sebastopol geweest. Carlucci, die gisteren zijn bezoek aan de Sovjetunie afsloot, mocht ook nog een kijkje nemen op de hypermoderne kruiser Slava. (foto ani») BONN (GPD/AP) - Een dag na de vrijlating van de Westduitse sportvlieger Mathias Rust uit de Moskouse Lefortovo-gevangenis zag de internationale pers giste ren geen kans hem aan de praat te krijgen. Rust bevindt zich op dit moment op een onbekende plaats in de buurt van Hannover, waar hij door journalisten van het weekblad Stern wordt afge schermd. Gruner-Jahr AG en Co. de Hamburgse uitgever van Stern, heeft van de familie Rust de exclusieve rechten op Mathi as' verhaal gekocht. Meteen na zijn aankomst in Frankfurt, woensdagavond rond half tien, werd Mathias Rust in een privé-jet van de Stern-uitge verij naar het vliegveld in Han nover gebracht. De meeste jour nalisten stonden op dat moment vergeefs te wachten op de lucht haven van Hamburg of voor het ouderlijk huis van Rust in Wedel. Toen Rust onverwachts om één uur 's nachts in Hannover aan kwam, mocht hij met toestem ming van Stern toch nog een paar woorden richten tot de Duitse radio en televisie. De jonge piloot verklaarde woensdagnacht zich nu te reali seren dat zijn landing op het Ro de Plein niet te verantwoorden was en dat hij het leven van ande re mensen op het spel had gezet. Hij hield echter vol uit idealisti sche motieven te hebben gehan deld: „Ik wilde de Duits-Russi sche betrekkingen bevorderen en gewoon iets voor de vrede doen". Daarna wendde hij zich met een arrogant gebaar en de woorden „Zo mijne heren, dat waren genoeg vragen" af van de journalisten. De officier van justitie in Itze- hoe in noord-Duitsland heeft aangekondigd dat het onderzoek tegen Rust wegens oplichterij en het in gevaar brengen van het in ternationale luchtverkeer zal worden voortgezet. Of het tot een aanklacht komt, moet nog wor den besloten. De luchtvaartauto riteiten in Hamburg zullen er over oordelen of de Rust zijn vliegbrevet moet inleveren. Voorts wachten de jonge West duitser eisen tot schadevergoe ding van de Hamburgse vlieg club, waarvan hij de Cessna had gehuurd waarmee hij zijn stunt- vlucht naar het Rode Plein maakte. Voor de meeste West duitsers is de jonge piloot Mathi as Rust geen held, maar een domme jongen, die bovendien behept is met een lichtzinnig heid die strafbaar zou moeten zijn. Dit is gebleken uit een en quête, die in opdracht van het massablad Bild is uitgevoerd. GUATEMALA STAD (AP) - Presi dent Cerezo van Guatemala heeft gisteren bekendgemaakt dat in zijn land een poging tot een staatsgreep is verijdeld. Drie Guatemalanen zijn in verband met deze zaak gear resteerd. Het Guatemalaanse dagblad La Hora had eerder op de dag gemeld dat een coup-poging op 30 juli was Staatsgreep Guatemala verijdeld voorkomen. In de verklaring van president Cerezo werd melding ge maakt van de arrestatie van drie mannen van 40, 43 en 60 jaar in de hoofdstad Guatemala Stad. De drie zouden zijn overgedragen aan jus titie. President Cerezo, die eveneens advocaat is en leider van de Chris tendemocratische Partij, werd in november 1985 gekozen voor een ambtstermijn van vijf jaar. Het wa ren de eerste verkiezingen in Gua temala in 16 jaar, waarbij de militai ren geen kandidaat naar voren had den geschoven. Cerezo heeft gisteren aangekon digd dat hij de inauguratie van de president van Ecuador, Rodrigo Borja, komende woensdag niet zal bijwonen. Hij zei dat „dringende zaken van economisch-politieke aard" hem noodzaakten in Guate mala te blijven. zegt dat hij zijn patiënt nooit een specifieke behandeling voor een verlamming heeft