Iraq gaat niet in op voorstel vanVN-zijde Westduitse oppositie: 'Wij zijn grondlegger van Ostpolitik' Zuidafrika noemt datum voor vertrek uit Namibia Leger Suriname wil stappen tegen Frankrijk Weer volop discussie 'vijfde natuurkracht IRA dreigt activiteiten naar West-Europa te verleggen 'Eerst direct overleg met Iran' WASHINGTON (GPD/AP/Rtr/AFP/DPA) - Iraq zal geen wapenstilstand aanvaarden zonder dat daar rechtstreekse onderhandelingen met Iran aan vooraf zijn gegaan. Ryadh el Qaysi. een voormalige VN-ambassadeur van Iraq heeft het plan van secretaris-generaal Perez de Cuellar om op ei gen initiatief een staakt-het-vuren af te kondigen zonder overeenstemming tussen de partijen van de hand gewezen. Het gaat volgens El Qaysi niet om een akkoord tussen Iran en de VN, maar om een akkoord tussen Iraq en Iran. JOHANNESBURG (AP) - Zuid- afrika heeft aangeboden zijn troe pen in het zuiden van Angola vanaf 1 september en zijn troepen in Na mibia vanaf 1 november terug te trekken. Daaraan voorafgaand zou op 10 augustus een staakt-het-vu- ren moeten ingaan in de burgeroor log in Angola. Minister van buitenlandse zaken Roelof Pik Botha zei gisteren dat het aanbod was gedaan in Genève, waar een nieuwe onderhandelings ronde is begonnen over een vredes regeling voor Angola en Namibia. Aan de onderhandelingen wordt deelgenomen door Zuidafrika, An gola, Cuba en de Verenigde Staten, die als bemiddelaar fungeren. "De Zuidafrikaanse regering is er rotsvast van overtuigd dat als onze voorstellen worden aanvaard er geen verliezers zullen zijn. De soevereiniteit van Angola staat dan buiten kijf. Namibia zal zijn onaf hankelijkheid hebben gekregen en de vrede zal zijn hersteld", aldus Botha. Zuidafrika heeft voorts voorge steld dat in Namibia op 1 juni 1989 verkiezingen worden gehouden. "Daaruit volgt dat de algehele te- rugtrekking van de Cubaanse troe pen uit Angola op 1 juni 1989 moet zijn voltooid", aldus Botha. Op het ogenblik bevinden zich in Angola naar schatting 50.000 man Cu baanse troepen die de regering steunen in de strijd tegen de rebel lenbeweging UNITA. Angola en Cuba hebben echter voorgesteld de Cubaanse troepen in een periode van vier jaar te laten vertrekken, hoewel de Cubaanse president Castro te kennen heeft gegeven dat daarover te praten valt. Botha zei dat de Zuidafrikanen willen dat op 10 augustus een staakt-het-vuren ingaat in Angola. Daarmee zouden de Verenigde Na ties bijna drie maanden de tijd krij gen om voorbereidingen te treffen voor de uitvoering van resolutie 435, waarin van Zuidafrika wordt verlangd dat Namibia de onafhan kelijkheid krijgt. In het Zuidafrikaanse voorstel wordt voorts ingegaan op een aan tal andere kwesties, zoals de rol van SWAPO, die al 22 jaar een ge wapende strijd levert voor een on afhankelijk Namibia. De SWAPO- guerrillastrijders zullen hun acties vanuit het zuiden van Angola moe ten beëindigen. Voorts wordt in het voorstel ge steld dat de zeven grote militaire bases dat het in Zuidafrika verbo den African National Congress (ANC) in Angola heeft, dienen te worden ontmanteld. Ook wordt verwezen naar de financiële positie van een toekomstig onafhankelijk Namibia. Momenteel pompt Pretoria jaar lijks miljarden dollars in het land. Voorgesteld wordt dat andere lan den, bijvoorbeeld de permanente leden van de Veiligheidsraad, Na mibia voortaan financieel zullen steunen. Over de mogelijke toe- Gisteren zijn er geen verdere be sprekingen geweest tussen de se cretaris-generaal en de partijen. Perez de