De geslaagde verfilming van een prachtig boek uinnijmiHi 'Rambo III': een primitieve roes van explosies Zimbabwe wil af van spoorwegnet Zuidafrika Animatie met huppelende pony's VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1988 PAGINA 15 BIOSCOPEN 'De ondraaglijke lichtheid van het bestaan'; regie: Philip Kauffman; hofdrollen: Daniel Day Lewis, Juliette Binoche en Lena Olin; theater: Lido, Leiden "Trek je klerèn uit', is een sleutel zinnetje in 'De ondraaglijke licht heid van het bestaan'. Sex speelt een belangrijke rol in het leven van Tomas, Sabina en Tereza, de drie hoofdpersonages in deze film. Voor de eerste twee is sex een aan genaam tijdverdrijf, voor Tereza heeft sex alles met liefde te maken. In de gelijknamige roman van Milan Kundera vormen de beleve nissen en de motieven van dit drie tal een leidraad voor allerlei be spiegelingen. De auteur stelt zich boven de partijen op. Als een pop penspeler die zijn personages stuurt op een manier die in zijn filo sofieën het best van pas komen. Het boek heeft daardoor ver schillende lagen en werd onver- filmbaar geacht. Maar het verleden heeft al aangetoond dat elk boek in principe te verfilmen valt. 'Under the volcano' is daarvan een goed bijvoorbeeld. 'De ondraaglijke lichtheid van het bestaan' is dat ook. Twee uiteenlopende filmmakers alleen al continentaal gezien zijn daarvoor verantwoordelijk. Scenarioschrijver Jean-Claude Carrière is Fransman, heeft in de jaren zestig en zeventig veel met Bunuel samengewerkt en is een ty pische representant van een intel lectuele cinema. Regisseur Philip Kauffman is Amerikaan, maakte totnutoe films voor een groot pu bliek en toonde zich vooral met 'The Right Stuff één van de beel- dendste filmmakers van zijn gene ratie. Beide elementen komen won derwel samen in 'De ondraaglijke lichtheid van het bestaan'. De spiri tuele dialogen vormen een fraaie symbiose met de speelse symbo liek die uit de handeling spreekt. Zoals bijvoorbeeld in het begin als chirurg Tomas tegen een verpleeg ster zegt: "Trek je kleren uit". Hij is de nacht daarvoor met de verpleegster naar bed geweest en wil haar lichaam nog eens monste ren in zijn werkkamer. Ze wanen zich onbespied, maar achter het matglas in een belendende kamer trachten collega's en een patiënt een glimp van haar silhouet op te vangen. Het lukt ze niet. Dit soort pleziertjes is aan vrouwenversier ders als Tomas voorbehouden. Dit lijkt allemaal erg seksistisch, maar de toon van de film is daar voor te licht. Ook daarin is de film, zij het met heel andere middelen, het boek gevolgd. Seksisme was trouwens nog nau welijks aan de orde in de jaren zes tig, de periode waarin het het ver haal begint. Toen heette dat nog vrije sex en stond bij een nieuwe generatie hoog in het vaandel. Ze ker bij Tomas. Hij' geniet er met volle teugen van en in de beeldend kunstenares Sabina vindt hij zijn ideale sparring partner. Het woord verliefdheid komt in hun beider vocabulaire niet voor. Voor Tomas verandert dat onver wacht als hij kennis krijgt aan Te reza, een ontwapenend meisje uit de provincie. Het is liefde op het eerste gezicht. Ze trekt vrijwel ter stond bij hem in en met grote elas ticiteit paart hij monogamie aan vrije liefde. Tomas kan bovendien tot zijn genoegen constateren dat Tereza en Sabina het met elkaar kunnen binden. Dit inspannende maar bevredi gende dubbelleven wordt ver stoord als de Russen Praag binnen vallen en een einde maken aan een democratisch experiment. Een breekpunt in de geschiedenis, in het boek en in de film. Alledrie komen uiteindelijk in Zwitserland terecht. Tereza kan er niet aarden en keert terug naar Tsjechoslowakije, kort daarop ge volgd door Tomas. Alleen