'Geen twijfel over kwaliteit opvolgers van prof. Bastiaans' 'Niet alle evenementen in Kaagweek proppen' warmond ONDERNEMERS OPGELET: J HUIS-AANHUIS I GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! 0071-161363 7 Verhuizing AH naar Markthof komt stap dichterbij Patiënten vragen kamerlid om gesprek VW-voorzitter De Winter over Warmond als recreatiegemeente DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 11 OEGSTGEEST De verhuizing van het Albert Heijn-filiaal aan de Oegstgeester De Kempenaerstraat 17 naar de er tegenovergelegen Markthof is een stap dichterbij ge komen nu Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een verklaring van geen bezwaar hebben afgege ven voor het verlenen van een bouwvergunning. "Juridisch ge sproken is er sprake van een be langrijke stap", zegt de woordvoer ster van de gemeente. Tegen de AH-vestiging in de al jaren leeg staande Markthof wordt geproce deerd door zo'n twintig bewoners van de Geversstraat. Voor de gemeente Oegstgeest is nu de weg vrij om de procedure te openen voor die bouwvergunning. Een gemeentelijke advertentie waarin konde wordt gedaan van het voornemen de bouwvergun ning te verlenen, is de eerstvolgen de stap. Bezwaar maken daartegen kan binnen dertig dagen na die be kendmaking. Ambtenaar R. van de Loo houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat de Geversstraat- bewoners zich andermaal zullen verzetten. "Dat wordt dan een schorsingszaak, want als wij de bouwvergunning hebben verleend kunnen AH en Proper (de eigenaar van de Markthof) gaan bouwen en verbouwen en de omwonenden zullen dat tegen willen houden. Zo'n schorsingszaak heeft een kort geding-achtige procedure. De uit spraak die de voorzitter van de af deling rechtspraak van de Raad van State doet, is dan heel belang rijk. De verklaring van geen be zwaar die GS hebben afgegeven is dat ook, maar de finale komt nog". De Geversstraatbewoners heb ben talrijke bezwaren tegen de AH- verhuizing. Volgens hen zullen de AH in de De Kempenaerstraat. Nu nog in het pand op nummer 17, r de Markthof. r wellicht binnenkort o OEGSTGEEST - Zeven patiënten van de dependance van Centrum '45 (kliniek voor oor logsslachtoffers) hebben D'66-kamerlid E. Nypels gevraagd om eens met hen te komen praten over de kwaliteit van de drie opvolgers van prof. Bastiaans. Nypels trekt de kwali teit van die psychiaters, die voor hun therapie het roesmiddel pentotal gebruiken, nog al tijd in twijfel. En daar wil het zevental een einde aan maken. Het kamerlid, dat minister Brinkman van volksgezondheid om tekst en uitleg heeft gevraagd, is tot nu toe niet op de uitnodiging ingegaan. Of hij dat alsnog doet kon een woordvoerster van de fractie niet zeg gen. parkeerproblemen heel groot wor den. In één adem worden geluids overlast, de versperring van het trottoir tijdens het laden en lossen, het lawaai van boodschappenkar- retjes en de hinder van rondzwer vende exemplaren, de verslechte ring van het aanzicht van de Ge versstraat (het grote rolluik), i last van pallets en verzakkingsge vaar voor ongefundeerde panden genoemd. Het laatste in verband met de grote bevoorradende vrachtwagen-combinaties. Het juridische gevecht tussen aan de ene kant gemeente, Proper en AH en aan de andere kant de protesterende bewoners speelt zich op verschillende fronten af en wordt in de wandelgangen aange merkt als "voorhoedegevechten bij de Kroon". Van de Loo: "Weinigen snappen het nog, de deskundigen hebben het er ook moeilijk mee". De Markthof-affaire begon meer dan tien jaar geleden toen Proper het bouwsel wilde gebruiken voor kleine winkeltjes. Daarvoor waren geen gegadigden. Eichte paniek brak er in Oegstgeest uit toen bleek datDigros zeer