Rechter kan bezuinigingen niet verbieden 'Goedkoop is duurkoop, ook bij huisonderhoud Engelse oud-officieren vechten persoonlijke Slag om Arnhem uit KLOZ: hogere premie voor standaardpolis WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Eis kruisverenigingen afgewezen DEN HAAG (ANP/GPD) - De Nationale Kruisvereniging en drie andere landelijke welzijnsorganisaties hebben het kort geding tegen de Staat over bezuinigingen op het kruiswerk verloren. De president van de Haagse recht bank mr. Wijnholt stelde de overheid gisteren in het gelijk. "Dit betekent dat bezuinigingen zomaar op de gezond heidszorg kunnen worden afgewenteld. Nu is het hek hele maal van de dam", aldus de geschokte directeur Hoornweg van de Nationale Kruisvereniging. Minister Brinkman (WVC) wil ruim 12 miljoen bezuinigen op het geld dat kruisverenigingen krijgen uit het AWBZ-fonds (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). Dit be drag is de contributie die de kruis verenigingen afdragen aan lande lijke organisaties, die centrale ta ken verrichten als belangenbehar tiging, bijscholing en centrale in koop. Door de voorstellen van Brinkman dreigen bij deze instel lingen 150 banen verloren te gaan. De rechtbankpresident kan de bezuinigingen echter niet verbie den. Hij tekent wel aan dat het op treden van de overheid een opmer kelijke ommezwaai vertoont. Er is een reorganisatie gaande bij.de lan delijke welzijnsorganisaties, waar de bezuinigingsplannen nu plotse ling ingepast moeten worden. Maar de rechter heeft een andere taak dah de regering, aldus mr. Wijn- holt. In deze zaak is niet aan de or de of het regeringsbesluit op zich zelf nuttig of niet nuttig, goed of slecht, juist of onjuist is. Aan de or de is alleen maar of de regering vol gens de wet een goed gebruik van haar bevoegdheid heeft gemaakt en in overeenstemming met het recht heeft gehandeld. Op die vra gen luidt het antwoord van de rech ter bevestigend. De NKV-directeur en zijn staf bleken bijzonder geschokt over de ze uitspraak. "Hiermee kan de staat maar alle bezuinigingen op de gezondheidszorg afwentelen", al dus Hoornweg. "Een kwalijke zaak, temeer omdat in ons werk nu echt de grenzen al zijn bereikt. Zie kenhuizen worden tegelijk geslo ten, er komen minder bejaarden centra, terwijl er een dubbele ver grijzing komt en dan wordt er ook nog eens geld weggehaald bij de thuiszorgorganisatie". Als Brinkmans plannen door- Binnenland kort Ongeluk De 10-jarige Peter Smit uit Ur- sem is gisteren in het ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij had opgelopen door een on geval met een tractor. De jongen mocht met enkele andere kinderen meerijden met zijn vader, die gras zaad inwalste met een zware beton nen landrol achter een landbouw- tractor. De kinderen reden mee op een stang boven de rol. Het slacht offertje viel van de tractor af en kwam onder de wals terecht. Scholier Ton van Ingen uit Kerkrade zal toch een andere opleiding moeten zoeken. Het kort geding tegen de heao te Sittard om toegelaten te worden tot het tweede schooljaar heeft hij verloren. Volgens de rechtbank is hij terecht blijven zit ten omdat hij te weinig gymlessen heeft gevolgd. Bovendien is hij ver oordeeld tot betaling van de 250 gulden proceskosten. Van Ingen had het eerste jaar al een keer over gedaan. Verkrachting De officier van justitie bij de Al melose rechtbank, mr. Cremers, heeft gisteren tegen een 18-jarige jongen uit Almelo wegens het ver krachten van twee vrouwen 18 maanden gevangenisstraf geëist, waarvan zes maanden voorwaarde lijk. In beide gevallen drong hij de woningen van de alleenstaande vrouwen binnen door te doen of hij een bekende