'Geen behoefte aan al die flitsen en fratsen Sky Radio: muziek die niemand irriteert Portret van bekritiseerd Journaal Venetië eert Ivens met Gouden Leeuw HILVERSUM (GPD) - „Sky Radio gaat 24 uur per etmaal non-stop muziek draaien, die niemand irriteert. Geen hard rock, maar ook geen James Last. De luisteraar zal zich aan geen enkele plaat storen. De programmering zal zich uitste kend lenen als achtergrondmu ziek voor horeca en winkelbe drijven. Wij zijn puur commer cieel, experimenten laten we aan andere stations over," zegt Ton Lathouwers (28). Hij was eind-redacteur van Veronica- programma's als 'De grote ver warring', 'Radio Romantica', 'Club Veronica Vrienden', pre senteerde het nieuws-journaal in Tineke's Ochtendshows op tv, en op de radio 'Veronica Nieuwsradio'. door Ale van Dijk Wat beweegt iemand, die in Hilver sum bezig is aan een razendsnelle journalistieke carrière bij radio en tv, van de ene op de andere dag de dagelijkse leiding op zich te nemen van een commercieel radio-station, dat vanaf 30 september in de pro grammatische sector slechts één muzieksamensteller in dienst zal hebben? Lathouwers: ,,Ach, in mijn vrije tijd zal ik in Hilversum heus jour nalistieke programma's blijven maken. Die contacten zijn al ge legd. Maar het leek me ontzettend leuk om een station als Sky-radio helemaal van de grond af aan op te bouwen." Bij Veronica heeft Lathouwers vele jaren lang nauw samenge werkt met Rob de Boer. Deze laatste was tien. jaar producer bij Veronica. De Boer vertrok bij Ve ronica toen de exploitatie van het populaire popprogramma 'Count down' wereldwijd zo commercieel ging worden, dat zelfs Veronica- baas Rob Out tegenover minister Brinkman niet langer kon volhou den, dat er geen grote winsten wer den geboekt. De Boer streek in Bussum neer waar hij intussen een commercieel uitstekend florerend bedrijf uit de grond heeft gestampt. Vanuit een oude tv-studio gaat 'Countdown' tot in Japan en Nieuw-Zeeland de hele wereld over en ook de produk- tie van 'Europe's No. 1 show' legt Rob de Boer Produktions B.V. geen windeieren. In Europa wordt 'Countdown' sinds eind vorig jaar door 'Sky Channel' opgekocht en uitgezonden, vandaar De Boer's connectie met het tv-station van multi-mediamagnaat Rupert Mur doch. En zo ontstond ook het plan om De Boer vanuit Bussum het radio station Sky-Radio te laten opzet ten. In Bussum wordt daartoe een geheel gecomputeriseerde studio gebouwd. De compact-disc's en de commercials, voorgeprogram meerd door de muzieksapienstel- ler, zullen 24 uur per etmaal door de computer op de satelliet-zender worden gezet zonder dat er een mensenhand aan te pas komt. „Dat is toch fascinerend om dat helemaal op te bouwen? Ik ben van het begin af aan bij de besprekin gen betrokken geweest," zegt Lat houwers. Na een Atheneum-opleiding en mislukte poging om tot de School voor de Journalistiek in Utrecht te worden toegelaten be gon Lathouwers zijn radio-carrière bij de illegale zeezender Radio Ca roline. Een tweede poging tot de journalistieke school in Utrecht te worden toegelaten slaagde. Lat houwers werkte intussen bij het dagblad De Gooi- en Eemlander en hij liep stage bij Veronica: ,,Ik kon wel bij de Gooi- en Eemlander blij ven, maar de omroep trok me meer In Hilversum is hij nu op zoek naar de man of vrouw, die het dage lijkse non-stop-menu van Sky-ra dio moet gaan samenstellen. Hij heeft al iemand op het oog, zegt hij, maar hij wil nog geen naam noe men. De nieuwe muzieksamenstel ler van Sky Radio werkt nu in elk geval nog bij een Hilversumse be- stelomroep. Dus, als wij het goed begrijpen, is er voor Lathouwers bij Sky Ra dio programmatisch niets meer te doen als die man of vrouw er een maal is? Lathouwers: „Ik blijf na tuurlijk ook een vinger is de pro grammatische pap houden. Wij kiezen bewust voor één samenstel