'De kwaal vertrekt omdat weerstand flinke zet krijgt' Alphens plan voor thuiszorg vordert 't Is leuker dan hangen in een Spaanse disco' 'Grote nood in hulpverlening ouderen' VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1988 REGIO PAGINA 10 Hazerswoudse opent homeopatische praktijk voor mensen en dieren HAZERSWOUDE - "De ho meopathie faalt nooit, maar de homeopaat kan een beslagen bril op hebben. Die moet een juist beeld vormen van de ziek te en van de mens. Tenslotte moet een driftkikker heel an ders worden benaderd dan bij voorbeeld een flegmatisch per soon". Aan het woord is Anne ke van Vliet-Lemstra. Vorige maand begon zij een homeopa tische praktijk aan de Bilder- dijklaan in haar woonplaats Hazerswoude. door Jacqueline Boting Samen met anderen heeft Anneke van Vliet de Stichting Archaeus opgericht, die de homeopathie wil bevorderen door publicaties en on derzoek. De stichting hoopt in no vember in Alphen een kliniekje te openen. Daar kunnen ook andere natuurgenezers een plaats vinden, zoals bijvoorbeeld een acupunctu rist, een diëtist of iemand die zich toelegt op voetreflexmassage. Van Vliet heeft zich tijdens een studie van vier jaar toegelegd op de methode van Hahnemann, een arts die twee eeuwen geleden leefde en werkte. "Samuel Hahnemann heeft ons geleerd te kijken naar de hele mens. Hij was een genie. Wij werken nu nog op precies dezelfde manier. De lichamelijke en geeste lijke toestand van een persoon heb ben met elkaar te maken. Als ie mand iets aan zijn been mankeert, is het dus niet goed om alleen naar het been te kijken, zoals in de 'ge wone' geneeskunst". Geen risico's De Hazerswoudse hoopt overi gens wel op een goede verstand houding met de artsen in de omge ving. Ze zegt: "Ik heb nog geen tijd gehad om met hen over homeopa thie te praten, dat wil ik nog wel graag doen. Met dokter Oosterhoff heb ik wel kort contact gehad. Via hem krijg ik al patiënten". De kostenbesparing is volgens Anneke van Vliet een voordeel van behandeling door een homeopaat in plaats van door een specialist. "De kosten in de gezondheidszorg rijzen toch al de pan uit". Ze voegt eraan toe dat de homeopaat zijn verantwoordelijkheid niet uit het oog moet verliezen: "Er mogen geen risico's worden genomen. Ie mand met een blindedarmontste king móet worden doorverwezen naar de arts". Met een gerust hart noemt Anne ke van Vliet de geneesmiddelen die zij verstrekt 'tovermiddeltjes'. Ze is niet bang om in de hoek van de kwakzalverij te worden ge drukt. "Er is niets geheimzinnigs aan. De middelen zijn miljoenen malen verdund. Een middel als ar senicum is dan zelfs niet giftig meer. Toch werkt het ongelofelijk krachtig. De kwaal wordt niet ver doofd of onderdrukt maar vertrekt, doordat de weerstand een flinke zet krijgt". Ze merkt op: "Mis schien zou je penicilline ook wel een tovermiddel kunnen noemen, maar de gevolgen daarvan kennen we nog niet. Maar vergis je niet, bij verkeerd gebruik van onze midde len kunnen er brokken worden ge maakt. Ze horen dan ook niet thuis in de handen van prutsers. Het wordt hoog tijd dat er erkende ho- meopaten komen, al ben ik ervan overtuigd dat de slechten zichzelf wel uit de weg helpen. Ze bereiken geen resultaten". Op verzoek van patiënten is Van Vliet ook begonnen met een spreekuur voor dieren. "Er is geen wezenlijk verschil in benadering van mensen en dieren", vindt ze. "Je kunt afgaan op de informatie van de eigenaar. Met een baby is dat niet anders, dan vertellen de ouders wat er aan de hand is". De Hazerswoudse heeft onder meer de kreupele ezel van de kinderboerde rij behandeld. Van Vliet kreeg de laatste tijd veel publiciteit door haar bemoeie- Streekcommissie Alphen wil milieutaak behouden ALPHEN AAN DEN RIJN - De streekcommissie Alphen heeft ge deputeerde staten van Zuidhol land, het dagelijks bestuur van de provincie, officieel meegedeeld door te willen gaan met haar activi teiten. Voorwaarde is wel dat de signalerende taak van de commis sie niet wordt beperkt tot alleen problemen die betrekking hebben op de