geïnteresseerd was. Gemeentebestuurders dachten dat de parkeerproblematiek onoplos baar zou zijn en maakten een be stemmingsplan waarin winkelop pervlakten van meer dan honderd vierkante meter werden uitgeslo ten. Inmiddels waren er andere bal len gaan rollen. Er kwamen meer parkeerplaatsen in en rond de De Kempenaerstraat, Proper was in gesprek met AH en ook bleek het mogelijk om de Markthof aan de Terweewegkant van het complex te ontsluiten voor de bevoorrading. Groot voordeel van de deal Proper- AH was ook dat er geen grootgrut ter bij kwam in de De Kempenaer straat maar dat er sprake was van een verhuizing. Dan zijn er minder parkeerplaatsen nodig. De vreemde situatie ontstond dat ten gemeentehuize werd ge hoopt dat GS goedkeuring aan het zelfgemaakte bestemmingsplan zou onthouden. "De eigenlijke es sentie was aan het bestemmings plan ontvallen", stelt Van de Loo. Het dagelijks bestuur van de pro vincie onthield inderdaad zijn goedkeuring. De Geversstraatbe woners stelden direct hierop be roep in bij de Kroon. Zij wilden de bepaling van die honderd vierkan te meter recht overeind houden want dan kan AH tenminste niet-in de Markthof. Van de Loo: "Dat be roep loopt nog. Eind augustus we ten we meer". Intussen kon de gemeente geen bouwvergunning verlenen. "En we hadden en hebben haast. Dat wachten kost geld. Nee, de ge meente niet, maar Proper en AH wel, eigenlijk de hele middenstand van de De Kempenaerstraat want die zit al jaren te wachten op een trekker. En ook de gemeente heeft belang bij een optimaal functione rende winkelstraat". Vandaar dat de gemeente een zo- géheten voorbereidingsbesluit nam. Maar ook tegen een voorbe reidingsbesluit kan bezwaar wor den gemaakt, hetgeen dan ook ge schiedde. De verklaring van geen bezwaar die GS nu hebben afgege ven heeft betrekking op dat voor- bereidngsbesluit. De gemeente kan nu een bouwvergunning gaan verlenen. De patiënten vinden dat jammer. Want ze hadden Nypels zo graag zelf verteld hoe zij de therapie erva ren. Mevrouw M. Siesling zegt er het volgende Qver: "De behande ling wordt met de meeste zorg om kleed. Er wordt rekening met je wensen gehouden. De zorgzaam heid die ik hier ontmoet ervaar ik als heel positief. Als ik 's avonds niet kan slapen krijg ik geen pil, maar komt er iemand met me pra ten waarom ik de slaap niet kan vatten. De patiënten vinden veilig heid en vertrouwen. Wij zien de de- Schietpartij in Benthuizen? BENTHUIZEN - Bewoners van de Broekweg in Benthuizen hebben gisteren de politie gealarmeerd tben zij schoten waarnamen die werden gelost vanuit een perso nenauto. De politie ging ter plekke kijken, maar trof de auto niet meer aan. De omgeving van de Broek- weg zal de komende tijd extra in de gaten worden gehouden op de acti viteiten van jagers. pendance als een knotwilg waarin de gewonde vogel tijdelijk kan zit ten om beter te worden". Of zoals W. Vischer, een andere patiënt, het omschrijft: "Hier in de dependance werken ze niet met pillen. Je wordt menswaardig be handeld en niet volgepropt met medicamenten om je in toom te houden. Uiten kun je je hier. Daar gaat het toch om? Ik ben in mijn le ven op diverse plaatsen in behan deling geweest. Psychiaters zag ik nooit aan mijn bed en als je met een psycholoog praatte, zat hij voort durend op z'n horloge te kijken. Hier bestaat de klok niet. Daarom begrijp ik al die negatieve berich ten niet over de opvolgers van Bas tiaans. Ik kan niet anders conclu deren dan dat de (ex-) patiënten die dit de wereld in geholpen hébben, nog nooit ergens anders in therapie zijn geweest". Ellende Mevrouw A. Heeren reageerde deze week op haar behandeling met zoveel angst, dat ze niet naar bed durfde. Haar therapeut was ziek. Maar dat