Moderne techniek in klassiek maatpak Het Rode Kruis: een gigantisch bedrijf blijft een gezelligheidsclub AUTO Auto Allerlei Autoverkoop in tal van landen sterk gestegen Meer versies Lada Samara AUTOBEDRIJF VAN HAASTEREN LEIDEN B.V. 'Cruisecontrol' om zelf in te bouwen Nog een 4x4 bij Daihatsu AUTOBEDRIJF MULDER DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1988 Samengesteld door Koos Post Terwijl de verkopen in ons land met meer dan twaalf procent te rugliepen, werd in heel Europa in de eerste helft van dit jaar het record aantal van 6,8 miljoen nieuwe personenauto's aan de man gebracht. Een toeneming van meer dan vijf procent. Met uitzondering niet alleen van Nederland maar ook van West-Duitsland, Denemarken en Noorwegen, werden in vrij wel alle Europese landen hoge re verkoopaantallen genoteerd. Het sterkst groeiden de afzet ten in Spanje en Engeland, na melijk met respectievelijk acht tien en tien procent. Voor het eerst verdrong Fiat met een marktaandeel van 15,6 procent het Volkswagen-con cern - dat een aandeel van 14,6 procent behaalde - van de top van de Europese verkooprang lijst. Op de derde plaats staat het PSA-concerri (Peugeot/Ci- troën) met 12,7 procent. Het marktaandeel van de Japanse merken bleef met een verkoop- aantal van 754.000 wagens na genoeg gelijk. Japan Overigens werd in de eerste zes» maanden van dit jaar ook een record in Japan geboekt: de verkoop steeg met bijna zeven tien procent naar 2,5 miljoen verkochte auto's. Vooral de af zet van geïmporteerde auto's nam toe. Verwacht wordt dat de verkoop van de geïmpor teerde merken dit jaar zo'n 120.000 auto's zal bedragen, waarvan de Westduitse fabri kanten 70 procent voor hun re kening nemen. Ook kwam de invoer van in Amerika vervaardigde Japanse modellen op gang. Reeds zijn 1.500 Honda Accords binnen gebracht, maar in de loop van dit jaar worden ook de eerste in de Verenigde Staten gefabri ceerde Nissans en Mazda's in Japan verwacht. Wie zo'n zeventig mille heeft te ver teren en houdt van een stevige wind in de haren kan goed terecht bij de oer-Britse Morgan-fabriek, al sinds jaar en dag gevestigd in Mal vern Link. Daar heeft men een nieuwe versie van de fameuze Mor gen Plus Four in produktie geno- Uiterlijk is alles hetzelfde geble ven. Niemand wilde wat verande ren aan die aansprekende vormge ving die in feite teruggaat naar de jaren dertig. Maar onder de motor kap is alles anders geworden. Daar zit nu een zeer geavanceerde twee- liter zestienkleppen motor van Ro ver, die een vermogen van maar liefst 140 paardekrachten op de wielen kan brengen. Krachtig, soe pel en uiterst milieuvriendelijk, zo wel wat uitlaatgassen als wat ge luid betreft. De krachtbron is ver naar achte ren geplaatst om een zo goed moge lijke gewichtverdeling te verkrij gen. Hij drijft de achterwielen aan via een vijf-versnellingsbak. Hoe wel rijplezier bij zo'n soort auto be langrijker is dan de snelheid - men zal zelden plankgas rijden - kan de man of vrouw achter het stuur als het moet in 7,5 seconden uit stil stand naar een snelheid van 100 km/uur per uur rijden en een top snelheid van 190 km/uur halen. En volgens de fabrikant zou het ver bruik dan toch de 1 op 12 niet te bo ven gaan. Met een volle tank op stap gegaan zou pas na 700 op nieuw moeten worden getankt (loodvrij). De vijfdeurs Lada Samara wordt in België al verkocht Dus kon de foto graaf hem op een camping tegenkomen. (foto gpd> Het aanbod van Lada Samara's breidt zich steeds verder uit. Sinds de