Belangstelling voor sportmarkt valt tegen BEL Uitbreiding parkeerplaats winkelcentrum Santhorst Touwtrekken om Belgische gasten Evenement moet worden afgelast DIT IS DISPLAY: ADVERTEREN MET EEN UITROEPTEKEN! VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1988 1—illtHdl.lldlCT^W *De extra parkeerplaatsen bij winkelcentrum Santhorst die er dankzij de versmalling van de Laan van Ouder zorg konden komen. (foto Jan Holvast) LEIDERDORP - De sport markt die op 17 september in Leiderdorp zou worden gehouden, gaat wegens ge brek aan belangstelling niet door. Van de 45 aangeschre ven sportclubs zonden er slechts vier het inschrijvin- gingsformulier terug. Organisator van de sportmarkt is de Leiderdorpse middenstandsbe langenvereniging 'Rondom de Kerk'. Voorzitter T. van Etten vindt het erg jammer dat hij het Jongemannen slaan zichzelf in de boeien VOORSCHOTEN - De politie van Voorschoten heeft gisteren twee jongemannen bevrijd uit een benarde situatie. De twee meldden zich gistermiddag op het politiebureau, onvrijwillig aan elkaar geklonken door mid del van een stel handboeien. De boeien kwamen de verbaasde agenten bekend voor. Het be trof weliswaar een oud model, maar wel een dat van de politie afkomstig was. 5 De jongens hadden met de boeien gespeeld en tot hun ont zetting waren ze daarbij plotse ling dichtgeklapt om de polsen. Aangezien ze geen passende sleutel bezaten, zat er niets an ders op dan met hangende pootjes het politiebureau op te zoeken. Pas na lang zoeken vonden de geamuseerde agenten een oude sleutel, waarmee ze de jongens konden verlossen. Na de onderwijskwestie is het dan nu de wegverharding van de doorgaande route in het dorp die verdeeldheid zaait tussen de col legepartners Progressief War mond en CDA. Andermaal is het de niet in het college van B en W vertegenwoordigde VVD die straks de doorslag zal geven in de discussie of de Oranje Nassau- laan, Sweilandstraat, Herenweg en het Oosteinde met nieuwe ge bakken klinkers moeten worden 'belegd', of met een asfaltlaag of betonnen straatstenen. De WD heeft inmiddels net als het CDA voor asfalt gekozen. De beton nen straatsteen van PW, komt het dorp niet binnen, zo zal straks de raadsvergadering uit wijzen. door Wim Koevoet Dat is een gevoelige nederlaag voor Progressief Warmond en vooral voor de wethouder^ van die fractie, mevrouw Dalhuisen. Eerder al kreeg zij het niet voor elkaar de in Warmond weinig po pulaire jager van het eiland Kou- denhoorn te weren. Juist Dalhuisen als wethouder openbare werken had zich moe ten profileren met die doorgaan de route, voorlopig het laatste miljoenenproject dat in War mond wordt uitgevoerd. "Met een nieuwe wegverharding leg je dingen voor wel 30 jaar vast en vergeet ook niet dat het grootste deel van de Warmondse bevol king aan de doorgaande route woont", heeft gemeentesecreta ris Cr Zoetemelk al eerder de im portantie aangegeven. Met die opmerking in het ach terhoofd bevreemdt het des te meer dat WD-fractieleider me vrouw C. Saris de doorslagge vende rol van haar fractie relati veert met de onbegrijpelijke op merking: "Wat heeft een nieuwe vloerbedekking nu met politiek te maken?". Het antwoord op die vraag luidt simpelweg: alles. Voor dis cussies over het wegdek-vooi; de deur loopt de zaal heel gemakke lijk vol, zo hebben de hoorzittin gen over dit onderwerp heel dui delijk bewezen. Saris zegt het een nare gedachte te vinden dat de WD wel eens de geschiede nis in zou kunnen gaan als de as- evenement moet afgelasten. "Ik snap er eigenlijk niets van. De mid denstandsbelangenvereniging had al eerder dit jaar alle sportclubs in Leiderdorp benaderd of ze iets voelden voor een sportmarkt. Een heleboel clubs reageerden enthou siast. Maar nadat wij begin juni de inschrijfformulieren op de bus hadden gedaan, hoorden we niets Van Etten denkt dat