zocht van wie hij het adres niet precies wist. Eenmaal binnen haalde hij een mes te voor schijn en verkrachtte de vrouwen. Paspoortenquete Er komen geen nieuwe verhoren in de parlementaire enquête naar de paspoortaffaire. De commissie onder leiding van het WD-kamer- lid Loek Hermans heeft gisteren besloten dat nieuwe verhoren niet nodig zijn. Tijdens de verhoren eind vorige maand vertoonden sommige getuigen plotseling ern stige verschijnselen van 'geheu genverlies'. Toen kondigde Her mans aan deze getuigen mogelijk opnieuw te zullen oproepen. Eind augustus zal het rapport van de en quêtecommissie aan de Tweede Kamer worden aageboden. Gat van Maasland De Leidse Sterrenwacht ziet de-1 finitief af van nader onderzoek naar het ontstaan van het 'Gat van Maasland'. Het instituut gaat er van uit dat het gat 'van menselijke oorsprong is'. Het is zeer onwaar schijnlijk dat het gat in het weiland van veehouder Graveland is ont staan door de inslag van een meteo riet. De veehouder zal het gat waar schijnlijk vandaag dichten. gaan vreest het kruiswerk het ver dwijnen van 150 arbeidsplaatsen. De kruisverenigingen zullen ook het uitvoerende werk niet kunnen uitbreiden en wellicht zelfs moeten inkrimpen. Hoornweg: "We gaan de motivering van dit vonnis nader bestuderen. Wellicht zijn nog ande re juridische stappen mogelijk". In ieder geval zal de NKV alles in het werk stellen om dreigende in grepen in de thuiszorg te voorko men. De plannen van Brinkman moeten nog aan het parlement worden voorgelegd. Dat gebeurt pas volgende maand formeel, op Prinsjesdag, als de begroting wordt ingediend. Van Eekelen hoeft minder te bezuinigen DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers is bereid* minister Van Eekelen (defensie) te ontzien bij de bezuinigingen voor 1989. Op die manier hoopt de premier de on enigheid tussen Van Eekelen en minister Ruding (financiën) op te lossen. Die ontstond toen na het kabinetsakkoord over nieuwe be zuinigingen bleek dat Van Eekelen meer moest inleveren dan hij had gedacht. In het kabinet werd half juli afge sproken dat de departementen vol gend jaar de prijsstijgingen maar voor driekwart vergoed krijgen. Voor Defensie zou dat een extra be zuiniging van 40 miljoen gulden betekenen. Premier Lubbers las tijdens die ministerraad echter een verkeerd lijstje voor, waarop stond dat Defensie maar 18 miljoen gul den hoefde te bezuinigen. Vlak voor de vakantie van Lub bers en Van Eekelen hadden zij een 'verkennend gesprek' over dit pro bleem. Lubbers gaf toen toe dat de fout bij hem lag. Hij beloofde de be windsman dat hij 'aanmerkelijk minder' dan 40 miljoen hoeft te be zuinigen, maar in elk geval wel meer dan 18 miljoen. Naar verluidt zou het bedrag ergens tussen 25 en 30 miljoen gulden uitkomen. Ruding is vooralsnog niet bereid op te draaien voor de resterende miljoenen. Daarvoor zouden dan de andere ministers moeten op draaien. „Het kan niet zo zijn dat de belastingbetaler opdraait voor een fout in de ministerraad", aldus zijn woordvoerder. DEN HAAG - "We hebben het al tijd al gezegd", is de wat laconieke reactie van directeur Kempen van de Nationale Woningraad (NWR) op het gisteren verschenen wo- Jiingbouwrapport van de Algeme ne Rekenkamer. Daarin levert deze onafhankelijke controle-instelling een forse portie kritiek op de kwali teit van renovatieprojecten en de controle op de uitvoering ervan. Als hoogste man in de grootste or ganisatie van woningbouwvereni gingen trekt Kempen al jaren aan de bel: "Maar het rijk doet alsof on ze zorg haar een zore zal ziin" door Runa Hellinga De Rekenkamer liet door een on afhankelijk bouwbureau een on derzoek naar tien opgeknapte