voorge schreven. Hij voegt er echter aan toe: "Ik constateer dat hij vandaag loopt en dat ik dat gisteren niet ver wacht had." De koele man van de weten schap, dr. Marcel-Francis Kahn van het Bichat-ziekenhuis in Pa rijs, geeft het geheim van Joseph Charpentier een naam: "pathorrn- ni", wat neerkomt op onbewuste auto-suggestie. "In de psychiatrie komt men dat soort gevallen wel tegen," zegt hij. Wat "Lourdes" ge daan heeft, is bij Charpentier na 19 jaar van verlamming een psycholo gische rem losgooien. Van duizenden gevallen van ge nezing in Lourdes heeft de Kerk of ficieel maar 64 gevallen als echt er kend. Het deert Joseph Charpen tier niet. Volgend jaar gaat hij, hoe wel genezen, naar Lourdes terug. "Om getuigenis af te leggen." Vrijlating nabij BONN (AP) - De Westduitse rege ring heeft gisteren een brief ont vangen van de vorig jaar januari in Libanon ontvoerde zakenman Rudolf Cordes. Woensdag kwamen twee door hem geschreven brieven aan bij zijn gezin. De drie brieven werden naar de betrokkenen door gespeeld door een Westduitser van Algerijnse afkomst die als „tussen persoon" wordt omschreven. Deze Abdel-kadar Sahraoui zei gisteren tijdens een televisie-interview er van overtuigd te zijn dat Cordes binnenkort door zijn ontvoerders zal worden vrijgelaten. Dubbele moord IRA op burgers Noord-Ierland BELFAST (AFP/Rtr) - Het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteravond de verant woordelijkheid opgeeist voor de moorden op twee protestantse bur gers in de Noordierse plaats Bel leek. De slachtoffers waren 60 en 64 jaar oud en werkten op het plaatse lijke politiebureau. In een verklaring zei het IRA dat het de arbeiders heeft vermoord omdat zij hadden geweigerd hun werk voor de politie te staken. Bo vendien waarschuwde het alle an dere burgers die voor de politie of het leger in Noord-Ierland werken dat hen hetzelfde kan overkomen. Het IRA heeft al verscheidene ke ren laten weten dat het burgers die werkzaamheden verrichten voor politie en militairen tot doelwit van aanslagen zal kiezen. Volgens inwoners van Belleen voerden de twee slachtoffers on derhoudswerkzaamheden uit aan het politiebureau dat eerder zelf al eens het doelwit was van een bom aanslag van het IRA. Een woord voerder van de politie in Belleen noemde de aanslag op de twee be jaarde arbeiders „laf en barbaars". WASHINGTON (AP) - President Reagan van de Verenigde Staten heeft gisteren een compromis voorstel van de Democratische fraktie in de Senaat over nieuwe hulp aan de Nicaraguaanse Con tra's verworpen. Volgens zijn woordvoerder Fitzwater „biedt het plan geen echte hoop op vrijheid en democratie in Nicaragua." Republikeinen in het Congres betuigden zich eveneens tegen stander van het woensdag door de Democratische Senatoren omhels de pakket, dat alleen in humanitai re hulp aan de rebellen voorziet. De Democraten voelen namelijk nog niets voor een hervatting van de militaire steun aan de Contra's. Het voorstel voorzag in nieuwe humanitaire hulp aan de Contra's, bestaande uit voedsel, kleding, ten ten en medicamenten ter waarde van 27 miljoen dollar. Hiermee zou de humanitaire hulpverlening aan de rebellen worden voortgezet tot volgend jaar maart. Voorts werd in het voorstel een eerder besluit opgenomen om Ni caragua economische hulp te verle nen als Managua instemt met een duurzame vrede met de Contra's en met democratische hervormin gen. Het Democratische compromis heeft veel. zo niet alles, met de pre sidentsverkiezingen te maken. Presidentskandidaat Dukakis is gekant tegen alle hulp aan de Con tra's, maar Lloyd Bentsen, Demo cratisch kandidaat