ler, want als je er verschillende mensen aan zet zal dat de herken baarheid van de zender niet bevor deren. En Sky Radio moet 24 uur per dag een specifieke Sky-Radio- sound krijgen. In feite zal elk uur hetzelfde moeten klinken. We gaan er van uit, dat de luisteraar de mu ziek als achtergrondbehang zal consumeren." De muziek, die Sky gaat uitzen den, is volgens Lathouwers het best te omschrijven als 'Adult Con temporary'. Lathouwers: „Uitge breid onderzoek heeft uitgewezen, dat non-stop muziek bij de gemid delde luisteraar bijzonder populair is. Het best komt dit tot uiting in Nederland, waar 'Muziek terwijl u werkt' 'Arbeidsvitaminen' en 'Goud van oud' de best beluisterde programma's zijn. Vrijwel al die programma's worden non-stop uit gezonden." - Hoe ziet zo'n Europees Arbeids vitaminen-uur er uit? In Stock holm zullen ze niet op 'Corrie en de Rekels' zitten te wachten. Lathouwers: „Bij de start gaan we er voorlopig van uit, dat de pro gramma's voornamelijk in Neder land te horen zullen zijn. Daarnaast zijn we bezig om ook in de Skan- dinavische landen, België en Zwit serland op de kabel te komen. Dat zijn allemaal landen met de gemid delde muzikale smaak van Neder land. In zo'n uur Sky-muziek zouden oude songs en muzikale nummers van John Lennon, Ramazotti, Ma donna, George Michael, France Gall, The Cars, Totoi, Miinchener Freiheit, Simon Garfunkel, Glen Medeiros, Patti Austin James In gram, Sade, Rolling Stones, Ma ma's and Papa's, UB40 and Chris- sie Hynde en Chris Beburgh ('The lady in red') kunnen opklinken. De taal zal geen probleem worden. De taal van de muziek is immers niet gebonden aan grenzen." 1(1) Push it - Salt n Pepa 2(2) The Twist - Fat Boys Chubby Checker 3(8) Tribute - The Pasadenas 4 (7) Breakfast in bed - UB 40 Chrissie Hynde 5(5) Aanvallen - Holland 6(3) Fast car - Tracy Chap- 7 (10) I owe you nothing - Bros 8 (6) Het oranje lied - De Hol landers 9 (14) Monkey - George Michael 10 (13) Never tear us apart - INXS 11 4) Wij houden van oranje - André Hazes Ned Elf tal 32 33 (39) 34 (24) 35 (21) 37 (30) 38 Tougher than the rest - Bruce Springsteen Love will save the day - Whitney Houston Do you love me - The Contours Oh what a night - F Valli Four Seasons Stop - Sam Brown plam Slam - Prince There's a beat going on - London Beat The right stuff - Vanessa Williams Don't be afraid - Robert Cray Band. Eenmaal kom jij terug - Koos Alberts Sout Africa - Revelation Time Be gentle - BVSMP Love Cat - Roberto Jac- ketti Superfly Guy - S Express Don't blame it on that girl - Matt Bianco Pamela - Toto Wild World - Maxi Priest Another part of me - Mi chael Jackson Circle in the sand - Bel inda Carlisle En la playa - Los Fieras Samantha Diesel Chica Cubana - Tatjana Perfect - Fairground At traction Dragon's legend - Koto Doctorin' the Tardis - The Timelords Loosey's rap - Rick Ja- 39 (23) Nothing's gonna change - Glenn Medeiros 40 (38) I'm real - James Browm Gerard van der Wulp: hoofdre dacteur van het NOS-Journaal. (foto GPD) Franse actrice Helene Vallier (56) overleden PARIJS (AFP) - De Franse toneel speelster Hélène Vallier, zuster van de actrices Marina Vlaay en Odile Versois en een van de vier gezus ters Poliakoff, is op 56-jarige leef tijd aan een hersenbloeding overle den in Marseille. Hélène Vallier en haar drie zus ters waren dochters van een Russi sche bariton, Wladimir de Polia koff, en een balletdanseres, Militza Envald, die beiden na de Russische revolutie uitweken naar Frankrijk. Hélène Vallier vatte, net als haar drie zusters, een artistieke carrière op. Zij gold als een van de beste ver tolksters van de stukken van Henri de Montherland. In 1966 speelde Hélène Vallier met Odile Versois en Marina Vlady in een onvergetelijke opvoering van Anton Tsjechovs 'Drie Gezus ters'. HILVERSUM (GPD) - Op het Belgische televisienieuws na is