in ziekenhuizen moet groter' Specialist Fred Zaaijer: r Tegenstellingen binnen PRI in Mexico nemen zienderogen toe Indische vredesmacht in Sri Lanka werkt averechts op Tamils Aartsbisschop Canterbury geen 5alternatieve paus PAGINA 2 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1988 "Veiligheid gaat boven gezondheid", vindt Fred Zaaijer, veiligheidsfunctionaris van het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft. „Als de patiënten niet verzekerd zijn van hun vei ligheid, kan het tijdelijk verblijf in een ziekenhuis om weer gezond te worden, betrekkelijk zijn". Zaaijer begon in 1979 als veiligheidsfunctionaris in het Westeinde ziekenhuis in Den Haag. Hij was de eerste in Nederland. Hoewel de meeste grote ziekenhuizen wel een veiligheidsdienst heb ben, zijn er weinig instellingen met een gespecialiseerde functionaris. Volgens Zaaijer hebben veel ziekenhuizen te weinig aandacht voor een goed veiligheidsbeleid. Veiligheidsfunctionaris Fred Zaaijer: "Ik heb al vaak in de loop Als veiligheidsfunctionaris van een ziekenhuis heeft hij de taak om de criminaliteit, zoals diefstal en agressief gedrag van patiënten, te bestrijden. Hij adviseert het perso neel hoe ze moeten reageren op cri minaliteit. Verder is hij verant woordelijk voor de brandbeveili ging en de controle op mensen die het gebouw in en uit gaan. door Carine Neefjes Zaaijer: „Je moet er rekening mee houden dat een ziekenhuis een openbare instelling is waar ie dereen in principe vrij in en uit kan lopen". Een van de eerste dingen die hij bij zijn aanstelling in Den Haag deed, was dan ook het opzet ten van een pasjessysteem voor het personeel. De controle op bezoekers blijft lastig: „Het is natuurlijk niets nieuws dat een zogenaamde 'be zoeker' een portemonnaie uit een nachtkastje van een patiënt pro beert te stelen. Overal wordt gesto len. dus in een ziekenhuis ook. Het is wel heel belangrijk dat het perso neel in zulke situaties goed rea geert Je hebt een huis vol zieke mensen, dus panieksituaties moet je zoveel mogelijk voorkomen. Ze moeten niet gaan schreeuwen 'houdt de dief*. Beter is om nadruk kelijk te vragen wat iemand te zoe ken heeft in het nachtkastje van de zieke". Patiënten onderling stelen nau welijks van elkaar. Het zijn meestal de 'bezoekers', die niet komen om een patiënt te bezoeken, maar om van een zieke of personeel te ste len. „Ik heb voortdurend contact met de mensen op de werkvloer. Steeds zeg ik weer tegen het perso neel dat ze hun tas in het bureau moeten opbergen, dat ze hun ka mer moeten sluiten als ze een lange tijd weggaan en dat ze de nacht kastjes van de patiënten dicht moe ten doen. Overal in het ziekenhuis hangen waarschuwingsstickers Zo'n vliegende keep functie boekt resultaten, want mensen worden waakzamer". Dat blijkt ook uit de cijfers. In 1986 noteerde Zaaijer 125 diefstal len in het Reinier de Graaf Gast huis. Het afgelopen jaar waren het er slechts 66; het aantal diefstallen is ruim met 47% gedaald. Knuppel Het personeel van een zieken huis heeft ook met agressieve pa- tienten te maken. Niet zo lang gele den werd een arts in het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis bijna ge dood toen een hartpatiënte hem in zijn hart stak. Zaaijer: „Ik werkte hier nog geen drie dagen en toen moest ik al een patiënt van een mes ontdoen. De hoofdverpleegster is wel eens met een houten knuppel bedreigd". In het Westeinde zie kenhuis in Den Haag gaf Zaaijer agressie-reductie-cursussen. Hij denkt erover ook in