Cuellar moet nu beslissen of hij ondanks de tegenwerking van Iraq toch met instemming van de grote mogendheden in de Vei ligheidsraad op eigen initiatief een staakt-het-vuren zal afkondigen. Een dergelijke daad, gesteund door zowel de Sovjetunie als de Verenigde Staten, zou de interna- tiale druk op Iraq verhogen. De Verenigde Staten, die op een goede gelegenheid wachten om de betrekkingen met Teheran te her nieuwen, hebben intussen verder afstand genomen van Iraq door het gebruik van gifgas in de oorlog te gen Iran streng te veroordelen. De Iraanse president Khamenei meent dat de vooruitzichten op een einde aan de Golfoorlog uiterst twijfelachtig' zijn. Gisteren was Khamenei in de zuidwestelijke stad Ahvaz waar hij liet weten dat door de houding van het Iraakse bewind "twijfels zijn gerezen over eventuele vredesvooruitzichten." Om de andere landen aan de Golf van zijn goede bedoelingen te over tuigen is Iraq een diplomatiek of fensief begonnen. Hoge Iraakse functionarissen hebben dezer da gen bezoeken afgelegd aan Abu Dhaby, Qatar en het sultanaat Oman. De boodschappers van Bag hdad droegen steeds een brief bij zich van de Iraakse leider, Saddam Husayn. Buitenland kort Mensensmokkel Twee Westduitsers zijn in Groot- Brittannië tot een gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij hadden ge probeerd 15 Aziaten in een vracht auto het Verenigd Koninkrijk bin nen te smokkelen. Nadat de 'ge smokkelde' mannen op verhaal waren gekomen, werden zij naar de Bondsrepubliek teruggestuurd. Contra's Nicaraguaanse Contra's hebben een rivierboot aangevallen in een afgelegen gebied in het zuidoosten van Nicaragua. Twee mensen von den de dood en 27 anderen raakten gewond. Onder de passagiers be vond zich een tiental Amerikaanse zendelingen. China In de oostelijke Chinese provin cie Zhejiang zijn bij overstromin gen als gevolg van hevige regenval zeker 214 mensen omgekomen, ter wijl 499 mensen nog worden ver mist. Een niet nader genoemde functonaris zei in de Engelstalige Chinese krant Daily Mail, dat het niet erg waarschijnlijk is dat deze mensen de ramp hebben overleefd. Zuidafrika In de Zuidafrikaanse provincie Natal zijn drie doden en vijf gewon den gevallen bij gevechten tussen verschillende groepen zwarten. De politie verklaarde dat mensen wer den neergeschoten, in brand of met messen werden gestoken, dat au to's met stenep werden bekogeld en huizen met benzinebommen in brand werden gezet. Verdere de tails konden, op grond van de be palingen bij de noodtoestand, niet worden gegeven. Ziekenhuizen Zeker 50 van de 83 ziekenhuizen in de stad New York hebben ille gaal besmettelijk afval gedumpt. Het afval werd eenvoudigweg bij het gewone afval gestopt. De Ge meentelijke Milieu Controledienst in New York heeft de ziekenhuizen beboet voor in totaal meer dan één miljoen gulden voor de illegale praktijken tussen november 1985 en mei van dit jaar. India Meer dan 400 inwoners van de Indische stad Calcutta hebben ver lammingsverschijnselen opgelo pen als gevolg van het nuttigen van voedsel dat in vergiftigde spijsolie was bereid. Elf mensen werden aangehouden in verband met de vermoedelijk georganiseerde voedselvergiftiging. Het politie-on- derzoek is nog niet afgerond. Spanje Het afgelopen weekeinde zijn op de Spaanse wegen 77 mensen om het leven gekomen bij verkeerson gelukken. In augustus begint in Spanje het vakantieseizoen, sinds jaar en dag gemarkeerd door een groot aantal verkeersdoden als' ge volg van te snel rijden, verkeerde