was geen punt. Ze vertelt: "Laat op de avond kwam er een ander naar me toe. Hij heeft ze- "Warmond recreatiegemeente" staat er op de borden langs de toegangswegen tot het dorp waarin velen de ''parel van Zuid- Holland" zien. Kan Warmond die zelfgekozen subtitel waarmaken of ligt er een identiteitscrisis op de loer? Sinds het recreatie- eiland Koudenhoorn 'af' is, is er onmiskenbaar sprake van nieuwe impulsen. Het verhaal dat Warmond zo fraai aan de Kagerplassen ligt, maar dat het onmogelijk is om zonder boot bij het water te komen, is achterhaald. Opk de wederopstanding van de plaatselijke WV heeft bijgedragen aan de opgaande lijn. Maar is dat voldoende? Verschillende Warmonders met recht van spreken beantwoorden deze en andere vragen in een korte serie artikelen. Vandaag is het woord aan de VW-praeses J.P. de Winter. "We profiteren nog altijd niet ten volle van Koudenhoorn, een gemeentelijke miljoeneninvestering", zegt hij. Onlangs schreef hij B en W een "felle brief" omdat het dagelijks bestuur van de gemeente een nachtelijk verblijf op de boot in de insteekhavens van de Boezemkade van de Zwanburgerpolder taboe heeft verklaard. recreatiegemeerite WARMOND - "Het ledental is sinds twee jaar stabiel. We zitten ruim boven de hon derd. Daar zitten v'eel grote jongens bij, maar er ontbre ken er nog wel een paar. Sommigen verdenk ik ervan dat ze alleen maar willen pro fiteren van de anderen", zegt de voorzitter van de War- mondse WV, J.P. de Winter. door Wim Koevoet "Maar soms vallen we bij het le den werven tussen wal en schip. We hebben bij voorbeeld een prachtig saunabedrijf in War mond. Zo'n bedrijf hoort er ge woon bij. Maar het heeft net een nieuwe eigenaar gekregen. Voor ons betekent dat we weer van vo ren af aan kunnen beginnen met onze campagne. Het lukt niet al tijd om iedereen over de streep te trekken. Vergeet ook niet dat we het VW-werk naast onze gewo ne fulltime job moeten doen". Allerminst stabiel is het aantal verzoeken om toeristische infor matie. Het VW-kantoor js on dergebracht bij de kantoorboek handel van De Nie aan de Dorps straat. Het winkelpersoneel is te vens verantwoordelijk voor de VW-balie. Vorig jaar kreeg het enkele tientallen informatiever zoeken te verwerken, in mei, juni en juli van dit jaren waren dat er achtereenvolgens 270,265 en 431. Ondanks die forse stijging denkt De Winter "voorlopig niet aan een andere opzet, nee, geen eigen bureau". Maar waar ligt dan de grens? "Vertel het me eens", speelt hij de bal terug. "Ik denk dat het de familie De Nie is die de grens trekt, niet ik. Nee, zonder de familie De Nie zijn we ner gens". "Warmond maakt die subtitel recreatiegemeente nog niet voor de volle honderd procent waar", hervat de VW-voorman aan zijn diagnose. "Bovenaan mijn ver langlijst staat dat het recreatie- programma verder uit elkaar moet worden gerukt. We moeten niet zoals nu alle evenementen in de Kaagweek proppen. Bij die wens hoort ook de wens dat we een vast evenement aan het be gin van het seizoen krijgen. En een afsluiter, natuurlijk. Maar zoals het dit jaar ging, met de bra derie en Jazz behind the toll een weekeinde na de Kaagweek, zijn we al een eind op weg geraakt". Sporthal Van belang vindt de VW- voorzitter ook "de bouw van de sporthal". "Zodat 'de recreatie' daar bij slecht weer terecht kan. Nee, ik doe niet mee aan de dis cussie over de plek waar de sporthal moet komen. Zet dat ding nou maar zo goed mogelijk voor de dorpelingen neer. Een sporthal bestaat bij de gratie van de kinderen die er moeten gy- men. Die sporthal is voor ons be langrijk omdat we de mensen uit de stacaravans aan het Oosteinde naar het dorp willen trekken. Dat gebeurt nu nog nauwelijks". En e WV-voorzitter