'Bloemencorso is visitekaartje van het vak' Financiers enthousiast over themapark Archeon Rijnsburg weer in zee met Kerkhof Alphen wil kunst in AZL niet subsidiëren NAT PAK PAGINA 10 REGIO DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1988 Rijnsburgse praalwagens onder motto 'Bloemen...vast en zeker' zaterdag door streek Openluchtmuseum in Alphen een stap dichterbij ALPHEN AAN DEN RIJN - De verwezenlijking van het archeolo gische themapark Archeon in de Alphense polder Kerk en Zanen is weer een stap dichterbij gekomen. De werving van financiers voor het park, dat rond de honderd miljoen gulden moet gaan kosten, verloopt voorspoedig. "Om de onderhande lingen met de geldschieters niet onnodig te bemoeilijken, noemen we geen namen. Hou het er maar op dat we hoopvol zijn gestemd. Bijna iedereen heeft enthousiast 'ja' gezegd", aldus J. de Back van de Stichting voor Archeologie en Educatieve Vorming. Deze stichting is de stuwende kracht achter de plannen voor het themapark die inmiddels geheel gereed zijn. Het ondernemings plan, de structuur van het park en de kosten die daarmee zijn ge moeid, zijn geheel uitgewerkt. "We weten nu exact wat we willen", ver telt De Back. "Het afgelopen jaar hebben we intensief samenge werkt met een aantal studenten ar cheologie, geschiedenis, biologie en landbouwkunde, die de eerste opzet van het park nader hebben ingevuld". Het Nederlands Researchinsti tuut voor Toerisme (NRIT) in Bre da heeft al eerder onderzocht wat de feitelijke interesse onder de mensen was voor een archeolo gisch openluchtmuseum als Ar cheon. Volgens het instituut zou het themapark jaarlijks een mil joen bezoekers kunnen trekken. Uitgangspunt daarbij was wel dat Archeon de bezoekers een combi natie van educatie, informatie, re creatie en amusement moet bie den. Volgens De Back zijn kleine veranderingen in het ontwerp ech ter nog altijd mogelijk. "Als je het park opent, kun je in feite onder zoek doen op ware grootte. Dan is veel beter na te gaan waarin de mensen het meest zijn geïnteres seerd". Een aantal toonaangevende in dustriëlen In Nederland heeft in middels zitting genomen in een 'comité van aanbeveling'. Verder bestaat het comité uit vertegen woordigers van de provincie Zuid holland, de gemeente Alphen en een aantal archeologen en historici. De Back: "Die zijn stuk voor stuk zeer positief over de definitieve plannen. Dat betekent dat de finan ciers daardoor ook eerder zijn ge neigd over de drempel te komen". Bovendien wil de stichting de bestaande subsidiemogelijkhden van de provincie 'ten volle benut ten'. Al te veel geld verwacht hij echter niet te krijgen uit die pot ge zien de bezuinigingen van de laatste jarén. In fasen Om verzekerd te zijn van forse bezoekersaantallen wil de stich ting het plan in fasen uitvoeren. Na de eerste fase, waarin Archeon ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen ziet geen aanlei ding mee te betalen aan kunst in het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL). In juni is in het AZL een kunststichting in het leven ge roepen, die het noodgedwongen verblijf van patiënten zoveel moge lijk wil veraangenamen. De aanwe zigheid van kunst kan helpen de aandacht van de patiënten af te lei den van het ziek-zijn. Aangezien het AZL ook voor de gemeente Alphen een centrum is .voor specialistische gezondheids zorg, heeft de stichting aan Alphen gevraagd aan het project mee te be talen. Er werd een bedrag van mi nimaal drieduizend gulden ge vraagd. Het college van burgemeester en wethouders onderschrijft het idee ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen heeft met de Stichting Ziekenhuis Rijnoord overeenstemming bereikt over rui ling met gesloten beurzen van grond. Het ziekenhuis heeft de grond van de gemeente nodig voor de bouw van een nieuwe polikliniek, waarvoor naar verwachting eind dit jaar toestemming wordt gekre- ruwweg uit de grond zal zijn ge stampt, wordt het park reeds voor bezoekers geopend. Naar verwach ting is die eerste fase in 1993 afge rond. "Het Romeinse castellum