inhaalmanoeuvres en vermoeide chauffeurs. Ook Iran laat zich niet onbetuigd om bij de Golflanden in een beter daglicht te komen. Mohammed Ali Besharati, onderminister van bui tenlandse zaken, heeft bezoeken gebracht aan de Verenigde Arabi sche Emiraten, en eveneens aan Qatar en Oman. Besharati voerde een boodschap mee van president Khamenei, waarin deze de vreedza me intenties van Iran uiteenzet. Die oorlog, welke al aan onge veer een miljoen mensen het leven heeft gekost, is overigens nog steeds aan de gang. Volgens het of ficiële Iraanse persagentschap Irna is president Khamenei naar het front vertrokken, „na de massale mobilisatie om de hernieuwde agressie van Iraq af te slaan". In Teheran konden betogers gis teren een bijdrage geven voor de Iraanse oorlogsinspanningen. Geld, horloges en juwelen verdwe nen daartoe in speciaal opgestelde geschenkdozen. „Wij zullen onze steun voor dé Khomeini niet opge ven", zo schreeuwde de menigte, „al vinden wij allemaal de <^ood." Een popvoorstellende de Amerikaanse president Reagan, hangt aan een galg tijdens e se hoofdstad Teheran. Duizenden Iranïërs gingen gisteren de straat op om steun te betuigen c gen van hun regering en om te demonstreren tegen Amerika, Israël en Saoediarabië. PARAMARIBO/PARIJS (GPD/ANP) De Franse regering heeft gisteren ontkent dat Franse militairen zijn betrokken bij de ge vechten in Oost-Suriname. Parijs reageerde daarmee op beschuldi gingen vanuit Paramaribo dat Frankrijk zich in de gevechten heeft gemengd. Die verwijten kwa men nadat het lijk van een blanke militair werd gevonden na gevech ten tussen het leger en de groep- Brunswijk. Het Surinaamse leger maakte maandag bekend dat het lijk dat van een 22-jarige Franse beroeps militair. korporaal Dreveton, was. De identiteit en de rang van de be roepsmilitair zouden blijken uit een recent afgegeven EG-paspoort en een militaire pas die op het lijk werden gevonden. De Surinaamse chef-staf Graanoogst zei uit de ge gevens af te leiden dat het Jungle commando wordt t tairen. In een officiële reactie zei het Franse ministerie van defensie vanochtend desgevraagd dat de man een huurling was, en niet in actieve dienst was. Volgens Bruns- wijk was de man een Frans burger, die levend in handen van het leger was gevallen. De Fransman was zwaar bewapend en had een brief bij zich van Ronnie Brunswijk. "Deze man heeft opdracht om met tien man zelfstandig te opereren" staat daarin. En aan de bevelheb bers van het junglecommando wordt gevraagd "alle medewer king te verlenen". Graanoogst: "Bij zuiveringsac ties zijn we gestuit op militaire "kampen die volledig waren inge richt met Frans legermateriaal, van de hangmatten tot lucifers. Giste ren is het leger aangevallen op de weg tussen Albina en Paramaribo door terroristen, waaronder blan ken. Het Militair Gezag neemt deze zaak zeer ernstig op en heeft er bij de regering op aangedrongen stap pen te ondernemen tegen Frank rijk. Het Militair Gezag heeft er bij president Shankar op aangedron gen krachtig te protesteren tegen de Franse inmenging en Frankrijk te laten veroordelen via internatio nale organisaties. Maar vermoed wordt dat de Franse autoriteiten zullen verklaren dat het om een de serteur gaat. President Shankar heeft nog niet gereageerd op het verzoek van chef-staf Graanoogst. Ook de Fran se zaakgelastigde in Paramaribo, Le Paudert, onthoudt zich van commentaar. De legerleiding heeft LOS ALAMOS (AP) - Een expe riment dat is uitgevoerd onder de ijskap op Groenland heeft nieuwe