Delft zo'n cur sus op te zetten. „In zo'n cursus leer ik het verple gend personeel hoe ze zich verbaal moeten verdedigen. Patiënten kunnen zich heel agressief tegen een behandeling verzetten, maar terugslaan heeft in zo'n geval geen zin. Als verpleegster moetje de pa tiënt er op wijzen dat jij er bent om hem te genezen en dat het in zijn ei gen belang is om mee te werken. Dan is de behandeling zo voorbij". Bij ernstige gevallen van agres sie of diefstal wordt de veiligheids functionaris opgeroepen en die probeert met veel praten de situa tie te redden. „Ik heb al vaak in de loop van een pistool gekeken. Op het moment zelf probeer je rustig te blijven. Als het voorbij is, dan knap je even af'. Verder bestaan er afspraken met de politie over hun optreden in en rond het zieken huis. Als het medisch niet verant woord is de agressieve patiënt uit het ziekenhuis te laten vertrekken, gebeurt dat ook niet. „Zowel pa- tienten als de zogenaamde bezoe kers schrikken zich wild als de po litie hier op de stoep staat. Die ver wachten ze hier niet" Vraagbaak Veiligheid in ziekenhuizen wordt volgens Zaaijer onderschat. Hij vindt dat de Nationale Zieken huisraad (NZR) aan dit onderwerp meer aandacht zou moeten beste den. De raad zou als centrale vraag baak moeten optreden als het gaat om veiligheidsvraagstukken. Daarnaast zou de NZR de veilig heid van ziekenhuizen moeten in specteren. Zaaijer: „In sommige ziekenhuizen hangen veel te wei nig uit-bordjes. Als er brand uit breekt, hoe kom je dan snel de tent uit? De NZR zou regelmatig moe ten controleren of de nooddeuren nog goed ontgrendelen, of de brandweerapparatuur nog werkt enzovoorts. Officieel bestaan er veiligheidsvoorschriften voor zie kenhuizen, maar het naleven van die regels schiet er nog al eens bij Voor de NZR is het idee van zo'n centraal informatie-punt nog zeer ongewoon. Woordvoerder Klaas- Dirk Bruintjes: „Wij zijn een werk geversorganisatie. Wij besteden voornamelijk aandacht aan de kwaliteit van de gezondheidszorg en we regelen hier de financiële kant van de zaak. Veiligheidsmaat regelen op landelijk niveau zijn voor ons een volkomen nieuw ter rein". Als meerdere ziekenhuizen behoefte zouden hebben aan een centrale vraagbaak, wil de organi satie daar wel over nadenken. Vol gens Bruintjes is de NZR wel de aangewezen instantie om zoiets te organiseren, omdat de raad cen traal staat in de gehele gezond heidszorg. MEXICO-STAD (IPS) - De Mexi caanse Institutionele Revolutio naire Partij (PRI) broedt op radica le veranderingen in eigen gelede ren. De ontevredenheid en tegen stellingen binnen de regeringspar tij zijn na de woelige verkiezingen van bijna een maand geleden toe genomen. De drang en noodzaak tot veran deringen bleek duidelijk tijdens het vorige week gehouden vak bondscongres. Daar waren 34 rege ringsgezinde vakbonden, de groot ste in het land van de partij. De re gering en de partijtop kregen er on gezouten van langs. Het debacle van de verkiezingen wijten de vakbonden aan de econo mische crisis en het wanstaltig be leid van de eigen regering. Zij eisen het aftreden van de minister van handel. Hernandez. Die is 'onbe kwaam, niet efficient en bondge noot van de werkgevers', stellen ze. De stem en de steun van deze vakbonden is belangrijk. Zij tellen meer dan elf miljoen leden. Boven dien moet de regering deze maand onderhandelen met vakbondsbe stuurders over het Economisch So- lidariteits Pact, dat de Mexicaanse economie moet stabiliseren. De vakbonden hebben het