wo ningcomplexen doen. Een kleine bloemlezing uit de fouten die dat bureau aantrof: constructiefouten bij trappen, vloeren en bergingen, ontbreken van dakgoten, matige kwaliteit van aluminium ramen, verkeerd gekozen verfsystemen en slecht uitgevoerd schilderwerk, foutieve zetting van kozijnen, slechte ophanging van ramen, slechte montage van goten en slechte uitvoering en reparatie van metselwerk. De slechte uitvoering leidt ertoe dat aan een woning die voor vele duizenden guldens opge knapt is, binnen korte tijd nog eens voor duizenden verspijkerd moet worden. Bovendien blijven de jaar lijkse onderhoudskosten vaak zeer hoog. Het meest markante voorbeeld is een project in Rotterdam, dat voor ruim 84.000 gulden op hoog niveau OOSTERBEEK - Over de hoof den van de hervormde kerkvoog den in Oosterbeek wordt 44 jaar na dato een ruzie uitgevochten tussen Britse oud-officieren die in sep tember 1944 een rol hebben ge speeld bij de Slag om Arnhem. De thans 74-jarige kolonel b.d. Ri chard ('Dicky') Lonsdale wil als Arnhem-held de geschiedenis in gaan door de kerkvoogdij een af beelding van zichzelf in gebrand schilderd glas cadeau te doen. Het gebrandschilderde raam wil hij la ten aanbrengen in de oude Ro maanse kerk in Oosterbeek. door Dick Hörst Deze kerk was het centrale vluchtpunt van parachutisten toen duidelijk werd dat de strijd om de Arnhemse Rijnbrug voor de Brit ten verloren was. Het ontwerp voor het raam is al gereed en het beno digde geld ligt klaar. Maar de gene raals Urquhart, Frost en Hackett, bevelhebbers tijdens de slag, zijn in het geweer gekomen tegen hun mede-oorlogsveteraan. Zij vinden dat Lonsdale zich schuldig maakt aan zelfverheerlijking en te veel eer UTRECHT (ANP) - De Utrechtse officier van justitie heeft gisteren een half jaar geëist tegen een 25-ja- rige Utrechter wegens openlijke geweldpleging. Samen met een vriend, een beroepsbokser, was hij betrokken bij een vechtpartij met de 30-jarige Johnny Asgarali en diens vriend Ahmed Touzani. De eerste werd ernstig gewond en de laatste overleed kort nadat hij door de bokser was neergesla gen aan een dubbelzijdige hersen bloeding en hersenkneuzing. De bokser wordt beschuldigd van doodslag. Zijn zaak is aangehou den omdat zijn advocaat nog vra gen wil stellen aan de patholoog anatoom over de doodsoorzaak. Bovendien kwamen drie getuigen van de advocaat te laat op de zit ting. De zitting van gisteren werd ge volgd door een groot aantal de monstranten. Zij zijn van mening dat racisme het motief van de twee verdachten was en hadden voor de aanvang van de zaak gedemon streerd voor het Utrechtse ge rechtsgebouw. De twee verdachten waren op de werd gerenoveerd en waar kort daarna nog eens voor bijna 12.000 gulden aan onderhoud gepleegd moest worden en jaarlijks nog eens 1500 gulden in het onderhoud gaat zitten. Maar ook bij minder ingrij pende verbeteringsoperaties is het normaal dat kort daarna nog een paar honderd tot een paar duizend gulden aan onderhoud wordt uit gegeven. Kempen vindt de cijfers ernstig, maar ze verbazen hem niet. Hij noemt de verbetering van woning wetwoningen een kunstmatig sys teem. "De woningbouwverenigin gen krijgen van het rijk te weinig geld voor het dagelijkse onder houd van de woningen. Als gevolg daarvan krijgen de woningen een grote achterstand die je dan op kunstmatige wijze via een speciale regeling goed moet maken". En zo'n werkwijze leidt volgens hem tot gebrekkige resultaten. Daarnaast is renovatie volgens Kempen een moeilijke sector in de bouw: "Het vereist een heel ander soort kennis dan nieuwbouw. Er is duidelijk een tekort aan vakbe kwaam personeel dat opgeleid is voor