LEIDSCH DAGBLAD \endex: toch 1400 ontslagen Studenten eisen in geding overgangsregeling bij wet DE KLM IS DUS TOCH VOORDELIGER. MAAR VANWAAR? WIJ HOUDEN U OP DE HOOGTE... Snelrecht na 3 oktober Commissarissen fluiten Anton en Ton Dreesmann terug Menselijke fout leidt tot neerhalen Airbus Raadsels rond sterfte aalscholvers op Wad VS negeren Internationaal Gerechtshof Vliegramp in Sofia: 25 doden Woensdag 3 augustus 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38692 Prijs fl. 1,20 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De mensen die zich dit jaar tijdens de 3 oktoberfeesten misdragen, kunnen rekenen op een snelle bestraffing. Op 18 oktober is een zogenoemde snelrechtzitting gepland, waarop de eventuele 'rel schoppers' tegelijkertijd moeten voorkomen. Tot nog toe werden der gelijke verdachten pas veel later in het jaar en bovendien afzonder lijk berecht. Het Openbaar Ministerie hoopt op deze manier paal en perk te stel len aan de relletjes die zich de laatste jaren, vooral na het sluiten van de cafés, tijdens de 3 oktoberfeesten voordoen. Justitie heeft besloten het snelrecht toe te passen na overleg met de Leidse recherche. Tijdens de zitting op 18 oktober zullen overigens alleen de ernstig ste zaken worden behandeld. (Zie verder pagina Leiden) GRONINGEN (GPD) - Zeven procent van de Nederlanders gaat uit angst nooit naar een tandarts. Circa 20 procent van al le ziekenfondspatiënten noemt angst als een van de redenen om niet gesaneerd te zijn. Verder blijkt zo n 40 procent meer dan gemiddeld bang te zijn voor tandheelkundige behande lingen. Dat zijn enkele uitkom sten van een steekproef die het NIPO heeft gehouden op ver zoek van de psychologe M. Stouthard en de methodoloog J. Dikwijls angst voor tandarts Hoogstraten van het Acade misch Centrum Tandheelkunde in Amsterdam. Ruim 23 procent van alle on dervraagden is niet of nauwelijks bang voor de tandarts. In het al gemeen zijn vrouwen duidelijk angstiger dan r Opvallend is, zeggen de onder zoekers, dat de jongste leeftijds groep (16 tot 25 jaar) veel minder bang is dan de groep van 26 tot 36 jaar. Dit komt doordat de gebit ten van jongeren doorgaans be ter zijn. Stouthard en Hoogstraten con cluderen dat angstige patiënten in een vicieuze cirkel zitten waar bij angst, ongeregeld tandartbe- zoek en een slechter oordeel over het eigen gebit elkaar beïnvloe den. DEN HAAG (GPD) De raad van commissarissen van het Vendex-concern houdt vast aan het eerste, vergaande reor ganisatieplan (met ongeveer 1400 ontslagen) van de V&D- warenhuizen. President-directeur van Vendex Anton Dreesmann en V&D-directeur Ton Dreesmann, die ver klaarden het plan in te trekken, zijn teruggefloten. Dat kan worden afgeleid uit een verklaring van de commissarissen van gisteravond. Daarmee stijgt de verwarring over de reorganisatie ten top. Maandag nog had de direc tie tegenover de vakbonden beves tigd dat het plan om over te gaan tot 1400 ontslagaanvragen, van ta- ALICANTE - Terwijl er op de Nederlandse stranden geen sprake is van drukte liggen de badgasten se vakantieoorden dicht opeengepakt. Zoals hier op het strand van Alicante. Overigens voorspelt het KNMI voc het komende weekeinde ook voor ons land echt strandweer. <foto ani DEN HAAG Minister Deetman (onderwijs) heeft onvoldoende overgangsregelingen gemaakt bij het invoeren van de harmonisatie wet in het hoger onderwijs. Stu denten die nu aan een tweede stu die in het hoger beroepsonderwijs of aan de universiteit beginnen, worden daardoor ernstig gedu peerd. Dat betoogde mr. J.M. Ba- rendrecht gisteren namens de Lan delijke Studentenvakbond voor de Haagse rechtbank. De vakbond eist in kort geding dat de Staat als nog zorgt voor een goede over gangsregeling zodat gedupeerde studenten hun studie kunnen af maken. Volgens de harmonisatiewet mo gen studenten in totaal 6 jaar in het hoger onderwijs ingeschreven staan. Daarna vervalt het recht op studiefinanciering en moet boven dien een hoger collegegeld worden betaald (2450 gulden in plaats van 1750). De wet geldt met terugwer kende kracht. Dat betekent dat mensen die eerst een hbo-oplei- ding hebben gedaan en daarna uni versiteit (of andersom) in de pro blemen komen omdat hun 6 jaar er op zit. Volgens Barendrecht is de groep