gevoel dat zij voor het karretje van de PRI- bougeoisie worden gespannen. Democratischer Zij moeten bij hun leden het ver lies aan koopkracht goedpraten en begrip vragen voor de straffe eco nomische maatregelen. In ruil daarvoor krijgen ze nauwelijks zeg- genschap in het beleid. Tot over maat van ramp hebben verschillen de PRI-kandidaten die juist door de vakbonden en boerenorganisa- ties naar voren waren geschoven, verloren met de verkiezingen. De veranderingen waarom wordt gevraagd zijn grofweg twee ërlei: de structuur van de partij moet democratischer worden en aan de top moeten nieuwe, hervor mingsgezinde gezichten komen. "De PRI moet nu eindelijk eens be grijpen dat de beslissingen uit de basis moet voortkomen en niet van een paar mensen aan de top zoals nu het geval is", zei een vakbonds bestuurder na afloop van het con gres vorige week. "Dit is het mo ment voor veranderingen", vond een ander Er wordt zelfs gekoketteerd met het idee van een nieuwe regering waarin ministers zitting hebben die het goed met de oppositie kun nen vinden. In de parlementsban- ken moet misschien ook worden gedacht over een gelegenheidscoa litie met links om sommige r wetten erdoor te slepen. Roberto Castellanos, de leider van de Revo lutionaire Federatie van Arbeiders en Boeren (CROC), een van de re geringsgezinde vakbonden, opper de dit onlangs. "Mits de situatie dat toelaat", voegde hij er voorzichtig aan toe. Op het ogenblik lijkt de verhouding tussen de PRI en de oppositie nog het meest op een ge wapende vrede, waarin ieder mo ment het eerste schot kan worden gelöst. In het 500 zetels tellende nieuwe parlement krijgt de PRI hoogstens 260 afgevaardigden. Of de 71-jarige partij die zich steeds heeft kunnen koesteren in ruime verkiezingsoverwinningen, op korte termijn in staat is om te veranderen, is de vraag. Salinas die volgens de officiële uitslag met vijftig procent de verkiezingen van begin juli won en op 10 december officieel aantreedt als nieuwe pre sident, hoort tot de hervormingsge zinde technocraten. Maar kenners van de PRI geloven dat hij met zijn meest in het buitenland opgeleide aanhang binnen de partij zwak staat. Hij geniet wel de steun van president De la Madrid, die hem immer persoonlijk heeft uitgeko- De tegenstellingen tussen de ver schillende vleugels, de 'oude gar de' versus de hervormers en de ar beiders versus de technocraten neemt ondertussen merkbaar toe. De oppositie, gesterkt door de mo rele zege tijdens de verkiezingen, beidt haar tijd. Cardenas, de cen trumlinkse leider van het Demo cratisch Nationaal Front (FDN), in de verkiezingen goed voor 31 pro cent, reist het land af en voert actie tegen de wat hij noemt frauduleuze verkiezingen en het opgedrongen presidentsschap van Salinas. Volgens politieke Mexico-stad wil hij tevens onder handelingen met de leider van de rechtse Partij van de Nationale Ac tie (PAN), Clouthier, over een ver bond tijdens de komende regionale verkiezingen. Clouthier kreeg in juli 17 procent van de stemmen. Tien Mexicaanse deelstaten staan de komende vijf maanden ge meenteverkiezingen te wachten. Samen zouden de twee oppositie- blokken het de PRI heel lastig kun nen maken en het land nog moeilij ker regeerbaar kunnen maken voor Salinas. Het worden spannende tij den in Mexico, want los van de ver kiezingen staan nog enkele con frontaties tussen de PRI en de op positie op het programma. Te be ginnen met 15 augustus als de kies raad een uitspraak moet doen over de circa 500 klachten