bij voorbeeld willen we vervolgens op de traditionele manier opbouwen met oude werktuigen uit die tijd. Op die manier is het park de eerste jaren aan veranderingen onderhe vig. De mensen kunnen dus rustig een tweede keer terugkomen", al dus De Back. van de kunststichting wel, maar er is geen geld om het inititatief te on dersteunen. Evenmin, zo beant woorden B en W het verzoek, past het niet in het beleid om initiatie ven op gebied van kunst en kunst beleving, die niet binnen de ge meentegrenzen van Alphen wor den ontplooid, te subsidiëren. OVERLEDEN - De 48-jarige G. Lana uit Haarlem die afgelopen vrijdag ernstig hersenletsel opliep bij een aanrijding met zijn fiets in Noord wijk is gisteren is het Acade misch Ziekenhuis in Leiden aan zijn verwondingen overleden. De man kwam vrijdag op het rijwiel pad tussen Noordwijk en Zand- voort ten val toen hij in botsing kwam met fietser uit Putten. gen van het ministerie van WVC. Aan de andere kant wil de gemeen te grond van Rijnoord hebben om het wegenstelsel rond het zieken huis en het politiebureau aan te passen. De stukken ontlopen elkaar slechts enkele vierkante meters in grootte: 3173 tegen 3189. De ge meenteraad moet volgende maand nog wel met het plan voor de rui ling instemmen. Gemeente ruilt grond met Rijnoord Bij het corso moeten de bloemen duidelijk overheersen. "Het is een voudig om sponsors aan te trekken die op een schreeuwende wijze re clame maken. Maar daar wordt door ons bewust niet voor gekozen. Een klein bordje met de sponsor- naam op de wagen, dat is het enige. Het is een bloemencorso en geen reclame-karavaan", aldus Lan- gerak. De aankoop van de bloemen voor het optuigen van de wagens maakt een aanzienlijk deel uit van de kostenpot. Langerak schat dat daar ongeveer 60.000 gulden voor nodig is. "Maar dat kan van jaar tot jaar schelen. Als de bloemen goed koop zijn, kan dat wel eens 30 tot 40 procent ten opzichte van de prijs van het jaar daarvoor schelen en dat is dan een leuke meevaller. Maar het kan ook andersom zijn, als de prijzen van de bloemen op dat moment erg hoog zijn". De kosten van het corso worden hoofdzakelijk gedragen door de deelnemers, de veiling Flora en de deelnemende gemeenten. Lan gerak: "Je kunt echter wel zeggen dat de veiling onze voornaamse sponsor is. Niet alleen wat de finan ciële bijdrage betreft, maar ook door het beschikbaarstellen van de ruimte voor het maken en optuigen van de praalwagens en het leveren van mankracht. Trouwens zowel mijn corso-collega Nic. Hemmes als ik zijn in dienst van de veiling en zijn menig uur in de baas z'n tijd bezig met de voorbereidingen van het corso. Daarnaast gaat er ook nog flink wat vrije tijd inzitten", al dus de corso-bestuurder. Visitekaartje Volgens Langerak heeft niet al leen de veiling Flora er alle belang bij dat het corso goed op de weg komt. "Het is het jaarlijkse 'visite kaartje van het vak'. Vele honderd duizenden toeschouwers staan er al jarenlang langs de route en dan moetje iets moois brengen. Geluk kig is iedereen daarvan overtuigd. Dat weerspiegelt zich niet alleen in de brede samenstelling van het be stuur. Zowel de handel, de kwe kers als de veiling maken daar deel van uit, maar ook in de bereidheid van velen om zich voor het corso in te zetten. Alleen daardoor is het mogelijk jaarlijks iets dergelijks te doen". Bijzonder tevreden is de corso bestuurder over de goede samen werking met de politie in de plaat sen die door het bloemenstoet wor den aangedaan, "vele tientallen po litiemensen zijn op die dag in touw om het feest goed te laten verlopen. Daar is van de politie veel inzet voor nodig, maar ieder jaar staan wij er toch weer versteld van dat het weer zo uitstekend verloopt. Want er komen toch jaarlijks enke le honderduizenden bezoekers naar de streek en dat moet toch maar in goede banen worden ge leid". Het uiteindelijke 'steken' van de bloemen begint in de loop van don derdag. Voor het optuigen van de wagens wordt het gehele assorti ment bloemen gebruikt dat in deze tijd van het jaar beschikbaar