introductie van dit Russische model enkele jaren terug - alleen met 1300 cc motor en vier-versnel- lingsbak - kwamen er al versies bij met een vijf-versnellingsbak en met een lichtere 1100 cc motor. Nu kan de wagen ook worden ge kocht met een (nieuw ontwikkel de) anderhalve motor. Deze motor levert een vermogen van 72 pk en het maximum koppel bedraagt 109 Nm bij 3600 omwentelingen per minuut. De acceleratie uit stilstand naar een snelheid van 100 km/uur werd daardoor 15 seconden en het geremde aanhangergewicht ging omhoog tot 800 kg. De met ongelode benzine genoe gen nemende Samara 1,5 L is voor zien van een koplamp wis/was in stallatie, - die gelijktijdig werkt werkt met de ruitenwisser wan neer de verlichting is ingescha keld. De met een vijf-versnellings bak uitgeruste wagen kost 17.295,-. Als de Lada-fabriek in Togliatti- grad zich aan de afspraken houdt kan importeur Gremi in Groningen half volgende maand ook een vijf deurs versie van de Samara op de Nederlandse markt brengen. Over de prijs van die nieuwe Lada kon men in Groningen nog niets zeg gen: 'Misschien gaan we wel iets doen met een aantrekkelijke actie prijs'. Potgieterlaan 32 2321 XZ Leiden Tel. 071-310800/310750 Off. Lada dealer voor Leiden en e.o. den op de remlichten en het vastzetten van een kabel vanaf de besturingseenheid naar de gaskabel moet se cuur gebeuren. Voor 119,- is het apparaatje bij Halfords te koop. Het kastje met de aan- en uitschakelaar moet op het dashboard worden gempnteerd en is via een kabel ver bonden met het gaspedaal. Als de gewenste snelheid is bereikt drukt de bestuurder op de aan-knop. Met de voet los van het gaspedaal houdt de wagen toch zijn snelheid. Na een tijdelijke snelheidsverhoging valt hij daar ook weer automatisch op terug. Zodra echter op de rem wordt getrapt valt de blokkade van het gaspe daal weg. De automaat kan ook onmiddellijk met een rode stopknop worden uitgezet. Langdurig dezelfde snelheid rijden valt niet mee. Het is niet alleen vervelend maar ook lastig. De snelheids meter krijgt aandacht die de weg zou moeten hebben. Een 'cruisecontrol' kan dus nuttig zijn. Niet altijd, want daarvoor is er te veel variaties in de maximum snelheden. Daar 100, dan 120 en weer terug naar 100. Op zulke wegen is een cruisecontrol - die de snelheid moet bewaken - nauwelijks zinvol. Die heeft langere afstanden nodig. Pittig geprijsde wagens hebben soms zo'n voorzie ning al in de standaarduitrusting. De meeste auto's niet, maar men kan het apparaat nu ook zelf inbouwen. Ondanks de gebruiksaanwijzing vraagt dat wel meer dan gemiddelde vaardigheid. Aansluiten van twee dra- Nieuwe Morgan Plus Four met zestienkleppen motor Iedere klant is te allen tijde wel kom in Malvern om het produktie- proces van zijn of haar auto te vol gen. Een meestal lange levertijd moet voor lief worden genomen, maar vormt zelden een reden om een andere sportwagen te komen. Omdat elke Morgan op maat wordt gebouwd zijn er vele keuzemoge lijkheden. Staalof alumimium voor de carrosserie. Kunstleer of leer voor de bekleding. Gelakt no- tefineer of essehout voor het dash board. Enzovoorts. Er zijn maar liefst 30.000 verschillende kleuren lak mogelijk. Alle voorkeuren kan de Nederlandse klant kenbaar ma ken aan de importeur: Nimag in Heinenoord. De Morgan PIils Four: moderne techniek in een op maat gemaakte auto. Morgan is één van de weinige au- gan kan men niet uit voorraad ko- tofabrieken waar de wagens nog pen, die wordt op bestelling ge- met de hand worden