ruimtelijke ordening. Is dat wel het geval dan ziet zij geen heil in een voortzetting van haar activi teiten. Het opkomen voor het milieu geniet voor Alphen priori teit. zich al eerder in soortgelijke be woordingen uitgelaten. Gedepu teerde staten hebben de tien streekcommissies in Zuidholland echter onlangs gevraagd hun standpunt over een mogelijk toe komstig functioneren op papier te zetten. De tien commissies hebben nu tot september de gelegenheid hun visie mee te delen aan GS. Om mo gelijk te komen tot een eenslui dend standpunt hebben de tien commissies op 22 augustus een vergadering belegd. Het centrale secretariaat van de streekcommis sies in Den Haag, dat wordt be heerd door de provincie, heeft de tien inmiddels een discussie-nota gestuurd waarin een aantal suggesi- ties is aangegeven over het toe komstig functioneren van de in spraakorganen. Behalve voor het beperken van de signalerende taak tot zaken op het gebied van de ruimtelijke orde ning, wordt daarin onder meer ge pleit voor meer publiciteit over de activiteiten van de commissies en het instellen van een 'aanspreek punt' bij de provincie. Hierdoor zou het centrale secretariaat ver dwijnen. In laatstgenoemde sug gesties kan de streekcommissie Al phen zich wel vinden. nis met het zeehondenopvangcen trum Pieterburen. Het feit dat zij niet de kans kreeg om zieke dieren daar te behandelen, haalde zelfs de landelijke pers. "Ik vind het jam mer dat daarover zo veel ophef is gemaakt, want het was niet mijn bedoeling om Lenie 't Hart van het centrum in diskrediet te brengen. Wat zij voor het behoud van de zee honden doet, verdient alle lof en respect. Mijn collega Bert de Gel der en ik hebben zelf contact met haar opgenomen. Lenie en dieren arts Lies Fedders waren echt en thousiast over de natuurgeneeswij ze. Maar zij maken deel uit van een team, en dat heeft besloten voorlo pig geen gebruik te maken van on ze diensten", vertelt Van Vliet. Ze denkt dat de dieren daar geen baat bij hebben: "De reguliere ge neeskunst heeft een vaccin ontwik keld tegen het Picornavirus, waar aan zo veel zeehonden sterven. Maar dat is alleen geschikt voor jonge zeehonden, die nog niet of nauwelijks zijn aangetast. De rest van de populatie kan het wel verge ten. Wij hadden graag een kans ge had, want misschien dat een aantal homeopatische middelen wel helpt. Ik denk dat wij met midde len als arsenicum of belladonna iets kunnen bereiken. Als we de dieren maar vroeg kunnen behan delen". Bij het zeehondencentrum kun nen de homeopaten nog niet aan de slag, maar Archaeus werkt al wel voor Staatsbosbeheer. Anneken van Vliet: "Er wordt onderzoek ge daan naar planten en bomen. Dat is heel technisch werk. Het onder zoek bevindt zich nog in een expe rimenteel stadium, daar kan over twee jaar pas meer worden ge zegd". Voor de toekomst heeft ze nog genoeg plannen. "Misschien ga ik over een jaar of tien wel een boek schrijven. Maar", zegt ze, "voorlo pig ben ik blij met mijn praktijk. Het is heel boeiend werk: naar mensen kijken zoals ze zijn, niet zoals je ze wilt hebben. Als ik hier aan denk, vind ik de uitspraak van Bertus Aafjes zo wijs: 'De mens heeft maar één doel in het leven en dat is andere mensen gelukkig ma ken, de rest is flauwekul". de homeopaat kan een beslagen bril op hebben". ALPHEN AAN DEN RIJN - Een project om Alphense ouderen thuis te verzorgen lijkt haalbaar. De Stichting Open Bejaardenwerk, de Stichting Midden-Rijnland en de verzor gingshuizen St. Joseph en Rijnzate werken aan een plan om een provinciale subsidie te gebruiken voor hulp aan bejaarden die op de wachtlijst staan voor plaatsing in een tehuis. C. Hansen van Midden-Rijnland is 'optimistisch' over het resultaat van de onderlinge be sprekingen: "We hebben allemaal het idee dat de nood groot is in de hulpverlening aan be jaarden. Er moet een oplossing komen en daar willen we keihard aan werken", zegt ze. Gesprekken over thuishulp wor den al enige tijd gevoerd. De tach tigduizend gulden die de provincie voor 1987 beschikbaar had gesteld voor