Tropenziekte zorgt voor ongerustheid Minister legt rekening via omweg bij de patiënten Nieuwe motoren voor F16 Kangoeroe Skippy naar Ouwehands Dierenpark Slechte voorzieningen in jachthavens Zeeland Twentse universiteit geeft gedupeerde student lening VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1988 PAGINA 3 Tegenstrijdige adviezen over billiarzia ROTTERDAM (GPD) Ongeruste toeristen en zaken mensen bellen de GG en GD's in heel Nederland plat met vragen over de tropenziekte bilharzia. Dr. B.G. Bruinsma, directeur van het Rotterdamse Havenziekenhuis, heeft ie dereen die in de tropen is geweest en in zoet water heeft ge zwommen geadviseerd naar de dokter te gaan, ook als de ziekte zich nog niet heeft geopenbaard. Zijn verhaal is wat afgezwakt door dr. H. Bijkerk, geneeskundig in specteur voor infectieziekten van het ministerie van WVC. Deze kwam met het advies pas naar de dokter te gaan wanneer de ziekte daadwerkelijk uitbreekt. Dit maakte de verwarring onder reizi gers naar de tropen des te groter. De twee deskundigen zijn het ook niet met elkaar eens over het aantal bilharzia-besmettingen. Bruinsma heeft in het bloed gevallen per jaar, zo zegt Bruin sma. Inspecteur Bijkerk daarente- langen gen houdt het op 100. De ziekte ontstaat als mensen ba den in zoet water dat is besmet met de bilharzia-larf. De wurmpjes nes telen zich in de zoetwaterslak en vervolgens in badende mensen Kijk, ik kom op voor de directe be de patiënt, terwijl Bij kerk meer als Nederlandse over heid met het probleem zit". Dom -s, Binnenland kort ANWB De Alarmcentrale van de ANWB heeft het nog nooit zo druk gehad als in de eerste zeven maanden van dit jaar. Op alle gebied moest hulp worden verleend, variërend van het ophalen van gestrande auto's tot het nazenden van medicijnen aan vakantiegangers in het buiten land. De ANWB heeft tot nu toe dit jaar 4000 auto's van Nederlandse vakantiegangers uit het buitenland opgehaald. Te snel Nadat in eerste instantie de Ne derlandse automobilist zich rede lijk tot goed hield aan de nieuwe snelheidslimieten, lijkt hij nu steeds vaker de hand te lichten met de nieuwe richtlijnen. Uit een NIPO-enquète bleek dat ruim 300.000 automobilisten sneller rij den dan 120 km/u. Ook de cijfers van Rijkswaterstaat wijzen in die richting. Zakte de gemiddelde snelheid begin mei van 112 naar 109 kilometer, inmiddels gaat het. gemiddelde weer richting 110. - Relatielijn Aan de rij van 06-nummers die de afgelopen tijd als paddestoelen uit de grond zijn geschoten, wordt met ingang van zaterdag weer een nieuwe toegevoegd: de relatielijn. Deze telefoonverbinding, die een initiatief is van Nederlands groot ste relatiebureau, de Stichting Cen trum Europa, probeert op deze ma nier mensen die serieus op zoek zijn naar een levenspartner met el kaar in contact te brengen. Ravage De politie heeft een 40-jarige man uit Rijssen aangehouden, die heeft bekend in de nacht van woensdag op donderdag een grote ravage te hebben aangericht in het politiebureau van zijn woonplaats. De man had aan de achterzijde een schuifraam opengebroken. Een maal binnen rukte hij onder meer telefoons en lampen van de muur en gooide de inhoud van laden en bureaus op een hoop. Volgens een woordvoerder van de politie is de dader een labiele man die een zeke- i tegen de politie heeft. Prinses Irene viert vandaag haar verjaardag. Zij wordt 49 jaar. (foto anp> Verkeersovertreding De WD wil dat minister Kort hals Altes (justitie) bij zijn West- duitse