HOEIANG AARZELT U Speculaties over gezondheid Dukakis ÉsHii China niet gebrand op snelle oplossing voor Kampuchea Zenuwinstortingen ontkend Mathias Rust mag van Gorbatsjov naar huis Rechtse partijen in Israël willen Westoever inlijven BUI I kIMLAIMU WASHINGTON - De campagneleiding van de Democratische Partij ontkent geruchten dat presidentskandidaat Michael Dukakis tweemaal wegens een zenuwinstorting opgeno men is geweest in een psychiatrische inrichting. De eerste keer zou zijn geweest in 1973, toen zijn broer Stelian bij een verkeersongeluk om het leven kwam. De tweede keer in 1978, toen Dukakis niet werd herkozen als gouverneur van Massachusetts President Reagan probeerde giste- Het gerucht gaat al geruime tijd ren de geruchten over Dukakis' in het roddelcircuit in en buiten psychische toestand politiek uit te Washington, maar niemand heeft buiten door Dukakis een „invali- het tot dusver hard kunnen maken, de" te noemen. Hij wilde niet nader De krant Boston Globe kwam er toelichten wat hij daarmee bedoel- het afgelopen weekend de. Later gaf hij toe 'grappig' te door Jaap van Wesel hebben willen zijn. Dukakis nam het incident grootmoedig op: „We doen allemaal wel eens een ver keerde uitspraak". Buitenland kort Griekenland De Griekse regering heeft ver klaard dat ze na afloop van het con tract op 31 december, de Ameri kaanse luchtmachtbasis Ellinikon bij Athene wil sluiten. Ellinikon is een van de vier militaire bases die de VS in Griekenland hebben. Het bericht kwam als een volslagen verrassing, aldus Westerse diplo maten. Gif De Westduitse politie heeft het publiek gewaarschuwd dat in pak jes Maggisoep gif kan zitten. De po litie heeft de kopers gevraagd ze te rug te sturen. Zowel de politie als het bedrijf verklaarde dat de onbe kende gifmenger geen poging had gedaan om geld af te persen. Of hij in zijn brief een beweegreden voor zijn gedrag had gegeven, zeiden zij niet. Oorlogsmisdadigers In de VS is onderzoek ingesteld naar zo'n 600 personen die ervan worden verdacht tijdens de Twee de Wereldoorlog oorlogsmisdaden te hebben gepleegd. Voorts zijn bij Amerikaanse rechtbanken 30 pro cedures inzake uitwijzing en in trekking van het Amerikaanse staatsburgerschap aangespannen. Hongarije De Hongaarse regering heeft een wet in voorbereiding die het moge lijk maakt de geëxecuteerde lei ders van de opstand van 1956 een waardige herbegrafenis te geven. In Hongarije wordt steeds meer ge discussieerd over de vraag of de of ficiële versie van de gebeurtenis sen van 1956 moeten worden her- Argentinië Een Argentijnse militaire aan klager heeft tien jaar gevangenis straf geëist tegen militairen die op 18 januari dit jaar samen met een groep burgers waren betrokken bij de mislukte staatsgreep. De straf fen zijn lager dan die waartoe de burgers zijn veroordeeld. Mozambique Het Mogambiquaanse verzet Renamo maakte bekend dat bij ge vechtsacties deze week veertien Mogambiquaanse en drie Zimbab waanse soldaten zijn-gedood. Het Renamo zei in en verklaring, dat de drie Zimbabwanen en zeven rege ringssoldaten op 30 juli werden ge dood bij de verovering van een le gerkamp in Vila de Mexunge, in de centrale provincie Sofala. Schipbreuk Een Grieks schip heeft in 'de In dische Oceaan op 400 kilometer te zuidwesten van de Australische stad Perth zes opvarenden gered van een schip dat een maand gele den was gezonken. De zes behoor den tot de 25, meest Filipijnse, be manningsleden van een vracht schip dat op 4 juli in vliegende storm verging. Van het schip heeft men geen spoor teruggevonden. Libanon De sinds 19 maanden in Bayrut gegijzelde Westduitse bedrijfslei der Cordes heeft in brieven aan zijn vrouw en het kabinet in Bonne de wens uitgesproken dat hij spoedig zijn vrijheid zal herkrijgen. Uit be trouwbare bron werd vernomen dat Cordes had laten weten dat het met zijn gezondheid niet zo goed ging. erkende geen bewijzen te hebben. Dinsdag volgde de zeer conserva tieve Washington Times, die even min bewijzen aanvoerde, maar er op wees dat Dukakis weigert zijn medische documentatie uit die tijd vrij te geven, hetgeen volgens het- blad verdacht is. De aanvankelijke bron is weinig geloofwaardig: het