voor het vice- presidentschap, verkeert op goede voet met de Nicaraguaanse contra revolutionairen. Daarom is het voor de Democraten zaak te voor komen dat verschillen van mening binnen het eigen kamp door de Re publikeinse kandidaat vice-presi dent Bush politiek uitgebuit kun nen worden. Zo is het te verklaren dat zelfs de meest fervente tegenstanders van hulp aan de Contra's nu geen be zwaar maken. Zij staan op het standpunt dat de hulp aan het hele volk van Nicaragua ten goede zal komen als er een vredesregeling komt. Mocht het helemaal mis lo pen, dan vertrouwen zij er op dat Dukakis als president een eind zal maken aan het Amerikaanse Con tra-avontuur. ADVERTENTIE Het lijkt er wel op als u in onze Efteling dubbeldek-expres stapt. Hij vertrekt dagelijks (t/m 26-8) om 8.55 uur van Amsterdam CS en gaat dan via Utrecht (vertrek 9.27 uur) naar Den Bosch. Vandaar brengt 'n bus u rechtstreeks naar het sprookjesbos. WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? Zondag is de eerste verjaardag van 'Esquipulas II', het vredesplan voor Midden-Amerika dat bij de geboorte zoveel blije en trotse ge zichten boven de wieg kreeg en dat de trotse 'vader', president Oscar Arias Sanchez van Costa Rica, de Nobelprijs voor de vrede oplever de. Nu, één jaar later, lijken de Mid- denamerikaanse landen meer in de stemming voor een begrafenis dan voor een verjaardag, aldus waarne mers. Esquipulas II dreigt aan kin derziekten te bezwijken en nie mand blijkt het juiste recept te kunnen vinden. door Ad Gijselhart/ANP De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, is deze week voor de tweede keer binnen een maand naar Midden-Amerika gereisd om de bondgenoten van Washington nog eens goed en voor het laatst het recept van de rege- ring-Reagan voor te houden. In Guatemala-Stad probeerde de Amerikaanse bewindsman zijn col lega's van El Salvador, Honduras, Costa Rica en Guatemala aan het verstand te brengen dat de 'ziekte' in Midden-Amerika Nicaragua heet. Met halve en zachte maatre gelen krijg je die er er niet onder, aldus zijn boodschap. De 'vier democratieën' moeten het 'repressieve en communisti sche' Nicaragua scherp veroorde len aangezien de Sandinisten zich niet houden aan het vredesverdrag. Volgens waarnemers wilde Shultz hiermee een verdere isolering van het Sandinistische bewind be werkstelligen en tegelijkertijd het Amerikaanse Congres onder druk zetten om met hernieuwde (militai re) hulp voor de Contra's over de brug te komen. Maar Shultz slaagde er niet in de. Middenamerikaanse bondgenoten op één lijn te krijgen tegen Nicara gua. In de gezamenlijke verklaring bleef een veroordeling van Nicara gua achterwege. Er werd slechts gesproken over de noodzaak van democratie, pluralisme en stabili teit in Midden-Amerika. Vooral Guatemala en en Costa Rica verzet ten zich tegen een openlijke ver oordeling van Nicaragua omdat dat naar hun mening nagenoeg zou neerkomen op een oorlogsverkla ring. Minister Cabrera van Guatemala verzekerde dat zijn regering vast houdt aan de politiek van actieve neutraliteit in het regionale con flict en zijn Costaricaanse ambtge noot, Madrigal, sprak de hoop uit dat ook Nicaragua bij een volgende ontmoeting met de VS zal worden uitgenodigd. El Salvador en Hon duras beschuldigden Guatemala en Costa Rica ervan 'dwars te lig- Oscar Arias Sanchez gen de "eenheid te ondermij- Weinig schot Uit het bezoek van Shultz blijkt eens te meer hoe weinig schot er zit in de pogingen van de betrokken partijen een diplomatieke uitweg te vinden uit de crisis in Midden- Amerika, oordelen waarnemers. Sinds de