studenten die nu in de knel is geko men groot. Zij krijgen in septem- Nederlanders gewond SALZBURG (DPA) - Bij een ern stige ongeval bij Lend in Oosten rijk zijn vandaag 13 mensen, onder wie 5 Nederlanders, gewond ge raakt. Een met hout geladen vrachtwagen reed in op een uit Sal zburg afkomstig VW-busje met toe risten. Drie leden van een gezin uit Op wijk in België en het 9-jarige zoon tje van de familie Ouwens uit Ove- rasselt werden zwaar gewond. Vier andere leden van de Nederlandse familie liepen lichte verwondingen op. De bestuurders moesten uit de wrakken worden gezaagd. Weinig verandering Af en toe zon en in het noorden van het land kans op wat regen. Minimum temperatuur omstreeks 11 graden, middagtemperatuur rond 20 graden. Matige, in het Waddengebied vrij kraehtige westelijke wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Flinke perioden met zon en droog. Geleidelijke stijging van de temperatuur rond 27 graden op maandag. Donderdag 4 augustus zon op: 06.06 uur. zon onder: 21.25 uur; maan op: 23.35 uur. maan onder: 14.51 Waterstanden te Katwijk hoog water: 08.39 en 21.01 uur, laag water: 04.17 en 16.38 uur. ber van Deetman een kaart toege stuurd waarop zij hun studieverle den moeten aangeven. Studenten ontvangen dan op zijn vroegst in ja nuari 1989 bericht dat het recht op een beurs vervalt en dat zij het te veel gekregen geld moeten terugs torten. Ook voerde hij aan dat niemand weet hoe groot het door de minister toegezegde financiële potje is om gedupeerde studenten financieel te ondersteunen. De instellingen gaan er overigens bij voorbaat van uit dat het fonds bij lange na niet voldoende zal zijn om iedereen te helpen. De raadsman voerde ook aan dat de nieuwe wet in strijd zou zijn met het in 1957 gesloten Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden. In dit statuut wordt de rechtszeker heid van burgers gewaarborgd. Slechts zelden in de rechtsgeschie denis is een wet getoetst aan dit sta tuut. De president van de recht bank reageerde dan ook verrast en belangstellend. Mr. Barendrecht vergeleek de zaak met die van de NSB-weduwe Rost van Tonningen. "De weduwe mocht haar pensioen op grond van rechtszekerheid behouden. De stu denten hebben op gelijke wijze recht op studiefinanciering". Landsadvocaat mr. H.A.Groen vond deze vergelijking 'smake loos'. Hij stelde dat de wet er van uitgaat dat de lasten voor mensen die langer studeren moeten wor den verhoogd. Ook wees hij op het bestaan van een noodfonds voor studenten. De uitspraak is op 11 augustus. In de gisteravond uitgegeven verklaring zeggen de commissaris sen dat 'de definitieve herstructu rering van de warenhuizen en de nadere besluitvorming door de be voegde organen mede afhankelijk zijn van verdere uitwerking van onderdelen en van de resultaten van de onderhandelingen met de vakorganisaties en van het overleg met de Ondernemingsraad'. Met geen woord rept de verkla ring van de ingreep van Anton Dreesmann. Die liet vrijdagavond weten dat hij de reorganisatieplan nen, zoals door v.ice-president-di- recteur Van der Zwan opgesteld, dpS-naan- verwierp en ze daarom introk. Dreesmann zei de plannen 'onsoci- aal' te vinden. Hij meent dat het Vendex-concern kapitaalkrachtig genoeg is om tijd te nemen voor een andere, een 'behoorlijke' oplos sing. In de verklaring van de commis sarissen wordt ook duidelijk dat Anton Dreesmann wel degelijk aanwezig was toen de hoofddirec tie het reorganisatieplan van Van der Zwan goedkeurde. Dreesmann had het, toen hij het ingrijpende plan zei in te trekken, doen voorko men alsof de beslissing tijdens zijn- afwezigheid wegens ziekte was ge uit de voeten met zijn opvolger Arie van der Zwan, de man die hij indertijd zelf heeft binnengehaald. Eén van de twee moet uit het be drijf verdwijnen, zo is vrij alge meen de overtuiging. De raad van commissarissen heeft, zo blijkt ook uit de verkla ring, reeds geruime tijd aandacht besteed aan het functioneren van de hoofddirectie. "Na rijp beraad over de thans ontstane situatie zul len nadere beslissingen worden ge nomen", aldus de verklaring. Die beslissingen zullen in de tweede helft van augustus worden bekend gemaakt. Bij het overleg in de raad van commissarissen zal ook de discus sie weer worden gevoerd over de verschillende