Schoonmaken grond duurt aantal jaren 'Eerlijk zullen we alles delen, ik een beetje meer dan jij' Onder huizen in Pancras-Oost TOEKOMSTIGE LEIDSE WOONWIJK Relletjes op 3 oktober vooral in buurt station Evenementen rijden elkaar in wielen LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1988 Congres over sociale (onrechtvaardigheid in Leiden LEIDEN "Een veelgehoorde klacht is dat onder meer psycholo gen en sociologen te weinig doen met de resultaten van hun onder zoeken. De cijfers en feiten die ze boven water halen, worden niet echt gebruikt. Er wordt daarom vaak geroepen, en dat is ook tij dens deze conferentie weer ge beurd, dat onderzoekers meer par tij zouden moeten kiezen. Een pro bleem is echter hoe dat zou moe ten. Hoe kun je partij kiezen zonder dat je je objectiviteit als weten schapper uit het oog verliest?" zegt Herman Steensn;a van de vak groep sociale en organisatiepsy chologie aan de Leidse teit. De vakgroep heeft een conferentie georganiseerd over sociale recht vaardigheid en maatschappelijke problemen. Aan deze conferentie, die maandag is begonnen en die tot en met vandaag duurt, nemen on geveer tachtig wetenschappers deel uit onder meer de Verenigde Staten, Canada, Zweden, Frank rijk, Polen, India, Portugal en, na tuurlijk, Nederland. De conferen tiegangers zijn overwegend psy chologen, maar daarnaast is ook een groot aantal sociologen, econo men en juristen vertegenwoordigd. door Wim Wegman Steensma: "Het aardige van deze conferentie is dat de uitwisseling van kennis tussen de wetenschap pers uit verschillende landen en tussen mensen van verschillende vakgroepen wordt bevorderd. Op deze manier ontstaat een grotere medewerking tussen wetenschap pers over en weer, waardoor onder zoekers sneller op de hoogte raken van eikaars vorderingen. Boven dien wordt hiermee voorkomen dat onderzoeken elkaar overlap pen en er dus onnodig dubbel werk wordt verricht. De minister van wetenschap zou ons eigenlijk best een flinke subsidie mogen geven. We besparen hem een hoop geld", zegt Steensma schertsend. Procedure Tijdens de conferentie worden er tien spreekbeurten gehouden over sociale rechtvaardigheid (of on rechtvaardigheid) in alle mogelijke maatschappelijke geledingen. Steensma: "Het blijkt overigens niet eenvoudig te omschrijven wat mensen nu precies rechtvaardig vinden. Er is een stroming binnen de wetenschap die zegt dat men sen, als ze beoordelen of iets recht vaardig is gegaan of niet, uitslui tend kijken naar het resultaat; is al les eerlijk verdeeld. Een andere stroming stelt echter dat mensen ook de procedure heel belangrijk vinden. Is alles wel op een eerlijke gegaan?" "Zelf denk ik dat beide zaken be langrijk zijn. Mensen zijn meestal pas echt tevreden als ze het idee hebben dat alles niet alleen eerlijk is verdeeld, maar ook op een nette manier is afgehandeld". "Eenzelfde tweedeling zie je ove rigens bij eigenbelang en recht vaardigheidsnormen. Vooral eco nomen, maar ook veel psycholo gen, zeggen dat r lijk worden gedreven door eigen belang. Ze doen iets omdat ze daar direct voordeel bij hebben. Ande ren stellen weer dat mensen in de eerste plaats hun rechtvaardig heidsgevoel laten meespelen. Ook hier, denk ik, zijn beide zaken be langrijk. Je kent de uitdrukking wel: 'Eerlijk zullen we alles delen, ik een beetje meer dan jij'. Zo zit het volgens mij ook in elkaar. Men sen bevoordelen zichzelf graag, maar ze pikken niet alles in. Dat gaat tegen hun rechtvaardigheids gevoel in", zegt Steensma. Kinderbijslag Welke drijfveren in welke situa ties de boventoon voeren, is een onderwerp voor veel sociologische en psychologische onderzoeken. Experimenten met proefpersonen in laboratoria, maar ook onderzoe ken naar het gedrag van mensen in de praktijk, enquêtes en opinieon derzoeken moeten dat duidelijk maken. "Zelf heb ik een onderzoek ge daan waarbij heel mooi naar voren kwam dat mensen zowel door ei genbelang als door rechtvaardig heidsgevoel worden gedreven. Dat onderzoek betrof de herziening van het sociale stelsel. Daaruit bleek dat niemand wilde dat dat stelsel werd afgeschaft. Mensen voelen zich toch verantwoordelijk voor elkaar. Maar als ze voor een harde keuze werden gesteld, ik noem maar wat: moet de kinderbij slag worden afgeschaft, dan ging ogenblikkelijk het eigenbelang een rol spelen. Mensen met kinderen vonden