J.P. de Winter, hier nog samen met Warmonds burgemeester Hendrickx-Vlaar bij de ope ning van het VVV-hoekje in de plaatselijke kantoorboekhandel. "Er komen te weinig watersporters naar Warmond". farrhipffntnl Maar er zijn ook vinden dat de braderie bij de Kaagweek hoort. Die vonden het dit jaar maar raar gaan. "Waar het mij om gaat is dat er meer evementen worden georga niseerd. En of die nu wel of niet bij de Kaagweek horen, dat is mij worst. Er wordt ook gezegd dat met de braderie en Jazz behind the toll de commercie een graan tje meepikt van het vrijwilligers werk waaruit de Kaagweek wordt geboren. Ik vind dat niet erg. Hoor es, ik verdien er ook geen cent aan. En ik laat ook van mij profiteren". De Winter is van oordeel dat de recreatiegemeente Warmond te weinig profijt trekt van zijn "mil joeneninvestering", Kouden hoorn genaamd. "Er gebeurt daar nog te weinig. Zelf denk ik aan een zomeravondconcert. En er mag ook te weinig. Worden er vier prachtige insteekhavens van tien tot twaalf bootjes per stuk bij Zwanburg gemaakt, mogen we er 's nachts niet overnachten! Er zijn twee partijen. De andere partij zegt dat men dan massaal het eiland op loopt en de rust van de weidevogels verstoort. Ik con stateer dat in Vinkeveen en Friesland wel kan wat hier wordt verboden". De aanleggelegenheid in War mond, zo vindt De Winter, laat nog altijd te wensen over. "Er ko men te weinig watersporters naar Warmond. Men dacht tot zeer voor kort dat er in Warmond niet kan worden aangelegd. Wat overnachten betreft klopt dat he laas nog ook". Wel is er natuurlijk volop ruimte in de jachthavens. Pro bleem daar was echter dat die handelden in vaste ligplaatsen. Volgens De Winter is er verande ring op komst. De jachthaven van de gebroeders Visch heeft zich min of meer als pionier op geworpen. "Daar hebben ze zelfs voor douches en toiletten ge zorgd. Vorig jaar hebben ze daar al heel wat passanten over de vloer gehad. Ik vind alleen dat ze te weinig reclame maken. Zulke dingen moet je toch aankondi gen op grote borden aan de kop van je haven". De Straat ter Leede noemt de Winter "een gemiste kans". "Daar had een prachtige kade rpoeten komen. Nu kun je er niet eens aanleggen om boodschap pen te doen in de Dorpsstraat. Er ligt een schuine stenen wal. Er is alleen maar aan de bewoners van die flat daar gedacht". De ogen van de WV'er zijn nu gericht op "de palen aan 'de binnenkant' van Koudenhoorn. Dan kunnen er bootjes met de kop aan wal lig gen. Nu is er plaats voor onge veer 75 boten. Met de vier in steekhavens bij Zwanburg erbij komen we op iets minder dan het dubbele". Ongeduldig wacht De Winter op de uitvoering van de plannen met de Strengen en Tengnagel. "Dat moet snel in elkaar worden gedraaid ter ontlasting van Kou denhoorn. Dat is echt nodig, hoor. Ik zie nu al dat Warmon ders niet meer op Koudenhoorn komen omdat ze het er te druk vinden met al die mensen 'van buitenaf. Waarmee ik in het ge heel niet wil zeggen dat Kouden hoorn van de Warmonders is. De burgemeester heeft dat een keer De Winter, op smekende toon: "Alsjeblieft". We hadden verdo rie bijna een botel gehad. Er wa ren drie ondernemers, onder wie Dekker, die een optie hadden op grond van Padox, die naar Leids- chendam zou gaan. Maar Padox bleef en de grond kwam niet ter beschikking. Ik denk dat een ho tel, of liever nog een motel, een haalbare zaak is in Warmond. Nee, het is niet alleen op het wa tersportseizoen aangewezen. Er gebeurt in de herfst en 's winters toch ook veel bij Dekker. Motels zijn altijd vol, waarom hier dan niet". Voorlopig moeten De Winter en de zijnen het met logies doen. "Daar hebben we een groot te kort aan, vooral aan tweeper soonskamers. De behoefte is