De moeilijke weg terug van een hockeydoelman Olympische ploeg nadert record SEOUL "Bakker opVrijdag PAGINA H SPORT VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1988 Precies een jaar geleden was hij de held van Moskou. Met zijn even koelboedige als fabelachtige optreden zorgde de doel man er persoonlijk voor dat het Nederlands herenhockeyteam tijdens het Europees kampioenschap kwalificatie afdwong voor de Olympische Spelen én de titel binnenhaalde. Nog geen vier maanden later dreigde Seoul voor de man die in Moskou voorging in de strijd om een ticket voor de Zomerspelen een onbereikbaar doel te worden. Frank Leistra blesseerde zich tijdens een zaalhockeywedstrijdje van zijn club Tilburg der mate ernstig aan de linkerknie, dat er in eerste instantie wei nig overbleef van zijn olympische illusies. Gedreven door zijn ambitie ging de 28-jarige Eindhovenaar het afgelopen half jaar met ongekende wilskracht het lange en eenzame revalidatiegevecht aan. Hij miste een groot aantal centrale trainingen, alsmede de testserie in eigen land tegen Polen, maar de Brabander overwon alle problemen en inzin kingen. "Ik ben volledig hersteld", stelt hij, voordat er komen de dinsdag aan het vijflandentoernooi in Amstelveen wordt begonnen, opgetogen vast. "Nu alleen nog terugkomen op mijn oude niveau". EINDHOVEN (GPD) - Nog geen 24 uur nadat hij met de nationale hockeyselectie is teruggekeerd van een slopende trainingsstage van een maand in Seoul en in Australië zit Frank Leistra ontspannen, maar nog zichtbaar vermoeid, in de loun ge van het Holiday Inn in het cen trum van Eindhoven. De 52-voudi- ge international geniet nog na van zijn rentree in de nationale ploeg in Australië, die een halfjaar geleden door zijn knieblessure verder wee Atletiek: Carla Beurskens (marathon dames). Tine ke Hiddmg (zevenkamp dames), Marjan Olijslager (100 m horden), Elly van Hulst (1500 en 3000 m). Erik de Bruin (discus, kogel), Marti ten Kate (marathon heren), Gerard Nijboer (marathon heren), Han Kul- ker (1500 m). Emiel Mellaard (versprin gen), Rob de Wit (tienkamp) en Marjon Wijnsma (zevenkamp). Boksen: Arnold Vanderlijde (zwaargewicht) en Re- gilio Tuur (veder). Boogschieten Tiny Reniers. Hockey: Voorlopige mannenselectie (terug te bren gen tot 16): Mare Benninga, Floris Jan Bo- velander, Jacky Brinkman, Maurits Crucq, Mare Delissen, Robbert Delissen, Cees Jan Diepeveen, Taco van den Honert, Ro nald Jansen, René Klaassen, Hendrik Jan Kooijman, Jan Hidde Kruize, Frank Leistra, Eric Parlevliet, Gert Jan Schlatmann, Tim Steens, Gerard Smeekes en Egon Jesse (twee moeten nog afvallen). Voorlopige vrouwenselectie (terug naar 16): Helen van de Ben, Carina Benninga, Det de Beus, Marjolein Bolhuis, Yvonne Buter, Marieke van Doorn, Annemieke Fokke, Noor Holsboer, Ingrid Jansen, Li- sanne Lejeune, Willemien Aardenburg, Marjolein de Leeuw, Aletta van Manen, An- neloes Nieuwenhuizen, Martine Ohr, Terry Sibbing, Sophie von Weiier, Laurien Wil- lemse en Ingrid Wolff (drie moeten nog af vallen). Judo: Guno Berenstein (60 kg) en Ben Spijkers (86 kg). Kano: Annemiek Derckx en Annemarie Cox Paarde sport Dressuur: Annemarie Sanders-Keijzer met Amon, Tineke Bartels-De Vries met Olympic Duphar, Ellen Bontje met Olympic Petit Prince en Anky van Grunsven met Prisco. Springen: Wout-Jan van der Schans met Olympic Treffer, Rob Ehrens met Olympic Sunrise, Jan Tops met Doreen la Silla plus twee van de volgende drie combinaties: Eric van der Vleuten - Olympic Oscar Drum, Dion van Groesen Olympic Matchline en Wiljan Laarakkers Olympic Up to