collega aandringt op vervol ging van Duitse verkeersovertre- ders in Nederland. Begin deze week kondigden de procureurs-ge neraal aan dat kleine verkeersover tredingen door Duitsers niet meer bestraft zullen worden. De WD- kamerleden Dijkstal en Korthals vinden dat met deze maatregel rechtsongelijkheid ontstaat tussen Nederlandse en Duitse automobi listen. DEN HAAG - Mag de gezondheids zorg iets meer kosten? Minister Brinkman (WVC) vindt van wel, hetgeen hij via een omweg kenbaar maakt. Door een graai te doen in de premiegelden lijkt hij ervoor te zor gen dat we straks allemaal meer moeten betalen voor thuiszorg. Brinkman wil bezuinigen op het geld dat kruisorganisaties krijgen uit de kas van de bijzondere ziekte kosten (AWBZ): het bedrag dat de kruisverenigingen bijdragen om hun landelijke organisatie in stand te houden. De Nationale Kruisver eniging met als taken onder meer belangenbehartiging (cao-onder handelingen, vertegenwoordiging bij politiek), verzorging van oplei dingen, centrale inkoop van ge neesmiddelen en andere benodigd heden. door Kees Cornelisse Zo'n nationale organisatie zorgt ervoor dat het werk overal op de zelfde manier onder eenzelfde noe mer gebeurt. Niet langer verbrok keld. zoals vroeger toen er drie ver schillende, verzuilde kruiswerkor ganisaties bestonden. De organisatie wordt gefinan cierd via de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ). De premie voor het fonds wordt opge bracht door de werkgevers, het be drijfsleven. Op dit geld wil Brink man nu bezuinigen. Het kruiswerk zocht steun bij de rechter om de bezuiniging te ver- ARNHEM/OOSTERBEEK (GPD) Hoge sprongen zijn er voorlopig niet meer bij voor kangoeroe Skip- py. Het dier is totaal uitgeput door de politie afgeleverd bij zijn baas in Arnhem. In de afgelopen dagen heeft het vierjarige mannetjesdier vele kilometers afgelegd in talrijke pogingen te ontkomen aan zijn achtervolgers. Tijdens zijn avon tuur liep de springhaas verwondin gen op aan de voetzolen, waardoor de kangoeroe nu slecht ter been is. "Het wordt hoog tijd dat Skippy elders wordt ondergebracht", rea geerde zijn baas, de garagehouder A. van Tilburg. Daarom schenkt hij het dier aan de directie van Ouwe hands Dierenpark in Rhenen. "Skippy ontsnapt ieder jaar een keer. Ik word er ziek van. Daarom moet het nu maar eens afgelopen zijn. Ouwehand zal er ongetwijfeld goed voor zorgen. En dan houd ik altijd nog drie kangoeroes over: een vrouwtje en twee jongen. Maar die lopen niet weg. Bij hen kan ik met een gerust hart het hek open laten staan. Maar Skippy smeert 'm zodra hij de kans krijgt". Agenten van de Arnhemse en Renkumse politie hebben een klopjacht gemaakt op het dier, dat dinsdagochtend in een onbewaakt ogenblik was ontsnapt. Medewer kers van bewakingsdiensten assis teerden bij de zoekactie, evenals diverse burgers. Aanvankelijk wil de men het dier vangen met behulp van een verdovingsgeweer. Toen bleek dat de bezitter van dit 'wa pen' onbereikbaar was, hebben de achtervolgers de massale drijfgang voortgezet. De jacht eindigde dinsdagnacht midden in een woonwijk. Een agent wist de kangoeroe in volle vaart bij zijn staart te grijpen. Hij heeft het dier niet meer los gelaten. Meteen sprongen ook andere agen ten toe, waardoor een nieuwe ont snapping onmogelijk werd. Na een flinke worsteling met het uitgeput te dier kon het uiteindelijk in een hondewagen van de politie worden gezet. Vervolgens is het weer thuis bezorgd bij Van Tilburg. De eigenaar van de