erg 'piekerig'. In de bollentijd wor den we platgebeld door de VW's van Katwijk en Noord- wijk". Ook de Winter signaleert de onmogelijkheid om in de recrea tiegemeente Warmond een roei boot te huren. Hij vertelt dat het daar bijna toch van was geko men. De exploitant van paviljoen Koudenhoorn leek daarvoor de aangewezen man, maar "instel lingen die er verstand van heb ben, toonden aan dat hij de boel niet rendabel zou kunnen krij- gen". Wat misschien wel door gaat, zo verklapt De Winter tot slot, is de komst van een kanosta tion met logies aan de Leede. "Meer kan ik er nu nog niet over zeggen". ker anderhalf uur met me zitten praten. Dat is toch uniek? De thera peuten leven geweldig met de pa tiënten mee. Nee, ik begrijp niet waarom er zoveel negatieve kritiek over de behandelaars wordt uitge stort. Die mensen doen dit allemaal voor ons, omdat ze beseffen hoe veel ellende wij in ons leven heb ben meegemaakt". J. Boonk loopt al wat langer mee in de dependance. Hij is ook door prof. Bastiaans behandeld. "Die man", zegt hij, "is een unicum. Ik heb het er heel moeilijk mee gehad toen hij wegging. Maar als ik de be handeling van zijn opvolgers met die van hem vergelijk, dan kan ik niet anders zeggen dan dat ze het goed doen. Alle drie doen ze hun uiterste best. Ik heb daar lof voor. Zoals ik al zei heb ik Bastiaans meegemaakt, maar óók de patiën ten die nu kritiek spuien. Dat is niet terecht. Nergens in Nederland vind je een instituut dat iets goed doet voor mensen met een oor logstrauma. In de dependance mag je je gedragen zoals je bent. Alles mag je zeggen. En er komt geen spuit aan te pas om je te kalmeren. Hoe durven ze dan toch te bewe ren, dat je niet goed wordt behan deld?" Stuk beter 'Een stuk beter' voelt E. van Mee- teren zich na acht weken in de de pendance te fcijn behandeld. Zijn relaas: "Ik loop sinds 1983 van de ene naar de andere psychiater. Ja, ik heb er heel wat gehad. Na twee maanden therapie in de dependan ce kan ik alleen maar zeggen, dat ik me in al die jaren nog niet zo goed heb gevoeld. De gevoelens die bij mij heel diep zaten, zijn wegge haald. Wonderlijk. Tijdens de be handeling ben ik teruggegevoerd naar de periode toen ik een kind van twee, drie jaar was. Ik heb dat ook werkelijk beleefd. Zelf wist ik absoluut niet wat ik daarmee moest beginnen. De therapeuten besturen je net zolang tot je bent die je moet zijn. Van een onmens, zeg maar een mens zonder gevoe lens, maken zij weer een normaal wezen. Een wezen dat zijn gevoe lens uit". Hoewel de therapie bij G. Nener nog niet zijn gewenste uitwerking heeft gehad, steunt hij de andere patiënten. Hij is het met hen eens: op de kwaliteit en de zorgzaamheid van Bastiaans' opvolgers valt niets aan te merken. W. van Gessel, die de uitnodiging aan Nypels mede heeft onderte kend, was met vakantie. Politie nog druk doende met overval Hoofdstraat LEIDERDORP - De politie van Leiderdorp is nog druk in de weer met het onderzoek naar de overval op het postagentschap aan de Hoofdstraat afgelopen dinsdag. Volgens een woordvoerder is er nog geen sprake van aanhouding van verdachten, maar de hoop daarop is zeker nog niet opgege ven. Verschillende getuigen van de overval zijn inmiddels uitvoerig ge hoord. De overval werd dinsdag ge pleegd door vier mannen met bi vakmutsen, Bij hun actie bedreig den ze het personeel met vuurwa pens en deelden een klap uit aan een van de bezoekers van het post kantoor. De overvallers vluchtten zonder buit toen de beheerder wei gerde geld te geven en alarm sloeg. De mannen maakten bij hun af tocht gebruik van een beige Ford Taunus. Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 107.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11