het NOS-Journaal het allerslechtste programma in zijn soort. Dat vindt Sylvain Ephimenco, correspondent in Nederland van het Franse dagblad Libération. Elke avond ergert hij zich weer groen en geel. Toch is het Journaal een van de best bekeken programma's op de Nederlandse tele visie: per uitzending kijkt zeker een miljoen Nederlanders. Het Journaal van acht uur trekt zelfs bijna 2'/, miljoen be langstellenden, die het bovendien waarderen met een fraai rapportcijfer: een 7. Tv-makers vinden het maar niks. Wat is er mis met het Journaal? Wat is er niet mis mee, kan je vol gens Sylvain Ephimenco beter vra gen. De bulletins zijn volgens hem te kort, de gesprekken met studio- gasten verlopen stroef en de pre sentatoren hebben te weinig ken nis van zaken. Hilversumse programmamakers delen die harde kritiek. De pro beersels van het NOS-Journaal zijn aardig, maar het resultaat lijkt vol gens hen nergens naar. "Een en al toeters en bellen", vindt de een. "Je krijgt het idee dat het uiterlijk van het Journaal wordt bepaald door mensen die er absoluut geen ver stand van hebben", meent een an der. "De kijker heeft echt geen be hoefte aan al die flitsen en fratsen". Kritiek op 'het Journaal is niet nieuw. Of het nu onder leiding stond van Ed van Westerloo met zijn zakelijke aanpak, of onder die van Peter Brusse die zijn 'wens om een Journaal naar Brits vobrbeeld te maken steeds gedwarsboomd Zeker is wel dat de kritiek altijd een hoogtepunt bereikt, wanneer het Journaal zijn aanpak wijzigt. Dat gebeurde dus ook weer na het aantreden van de nieuwe hoofdre dactie. Onder haar verantwoorde lijkheid werden begin april van dit jaar de jongste veranderingen doorgevoerd. En voor september staan er al weer nieuwe op stapel. door Roland Frisart en JanineBoddé "Tot nu toe zijn we vooral met or ganisatorische veranderingen be zig geweest", verdedigt hoofdre dacteur Gerard van der Wulp zich. "Met de inhoudelijke vernieuwing van het Journaal is alleen maar een begin gemaakt. Het zal zeker nog een jaar schaaf- en slijpwerk kos ten voor we kunnen zeggen: Nu hebben we een beetje een idee hoe het uiteindelijk moet worden". Na het vertrek van Peter Brusse in september vorig jaar, wist nie mand wie hem zou opvolgen. Som migen zeiden dat de nieuwe hoofd redacteur een buitenstaander zou moeten zijn, omdat alleen zo ie mand de verstarde patronen uit de tijd van Van Westerloo zou kunnen doorbreken. Maar dat gebeurde niet. In december vorig jaar trad de nieuwe leiding aan: Gerard van der Wulp als hoofdredacteur, Tom Kamlag en Jan Roodenburg als zijn adjuncten. Alle drie hadden een ruime Journaal-ervaring. Van der Wulp als chef van de Haagse re dactie, Roodenburg als eindredac teur buitenland en Kamlag al tij dens Brusse's bewind als adjunct- hoofdredacteur. UTRECHT - Het Filmfestival van Venetië zal Joris Ivens eren met een Gouden Leeuw als bekroning van het complete oeuvre van deze Nederlandse cineast. Het festival, dat duurt van 29 augustus tot en met 9 september, heeft bovendien de wereldpremière aangekondigd van 'Une Histoire De Vent', de nieuwe film van Ivens. Une 'Histoi re de Vent' werd opgenomen in China en is de eerste produktie die Ivens gemaakt heeft sinds 'Hoe Yoekong de Bergen Verzette', twaalf jaar geleden. 