die zijn bin nengekomen over de parlements verkiezing. De volgende maand moet het kiescollege officieel de verkiezing van Salinas bekrachti gen. Het laatste woord is nog niet gesproken. DEN HAAG - Na een jaar en 550 doden binnen haar gelederen is de Indische vredesmacht er nog steeds niet in geslaagd de Srilankaanse guerrillagroepering Tamiltijgers te temmen. Een Indi sche vredesmacht van 52.000 mili tairen zette vorig jaar voet op Srilankaanse bodem nadat de Srilankaanse president Jayawar- dene en de Indische premier Gand hi op 29 juli hun hantekening had den gezet onder een vredesak koord. door Aad Luymes/ANP Het verdrag moest een einde ma ken aan de toen al vier jaar durende bloedige burgeroorlog tussen de Tamil-minderheid en de Singalese meerderheid, die met ruim zesdui zend slachtoffers de spuigaten uit dreigde te lopen. Sinds de vredes macht voet aan wal zette, is zij er echter niet in geslaagd de rust op het eiland te doen weerkeren en de Tamiltijgers te ontwapenen, zoals het vredesakkoord beoogde. Inte gendeel, de Indische bemoeienis werkte averechts, in dubbel op- zicht. De Tamiltijgers weigerden het akkoord tussen India en Sri Lanka te aanvaarden en de wapens neer te leggen. Zij zetten hun oorlog voort, nu tegen de Indiërs. Door de inzet van de Indische troepen kreeg de strijd van de Tamils zelfs een natio nalistisch tintje. De Tamiltijgers bonden naar eigen zeggen de strijd aan met "de buitenlandse imperia listische subversieven". De Tijgers zijn nu weliswaar uit hun bolwerk op het noordelijke schiereiland Jaffna verdreven en in aantal ge halveerd van 4.500 tot 2.500, maar ze zijn vastbesloten hun strijd voor een onafhankelijke staat voort te zetten. Daarnaast werkte de aanwezig heid van de Indiërs op veel Singa- lezen als een rode lap op een stier. De Singalese bevolking van Sn Lanka koestert een diepgeworteld wantrouwen jegens haar grote buur, die er meer dan eens blijk van gaf de rol van regionale mo gendheid te willen spelen. De aan wezigheid van de Indische troe penmacht op het eiland vormt voor hen hiervoor het bewijs. Chauvinisme Veel jonge Singalezen m het zui den sloten zich daarom aan bij het extremistische Singalese Volksbe vrijdingsfront J VP). Deze van oor sprong marxistische beweging wist handig in te spelen op de chau vinistische gevoelens van de Singalese jongeren, die worden ge voed door frustaties over de slech te economische situatie en grote werkloosheid. Veel Singalezen vin den dat het vredesakkoord te veel tegemoet komt aan de eis tot zelf bestuur van de Tamils. De Tamiltij gers menen dat de eis voor autono mie niet vergenoeg gaat. Zij willen een zelfstandige staat in het noor den en oosten van het eiland. Sinds de ondertekening van het vredesakkoord heeft het Volksbe vrijdingsfront zeker 350 leden van de regerende Verenigde Nationale Partij en andere voorstanders van het vredesakkoord om het leven gebracht. Terwijl de Indische troe penmacht was bedoeld om de vre de te herstellen, waaierde het oor logsgeweld vanuit het" noorden naar het oosten en het zuiden. Door de Indische interventie is Jayawardene tussen twee vuren komen te staan. Als hij het de Ta mils naar de zin wil maken, komt het Volksbevrijdingsfront in het geweer. Wanneer hij aan de eis van het Volksbevrijdingsfront tege moet komt om de Tamils geen au tonomie te geven, kan hij zeker re kenen op voortzetting van de strijd door de Tijgers. Een snelle oplos sing van het conflict is geboden, omdat de gemoederen van zowel de