Australische buideldieren heeft achter zijn wo ning een complete dierentuin. Be halve kangoeroes houdt hij bok ken. fazanten, eenden, ganzen en geiten. Een hekwerk met een hoog te van ongeveer anderhalve meter moet voorkomen dat de dieren het hazepad kiezen. Van Tilburg heeft het dier en een vrouwtjes-kangoeroe enkele jaren geleden als geschenk gekregen. Het gezin is in de loop der jaren uit gebreid met twee jongen, die intus sen 1 en 2 jaar oud zijn. "Het zijn fraaie dieren. Een ander neemt een hond of een kat en ik vind kangoe roes leuk", zegt Van Tilburg. Dagdetentie DEN HAAG (ANP) - In een ge bouw bij het Huis van Bewaring aan de Noordsingel in Rotterdam begint eind dit jaar een experiment met dagdetentie: overdag in de cel. 's avonds thuis. De gevangenen moeten bezig zijn aan de laatste zes tot acht weken van een celstraf van tenminste acht maanden. De proef is bedoeld om hen voor te bereiden op hun terugkeer in de maatschap pij. De deelnemers moeten op niet meer dan een uur reizen van het Huis van Bewaring wonen. Als de eenjarige proef slaagt, zal voor landelijke invoering zeer waarschijnlijk een wetswijziging nodig zijn. De Tweede Kamer zal zich dan over de principiële kanten kunnen uitspreken, aldus de woordvoerder. Inspecteur Bijkerk heeft overleg gehad met tropen-specialisten in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam en het Havenzieken huis. Ook heeft hij Bruinsma ge beld voor advies, voordat hij met een afwijkend standpunt kwam. Bruinsma: "In ons land zijn twee kampen. Het ene heeft alle aan dacht voor tropenziekten en treedt preventief op. Het andere kamp ba gatelliseert tropenziekten. Ik zeg niet dat collega Bijkerk dat ook 3200 Nederlanders uit de tropen 40 doet want hij is een deskundige gevallen van bilharzia gevonden in man. Maar kennelijk heeft hij ook drie jaar tijd. Onder alle tropenrei- geïnformeerd bij specialisten die zigers in ons land betekent dat 300 de ziekte liever diep wegduwen. tjes van mensen die in de tropen zijn geweest of er nog heen gaan. Bruinsma: "Omdat ik die telefoon tjes zelf heb opgeroepen heeft de receptie al die mejisen naar mij ge- Ook het Havenziekenhuis werd door een gaatje in de voetzool te bo- gisteren overspoeld met telefoon- ren. De beestjes zetten zich vast in bloedvaten langs de dikke darm en de blaas- en urinewegen. Daar ont staan infecties. Na drie weken tot vier maanden komen de ziektever schijnselen: hevige koorts, zwellin- stuurd. Gisteren hebben zelfs 200 gen op allerlei plaatsen, een opge blazen gezicht en regelmatig een slap gevoel. Uiteindelijk treden complicaties op aan de blaas- en urinewegen en de dikke darm. De ziekte komt niet voor in zout water en heerst niet in gebieden rond de Middellandse Zee, met uit zondering van Egypte. Berucht is verder Midden- en Zuidelijk-Afri- ka, Thailand. Maleisië, Celebes (Indonesië), Zuid-Oost China, de zuidelijke Caribische Eilanden, seerd, dat zijn ze nooit geweest", (niet de Nederlandse Antillen), de Volgens de directeur van het Ha- oostkust van Zuid-Amerika, inclu- venziekenhuis is ook de houding sief Suriname. van reizigers de laatste twintig jaar sterk veranderd. "Vroeger paste je goed op in de tropen. Tegenwoor dig zijn de mensen steeds dommer. Ze zien een riviertje waar vrouwen de was doen en kinderen in zwem men. Dan nemen zij ook een duik. Dat komt door het massatoerisme, maar ook door de gedachte dat de dokter in Nederland wel raad weet als er iets gebeurt. De informatie is nu wel