Date. Roeten: Mannen: dubbel vier: Robert Bakker, Her man van den Eerenbeernt, Hans Kelder man en Jurgen Nelis. vier zonder: Johan Leutscher, Ralph Schwarz, Sven Schwarz en Tjark de Vries, dubbel twee: Ronald Flo rijn en Nico Rienks. Reserve: Henk Jan Zwolle. Vrouwen: dubbel vier. Jos Compaan, Letty Wessel, Marjan Pentenga en Marijke Zee kant. Reserve: Harriët Ettekoven Schermen: degen: Michiel Driessen, Paul Besselink, Stephane Ganeff, Arwin Kardolus en Olaf Kardolus (reserve). Schoonspringen: Daphne Jongejans (3 m). Edwin Jongejans (3 m). Tafeltennis: Bettine Vriesekoop en Mirjam Kloppen burg Tennis: Michiel Schapers Volte ytoal: Mannenselectie (12 man): Edwin Benne Peter Blangé. Ron Boudrie, Marco Brou wers, Teun Buys, Rob Grabert, Pieter Jan Leeuwerink, Jan Postuma, Avital Selinger, Martin Teffer. Ronald Zoodsma en Ron Zwerver Wielrennen: Vrouwen: Heieen Hage, Connie Meyer. Monique Knol en Cora Westland. Mannen: Tom Cordes, Maarten Bakker. Rob Harmeling, Gerrit de Vries. Michel Za- noli en Herbert Dijkstra Baan: Thierry Détant (1 km-tijdrit) Zeiten: 470 Hennie Vegter/Marion Bultman, Ester de Block van Kuffeler (reserve). 470: Mark en Robert Drontman; Guido Alkemade re serve ook voor FD en Tornado. Finn: Roy Hemer; reserve Peter Peet (ook Star). Star Steven Bakker/Kobus Vandenberg. Torna do: Cees en Willy van Bladel. FD: Henry Koning en Hans Schelling. Plank: Bart Ver schoor; Peter Paul Tellier (reserve) Zwemmen: Vrouwen: Conny van Bentum (100 vlinder), estafette 4 x 100 vrij (Conny van Bentum, Karin Brienesse, Mildred Muis, Marianne Muis en Diana van der Plaats), estafette 4 x 100 wissel (Jolanda de Rover, Linda Moes, Conny van Bentum, Karin Brienesse). Mannen: Ron Dekker (100 m school), esta fette 4 x 100 wissel (Hans Kroes, Ron Dek ker, Frank Drost, Patrick Dybiona) leek dan het emigrantenland zelf. Maar erg lang laat de Eindhove naar zich niet door die 'persoonlij ke victorie' (af)leiden. Voor hem wacht met het oog op Seoul al weer het volgende gevecht, of zoals hij zelf stelt: "Fase één is achter de rug. Lichamelijk en geestelijk ben ik helemaal fit. Wat nu nog rest is de strijd om weer eerste keeper te worden in de nationale ploeg. Maar dat duel ga ik met plezier aan". Knie De lijdensweg van Frank Leistra begon op 2 januari, toen hij tijdens een zaalhockeywedstrijd van Til burg tegen Rloemendaal een ver keerde beweging maakte en zijn linkerknie verdraaide. Een onder zoek in het Jozef-ziekenhuis in Eindhoven wees uit, dat de voorste kruisband tussen het gewricht en het scheenbeen was gerafeld. "Ik had meteen al zoiets van: o jé, ik kan die Olympische Spelen wel vergeten", herinnert hij zich nog. "Gek genoeg realiseerde ik me op hetzelfde moment dat ik nog zeker zes maanden had om te herstellen. Daar heb ik me steeds aan vastge houden". Op 29 januari voerde dokter Sala van het Jozefziekenhuis een 'kijk operatie' (artroscopie) uit, waarbij de gerafelde kruisband werd bijge- schuurd. Die ingreep bleek vol doende, zij het dat al snel kwam vast te staan, dat de zes weken, die voor het herstel waren uitgetrok ken, niet zouden worden gehaald. Half februari werd in overleg met bondscoach Hans Jorritsma beslo ten fysiotherapeut Richard Smit, de vertrouwensman en heelmees ter van menige profvoetballer, in te schakelen om het revalidatiepro- ces te begeleiden. "Daar is veel over te doen geweest", riposteert Frank Leistra. "Het was absoluut geen motie van wantrouwen naar de medische begeleiders (Wim Crouwel en Leo Heere, red.) van het Nederlands team toe. Mijn blessure vroeg een dermate