Arnhem steeds meer centrum drugshandel duinrell Weersvoorspellingen blijven giswerk 'Namen van slachtoffers moeten buiten de krant worden gehouden' Palestijn na bijna maand cel weer thuis DONDERDAG f BINNENLAND 'Ideale' plaats vlak bij de grens ARNHEM (ANP) - De georganiseerde handel in harddrugs verplaatst zich naar het oosten van het land. Met name ir Arnhem is er de afgelopen jaren sprake van een verontrus tende toename van georganiseerde handel in drugs. Dit zegt de hoofd-officier van justitie in het arrondissement Arnhem, mr. H. Peijnenburg, in het jaarverslag van het ar rondissement over 1987. "Arnhem en omgeving nemen een ideale plaats in op de drugsroute vanuit West-Duits- land naar het westen van het land", aldus de hoofd-officier. DEN HAAG (ANP) - Initialen, leeftijd en woonplaats. Meer mag er niet in de krant komen over de slachtoffers van ongelukken en ge weldsmisdrijven, vindt het Lande lijke Bureau Slachtofferhulp in Utrecht. Het bureau krijgt regel matig klachten van nabestaanden die zich in hun privacy gestoord voelden doordat kranten de volle dige naam en soms ook het adres van de overledene publiceren. Ook komt het voor dat het ongeluk of de misdaad al in de krant staat voor dat de familie is ingelicht. Bovendien blijft het noemen van de naam vaak niet bij één keer, zo klaagt Gerritsma. Bij misdaden wordt de naam van het slachtoffer ijiet alleen direct na de gebeurtenis genoemd, maar vaak ook nog bij de aanhouding, de rechtszaak en de uitspraak. Komt de zaak voor het hof, dan haalt hij nog twee keer de krant. Acht de politie het vanwege de opsporing van de dader van belang dat de identiteit van het slachtoffer bekend wordt, dan moet daar altijd eerst over worden overlegd met de familie, vindt het bureau. Het bu reau wil over deze kwestie een dis cussie in de pers op gang brengen. Het heeft daarom onlangs een klacht bij de Raad voor de Journa listiek ingediend tegen de Volks krant, het Algemeen Dagblad, het Nieuwsblad van het Noorden, Ve ronica en de EO. De aandacht die deze vijf media gaven aan de moord op een 22-jarige vrouw uit Groningen heeft het voor de fami lie allemaal nog erger gemaakt. Het bureau wil nu een duidelijke uit spraak, waarmee journalisten reke ning gaan houden. De Raad voor de Journalistiek heeft al eerder uitspraken op dit terrein gedaan, maar die zijn niet echt duidelijk, klaagt het bureau. Dat kan volgens een woordvoer ster van de raad ook niet anders: het orgaan buigt zich immers al leen over concrete gevallen en kan dus nooit een richtlijn geven. Dat zal ook bij de behandeling van de klacht over de berichtgeving over de Groningse moord niet anders zijn. De klacht zal vermoedelijk eind september worden behan deld. Bij de Amsterdamse politie heb ben de voorlichters wel begrip voor de problemen van de nabe staanden, zo zei een woordvoerder. Dè beleidslijn in Amsterdam is dat de familie zoveel mogelijk eerst wordt gewaarschuwd. Of er namen van slachtoffers worden gegeven wordt van geval tot geval bekeken. Komt er bij voorbeeld een junk bij een steekpartij om, dan verzwijgen de voorlichters zijn haam, omdat de hele affaire anders niet alleen verdrietig, maar ook gênant voor de familie wordt. In Rotterdam ziet de politie geen reden om geen na men meer te geven. Er zijn volgens een woordvoerder nooit klachten van nabestaanden. De woordvoerder van de Haagse politie werd kort geleden gecon fronteerd met de familie van een 16-jarig verkeersslachtoffer, die zich afvroeg waar de politie het recht vandaan haalde om .de naam van deze jongen naar buiten te brengen. Hij was een dag na het on geluk in het ziekenhuis overleden, waarna de politie zijn volledige naam aan de pers doorgaf. Nog voordat er een rouwadvertentie was verschenen, kregen de