Steeds meer treinen maken Randstad beter bereikbaar Reportage Uitbreiding van het spoornet 'Bescherming nodig voor proefpersonen' KNMI slaat commerciële koers in Bijbelinvoer in Sovjetunie een stuk gemakkelijker WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1988 HAARLEM - Grote delen van de Randstad, die tot nog toe alleen met de auto of de bus bereikbaar waren, krijgen binnen enkele jaren aansluiting op het spoorwegnet. Vertegenwoordigers van het rijk, provincies, ge meenten, Nederlandse Spoorwegen en de busondernemingen hebben de koppen bij elkaar gestoken en een lijst gemaakt van spoorweg- en wegen plannen die op korte termijn kunnen worden verwezenlijkt. De minister van verkeer en waterstaat heeft met provinciale en gemeentelijke politici uit de Randstad afgesproken, dat er voor die plannen geld beschikbaar Treinreizigers, die regelmatig naar Den Haag gaan, kunnen inmiddels zelf zien. dat de Nederlandse Spoorwegen zijn begonnen aan de verdubbeling van de spoorlijn tus sen Leiden en Mariahoeve. De eer ste fase van dit werk, de verbreding van de spoordijk, moet eind dit jaar klaar zijn. Als over enkele jaren naast de bestaande sporen de twee nieuwe sporen zijn aangelegd, kun nen er per uur veel meer treinen gaan rijden op het traject Leiden- door Rien Polderman Den Haag. En dat betekent ook, dat er tussen Haarlem en Den Haag een intensivering van de trein dienst mogelijk is. die de aanleg van vier nieuwe halten rechtvaar digt: Haarlem-Zuid (tussen Wester gracht en Pijlslaan), Hillegom, Voorhout-Sassenheim en Leiden- Noord. Verdubbelingsplan De spoorverdubbeling is slechts een stukje van de spoorverdubbe ling die de NS willen aanbrengen op de gehele verbinding Amster dam-Den Haag-Rotterdam. De Schiphollijn is al een gerealiseerd onderdeel van dit 'verdubbelings plan'. Nodig zijn verder nog de aan leg van een vijfde en een zesde spoor tussen Amsterdam CS en Sloterdijk (de opheffing van de be ruchte flessehals op het Singel- grachtviaduct) en de spoorverdub beling tussen Den Haag en Schie dam. De aanleg van een vierde spoor in de Willemstunnel in Rot terdam kan tegelijk met de thans in aanbouw zijnde tunnel worden uit gevoerd. Voor zover al niet begon nen, kunnen al deze werkzaamhe den voor 1990 beginnen. De NS hebben de spoorverdub beling nodig om het drie-treinen- stysteem te kunnen invoeren, dat zij onlangs hebben gepresenteerd. Dat is een plan voor supersnelle Eurocity- en Intercity-treinen, in terregionale sneldiensten en stop treinen. die naast elkaar, in aanvul ling op elkaar maar onafhankelijk van elkaar moeten kunnen 'spo- Terug naar het werk van van daag. Vanuit de trein zijn ook aan de zuidoostkant van Amsterdam werkzaamheden te zien, die duiden op een toekomstige uitbreiding De toekomstige spoorwegkaart van het noordelijk deel van de Randstad. Tussen Haarlem en Leiden komen vier nieuwe stations: Haarlem-Zuid. Hillegom. Sassenheim/Voorhout en - net buiten het kaartje - Leiden-Noord. Ook bij Amsterdam-Geuzenveld en bij Duivendrecht komen nieuwe hal tes. (kaartje GPD) van de spoormogelijkheden. Tus sen Duivendrecht en Bijlmer en tussen Diemen en Weesp zijn dik ke dijklichamen in aanleg voor de verlenging van de spoorlijn Schip- hol-Rai naar de lijn Diemen-Weesp. Vanaf 1993 zullen over deze nieuwe lijn nieuwe rechtstreekse stoptrei nen Den Haag-Schiphol-Lelystad en Schiphol- Hilversum-Utrecht voorbij suizen. Op het kruispunt station Duivendrecht