inten sieve behandeling, dat het voor die mensen onmogelijk zou zijn ge weest dat te doen. Smit heeft een praktijk en is daar op ingesteld". Voorwaarde Begin maart meldde Leistra zich bij, 'de Amsterdamse voetbaldok ter', die alleen als voorwaarde had gesteld, dat de patiënt zich volledig aan zijn gedragscode en werkwijze zou onderwerpen. De zekerheid dat hij binnen acht weken hele maal klaar zou zijn, trok de doel man over de streep. Het leverde de afgestudeerde le raar lichamelijke opvoeding, die momenteel in tijdelijk dienstver band voor een Brabantse hockey stickfirma werkt, een zeer strak be handelingsschema op. Twee maan den lang was Leistra zowel 's mor- Frank Leistra wil zijn vaste stek kie terug. gens als 's middags drie uur lang de hoofdpersoon in het medisch cen trum van Smit. De Eindhovenaar verhuisde om praktische redenen zelfs naar Amsterdam, waar de captain van de Nederlandse ploeg, Cees Jan Diepeveen voor diens teamgenoot zijn woning had vrijge maakt. "Als ik terugkijk op die periode, dan kan ik niet anders zeggen, dat ik er vooraf iets te licht over heb ge dacht", geeft hij zijn gevoelens weer. "Het was veel zwaarder dan ik me had voorgesteld. Zes uur per dag met jezelf bezig zijn, gaat je niet in de kouwe kleren zitten. Bo vendien zat ik daar in Amsterdam in m'n eentje in een vreemde omge ving. Het was elke dag opnieuw een gevecht met mezelf. Maar ik ben op de been gebleven, omdat ik slechts een doel voor ogen had: ge zond worden en de Olympische Spelen halen. Op de momenten, dat ik het moeilijk had, fixeerde ik me op die twee dingen. Twijfels zijn er zelden geweest, temeer daar ik elke dag vooruitgang zag. Psy chologisch was dat heel belangrijk. Daardoor bleef ik lichtpuntjes zien op die lange, eenzame weg". Conditie Frank Leistra vervolgde die rou te samen met Hans Jorritsma, toen het einde van de therapie in zicht kwam. Uren en dagen investeerde het duo in het op peil brengen van de conditie en het terugbrengen van het 'bal-en stickgevoel' van de Eindhovenaar. Half mei was de doelverdediger zo ver, dat hij zijn eerste competitiewedstrijden voor Tilburg kon afwerken en half juni voegde hij zich bij de selectie voor de centrale trainingen, die vooraf gingen aan de toernee naar Seoul en Australië. Van de totaal negen wedstrijden kwam Frank Leistra er slechts vier in actie. "Ik ben natuurlijk nog niet op mijn oude niveau", blijft hij realis tisch. "Ik heb me vijf maanden op verschillende manieren bezigge houden, maar niet echt voluit kun nen trainen en spelen. Ik ga nu aan de tweede fase van mijn herstel be ginnen. Ik wil weer de eerste doel man worden. Ik ben geenszins van plan me te schikken in het lot van tweede man. Ik voel me sterk ge noeg om ook die laatste paar hin dernissen te nemen. De beste moet spelen en dat gevecht lever ik nu met Ronald Jansen. Natuurlijk heb ik best krediet, maar dat gaat alleen op zolang je presteert". Dat vertrouwen geniet Frank Leistra al sinds Jorritsma (april '86 het technische bewind over de na tionale ploeg overnam van Wim van Heumen. De voormalige bondscoach ontdekte de Eindho venaar bij Tilburg, bij welke club de sportleraar op late leeftijd een stormachtige ontwikkeling door maakte. Pas vier jaar geleden maakte hij de overstap van het tweede naar het eerste team. Am per zes maanden later werd hij voor het nationale elftal gekozen, dat traditiegetrouw nagenoeg al tijd doelverdedigers uit het zuiden (Sikking, Buij, Hermans, Bos) aan het hoofd van de afweer had staan. Frank Leistra beschaamde het vertrouwen van Jorritsma