'Une Histoire De Vent' is tevens de eerste naoor logse film die Ivens vervaardigd heeft met geldelijke steun van de Nederlandse overheid. door Pieter van Lierop Sinds 'Indonesia Calling' in 1945, waarmee Ivens partij trok voor de Indonesische vrijheidsstrijders, lag de documentarist uit de gratie bij de Nederlandse gezagsdragers. Een verzoening kwam pas twee jaar geleden tot stand toen Minister Brinkman van WVC bereid bléek om Ivens in zijn woning in Parijs een Gouden Kalf te overhandigen, de Algemene Cultuurprijs van de Nederlandse Filmdagen. De organisatie van de Filmdagen hoopt eind september 'Une Histore de Vent' in in Nederland in premiè re te kunnen brengen, maar het is niet denkbeeldig dat die gebeurte nis pas later in Ivens geboorte plaats Nijmegen zal plaatshebben. Daar zal op 19 november een spe ciale Ivens-huldiging worden geor ganiseerd ter gelegenheid van de negentigste verjaardag van de cine ast. Er zullen behalve de film van Ivens geen Nederlandse films wor den getoond op het 45e Filmfesti val van Venetië. Het kansrijk ge achte 'Shadow Man' (van produ cent Gijs Versluys en regisseur Joris Ivens. "oto ANP) Pjotr Andrejev) werd te laat inge zonden om nog in aanmerking te kunnen komen voor selectie. Maar Rutger Hauer maakt in theorie kans om als acteur in Venetië be kroond te worden, omdat hij de hoofdrol speelt in 'Legend Óf A Holy Drinker', een door Ermanno Olmi geregisseerde film die gese lecteerd is voor de hoofdcompeti tie. De presentatie in Venetië van 'Une Histoire de Vent' gebeurt in het kader van een reeks speciale 'hors concours'-voorstejlingen. Daartoe behoren ook wereldpre mières van Sergej Paradzjanovs 'Asik Kerib', van Iosselinai's 'Een Klein Klooster' in Toscane, van Zeffirelli's 'De Jonge Toscanini' en van Martin Scorsese's 'The Last Temptation of Christ'. De aankon diging van die laatste film heeft al vast voor de nodige deining ge zorgd, vanwege èen veronderstel de godslasterlijke tendens. De Ita liaanse christen-democratische partij, heeft de organisatie van de Biennale opgeroepen om Scorse se's film, die een scène bevat waar in Christus overweegt van zijn kruis af te komen uit begeerte naar Maria Magdalena, van het pro gramma af te voeren. Maar festival directeur Biraghi heeft zich daar toe niet bereid verklaard. De Italiaanse regisseur Franco Zeffirelli heeft gisteren laten weten dat hij zijn nieuwe film met Eliza beth Taylor terugtrekt van het filmfestival van Venetië uit protest tegen het besluit om de omstreden film "De laatste Verzoeking van Je zus" op het programma te zetten. "Ik heb er hoegenaamd geen zin in om betrokken te worden bij de schandalen, controverses en pro testen die het komende festival van Venetië zullen kenmerken," zei Zeffirelli tegen verslaggevers in Rome. Volgens de regisseur is het be sluit van de directeur van het festi val, Guglielmo Biraghi, om Martin Scorseses film een plaats te geven, een enorme misrekening. De film van de Amerikaan is van bepaalde zijde gekritiseerd als een beledi ging van het christendom. "Ik denk dat het Biraghi de kop zal kosten. Venetië is niet de plaats voor dit soort heibel," aldus Zeffi relli. Zeffirelli zei dat hij "The Last Temptétion of Christ" had gezien en dat hij hem 'werkelijk afschu welijk, volkomen ontspoord' vond. 'Wat ik onverdraaglijk vind, is de provocatie die van deze film uit gaat voor de katholieke en christe lijke wereld," voegde hij er aan toe. Franco Zeffirelli had aanvanke lijk in Venetië zijn nieuwste film, "The Young Toscanini", met Eliza- beth Taylor, willen presenteren. Het is de eerste film van Taylor in zeven jaar. "Maar," zei hij, "er gaat veel werk zitten in de soundtrack van de film en ik voel er niets voor om bloed en tranen te zweten om deel te kun nen nemen aan zo'n troep. Venetië verdient het soort première niet dat wij het aan te bieden hebben" Schamper verbindt eindredac teur en presentator Paul Witteman van VARA's Achter Het Nieuws de figuren Van Westerloo en Van der Wulp met elkaar als hij zegt: "Ze kunnen uitstekend met elkaar overweg. Ze vormen een duo met een hoog CDA-gehalte". Van der Wulp bestrijdt toespelin gen dat NOS tv-baas Van Wester loo nog steeds als 'schaduw-hoofd- redacteur' zou fungeren. "Ik ben zeker geen hoofdredacteur onder curatele en ik heb er nog nooit wat van gemerkt dat Van Westerloo zich zou bemoeien met de journa listieke inhoud van de bulletins. Wij, de