renovatiewerk, al doet de bouw er tegenwoordig veel aan om dat te verbeteren. Een ander pro bleem is dat bij architecten te wei nig kennis is over de exploitatie-ei sen die woningbouwverenigingen stellen. In materiaalgebruik hou den ze weinig rekening met het wo- ningonderhoud. Dat is overigens ook aan het veranderen". Duurkoop De budgetten in de woningbouw staan door alle bezuinigingen on der flinke druk. Het gevolg is vol gens Kempen dat onderhoud vaak goedkoper wordt uitgevoerd dan verantwoord is. Vaak wordt naar voor zichzelf opeist. Voorzitter Van Burk van de kerkvoogdij: "De kwestie speelt al jaren. Wij hoopten dat de strijdbijl intussen begraven zou zijn. Een paar jaar geleden kregen wij van Lonsdale's vriend Alan Hartley (oud-vliegtuigmonteur van de RAF) het verzoek om het gebrand schilderde raam in de kerk te plaat sen. In principe waren we wel be reid. Maar na rijp beraad vonden we het toch een beetje zelfverheer lijking. Bovendien kwam generaal Hackett ons vertellen dat hij er. evenals de generaals Urquhart en Frost, grote bezwaren tegen had". Ruzie De ruzie, die aanvankelijk scheen te zijn weggeëbt, is nu weer in alle hevigheid opgelaaid als ge volg van een komkommertijd-ver haal in het Britse zondagsblad avond van 21 april naar een par keergarage in Utrecht getrokken om er 'een radiootje te halen'. Ze kwamen daar Touzani en Asgarali tegen die volgens 25-jarige ver dachte eveneens een auto wilden kraken. Toen hij vroeg wat de twee aan het doen waren, zou Touzani agressief zijn geworden. Buiten de parkeergarage riep de bokser ze nog eens aan. „En toen is het alle maal zo snel gegaan. Net als in de film. De uitslag weet u", aldus de verdachte. Pas toen Touzani een 'trekkende beweging maakte tussen jas en broek' zou de 30-jarige bokser heb ben toegeslagen. Daarop was Asga rali op hem toegelopen en werd ook tegen de grond geslagen met een dubbele kaakbreuk. "Toen heb ik hem een trap tegen zijn kont ge geven", was de enige geweldple ging die de Utrechter gisteren toe gaf. Via een politiescanner vernam het gevluchte tweetal even latei- dat Touzani was overleden. De ver dachte raakte in paniek en gooide zijn spijkerjasje in een sloot omdat dat herkend zou zijn. „Ik voelde me nieuwe, goedkope of makkelijk verwerkbare materialen gegrepen,' waarvan de eigenschappen op de lange duur onvoldoende bekend zijn. "Goedkoop kan in zo'n geval duurkoop zijn. Wij hebben al vaker gewaarschuwd dat innovatie in de woningbouw het gevaar van ver snelde renovatie inhoudt. Dat zag je bij voorbeeld toen dubbel glas en spouwmuurvulling in kwamen. Onder druk van onder meer de po litiek zijn die op grote schaal inge voerd zonder dat men er goed mee om wist te gaan. Het gevolg was een groot aantal klachten over vocht in de woningen". Technische problemen zijn na tuurlijk niet de enige oorzaken van Sunday Times. Lonsdale zegt daar in: "Mijn mannen hebben de ont^ snappingsroute naar de Rijn be schermd. Daardoor konden 2500 paratroopers ontvluchten. Slechts 100 van mijn 300 mannen hebben dat overleefd. Ik wil dat dit offer op passende manier wordt herdacht". Het zit Lonsdale niet lekker dat zijn naam niet voortleeft in de ge schiedenis, terwijl naar de gene raals Urquhart, Frost en Hackett wel respectievelijk een laan in Oos terbeek, een weg in Heelsum en een brug in Arnhem is genoemd. Een anonieme Arnhem-veteraan: "De drie generaals hebben de rol len en de eer verdeeld. En die eer willen ze niet delen met een vierde man. Lonsdale was in die dagen 'slechts' majoor. De room is voor de drie generaals". "Dick Lonsdale was groot-ma- ioor en waarnemend commandant heel rot dat ik daarbij was en ik ben er nog