nooit. Dat hij vorig jaar na het toernooi om de Champions Trophy in Am stelveen zijn basisplaats terug kreeg na een vingerkwetsuur, stond dan ook niet ter discussie. Op het Europees kampioenschap in Moskou groeide hij dermate bo ven zichzelf uit, dat het Nederlands elftal meer bereikte dan de plaat sing voor de Olympische Spelen al leen. Tijdens het verlengstuk van de finale tegen Engeland (eind stand 1-1) stopte hij twee strafbal- len, hetgeen Nederland de titel én Frank Leistra de trofee van de bes te speler van het toernooi oplever de. Relativeren Van de ongekende belangstel ling, die hem toen ten deel viel, heeft hij tijdens zijn revalidatiepro- ces weinig gemerkt. "Als je gebles seerd raakt, ben je ook niet meer in beeld. Zo gaat dat nu eenmaal. Ik heb daar persoonlijk geen moeite mee. Ik kan heel goed relativeren. Ik heb lange tijd de eerste viool ge speeld en nu moet ik even een pas op de plaats maken. Dat wil *niet zeggen, dat ik daar genoegen mee neem. Mijn ambitie is groot genoeg om terug te knokken. Anders had ik er de afgelopen maanden niet zo veel voor over gehad. De weg was lang en is nog niet ten einde, maar ik ben sterker uit die periode te voorschijn gekomen. Het geeft veel voldoening om dat te kunnen zeg gen. Als ik op de Spelen niet de eer ste man ben, zou dat uiteraard een geweldige teleurstelling zijn. Maar ik hoef mezelf dan niets te verwij ten. Ik heb mijn maximale grenzen aangesproken". Hans Joritsma heeft zoals hij zelf zegt, 'grote bewondering' voor de wilskracht van de doelverdediger. "Het is niets niks wat Frank Leistra heeft doorgemaakt", verkondigt hij met stelligheid. "Zeker niet speler van zijn niveau. Hij heeft heel veel moeten doen en la ten om terug te komen. Dat is een enorm zware opgave. Je staat overal alleen voor. Niemand, be halve de spelers en zijn begelei ders, ziet je meer staan als je buiten de orde valt. Op zo'n moment wordt nog eens benadrukt hoe ver gankelijk roem eigenlijk is. Het is trieste constatering, maar wel de werkelijkheid. Zo'n situatie al leen al is een pittige confrontatie met jezelf. Je valt in een groot gat. Er zullen vele momenten zijn ge weest, waarop hij zich heeft afge vraagd: ben ik wel op tijd hersteld en waar doe ik het allemaal voor? Met bovendien de wetenschap dat er nog een tweede fase volgt: de achterstand inlopen op de rest, die gewoon is doorgegaan met trainen en spelen, en het terugverdienen van je vaste stek. Dat is bepaald niet eenvoudig. Ook voor Frank Leistra is het moeilijk om dat te ac cepteren. Hij is het gevecht echter toch aangegaan en daar heb ik gro te waardering voor. Die instelling maakt hem tot een echte topspor ter". Cliché Ondanks alle onzekerheden stelt Frank Leistra zich veel voor van de Zomerspelen, die zowel voor hem als voor de meesten van zijn team genoten (alleen Cees Jan Diepe veen, René Klaassen en Hidde Kruize waren er vier jaar geleden bij) de eerste kennismaking zijn met een evenement van een derge lijke allure. "Het is een cliché", trapt de Brabander een open deur in, "maar voor iedere sporter zijn de Olympische Spelen een abso luut hoogtepunt. Het is niet verge lijkbaar met welk internationaal toernooi dan ook. Het is qua om vang veel grootschaliger dan bij voorbeeld een WK en bovendien heb je niet alleen te maken met hockeyers. Daar zit trouwens een groot gevaar in. Voormalige olym- piagangers hebben de ervaring dat het bezoeken van andere sportge beurtenissen de aandacht afleidt en de concentratie verstoort. Ik kan me dat best voorstellen. Maar ja, wie wil nu niet graag Bén