krijgt de rei ziger de mogelijkheid om over te stappen op de sneltreinen naar Amsterdam CS of Utrecht en ver der. Metro-tramlijn Direct ten zuiden van het Am- stel-station is de spoordijk te zien. waarop de metro-tramlijn naar Amstelveen zal worden aangelegd. De metro-trams krijgen hun begin (en eindpunt) in het metrostation Amsterdam CS en rijden tot het Amstelstation over dezelfde rails (door de metrotunnelbuis) als de bestaande metrotreinen naar de Bijlmer. Na het Amstelstation bui gen de metro-trams naar het wes ten af, kruisen de Amstel en komen bij de Rai naast de nieuwe NS-spo- ren te lopen. Op de stations Rai en Amster dam-Zuid kan men van metro-tram op de NS-treinen overstappen en omgekeerd. Na station Amster dam-Zuid buigt de metro-tram naar Amstelveen af, en gaat zich op straatniveau als een sneltram gedragen. Onderzocht wordt of de Mensen soms zonder toestemming voor experimenten gebruikt De overheid moet strengere regels opstellen voor medisch experi menteel onderzoek met mensen. De normen die toetsingscommis sies hanteren voor het verlenen van toestemming voor experimen ten zijn ontoereikend. Ook moet een proefpersoon, die op onvoor ziene wijze door het onderzoek, schade lijdt, zijn schade ergens kunnen verhalen. Er zou hiervoor een soort verzekeringssysteem moeten komen. Dit zijn enkele conclusies van mr. drs. Lucas Bergkamp, die op 19 augustus aan de Universiteit van Amsterdam op zijn juridisch proefschrift 'Het Proefdier Mens' promoveert. door Tineke Hoekstra De arts en jurist werd begin 1986 gevraagd om een onderzoekspro ject 'Medische Ethische Commis sies en het Toezicht op Experimen ten met Mensen' uit te voeren. Van het een kwam het ander. Berg kamp voelde zich zo tot het onder werp aangetrokken, dat hij besloot erop te promoveren. "Het aantrek kelijke is, dat dit onderwerp de grens van zowel het medisch als het juridisch toelaatbare raakt", al dus de arts/jurist. Na zijn promotie vertrekt hij voor een jaar naar de Universiteit van Yale in de Ameri kaanse staat Connecticut, waar hij rechten gaat studeren. Bergkamp had nooit verwacht dat zijn twee vakken zo goed op el kaar zouden aansluiten. "Het be gon eigenlijk met een geintje. In het studentenhuis waar ik woonde, studeerde iedereen rechten. Om als student medicijnen ook daarover mee te kunnen praten ben ik naast mijn eigen studie rechten gaan doen. Maar dat vak werd steeds leuker en ik begon mij te verdiepen in het medisch- en gezondheids recht. En zo word je dan uiteinde lijk arts en jurist", legt hij uit. Pakketten ingebonden proef schriften liggen verspreid in zijn kamer aan de Warmoesstraat te Amsterdam. "Trekje niets aan van de troep. De boeken zijn net bin nengekomen en ik ben gisteravond doorgezakt". Na een kopje koffie, komt hij los en begint enthousiast te vertellen over de inhoud van zijn boek. Bergkamp heeft zich drie dingen afgevraagd. Wat zegt het recht over experimenteel onder zoek met mensen? Wat voor nor men zouden er moeten gelden? En als laatste, hoe wordt er in de prak tijk met de regels omgegaan? "Een proefpersoon moet in prin cipe zijn toestemming verlenen al vorens de commissie met het on derzoek instemt. In het bestaande recht wordt die toestemming ech ter niet nader gespecificeerd. Daar naast gelden de normen van de toetsingscommissies alleen voor de directie van een ziekenhuis en niet voor de onderzoeker. Terwijl ze eigenlijk behoren te gelden voor de mensen die de