is de notoire Lyndon Larouche, die sinds jaar en dag een eenmanscampagne voert voor het presidentschap. Eerder beweerde Larouche dat de mens heid het slachtoffer is van een we reldwijde samenzwering van drugshandelaren onder leiding van koningin Elizabeth van Engeland en voormalig minister van buiten landse zaken Henry Kissinger. Psychische labiliteit is een ge voelige zaak in presidentsverkie zingen in Amerika. In 1972 moest de Democratische kandidaat voor het vice- presidentschap Thomas Eagleton zich terugtrekken toen bleek dat hij eerder in zijn carrière was ingestort en in een psychiatri sche inrichting behandeld was ge weest. Sindsdien hebben presi dentskandidaten altijd hun medi sche verleden openbaar gemaakt. Vorig jaar heeft de New York Ti mes aan alle toenjnalige presi dentskandidaten een vragenlijst gestuurd, waaronder een verzoek om medische gegevens. Dukakis gaf zijn medische documenten niet prijs, maar stuurde in plaats daar van een brief van zijn arts die ver klaarde dat Michael Dukakis zo ge zond is als een vis. „U hebt üw hele leven geen ernstige ziekten gehad en er is niets in uw medische ge schiedenis dat uw functioneren als president in de weg zou kunnen staan", aldus de arts. Ook de Repu blikeinse kandidaat, vice-presi dent Bush, heeft zijn medische ver leden nog niet geheel geopen baard. Het wekt enige bevreemding dat Dukakis geheimzinnig doet over zijn medische verleden. Sommigen in Democratische kring vragen zich af of Dukakis er verstandig aan doet zijn medische documenta tie in de persoonlijke sfeer te hou den. Het uitgangspunt is dat het Amerikaanse volk er recht op heeft om te weten of de president licha melijk en psychisch in staat is om te regeren. Zij vrezen dat Dukakis zichzelf ernstige schade zal berok kenen als hij niet met zijn medi sche geschiedenis over de brug komt. BONN De Westduitse sportvlie ger Mathias Rust, die in mei vorig jaar met een Cessna op het Rode Plein in Moskou landde, is na een verblijf van 14 maanden in een Russische gevangenis weer thuis. Het Presidium van de Opperste Sovjet maakte gistermiddag be kend dat de 20-jarige Rust uit de Sovjetunie was uitgewezen. Een lijntoestel van de Lufthansa landde gisteravond om half tien op de luchthaven van Frankfurt met aan door Anke Pepner boord de jonge piloot. Onmiddel lijk na de landing stapte Rust in een auto en vertrok met onbeken de bestemming. Oorspronkelijk was Rust in sep tember 1987 tot vier jaar dwangar beid veroordeeld. De officier van justitie had acht jaar werkkamp ge ëist wegens illegaal betreden van Sovjet-grondgebied, schending van de internationale luchtvaartre- gels en straatschennerij op het Ro de Plein. De rechtbank hechtte weinig geloof aan Rusts verklaring dat hij met zijn vlucht de interna tionale ontspanning wilde bevor deren en meende dat het de jonge man alleen te doen was zichzelf in het middelpunt van de belangstel ling te plaatsen. Rust is woensdagmiddag zonder tussenkomst van de Westduitse ambassade van de Lefortovo-ge- vangenis in Moskou direct overge bracht naar het vliegveld Sjereme- tjevo. Anders dan met de vrijlating van de Amerikaanse journalist Da- niloff in september 1986 hadden de autoriteiten de internationale pers ditmaal niet gealarmeerd. Dat het plotseling tot een gratie verlening kwam, is zeker ook de verdienste van de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Gen- schér, die vorig weekeinde in Mos kou besprekingen voerde ter voor bereiding van een bezoek van kan selier Kohl aan Moskou in oktober. Genscher had bij zijn Russische collega Shevardnadze gepleit voor de vrijlating van Rust. Daarover zweeg Genscher echter tot giste ren. Ook dat Shevardnadze voor het vertrek van Genscher de vrijla ting van Rust in het vooruitzicht had gesteld, werd pas na de beslis sing van de Sovjets bekend ge maakt door het Duitse ministerie van buitenlandse zaken. Sinds de veroordeling van Rust in september vorig jaar is er op ver schillende niveaus onderhandeld, maar hierover drong nooit iets door naar buiten. Door dit resultaat heeft, Genscher zeker nog aan poli tiek gewicht gewonnen. Het was eigenlijk van begin af aan duidelijk dat Rust niet de