Johnson en Carl Lewis aan het werk zien, als hij daar de kans voor krijgt?" AD HEESBEEN DEN HAAG (ANP) - De per week uitdijende Nederlandse ploeg voor de Olympische Zo merspelen van Seoul lijkt qua omvang op weg naar recordcij fers. Dat recordaantal nationa le deelnemers stamt uit 1924. In dat jaar ging de grootste Neder landse equipe de grens over voor de Olympische Zomer spelen van Parijs: 148. Dat aan tal werd, de Spelen van 1928 in eigen land (246) uiteraard uit gezonderd, nooit meer gehaald door de afvaardigingen van het Nederlands Olympisch Comité (NOC). In 1972 was het NOC er met 145 sportieve reizigers voor München dicht bij. Van die groep namen uit eindelijk slechts 134 atleten deel aan de door terroristen verstoorde Spelen. In 1984 telde Nederland in Los Angeles 144 deelnemers. Vierenveertig dagen voor de Zo merspelen van Seoul staat de teller van de definitieve plaatsingen van sporters op 135. Van dat aantal staan nog met alle namen vast. De twee hockeyselecties moeten nog op zestien personen per ploeg wor den gebracht. Uit de voorlopige se lecties van de coaches Jorritsma en Van Heumen moeten derhalve twee mannen en drie vrouwen wor den geschrapt. In de paardesport is de dressuur- ploeg van vier combinaties aange wezen, maar moet de springploeg nog tot vijf worden gecompleteerd. Drie springruiters en hun paarden zijn gekozen, voor de resterende twee posities zijn nog drie combi's in de markt. De ploeg van 135 zal nog uitbrei ding ondergaan tot een aantal van ongeveer 150. De KNSA, de natio nale schuttersassociatie, heeft deze week een voordracht gedaan voor vijf geweerspecialisten. Drie klei- duivenschutters. Bean van Lim- beek, Henny Dompeling en Eric Swinkels, plus twee luchtgeweer- schutters, Anne-Greet Stormorken en Jack van Bekhoven, hebben aan de limieten van het NOC voldaan. De handboogbond draagt naast de Het duo Welzheim deelne- al aangewezen routiniers Tiny Re niers ook Jacqueline van Roozend- aal en Anita Smits v voldeed vorige week aan de nationale eiser ming aan de Spelen. De judoka Theo Meijer is na dat zevental de achtste zekere extra naam in de ploeg voor Seoul. De Amersfoorter is na een hernia-ope ratie fit verklaard en zal aan de ploeg worden toegevoegd. De sprong van 143 naar het magische getal van 150 in de afvaardiging van het NOC moet voor de reke ning van de voornaamste Olympi sche sport, atletiek, komen, al kan er nog een verdwaalde baanrenner (Beumer) worden aangewezen. De Nederlandse atletiek heeft momenteel twaalf definitieve Se oul-gangers in de gelederen. Via de estafetteploeg 4 x 100 meter komt daar onder normale omstandighe den het viertal Nelli Cooman, Els Vader, Gretha Tromp en de reserve (Elissen, Van Heezik, Van Dorp of Van der Kolk) bij. Estafette-kracht Maijan Olijslager is via de 100 me ter horden al geplaatst. Tromp kan met haar progressie op de 400 me ter horden de Spelen echter ook op eigen kracht halen. Zij voldeed in Hechtel aan de A-limiet, die zij nog één keer moet halen om zeker te zijn van Seoul. Sprinttrainer Tome van de Gool- berg wil daarnaast kwartet op de 4 x 100 meter naar Zuidkorea meenemen. Tijdens de Adriaan Paulen Memorial, op 14 augustus, moet dan voor de eerste keer aan de limiet worden voldaan. Gebrek aan voldoende startgele genheid zou de ambitieuze coach wel eens parten kunnen spelen. Verder zijn de in Hengelo na een voorhoofdsholte-ontsteking terug kerende Rob Druppers, steeple- specialist Hans Koeleman en de lang geblesseerde verspringer Frans Maas nog serieus in de race voor een ticket-Zuidkorea. Het drietal