voeding gegeven aan de discussie over het mogelijk be staan van een 'vijfde kracht' in de natuur en het feit dat de zwaarte kracht heel wat ingewikkelder werkt dan sir Isaac Newton na het vallen van de appel voor mo gelijk had gehouden. Onderzoekers hebben vorig jaar een zwaartekrachtmeter in een 2,4 kilometer diep gat laten afdalen en kwamen tot de ont dekking dat de zwaartekracht sneller afnam dan werd aangeno men, waaruit zou kunnen blijken dat een tweede trekkracht aan het werk was, aldus liet de Ame rikaanse geofysicus Mark Ander weten tijdens een bijeenkomst in het Los Alamos National Labora tory. De sterkte van de tweede trekkracht bedroeg ongeveer eenvijftigste van de kracht die normaal gesproken aan de zwaartekracht wordt toebe dacht. Uit andere experimenten zou kunnen blijken dat er een vijfde of zelfs een zesde natuurkracht aanwezig is. De vier bekende wisselwerkingen in de natuur zijn zwaartekracht (aantrek kingskracht tussen objecten), electromagnetisme (dat de ato men bij elkaar houdt), sterke wisselwerking (die de atoomker nen bij elkaar houdt) en zwakke wisselwerking (die atomen uit een doet vallen en radioactief verval veroorzaakt). De vijfde wisselwerking zou een compo nent zijn van de zwaartekracht. Ander zei tegenover de Was hington Post dat er iets schijnt bewezen te zijn dat niet uitge legd kan worden volgens de Newtoniaanse zwaartekracht- theorie. De nieuwe gegevens rond de zwaartekracht zou na tuurwetenschappers kunnen helpen bij het formuleren van een theorie waardoor alle krach ten in het universum vergelij kenderwijs kunnen worden uit gelegd. Ook zou de ontdekking kun nen leiden tot een herberekening van de massa's van hemellicha men en nieuwe schattingen van de ouderdom van het heelal. Ri chard Hughes, een natuurkundi ge in Los Alamos, zei dat zwaar tekracht wel eens ingewikkelder zou kunnen zijn dan Newton en zelfs Einstein hadden gedacht. Newton gaf in 1687 aan dat door de zwaartekracht alle licha men elkaar aantrekken en dat de aantrekkingskracht toeneemt naarmate het gewicht van de ob jecten toeneemt en de afstand tussen de objecten afneemt. Newton ging er van uit dat de zwaartekrachtvelden enigszins afnemen als een object door een schacht naar beneden gaat, maar concludeerde dat de versnelling door de zwaartekracht altijd het zelfde blijft. Volgens de aan het Leidse Ka- merlingh Onneslaboratorium verbonden professor F.A. Berends (theoretische natuur kunde) valt op dit moment moei lijk te voorspellen welke gevol gen voor de toekomst de nieuwe ontdekking heeft. "Toen' Herz honderd jaar geleden radiogol ven aantoonde was er niemand die kon inschatten van welke waarde ze nog eens zouden wor den". Professor Berends zegt dat er in het dagelijks leven weinig van 'de vijfde kracht' te merken is omdat de effecten alleen op ex treem kleine afstanden aantoon baar zijn. "In het dagelijks leven hebben we niet met dergelijke afstanden te maken. Als je aan het biljarten bent zul je van die vijfde kracht geen last hebben". bij de regering een nota ingediend, waarin wordt gepleit voor een inte grale aanpak van het conflict in Oost-Suriname. Intussen heeft Ronnie Bruns wijk zijn hoofdkwartier in de Oost- surinaamse plaats Langatabbetje ontruimd. Dat deelde de leider van het Junglecommando gisteravond telefonisch vanuit St. Laurent in het buurland Frans-Guyana mee. Volgens Brunswijk is het hoofd kwartier van de Surinaamse ver zetsstrijders inmiddels op een niet nader te noemen lokatie gevestigd. Brunswijk zei