steeds niet overheen", zo verklaarde hij. De bokser, die als getuige werd gehoord, kwam tijdens de zitting terug op eerdere verklaringen. Hij had toen onder meer gezegd dat ze wel vaker mensen afstraften die in hun rayon als autokrakers opereer den. Maar volgens de man, die niet kan lezen en schrijven, had de poli tie niet zijn complete verklaring voorgelezen zodat hij daarop niet heeft kunnen reageren. De recht bankpresident achtte dat onwaar schijnlijk. De raadsvrouwe van de verdach te stelde dat haar cliënt part noch deel had aan de doodslag op Touza ni en dat de zaak ten onrechte in de racistische sfeer was getrokken. "De helft van zijn vriendenkring bestaat uit gekleurde mensen. Ei genlijk is het net zo discriminerend om iemand ongewenst van rassen- disriminatie te betichten". Zij vroeg om vervroegde vrijspraak omdat de Utrechter volgens haar nu wel lang genoeg in voorarrest had gezeten. Bovendien is volgens de reclassering van racisme geen sprake. Uitspraak 16 augustus. de slechte kwaliteit van de woning verbetering. De NWR betoogt al langer dat hoog-niveau-renovaties, zoals die onder meer in Rotterdam worden uitgevoerd, eigenlijk niet de moeite waard zijn. Bij een der gelijke renovatie wordt een pand tot op het casco ontmanteld en ge heel nieuw opgebouwd. De kosten liggen niet veel lager dan het bou wen van een nieuwbouwwoning. Reden voor de NWR om in zo'n ge val voor sloop en nieuwbouw te pleiten. In dat geval weet je ten minste zeker dat een woning er voor de komende vijftig jaar weer tegen kan. Maar die keuze ligt niet zo sim- van het elfde Parachutisten-batal jon. Hij heeft met zijn mannen via Boven-Over het Elisabeths Gast huis in Arnhem bereikt, maar moest later terugtrekken tot de ou de kerk in Oosterbeek. Daar heeft hij een groep geformeerd, de Lons- dale-force, uit de legeronderdelen die in de kerk waren verzameld. Zijn opdracht was de 21 kanonnen van de artillerie te beschermen. Op die manier bleef de Benedendorp- seweg een paar uur in Britse han den. Daardoor konden zo'n 2500 man de terugtocht over de rivier ondernemen. Als Lonsdale dat niet had gedaan was er geen sterveling van de hele le Airborne divisie ont snapt". Verwaand Lonsdale, die in de Sunday Ti mes wordt aangeduid als the cocky colonel (de verwaande kolonel), ligt niet bij iedereen goed omdat hij UTRECHT (ANP) - De particuliere ziektekostenverzekeraars hebben aangekondigd dat de premie voor de standaardpolis nog meer zal moeten worden verhoogd. De ver zekeraars verwijten staatssecreta ris Dees (WVC) dat hij nog steeds geen beslissing heeft genomen over het plan om 20.000 bejaarden te veel betaalde premie terug te ge ven. Dit plan zit gekoppeld aan een verhoging van de premie voor de standaardpolis met een tientje per maand. De verzekeraars wilden de ze verhoging per 1 september laten ingaan. Het gaat om bejaarden die met hun inkomen onder een bepaalde grens zitten en meer dan 181 gul den in de maand voor hun verzeke ring betalen. Zij krijgen het ver schil terug. Het KLOZ heeft aan deze maatregel de verhoging van de premie voor de standaardpolis gekoppeld, die per 1 september van 143,50 naar 153,50 gulden moet gaan. De verhoging kan echter niet meer per 1 september worden doorgevoerd, zegt het KLOZ. Daar voor is een algemene maatregel van bestuur nodig die minstens een maand van te voren aan de Tweede Kamer moet worden voor gelegd. De standaardpolis is in 1986 in gevoerd voor mensen die uit de (toen opgeheven) vrijwillige zie kenfondsverzekering kwamen. De premie blijkt echter de kosten die voor deze verzekerden worden ge maakt niet te dekken, zodat ver- Pitbulls gemuilkorfd UTRECHT (ANP) - Het