inzichten van de twee kemphanen in de wijze op met de cijfers binnen het cern moet worden omgesprongen Dreesmann becijfert de kosten van de verschillende bedrijfsonderde len op een andere, voordeliger nier dan Van der Zwan. (zie ook pagina 7) Gerard van der Wulp trekt zich niet veel aan van kri tiek op NOS-Journaal. PAGINA 17 Uitbreiding spoornet maakt Randstad beter be reikbaar. PAGINA 2 Rechter kan bezuinigin gen op werk kruisvereni gingen niet verbieden. PAGINA 3 Vermoedens over na - tuurkracht na experimen ten op Groenland. PAGINA 5 Buitenlandse bedrijven keren India de rug toe. PAGINA 7 Bulgaarse voetbalshow in Katwijk. PAGINA 13 VS-onderzoek Iraanse vliegramp: Halverwege deze maand zal de raad van commissarissen ook be slissen over de samenstelling van de hoofddirectie van het Vendex- concern. President-directeur An ton Dreesmann kan volstrekt niet Rust vrijgelaten MOSKOU (UPI) - De Sovjetunie heeft vandaag de Westduitser Mathias Rust, die op 28 mei 1987 met een sportvliegtuigje op het Ro de Plein in Moskou landde, vrijge laten en zijn uitwijzing gelast. Rust werd in september vorig jaar ver oordeeld tot vier jaar gevangenis straf. WASHINGTON (GPD/AP) - Het neerschieten van een Iraans passa giersvliegtuig boven de Perzische Golf door de Amerikaanse kruiser Vincennes, waarbij 290 mensen om het leven kwamen, is het gevolg ge weest van een menselijke fout. Dat is de conclusie van een officieel Amerikaans onderzoek naar de toedracht van de tragedie op 3 juli, zo meldt het televisiestation ABC. De geavanceerde elektronische apparatuur van het oorlogsschip de Vincennes heeft goed gefunctio neerd, zo meldt het rapport. De Air bus, die een korte vlucht uitvoerde over de Perzische Golf van Bander Abas naar Dubai, werd aangezien voor een Iraans F-14 gevechts- LAUWERSOOG (GPD) - Op Schiermonnikoog en langs de zee dijk bij Lauwersoog zijn de afgelo pen dagen tientallen zieke aal scholvers aangetroffen. Vijftien vo gels zijn inmiddels overleden, zo meldt het vogelopvangcentrum 'Fügelspits' in Anjum. De dode die ren worden voor onderzoek over gebracht naar het Centraal Dieren- geneeskundig Instituut (CDI) in Lelystad. Deze noemt de massale sterfte een raadsel. Wetenschappelijk medewerker T.H. Smit: We hebben vastgesteld dat een trematoden-infectie in combinatie met maagwormen de oorzaak is van de sterfte. Deze in fectie komt wel vaker voor bij jon ge vogels. Maar dat ook volwassen aalscholvers hieraan sterven is ver ontrustend, aldus Smit. Volgens de medewerker is niet uitgesloten dat de infectie wordt overgebracht door vissen. Maar hij beschikt nog over te weinig gegevens om de juis te doodsoorzaak te kunnen bepa len. Medewerkster van het vogelop vangcentrum mevrouw G. Wiers- ma noemt de grote aanwezigheid van de aalscholvers op Schiermon nikoog en rondom het Lauwers meer opvallend. "De vogels wor den hier wel eens gesignaleerd, maar je kunt nu gerust spreken van een invasie." Gistermiddag wer den ook zieke en dode aalscholvers aangetroffen op Terschelling en Ameland. Niet bekend is of er enig verband bestaat met de massale zeehonden- sterfte. veroorzaakt door het picor- na-virus. CDI-mederwerker Smit noemt een verband theoretisch mogelijk, maar wil eerst meer ge gevens verzamelen. Medewerksters van het vogelop vangcentrum to nen een ernstig verzwakte aal scholver en enkele dode exemplaren. vliegtuig. Het Iraanse vliegtuig werd neergeschoten omdat een aanval op het Amerikaanse oor logsschip werd gevreesd. Het onderzoek heeft aangetoond dat de Airbus hoger en langzamer vloog dan een F-14. Als rechtvaar diging voor het neerschieten heeft de commandant van de Vincennes indertijd gezegd dat het noodlotti ge besluit was genomen, omdat de Airbus in de richting van het oor logsschip aan het dalen was. Dat werd geïnterpreteerd als een offen sieve daad. Maar volgens het rap port was het vliegtuig aan het stij gen, hetgeen overeenkomt met de officiële lezing die Iran heeft gege ven. Het is met duidelijk of de fout ge maakt is bij het registreren van ge gevens of het doorgeven van de in formatie aan de commandant die tot het neerschieten heeft besloten. Vermoed wordt dat de beoorde lingsfout van de bemanning van de Vincennes het gevolg was van psy chologische spanningen omdat