misschien toch de datum niet goed is geko zen. "Misschien was een dag aan het einde van het sportseizoen, in mei of in juni, beter geweest. Nu zijn juist aan het einde van het sei zoen de brieven de deur uit gegaan. Iedereen denkt dan al aan vakan tie. Dan hebben besturen geen zin om nog eens te beslissen of ze wel of niet willen meedoen aan een sportmarkt. Verder kunnen bestu ren van verenigingen kennelijk niet snel beslissen. Ze hebben domweg meer tijd nodig. Mis schien moeten wij de volgende keer ook eerder de brieven verstu ren", aldus Van Etten. Informatiemarkt Een sportmarkt zou een nieuw fenomeen zijn geweest in Leider dorp. Wel heeft de gemeente Lei derdorp in sportzaal Op Dreef eni ge malen een informatiemarkt ge houden voor nieuwe inwoners van Leiderdorp. De laatste informatie markt was. in 1985. Volgens een ge meentevoorlichtster waren op Zo'n markt bijna alle sportclubs aanwe zig. "Er was zeker animo voor de markt. Op een gegeven moment zelfs iets teveel. De zaal werd te klein en verder w^rd het voor de gemeente een steeds duurdere grap om zoiets te organiseren. Zo'n informatiemarkt kost al snel 7000 gulden". De gemeentevoorlichtster sluit niet uit dat er ooit nog eens zo'n markt in Leiderdorp komt. "In principe organiseerden wij een in formatiemarkt om de twee jaar. falteerder van Warmond. Ze zegt erbij niet te hopen dat de kiezers in 1990 de wegdekkwestie als voornaamste criterium voor hun stemgedrag zullen hanteren. Dat zou volgens haar een slecht crite rium zijn. Dat roept vele vragen op. Is Sa ris soms bang voor de uitwer king van haar eigen keuze? Dat lijkt niet nodig. Onder de aan de doorgaande route woonachtige Warmonders zijn er heel wat die al jaren smeken om asfalt in de straat. Zij zijn de geluids- en tril- lingsoverlast meer dan beu. Hun ergernis daarover is gro ter dan hun bezorgdheid over de metamorfose die het dorp te wachten staat. Want van een me tamorfose kan toch gerust wor den gesproken als er dwars door de langgerekte bebouwde kom van het nu nog landelijke dorp een asfaltlint van drie kilometer wordt gespannen. Het begrip 'landelijk karakter' is wel heel erg abstract als dagelijks de thee uit de kopjes trilt en de scheuren in de muren langer en dieper worden. De grote denkfout die alom wordt gemaakt is dat die proble men alleen maar met asfalt kun nen worden opgelost. De hinder lijke verkeersgeluiden en de he vige trillingen worden vooral veroorzaakt door het vreselijk harde rijden over een tot op de draad versleten wegdek, dat hoe dan ook moet worden ver nieuwd. Nu kiezen voor een heel ander wegdek is je reinste symp toombestrijding. De oplossing moet juist worden gevonden in het bestrijden van het harde rij den. Wethouder mevrouw Dal huisen heeft herhaaldelijk over het voetlicht geprobeerd te bren gen dat asfalt alléén niet zaligma kend is maar op een of andere manier dringt die belangrijke boodschap maar niet tot de as- faltfans door. Maar de steeds hogere kosten deed de gemeente besluiten een jaartje over te slaan. De gemeente Leider dorp vond het een prima idee van de middenstandsbelangenvereni ging om een sportmarkt te organi seren. Het is jammer dat dat nu niet door gaat. Misschien moet de ge meente de organisatie van zulke evenementen weer onder haar hoe de nemen". Van Etten van 'Rondom, de Kerk' wil heel graag een tweede keer een sportmarkt proberen te organise ren. "Het kan een eerste keer altijd fout gaan. Je moet de moed niet zo snel opgeven. De vereniging is nu alleen wat geld kwijt aan postze gels en vergaderingen. Dat is een bedrag van enkele tientjes. Die klap komt zij wel te boven", zegt hij. "Ik wil nu eerst precies weten waarom er maar zo weinig animo was voor deze eerste sportmarkt. Ik dacht toch dat het idee goed was. Er zouden marktkramen ko men waarachter de sportclubs zou den