proeven uitein delijk uitvoeren". "Het gehele onderzoek, de voor- en nadelen en de risico's zouden op schrift moeten worden gesteld. Over dit geheel kan de commissie dan een beter oordeel geven en ze kan het verloop van het weten schappelijke onderzoek blijven controleren", zo stelt Bergkamp Wijfelachtig Het geldend recht geeft geen uit sluitsel over mensen die geen toe stemming kunnen verlenen, maar die soms toch voor experimenten worden gebruikt. Lucas Bergkamp vindt dat mensen die bewusteloos, psychisch gestoord of minderjarig zijn, niet voor proeven in aanmer king mogen komen. Hij heeft hier over lang nagedacht en geeft toe dat er soms twijfelachtige situaties kunnen ontstaan. "Wanneer men bijvoorbeeld proeven wil gaan doen op een co ma-patiënt, omdat men wil probe ren in de toekomst deze vorm van bewusteloosheid te voorkomen, dan heeft de patient er zelf geen baat bij. Het onderzoek is echter wel voor toekomstige coma-patiën ten van belang. Ik vind toch, on danks deze twijfelgevallen, dat in dit voorbeeld de grens wordt over schreden. Als experimenten niet in het belang van de proefpersoon zijn moet daarvoor geen toestem ming worden verleend". In de praktijk gebeurt dat echter wel. "De commissies geven vaak hun fiat voor experimenten waar de proefpersoon niets aan heeft. Een toetsingscommissie bestaat voornamelijk uit een club medici en is dus alles behalve een onaf hankelijk en extern orgaan", zo verklaart Bergkamp. Hij vindt dan ook dat naast de medici een jurist, een ethicus en iemand van de pa tiëntenbelangengroepering in de commissie moeten zijn vertegen woordigd. Gezonde proefpersonen worden steeds vaker betaald voor hun me dewerking aan experimenteel on derzoek. Lucas Bergkamp heeft daarmee geen problemen, zolang het binnen de grens van het redelij ke blijft. "Als de betaling maar niet een gevaarlijk karakter krijgt, maar gewoon een redelijke vergoeding is, dan heb ik daar niets op tegen. Als je iemand met een minuminko- men een ton zou bieden voor zijn medewerking, maak je duidelijk misbruik van de omstandigheden. En breng je de vrijheid van toe stemming in gevaar". Volgens hem loopt het in Nederland niet zo'n vaart. "In de Verenigde Staten, waar het experimentele onderzoek aan strenge regels is gebonden, verkopen mensen met een laag in komen hun bloed. Dat zie je bij ons gelukkig niet". PM»*.. :,r moet komen. Alleen de provincie Noord-Holland heeft een slag om de arm gehouden met het oog op de financiële gevolgen van die afspraak. Iedereen is nu naar zijn eigen ministerie, provinciehuis of raadhuis te ruggekeerd om te informeren hoeveel geld er beschikbaar is. In het najaar komen de partijen opnieuw bijeen om het eens te worden over de (finan ciële) krachtsinspanning die ieder moet leveren om de bereikbaarheid van de Randstad te verbeteren. Maar de politieke wil om tot uitvoering van de opgesomde plannen te komen, is aanwezig. Het ligt voor de hand dat op de stations Sloterdijk. Burgemeester De Vlugtlaan, Lelylaan, Zuid en Rai een over stap mogelijk wordt van trein op metro-tram en omgekeerd om zo het drukke autoverkeer in de te vermijden. (foto GPÜl ze Amstelveenlijn naar Schiphol- Oost kan worden doorgetrokken en later zelfs naar Schiphol-Cen- trum. Nog niet zichbaar maar zo goed als zeker is de aanleg van de metro- tramverbinding van Sloterdijk via Amsterdam-Zuid en de Rai naar Amsterdam-Zuidoost (Bijlmer). Het rijk heeft daarvoor een bijdra ge van 