Sabina voelt zich best in het westen en be landt uiteindelijk in Amerika. Bij terugkeer komt Tomas' verraad IHnp :V'X'ï Vv-Vv. Daniel Day Lewis en Juliette Binoche als Tomas en Tereza in een innige omstrengeling. aan de communistische principes hem duur te staan. Hij moet naar een primitief ziekenhuis op het platteland. In het exclusieve gezelschap van Tereza leert hij in een boerse ge meenschap andere kanten van het bestaan waarderen. De melancho lie blijft, maar dat was in het bui tenland niet anders geweest. Tere za is in Amerika even droefgeestig. Melancholie is Tsjechen eigen, zo leert ook het boek. 'De ondraaglijke lichtheid van het bestaan' is één van de zeldzame boekverfilmingen die perfect aan sluiten bij het oorspronkelijk werk. Sterker nog: de film laat zich het best waarderen als de kijker eerste het boek heeft gelezen. De schrij ver helpt de filmmakers als het wa re door de film in een historisch en filosofisch kader te plaatsen. BART JUNGMANN haaltje bedacht. Een boze heks en 'My little pony'; theater: Euro, Alphen haar twee oliedomme dochters be- sluiten de feestvierende pony's voorgoed te vernietigen. Ze produceren een loodgrijze modderbrij die vanuit hun vulkaan het hele Ponyland overstroomt. De pony's gaan op zoek naar hulp en samen met drie kinderen komen ze bij de Flutter-Pony's. Tot ieders verbazing blijken die in staat de brij terug te blazen naar de vul kaan. En zo komen alle pony's keu rig op hun hoefjes terecht. 'My little pony' is in het Neder lands nagesynchroniseerd. Het zijn dezelfde, wat schelle stemmen die ook figuurtjes als Smurfen en Snorkels in de mond worden ge legd. Daarnaast heeft deze teken film ook zijn eigen liedjes. Vroeger verschenen populaire fi guurtjes uit tekenfilms pas in de speelgoedwinkel nadat ze in de bioscoop hun populariteit hadden bewezen. Tegenwoordig gaat het andersom. De speelgoedindustrie bedacht 'Masters of the Universe' en als bijprodukt kwam er een speelfilm. Hetzelfde is met 'My Little Pony' gebeurd. De bontge kleurde pluche paardjes huppelen pas sinds kort in getekende vorm over het witte doek. Omdat er geen anderhalf uur ge vuld kan worden met alleen maar huppelende paardjes en andere wollige schepsels is er ook een ver- (OP)NIEUW 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Lido, Leiden 'Rambo III' - Luxor, Leiden en Euro. Alphen 'My little pony' - Euro, Alphen 'The last emperor' - Oscar-winnend epos over laatste keizer van China. Trianon, Leiden en Greenway, Voor schoten 'Wall Street' - Michael Douglas als de cynische geldmaniak die de regels van Wall Street aan zijn laars lapt, Ci ty, Katwijk. 'Telefono Rosso' - Rex. Leiden BLIJVERS 'Moonstruck' - Cher won een Oscar voor haar hoofdrol in deze operette achtige komedie van Norman Jewison, Euro, Alphen 'Salsa' - Latijnsamerikaans dansspek- takel in de orde van 'Dirty Dancing', Lido, Leiden 'Crocodile Dundee 2' - argeloos na- raakt opnieuw in de clinch t Newyorkse gangsters, Lido, Lei- 'Honneponnetje' - naïef meisje laat erotische fantasieën van oudere he ren overkoken, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Cry freedom' - levensverhaal van Zuidafrikaanse verzetsleider Steve Biko door de ogen van blanke journa list gezien, Euro, Alphen en City, Kat wijk 'Police Academy 5' - vijfde zomer van politie-onderbroekenlol, Euro, Al phen, Greenway, Voorschoten en Ci ty, Katwijk 'Three men and a baby' - succesvolle komedie van Franse makelij ging nog eens door de gehaktmolen van Holly wood en het resultaat is best aardig, Lido, Leiden 'Jungle Book' - Walt Disney-film vol komische avonturen van het jongetje Mowgli - Lido, Leiden DEN HAAG 'Honneponnetje' - Asta (463500), al 'Biloxi Blues' - Asta, al. 