staan en verder sportdemon- straties. Ik wil eerst eens met de clubs gaan praten". Animo De sportclubs vinden het niet erg dat de sportmarkt is afgelast, zo leert een telefonische rondgang. Secretaris Van der Zwan van de volleybalvereniging DVO in Lei derdorp zegt de inschrijvingsfor mulieren te hebben verscheurd. "Deelname kostte 75 gulden. Dat vond ik wel veel. Vooral als je be denkt dat de volleybalclub op zo'n dag blij mag zijn als er zich één per soon als lid aanmeldt. Wij deden wel altijd mee aan de informatie dag van de gemeente. Dat kostte niets", aldus Van der Zwan. Voorzitter Delfos van water sportvereniging 'Doeshaven' in Leiderdorp kan zich de uitnodi ging niet meer herinneren. "Ik ben op vakantie geweest. Kennelijk hebben de organisatoren een ver keerde datum geprikt. Op zich is het idee heel aardig", zegt Delfos. Zelfs niet tot wethouder C. van Schagen (CDA). De bestuurder en zijn christen-democratische collega's hebben net als de PW'ers het behoud van het lan delijke karakter van het fraaie dorp zeer hoog in hun vaandel staan. Zie vrijwel alle bestem mingsplannen, verkiezingspro gramma's en de grote affiniteit van de CDA-fractie met het Lage Land. Van Schagen en de zijnen zijn er echter na heel lang dub ben van overtuigd geraakt dat het landelijke karakter van het dorp ook niet wordt gered met de betonnen straatsteen. De CDA-wethouder heeft daar groot gelijk in. Veel moeilijker te begrijpen echter is dan zijn con clusie dat het 'dus' asfalt moet worden. Waarom dan niet ge woon voor nieuwe klinkers ge kozen?. Waarmee direct de zwak ke plek in het PW-verhaal is ge raakt. Heel hard roepen dat War mond Warmond moet blijven om vervolgens voor een afzichtelijke verharding ("Bonkerig", zegt Sa ris, die nog liever klinkers dan betonstraatstenen heeft, tref fend) roept op zijn zachtst ge zegd vraagtekens op. Om te zien, is asfalt mooier. Het lijkt er ver dacht veel op dat PW met een slap compromis twee ernstig ver deelde groeperingen aan zich probeert te binden: de klagers en de 'landschappelijken'. Alleen met nieuwe klinkers blijft Warmond Warmond. Het asfalteren van de doorgaande route zou er wel eens toe kunnen leiden dat er een pracht van een sluiproute ontstaat, een alterna tief voor de nog dit jaar open te stellen S54 (langs de trekvaart). Gehoopt wordt dat die S54 Warmond verder zal ontlasten. Nog niet aan te geven is in welke mate dat zal gebeuren. Het is daarom onverantwoord radicaal om vooruitlopend op het heel nieuwe patroon van verkeers stromen dat zal ontstaan in je ei gen dorp alvast maar tot asfalte ring over te gaan. Wel vast staat nu al dat de gas pedalen bij het aanschouwen van een uitnodigende asfaltlaag, nog dieper zullen worden inge trapt. Voorbeelden te over zijn daarvan te vinden. Dat hard rij den over asfalt minder trillingen en geluidsoverlast veroorzaakt, zoals Saris van de WD laconiek opmerkt, vormt andermaal een bewijs van de symptoombestrij- LEIDERDORP - De reconstructie van de Laan van Ouderzorg, ter hoogte van winkelcentrum Santhorst, is zo goed als klaar. De herindeling betreft onder meer ver smalling van het stuk weg tussen de kruispunten met de Van Diepe- ningenlaan en de Van Poelgeest laan. Daarbij werden verkeersge leiders aangebracht, zodat automo bilisten niet alleen gedwongen worden langzamer te rijden, maar ook de fietsers beter worden be schermd. Door de versmalling van de Laan van Ouderzorg is er ruimte geko men om te voldoen aan een oude wens van de Santhorst-winkeliers: extra parkeerplaatsen. Er zijn in to taal 29 parkeervakken bijgekomen, zowel bij de Scheppingskerk als bij het winkelcentrum. In het verle den hadden de winkeliers diverse malen om een dergelijke uitbrei ding gevraagd. G.J. Minnee, voorzitter van de winkeliersvereniging Santhorst is nu dan ook heel gelukkig met de vermeerdering