volledig en de mensen lezen er ook wel over maar ze gedragen er zich niet naar. De informatie zou eigenlijk veel harder moeten over komen", zegt Bruinsma. gebeld. Maar het een strovuurtje, maandag zal het wel over zijn". Hij heeft kritiek op de houding van specialisten en huisartsen die een tropische ziekte niet snel ge noeg zouden herkennen. In sep tember is er een Wereld Congres voor de Tropenziekte in Amster dam. Bruinsma: "Je zult er nauwe lijks huisartsen en specialisten Ze zijn gewoon niet geïnteres- DEN HAAG (GPD) - De laatste 43 door de Koninklijke Luchtmacht bestelde F16-jachtvliegtuigen krij gen een sterk verbeterde Pratt Whitney motor. Daarmee hoopt de luchtmacht het verlies van F16's te verminderen. De drie eerste 'nieu we' F16's zijn inmiddels door Fok ker op Schiphol beproefd. In totaal krijgt de luchtmacht 213 F16-ja- gers. Tot nu toe heeft de luchtmacht 17 F16's bij ongelukken verloren. Dit verlies moet in de toekomst worden beperkt door verbeterin gen aan de motor en de brandstof toevoer. Ook kent de nieuwe P&W F110-PW-220 motor een dubbele le vensduur, vergeleken met de oor spronkelijke PW-200 motor. De nieuwe motor reageert verder aler ter op bevelen van de piloot, hij is zuiniger en het onderhoud gebeurt efficiënter. Ook is de nieuwe motor bestand tegen hogere temperatu- Uit een onderzoek van de lucht macht blijkt dat een groot aantal storingen bij de F16 terug te leiden is op problemen met de motor, hoe wel het aantal ongelukken dat door motorpech wordt veroorzaakt aan- ROTTERDAM (GPD) Boeken- en -platen-paleis Donner op de Lijnbaan in Rotterdam is enkele weken open. Honderden Rotterdammers schuifelen dagelijks over de acht niveaus van het boeken- en platenpaleis. Ook veel toeristen die na de Spido, de Diergaarde en de Euromast nog even Donner meepikken. Alle monden in de aah- en ooh-stand. "Mooi hiero, hè?" "Nou, en zo groot ook, ja toch?" Boeken en platen zijn produktioneel gezien twee verschillende zaken. Maar mensen die boeken kopen, houden ook van muziek, en omgekeerd. Daarom is de constructie heel handig: muziek en literatuur onder één dak. De grote kracht van Donner is dat je er vrijwel alles vinden kunt. De man met de zwarte vlinderbril, het gedistingeerde, net niet witte cos- tuum en het plukje haar aan de onderlip staat stil voor de etalage: de ras echte Rotterdamse dichter/entertainer Jules Deelder. Wat vindt hij van het cultuurpaleis? "Ja, 'k vin het wel goed. Je ken nou niet meer zeggen datje in Rotterdam geen boeken ken krijge". (foto Ruud Prins) Unieke methode om vervuild grondwater geheel te zuiveren VLISSINGEN (ANP) - Het is niet best gesteld met de jachthavens in het Deltagebied. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Inspectie Volks gezondheid en Milieuhygiëne in Zeeland heeft ingesteld bij 71 jachthavens in Zeeland, Zuid-Hol land en West-Brabant voorzover die in het Deltagebied liggen. Een lange lijst van klachten is het ge volg van dit onderzoek. De drinkwatervoorziening deugt in vele gevallen niet, met de afvoer van afgewerkte olie is het slecht ge steld, watersporters gebruiken meestal een onderwatertoilet, waardoor het water in de havens ernstig vervuild raakt. Ook sprin gen ze niet zorgvuldig om met hun afval, dat vaak zo maar overboord wordt gegooid of aan de wal wordt gezet op plaatsen waar dat niet mag. Ook worden er, volgens de in spectie, te veel giftige anti-aan- groeimiddelen gebruikt, die ook weer in het water terechtkomen. Uit het onderzoek