'Salsa', Asta, al. 'Three men and a baby' - Babyion (471656), al. 'Bright lights, big city' - Babylon, 12 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Babylon, al. 'Rambo III' - Cineac (630637), 12 jr. A Clockwork Orange' - Cineac, 16 jr. Blue Jean Cop' - Cineac. 12 jr Cry Freedom' - Metropole (456756), al. The Last Emperor' - Metropole, al. 'Crocodile Dundee 2' - Metropole, al. The bedroom window' - Metropole, 12 jr. Filmzomer '88 - Metropole The Couch Trip' - Odeon (462400), al Throw momma from the train' - Odeon, al. 'Rambo III' - Odeon, 12 jr. 'Police Academy 5' - Odeon. al 'Maurice' - Studio 656402), 16 jr. Fatal Attraction' - Studio, 12 jr. 'Oci Ciornie' - Studio. 16 ir AMSTERDAM 'Moonstruck' - Alfa (278806), al. 'Bright lights, big city' - Alfa, 12 jr. 'Biloxi Blues' - Alfa, al 'No way out' - Alfa, al 'The last emperor' - Alhambra (233192), al. 'The bedroom window' - Alhambra, 12 jr. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Bellevue Cinerama (234876), al. 'Police Academy 5' - Cinerama, al. 'Salsa' - Calypso (234876), al. 'Raw' - Calypso, 16 jr. 'Beyond Therapy' - Cinecenter (236615), al. 'A Clockwork Orange' - Cinecenter, 16 jr. 'Der Himmel uber Berlin' - Cinecen ter, 16 jr. 'Oci Ciornie' - Cinecenter, 16 jr. Salsa' - Cinema Int., al. 'Crocodile Dundee 2' - Cinema Int., al. 'Honneponnetje' - City (234579), al. 'Three men and a baby' - City. 'Rambo III' - City, 12 jr. 'Blue Jean Cop' - City, 12 jr 'C'eravamo tanti amati' - Knterion, (231708), 16 jr. 'II Conformista' - Knterion, 16 jr. 'Belly of an architect' - The Movies (245790), 16 jr. Filmzomer '88 - The Movies, 16 jr Bird now' - The Movies, 16 jr. 'Salsa' - Tuschinski (262633), al 'The Couch Trip' - Tuschinski, al 'Cry Freedom' - Tuschinski, al. 'Crocodile Dundee 2' - Tuschinski, al. 'Maurice' - Tuschinski, al. 'Fatal Attraction' - Tuschinski, 12 jr. 'House of games' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Ironweed' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE In 'The return of a soldier' en 'Bobby Deerfield' wordt het sentiment niet geschuwd. Toch zijn beide films nogal verschil lend uitgepakt en dat heeft alles te maken met het verschil tussen Engels en Amerikaans drama. Het tragische verhaal van de teruggekeerde soldaat wordt op ingetogen wijze verteld en dat ty peert de Engelse werkwijze. Alan Bates speelt officier Chris Baldry die in de Eerste Wereld oorlog heeft meegevochten, in een shock-tostand terugkeert en aan geheugenverlies lijdt. Zijn eigen vrouw (Julie Christie) komt hem onbekend voor, alleen een jeugdvriendin (Glenda Jack son) roept herinneringen op. Vol gens dokters orders moet hij het contact weer aanhalen, maar dat vindt mevrouw Baldry niet leuk. Ziekte is ook de doorslagge vende factor in het verhaal van 'Bobby Deerfield'. Al Pacino speelt een autoracer die in een Zwitserse kliniek een gewonde collega opzoekt en daar kennis krijgt aan een jonge vrouw (Marthe Keiler). Hun karakters botsen op alle fronten, maar de verliefdheid laat zich daardoor niet afremmen. Maar haar ziekte geeft hun verhouding een on heilspellend karakter. Smaakvol sentimenteel. Beide films zijn vanavond te zien. 