dat de kinderbijslag hoe dan ook gehandhaafd diende te worden, terwijl kinderloze stellen meenden dat die best kon verdwij- Dat procedures door veel men sen heel belangrijk worden gevon den, bleek uit onderzoeken naar strafzaken. "Je zou verwachten dat verdachten alleen letten op de uit komst. Zijn ze er goed vanaf geko men of niet? Toch kwam naar vo ren dat verdachten niet alleen daar naar kijken. Ze zijn pas echt tevre den als ze ook voldoende gelegen heid hebben gekregen om hun woordje te doen", zegt Steensma. Niet alleen in strafzaken, maar ook bij bijvoorbeeld arbeidscon flicten spelen procedures een grote rol. "Bij de beoordeling van presta ties vinden mensen het heel be langrijk als ze inspraak krijgen en bovendien beroep kunnen aante kenen tegen de beslissing van de werkgever. Als zo'n beroepsmoge lijkheid ontbreekt, zijn mensen eerder geneigd beslissingen on rechtvaardig te vinden". Schema Op welke manier het 'rechtvaar digheidsgevoel' wordt ontwikkeld, is nog niet precies bekend. "Som mige wetenschappers houden het er op dat kinderen al bij hun ge boorte een vast 'schema' van nor men en waarden hebben. Anderen menen dat die normen worden aangeleerd. Vaststaat in elk geval dat kinderen al heel vroeg een rechtvaardigheidsgevoel hebben. Die normen en waarden kunnen overigens veranderen als ze op groeien". Mensen blijken ook al heel vroeg, maar dat hoeft geen i dering te wekken, goed te kijken naar hun eigen belangen. Overi gens letten ze niet alleen op de be langen van henzelf, maar ook op die van de groep met wie ze zich verwant voelen. "Dat gaat soms tot in het extre me. Als je een aantal mensen bij el kaar zet en je laat de ene groep groene truien aantrekken en de an dere rode, dan blijken ze al snel de mensen te bevoordelen die dezelf de kleur trui dragen. En mensen met een andere kleur trui vinden ze net iets minder dan henzelf. Ik overdrijf de zaak een beetje, maar over het algemeen blijken mensen bij dit soort experimenten hun ei gen groep meer dan gemiddeld te bevoordelen". "Veel sterker speelt dat nog wan neer er sentimenten een rol gaan spelen. Nationaliteiten bijvoor beeld. Veel Nederlanders kijken toch een beetje neer op Belgen; of op Duiters, om nog maar iets ergers te noemen. Ik zeg niet dat ik dat zelf doe", voegt Steensma er la chend aan toe, "maar het is toch een feit dat mensen hun eigen land genoten iets hoger schatten". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN LEIDEN De schoonmaak van de grond onder de huizen in de buurt van de Vestestraat en de Uiterste gracht (Pancras-Oost) gaat waar- schijnijk enkele jaren duren. Dit schrijven de provincie Zuid-Hol land en de gemeente Leiden aan de bewoners in het gebied tussen de Uiterstegracht, de Vestestraat, de Nieuwe Rijn en de Groenesteeg. Het terrein en het grondwater in dit gebied is vervuild met tri- chlooretheen en tetrachloor- etheen. Dat zijn gechloreerde kool waterstoffen. Het is nu de bedoe ling dat de 'kern' van de verontrei niging, die zich bevindt langs een aantal panden aan de Uiterste gracht, wordt afgegraven. Het gaat daarbij om een strook grond van ongeveer drie tot vijf meter breed. Als de grond is weggehaald, en de kabels en gas- en waterleidin gen dus in schone grond komen te liggen, wordt begonnen met de zui vering van het grondwater. Daar toe worden langs de huizen aan de Uiterstegracht 39-59 drie zoge noemde drains in de grond gelegd. Via die drains simpelweg gezegd buizen met gaatjes wordt het grondwater opgepompt en afge voerd naar een zuiveringsinstalla tie. Als dat water is schoonge maakt, wordt het geloosd op het riool, waarna schoon water in.de grond wordt gebracht. Grondwater Het probleem is nu dat het grondwater niet te snel kan wor den gezuiverd. G. in 't Veld, hoofd van de directie milieu van de ge meente: "In onbebouwde gebie den kan zo'n zuivering relatief snel worden uitgevoerd. In dergelijke gevallen ben je uitsluitend afhan kelijk van de capaciteit van de zu- veringsinstallatie". "In een bebouwd gebied ligt dat echter heel anders. Daar moet het niveau van het grondwater voort durend op peil worden gehouden. Gebeurt dat niet, dan bestaat het gevaar dat de structuur van de grond snel wijzigt en de zaak be- Zestal verdient zakgeld met dierenleed LEIDEN - Vijf jongens en een meisje hebben gisteren getracht op een gemakkelijke