blijkt dat de ENSCHEDE (GPD) Grondwater dat is vervuild door chloorkoolwa- terstoffen, vooral gebruikt in op los- en ontvettingsmiddelen, kan volledig worden gezuiverd. De IJs- selmij heeft daartoe een unieke methode ontwikkeld die momen teel wordt toegepast bij een om vangrijke grondwaterverontreini ging in Enschede-Noord. De aanpak valt duurder uit dan de huidige technieken. Het voor deel is echter dat de gitige stoffen niet meer door verdamping in het milieu komen en omwonenden er niet mee in aanraking kunnen ko men. Het gaat hierbij om een geslo ten systeem. Chef J.H. Heijnen van het labora torium verwacht dat de nieuwe aanpak ook elders toepassing zal vinden. Een groot deel van grond waterverontreinigingen in ons land is het gevolg van vervuiling door chloorkoolwaterstoffen. De uitvinding komt er op neer dat het grondwater wordt opge pompt en door koolstoffilters wordt geleid. In Enschede is nu een proces ontwikkeld, waardoor het (normaal) in het water aanwezi ge ijzer, niet op de filters neerslaat, zodat dichtslibben wordt voorko- ENSCHEDE (GPD) - De Univer siteit Twente gaat rentedragende leningen verstrekken aan studen ten die de studieduur van zes jaar overschrijden, waardoor ze niet langer recht hebben op een studie beurs. Het gaat daarbij ook om stu denten die van het hoger beroeps onderwijs komen en die in het ka der van de harmonisatiewet slechts driejaar de tijd krijgen om met een basisbeurs een wetenschappelijke studie te voltooien. In de nieuwe wettelijke regeling kunnen studenten die langer over hun studie doen wel als 'toehoor der' de colleges volgen, maar zij hebben geen recht meer op studie financiering en moeten bovendien 650 gulden meer betalen aan colle gegeld (f 2400). Het college van bestuur van de UT heeft de nieuwe regeling in het leven geroepen, omdat het van me ning is dat het niet acceptabel is dat studenten zonder diploma de UT verlaten vanwege een gebrek aan inschrijvingsjaren en studiefinan ciering. Korten op werk kruisverenigingen gaat ten koste van zorg bieden. De rechtbankpresident stelde vast dat de minister een reor ganisatie in het werk van diverse centrale organisaties in de wel zijnssector aangreep om te bezuini gen, maar kon de bezuiniging niet verbieden. Er zijn verwachtingen gewekt, stelde de president, maar die heb ben geen rechtsgevolgen. Vrij ver taald komt zijn uitspraak hierop neer: "U hebt wel gelijk dat u zich verzet, maar ik kan niets doen. Ook is het optreden van de overheid in dit geval niet bijster geloofwaar dig". Dat laatste is ook een kern punt van de zaak, maar zet juri disch evenmin zoden aan de dijk. Thuiszorg Blijft het feit dat Brinkman naar stig op zoek is naar manieren om te bezuinigen, maar daarmee wel dwars tegen zijn eigen gezond- heidszorgbeleid ingaat. Dat beleid is erop gericht de thuiszorg te be nadrukken, zodat mensen minder snel worden opgenomen. Met an dere woorden: dure zorg (zieken huizen kosten alleen aan liggeld gauw f 500 per dag) vervangen door goedkopere. Een nobel streveni Het ontbreekt echter nog steeds aan een vastom lijnde uitvoering, want het kruis werk mag nauwelijks groeien. Dit jaar was toename van vijf procent noodzakelijk voor de komst van zo'n 800 nieuwe wijkverpleegkun digen. Die zijn nodig gezien de stij gende groei van de bevolking en met name het aantal ouderen in Nederland. Tussen nu en 1995 stijgt het aantal mensen tussen 65- 80 jaar met 11,3 procent en het aan tal 80-plussers zo'n 16,1 procent. De totale