'The return of a soldier' om 20.15 uur (Nederland 1) en 'Bobby Deerfield' om 20.20 uur (België). Op dezelfde zender morgen middag 'Duck Soup', een film met de gebroeders Marx. Grou- cho is op zijn best als de minister president in een piepklein ko ninkrijk (16.00 uur). Morgen avond op BBC 2 'La Balance', een Franse thriler die in 1982 in eigen land uitbundig werd ge prezen en bekroond. Philippe Léotard speelt een ex-crimmeel die nu gemene zaak maakt met de politie en Nathalie Baye is heel goed als de vriendin van de gangster op wie wordt gejaagd (00.40 uur). Op Nederland 3 wordt van avond de cyclus rond Bette Da- vis opgevolgd door een film reeks, waarin Humphrey Bogart centraal staat. In 'To have and to have not' speelt hij een Ameri kaanse schipper die op het Fran se eiland Martinique zich tegen de Vichy-collaborateurs keert om een jonge landgenote (Lau ren Bacall) te helpen. Aanvang 20.29 uur. Het aantal kinderfilms waaraan ook volwassenen plezier bele ven, is gering. Meestal gaat het om snel bedachte, snel gemaakte werkstukjes waar het gebrek aan inspiratie van afdruipt. Het is im mers toch maar voor een kri tiekloos publiek. Maar het kan anders. Een voorbeeld is 'The spirit chaser' van Brian Tren- chard Smith. Het verhaal is geschreven vanuit'de belevingswereld van kinderen, maar het heeft een heel volwassen achtergrond. Het kost weinig moeite je te verplaat sen in de fantasiewereld van Henry Thomas (het vriendje van 'E.T.'), een zeer zelfstandige, zeer ondernemende jongen. Hij raakt geboeid door een monster dat soms boven het water van een meer komt uitborrelen. Een soort Loch Ness-beest dus. De jongen wordt nu eens niet gehinderd door lastige ouders, maar hij heeft een soort nestor die hem eerder stimuleert dan af remt. Zijn pogingen om achter het geheim van het meer te ko men leiden tot zeer spannende avonturen die voortreffelijk zijn gefilmd. 'The spirit chaser' steekt niet alleen ver uit boven de meeste kinderfilms, maar ook boven menig film voor volwasse nen. Miami-label. Een genre waarvan ik dacht dat het volkomen dood was ge filmd, is dat van de hoge-golven- mooie-meiden-films. Dat gedoe van snotneuzen die na veel ge sputter kampioen zeilen of sur fen worden, is tot vervelens toe in beeld gebracht. Maar wat blijkt: het oude verhaal heeft toch nog aantrekkelijke kanten als vakmensen zich ermee gaan bezighouden. Randal Kleiser be dacht, schreef en produceerde 'North shore' en William Phelps regisseerde. Het verhaal bevat niets nieuws en is inderdaad dat van de puber die hogerop wil door kampioen surfen te worden, maar de aan pak en de manier van filmen zijn verademend. Niet eerder zag ik zulke schitterende opnamen van branding-surfen en niet eerder zag ik een strandfilm waarin zo veel aandacht is besteed aan lo- katies en dialogen. Aanbevolen voor liefhebbers van zand en schuim. Esselte CIC. Een legendarische schat, een geheimzinnige man en nieuws gierige kinderen zorgen voor spanning in 'Crystal stone' van Antonio Pelaez, een voor niet al te oude kinderen aantrekkelijk werk. Daarin zit alles wat voor het betere avonturenwerk nodig is. De nasynchronisatie in het Engels doet 'Crystal stone' enige afbreuk, maar over zulke kleinig heden heb ik kinderen nog nooit horen klagen. Vestron Video. Voor dezelfde leeftijdsgroep is 'Going bananas' van Boaz Da vidson (de vaste regisseur van Canon-bazen Globus en Golan). De film is opgenomen in Afrika. In Zuidafrika zelfs, zo wordt ge zegd, en dat stemt achterdochtig. Ronduit bedenkelijk is dat de meeste negers die erin voorko men of maf of debiel zijn. Wel prachtig is het acteerwerk van Dom DeLuise, een begenadigd en zeer onderschat komedie-ac teur. Van Vestron. Voor volwassenen bedoeld (geloof ik) is 'Chocolate cop', een werk van de Zwitser Michael Waldleitner. Kinderen zullen mogelijk plezier beleven aan de agent die na een schietpartij zijn chocola-pistool opeet, maar aan mij was het niet besteed. Met Zwitserse humor is het al net zo als met Duitse humor: je krijgt er kleine pukkeltjes van. Vestron. PETER DE ZWAAN MAPUTO (IPS) Zimbabwe is druk bezig zich los te maken van het Zuidafrikaanse spoorwegnet. De goederen uit het voormalig Rhodesië gaan straks de grens over via