ouderenbeleid moest echter worden teruggestort omdat de be trokken instanties het niet op tijd eens konden worden over de 'juri dische constructie' van het thuis- KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Al enige weken wordt in Kou dekerk gegraven naar overblijf selen van het middeleeuwse kas teel Klein-Poelgeest op de voet balvelden aan de Kerklaan. Zes tien jongens en meisjes hebben samen met drie begeleiders hun tenten opgeslagen op het terrein. Waar normaal echter alles in de tenten moet gebeuren, worden ze nu alleen gebruikt om te sla pen: voor de rest kunnen ze ge bruik maken van de gebouwen van de voetbalvereniging. Edwin Roefstra, met zijn 23 jaar een van de oudere bewoners van het kamp. "Ik heb al aan heel wat op gravingen meegedaan, maar de aanwezigheid van een warme douche is uniek". door Ruud Lekx De amateur-archeologen zijn in Koudekerk beland via de Ne derlandse Jeugdbond voor Be studering van de Geschiedenis (NJBG). De bond organiseert voor haar leden regelmatig zo merkampen, waar door middel van opgravingen de kennis van de geschiedenis in praktijk kan worden gebracht. Edwin Roef stra's specialiteit zijn de kastelen in Noord- en Zuidholland. Hij heeft al meegedaan aan heel wat opgravingen, maar vindt de za ken in Koudekerk het best gere geld. "Het komt al bijna nooit voor datje een bestaande accom modatie kunt gebruiken, meestal moet je alles in tenten doen. De gebouwen van de voet balvereniging die hier staan zijn ideaal. We kunnen gewoon in een keuken ons eten maken, en niet op een klein pitje in een tent zoals meestal het geval is. Verder is het werkelijk uniek dat we hier een warme douche hebben, zo dat je je na een dag spitten in de grond lekker kunt opfrissen. Al leen slapen doen we in tenten, maar je bent 's avonds zo moe dat dat ook geen probleem is". Schema Er bestaat wel een werksche ma, maar dat kan altijd worden veranderd. Wel vast staat het be gin van de dag: half acht opstaan, een uur later eten, en om negen uur aan de slag. Dan hangt het af van de vondsten wie welke taak krijgt. Als er echt belangrijke of zeer fragiele vondsten worden gedaan, wordt daaraan verder gewerkt door de meer ervaren mensen. Het kan voorkomen dat zij ook in de pauzes moeten door gaan, omdat je met het uitgraven van bepaalde sporen niet even kunt stoppen. Tijdens de lunchpauze worden de werkzaamheden besproken en hierop wordt weer doorge werkt tot vijf uur. "Dan ben je wel kapot hoor", vertelt Roef stra. "Het is hier allemaal klei grond, en dat is zo'n beetje het ergste watje kan hebben om in te graven. Je kan het terrein wel machinaal laten afgraven, maar er zijn maar weinig machinisten die dat kunnen zonder de sporen te beschadigen. Het voordeel van klei is wel dat alles goed bewaard blijft en dat afdrukken erg duide lijk zijn". De begeleiders moeten niet al leen buiten paraat zijn, ook in de r het kampement het resultaat van hun spitwerk. "Klei- keuken wordt hun hulp ingeroe pen door de gravers die korvee hebben. Vooral de mensen die nog wat jonger zijn hebben geen kaas gegeten van het maken van een maaltijd voor twintig perso nen. "Soms is het eten een ramp", zegt Roefstra lachend. 's Avonds nemen ze vaak nog een duik in het zwembad. De ge meente heeft ze daarvoor gratis toegang gegeven. Ook wordt re gelmatig een kampvuur ge maakt. "Ja, dat is het toch wel he lemaal. Bij zo'n kampvuur ko men alle grote verhalen los over de meest fantastische vondsten. Ook hebben we een goede gitaar speler, dus gezellig is het altijd. Maar vaak gaan we ook naar café De Hoek of maken we excursies naar interessante plaatsen in de omgeving". Schatgravers De grootste tegenstanders van de archeologen zijn de schatgra vers. Waar de archeoloog de ge schiedenis wil reconstrueren, is de schatgraver slechts op zoek naar souvenirs of waardevolle voorwerpen. Overal waar Edwin Roefstra heeft meegedaan aan opgravingen is hij schatgravers tegengekomen. "Een ramp, in één woord. Je kan een terrein nooit helemaal beveiligen, dan zou je er moeten wachtlopen. Dit