van het aantal par keerplaatsen. "Door de wegver smalling is niet alleen onze wens vervuld, ook voor de flatbewoners is een eind gekomen aan de ge luidsoverlast van het overmatige verkeer op de Laan van Ouder zorg". Volgens Minnee geeft de extra parkeergelegenheid een extra sti mulans aan de algehele opknap beurt die Santhorst op het moment ondergaat. Zo is er pas Sierbestra ting aangelegd en moeten planten bakken en speelwerktuigen het winkelcentrum een vrolijker aan zien gaan geven. Begin september wil de winkeliersvereniging een en ander vieren met het onthullen van een lichtbak met logo dat door een van de leerlingen van het RIO is ontworpen. VOORSCHOTEN - Belgische gas ten van een Belgische week zijn in Voorschoten inzet geworden van een wonderlijke strijd. De gasten, gemeentebestuurders van broe derdorp Schoten, zouden aanvan kelijk door winkeliers worden ont vangen, rondgereden, rondgeva ren en culinair en cultureel ver wend. Dit voorjaar praatten winke liers er vier maal met midden standswethouder L, Marselis over, maar de vijfde keer was het 'nee'. Volgens middenstanders speel den 'protocollaire redenen' de hoofdrol, gemeente-secretaris H. Overbosch heeft het over 'normale bestuurlijke omgangsvormen'. "Het is gebruikelijk in de omgang met gemeenten, zeker met ge meenten in het buitenland, om op tijd uitnodigingen te versturen en duidelijk te maken wie voor wat verantwoordelijk is". Het komt erop neer dat de Scho tenaren het eerste uur de gast zijn van gemeentebestuur én winke liers. Na de speeches, het hijsen van de vlaggen een een korte tocht door het djjrp, neemt het Voor- schotense gemeentebestuur het heft in handen. Uitgebreid krijgen de Schotenaren het opgeknapte ge meentehuis te zien en er staat ook een diner op het programma. Het moet niet te laat worden, zodat de gasten vroeg weer terug kunnen. Uit de uitnodiging blijkt dat het precieze programma onbekend is, hetgeen de schuld zou zijn van iet wat treuzelende winkeliers. Toch stellen B en W van Voorschoten de aanwezigheid van Schotense schout en schepenen "op hoge prijs". Een paar dagen nadat Voor- schotense bestuurders een brief met dergelijke strekking de zuider grens over stuurden, kregen ze ant woord: de Schotenaren komen en de schout zal een openingswoordje spreken. Ambassadeur Grappig aan de briefwisseling is de aandacht voor de Belgische am bassadeur. Volgens het Voorscho- tense gemeentebestuur willen cen trumwinkeliers de hoogwaardig heidsbekleder uitnodigen, maar weten zij niet of hij 13 september komt. "De gemeente is blijkbaar bang dat wij met hem rond ga.an toeren", stelt W.A.J.A. Van Dam, bestuurder van Winkeliersvereni ging Centrumwinkeliers. "Zo van: als wij het gemeentebestuur niet mogen hebben, nemen we de am bassadeur maar". De gemeentese cretaris ziet dat anders: "We heb ben juist duidelijk gemaakt dat het niet op onze weg ligt de ambassa deur uit te nodigen". Vrouw gewond bij aanrijding VOORSCHOTEN - Een Voorscho- tense vrouw is gisteren licht ge wond geraakt bij een aanrijding op de Leidseweg in haar woonplaats. De vrouw stak al fietsend de weg over, volgens de politie zonder goed uit te kijken. Een naderende automobilist kon de vrouw niet meer ontwijken en schepte haar. De Voorschotense kwam ervan af met verwondingen an hand en been die door de huisarts behan deld konden worden. Acht jaar cel voor overvaller DEN HAAG/ZOETERWOUDE - De Haagse rechtbank heeft giste ren een 23-jarige man uit Den Haag veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf wegens een overval op het Chinese restaurent Golden House in Zoeterwoude, een over val op een Chinees in de Meern, een poging tot beroving van een restau rant-eigenaar in Den Haag en he- roine-smokkel. Een 25-jarige mededader werd tot driejaar en zes maanden veroordeeld, een 22-jari ge dader