tot ontruiming te zijn overgegaan om de burgerbe volking van Langatabbetje van aanvallen door het nationale leger te vrijwaren. Wel zal het Jungle commando bij een eventueel offen sief van het leger de bevolking bij staan. Roelof Pik Botha komstige rol van de rebellenbewe ging UNITA in Angola wordt in het voorstel niet gerept. Botha zei niet te kunnen vertellen hoe Cuba en Angola hebben gereageerd op het Zuidafrikaanse voorstel. De beide landen hebben ook nog geen offi cieel commentaar gegeven. Leider Burma wil maatregelen tegen 'slechte' functionarissen RANGOON (Rtr/AFP) - De nieuwe leider van Burma, Sein Lwin, wil streng optreden tegen functiona rissen die fouten hebben begaan. Ook sluit hij niet uit dat sommige staatsondernemingen zullen wor den verkocht. Sein Lwin sprak op een bijeen komst met staats- en regerings functionarissen en vertegenwoor digers van de rechterlijke macht. Hij verklaarde ook dat de staatsbe drijven van geval tot geval zullen worden onderzocht. Sommige be drijven moeten wellicht helemaal worden ontmanteld. In het radio bericht werd in het midden gelaten of Sein Lwin de fabrieken wil over doen aan de particuliere sector. In een vorige week gehouden toespraak verklaarde Sein Lwin dat het één-partijsysteem niet ver antwoordelijk is voor de sociale en economische problemen waarmee Burma nu kampt. Volgens hem ligt de fout bij de mensen die het sys teem moeten laten werken. Het be wind van Sein Lwin is van plan de controle van de staat op de econo mie te verminderen en meer con tracten met het buitenland te slui ten. Het officiële Burmaanse persbu reau NAB maakte gisteren mel ding van studentendemonstraties tegen het bewind van Sein Lwin bij de pagode van Shwedagon, de be roemdste tempel van het land. Carlucci niet te vermurwen door openheid van Sovjetunie MOSKOU (AFP/DPA) - De Ameri kaanse minister van defensie, Car lucci. uitte gisteren niets dan lof over de 'opmerkelijke openheid' waarmee hij in de Sovjetunie is ontvangen. Niettemin blijft de mi nister erop staan dat de Ameri kaanse defensiebegroting met twee procent groeit. Tijdens een persconferentie op de tweede dag van zijn bezoek zei Carlucci dat noch uit de structuur van de Sovjet-strijdkrachten, noch uit de omvang van de militaire sec tor blijkt dat de Sovjetunie is over gestapt van een offensieve naar een defensieve militaire doctrine. Volgens de minister deden zijn gastheren hun uiterste best om uit te leggen wat de defensieve doctri ne van de Sovjetunie inhoudt. En ook werd een grote openheid aan de dag gelegd, zowel bij de bezoe ken aan militaire installaties als in de gesprekken, tijdens welke de Amerikanen 'directe antwoorden' op hun vragen kregen. Naar zijn zeggen is het duidelijk dat de Sov jet-leiding nog steeds worstelt met de vraag hoe de beschikbare bron nen moeten worden verdeeld tus sen de militaire en civiele sector. De VS "volgen dit proces" op de voet. Carlucci sprak maandag en dins dag in totaal vier uur met zijn Sov jet-ambtgenoot generaal Dmitri Ja- zov. Zij overlegden onder meer over een voortzetting van de mili taire contacten. De Sovjetunie stemde ermee in om een groter aantal installaties open te stellen voor Amerikaanse bezoekers. Gisterochtend bezocht Carlucci als eerste westerse deskundige de basis Koebinka bij Moskou, waar hem een blik werd gegund op tot dusver zeer geheime 'Blackjack', de NAVO-benaming voor de vol gens Moskou grootste en zwaarste bommenwerper ter wereld. Het vliegtuig heeft een actieradius van 7.300 