nieuwe hoofdredactie, doen de zaken. Wij maken de keuzes. Zo simpel ligt dat". Het hoofdredactionele trio is vol gens eigen zeggen het eerste half jaar druk bezig geweest de 70 men sen tellende Journaal-redactie te reorganiseren. Volgends Van der Wulp had dat nogal wat voeten in de aarde, want "bijna iedereen is op een andere plaats gezet". Binding Aan elke Journaal-uitzending werkt nu een vast team en ook de tweedeling van redacteuren voor -binnenlands- en buitenlands nieuws is verdwenen. Van der Wulp: "Vroeger was elke deelre dactie verantwoordelijk voor alle nieuwsuitzendingen behalve voor het Half Zes Journaal. Dat is altijd al gemaakt door een vaste ploeg. Maar verder deed iedereen de ver schillende Journaals per toerbeurt. Daardoor raakte iedereen steeds minder betrokken bij de verschil lende bulletins. Er was geen echte binding meer. Zo kwam het Jour naal vroeger nooit verder dan het aan elkaar rijgen van onderwerpen. En dat hebben we willen verande- Elke ochtend opnieuw vergadert de hoofdredactie met eindredac teuren en bureauredacteuren over het onderwerpenlijstje van die dag. Dat wordt samengesteld aan de hand van onder meer telex-nieuws van de persbureaus, kranten en het beschikbare beeldmateriaal. Naast het werk van de correspondenten wordt er voor de buitenlandse beel den drie keer per dag een beroep gedaan op de uitzendingen van de EVN, een organisatie van niet- commerciële televisiestations die hun beelden onderling uitwisse len. Het bij elkaar harken van het nieuws (de nieuwsgaring) is nu de taak van de centrale redactie, die uit ongeveer 25 mensen bestaat. Die houden onder meer de telexen en de kranten bij en sturen camera ploegen op pad. Daarnaast bewer ken drie vaste teams het nieuws voor de verschillende uitzendin gen: een voor Acht Uur, een voor Half Zes en een gecombineerde ploeg voor Zeven Uur en Half Elf. Zo hoopt de hoofdredactie dat elk Journaal op den duur een eigen - herkenbaar - karakter ontwikkelt. Kon ex-hoofdredacteur Brusse geen organisatorische vernieuwin gen doordrukken, nu schijnt ieder een voor veranderingen op de bar ricaden te staan. "Ik heb sterk de indruk dat de redactie zeer enthou siast is", zegt Van der Wulp. "Zij het dan dat men harder moet wer ken dan vroeger, omdat het alle maal nog nieuw is. Maar de mensen zitten nu dichter bij het eindpro- dukt dan ooit en dat verhoogt de betrokkenheid". Toen de nieuwe hooidredactie december vorig jaar aantrad, ver kondigde Van der Wulp dat het Journaal spannend, beter en snel ler zou worden. Critici en tv-colle- ga's wilden dan ook wel eens zien wat er zou gebeuren. "Er is wat ge rommeld met de gezichten, dat is alles", zegt eindredacteur Ton Ver- lind van KRO's Brandpunt. "In fei te kunnen ze volstaan met het Acht Uur Journaal, de rest zijn vervelen de herhalingen, met uitzondering van het Half Zes Journaal". Eindre dacteur Bart in 't Hout van AVRO's Televizier is het daarmee eens: "Als er zo met de decors en gezich ten wordt gerommeld, krijg ik de indruk dat ze gebrek aan kwaliteit proberen te verhullen". Zich verwerend zegt Van der Wulp: "We zijn inderdaad begon nen met sleutelen aan de inhoud en de vormgeving. Maar niemand kan staande houden dat er nog geen wezenlijke veranderingen zijn doorgevoerd. Zo'n vijfjaar geleden draaide inderdaad alles om het Journaal van acht uur. Tegenwoor dig gaan we er van uit dat er elke dag twee hoofdbulletins gemaakt moeten worden: het Journaal van zeven uur en dat van acht uur". Toegankelijk "Beide moeten ze in elk geval het belangrijkste nieuws van de afgelo pen twintig uur bevatten. Maar het zijn twee verschillende formules. Mensen die om zeven uur kijken, willen snel en toegankelijk het nieuws voorgeschoteld krijgen. En wie naar de uitzending van acht uur kijkt, kan er op rekenen dat een paar onderwerpen uitgebreid wor