men voor het eerst in een gevechts actie was verwikkeld, aldus meld de de New York Times vanmorgen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wilde nog niet officieel reageren. Het rapport zal pas midden augustus worden ge publiceerd. DEN HAAG (ANP) - De Ameri kaanse regering heeft de termijn waarbinnen zij het Internationaal Gerechtshof moet laten weten hoe zij Nicaragua schadevergoeding zal betalen, voorbij laten gaan zon der iets van zich te laten horen. Nu moet het Hof zelf een beslissing ne men over de hoogte van deze scha devergoeding en de wijze waarop zij moet worden voldaan. De VS weigeren de bevoegdheid van het Hof te erkennen in een zaak, waarin zij zijn veroordeeld wegens het leggen van mijnen in de territoriale wateren van Nicara gua, het bewapenen, uitrusten, fi nancieren en steunen van de Con tra's en schending van het handels verdrag door een handelsboycot. De VS hadden tot 29 juli de tijd om een zogenoemd 'contra-memo randum' in te dienen over de hoog te van de schadevergoeding en de wijze waarop die zou moeten wor den voldaan. De Nicaraguaanse re gering had haar memorandum op 29 maart bij het Hof ingediend. Twee jaar geleden kwam het Hof tot de conclusie, dat de Amerikaan se regering de schade moet vergoe den die zij Nicaragua heeft berok kend door haar schendingen van het internationaal recht. Als de VS en Nicaragua het onderling niet eens zouden worden zou het Hof hierover zelf een beslissing r WENEN (AP/Rtr) - Een Bulgaars lijnvliegtuig met 37 mensen aan boord is gisteren bij vertrek van het vliegveld van Sofia veronge lukt. Daarbij kwamen 23 inzitten den om het leven en raakten 14 mensen gewond. Later overleden nog 2 zwaargewonden in het zie kenhuis, waardoor het dodental op 25 kwam. Er waren geen buitenlan ders bij. Het vliegtuig had als be stemming Varna aan de Zwarte Zee. De YAK-40 van de Bulgaarse staatsluchtvaartmaatschappij Bal kan Airlines kwam niet van de grond los, reed de startbaan af en kwam terecht in de rivier de Iskar, zo'n 1,5 kilometer ten oosten van het vliegveld. Het ongeluk is het ergste van de ze aard in Bulgarije sinds 1984, toen een Toepolev TU-134 van Bal kan Airlines neerstortte in de buurt van Sofia. Vijftig inzittenden verlo ren daarbij het leven, onder wie een aantal buitenlanders. Varna is een havenstad en het grootste vakantieoord van Bulga rije. Op dit tijdstip van het jaar heerst er een topdrukte. <^5tisserie-> Oudt Ceyaeru is écht niel zo duur als U denkt! keuze-menu's van 47,50 en 67,50 specialiteiten van de chef vanaf 18,50 Keuken geopend tot 23.00 uur Sleenslraat 51 -tel. 071-133144 DOOD DOOR SCHULD - Een 44- jarige Nederlandse toerist uit Dok- kum is in Frankrijk in staat van be schuldiging gesteld wegens dood door schuld. Op het meer d'Hour- tin raakte hij met de schroef van zijn buitenboordmotor een Franse zwemmer. De man verloor beide benen en overleed korte tijd later. Volgens ooggetuigen voer het vaar tuig met grote snelheid door na het ongeval. Gisteren werd hij gearresteerd op een camping. STOCKHOLM - De mens kan na de zeehonden het volgende slachtoffer worden van de milieuvervuiling. Dit zegt de Zweedse arts Lennart Hardell. Volgens de arts, die verbonden is aan het instituut dat de zeehon- densterfte bestudeert, zijn lozin gen van industriële afvalstoffen in de Noordzee waarschijnlijk de oorzaak van de achteruitgang in Na zeehond beurt aan de mens...? het immuunsysteem bij zeehon den. Daardoor worden de dieren volgens hem kwetsbaar voor een picornavirus waardoor zeker de helft van de 6.000 dieren in Zwe den is omgekomen. „Er moet nog veel onderzoek worden verricht, maar de toene ming van de vatbaarheid zou zeer wel het gevolg kunnen zijn van een achteruitgang van het immuun- en afweersysteem, die op zijn beurt kan zijn veroor zaakt door giftig afval". Hardell wijst daarbij op dioxine en fu- raan, giftige stoffen afkomstig van afvalverbranding en uitlaat gassen. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' 1 Per maand 23.95 per half |aar 141.90 (alleen m0geii|k mei automat.scbe betaling) r—per ,aar 270.25 per Kwartaal 70.95 .uw voorkeur aankru.ser De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus' h'Alphcnt Dagblad. Aniw

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1