136 miljoen gulden toege zegd. Dit project is met name inte ressant voor reizigers uit Haarlem, omdat daarmee Amsterdam-West, Zuid, Rai en Amstelveen worden ontsloten vanaf het overstap-sta- tion Sloterdijk. Wie, vanwege de omweg over CS en de tijdrovende tramritten door de verstopte Am sterdamse binnenstad, toch maar de auto nam, krijgt met deze metro- tramverbinding een vlot alterna tief. De sporen komen over de ring- spoorbaan evenwijdig te lopen aan de NS-sporen. Het ligt voor de hand dat op de stations Sloterdijk, Burgemeester De Vlugtlaan, Lelylaan, Zuid en Rai een overstap mogelijk wordt van trein op metro-tram en omge keerd. Op Zuid en Rai kan boven dien worden overgestapt op de me tro-trams van de Amstelveenlijn. Vervoer Een station Geuzenveld (-Half weg) en de verlenging van een aan tal tramlijnen naar Amsterdam- West, Sloten en Amstelveen com pleteren de ontsluiting van het westelijke deel van de hoofdstad. In het vernieuwde railnet ont breekt een rechtstreekse schakel tussen Haarlem en Schiphol. Afge' zien van het station Haarlem-Zuid zal de regio Haarlem/IJmond het moeten doen met verbetering van het busvervoer, met behulp van verkeerslichten en stukjes bus baan. Het is voor het eerst dat het gehe le openbaar vervoer trein, metro, tram en bus samen in één plan wordt opgenomen. De verbetering moet dienen om forensen uit hun auto de trein, tram of bus in te krij gen. De overheid hoopt zo de file- drukte op de wegen en de parkeer overlast in de binnensteden te ver minderen. Toch vormt ook de uit breiding van het autowegennet een belangrijk onderdeel van het plan. Maar anders dan de meeste zo juist opgesomde verbeteringen van het openbaar (rail)vefvoer kan de aanleg van het gros van de voor gestelde wegbredingen, recon structies en nieuwe wegen en tun nels niet vóór 1990 beginnen. Al leen de aanleg van een weg langs Schiphol-Oost en een wegaanslui- ting in de Bijlmer zijn als zoge noemd 'snelstartproject', (waaraan voor 1990 kan worden begonnen) in de plannen vermeld. Ook de aan sluiting van de secundaire'weg A20 bij Nieuw-Vennep op autosnelweg A4 is genoemd als project dat snel kan worden gerealiseerd. Wegenbouw Op de lijst van wegenbouwpro jecten staan behalve de Wijkertun- nel (bij Beverwijk) en de tweede Coentunnel verbredingen van de A9 (Velsertunnel-Badhoevedorp) en de aanleg van de Westrandweg (langs Amsterdam-West) vermeld. De omstreden Westrandweg is in drie fasen ingedeeld. De eerste fase betreft de verbinding tussen de A9 en de A5 (Haarlem-Amsterdam) ten oosten van Halfweg; de tweede fase die tussen de A5 en de tweede Coentunnel. De laatste fase van de ze weg is nog in studie: het gaat om een kortsluiting tussen de A4 en de A9 langs de vierde baan van Schip hol, waardoor Badhoevedorp voor een belangrijk deel van het door gaande snelverkeer wordt verlost. Ook de befaamde A22 in het wes ten van Haarlemmermeer staat slechts als studieproject op de lijst. Dat betekent, dat deze weg in ieder geval niet voor 1995 zal zijn aange legd. DE BILT - Het KNMI gaat een aantal weersverwachtingen te koop aanbieden. Het blijkt dat er geld is te verdienen aan doelge richte weersverwachtingen. Het officiële takenpakket als meteo rologische overheidsdienst blijft (gratis) bestaan, maar een aantal weersverwachtingen wordt niet meer gratis verstrekt en er zullen ook nieuwe doel- en marktge richte verwachtingen komen. door Stella Slooten/ANP Het is een omvangrijke opera