hele straf van vier jaar zou moeten uit zitten. Rust is namelijk nooit naar een strafkamp gestuurd, maar ver bleef de gehele tijd in de Lefortovo- gevangenis. Eerst wilde Mathias zelf naar een strafkamp, omdat hij daar wat beweging zou hebben. Uiteindelijk besefte hij echter dat hij het in de gevangenis in Moskou beter had getroffen. In deze tussen flatblokken ingeklemde gevange nis in Moskou heeft Rust Russisch gestudeerd. Zijn ouders en zijn Russische advocaat konden hem meerdere malen bezoeken. De behandeling in Moskou was goed, verklaarde Rust steeds op vragen van ouders, advocaat of le den van de Duitse ambassade. Het openbaar ministerie van Mathias Rust. Schleswich-Holstein heeft echter al aangekondigd dat zijn aanklacht tegen Rust zullen indienen. Het is ook mogelijk dat hij zijn vliegbre vet moet afgeven. De familie Rust, die woont in Wedel, zo'n tien kilo meter van Hamburg, heeft een ex clusief contract met het weekblad Stern afgesloten. Zuidafrikaanse studenten maakten geren uit protest tegen de apartheid. JOHANNESBURG (AP) - Een groep van 143 mannen heeft giste ren meegedeeld dat zij niet meer zullen opkomen voor de militaire dienst, die in Zuidafrika voor alle blanke mannen verplicht is. Op persconferenties in Johannesburg, Kaapstad, Durban en Grahamstown beriepen de man nen zich op religieuze, morele en politieke gronden voor hun weige- ring om in de Zuidafrikaanse krijgsmacht te dienen. Onder de weigeraars bevinden zich artsen, juristen en een enkele kapitein. "Het leger verdedigt niet Zuid afrika, maar het apartheidssys teem," zei Efienne Marais, een 26- jarige psychologiestudent aan de Universiteit van Witwatersrand. Groep van 143 Zuidafrikanen weigert dienst De student vervulde in de jaren 1980-1982 zijn militaire dienst. "Duizenden (zwarte Zuidafrika nen) zijn gevangen gezet, gemar teld of gedood in wat alleen een burgeroorlog kan worden ge noemd." De maximumstraf voor dienstweigering in Zuidafrika is zes jaar gevangenis. Voor niet- ANP) blanken is de militaire dienst vrij willig. Kort na hun aankondiging ont plofte een autobom in Johannes burg. Er deden zich echter geen persoonlijke ongelukken voor. De auto stond vlakbij een bushalte waar veel zwarte forenzen op de bus stappen. Vorig jaar raakten op dezelfde plek 68 mensen gewond. TEL AVIV (GPD) Rechts-natio- nalistische kringen in Israël vinden dat de tijd is aangebroken de door Israël bezette westelijke Jordaan- oever te annexeren. Tijdens het wekelijkse kabinetsoverleg giste ren over koning Husayns besluit de banden met de westelijke Jor daanoever te verbreken, zei de mi nister van handel, en industrie Sharon: „De koning heeft een poli tiek vacuüm geschapen. Dat moe ten wij opvullen". Hij riep de rege ring op onmiddellijk grote delen van de westelijke Jordaanoever te annexeren. Zijn collega Modai (zonder porte feuille) vond dat Israël vanaf nu niet meer de bezetter van de weste lijke Jordaanoever kan worden ge noemd en dat de Jordaanse wet daar moet worden vervangen door de Israëlische. Beide ministers be horen tot de Likudpartij van pre mier Shamir. De rechts-nationalistische Te- hiyapartij deed daar nog een schepje bovenop. Tijdens een bij eenkomst in Jericho vlakbij de Al- lenby-brug over de Jordaan legden leiders van de partij het besluit van de Jordaanse koning uit als een „cadeau aan Israël". Elyakim Ha- etzni, ëén van de aanvoerders van de joodse kolonistenbeweging Goesj Emoeniem (Blok der Gelovi gen), riep: „We kunnen nu zeggen dat het koninkrijk Jordanië dood is. Leve het koninkrijk Israël". Gezien de huidige krachtsver houdingen binnen de regering van Nationale Eenheid en het parle ment zou een mogelijk annexatie- voorstel niet op een meerderheid kunnen rekenen. In kringen van de Arbeiderspartij van vice-premier Peres werd gisteren zeer voorzich tig gereageerd op de annexatie ideeën van de Likud en de Tehiya- partij. „De annexatie van anderhalf miljoen Palestijnen zou een demo grafische ramp betekenen", was de socialistische reactie. De Amerikaanse diplomaat Murphy die gisteravond in Cairo arriveerde voor een nieuwe ronde van besprekingen met leiders in het Midden-Oosten zal in het licht van