is. Zo wel buitenbloemen als die uit de kas afkomstig zijn. "Daardoor kun je de mensen goed laten zien wat er te koop is". Volgens Langerak zijn er in die laatste twee dagen in de veilinghal len enkele honderden mensen van 's morgens vroeg tot in de nachte lijke uren bezig met het corso. "Voor het overgrote deel is dat lief hebberij. Slechts een enkeling krijgt ervoor betaald. Maar tegen een vergoeding waarvoor ze anders niet aan de slag zouden gaan. Maar hier telt alleen de promotie van het 'vak'. Daar is iedereen van over tuigd, anders was het niet mogelijk om iets dergelijks om de weg te krijgen". RIJNSBURG - 'Bloemen...vast en zeker'. Dat is het motto van het 42-ste Rijnsburgse bloemencorso dat zaterdag 6 augustus van Rijnsburg naar Leiden rijdt en vervolgens zaterdagavond en zondag op de Boulevard in Noordwijk staat opgesteld. Het corso bestaat dit jaar uit twaalf praalwagens en niet minder dan 40 fraai opgetuigde personenwagens. Aan het corso verlenen een kleine 30 muziekkorpsen medewerking. Vorig jaar deden er elf praalwagens en 34 personenauto's aan het Rijnsburgse corso mee. Het corso wordt vrijdagavond in de planèenaanvoerhal van de veiling Flora officieel geopend. In de middaguren zijn de fraai versierde wagens echter al bekeken door een uit het bloemenvak afkomstige jury, die uitmaakt welke wagens er voor de ereprijzen in aanmerking komen. Na de 'keuring' worden de praalwagens in de veilinghal opgeteld en kunnen de wagens worden bezichtigd. Ook zaterdagmorgen is er nog gelegenheid bij Flora om tegen betaling de wagens te bekijken. Het corso in het bloemendorp is 42 jaar geleden ontstaan uit feestelijk heden ter gelegenheid van de ver jaardag van de toenmalige konin gin Wilhelmina. Het eerste corso was echter een stuk eenvoudiger van opzet, dan nu het geval is. Het bestond uit versierde tilbury's, kleine vrachtwagens en luxe au to's. Twee jaar later was er voor het Rijnsburgse corso al een hoogte punt toen de praalwagens in 1948 aanwezig waren bij de inhulding van koningin Juliana in Amster dam. Al gebeurde dat wel in sa menwerking met het Aalsmeerse Ontwerpen De ontwerpen voor het corso zijn gemaakt door Jaap van der Plas uit Katwijk. Van der Plas werkt als contactman bij de veiling Flora, maar heeft een opleiding gevolgd op de kunstacademie. Het is overi gens al weer de vijfde keer dat de Katwijker het Rijnsburgse corso ontwerpt. De coördinatie van het opmaken van de wagens is in handen van de bekende Wassenaarse hoofdarran geur Herman van den Berg. Ook door Kees van Kuilenburg voor de Wassenaarder is het niet zijn eerste corso. Hij maakt al vele jaren deel uit van het grote gezel schap dat zich inzet om het Rijns burgse corso tot een groot succes te maken. Arrangeur Van den Berg wordt in zijn werk bijgestaan door een groot aantal binders, die zelf bepalen welke bloemen er voor het 'aankleden' van de praalwagen of de personenwagen worden ge bruikt. Het dit jaar gekozen motto 'bloe menvast en zeker' is geen be wuste keuze. "Op een bepaald mo ment borrelt een bepaald thema op en dan vindt iedereen dat een goed idee. Al is het na al die jaren niet eenvoudig om met een geschikt motto te komen. Daar gaat toch wel enig nadenken aan vooraf', aldus Langerak. Alle twaalf praalwagens van het Rijnsburgse corso hebben dus het motto 'vast en zeker' meegekregen. "Vast en zeker kun je ook in ver band zien met verbindingen. Dat is Ton Langerak bij het 'skelet' van de praalwagen van de gemeente Rijnsburg. dan ook duidelijk te merken in de thema's van de verschillende praal wagens. Zo is er door ontwerper Jaap van der Plas bijvoorbeeld ge kozen voor schakels, spijkers, naald en draad, knopen en bouten en moeren. Kortom ontwerpen die duidelijk maken wat er met ons thema wordt bedoeld", merkt de corso-penningmeester op. Wat de kosten van het 42-ste cor so betreft is het ook dit jaar voor het corso-bestuur weer een zaak geweest van passen en meten. Lan gerak schat de kosten voor het op de weg brengen van het Rijnsburg se bloemencorso óp een bedrag van