ouders al bezoek van Jehova's Getuigen, die hen in deze moeilijke uren wil den bijstaan. Een woordvoerder van de politie in Arnhem bevestigde gisteren dat Arnhem de laatste jaren landelijk een steeds belangrijkere plaats in neemt in de internationale drugs handel. "Arnhem ligt dicht bij de grootste grensovergang van Euro pa. De eerste stad van betekenis na de grens is Arnhem. Wie met drugs de grens passeert zal in die stad zijn spul proberen te verhandelen", al dus de woordvoerder. Wat betreft de omvang van de drugshandel is Arnhem de tweede stad in Neder land na Amsterdam. Maar de werk druk voor de politie die de crimina liteit rond drugs met zich mee brengt is in Arnhem het hoogste van het land, aldus de woordvoer der. Van de 380 politiemensen in Arn hem houden zich acht recher cheurs uitsluitend bezig met drugsbestrijding. De afgelopen ja ren hebben zij in verschillende wij ken in Arnhem zogenoemde dealpanden gesloten. Vanuit die woningen in het centrum van de stad werden harddrugs verhan deld. Behalve leveranties aan dea lers en gebruikers in de regio, wordt volgens de politie vanuit Arnhem ook veel verkocht aan Westduitse afnemers. Daarnaast werden Turkse en Colombiaanse drugslijnen opgerold. Die drugs waren bestemd voor de grote ste den in het westen van het land. Volgens de politiewoordvoerder is het onzeker of de handel zich in Apothekers boos op verzekeraars UTRECHT (ANP) - De apothekers organisatie KNMP wil dat het KLOZ, waarin de particuliere ziek tekostenverzekeraars zijn vere nigd, uitlatingen rectificeert over het handelen van apothekers. De KNMP is verontwaardigd over het vermoeden van de KLOZ dat apo thekers duurdere geneesmiddelen in rekening brengen dan ze ver strekken. Volgens de apothekers organisatie bestaat voor dit ver moeden geen enkel bewijs. De apothekers zijn er ook veront waardigd over dat het KLOZ tot nu toe met de KNMP zelf nooit over deze kwestie heeft gesproken. Vol gens directeur Scheerens van het KLOZ heeft zijn organisatie alleen een aantal feitelijke zaken gecon stateerd, waarvoor nauwelijks een andere verklaring te vinden is dan dat een aantal apothekers duurde re middelen declarereert dan er aan de patiënt worden afgeleverd. Horeca Snackbars, koffiehuizen en shoarma-tenten in het Amsterdam se Wallengebied moeten 's nachts vroeger hun deuren sluiten, zodat oploopjes van drugsverslaafden op deze plekken in de kleine uren een halt kan worden toegeroepen. Dat is de wens van de Amsterdamse politie, die zegt geen extra perso neel te hebben om tot diep in de nacht te patrouilleren. Deze week wordt overlegd met de onderne mers voor een vrijwillige vroegere sluitingstijd. Stadsvernieuwing de toekomst nog zal uitbreiden. "De georganiseerde handel be perkt zich niet tot de stad Arnhem, terwijl wjj ons alleen bezig houden met de stedelijke bestrijding. We hopen dat met de komst van spe ciale criminaliteitsteams de handel landelijk beter kan worden aange pakt", aldus de woordvoerder. Zaans accent struikelblok bij sollicitatie AMSTELVEEN (GPD) - Afge wezen worden voor een functie vanwege het spreken met een streekaccent. Dat overkwam kinder- en jeugdpsycholoog drs. Kees Kamper (32), toen hij, keurig in het pak, solliciteerde naar een functie bij adviesbu reau Psyconf1 in Amstelveen. Psycom houdt zich bezig met sollicitatie-trainingen en (be- drijfs)adviezen. Kamper dacht een redelijke kans te maken, ook al omdat hij de enige kandi daat was. Hij werd echter afge wezen. Hij was stomverbaasd toen hij de reden voor zijn afwijzing onder ogen kreeg: "Beste Kees, we hebben besloten je niet voor een volgend gesprek uit te no digen. Zoals ik al aanstipte is je Zaanse accent voor ons een groot bezwaar, ómdat je regel matig trainingen zou moeten geven". Drs. J. van