den behandeld". Elk Journaal heeft nu zijn eigen, vaste, presentatoren zoals Joop van Zijl en Maartje van Weegen bij het Acht Uur Journaal of Henny Stoel bij het Half Zes Journaal. "Wij hebben bij elk Journaal de best passende presentatoren uitge kozen", omschrijft Van der Wulp de huidige indeling. "Zo hebben we nogal sterke persoonlijkheden op het Acht Uur Journaal gezet, omdat dat bulletin de presentator centraal stelt. Bij het Half Elf en het Zeven Uur Journaal hebben we wat jongere types gezet, omdat die uitzendingen allebei kort en krach tig zijn. De combinatie snel en jong vinden we goed samengaan". De rol van de nieuwslezer is ove rigens drastisch veranderd. Hij of zij is niet langer een spreekpop, maar een volwaardig journalist. Met live-interviews en een losse, vaak vertrouwelijke presentatie- stijl is de stijve 'Fred Emmer nieuwslezer' van vroeger uit de Journaal-studio verdreven. Nu probeert men met een glimlach en af en toe een kwinkslag een vloei ende overgang naar een volgend onderwerp te maken en met gasten wordt live - in de studio of via een satellietverbinding - onderhou dend 'gekeuveld'. Over de verschillende presenta toren lopen de meningen uiteen, maar buiten kijf staat dat het pre sentatie-duo Van Zijl/Van Weegen goed aanslaat. Hoewel sommige critici vinden dat Van Zijl vaak "te snel praat en te gekunsteld over komt", is men over het algemeen zeer enthousiast. Vlotte babbel Het keurslijf van de snelle jour nalist met de vlotte babbel, waar de nieuwslezers door de huidige hoofdredactie in zijn geperst, ont lokt veel critici het nodige com mentaar. Het Journaal krijgt de presentatoren die het verdient, zo vindt VARA-programmamaker Witteman. Ton Verlind: "Ik erger me vooral aan die 'leuke' zinnetjes om de verschillende onderwerpen aan elkaar te praten. Als je Neder landers dwingt om leuk, los en ont spannen te zijn, levert dat bijna al tijd een karikatuur op. Wij zijn nou eenmaal een houterig volkje. Die krampachtige kwinkslagen tussen de presentatoren en bij voorbeeld de weerman vind ik ronduit ver schrikkelijk. Negen van de tien keer valt zo'n poging compleet in het water". Dat geldt volgens hem ook voor de interviews die de nieuwslezers tijdens de uitzendingen afnemen, want "sommige presentatoren hebben daar duidelijk geen kaas van gegeten en dat ziet er dan meteen zó knullig uit. Een slecht interview is gewoon een belediging voor de kijker, dat kun je dan ook het beste achterwege laten". Een mening die door veel van zijn tv- collega's wordt gedeeld. Zo kan het Journaal "beter die gesprekjes van te voren opnemen en monteren", meent In 't Hout van Televizier. "Dan brengen ze tenminste nieuws, in plaats van een hoop ge klets". "Of die interviews helemaal schrappen", vindt Peter Vaster- man, docent massacommunicatie aan het Instituut voor de Journalis tiek in Utrecht. "Wat heb je nou aan al die pratende koppen. Het Jour naal is een visueel avondblad, dat zaken moet laten zién". Van der Wulp raakt duidelijk geïrriteerd door alle op- en aanmer kingen over de 'gezichten van het Journaal'. "Het is altijd hetzelfde, wie het ook zegt. Over Maartje krijg ik bij voorbeeld geregeld brieven dat ze teveel met haar hoofd schudt! Ik word er zo draaierig van. Als mensen het belangrijk vinden om met dergelijke feitjes aan te ko men zetten, denk ik altijd maar: als ze daérover moeten zeuren, dan zit het inhoudelijk wel snor met het Journaal". Of de presentatoren wel of niet kunnen interviewen, daarover wenst de nieuwe hoofdredacteur niet te praten. "Ze voldoen uitste kend en passen binnen de formules van de verschillende Journaals", zegt hij gedecideerd. Over de in voering van de gesprekken met buitenlandse correspondenten en gasten merkt hij op: "Onze bul letins worden altijd rechtstreeks uitgezonden en door middel van zo'n interview maak