terrein ligt nog vrij beschermd en de politie komt 's nachts wel eens even kijken, maar je houdt ze niet tegen. Ze lopen dwars over al je sporen heen, op zoek naar tastbare souvenirs. Dege nen met een metaaldetector zijn het ergst. Die spitten hele gaten in de grond als ze menen wat ge vonden te hebben. Als je pech hebt kunnen ze de hele opgra ving ruïneren, zo'n spoor haal je immers niet even terug". Verder is hij wèl vol lof over de Koudekerkse bevolking. "Veel mensen komen eens even kijken hoe het gaat, maken gezellig een praatje en laten merken dat ze belangstelling hebben voor ons werk. Sommigen brengen aller lei post en knippen de artikelen over ons uit die in de kranten staan. Ikzelf vind het altijd leuk om dat soort dingen in mijn ar chief te bewaren. Verder is er ook nog een man die ons altijd al lerlei groente komt brengen, zo dat we altijd genoeg te eten heb ben. Uiteraard doen we ook zelf boodschappen". Het is echter niet altijd gezel ligheid, spanning en sensatie in het kamp. "Soms hang je een dag lang maar wat rond en vind je he lemaal niets", vertelt Minka Du- mont, een van de weinige meis jes in het kamp. "Of je staat in de gloeiende zon te verbranden, ter wijl je de andere dag in de stro mende regen staat te verkleu men. We zijn dan ook zonder uit zondering allemaal verkouden. Maar ja, ik doe dit nu eenmaal lie ver dan in Spanje alleen maar op het strand en in discotheken hangen". hulp-project. Hansen: "Dat budget kunnen we dus niet meer gebrui ken. Voor dit jaar is weer geld be schikbaar gesteld en we willen nu op tijd een plan hebben, zodat we met die subsidie daadwerkelijk iets kunnen doen". Op dit moment liggen de problemen .volgens Han sen 'met name op het organisatori sche vlak'. Thuiszorg is bedoeld voor men sen die wachten op een plaats in verzorgingshuis St. Joseph of Rijn- zate. De wachtlijsten voor de twee Alphense tehuizen zijn groot en er staan nogal wat namen op van mensen die zichzelf niet meer kun nen redden. Hansen: "Deze men sen hebben vooral hulp nodig bij dagelijkse dingen zoals aan- en uit kleden, eten en wassen. Dat kun nen ze niet zelf. Het is eigenlijk de taak van Midden-Rijnland om die hulp te bieden maar door bezuini gingen komen we daar vaak niet aan toe. De wijkverpleging gaat zich nu meer op deze taken richten, maar daardoor komt de andere hulpverlening in de knel. Wat nu gebeurt is dat een groot beroep wordt gedaan op familieleden van de ouderen". Het is de bedoeling dat iemand bij Midden-Rijnland wordt aange steld voor de uitvoering van het project. Hansen geeft toe dat één persoon niet in staat zal zijn om aan de hulpvraag van alle ouderen te voldoen: "Het zure is dat er een keuze moet worden gemaakt. Al leen de ergste gevallen zullen kun nen worden geholpen". Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwanenburg. Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meyer, tel: 215510, spreekuur: Stokroos 1 zo 8 uur tot 24 uur: J.H. de Ruiter, tel: 125096, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer- de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: G.A.E. Nering-Bögel, tel: 124403. zo 8 uur tot 24 uur: F.B, Kruis, tel: 126371, spreekuur: Minnebroedersgracht 41. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: G.J.P. 'Bloemen, tel: 311319. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruijne, tel: 125245, spreekuur Kernstraat 11 Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: G.J.P. Bénit, tel: 720404, spreekuur: Kennedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: D.R. van Wingerden, tel: 310047, spreekuur: Boshuizerkade 31. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: C. Keyer, tel: 140124. zo 8 uur tot 24 uur: J. Reinders, tel: 760947. spreekuur: G. Brandtstraat 29. i 8.00 uur tot zo 24 uur: U.P. Arndt. tel 220238, beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10. tel:891000. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: D.B. Hugenholtz. Prins Hendriklaan 4. tel: 155666. Voorschoten za: C. Meijer, J.W. Frisolaan 13. tel: 3032; zo: E. Schotanus, Leidseweg 305, tel: 766462. hout, tel: 02522-30697. za: J. Hulst, tel: 13027, spreekuur: Hofcamp- weg 65; zo: M. H. van Tolingen sr. tel: 78303. spreekuur: Weteringlaan 4. Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. Waarnemingsregeling Homeopatische art- 115900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 5/8 tot vr. 12/8 door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35. Leiden, tel: 071-120136; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loeves- tein 6, Leiderdorp, tel 071-890000; Apotheek De Meidoorn, Voorstraat 59, Voor schoten, tel: 01717-3350. Wassenaar: Apotheek Langstraat Lang straat 156, tel: 11305. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel 071-220513. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel: 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. •Voorschoten R. Koster, Narcisstraat 47. Voorschoten, tel: 01717-3836. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg. Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: A.J.A. Winsen, Oude Singel 210, Leiden, tel: 071-146540. Voor patiënten van tandartsenpraktijk 'Haas- wijk'. heeft tandarts G.J.H. de Minjer spreek uur van 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28. 2343 KV Oegstgeest. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2. Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar P. Wayenberg, Van Beethovenlaan 69d. Voorschoten, tel: 011717-7788. VRIJDAG 5 AUGUSTUS Alphen café Alphense werkgroep Ho moseksualiteit. Hugo de Groot straat 100, vanaf 21.30 uur. HMegom optrèden zangeres Chavelly in Blues Brothers. Henri Dunant- plein, aanvang 21.00 uur. Katwijk badgasten-tennistoernooi, tot 21.00 uur op sportpark Duinlust. klaverjassen en |okeren bij De Mijlpaal, aanvang 20.00 uur. orgelconcert uit de Internatio nale Zomerserie door Albert de Klerk, aanvang 20.15 uur in de Nieuwe Kerk. Nieuwkoop vakantiespelen Open Huis: opening met rondritten met paar dentrams, van 18.00 tot 20.00 uur. Noordwijk opening expositie door loco burgemeester J. Bedijn, aanvang 20.00 uur in de Hervormde Kapel. Rijnsburg bezichting Bloemencorso, van 18.00 tot 23.00 uur in Veiling Flo- Zoeterwoude zomerdrive Leiderdorpse brid geclub in de Eendenkooi, aanmel den tot 19.50 uur, aanvang 20.00 ZATERDAG 6 AUGUSTUS Alphen Zomerfeest café Querelle voor jong en oud met o.a. touwtrek wedstrijden, barbecue en optre dens Patti Austin Band ('s mid dags) en Jacques Ie Jeune et ses Amis (aanvang 19.30 uur). rondleiding Oudshoornsekerk. Kindervakantiewerk speeltuin - - van 9.00 tot 11.00 ian de Azalealaan. rondleidingen door de wilde plantentuin De Heimanshof, Wie- ger Bruinlaan, vanaf 14.00 tot 17.00 uur. Katwijk concert West Coast Jazzband, vanaf 14.00 uur door het centrum. stoomtreinritten door de Zuid duinen, elk heel uur vanaf 9.00 uur bij De Vriesche standen, start tussen 9.00-13.00 uur bij strandpav. 'Zee en Zon'. finalewedstrijden badgasten- toernooi, van 9.00 tot 21.00 uur op sportpark Duinlust. strandloop, reddingsdemon straties. static show, KRB, KN- ZHRM en Marine, van 9.00 tot 17.00 uur. open surfkampioenschappen om 10.00 uur, open kanokam- Hooglandse Kerk. corso-wandeltocht over 10, 15 of 20 km, start tussen 9.00 en 15.00 uur vanaf VW-kantoor, Stationsplein. Nieuwkoop Vakantiespelen Open Huis: om 10.00 uur stierenjacht en om 14.00 uur film. Noordwijk snelschaaktoernooi van 15.00 tot 20.00 uur; simultaan schaak wedstrijd, aanvang 18.00 uur op het Vuurtorenplein. Noordwijkerhout wandeling door de Amsterdam se Waterleidingduinen, start 7.00 uür op het parkeerterrein Joppe- weg, De Zilk, vooraf aanmelden bij de VVV. braderie en kindervrijmarkt, vanaf 11.00 uur, Havenstraat, Dorpsstraat en Viaductweg. Rijnsburg bezichtiging Bloemencorso, van 9.00 tot 12.00 uur in Veiling Flora, vertrek vanaf de veiling om de Pomp, van 11.00 tot 17.00 u ZONDAG 7 AUGUSTUS Hoofddorp rondleidingen door de wilde plantentuin De Heimanshof, Wie- ger Bruinlaan, vanaf 14.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10