Minden, directeur van Psycom: "Ik had ook een doorsnee briefje als helaas is de keus niet op u gevallen, kunnen schrijven. Maar daar heb ik een hekel aan. Kamper zou in zijn functie te maken hebben gekre gen met verschillende cliënten en grote bedrijven. Als mensen thuis een dialect spreken heb ik daar geen probleem mee. Maar in de omgang met cliënten op ons bedrijf kan het niet". AU Zbeidat kon op Schiphol zijn SCHIPHOL (ANP) - Binnen het Israëlische leger en de politie heerst een fascistische stemming tegen Palestijnen. Palestijnen in de bezette gebieden zonder Israëli sche papieren zijn in feite vogel vrij. Deze beschuldigingen uitte de 34-jarige in Utrecht wonende Pa lestijn Ali Zbeidat gisteren op Schiphol na zijn aankomst uit Is raël. Zbeidat heeft daar van 2 tot en met 28 juli vastgezeten, omdat hij werd verdacht van activiteiten die een gevaar zouden vormen voor de staat Israël. Wegens gebrek aan be wijs is hij vrijgelaten. De zaak te gen hem is echter nog niet geslo ten. Zbeidat, die de Israëlische natio naliteit heeft en is getrouwd met de Nederlandse Trees Kosterman, is bestuurslid van het Nederlands Pa lestina Comité. Het echtpaar werd op 2 juli in de omgeving van Naza- ret aangehouden terwijl het met een bevriend Palestijns echtpaar per auto onder weg was. De aanhouding ging volgens Zbeidat gepaard met geweld van de zijde van de politie. Zbeidat werd geslagen en geschopt. De mishandelingen gingen door, eerst in de politiecel en later in de Sjala- mi-gevangenis nabij Haifa. Daar moest hij onder meer urenlang met een zak over zijn hoofd blijven staan en er werd hem nachtenlang het slapen onmogelijk gemaakt. De slagen tegen zijn 'hoofd hebben Zbeidat volgens zijn zeggen waar schijnlijk een gescheurd trommel vlies bezorgd. "Mijn geval is er een van ontelbaar vele en niet het erg ste". Hij vertelde over volle gevange nissen, militaire kampen waar Pa lestijnen zonder officiële klachten worden vastgehouden en waar op grote schaal mishandeld zou wor den. "We zouden je moeten doden, we zouden je moeten verbranden" en "je hebt het recht niet hier te le ven" waren volgens Zbeidat de op merkingen van de Israëlische poli tiefunctionarissen en van de verte genwoordiger van de binnenland se veiligheidsdienst die hij heeft moeten incasseren. Van een officiële aanklacht tegen Zbeidat was volgens hem aanvan kelijk geen sprake. Pas in de Sjala- mi-gevangenis hoord hij dat er pamfletten in zijn auto zouden zijn gevonden van de ondergrondse be weging Intifada. Verder werd hij ervan verdacht bosbranden te heb ben willen stichten omdat er een kan motorolie en een aansteker in de auto waren aangetroffen. Nadat zijn hechtenis twee maal was verlengd werd hij uiteindelijk, omdat er geen bewijs tegen hem kon worden gevonden, weer vrijge laten, zo vertelde hij. Zijn gevan genhouding werd nog eens met vier dagen verlengd op beschuldi ging dat hij een politieman bij zijn aanhouding zou hebben geslagen en beledigd. "Dat kostte me uitein delijk nog een boete van bijna vier honderd gulden", aldus Zbeidat. ADVERTENTIE ^TUNTSVAN DE BOVENSTE PLANK Op Duinrell presenteert Choq de "American Eagles" High Diving Show uit Hongkong, met bloedstollende capriolen. Ineen wervelende show duiken internationaal vermaarde artiesten van een 30 meter hoge stellage in n klein bad. Met salto's, als clowns, ja zelfs brandend! 