tie die de overheidsdienst moet omvormen tot een flexibele orga nisatie die snel op de behoeften van de verschillende afnemers kan inspringen. Die behoeften zijn zeer verschillend, zo hebben de meteorologen in de loop der tijd wel geleerd. "Mooi weer is maar een heel betrekkelijk be grip", zegt Tj.F. Landmeter van de afdeling externe zaken van het KNMI. "Als wij zouden mel den dat het mooi en zonnig weer wordt, worden we onmiddellijk opgebeld door bij voorbeeld bo ze landbouwers die zeggen dat het absoluut geen mooi weer is, omdat hun gewassen staan te verdrogen." Jarenlange ervaring heeft ge leerd dat er velen zijn die met het algemene weerbericht over de luchttemperatuur, zonneschijn en windkracht niet tevreden zijn. Er is onder meer in de landbouw, de recreatie en verscheidene be drijfstakken behoefte aan doel gerichte weersvenvachtingen op korte of langere termijn. Over enige tijd zal het KNMI in een groot deel van die behoeften kunnen voorzien. Zo zal er een sterke uitbreiding van de 06-lij- nen komen met weersinformatie voor bepaalde doelgroepen. Ook wordt eraan gedacht via moder ne systemen als videotext de af nemers te bereiken die dan op ie der moment van de dag de beno- digde informatie op kunnen vra gen. Er wordt nog onderzocht wat precies de mogelijkheden op de markt zijn voor de verkoop van speciale weersverwachtingen. Ongeveer drie maanden geleden is hiervoor een speciale afdeling marketing opgericht. Dr. J. Reiff, hoofd van die afdeling, heeft goe de verwachtingen van de meer commerciële koers. "Wij hebben meer te bieden dan de diensten die wij momenteel verlenen. Er zijn veel nieuwe technologische middelen en communicatiemo gelijkheden om de weersinfor matie directer en doelgerichter bij onze afnefners te brengen." Volgens Reiff is daar ook duide lijk behoefte aan. "In de eerste plaats moeten wij qns bestaande pakket diensten voor onze pu blieke taak aan deze ontwikke lingen aanpassen. Maar als we met de middelen die daarvoor nodig zijn ook nog geld kunnen verdienen, moeten we dat niet la ten." In de eerste plaats zijn het de bezuinigingen die het KNMI tot deze" commerciëlere aanpak heb ben gedreven, aldus Reiff. Het instituut werd hierdoor gedwon gen tot een efficiëntere en meer doelgerichte aanpak. De meeste diensten werden tot nu toe ge richt op de primaire taken: vei ligheid en. algemene publieks voorlichting, waarvan het ook niet de bedoeling is dat ze geld opleveren. Slechts aan een aantal extra diensten \verd geld ver diend, zoals de 0Ó3-weerlijn, ge richte voorspellingen voor de off-shore-industrie en enkele contracten voor speciale weers voorspellingen met de Gasunie en elektriciteitsbedrijven. Voor het publiek is de com merciële aanpak sinds mei dit jaar duidelijk te merken. Voor heen kon iedereen met het KN MI bellen om persoonlijk door eén van de meteorologen van de weersverwachting op de hoogte te worden gesteld. Dat was ech ter niet meer te doen. Daarom riep het KNMI sinds mei een klantenadministratie in het le ven. Door met het Instituut een contract af te sluiten kan de klant tegen betaling het KNMI bellen voor een weersverwachting. Dit jaar mogen de bijbelge nootschappen officieel ruim een miljoen bijbeluitgaven invoeren in de Sovjetunie, zo meldt de in formatiedienst van het Neder lands Bijbelgenootschap. "De hoop dat de hervormingen in dit land ook gevolgen zouden heb ben voor de bijbelvoorziening blijkt uit te komen". Vorig