gebouwd. Vo- maakt. rig jaar werden er niet meer dan 409 Men kan kiezen voor een auto's voltooid, ruim de helft was tweezitter 68.775) of een vierzit- voor de export bestemd. Een Mor- ter 73.975). VW Passat Variant Vrijwel alle modellen van de ho gere middenklasse verschijnen na verloop van tijd ook als stationwa gen. Kortgeleden maakte Mazda melding van de komst van een 626 Stationwagen, daarna werd de Peugeot 405 Break aangekondigd en nu laat Volkswagen weten dat er een Passat Variant kan worden ge leverd. Dat kan in drie verschillen de uitrustingsversies: CL, GL en GT (met naar keuze benzinemoto ren van 72, 90 of 108 pk). De prijs lijst begint bij 36.800 gulden voor de CL/72. Ford Service Card Ford heeft in samenwerking met de financieringsmaatschappij Alfï- naxe in Breda een systeem voor service-op-krediet ontwikkeld. Hart van het systeem is de zoge naamde Ford Service Card, waar mee de rekeningen van de werk plaatsen van Ford dealers kunnen worden betaald, inclusief de scha- denota's en de aankoop van onder delen en accessoires. De door de dealers verstrekte kaart is gratis. Per maand wordt aan rente en af lossing vier procent van het uit staande saldo betaald (met een mi nimum van veertig gulden). Kaart houders ontvangen per maand een mutatie-overzicht, waarop het te betalen bedrag aan rente en aflos sing wórdt vermeld; Er is geen boe te voor versnelde aflossing en de rente bedraagt 1,3 procent per maand. Dat is effectief 16,8 procent per jaar. Daihatsu heeft naast de bestaande Rocky een nieuwe model terrein wagen met vier-wielaandrijving ontwikkeld. Deze nieuwe 4x4 zal waarschijnlijk de naam Feroza krij gen en worden uitgerust met een 1,6 liter 16 kleppen benzinemotor. Hoèwel het model is ontwikkeld om het gat op te vullen tussen de bestaande kleinere terreinwagens en de grotere vierwielaangedreven modellen, zal het iets meer het ka rakter van een personenauto krij gen. Onderstel en interieur zijn daartoe aangepast. De kunststof kap achter kan gemakkelijk wor den verwijderd, waardoor een ca briolet ontstaat. Een zogenaamde softtop cabrioletkap is ook ver krijgbaar. Verwacht wordt dat de Feroza in januari in ons land ver krijgbaar zal zijn. Off. Daihatsu dealer voor Leiderdorp. Leiden e.o. Weversbaan 10 Leiderdorp Tel. 071 -'894200 DEN HAAG - Neutraliteit. Dat is het sleutelwoord van het jubileren de Rode Kruis. Iets genuanceer der: je bewust opstellen temidden van politieke, kerkelijke en sociale stromingen. Zo mag de jeugdafde ling van het Rode Kruis best eens een avondje gaan kijken bij de JOVD, als ze daarna ook maar con tact op neemt met de christende mocratische jongeren. door Wendy Kind/ANP Tijdens een voorlichtingsmid dag op een lagere school in een klein Zeeuws dorpje hoopte de le raar vanachter zijn orgel dat Onze Lieve Heer de Rode Kruisvrijwilli- ger in zijn werk zou bijstaan. Die vrijwilliger heeft toen fijntjes ge probeerd duidelijk te maken dat hij zich onder die loftuitingen toch niet geheel "vrij" voelde. De eerste taakstelling van alle Rode Kruizen ter wereld is met hulp van vrijwilligers de hulpverle ning bij rampen voor te bereiden en zo nodig uit te voeren. Nu ge beuren er in Nederland doorgaans geen grote rampen. Maar tijdens de Tweede Wereldoorlog stond het Nederlandse Rode Kruis vrijwel meteen buiten spel. Het bestuur was vervangen door sympathisan ten van de bezetter. Het Nederlandse Rode Kruis was gedwongen zijn belangrijkste principe, de neutraliteit, prijs te ge ven. Wel zijn er toen