Tamils als de Singalezen steeds meer verhit zijn geraakt door de aanwezigheid van de Indiërs. Door dit dilemma lijkt Jayawar dene de wanhoop nabij De aansla gen van het Volksbevrijdingsfront op zijn partijgenoten waren voor de 82-jarige president aanleiding de leider van de JVP, Wijeweera, de handschoen toe te werpen en hem uit te dagen voor een duel. Hi j mag zelf de wapens uitkiezen, ik weet toch niet hoe ze werken, zo zei de krasse oude baas. Vorig jaar wist hij zelf op een haar na te ont snappen aan een aanslag op zijn le ven in het parlementsgebouw. Vredesakkoord Om het Volksbevrijdingsfront met zijn machtsbasis in het zuiden tegemoet te komen, kondigde de Srilankaanse regering begin juni. vlak voor de provinciale verkiezin gen, een gedeeltelijke terugtrek king aan van de Indische troepen. De verkiezingen voor raden in de negen provincies van Sri Lanka zijn een onderdeel van het vredes akkoord met India en moeten de Tamils een beperkte mate van au tonomie geven. Om die reden heb ban de JVP-leden bij voorgaande verkiezingen aanslagen en brand stichting gepleegd en de kiezers geïntimideerd. Ironisch genoeg is het provinciale bestuur overal in werking getreden, behalve in de Tamil-provincies. De verkiezingen waren juist vooral voor deze pro vincies bedoeld met het oog op de door de Tamils gewenste autono- De gedeeltelijk troepenterug trekking was een politieke ma noeuvre om het Volksbevrijdings front de wind uit de zeilen te ne men. De indruk mocht evenwel niet worden gewekt dat India zich gewonnen gaf voor de publieke opinie van de 50 miljoen Tamils die in de zuidelijke Indische deelstaat Tamil Nadu wonen en die in verzet komen tegen de onderdrukking van hun verwanten in Sri Lanka. Bovendien mochten de Tamiltij gers niet het idee krijgen dat ze een te harde noot zijn om te kraken. Zolang de Indiërs, die aanvanke lijk slechts voor 'enkele maanden' op het eiland zouden blijven, de Ta miltijgers niet op de knieën heb ben gekregen, zullen de troepen niet worden teruggetrokken. "De Indische vredesmacht heeft daar een missie. Totdat de missie is vol tooid, zal de vredesmacht blijven", zei onlangs.een Indische parlemen tariër. Niettegenstaande deze krijgshat- tige taal leek het er even op dat het Sri-Lanka-avontuur het 'Vietnam' of 'Afghanistan' van India dreigde te worden. Het onvermogen van de Indische vredesmacht om een ein de te maken aan de guerrilla-activi teiten van de Tamiltijgers leidde volgens Amnesty International zelfs tot wraakacties onder de on schuldige burgerbevolking, zoals verkrachtingen en moorden. Verkiezingen Recente overwinningen op de Tamiltijgers hebben de Indische officieren evenwel weer moed ge geven. Door het Indische geweld lijken de Tijgers de laatste twee maanden bereid 'om op lagere ni veaus met Indische ambtenaren in de Indische stad Madras te praten over vredesvoorwaarden en de deelname van de Tamiltijgers aan de provinciale verkiezingen. De regerende Verenigde Natio nale Partij wist bij de verkiezingen, die worden beschouwd als de op maat voor de algemene verkiezin gen voor 1989, de overwinning in de wacht te slepen. President Jayawardene zei onlangs te ver wachten dat er ook spoedig verkie zingen in de Tamil-gebieden kun nen worden gehouden. Wegens de oorlogssituatie zijn hier de verkie zingen steeds uitgesteld. Waarne mers achten een gang naar de stembus op korte termijn nog steeds niet waarschijnlijk. Volgens een Italiaans rooms- katholiek maandblad willen eni ge honderden anglicanen, onder