bevolking zal groeien met 4,5 procent. Maar volgens het kruiswerk is de overheid niet bereid de prijs voor haar beleid te betalen. Juist nu het duidelijk wordt dat het kruiswerk in toenemende mate "zwaardere" patiënten te verzorgen krijgt. Voor dit jaar was een groei van de mid delen gevraagd van vijf procent, maar het kruiswerk kreeg slechts een procent, waardoor het volgend jaar als Brinkman's plan doorgaat, in "de min" komt te staan. Thuiszorg is een groeimarkt op zichzelf. Wijkverpleegkundigen en -ziekenverzorgenden krijgen bij voorbeeld steeds meer kankerpa tiënten ter behandeling. Ramingen wijzen op een stijging van 200.000 tot 390.000 tegen het jaar 2000. Kruisverenigingen hebben zich met succes op deze groei gestort: steeds meer mensen kunnen met een paar uur hulp aan huis uit het ziekenhuis worden gehouden. An deren kunnen snel na een operatie ve ingreep naar huis om daar ver der uit te zieken. Het kruiswerk denkt dat deze ontwikkelingen de vraag naar zorg tot 1995 met een kwart zullen doen stijgen. Blokkeren De bezuiniging van Brinkman blokkeert echter goedkopere hulp. Alleen het centraal tarievenorgaan - dat de bezuiniging nog moet goedkeuren - en het parlement kunnen hem nog tegenhouden. Brinkman zal dan wel om een alter- zienlijker kleiner is. Maar zonder ernstige tussentijdse defecten haalt geen enkele oude PW-200 mo tor de 2000 vlieguren tot de ver plichte volledige revisie. Volgens het ministerie van de fensie is het verschil in de prijs tus sen de PW-200 motor en de nieuwe PW-220 motor 'marginaal'. De luchtmacht hoopt na het vernieu wingsprogramma van de laatste 43 F16's ook de eerder afgeleverde ja gers te kunnen ombouwen. Het is echter nog onduidelijk hoeveel dat zal gaan kosten. meeste jachthavens in de Delta niet eens over een hinderwetver gunning beschikken. De facilitei ten schieten ernstig tekort, met na me in het hoogseizoen als de mees te jachthavens overbelast zijn en ze veel meer passanten herbergen dan men kan verwerken. Er zijn in Zeeland 12.180 ligplaat sen, waarvan maar een klein deel voor passanten beschikbaar is. Daardoor wordt er ook veel over nacht in natuurgebieden en op plaatsen waar dat niet mag. De inspectie vindt dat aan de wa tersporters snel regels opgelegd moeten worden, zoals beperking van het gebruik van onderwatertoi letten door de pleziervaartuigen. Ook moeten de sanitaire en de drinkwatervoorziening worden aangepast en dienen er speciale plaatsen komen waar onderhouds werken gepleegd kunnen worden, zodat schadelijke stoffen niet meer in het water terecht kunnen ko- Met de regeling wil de UT de stu denten in staat stellen alsnog hun studie af te ronden door gedurende maximaal tien maanden een be drag van 800 gulden voor levenson derhoud alsmede het collegegeld te lenen tegen een rente van zeven procent. Voorwaarde voor de le ning is dat de student (toehoorder) samen met een afstudeerbegelei- der een versneld afstudeerplan op stelt, waaruit blijkt dat de betrok kene binnen maximaal tien maan den afstudeert. De leningsovereen komst tussen auditor en UT voor ziet in een afbetalingsregeling die een half jaar na het afstuderen be gint. De UT schat dat komend studie jaar tussen de honderd en twee honderd studenten van de regeling gebruik zullen maken. Volgens het college van bestuur zal de UT tus sen de twee en drie miljoen moeten lenen aan studenten, die de studie- termijn overschrijden. Dat bedrag komt uit de normale begroting van de universiteit. De UT is de eerste