jaar al mochten baptis ten en evangelische christenen 100.000 Russische bijbels invoe ren. Er voltrekt zich nu een ge heel nieuwe ontwikkeling. Re gionale autoriteiten van de af zonderlijke republieken begon nen invoervergunningen af te ge ven voor legale bijbelinvoer. De centrale overheid staat deze ver gunningen toe. Gevolg is, dat niet alleen de Russische baptis ten aan bijbels geholpen kunnen worden, maar ook pinksterge meenten in Rostov, orthodoxen en baptisten in de Oekraïne, ze vendedag-adventisten in Rus land, lutheranen in Estland, bap tisten en orthodoxen in Georgië en doopsgezinden in het gebied achter de Oeral. Zou de zending in één keer worden uitgevoerd, dan was een trein nodig met wagons ter leng te van 150 meter. De bijbelge nootschappen kunnen deze hoe veelheid niet helemaal zelf be kostigen. Ze krijgen financiële steun van de Scandinavische kerken en confessionele wereld organisaties zoals de Baptisten- Wereldalliantie. De drukkerij van de Roe meense Orthodoxe Kerk in Boekarest heeft dit voorjaar voor het eërst 5000 bijbels gedrukt voor Roemeense baptisten. Een tweede oplage van 5000 ging vo rige maand ter perse. De Unie van Baptistengemeenten in Roe menië behoort tot de Oost- europese kerken die de laatste twintig jaar van bijbels vrijwel verstoken zijn geweest. Een paar keer mocht de Unie kleine aan tallen invoeren. Doordat het aan tal leden van deze kerk de laatste jaren verviervoudigd is. is er een groot tekort aan bijbeluitgaven. Bijbelhulp aan etnische min derheden in Roemenië, zoals de Duits sprekende lutheranen en de Hongaars sprekende her vormden, is nog niet mogelijk. Het is in dit land verboden, boe ken in die talen te verspreiderr. 'Kruistochten' Uit Ermelo komt van de orga nisatie 'Kruistochten' het bericht dat de Russisch-Orthodoxe Kerk in principe het aanbod van een miljoen nieuw-testamenten heeft aanvaard. In januari had Anne van der Bijl, oprichter en directeur van de stichting 'Kruis tochten', 'namens de christenen in het Westen' dit aanbod gedaan ter gelegenheid van het 1000-ja- rig bestaan van het christendom in Rusland. Hij kreeg hierover een brief van de metropoliet Filaret van Minsk en Wit-Rusland, die ver antwoordelijk is voor de buiten landse betrekkingen van de Rus sisch-Orthodoxe Kerk. "Het is mij een aangename taak, u mee te delen dat wij hebben besloten de aangeboden nieuw-testamen ten te accepteren". Volgens een woordvoerder van 'Kruistoch ten' is toestemming voor deze in voer een zaak tussen kerk en overheid, maar dat zal geen pro blemen geven. 'Kruistochten' hoopt, in sa menwerking met zusterorgani saties in binnen- en buitenland, de bijbeluitgaven op korte ter mijn te kunnen leveren. De druk kosten per exemplaar zijn onge veer drie gulden. Daar komen de kosten van voorbereiding en transport nog bij. De organisatie van Anne van der Bijl brengt, krachtens haar doelstelling, bijbels naar landen "die voor het evangelie gesloten zijn", steunt kerken "waar de vrije verkondiging gevaar loopt", en motiveert de kerk in vrije landen "om de lijdende kerk te helpen". Onderhoud kerken Het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO) heeft met grote instemming gereageerd op de 'kamerbreed gesteunde' mo tie waarin de regering wordt ge vraagd geld beschikbaar te stel len niet alleen voor restauratie maar ook voor het onderhoud van monumentale kerkgebou- Het CIO berekende, dat voor klein onderhoud en herstel van een