de recente ontwikkelin gen zijn vredesbemiddelingspo gingen moeten uitstellen. Hij zal zich in de komende dagen voorna melijk bezighouden met de politie ke gevolgen van de besluiten van koning Husayn. ADVERTENTIE Iraq en Iran staan lijnrecht tegenover elkaar TEHERAN/AL-MAN AMAH (DPA/AFP/Rtr) - Iraq en Iran wil len geen van beide inbinden in de besprekingen die zij in New York met VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar voeren over een bestand in de al bijna acht jaar durende Gol foorlog. Aan het front gaat de strijd onverminderd voort. In de diplomatieke sfeer is het wachten op een rapport dat een groep VN-rapporteurs vandaag aanbiedt aan de secretaris-gene raal. De militairen onder leiding van de Noorse luitenant-generaal Vadset zijn in Baghdad en Teheran geweest en hebben er de standpun ten van de twee regeringen geïn ventariseerd. De mogelijkheid be staat dat Perez de Cuellar na bestu dering van het rapport eenzijdig een bestand afkondigt. Maar Iraq heeft al te kennen ge geven dat het een opgelegd be stand niet aanvaardt. Baghdad staat op directe besprekingen met Iran die moeten leiden tot een wa penstilstand. Maar Teheran wil geen enkele voorwaarde vooraf van de vijand accepteren. Als Iraq voorwaarden stelt voor een wapenstilstand, doet Iran dat ook en zal het om de veroordeling van de agressor vragen, verklaarde president Khamenei. PARIJS (AP/Rtr) - Met het oog op de eer van Frankrijk zou een geheim agent naar een atol in de Stille Oceaan moeten terug keren, vanwaar hij tegen de zin van Nieuwzeeland vorig jaar december naar Parijs kwam. Dit heeft premier Rocard vol gens de krant Le Monde voor gelegd aan Alain Mafart. Intussen voert Frankrijk in het geheim onderhandelingen met Nieuwzeeland over de eventuele terugkeer van twee Franse geheimagenten, Alain Mafart en Dominique Prieur, naar het eiland in de Stille Oce aan. Beiden waren in 1985 be trokken bij de aanslag in 1985 op het Greenpeace-schip de Rainbow Warrior in de Nieuw- Franse premier vraagt geheim agent toch straf uit te zitten zeelandse haven van Auckland. De twee geheimagenten lie ten in Auckland het Greenpea ce-schip Rainbow Warrior zin ken, omdat het een protestvaart wilde houden tegen de Franse atoomproeven in de Stille Oce aan. Daarbij kwam de Neder landse fotograaf Pereira om het leven. De twee, die opereerden on der de schuilnaam Turenge, werden vorig jaar in Nieuwzee land veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Na enige druk van Frankrijk, waarbij het land dreigde de export van Nieuw zeeland naar Europa te blokke ren, werden ze vrijgelaten. Een voorwaarde was echter dat ze drie jaar lang niet terug moch ten keren naar Frankrijk. In december vorig jaar arri veerde Alain Mafart op last van de toenmalige premier Chirac, toch in Frankrijk om zich aan een inwendige kwaal te laten opereren. Vijf maanden later mocht ook Dominique Prieur terugkeren, omdat zé zwanger .U'A O S v> fe il =mgg|I.ANDSE STAATSLOTERIJ _JJ12J4S§ Wïe slim is koopt mefeen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje king volgende week woensdag MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ PEKING/HANOI - China en de Sovjetunie zijn overeengekomen op 20 augustus in Peking bijeen te komen in een poging een oplossing te vinden voor het conflict in Kam puchea, dat al tien jaar duurt. Het is voor het eerst dat de twee super machten om de tafel gaan zitten. De Sovjet-delegatie zal worden ge leid door onderminister van bui tenlandse zaken, Rogatsjof. door Bob Mantiri De besprekingen komen een maand na de historische informele ontmoeting tussen de bij het con flict betrokken partijen in de Indo nesische stad Bogor. Hoewel deze door Indonesië georganiseerde conferentie geen concrete resulta ten opleverde, werd zij toch gezien als een doorbraak. Het feit dat de strijdende partijen om de tafel zijn gaan zitten, er een concensus is onder de deelnemers dat de Vietnamese troepen niet thuis horen in Kampuchea en dat tegelijkertijd ook moet worden verhinderd dat de Rode Khmer weer aan de macht komen, wordt beschouwd als een basis voor toe komstige informele contacten. Maar de conferentie in Bogor was