zal moeten voortmaken. Het NOC mag officieel tot 23 augustus nog nieuwe namen doorgeven aan het internationale comité, het IOC. Op 31 augustus wordt de ploeg officieel overgedragen aan de chef de mission, Wim Cornelis. Op die dag kan tennisser Michiel Scha pers nog uit de equipe worden ge schrapt, als de internationale fede ratie ITF toch geen wild-card voor hem beschikbaar heeft. Op 17 sep tember zal in ieder geval een forse Nederlandse ploeg het Olympisch Stadion van Seoul binnen stappen. Het NOC zal officieel pas in Zuid korea beslissen of de Nederlandse deelnemers aan de demonstratie evenementen mogen meemarche- ren in de nationale delegatie. Bij de Winterspelen in Calgary werden de shorttrack-schaatsers buiten de stoet gehouden. Het NOC heeft al laten uitlekken, dat de twintig honkballers, acht taek- wondoka's, twee damesjudoka's en mogelijk de ene bowlster (Anne miek Dagelet) desgewenst bij de intocht worden opgenomen in het gezelschap. De dertig Nederlandse deelnemers aan de demo-sporten verblijven tenslotte in hetzelfde dorp en dragen de officiële kleding van het NOC. 1896-Athene: geen Nederlanders 1900-Parijs: 28 5 (M-3) 1904-St Louis: geen 1908-Londen: 119 1 (0-0-1) 1912-Stockholnv 38 3 (0-0-3) 1920-Antwerperv 130 11 (4-3-4) 1924-Parijs- 148 10 (4-1-5) 1928-Amsterdam 246 19 (6-9-4) 1932-Los Angeles 24 7 (2-5-0) 1936-Berlijn: 129 17 (6-4-7) 1948-Londen 140 16 (5-2-9) 1952-Helsinki: 104 5 (0-5-0) 1956-Melbourne 1960-Rome: 109 3 (0-2-1) 1964-Tokyo: 124 10 (2-4-4) 1968-Mexico Stad 107 7 (3-3-1) 1972-München: 134 5 (3-1-1) 1976-Montreal 108 5 (0-2-3) 1980-Moskou 76 3 (0-1-2) 1984-Los Anaeles 144 13 (5-2-6) Inzameling voor taekwondoka's NIJMEGEN (ANP) - Een inzamelingsactie onder de taekwondoka's van Nederland moet de kosten van de Olympische afvaardiging druk ken. Het bestuur van de TBN heeft de leden opgeroepen de delegatie van acht toppers (onder wie Mandy de Jongh uit Leiden), die aan het demonstratietoernooi in Seoul meedoen, financieel te steunen. Gevraagd wordt een bijdrage van tenminste honderd gulden per school of vereniging en van tenminste 25 gulden per individueel lid. De actie werd deze week gestart door een publicatie in het officieel or gaan van de bond. Het TBN-bureau in Nijmegen kon donderdag nog niet zeggen of de actie aanslaat onder de 6700 aangesloten leden. Wel kwamen er bij het bondsbureau aanbiedingen binnen om leden van de selectie te laten optreden als docent op scholen en verenigin gen. Op die manier zou een bijdrage in de onkosten worden verdiend. Zonder steun van de actie moeten de taekwondoka's ieder 2700 gul den uit eigen zak betalen aan hun Olympisch avontuur. De stoet van een slordige hon derdentachtig sportlieden zal over eenkomstig de ervaring en de voor schriften worden begeleid door een tachtigtal officials. In Los An geles werden de 144 deelnemers gecoached, verzorgd, vertegen woordigd en bestuurd door 64 mannen en vrouwen. In die NOC- afvaardiging is geen plaats voor de vele, door internationale bonden uitgenodigde Nederlandse offi cials, zoals scheidsrechters, juryle den en lijnrechters. Binnen de erkende sporten in Seoul vormen de twee hockeyploe- gen met hun totaal van 32 deelne mers de grootste afvaardiging bin nen de Nederlandse equipe. De twee watersportploegen, de roeiers en zeilers, tellen ook beiden zestien personen. De atletiekafvaardiging van momenteel elf koppen kan in kwantiteit die twee teams nog voorbij in de laatste drie weken van de kwalificatie-periode. MIJN VRIEND Omdat-ie toevallig op een stond. Echt, op mijn woord. Dui