0<(wwtUd0^ltan op Info:01751-14765 'Als je 't weer wilt weten, moet je de gordijnen openschuiven' De PvdA wil dat staatssecretaris transistorradio op het strand: Heerma (volkshuisvesting) zich Vandaag veel bewolking, af en toe kans op een regenbui". De dé Scheveningse paviljoenhouder be- verantwoordt voor het rapport van de Algemene Rekenkamer over de - - - verbetering van woningwetwonin- grijpt er niets van. Het gen. Volgens de PvdA toont de Al- «rst s|nds_ weken fanlastoch gemene Rekenkamer I[v?r. Geen wolkje veel mankeert aan de stadsvemieu- mel en. V°1°P zon. "Dat wing. De partij wijt dit vooral aan de lage budgetten. Mariniers Het Korps mariniers krijgt in tij den van spanning een "NAVO-taak op het eilandenrijk van Denemar ken, in de NAVO-taal 'Baltic Ap proach' genoemd. Dit is het gevolg van een noodzakelijke herschik king van taken, nadat Canada had besloten zijn troepen uit Noord- Het is niet voor 't eerst dat de Noorwegen terug te trekken. Het weersvoorspelling volslagen af- Deense eilandenrijk is geen onbe- wijkt van de werkelijkheid. Terwijl kend terrein voor de Nederlandse de temperatuur tot ver boven de mariniers. Er vinden regelmatig twintig graden oploopt, de zon al de he- de pest negatieve voorspelling", zegt hij. "De mensen denken dat 't vandaag niets meer wordt, komen niet naar het strand, ook al is het prima weer". door Jos Heymans oefeningen plaats. Ziekenhuizen Directies en besturen kenhuizen van Kampen, Emmel- Offenbach is het weerstation in de Bondsrepubliek, zeg maar 't Duitse KNMI, waarvan veel meteo rologen gebruik maken. Ook ons eigen KNMI hanteert bij het op stellen van de weersverwachting de computergegevens van Offen bach. "Maar we maken veel vaker gebruik van Reading", vertelt de heer J. P. de Jong, hoofd van het weerbedrijf van het KNMI in De Bilt, de afdeling die het weerbe richt opstelt. In de Engelse plaats Reading, in de buurt van Londen, zit het Euro pees Centrum voor de middellan- ge-termijnverwachtingen. De orga nisatie is opgericht door de lidsta ten van de Europese Gemeen schap. De hele dag door komt daar informatie over luchtdruk, wind snelheid, bewolking en tempera tuur uit de hele wereld binnen. Aan de hand van die gegevens stellen de computers van Reading de weersverwachting op, op grond menig lichaam op het Schevening se strand heeft gekleurd, houdt weerman Hans de Jong uit-Gorre- jdijk vol dat het nog steeds niet 'zui-1 is. "Vanochtend hebben we I oord en Lelystad willen volgend hier in het noorden zware buien Het komt nogal i jaar samengaan. Het is de bedoe- met windstoten gehad. En Offen- weersverwachting ling dat deze bestuursfusie leidt tot bach blijft nog steeds waarschu- volkomen afwijkt vergaande samenwerking tussen wen voor regen. Ik denk dat ze ge- fenbach. "Dat is niet ongebruike- de drie ziekenhuizen. Gestreefd lijk hebben. Het weer is nog niet lijk", zegt KNMI-hoofd De Jong. gegevens te interpreteren dan Of fenbach. De een hecht rrieer waar de aan een bepaald gegeven dan de ander. Daardoor kunnen verschil len ontstaan. We zijn zelf nogal ge charmeerd van Reading. De orga nisatie heeft bewezen een goed mo del te hanteren". Gorredijker Hans de Jong han teert zowel Reading als Offenbach. Hij vindt het moeilijk een vergelij king te maken tussen de twee weerstations. "Reading heeft een grotere computer; de gegevens zijn wat fijnmaziger. In de zomer werk ik meestal met Reading. Dan speelt de oceaan een belangrijke rol in het weerbeeld en Reading is dan wat accurater. Maar in de winter, als het weer wordt bepaald door hoge- en lage-drukgebieden boven land, kies ik voor Offenbach". Maar wie is nu de beste? "Moei lijk te zeggen. Over het algemeen zijn de beide stations het met el- de nationale meteorologi- kaar eens. Ik heb eens een jaar lang sche instituten hun eigen voorspel ling maken, ar dat de Reading Of- r gezamenlijke medische i faciliteiten en verster- weekeinde Ik moet nog zien of het "De computergegevens zijn king en uitbreiding hiervan. KNMI voorspelt". bijgehouden wie er achteraf gelijk had gekregen bij verschillende voorspellingen. De verhouding was 3:2 in het voordeel van Reading. Ook Reading