Utrechtse gemeentebestuur wil een muilkorf verplicht stellen voor pitbull-ter riërs die worden uitgelaten op de speciale terreinen waar honden vrij rond mogen lopen. Bij 'gewoon uit laten' mag de honderiem van een pitbull niet langer zijn dan 1,5 me ter. Volgens beleidsmedewerker Bakker van de gemeente is het col- legebesluit in principe afdoende. „De eigenaren hebben op deze ma nier genoeg controle over de pit bulls. Maar mocht zo'n hond toch gevaarlijk worden, dan kunnen we alsnog een muilkorfgebod opleg gen, zoals dat bij elke gevaarlijke hond kan". pel, geeft Kempen toe. De belan gen van gemeenten en woningcor poraties lopen lang niet altijd pa rallel. Onder druk van buurtorgani saties kiest een gemeente vaak voor renovatie en daar zijn een aan tal goede redenen voor. Dank zij een merkwaardige kronkel in het subsidiesysteem betaalt de bewo ner van een voor 90.000 gulden ge renoveerde woning aanzienlijk minder huur dan de huurder van een nieuwbouwwoning. In de stadsvernieuwinggebieden waar veel mensen niet meer dan het mi nimumloon verdienen, is dat na tuurlijk een belangrijk argument. Renovatie Bovendien is renovatie voor een buurt sociaal gezien een veel min der ingrijpende gebeurtenis dan nieuwbouw. De bewoners hoeven slechts tijdelijk naar een wisselwo ning, terwijl nieuwbouw zo'n lang durige zaak is dat de meeste bewo ners nooit meer in hun oude buurt terugkeren. Dit soort sociale aspec ten spelen een doorslaggevende rol bij de uiteindelijke beslissing. Maar de Rekenkamer gaat er niet op in bij haar opmerking waarin ze zich afvraagt of er altijd terecht voor renovatie wordt gekozen. Bij de woningbouwverenigingen leeft grote kritiek op het hele subsi diesysteem. Volgens Kempen is de regeling niet efficient. Sommige noodzakelijke verbeteringen kun nen in het groot onderhoud niet worden meegenomen omdat ze niet onder de subsidieregeling val len. Aan de andere kant moeten soms panden worden opgeknapt die eigenlijk best nog een paar jaar mee zouden kunnen. Maar omdat het rijk voorschrijft dat groot on derhoud niet vaker dan eenmaal in de zoveel jaar plaats mag vinden, tamelijk veel zou drinken. Ver schillende keren is hem de toegang tot de officiersmess ontzegd en éénmaal is hij er in aanwezigheid van hoge officieren zelfs uitgesme ten. Ook bij de organisatoren van de jaarlijkse Slag-om-Arnhem-her- denking is hij niet alom geliefd se dert hij in 1980. als leider van de Britse oud-strijders, meermalen te diep in het glaasje keek. Andere Britse officieren waren daar woedend over. "Dat alles poetst niet weg, dat hij in de Slag om Arnhem een moedig man was, zich als een held gedroeg en er voor zorgde dat duizenden overleven den aan de Duitsers wisten te ont komen", aldus de oud-para die het voor Lonsdale opneemt. Generaal Hackett heeft aange kondigd zich tegen Lonsdale's plannen te blijven verzetten 'zo lang dat nodig is'. Intussen laat Lonsdale het er ook niet bij zitten. Hij verkeert in een moeilijk parket nu Britse organisaties van oud- Arnhemstrijders al een kleine elf duizend gulden voor het herden- kingsraam op tafel hebben gelegd. Hoe kan hij dat geld zonder ge zichtsverlies teruggeven nu het raam er niet komt. Van Burk: "Dat is niet onze zaak". schillende verzekeraars forse ver liezen lijden. Het Kontaktorgaan Landelijke Organisaties van Ziektekostenver zekeraars (KLOZ) en staatssecreta ris Dees (volksgezondheid) liggen al enkele weken met elkaar in de clinch over deze kwestie. Het KLOZ zegt dat er al in mei afspra ken zijn gemaakt, het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (de staatssecretaris is met vakantie) ontkent dat. Volgens het KLOZ zullen de