veel pakketjes gestuurd naar Nederlanders in Duitse concentratiekampen. "Om als zo'n grote organisatie dan niets te kunnen doen, is desastreus en zeer betreurenswaardig", verzucht Marcel Vergeer, voorlichter van het Nederlandse Rode Kruis, een organisatie die over vier jaar 125 jaar bestaat. Dit jaar viert het Inter nationale Rode Kruis zijn 125e ver jaardag. Toch is het volgens Vergeer ab soluut ondenkbaar dat bij voor beeld in oorlogstijd het gehele korps in de illegaliteit zou gaan duiken. „We mogen geen onder grondse guerrilla worden die zich tegen de bestaande regeringspartij keert. Door onze neutraliteit heeft iedereen recht op onze hulp, vijand of niet". Netwerk Zoals gezegd: het Rode Kruis helpt bij rampen. In Nederland is daarvoor een enorm en voor bui tenstaanders geheimzinnig net- werk opgezet, door het korps van het Kruis. Sinds 1 januari van dit jaar heeft het Rode Kruis Korps in de nieuwe Wet op de rampenbe strijding een speciale taak daartoe gekregen doordat de Bescherming Bevolking (BB) inmiddels is opge heven. Daarvoor in de plaats is een sa menwerkingsverband gekomen tussen brandweer, het Rode Kruis Korps en het Korps Mobiele Colon nes. Bijna 12.500 vrijwilligers telt het Korps van het Kruis. „We heb ben altijd nogal aan de zijlijn ge staan, dat is nu dus weer rechtge trokken", constateert Vergeer te vreden. Het Rode Kruis is voorbereid op grote overstromingen, chemische rampen, treinongelukken. Met één beperking: bij een nucleaire ramp hoeft geen enkele vrijwilliger zich in het stralingsgebied te wagen. Die voorwaarde heeft het Rode Kruis wel gesteld toen de regering de organisatie benaderde of zij de taak van de BB wilde overnemen. In depots, schuurtjes en op zol ders bij mensen thuis liggen grote hoeveelheden materiaal opgesla gen. Tenten, ketels om eten in te koken, gasbranders, medicijnen, verbandmiddelen, brancards. Bo vendien staan er in het land 170 vol ledig uitgeruste aanhangwagens klaar om uit te rukken. Gebeurt er een ramp, dan treedt een waar schuwingssysteem in werking waarbij alle commandanten van de plaatselijke eenheden via sema foons hun leden oproepen. Daar voor is ook een speciaal net van te lefoonlijnen aangelegd dat onder alle omstandigheden blijft functio- Hulpverlening In Utrecht is de radioverbin dingsdienst gevestigd, waarmee de commandanten in de grote steden in verbinding staan. De leden ho ren waar ze naar toe moeten, in hun onlangs vernieuwde uniform en la den materiaal op hun auto's of kop pelen de aanhangwagen aan. Vol gens het draaiboek heeft de brand weer op de plaats van de ramp dan al alle gewonden bij elkaar gelegd en de eerste heftige bloedingen ge stelpt. Het korps richt een verza melplaats voor de gewonden in en geeft hun persoonsgegevens door aan de zogenoemde informanten die die gegevens weer doorspelen naar de centrale voor verontruste familieleden. Ook regelt het korps het vervoer naar ziekenhuizen waar de gewonden worden overge dragen. De eerste taakstelling van alle Rode Kruizen ter wereld is met hulp t pen voor te bereiden en uit te voeren. i vrijwilligers de hulpverlening bij i De leden van het korps hebben niet alleen hun EHBO-diploma, maar ook een diploma voor Eerste Hulp Bij Rampen. Zij kunnen mensen met ernstige rompletsels, geamputeerde ledematen en ge broken nek behandelen. Maar ook de psychische hulpverlening re kent het korps tot zijn taak. Zo heeft het Belgische Rode Kruis na de ramp met de veerboot in Zee- brugge erg veel werk gehad aan op