kilometer en kan verscheide ne grote kruisraketten vervoeren. Carliicci, de eerste Amerikaanse minister van defensie die een offi cieel bezoek aan de Sovjetunie af legt, zal vandaag op de Krim mari ne-installaties bezichtigen. TELEVISIEZENDTIJD - De mili tairejunta van Chili heeft besloten de oppositie in het land beperkte televisiezendtijd te geven in de aanloop naar de volksraadpleging over een nieuwe president op 5 ok tober. Dit maakte één van de vier leden van de junta, admiraal Meri no, vandaag bekend. Merino zei dat zowel de oppositie als degenen die achter de militaire kandidaat voor het presidentschap staan ieder 15 minuten zendtijd per dag krijgen gedurende de laatste 30 dagen van de volksstemming. LONDEN (GPD) - Bij drie ver schillende aanslagen door de IRA in Noord-Ierland zijn gisteren twee leden van de Britse veiligheids dienst gedood en raakten zes solda ten gewond. Tegelijkertijd waar schuwde de IRA de burgerbevol king in Groot-Brittannië en West- Europa niet in de buurt van Britse militaire bases te komen of zich te vertonen op plaatsen die door Brit se troepen worden bezocht. De au toriteiten in Londen en Belfast ne men het dreigement van een nieu we IRA-terreurcampagne in West- Europa serieus. Met de aanslagen in Noord-Ier land en de potentieel veel gevaarlij ker explosie de dag ervoor op de Inglis-kazerne in Noord-Londen probeert de IRA haar gehavende reputatie te herstellen. De geloof waardigheid van het verboden Ier se Republikeinse Leger was de af gelopen vijftien maanden ernstig getaand. Een serie verkeerd ge plaatste bommen kostte 18 niets vermoedende burgers en 22 IRA- activisten het leven. In de logica van republikeinse strijders zijn de grootste successen niet in Noord-Ierland, maar in Groot-Brittannië en Europa te ha len. In IRA-kringen gaat het gezeg de dat één dode in Engeland 100 doden in Noord-Ierland waard is. Om die stelling nog eens te onder strepen, spendeerden de Britse media gisteren ook honderd keer zoveel aandacht aan de aanslag in Noord-Londen dan ze aan een ex plosie in Noord-Ierland zou heb ben besteed. Het feit dat de IRA voor het eerst sinds vier jaar, ofwel voor het eerst sinds ze er in Brighton bijna in slaagde premier Thatcher en haar kabinet op te blazen, weer een 'ac tieve cel' in Groot-Brittannie heeft, toont aan dat de IRA ondanks alle tegenslagen nog steeds in staat is hard toe te slaan. Het bewijst eveneens dat de be weging haar strategie heeft aange past. Aanslagen op Britse militai ren in het buitenland hebben voor rang op die op troepen en politie in Noord-Ierland. Cijfers bevestigen die trend. Doodde de IRA vorig jaar 'slechts' drie Britse soldaten. Dit jaar werden elf militairen ver moord. Dat de IRA belust is op het zogeheten 'zachte doelwit' op het Europese vasteland werd duidelijk in mei in Limburg. De IRA doodde met een bom en geweerschoten drie in Duitsland gelegerde Britse soldaten na een avondje stappen. Sindsdien voerde de IRA nog drie aanslagen uit op het Europese vas teland. BONN Na het bezoek van de Westduitse minister van buiten landse zaken Hans Dietrich Gen- scher aan de Sovjetunie, afgelopen weekeinde, heerst in de Bondsre publiek alom optimisme over de Duits-Russische betrekkingen. De liberale minister Genscher stelde bondskanselier Kohl maandag in zijn vakantieoord aan de Oosten rijkse Wolfgangsee op de hoogte van zijn bevindingen. Helmut Kohl liet zich buitengewoon lovend uit over de 'succesvolle reis' van Gen scher en zei dat door diens bezoek in