verzekeraars de te- ruggaveregeling voor de bejaarden pas uitvoeren als de premie voor de standaardpolis is verhoogd. Jenny Goeree in opspraak door grievende brief BEST (GPD) De Gaykrant ver denkt de evangeliste Jenny Goeree ervan een zeer grievende brief te hebben geschreven aan de ouders van een vorige week overleden 35- jarige aids-patiënt. Onderzocht wordt of juridische actie mogelijk is. Volgens de hoofdredacteur van het homoblad heeft vergelijking van het handschrift uitgewezen dat de brief van Jenny Goeree afkom stig is. Zelf ontkent ze dat. De ouders hadden in de rouwad vertentie de doodsoorzaak van hun zoon vermeld op diens eigen ver zoek. Enkele uren voor de begrafe nis gisteren kregen zij de brief met de tekst: "Gefeliciteerd met de op ruiming van dit misbaksel en deze moordenaar. God heeft zo zijn ei gen methoden om het vuil te ver wijderen. Jenny Goeree, evangelis te". Hoofdredacteur Krol: „We heb ben mevrouw Goeree gebeld en zij gaf ronduit toe de brief aan de ou ders te hebben geschreven. Ze schaamt zich er niet voor en zei dat zij niets te maken heeft met aardse wetten en alleen gehoorzaamt aan Gods wetten". Jenny Goeree reageerde gister middag via Veronica met een ont kenning: ze zei helemaal niets van de brief af te weten. „Bovendien schrijft een evangelist zoiets niet", aldus mevrouw Goeree. worden ze toch gerenoveerd. Kempen: "We hebben al in 1985 op een congres gepleit voor betere budgetafspraken, een meerjaren plan, meer geld voor preventief on derhoud en een grondige bezin ning op het gebruik van materia len. De deskundigen zijn het er al lemaal over eens, maar bij het rijk krijgen we geen gehoor". Compromis De reactie van staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) op het rapport van de Rekenkamer geeft niet veel hoop op spoedige veran deringen daarvan. Hij is begonnen met onderzoeken en benadrukt dat er bij de verbetering verschillende partijen met verschillende belan gen betrokken zijn, die gezamen lijk een compromis moeten vin den. De Rekenkamer vindt dat, net als Kempen, teleurstellend. "Een grotere daadkracht zou hier op zijn plaats zijn", zo stelt het rapport fijntjes vast. Voor het Landelijke Om- budsteam Stadsvernieuwing (LOS) is de kritiek op de kwaliteits controle een van de belangrijkste constateringen uit het Rekenka merrapport. Woordvoerder Willem Kwekkeboom: "Kleine gemeenten zijn niet in staat zelf deskundigen aan te trekken. Ze krijgen daar ook niet het geld voor, want de Financi ën zijn niet mee gedecentrali seerd". Volgens het LOS zou de controle in het geval van kleine ge meenten dan ook weer bij de pro vinciale directies van het ministe rie moeten worden ondergebracht. Kwekkeboom: "Decentralisatie was een politieke beslissing, waar bij niet echt naar de uitvoerbaar heid is gekeken. Het rijk moet weer een grotere rol in de feitelijke kwa liteitscontrole krijgen". Rapport Rekenkamer over renovatie verrast woningcorporaties niet Demonstratie bij behandeling 'racistische moord' Belangstellenden die de rechtszaak wilden bijwonen werden uitvoerig gefouilleerd. Kort voor de behandeling demonstreerden ongeveer veertig mensen omdat volgens hen racisme het motief van de moord geweest. Hoewel volgens persofficier Behling van racisme geen sprake is, spraken de demonstranten in een pamflet van 'een doel bewuste moord, van racistische elementen'. (foto anp) Renovatie in Lelystad. Dat daarbij veel fouten worden gemaakt, ver baast directeur Kempen van de Nationale Woningraad niet echt: door hun krappe beurzen vergeten woningbouwverenigingen nogal eens dat goedkoop vaak duurkoop is. (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3