vang van mensen die een shock hadden. Die waren bijeen gebracht m nabijgelegen sportzalen. Bij de treinkaping bij Wijster in 1975 verleende het korps „logistie ke steun": het verzorgde voedsel en wasgelegenheid voor de aanwe zige brandweer en politie maar re gelde ook opvang en vervoer van slachtoffers van de kaping. Ook by de treinramp in Harmeien in 1962 was het korps ter plekke. De laatste grote ramp gebeurde in 1976 op Ameland. Na de windhoos kreeg het Rode Kruis op één dag 10.000 telefoontjes van ongeruste familie leden te verwerken. Na die dag is de telefooncentrale drastisch uit gebreid. Bij een ramp heeft het Ro de Kruis nu de beschikking over zestig lijnen. Bij een onderzoek naar de be kendheid van het Rode Kruis in 1976 eindigde de „rampentaak" op de allerlaatste plaats. De meeste ondervraagden noemden de bui tenlandse hulpverlening, de bloed transfusiedienst en de Henri Dunantboot als eerste. Wordt anno 1988 weer zo'n onderzoek gehou den, dan zullen de resultaten het zelfde zijn, denkt voorlichter Ver geer. Het Rode Kruis omvat echter nog veel meer. Vergeer ziet zijn or ganisatie het liefst als een gigan tisch bedrijf, de grootste vrijwilli- gersclub van Nederland. Wat beweegt het gemiddelde korpslid om zich op vrijwillige ba sis op een slagveld voor te berei den? Gezelligheid, zegt Vergeer. „Het is een gezelligheidsclub. De plaatselijke afdelingen komen vaak bij elkaar. Er zijn echte EH- BO-freaks bij die alles weten van linksdraaiende vingerverbandjes. Menigeen vindt bij ons wat ze op hun werk niet hebben: plezier. Bo vendien biedt het Rode Kruis de mogelijkheid om je binnen de or ganisatie te ontwikkelen." De meeste korpsleden zitten volgens hem niet vol spanning te wachten op een Echte Ramp. „Welnee, de oefeningen die regelmatig worden gehouden, zijn realistisch genoeg." „Het Rode Kruis is meer dan al leen maar een hulpverleningsorga nisatie. Het Rode Kruis is een be grip, een instituut dat zekerheid biedt in een chaotische wereld." Zo begint een voorlichtingsfolder. Enige jaren na Florence Nightinga le was de Zwitser Henry Dunant toevallig getuige van een veldslag bij het Noord-Italiaanse stadje Sol- ferino. Niemand bekommerde zich om de 40.000 gewonden. Het was immers goedkoper om gewoon nieuwe huurlingen te ronselen. Dunant riep de hulp van de plaat selijke bevolking in en deed wat hij kon. Dunant schreef er een boek over, dat de aanleiding was voor de oprichting van het Rode Kruis in 1863 in Genève. In datzelfde jaar kwanten rege ringsvertegenwoordigers uit 16 landen bijeen om regels op te stel len voor vrijwillige hulpverlening in oorlogstijd. Men bevestigde de onschendbaarheid van verplegend personeel, hospitalen, ambulan ces, gewonden en zieken. Ter her kenning werd een neutraal teken vastgesteld: een rood kruis op een witte achtergrond. Zeven grondbe ginselen kent het Rode Kruis: menslievendheid, onpartijdigheid, neutraliteit, vrijwilligheid, onaf hankelijkheid, eenheid én alge meenheid. Fanatiek Ook in Nederland werd Dunants boek verspreid. Toch duurde het tot 19 juli 1867 voordat „eene Ne derlandse Vereeniging tot het ver- leenen van hulp aan zieke en ge wonde krijgslieden in tijd van oor log" werd opgericht. Koning Wil lem III tekende dat besluit. Vlak voor de eeuwwisseling werd de naam Het Nederlandsche Roode Kruis, dat in die tijd nog niet veel meer was dan een stel fanatiekelin gen met een boerenkar. Inmiddels hebben 146 landen hun eigen na tionale Rode Kruis. Het Internatio nale Rode Kruis