ondertekening vorig jaar door de vijf Middenamerikaanse presidenten van Esquipulas II zijn de spanningen in het gebied niet verminderd. Integendeel. De ont wikkelingen van de laatste tijd lij ken de hoop op spoedige vrede de finitief de bodem te hebben inge slagen. In Nicaragua, het land dat vol gens de meeste waarnemers het verst was gevorderd in de uitvoe ring van het vredesplan, zijn de on derhandelingen tussen de San dinisten en de Contra's in het slop geraakt en hebben de haviken aan beide kanten de macht overgeno men. De overkoepelende organisa tie van de Contra's, Resistencia Ni- caraguense, koos onlangs na een verbeten machtsstrijd tussenge matigden en radicalen voor het eerst een militair in haar uit zeven man bestaande bestuur. Het betreft de omstreden militai re leider van de Contra's, de 56-jari- ge Bermudez. die onder het vorige gehate bewind van president So- moza lid was van diens beruchte nationale garde. Bermudez, die voor Washington geldt als 'de juis te man', heeft herhaaldelijk duide lijk gemaakt niets te voelen voor overleg met de Sandistische rege ring en uit te zijn op een militaire confrontatie. Het wankele voorlo pig bestand dat de Sandinisten en de Contra's in maart in het Nicara guaanse grensstadje Sapoa sloten, komt hiermee helemaal op losse schroeven te staan. Ook in de regering van Nicara gua is volgens waarnemers een ra dicalisering aan de gang. Vorige maand kwam het bij een demon stratie van de rechtse oppositie in Nicaragua tot een zeer harde con frontatie tussen betogers en politie, waarbij aan weerszijden tientallen gewonden vielen. De Sandinisti sche regering zei dat de demonstra tie een onderdeel was van een Amerikaans complot Nicaragua van binnenuit te ontwrichten en ging over tot ongekend drastische maatregelen. De Amerikaansë ambassadeur en zeven leden van diens staf wer den het land uitgezet en de katho lieke radiozender alsmede de op positiekrant La Prensa werden ge sloten. De uitwijzing door Mana gua van de Amerikaanse diploma ten heeft geleid tot een ware diplo matieke oorlog met de VS. De kans dat Washington zijn confrontatie politiek tegenover Nicaragua ver andert. wordt nu kleiner dan ooit geacht. Couplust In de andere landen van Midden- Amerika is de situatie nauwelijks rooskleuriger. In El Salvador en Guatemala zijn besprekingen tus sen de regering en de gewapende oppositie vrijwel onmiddellijk na de start mislukt. Daarnaast namen de acties van linkse guerrillabewe gingen en rechtse doodseskaders weer toe. President Cerezo van Gu atemala moest eind juni verschil lende staatsgreeppogingen weer staan en de Salvadoraanse staf chef generaal Blandon waarschuw de onlangs tegen bedreigende couplust van ultra-rechtse colle- In El Salvador worden de voor uitzichten op vrede als uiterst som ber beschouwd sinds de verkie zingsoverwinning in maart van de extreem-rechtse Nationale Repu blikeinse Alliantie (ARENA). Deze partij, die ervan wordt beschuldigd nauwe banden te onderhouden met doodseskaders, wil het linkse verzet met wortel en tak uitroeien. Volgens waarnemers heeft ARE NA een goede kans de presidents verkiezingen in 1989 te winnen. De regeerkracht van de christen democratische regering van presi dent Napoleon Duarte is ondertus sen schrikbarend verzwakt door interne machtsstrijd en door de ziekte van Duarte die volgens art sen nog maar zes maanden heeft te leven. Wegens zijn gezondheids toestand is besloten de Midden amerikaanse topontmoeting ter ere van de 'verjaardag' van Esquipulas II tot later deze maand uit te stel len.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5