wie zestig geestelijken, naar de Rooms-Katholieke Kerk over gaan "om hun identiteit te bewa ren". De groep onder leiding van de pastor van de Magnus- kerk in Londen, Michael Wood- gate - zou bij het Vaticaan een verzoek daartoe hebben inge diend. Deze anglicanen beschou wen de toelating van vrouwen tot het priester- en bisschops ambt als 'onchristelijk'. De overgrote meerderheid van de anglicaanse bisschoppen - die deze weken hun tienjaarlijk se conferentie in Canterbury houden - sprak zich afgelopen maandag uit vóór wijding van vrouwen tot bisschop. Zij steun den een compromis-voorstel, waarin de anglicaanse kerkpro vincies werden opgeroepen de opvattingen en besluiten van an dere kerkprovincies over dit on derwerp te respecteren. De conferentie van bisschop pen aanvaardde gisteren met grote meerderheid een gezamen lijk anglicaans en rooms-katho- liek rapport over eucharistie en ambt. De verklaringen in het rap port daarover zijn in overeen stemming met het anglicaanse geloof, zegt de Anglicaanse Kerk in haar officiële antwoord op het werk van de eerste gezamenlijke Een tweede c sie gaat nu de bijbelse grondslag onderzoeken van het universele pausschap, in samenhang met de collegialiteit tussen de bisschop pen. Hierbij moeten ook de erva ringen van andere kerken wor den betrokken De ariglicaahse bisschoppen erkennen, dat de kwestie van de in het ambt, die op de deze tweede com missie staat, gevolgen kan heb ben niet alleen voor de eenheid binnen de anglicaanse gemeen schap. maar ook voor de toena dering tot andere kerken. Het Vaticaan heeft inmiddels 'met droefheid' het besluit tot toelating v wen tot het bisschopsambt. Ra dio Vaticana verwees naar de brief van de paus waarin deze de anglicanen vroeg geen 'nieuwe hindernissen' voor eenwording op te werpen. Erfenis De anglicaanse bisschoppen spraken zich gisteren in maar liefst dertien resoluties uit voor nauwere banden met andere ker ken. Een aparte resolutie gaat in op de snelle groei van de pink stergemeenten. De bisschoppen spraken af, het persoonlijke con tact en theologische gesprek met deze groepen aan te moedigen. Dertig toehoorders van andere kerkgenootschappen zijn op de 'Lambeth'-conferentie aanwezig. (De conferentie ontleent haar naam aan de officiële residentie van de aartsbisschop in Londen). "Wij verheugen ons over onze katholieke en hervormde erfe nis", zei geestelijk leider dr. Ro bert Runcie in een debat. Maar een groot struikelblok voor de protestanten is wie de leider moet worden van een verenigde christelijke kerk. Anglicaanse theologen hebben gezegd dat zij eventueel bereid zijn het primaat van de paus leider van de 700 miljoen rooms-katholieken - te erkennen. Een van de toehoorders, secre taris-generaal ds. David Russel van de Britse Baptistenunie, zag de vraag van het kerkleiderschap als een 'aanzienlijk obstakel' in het anglicaanse streven naar een heid. "Als er een primaat moet komen, moet dat iets totaal an ders zijn dan het huidige paus schap", zei Russel na afloop van het debat tot verslaggevers. De Kerk van Engeland kent twee duidelijke stromingen: anglo-ka- tholieken, die een band met Ro me voorstaan, en een evangeli sche vleugel, die wantrouwend staat tegenover het Vaticaan. De rol van de conferentie van anglicaanse aartsbisschoppen leiders van de afzonderlijke kerkprovincies zal worden versterkt, dit om de eenheid bin nen de anglicaanse gemeen schap te bevorderen. Een resolu tie daartoe werd aangenomen. De aartsbisschoppen moeten