monumentale kerk f. 32.000 per jaar nodig is. Aan energiege bruik en 'zakelijke lasten' is voor een oud kerkgebouw jaarlijks f. 7500 meer nodig dan voor een ge bouw van recente datum. In to taal dus f. 39.500. Het jaarlijks on derhoud van recente gebouwen kost ongeveer 1 procent van de stichtingskosten. Bij gemiddel de stichtingskosten van f. 7^0.000 dus f. 7300. Het verschil ♦ussen f. 39.500 en f. 7300 (f. 32.200) is dan de basis voor subsi diëring. Nederland heeft ongeveer 2200 monumentale kerkgebouwen De totale meerkosten voor on derhoud bedragen dan f. 70.840.000. Bij een eigen bijdrage van 20 procent zal de jaarlijkse onderhoudsbijdrage van de overheid afgerond f. 56.160.000 zijn. Dat betekent ten minste een verdubbeling van de huidige be dragen voor restauratie en on derhoud. "Dat lijkt weinig realis tisch in deze tijd van bezuini ging", schrijft het CIO, "maar de kerkgenootschappen mogen als beheerders van een zo gewichtig cultureel bezit niet zwijgen". Verschuiving van gelden uit de restauratiesector naar het on derhoud is, volgens het Interker kelijk Contact in Overheidsza ken, slechts een gedeeltelijke op lossing. "Voor restauraties zul len jaarlijks nog aanzienlijke be dragen nodig blijven". Orgeltocht. Zaterdag 6 au gustus is er een kerkorgeltocht in Zaandam, te beginnen om half 11 in de Oostzijderkerk. Moker. De radio-uitzending van Moker (Media Overleg Ker ken in Rijnland en de Bollen streek) morgenavond (donder dag) van 7 uur tot half 8 is een herhaling van een programma over kerkmuziek, samengesteld en gepresenteerd door de Oegst- geester dirigent en musicus Theo Tobé. Te beluisteren op FM 105.7 en via de kabel ook op FM 88.1. Veertig jaar. Op zaterdag 20 en zondag 21 augustus wordt in ons land het 40-jarig bestaan van de Wereldraad van Kerken ge vierd. Zaterdag met een 'Wereld raadsdag' om 10 uur in het hoofd gebouw van de Vrije Universiteit aan de De Boelelaan 1105 in Am sterdam en zondag met een oecu menische viering in de Oude Kerk in de hoofdstad. De sprekers op zaterdag 20 au gustus zijn dr. D. C. Mulder, voorzitter van de Raad van Ker ken, monseigneur Willebrands, hoofd van het secretariaat voor oecumene in Rome, en mevrouw ds. M. J. van der Veen-Schenke- veld, lid van het Centraal Comité (bestuur) van de Wereldraad. Het middagprogramma vermeldt workshops, een cabaret en een slottoespraak van secretaris ds. W. R. van der Zee van de Raad van Kerken. Aan de oecumenische viering op zondag 21 werken vier koren mee. Na de dienst, waaraan ook koningin Beatrix en de ministers Lubbers en Korthals Altes ho pen deel te nemen, zijn er van 2 uur af sprekershoeken met on der anderen dr. Philip Potter, de vroegere secretaris-generaal van de Wereldraad, en dr. Emilio Castro, de tegenwoordige func tionaris. Castro houdt ook de preek tijdens de dienst. IKON- radio zal de dienst om 12 uur di rect uitzenden. Gezien de te ver wachten belangstelling moeten mensen die van buiten komen een toegangskaart hebben. Beroepen. Nederlandse Pro testantenbond: aangenomen de benoeming tot voorganger van de afdeling Laren-Blaricum me vrouw B. G. Elgersma-Guiche- laar Baarn. Evangelische Broedergemeen ten: aangenomen de benoeming tot landelijk zendingspredikant (deelwerk) A. van der Deijl, die tevens als predikant van de gere formeerde kerk in Haarlem-Zuid verbonden blijft aan de evangeli sche broedergemeente in Noord- Holland.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2