zit er dus wel eens gigantisch naast. Maar het weer is soms ook zo chaotisch. Een KNMI-man heeft me eens gezegd: als je het juiste weer wilt weten, moet je de gordijnen een stukje openschuiven". Journalisten weigeren opnieuw bron te noemen: gijzeling dreigt DEN HAAG (GPD/ANP) - De Haagse rechter-commissaris me vrouw I.E. de Vries bëslist komen de dinsdag of zij zal overgaan tot gijzeling van twee redacteuren van de Delftsche Courant. Het tweetal weigerde gisteren opnieuw de naam te onthullen van de persoon die hen een geheim raadsstuk in handen heeft gespeeld. Volgens plaatsvervangend redactiechef Rob van Es is de kans groot dat hij samen met verslaggeefster Joke Rienmeijer dinsdag in gijzeling zal worden genomen. Ruim een week geleden onthul de de Delftsche Courant dat de ge meente Nootdorp akkoord gaat met de bouw van een nieuwe woonwijk op de grens van de ge meente. Naar de buitenwereld hield de gemeente echter vol dat ze tegen de wijk waren om dat deze een te zware aanslag op het agrari sche karakter van Nootdorp zou betekenen. De gemeente Nootdorp wil er nu via justitie achter komen wie het rapport heeft laten uitlekken. De journalisten beriepen zich gisteren bij de rechter-commissaris echter op hun verschoningsrecht en wei gerden hun bron te onthullen. Zij hebben tot aanstaande dinsdag de tijd gekregen om van gedachte te veranderen: blijven ze bij hun wei gering dan is de kans groot dat Van es en Rienmeijer voor onbepaalde tijd in gijzeling genomen worden. Het justitiële onderzoek gebeurt op verzoek van de Nootdorpse wet houder en loco-burgemeester Van Jeugdbende actief AMSTERDAM (GPD) - Bewoners van de Amsterdamse Bijlmer zijn de laatste maand steeds vaker het slachtoffer geworden van een jeugdbende. De afgelopen maand kreeg de politie zo'n vijftig aangif ten van berovingen op straat. Slachtoffers zijn voornamelijk ou dere mensen die vaak met geweld worden beroofd van hun tas of por temonnee. In enkele gevallen be landden de slachtoffers voor lange re tijd in het ziekenhuis. Anderen kwamen er met lichte verwondin gen vanaf. De buit bedroeg veelal niet meer dan een paar tientjes tot zo'n honderd gulden. der Sande. Die wil weten wie van de 21 raadsleden en ambtenaren die het stuk kennen, de plicht tot geheimhouding heeft geschonden. De journalisten zeggen vast te houden aan de door hen toegezeg de bescherming van hun bron. Zij wijzen op het algemeen belang dat met de publikatie was gediend. De Nederlandse wet kent journa listen geen verschoningsrecht toe. Maar er bestaat jurisprudentie van zaken waarin de rechter begrip toonde, wanneer journalisten hun bronnen niet wensten te noemen. Volgens de Nederlandse Vereni ging van Journalisten is de opstel ling van de beide redacteuren van de Delftsche Courant alleszins te billijken. Brandverzekering woonwagenbewoners WAGENINGEN (GPD) - De ge- meente Wageningen wil woonwa gengezinnen die moeten leven van een bijstandsuitkering een bijdra-, ge geven in de kosten van een brandverzekering. Het college van burgemeester en wethouders zal dit deze week de gemeenteraad voorstellen.' Wageningen is een van de eerste gemeenten in het land die de woonwagenbewoners op deze manier te hulp schiet. Het college van B en W vindt het onredelijk dat eigenaar-bewoners van wagens ge middeld twintig keer zoveel pre mie moeten betalen als mensen in een rijtjeshuis. Volgens de verzekeringsmaat schappijen is de verhoging echter te wijten aan het feit dat zij de laatste jaren veel brandgevallen in woonwagens hebben gehad. REEFER RIO - De eerste veertig monsters die zijn genomen van de lading rundvlees uit het koelschip Reefer Rio, vertoonden geen ver hoogde radio-actieve straling. De Keuringsdienst van Waren in Goes mat minder dan veertig becquerel per