je dat nog eens extra duidelijk aan de kijker. Bo vendien willen we sommige onder werpen verder uitdiepen. Dan kun je natuurlijk de presentator een he le verhandeling laten houden, maar je kunt ook de aanpak van je programma laten aansluiten op wat er in de huiskamers gebeurt: met elkaar praten. Een doodge woon gesprek tussen twee mensen, daar streven wij naar. En het duurt natuurlijk even voor je zoiets onder de knie hebt. Dat geldt zowel voor de presentator als voor het zoeken van de juiste gesprekspartners". Primeurs Bij het selecteren van de inter view-kandidaten streeft het Jour naal in feite naar primeurs: mensen die informatie prijsgeven die ande re media (kranten en radio) nog niet hebben gehad. Dat lukt lang niet altijd. Van der Wulp: "Soms hebben we mensen die heel goed overkomen in een voorgesprek, maar die vervolgens helemaal in el kaar klappen tijdens de uitzending. Maar dan is het al te laat". Het uiterlijk van het Journaal, de vorm waarin de onderwerpen wor den gegoten, vindt de nieuwe hoofdredactie zeer belangrijk. Be gin september staan dan ook wat vormgeving betreft nieuwe veran deringen op stapel. Er komt (al weer!) een nieuw muziekje, het we reldbolletje aan het begin ver dwijnt, evenals de cijfers die aange ven om welke Journaal-uitzending het gaat. Over wat daarvoor in de plaats komt, wil Van der Wulp al leen kwijt dat "het heel mooi is en niet alleen aan het begin en einde, maar ook middenin de Journaals zal opduiken". Deze cosmetische aanpassingen zijn ongetwijfeld aangemerkt als de meest in het oog lopende veran deringen. Toch beweert Van der Wulp dat ze alleen maar dienen om het allerbelangrijkste, de inhoud, beter over te brengen. Volgens de hoofdredacteur zoekt men bij het Journaal in feite alleen maar "naar een juist evenwicht tussen de lich te en zware onderwerpen. Daarbij gaat het om twee zaken: wat vin den wij belangrijk en wat vinden de kijkers belangrijk? Dat zijn de twee uitgangspunten die we hante ren en daarom zal het Journaal ook nooit een 'show' worden, waarin we uitsluitend datgene brengen waarvan gedacht wordt dat de mensen het wel vreten". Vooral de rubriek kort binnen- /buitenlands nieuws is veel critici een doorn in het oog. "Een heel on bevredigend rubriekje", moppert In 't Hout. "Ze komen met een on derwerp dat me interesseert, maar ik word nauwelijks iets wijzer van twee zinnetjes!". Van der Wulp kan zich niet echt druk maken over alle kritiek. Hij is er aan gewend. "Ach, mensen die ons te oppervlakkig of te knullig vinden,.. Ik vind zulke opmerkin gen helemaal niet belangrijk. Het is duidelijk dat die kritiekspuiers niet de kracht hebben om over hun eigen interessegebied heen te stap pen. Zij zijn er op gebrand om an deren hun mening op te dringen". Beeldtaal Ook wat de toekomst betreft zal het Journaal zich niets aantrekken van de critici. De inmiddels uitge stippelde lijn wordt gewoon verder doorgetrokken. Het zal moeilijk worden voor de nieuwe hoofdre- dactie om iedere kijker tevreden te stellen. Sommigen beweren dat het pas goed wordt als de vormgeving weer de ondergeschikte rol krijgt uit de tijd van Ed van Westerloo. Anderen vinden dat het Journaal juist meer in beelden moet gaan denken. Voorstander van dat laatste is bij voorbeeld oud-hoofd redacteur Peter Brusse. "Er wordt nog veel te veel verteld, terwijl de kracht van beeldtaal moet worden gebruikt. Nederland is zich nog steeds niet genoeg bewust van de symbolische waarde die beelden kunnen hebben. Men moet visueel gaan denken Reagan die over het Rode Plein loopt zegt veel meer over zijn veranderde houding ten opzichte van de Sovjetunie, dan een droge verhandeling. Die visue le manier van denken mis ik overi gens niet alleen bij het Journaal, maar bij de hele Nederlandse tele visie".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17