ongeveer 250.000 gulden. Lan gerak is niet ontevreden over de belangstelling van de sponsors voor het bloemenevenement. "Wij hebben al jaren een vaste kern van deelnemers en die doen graag aan het corso mee. Leids taxibedrijf de goedkoopste RIJNSBURG - De gemeente Rijnsburg gaat toch weer in zee met het Leidse taxibedrijf Kerkhof voor het vervoer van schoolkinde ren. De gemeente had aan zes taxi bedrijven een offerte gevraagd. Het bedrijf, dat na het faillissement is overgenomen door A. Koot, is als goedkoopste uit de bus gekomen. Voordat het contract wordt gete kend, wil Rijnsburg meer zeker heid hebben over de continuiteit van het bedrijf. Voor het vervoer van geestelijk en/of lichamelijk gehandicapte kinderen naar scholen in Leiden, maakt de gemeente Rijnsburg sinds het afgelopen schooljaar ge bruik van de diensten van taxibe drijf Kerkhof uit Leiden. Na aan vankelijk grote twijfels bij de ou ders over de kwaliteit van het ver voer, bleek het scholierenvervoer in de praktijk vlekkeloos te verlo pen. Echter het bedrijf werd failliet verklaard en na weken van onze kerheid nam directeur Koot zelf het bedrijf over. Eind juni besloot het Rijnsburg se college van burgemeester en wethouders opnieuw aan zes be drijven een offerte te vragen. Vol gens burgemeester F. Jonkman was met taxibedrijf Kerkhof geen contract voor onbepaalde tijd afge sloten, zoals het bedrijf beweert. "In de overeenkomst was al een proefperiode van één jaar opgeno men. Het faillissement heeft niet alleen voor onrust gezorgd, maar ook voor een nieuwe eigenaar en daarmee een nieuw bedrijf. Van daar dat we nieuwe offertes heb ben gevraagd", verduidelijkt Jonk- Het opzeggen van het contract noemt directeur Koot een onver teerbare zaak. "Ondanks al onze krachtsinspanningen het school- vervoer geen dag te laten stagne ren, ook in de moeilijke periode, heeft de gemeente Rijnsburg de overeenkomst laten vervallen. Dat terwijl wjj een contract voor onbe paalde tijd hebben", reageerde Koot in een brief aan de Rijnsburg se ouders. "Nu moeten wij een nieuwe of ferte uitbrengen, terwijl we al be reid waren voor dezelfde prijs ver der te gaan. Tevens hebben v/e we derom geinvesteerd in nieuwe bus sen. Zoals het zich nu laat aanzien wil Rijnsburg commerciële belan- ALPHEN AAN DEN RIJN - Een nat pak tot besluit van het jaarlijkse Zomerfeest in Aar- landerveen. Dat bleef over voor veel van de deelnemers aan de traditionele kuipsteekwedstrij- den, die gistermiddag aan het Maarten Bogaardhof werden gehouden. Eén keer misprikken leverde een koude douche op, maar daar konden de zestig deelnemers - ook al gezien de prima weersomstandigheden - de lol best van inzien. Jan van de Berg bracht het er het beste van af. Tweede werd Arend Verboom en derde Hans Roos. 's Ochtends deden 43 tractor en mee aan het ringsteken per versierde tractor. Annemarie de Jcrng en Kees van Wouden berg wonnen, vóór Wil Krom wijk met Leo Koot en Yvette Luyendijk met Arjan Kempen. gen laten prevaleren boven die van uw kind", stelt Koot. In de brief vraagt hij de ouders zich uit te spre ken over de kwaliteit van het ver voer door zijn bedrijf. Met de uit slag van dat onderzoek probeerde Koot zich bij de gemeente sterker op te stellen. Zowel de gemeente als het ou dercomité is niet blij met de brief en het gehouden onderzoek van Koot. "Met de stelling dat Rijns burg commerciële belangen hoger aanslaat dan het belang van de kin deren, intimideert Koot de ouders. Dat is ongepast en ongehoord. Het onderzoekje van Koot moet het college dan ook naast zich neerleg gen", schreven de ouders aan de gemeente. Volgens Jonkman is bij de offer tes niet alleen gekeken naar de prijs van het leerlingenvervoer, maar ook naar zaken zoals be trouwbaarheid en doelmatigheid van het vervoer. Gisteren heeft het college besloten in principe met Kerkhof een nieuw contract aan te gaan. Eerst moet het bedrijf nog enkele aspecten van de bedrijfs voering verduidelijken, zodat de gemeente absolute zekerheid heeft over de kwaliteit en de continuiteit van het