manier aan een zakcentje te komen. Het zestal liep langs de deur met een poster waar op stelling wordt genomen tegen dierenleed en dierproeven. De vastgestelde prijs van de poster (f 4,95) stak het zestal echter in eigen zak. Volgens politiewoordvoerder Graveland is er geen sprake van een strafbaar feit omdat de poster vermeldt dat het een commerciële actie betreft. "Wij proberen door middel van deze poster het doden en het nemen van proeven onder uw aandacht te brengen", staat er op het velletje papier. "En dat doen ze ook", aldus het commentaar van Graveland. "Alleen komt er geen cent van de opbrengst ten goede aan het dier". gint in te klinken. Dat is funest voor de bebouwing. Vandaar dat het grondwater gedurende een pe riode van enkele jaren zal moeten worden gezuiverd", aldus In 't Veld. Het water wordt overigens ter plekke schoongemaakt. Wanneer de schoonmaak begint, is nog niet precies bekend. In 't Veld: "De provincie heeft deze plek een hoge prioriteit gegeven. Het definitieve uitvoeringspro gramma, dat elk jaar verschijnt en waarin wordt aangegeven wanneer de verschillende projecten worden uitgevoerd, is echter nog niet be kend. Burgemeester en wethou ders hebben er overigens op aange drongen deze vervuiling zo snel mogelijk aan te pakken. We heb ben in elk geval goede hoop dat met de zuivering in het gebied rond de Uiterstegracht in de loop van het volgende jaar kan worden be gonnen". Het definitieve saneringsplan moet nog worden gemaakt. Bij de samenstelling van dit plan zullen, net als bij de eerdere onderzoeken, de bewoners worden ingescha keld. Eigenaar Cronesteyn boos over afsluiten Vliet (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Met het invoeren van snelrecht voor 'relschoppers' tij dens de 3 oktoberfeesten hopen het openbaar ministerie en de poli tie het toenemende aantal ongere geldheden in te dammen. Vooral na sluitingstijd van de cafés, en met name in het gebied rond het station, hebben zich de afgelopen jaren relletjes voorgedaan. Politie woordvoerder Dick Graveland sluit niet uit dat een en ander het gevolg is van de komst van de 'nachttrein'. "Tot 1986 hadden we de zaak in de Leidse binnenstad goed in de hand. Door voortdurend te surveil leren met kleine groepjes, wisten we beginnende relletjes meteen in de kiem te smoren. Ook na 1986 is dat in de binnenstad goed gelukt. In het gebied rond het station ble ken zich echter steeds meer onge regeldheden voor te doen. Daarbij, zo is ook vorig jaar duidelijk ge worden, zijn veel mensen van bui ten de stad betrokken geweest". LEIDEN - Twee sportieve evene menten die voor aanstaande zon dag op het programma staan, drei gen elkaar in de weg te zitten. De thriathlon georganiseerd door de stichting Thriathlon en Evenemen ten Promotie in Leidschendam maakt die dag gebruik van de Vliet, terwijl de deelnemers aan een fiets tocht vanuit Kennemerland ook op de Vliet moeten zijn omdat het daar gevestigde restaurant Crones teyn voor hen een stempelpost is. Dat laatste dreigt nu onmogelijk j te worden omdat de politie de Vliet vanwege de triathlon wil afsluiten. P.J.M. Overdevest van restaurant Cronesteyn is hierover zeer verbol gen. "Ik heb hierover pas maan dagavond een briefje gekregen. Toen ik de politie belde, zeiden ze: "Niemand mag de Vliet op, des- *LE1DEN - Kinderen spelen naar hartelust in de vijver van polderpark Cronesteyn, nu er weer water is inge- noods komt de ME. De agent die pompt. De vijver was leeggehaald, nadat er een larve in was ontdekt die huidirritaties veroorzaakt. hier in mijn zaak is geweest, heeft (foto Henk Bouwman) zich zo misdragen dat zelfs mijn klanten er schande van spraken". Woordvoerder Dick Graveland van de Leidse politie kan zich de ergernis van Overdevest wel inden ken, "want hij moet het natuurlijk juist hebben van mensen die naaf- en van de Vlietlanden gaan. Maar wij zijn zelf ook pas gisteren door Beslag op kleine partij softdrugs LEIDEN - Bij een routinecontrole in de koffieshop Sahara aan de Jan- vossensteeg heeft de politie gister avond ruim 170 gram softdrugs in beslag genomen. Twee Leidena- ren, 24 en 28 jaar oud, werden aan gehouden en na verhoor weer heengezonden. de Leidschendamse politie op de hoogte gesteld van het feit dat de Vliet moet worden afgesloten". De afdeling verkeerszaken zoekt volgens hem naar een