kreeg twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Bij de overval op het restaurent in Zoeterwoude werden sieraden en geld gestolen. In de Meern werd de eigenaar van het restaurant van zijn vrijheid beroofd. Tegen de drie was respectieve lijk acht jaar en driejaar geëist. Bij het vonnis de rechtbank zwaar we gen dat landgenoten van de daders werden bedreigd en iemand van zijn vrijheid is beroofd geweest. De 25-jarige man uit Den Haag werd tot een hogere gevangenisstraf ver oordeeld dan de officier van justi tie had geëist, omdat deze aan maar liefst vier overvallen had meege daan. Middenstander Van Dam vindt het bijzonder treurig dat het gelo pen is zoals het gelopen is en Mar selis zo "draaide". Van Dam: "Eerst kon het Marselis niet ge noeg zijn en stond hij erop mee te gaan naar Schoten. De vijfde keer begon hij zo: 'als ik het goed begre pen heb, begint 13 september een Belgische week' De winkeliers hadden kortom, voor niets plannen gemaakt en vergaderd. Dat ze bus en boot zonder kosten konden af bestellen, was meer geluk dan wijs heid. Deze week besloot de Vereni ging Centrumwinkeliers geen schadeclaims in te dienen en ge woon door te gaan met de Belgi sche week. Er is nu eenmaal 20.000 gulden voor gereserveerd en een adviesbureau mag een nieuw pro gramma opstellen. "Het wordt wel minder", waarschuwt Van Dam. Het klassieke concert op de Voor straat ("een a-commercieel gebeu ren") gaat niet door en de Schoten se middenstand wordt niet bij de organisatie betrokken: "Dat jume- lageverhaal komt dus totaal niet uit de verf'. De gemeentesecretaris kan dat laatste moeilijk inschatten en be nadrukt dat zijn gemeentebestuur zeer in zijn nopjes is met het idee van de Belgische week, zeker nu wij een jumelage hebben met een Belgische gemeente. Over de uit voering was zijn bestuur wat min der te spreken: "We hebben het Schotense gemeentebestuur twee jaar geleden al een bustocht aange boden. Ze kennen ons dorp en onze bezienswaardigheden". Gemeente-secretaris Overbosch. De doorgaande route in Warmond bestaat nu uit klinkers die door het i le opruwen tot op de draad zijn versleten. (archieffo ding waaraan de liberalen maar ook het CDA zich schuldig ma ken. Op die wijze wordt het dorpskarakter opgeofferd aan de hardleerse automobilist. De vraag rijst hoe veel CDA en WD nu echt over hebben voor het dorpskarakter van War mond. Waren al die uitputtende discussies over de toelaatbaar heid van zogeheten Romney- loodsen in de polders en de maximale oppervlaktematen van de stacaravans op de cam pings, toen hetzelfde op het spel stond, alleen maar show? Toen ging het over vierkante meters, nu over kilometers. Het feit dat in het vocabulaire van Saris en Van Schagen als zij het over as falt hebben' ineens begrippen als luxe, comfort en modern opdui ken, doet het ergste vrezen voor de toekomst. De nieuwe zakelijk heid wint terrein in een dorp dat zich in de discussie over de ge meentelijke herindeling erop be roept uniek te zijn en daarom met geen enkele ander dorp kan fuseren. Voorschoten contra middenstand Display-adverteren doet u tussen de lieve lingetjes van elke krantlezer. De Sleuteltjes. Sleuteltjes worden door iederéén gelezen. Uw advertentie, geplaatst tussen deze pure aandachttrtekkertjes, heeft zodoende een enorme attentiewaarde. Het formaat is de eerste blikvanger; de grote leesdichtheid doet de rest. Twijfel niét maar overtuig uzelf. Slaaf u de pagina's Sleuteltjes er maar op na Waar uw oog net eerst op vait. das- hebben wij het over; Display-adverteren, Het effect is niet te missen. Nog vraagtekens? Leidsch Dagblad: 071-161400 Alphens Dagblad: 01720-93961 Onze advertentiespecialisten vertellen u graag èlles over deze dynamische mogelijkheid, die zeker ook bij üw bedrijf zal passen. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11