vervoer. Politie kustplaatsen maakt geen onderscheid tussen automobilisten KATWIJK/NOORD WIJK - De Katwijkse en Noordwijkse politie maken geen enkel onderscheid tussen Westduitse en Nederlandse automobilisten die hun auto fout parkeren of te hard rijden. Dat la ten de korpschefs van de twee kustplaatsen, H. Roelevink en E. Wegman, desgevraagd weten. De politiekorpsen in Nederland wordt in een nieuwe richtlijn aan geraden terughoudend te zijn bij het opsporen en vervolgen van Duitsers op verkeersovertredin- gen-op-kenteken. De reden is het grote aantal verzoeken om rechts hulp die de Nederlandse justitie aan de Duitse autoriteiten moet doen om een bekeuring betaald te krijgen. Vooral voor grens- en kust- gemeenten, waar in de regel de meeste Westduiters verblijven, is de nieuwe richtlijn van de procu reurs generaal in Nederland van betekenis. Korpschef Roelevink van Kat wijk: "Wij handelen niet anders dan in voorgaande jaren. Onze er varing is bovendien dat veel West duitsers direct hun bon aan de par keerwachter of aan het'bureau be talen. Als we de auto wegslepen is het natuurlijk helemaal gemakke lijk. Die krijgen ze in principe pas terug als de bon voor de overtre ding is betaald". In Noordwijk wordt niet anders gehandeld. Volgens korpschef Wegman zijn de ervaringen die in voorgaande jaren zijn opgedaan met het uitschrijven van parkeer bonnen aan Westduitsers niet slecht. In Noordwijk worden ge middeld per jaar 10.000 parkeer bonnen uitgeschreven, waarvan 3000 aan Westduiters. Het grootste deel van de parkeerbonnen dat on ze oosterburen krijgt, wordt vol gens Wegman direct betaald. DONDERDAG 4 AUGUSTUS Katwijk badgasten-tennistoernooi, tot 21.00 uur op sportpark Duinlust expositie materialen KRB, Ka naaldijk en KNZHRM, Rijnmond, tot 22.00 uur. toeristenmarkt in het centrum, tot 21.00 uur. schaken op het plein naast De kam, Turfmarkt, 20.00 u 'Britisch Columbia Boys Choir' olv Donald Forbes, mmv organist Vincent de Vries, 20.15 uur in de Grote kerk. strandloop over 4 of 8 km, start 19.30 uur bij Palace Promenade. VRIJDAG 5 AUG. Hillegom optreden zangeres Chavelly ir Katwijk strand-atletiekmiddag, aan vang 14.00 uur bij strandpaviljoen Rijnmond. Duinlust. klaverjassen en jokeren bij De Mijlpaal, aanvang 20.00 uur. orgelconcert uit de Internatio- Nieuwe Kerk. Leiden film: 'Los Campesinos', over Mexicaanse landbouwhervormin gen en 'Crowded City', over Mexi- co-stad, aanvang 14.30 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Leiderdorp vakantie-activiteiten voor kin deren van 12 tot 16 jaar, aanvang 16.00 uur in Sjelter, Heemraad- Nieuwkoop vakantiespelen Open Huis: opening met rondritten met paar dentrams, van 18.00 tot 20.00 uur. Noordwijk opening expositie door loco burgemeester J. Bedijn, aanvang 20.00 uur in de Hervormde Kapel. Rijnsburg bezichting Bloemencorso, van 18.00-23.00 uur in Veiling Flora. Wassenaar Show High Diving Team Ameri can Eagles, van 12.30 tot 16.30 uur in Duinrell. ZATERDAG 6 AUG. Alphen 1 Zomerfeest café Querelle voor >ng en oud met o.a. touwtrek wedstrijden, barbecue en optre dens Patti Austin Band ('s mid dags) en Jacques Ie Jeune et ses Amis (aanvang 19.30 uur). concert West Coast Jazzband, vanaf 14.00 uur door het centrum. stoomtreinritten door de Zuid duinen. ieder heel uur vanaf 9.00 uur bij De Vriesche Wei. duinwandeltocht over div. af standen. start tussen 9.00-13.00 u strandpaviljoen 'Zee en Zon'. finalewedstrijden badgasten- toernooi. van 9.00 tot 21.00 uur op sportpark Duinlust. strandloop, reddingsdemon straties, static show, KRB, KN ZHRM en Marine, van 9.00 tot 17.00 uur. open surfkampioenschappen om 10.00 uur, open kanokam- pioensch. om 12.00 uur, inschrij ven v.a. 9.00 u. op het strand. Leiden orgelconcert Muziek in de Pan- eras, aanvang 14.15 uur in de Hooglandse Kerk. corso-wande-ltocht over 10,15 of 20 km, start tussen 9.00 en 15.00 uur vanaf VW-kantoor, Stationsplein. Nieuwkoop Vakantiespelen Open Huis: om 10.00 uur stierenjacht en om 14.00 uur film.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10