de Beira-corridor of de Lim- popo-spoorlijn. beide met als eind punt Mozambique. De Limpopo- lijn is vorige week 'gered'. Donor landen brachten tijdens een confe rentie in de Mogambiquaanse hoofdstad Maputo 60 miljoen dol lar (120 miljoen gulden) bijeen om de route op te knappen. De 530 kilometer lange spoorweg verbindt Zimbabwe met de haven stad Maputo in het oostelijke buur land, maar biedt ook Botswana. Zambia en Zaire een alternatief voor Zuidafrikaanse transportrou tes. Mozambique sloot de in de ja ren vijftig aangelegde lijn in 1976 voor internationaal verkeer.Het land volgde daarmee de sancties die de Verenigde Naties tegen het Rhodesische regime van Ian Smith. De spoorweg ging weer open in 1981, na de onafhankelijkheid van Zimbabwe, maar werd drie jaar la ter opnieuw gesloten. Toen waren het de acties van rebellen van het Mozambiquaans Nationaal Verzet (Renamo) die verkeer nagenoeg onmogelijk maakten. Bovendien waren sommige delen van de spoorbaan bijna niet meer berijd baar door slecht onderhoud. Twee jaar geleden begonnen de eerste herstelwerkzaamheden. Groot-Brittannie investeerde 48 miljoen gulden in herstelwerk zaamheden over 130 kilometer. De Zimbabwaanse spoorwegen voer den het werk uit aan de 60 laatste kilometers naar Zimbabwe. Nu dat werk vrijwel is afgerond moet de tweede fase beginnen: het bruikbaar maken van de resteren de 400 kilometer, het opknappen van spoorweggebouwen en leve ring van goed materieel. De toegezegde steun van donor landen is genoeg om de plannen, die tot eind 1991 zijn gemaakt, ook uit te voeren. Behalve de 60 mil joen dollar die op tafel is gelegd zijn er nog wat informele toezeg gingen, zodat de totale steun op on geveer 100 miljoen dollar zal uitlo pen. Voor een derde fase, die tot het jaar 2000 moet lopen, is nog eens 100 miljoen dollar nodig. De grootste donatie, 34,5 miljoen dollar, kwam van de Amerikaanse regeringsorganisatie Usaid. West- duitsland schonk 13,5 miljoen dol lar en Canada 20 miljoen dollar. Opvallend was de bijdrage van Botswana, lid van de Zuidelijk Afrikaanse Conferentie voor Ont wikkelingscoördinatie (Sadcc). Het land schonk voor drie miljoen dollar aan spoorbiels, goed voor een lengte van 100 kilomter. Het is voor het eerst dat een Sadcc-lid De conferentiegangers maakten zich zorgen over de veiligheid van de spoorlijn, die evenals de Beira- corridor, onder voortdurende drei ging van Renamo-acties staat. Vo rige donderdag nog schoten rebel len hun machinegeweren leeg op een diesellocomotief op het station van Magude, 100 kilometer ten noorden van de Mozambiquaanse hoofdstad. De schade aan het ma- De Beira-corridor, een pijplei ding, weg en spoorlijn, is het gro tendeels te gebruiken dank zij be waking van 12.000 Zimbabwaanse militairen. De directeur van de af deling Zuidelijke Verbeteringen van het ministerie van vervoer, Pe dro Figueiredo, waarschuwde dat zonder effectieve bescherming uit voering van de projecten geen zin heeft. Mozambique heeft de dono ren dan ook logistieke militaire hulp gevraagd voor militairen die de spoorweg bewaken. Het is nog niet bekend wanneer de Limpopo- lijn opengaat voor internationaal verkeer, maar Figueiredo hoopt op eind dit jaar. toegepast dan in 'Hamburger Hill', een anti-oorlogsfilm. Het gruwelij ke van het geweld heeft plaatsge maakt voor sensatie en opwinding, met als enig doel de kijker in een roes van explosies mee te slepen. Stallone's Rambo is zo langza merhand uitgegroeid tot een held die weinig menselijks meer heeft. Zijn beperkt acteertalent en zijn voorkeur voor zinnen van hoog stens drie woorden waren al be kend, maar hier is van de nood een deugd gemaakt. Van begin tot eind handhaaft Stallone dezelfde