bestaat dit jaar 125 jaar. De taakstelling is de afgelopen eeuw enorm veranderd. Het Rode Kruis ontwikkelde nieuwe denk beelden over maatschappelijke hulpverlening. Voor de Tweede Wereldoorlog betekende geen geld, geen rolstoel. Nu kunnen ge handicapten op vakantie en bezoe ken vrijwilligers (95 procent is vrouw) bejaarden en zieken thuis of in buurtcentra om gezellig een kruiswoordpuzzel op te lossen of een breipatroon door te spreken. Ook worden buitenshuis activitei ten georganiseerd zoals een muse- umbezoek. Voor vervoer wordt ge zorgd. Dit werk wordt gedaan door de afdeling Welfare van het Rode Kruis, goed voor 13.000 vrijwilli gers. Na een verplichte cursus kun nen zij onder meer spieroefeningen en muziektherapie geven. De Welfare bestaat dit jaar 40 jaar. „Wij zijn er echt niet op uit om valse concurrentie te plegen. We gaan niet tussen de professionele hulpverlening inzitten", aldus Ver geer. Het Nederlandse Rode Kruis heeft inmiddels wel zijn eigen pak ket voor thuiszorg samengesteld. De reguliere kruisverenigingen moeten door geldgebrek vaak prio riteiten stellen, waardoor niet ie dereen altijd kan worden bezocht. Er wordt bezuinigd en het Rode Kruis kan dus opdraven om de ga ten met zijn vrijwilligers te vullen. Maar zo ziet Vergeer dat niet. „Wij keren het liever om. Mensen in 'nood hebben hulp nodig en die kunnen wij geven, deskundig als wij zijn." Jeugd Ook de jeugd is binnen het Rode Kruis actief. Per jaar worden 14.000 kinderen opgeleid tot jeugd-EH- BO'er. Om de strijd tegen compu terspelletjes en voetbal te winnen, zorgt Vergeer - die zelf ook cursus sen geeft - voor „een spectaculaire show". „Kinderen zijn nu eenmaal bloeddorstig, ze willen drama mee maken." Het Jeugd Rode Kruis sti muleert dontacten tussen jongeren en ouderen, met of zonder handi cap. Sinds een aantal jaren kent Nederland het begrip telefooncir kel. Om mensen uit hun isolement te halen, maar ook om een oogje in het zeil te houden. Als bij voor beeld een bejaarde niet opneemt, kan onmiddellijk worden ingegre pen. Na de Tweede Wereldoorlog zette het Rode Kruis de moeder- melkcentrale op, waardoor kinde ren in arme stadswijken gevoed konden worden. Voorts heeft de organisatie de beschikking over het volledige archief met de namen van mensen die in Duitse concen tratiekampen hebben gezeten. Hierop baseert de overheid haar uitkeringen aan oorlogsslachtof fers. Het is maar een greep uit het ser viceverleningspakket van het Ne derlandse Rode Kruis. In totaal zijn 34.000 vrijwilligers meer of minder actief binnen de organisa tie. Zonder die vrijwilligers zou de zaak volstrekt onbetaalbaar wor den, meent voorlichter Vergeer. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 350 mensen in dienst, die voorna melijk op het in roodwit uitgevoer de hoofdkantoor in Den Haag wer ken. Op minstens vijf kamers naast elkaar hangt een bordje „voorlich ting en werving". Het Rode Kruis moet het immers hebben van zijn goede naam. Het Nederlandse volk staat garant voor 95 procent van de kosten. Dat geld komt uit de lande lijke collecte, nalatenschappen en giften. De overheid draagt een klein steentje bij voor extra oplei- dingskosten en materiaal. Na de vulkaanuitbarsting in Colombia bracht Nederland ruim 8,5 miljoen bijeen op de rekening van het Rode Kruis. Vergeer zegt lachend dat het Nederlands publiek in de hele we reld bekend staat om zijn bereid heid „grof de portemonnee open te trekken".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14