zend procent. Ik zweer 't. Nor maal gesproken krijgt Veronica Sport geen kans de zondagsrust te verstoren. Ik bedoel, een beetje positief ingesteld mens staat zo iets niet toe. Het duurt nogal voordat uit de rijstebrij van half ingeslikte woorden te ontcijferen valt wie er aan het woord is. Maar ladde- rig èn geaffecteerd, dat moet Pe ter Knegjes zijn. "Flabbedelabelelibelelafski- ....mijn vriend die en die zei laatst nog tegeri me. Dat "mijn vriend" en dan een dikke naam. Vier keer wel. "Sport fascineert me. Ik was er al bij, toen Fanny Blankers vier keer goud won. Toch ga ik straks weer graag naar Seoul. Die Olympische Spelen worden een ware wereldoorlog. Michels heeft gezegd, dat voetbal oorlog is. Nou de Spelen worden een wereldoor log. Alle landen sturen hun best getrainde recruten en die voeren drie weken een strijd, waarbij al leen winnen telt. De manier waarop doet er niet toe". Dat kan niet. dat mag hele maal niet, zo'n wereldoorlog- beeldspraak. Met woorden is het toevallig zo, dat ze een betekenis hebben. Het woord oorlog, laat staan wereldoorlog, heeft een ver schrikkelijke betekenis, dat moet Knegjes op zijn leeftijd toch we ten. Gifgas, fragmentatiebom- men en al die andere wrede ma nieren om te moorden, daarmee mag je het sporten van de atleten in Seoul niet vergelijken. Je mag de tekst van Knegjes ook niet met zelfgenoegzaam geladder verge lijken, dat mag ook niet. Dat alleen het t manier waarop er niet meer toe doet, is andere koek. Wie durft daar nog wat van te zeggen? Daarmee beweerde Knegjes noch iets nieuws noch iets Tenslotte heeft Delgado het maandagavond in Sport Studio zelf nog gezegd. "De medicijnen van de ploegarts heb ik 'in the blind' ingenomen, want het ging er toch om de Tour te winnen". En die probenicidedenk je dan als kijker. Waarom zaagt Barend hem daar niet over door. Maar nee, Delgado mocht rustig bewe ren het middel geslikt te hebben, omdat zijn plas in zijn benen zakte. Barstte Barend daarop in een desnoods schofferende scha terlach uit? Nee, Delgado werd in ere gelaten. De acceptatie dat ook in de sport het doel veel middelen- heiligt is inmiddels algemeen. Het heilige doel is momenteel het halen van de Spelen, of als men al geselecteerd is, het halen van goud. En de daartoe aan te wenden middelen? Niet meer over zeuren opperen nogal wat sport-adepten. Iets in de trant van 'vergal ons kijkplezier niet, wij willen naar de Spelen kun nen kijken zonder te weten wat er allemaal achter de schermen ge beurt. Tsja, deze kijkers 'in the blind' zullen de schouders opha len bij de symbolische gouden plak die ik nu al nota bene een af valler voor Seoul zou willen toe bedelen. 26 juni, de Holland Beker. Roeien op de Bosbaan dus. Frans Göbel is eerder in het seizoen al twee keer sneller gebleken, maar verliest nu het om een ticket voor Seoul gaat van Henk Jan Zwolle. Studio Sport-commentator Christiaan Scheen stelt dat het zuur is. "Ach, de beste heeft ge wonnen". Maar je bent toch het hele seizoen sneller geweest. "Maar vandaag niet en daar ging het om". Teleurgesteld? "Waarom? Ik heb verschrikkelijk fijn geroeid en daar is het mij om te doen". Dag in, dag uit je leegtrainen met vrouwlief als coach op het fietsie langs de baan, Seoul niet halen, omdat je verliest van een normaliter zwakkere en dan zo kunnen reageren. Frans Göbel, juweel van een topsporter, voor wie sport geluk kig geen oorlog is, mag ik je om die twee gouden minuutjes beeld en tekst voor éen keer "mijn vriend" noemen? THEO BAKKER

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14