kilogram bij 32 monsters en tussen 90 en 190 becquerel per kilo gram bij de acht andere. Voedsel wordt ongeschikt verklaard voor consumptie door mensen bij 600 becquerel per kilogram. De uitslag van het totale onderzoek wordt maandag 15 augustus verwacht. Jenny Goeree weigert opnieuw excuses aan aids-patiënt Van Zijl HILVERSUM (GPD) - Jenny Goeree weigert excuses aan te bieden aan de Amsterdamse aids-patiënt Fred van Zijl, die zij in haar gospelblaadje Evan herhaaldelijk een 'moordenaar' heeft genoemd. Gisteravond wei gerde zij in het Veronica-tv-programma Nieuwslijn in te gaan op het ver zoek van Van Zijl. De aidspatiënt verzekerde haar dat hij dan mefeen een einde zou maken aan de gijzeling van haar man Lucas. Jenny Goeree verscheen voor de camera, omdat zij ervan wordt ver dacht de familie van een deze week begraven aidspatiënt een zeer grie vende brief te hebben geschreven. Zij ontkent dat te hebben gedaan en kondigde op haar beurt aan juridische actie te willen ondernemen tegen Van Zijl, die het bestaan van de brief in de publiciteit heeft gebracht. Het blijft voorspellen, zeker we ten is er niet bij. Het Britse Reading stelt verwachtingen op voor een periode van tien dagen. "Maar dat wordt ons te onzeker", zegt KNMI- hoofd De Jong. "Wij gaan niet ver der dan vijf dagen vooruit. Er zitten nu eenmaal bepaalde stromingen in de atmosfeer, die lastig te voor spellen zijn. Vooral bij zuidelijke stromingen is het heel moeilijk om aan te geven wat het weer gaat doen". Het voorspellen van de tempera tuur gaat het KNMI heel behoorlijk af. "We halen een score van 80 pro cent, waarbij we een afwijking van anderhalve graad toestaan. Met het voorspellen van de wind zijn we iets minder en de bewolking is on ze zwakste parameter. Dat is veel moeilijker om te voorspellen. Niet alleen voor ons, voor'iedereen". Maar als het weer slecht is, maakt 't niet zoveel uit of de voor spellingen van het KNMI juist zijn. De mensen bellen dan toch wel om hun nood te klagen. De meteorolo gen van het KNMI werden vroeger steevast lastig gevallen met klach ten over het weer. "We kwamen niet eens meer aan ons werk toe. We waren voortdurend aan het uit leggen dat het niet onze schuld was dat het regende of stormde". Kla gers worden nu door andere men sen van De Bilt te woord gestaan. "Een stuk rustiger", stelt De Jong vast. PIETERBUREN/DEN HAAG (ANP) - Dierenarts Lies Vedder (links}ent in het opvangcentrum in Pieterburen een zeehondje in, terwijl een assis tente het dier vast houdt. De zeehondjes, afkomstig uit het Duitse Wadden gebied, krijgen een vaccin-ingespoten waarvan men hoopt dat het hun slechte conditie zal verbeteren. Minister Braks (landbouw en visserij) heeft het opvangcentrum 10.000 gulden extra ter beschikking gesteld voor de opvang van de dieren Sinds het uitbreken van de massale sterfte onder zeehonden in het gehele Waddengebied zijn er in het Nederlandse deel 87 dode dieren gemeld. Dit is een kleine tien procent van het totaal aantal zeehonden in het Wadden gebied. In andere delen van de Waddenzee is dit inmiddels opgelopen tot de helft. De massale sterfte onder de zeehonden is het gevolg van twee virussen (herpes en picorna) die de dieren ernstig verzwakken, waardoor zij vat baar worden voor ziekten. De meeste zeehonden sterven aan een vorm van longontsteking. De sterfte onder aalscholvers heeft volgens een woordvoerster van het ministerie van landbouw en visserij niets met het zeehondenvirus te ma ken. In maag en darmen van de dode vogels zijn wormen gevonden, die de maag en darmwand en -sappen aantasten. Volgens de woordvoerster gaat het om een parasiet die elk jaar opduikt. Jonge dieren hebben er het meest last van. (toto anpj

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3