oktober aan Moskou "een nieuw hoofdstuk in de Duits-Russische betrekkingen kan worden openge slagen". door Anke Pepner Maar ook de oppositiepartij SPD was zeer te spreken over de onder handelingen van Genscher. Het be zoek van de FDP-leider aan Gor- batsjov en Sjevardnadze diende vooral ter voorbereiding van de reis van Kohl naar Moskou in okto- Hans Dietrich Genscher. ber. De vice-fractievoorzitter van de sociaal-democraten, Ehmke, heeft nu geëist dat Kohl door SPD- voorzitter Vogel wordt begeleid. Vogel heeft immers enkele maan den geleden uitvoerig met Gor- batsjov gesproken en de ontspan- ningspolitiek met het Oosten is tenslotte voor een groot deel het werk van de SPD, aldus Ehmke. Maar betekent deze plotselinge eensgezindheid tussen regerings partijen en oppositie ook dat de Bondsrepubliek een 'Alleingang' naar de Sovjetunie wil maken? Ge nscher heeft dit altijd sterk van de hand gewezen. Hij ziet zichzelf als internationale ambassadeur die in de Sovjetunie de Europese gedach te uitdraagt. In Moskou werd door zowel Gor- batsjov als Genscher steeds 'de sleutelrol' van de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de Sovjetunie benadrukt. De machti ge positie van Bonn maakt het dan ook mogelijk dat Genscher de on derhandelingen over de conventio nele wapens in een hogere versnel ling zal kunnen zetten. Hij heeft tenminste bereikt dat de voorberei dingen voor de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE), die dit najaar in Wenen plaatsvindt, al na een pauze van drie weken worden voortgezet. Opmerkelijk is dat zowel de SPD als enkele CDU-leden niets meer voelen voor een voor alle NAVO- landen geldend ontwapeningscon cept. Ook de nieuwe secretaris-ge neraal van de NAVO, de voormali ge Westduitse minister van defen sie Wörner, is van mening dat de onderhandelingen over conventio nele ontwapening zonder een alge meen NAVO-concept kunnen wor den begonnen. En dat is ook pre cies wat de sociaal-democraten ei sen. Volgens een woordvoerder van de SPD heeft de bondsrege ring geen duidelijk omlijnde voor stellen over de conventionele ont wapening. Juist daarom acht de SPD het zo belangrijk dat zij aan het bezoek van de kanselier in ok tober kan deelnemen. In Washington en in Moskou is men de sociaal-democraten als grondleggers van de 'Ostpolitik' nog niet vergeten en het gezamen lijke optreden van regering en op positie in Moskou kan alleen in het voordeel van de Duits-Russische betrekkingen werken, aldus de SPD in Bonn. Behalve de conventionele ont- ooit naar de Bondsrepubliek ver trekken. Het aantal van 150.000 die dit jaar een bestaan in Westduits- land willen opbouwen, is zelfs zo hoog dat er nu al niet genoeg moge lijkheden zijn al deze mensen op te vangen. wapening ligt Bonn ook de situatie van de etnische Duitsers in de Sov jetunie na aan het hart. De Sovjetu nie heeft hier duidelijk haar beleid veranderd en liet de afgelopen maanden meer Wolgaduitsers dan De belangrijkste rol bij de be trekkingen tussen Westduitsland en de Sovjetunie speelt echter de status van West-Berlijn en de grens van de DDR. Achter het vertrou wen dat de Westduitse politici en ook de bevolking in de perestrojka hebben, schuilt tegelijkertijd altijd de hang naar betere betrekkingen met de DDR. Bij het bezoek van Kohl zullen akkoorden over milieubescherming en culturele samenwerking worden gesloten. Dat was tot dusver onmogelijk om dat de status van West-Berlijn niet was geregeld.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5