gedoemd om zonder tastbare resultaten te eindigen, omdat de supermogendheden China en de Sovjetunie, hoewel zijdelings bij het conflict betrokken, toch de sleutel in handen hebben voor de oplossing van het probleem. China steunt de Rode Khmer van Pol Pot, terwijl de Sovjetunie achter Viet nam staat. De aanstaande bespre kingen zijn voortgevloeid uit de wens van zowel Sovjetpartijleider Gorbatsjov en als China's sterke man Deng Xiaoping om de betrek kingen weer te normaliseren. Na Afghanistan wordt Kam puchea als het belangrijkste gebied gezien waar de twee landen eikaars goede wil kunnen aftasten. De be trekkingen tussen Moskou en Pe king zijn de laatste maanden aan zienlijk verbeterd, getuige de fre quente bezoeken van Russische ministers en handelsdelegaties aan China. Intussen lijkt er tussen de twee grootmachten een overeen stemming op handen over de kwestie van de Russische troepen aan de Chinese grens en in Mongo- Deng Xiaoping. lië, omdat krachtens het INF-ak- koord de Sovjettroepen zich heb ben teruggetrokken uit de posities die China als een bedreiging voor zijn veiligheid ziet. Ongetwijfeld is China's troef kaart bij de komende onderhande lingen de steun die het geeft aan de Rode Khmer, waarmee de Chinese regering invloed kan uitoefenen op de ontwikkelingen in Kampuchea. Men verwacht niet dat Peking is gebrand op een snelle oplossing. Dat wordt mede ingegeven door dat China zich midden in een eco nomisch hervormingsproces be vindt. Zijn economische groei ont wikkelt zich- snel, het is bezig om het leger te moderniseren en zijn positie in de Pacific is sterk. Het kan zich dus veroorloven om te wachten met een volledige norma lisatie van zijn relaties met Mos.- kou. Het lijkt ook niet waarschijnlijk dat China zijn militaire steun aan de Rode Khmer al meteen zal op schorten. Deng Xiaoping is het nog ,niet vergeten dat Vietnam begin 1979 zich tegen China keerde door een grensoorlog te beginnen. Deng zei toen dat China Vietnam een les je zou leren, maar het resultaat bleek andersom. De Vietnamese bezetting van Kampuchea heeft twee gevolgen voor Hanoi. Enerzijds krijgt dat land, door internationale druk, niet de kans om zijn ideaal vari een In- dochinese federatie, te realiseren. China vreest een Indochina dat wordt gedomineerd door Vietnam. Aan de andere kant betekent het voor Vietnam, dat het zich niet eco nomisch kan ontwikkelen, omdat de Westerse landen, met name de VS. Hanoi geen financiële hulp wil len geven zolang Vietnamese troe pen het buurland bezet houden. China's beleid ten aanzien van Vietnam is dat land dood te laten bloeden. Maar ook al zou de Chine se Volksrepubliek in het kader van een vredesregeling voor Kam puchea besluiten om haar militaire steun aan de Rode Khmer op te schorten, dan nog is daarmee het conflict niet uit de wereld. De Rode Khmer, die nog altijd wordt geleid door Pol Pot, heeft enorme wapen- voorraden aangelegd binnen Kam puchea, daarmee inspelend op de mogelijkheid dat Peking de wa penleveranties zal stoppen. Wan neer de Vietnamese troepen zich zouden hebben teruggetrokken, zou het een strijd tussen de Rode Khmer en leger van Phnom Penh worden. Het laatste is zo gebrekkig en zwak, dat het geen partij zal zijn voor de Rode Khmer. Prins Sihanouk waarschuwde onlangs, dat wanneer de Rode Kh mer weer aan de macht komen er opnieuw een massale slachting komt in Kampuchea. Hij waar schuwde ook voor een deling van Kampuchea in een door de Rode Khmer bezet gebied en een regio dat door de Vietnamezen wordt ge controleerd. In Peking zullen wat de kwestie Kampuchea betreft geen spykers met koppen worden geslagen. De ontmoeting met de Sovjetunie wordt door de Asean-landen gezien als een vervolg op de Bogor confe rentie. In deze Indonesische stad zijn de regionale partijen in het conflict bij elkaar geweest. In Pe king komen de twee grootmachten die de strijdende partijen steunen bijeen. In de volgende fase zullen deze twee landen zich bij het regio nale dialoog aansluiten, waarmee, volgens Asean-diplomaten, de eer ste concrete aanzet wordt gedaan naar een oplossing van het Kam- pucheaanse conflict.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5