mogelijk heid om een en ander toch in goede banen te leiden, waarschijnlijk door een omleiding. "Het is minder gewenst om de zaak zo te laten doorgaan, omdat op de Vliet heel gevaarlijke situaties kunnen ont staan, met al die onoverzichtelijke bochten". LEIDEN - De eigenaar van café Va- tan aan de Oude Vest heeft bij de politie aangifte gedaan van in braak. In de nacht van maandag op dinsdag is de voordeur van het pand opengebroken en de inhoud van twee speelautomaten, een be drag tussen de 800 en 1200, verdwe nen. De eigenaar zegt niet verze kerd te zijn. "Dat is op zichzelf ook niet onlo gisch. Mensen die met de trein ko men, stappen bij wijze van spreken zo het feestterrein op. Ze hoeven nu, sinds de nachttrein er is, niet meteen weer om half een naar huis". De relletjes die zich de afgelopen paar jaar hebben voorgedaan, be stonden voornamelijk uit het stich ten van brandjes, kleine vechtpar tijen en vernielingen. "Geen hals zaken", aldus Graveland, "maar het baart ons wel zorgen". Door de 'oproerkraaiers' snel te straffen, hopen politie en justitie mensen af te schrikken. "Een straf heeft het meeste effect als iemand kort na het misdrijf wordt berecht. Dat blijkt ook uit het hele 'lik-op- stuk'-project. Wanneer een ver dachte kort na de rellen voorkomt, heeft hij zijn wandaden nog goed in het geheugen. Nu echter komen mensen pas na driekwart jaar voor. En dan mist de straf mogelijk toch zijn uitwerking", stelt Graveland. LEIDEN - De Coebel, het gebied dat ligt ingeklemd tussen de Haagweg, het Korte Vlietkanaal, de Boshuizerwatering en de Noaclistraat, is na de Stevenshof één van de laatst overgebleven plekken in de gemeente Leiden waar nog een flink aantal huizen kan worden neergezet. Onlangs bereikte projectontwikkelaar Eurowoningen uit Rotterdam, eigenaar van deze polder, overeenstemming met het gemeentebestuur over de bebouwing van het gebied. De bouw van 461 woningen zou in 1990 van start kunnen gaan. De gemeente verwacht namelijk rond die tijd uitgebouwd te zijn in de Ste venshof en wil daarna verder bouwen in de kleine polder achter de Haag- weg. In bovenstaande luchtfoto is goed te zien waar, in de jaren negentig, de nieuwe woonwijk 'De Coebel' zal verrijzen. Het omlijnde gedeelte geeft de grenzen aan van de toekomstige nieuwbouwwijk. In het plan zijn in to taal 461 woningen opgenomen met 10 verschillende woningtypen. Afge sproken is dat er evenveel premie-A, premie-C als vrije sectorwoningen worden neergezet. De vrije sectorwoningen zijn vooral langs het water ge situeerd. Een deel van de nieuwbouw zal bestaan uit gestapelde woningen (5 woonlagenen uit hoogbouw. In de noordwest-hoek van het gebied, naast de bestaande flat aan het einde van de Haagweg, is een woontoren van 12 woonlagen geprojecteerd. Omwonenden hebben daartegen al bezwaar aangetekend, tijdens een informatie-avond die vorige maand werd ge houden. De bewoners vrezen dat het hoge woongebouw zonlicht zal wegne- In het bebouwingsplan voor De Coebel is ook veel aandacht besteed aan groen en water. Er komt een wijkparkje en enkele van de bestaande sloteii worden straks mooie singels. De hoofdontsluiting van de nieuwe woon wijk gebeurt via de Brandt Buijskade die een aansluiting krijgt op een ringweg door de wijk. Het planvoorstel van de projectontwikkelaar moet uiteraard nog ver der worden uitgewerkt. Eurowoningen wil graag dat de nieuwe woon wijk er eigentijds gaat uitzien en zal, in overleg met de gemeente, architec ten selecteren die het plan verder vorm gaan geven. In de luchtfoto is ook. duidelijk zichtbaar het wegenbeloop rond De Vink (linksonder), de glastuinders langs de Korte Vliet rechtsonderen de sportvelden tussen de Churchilllaan en Boshuizerkade rechtsboven Links op de foto zien we het industrieterrein in het Morskwartier waar momenteel Wernink gevestigd is en waar in de toekomst de Leidse beton- mortelcentale (nu nog aan de Zoeterwoudseweg) zou moeten verrijzen. Verder zien we een aantal bijzondere bouwwerken: de studentent ster- )flats aan de Haagweg, de Rembrandtscholengemeenschap aan de Noach- straat beide middenhoven), de Churchillbrug (linksboven), het bejaar dencentrum Rijn en Vliet en het verpleeghuis Zuydtwijck, beide aan de Aaltje Noordewierlaan (Rechts boven het midden). (foto Eurowoningen)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9