universiteit die een dergelijke rege ling heeft ontworpen. Pension dicht: bejaarden op straat HOUTEN (GPD) Het bejaar denpension Oud Wulven in Hou ten gaat dicht. De privé-inboedel van de directrice is al verkocht. Voor het einde van de maand volgt de gedwongen verkoop van de rest van de inventaris. De be lastingdienst is voor een bedrag tussen één en twee ton de be langrijkste schuldeiser. Niemand weet intussen pre cies wat er met de veertien bewo ners moet gebeuren. Het ziet er naar uit dat de familie de zorg van de overwegend demente be jaarden op zich moet nemen. Want de gemeente Houten heeft geen opvangmogelijkheden in bejaarden- of verpleegtehuizen. En de provincie Utrecht is juist bezig het aantal plaatsen in be jaardencentra terug te brengen. De directie van het bejaarden huis is al geruime tijd in overtre ding doordat het huis zonder of ficiële erkenning draait. Officieel zijn de bewoners dus geen be jaarden en kunnen daardoor geen recht doen gelden op plaat sing in een bejaardenoord. Directrice N. Norden ("ik ben dol op die ouwe kadavertjes, ze zijn zo schattig") zei de officiële status niet te willen aanvragen. "De kans is groot dat ik dan dicht moet. En dat zou zielig zijn voor de bewoners die nu over een ei gen kamer beschikken". De huur van de kamers bedraagt 4000 gul den per maand. natief vragen. Stel dat Brinkman toch zijn zin krijgt. Hoe moeten de kruisorgani satie dan rondkomen van hun met 12 miljoen gulden verminderde budget? De erkende kruisorgani saties - die het geld uit de AWBZ krijgen uitgekeerd - staan voor de keus: of het eigen uitvoerende werk verminderen ten behoeve van het nationaal orgaan of dit or gaan helemaal afschaffen. Eventu eel kan van beide wat afgeknab beld worden. In wezen een onmo gelijke keus. Een uiterste noodgreep kan nog een contributieverhoging zijn: Nu betaalt ieder lid ongeveer 40 gul den per jaar. De kruisorganisaties zijn niet vrij in de besteding van dit hele bedrag, want het grootste deel dragen ze bij in de AWBZ-financie- ring. Slechts een paar gulden per jaar kunnen ze zelf gebruiken onder meer voor het houden van cursus sen. Drie gulden per lid meer - 3,5 tot 4 miljoen mensen zijn lid - en de 12 miljoen is bijeen. Maar daar heeft het kruiswerk bezwaar tegen. "Dan leggen we de rekening neer bij de gebruikers. Tot dusver zijn we altijd een goedkope en gemak kelijk toegankelijke soort hulpver lening geweest". Waaruit blijkt dat op die manier minister Brinkman zijn rekening gewoon bij de bevolking depo neert. Daarom zou het eerlijker zijn als hij gewoon zei: "Het wordt alle maal wat duurder, betaalt u ook maar wat meer via premies pre mies of belastingen". Dan worden verhoudingen heel wat duidelijker. SCHIPHOL (ANP) - IKV-secreta- ris Faber toont een stukje metaal dat afkomstig is van een SS-12 ra ket. Faber keerde gisteren terug op Schiphol nadat hij afgelopen maandag op de basis Sarjozek in Kazachstan in de Sovjetunie de vernietiging van vier SS-12 raket ten had bijgewoond. Faber was daartoe als vertegenwoordiger van de Nederlandse vredesbeweging uitgenodigd door de officiële vre- desraad van de Sovjetunie. De vredesraad had bij de basis een vredeskamp ingericht waar de ongeveer 40 vertegenwoordigers van de westerse vredesbeweging konden discussiëren met Russische militairen en met vertegenwoordi gers van officiële instellingen. (foto ANP» ADVERTENTIE Tokina OBJEKTIEVEN betaalbare klasse off. dealer

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3