som bere, gekwelde blik, en wanneer ie mand hem vraagt waarom hij dit al lemaal doet is zijn antwoord een voudig: "I gotta go". Op een paar plaatsen in de film zien we kinderen bewonderend naar hem opkijken. Je krijgt de in druk dat Stallone poseert als een heilige martelaar. Daarop wijst ook de eerste scene, waarin we hem in een boeddhistisch klooster aan treffen. Suggesties die niet erg fris zijn. Het hoogtepunt van zijn marte laarschap is het eigenhandig dicht- branden van een gemene wond met behulp van buskruit. Vanaf dat moment is hij een getergd wild beest dat alleen nog zijn instincten volgt. Hoezeer Rambo wordt ge mythologiseerd, blijkt ook uit het slotgevecht waarin Stallone zijn Russische tegenstander verslaat. Ze treffen elkaar niet in het klassie ke man-tegen-man-gevecht, maar. verborgen achter de pantserplaten van een zware tank en een ge vechtshelikopter. De helden zijn letterlijk vechtmachines gewor den. LEO BANKERSEN Regie: Peter MacDonald; hoofdrollen: Sylves ter Stallone en Richard Crenna; theaters: Luxor, Leiden en Euro, Alphen Een ding is duidelijk: 'Rambo III' geeft het publiek precies wat het verwacht. Voor de liefhebbers ont ketent Stallone weer een ware ge weldsexplosie wanneer hij in Af ghanistan eigenhandig een Russi sche basis met de grond gelijk maakt. Anderen zullen vaststellen dat we te maken hebben met een pri mitieve koude-oorlogsfilm waarin de Russen als sadistische maniak ken worden afgeschilderd. Maar heeft het nog zin je daarover op te winden? In Amerika is Rambo al onttroond door de onschuldige held Crocodile Dundee, en boven dien loopt de film achter de feiten aan. De Russische terugtocht uit Afghanistan is in volle gang, en Reagan heeft Gorbatsjov de hand geschud. Net als in 'Rocky IV' heeft Syl vester Stallone, die zelf meeschreef aan het scenario, de Russische beer als directe tegenstander uitgeko zen. Vietnam heeft plaatsgemaakt voor Afghanistan, en niemand zal kunnen bewereen dat aan die keu ze geen sterke politieke sentimen ten ten grondslag liggen. Maar net als in 'Rambo II' is het opvallend hoe de film zich tegelij kertijd afzet tegen alles wat naar politici ruikt. John Rambo is het prototype van de Vietnam-vete- raan die zich door zijn land in de steek gelaten voelt. Aanvankelijk weigert hij daarom mee te doen aan een geheime missie die het Af ghaanse verzet van luchtdoelraket ten moet voorzien. „Ik heb mijn oorlog gehad", zo luidt .jn com mentaar. Pas wanneer zijn vriend en leermeester kolonel Trautman (Richard Crenna) door de Russen Richard Crenna (links) en Sylvestei gevangen is genomen, gaat hij tot actie over. De slottitels vermelden dat 'Rambo III' is opgedragen aan het dappere volk van Afghanistan. Een mededeling die een tikje schijnhei lig overkomt, want de Afghaanse zaak speelt niet werkelijk een rol in de film, en die dappere strijders zijn niets meer dan kleurrijke figu ranten. houden de vijand in het oog. 'Rambo III' is een actiefilm van het zuiverste water die zonder om haal op zijn doel afstevent. Inhou delijk bedient de film zich van de meest doorzichtige en fantasieloze clichés. Puur technisch gezien is het hele spektakel fantastisch in beeld gebracht, daarover hoeft geen misverstand te bestaan. Peter MacDonald maakt hier weliswaar zijn debuut als regis (foto GFD) seur, maar kan al bogen op 31 jaar ervaring als tweede regisseur en di rector of photography. In die laatste functie was hij ook verant woordelijk voor het camerawerk van de Vietnam-film 'Hamburger Hill'. De fotografie en vooral de mon tage zijn ook de sterke punten van 'Rambo III', maar deze technieken zijn op een volstrekt andere manier

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15