een zodanige collegiale invloed zien te ontwikkelen, dat zij meer leiding kunnen geven in ethi sche, pastorale en leerstellige aangelegenheden. Maar wel in nauwe verbondenheid met de consultatieve raad, die in 1968 werd opgericht. Geestelijk leider dr. Runcie, aartsbisschop van Canterbury, keerde zich a priori tegen eventuele pogingen om van de aartsbisschop van Canter bury een soort 'constitutionele monarch' of'alternatieve paus' te maken. De bisschoppen deden ook nog een oproep tot vrijlating van alle gijzelaars in Libanon Secretaris NPB (een open gemeenschap van vrij zinnig-gelovigen) heeft de heer F. H. Klokke per 1 oktober be noemd tot algemeen secretaris. Klokke, nu nog rayonarchitect bij de rijksdienst voor de monu mentenzorg, is binnen de NPB secretaris van de afdeling Elburg en omstreken. Hij werkte het af gelopen jaar mee aan de tot standkoming van de werkgroep 'Public Relations' van de NPB. Deken J. Kwaaitaal van Den Haag is benoemd tot voor zitter van de Katholieke Raad voor Israël. Hij volgt oud-deken K. Keet van Amsterdam op, die de raad ruim tien jaar heeft ge leid. Kwaaitaal (59) is sinds 1 maart 1980 deken van Den Haag. Van januari 1981 tot februari 1984 was hij ook vicaris van het bisdom Rotterdam. De Katholieke Raad voor Israël stelt zich ten doel, de kennis van het jodendom te ver groten en antisemitisme en voor oordelen tegen te gaan. De raad vertegenwoordigt de Rooms-Ka- tholieke Kerk in het Overlegor gaan voor Joden en Christenen (Ojec). Gereformeerde Kerken: aangenomen de benoeming tot ziekenhuispredikant in Leeuwarden mevrouw C. A. Boonstra Glanerbrug. Mill Hill. Op het dertiende algemene kapittel in Londen van de Missionarissen van Mill Hill is een nieuw hoofdbestuur geko zen. Als opvolger van monseig neur C. de Wit werd de 44-jarige Ierse father Maurice McGill ge kozen tot algemeen overste. Vicaris-generaal is nu father Hans Stampfer (59) uit Tirol (op volger van father Jim Simmons). Father Piet Leliveld, die twaalf jaar lid is geweest van het hoofd bestuur, wordt opgevolgd door de enige Nederlander in het nieuwe hoofdbestuur, de 45-jari- ge father Fons Eppink uit Dene kamp. Hij krijgt de zorg voor de Afrikaanse missiegebieden. (Adres van de Nederlandse re gio van de Congregatie van Mill Hill is: Boerhaavelaan 15, 4708 AE Roosendaal. 01650- 37281/34365 Drs. T. J. van Rooij (45) is be noemd tot directeur vari de 'Stichting Stimulans' in Den Bosch. Deze werd in 1980 opge richt door de Congregatie van de Minderbroeders Capucijnen om een bijdrage te leveren aan bete re werkgelegenheid en democra tisering van het bedrijfsleven. De stichting is de eerste participatie maatschappij in Nederland op ideele grondslag. Zij wil haar doel bereiken door deel te ne men in het risicodragend vermo gen van ondernemingen en door deskundig advies. Directeur Van Rooij heeft eni ge jaren gewerkt voor coöpera ties in Cameroun, daarna als plaatsvervangend directeur van de Ontwikkelingsbank van de Nederlandse Antillen en als di recteur van een bedrijven-ad- viescentrum. Hij begon in de tex tielindustrie en studeerde later aan de Katholieke Universiteit Brabant ontwikkelingssociolo- gie e Bijbel. Volgend jaar zal bij het Nederlands Bijbelgenoot schap een bijbelvertaling ver schijnen voor kinderen van on geveer 8 tot 13 jaar. De makers hebben, zoals gebruikelijk, ver taald uit de Hebreeuwse en Griekse grondtekst, maar op zo'n manier dat kinderen het kunnen vatten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2