'Parkeersituatie steeds nijpender' 'Door komst VW draait het hele dorp beter' uuarmond Verdwijning auto: diefstal of grap Bouw Adegeest-woningen mag doorgaan WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 11 VOORSCHOTEN - Een 26-jari- ge Hagenees en een 23-jarige Leidschendammer zouden gis termiddag om vijf uur een auto (type Fiat Ritmo) hebben gesto len in de Vlietwijk in Voorscho ten. De twee mannen, van wie er één handelaar is in sloopau to's, zeggen op last van de eige naar de auto te hebben meege nomen. Enkele agenten die om vijf uur in de Vlietwijk surveilleer den, zagen de acht jaar oude Fi at Ritmo op een zogenaamde auto-ambulance staan. Zij no teerden het kenteken van de ambulance, maar deden verder niets. Toen vijf minuten later de eigenaar van de auto aangifte deed van diefstal, waren de 'da ders' snel gevonden. Volgens de eigenaar van de Fiat Ritmo hadden de mannen geen toe stemming om de auto weg te slepen. De politie in Voorscho ten heeft beide mannen gear resteerd. Zij onderzoekt nog of het hier gaat om een uit de hand gelopen grap. Winkeliers Voorschoten klagen steen en been VOORSCHOTEN - Onder Voorschotense centrumwinkeliei;s heerst onvrede. Onvrede over de 'parkeersituatie' in hun centrum. De problemen zijn tweeledig. Aan de ene kant zouden er te weinig parkeerplaatsen zijn in en direct rond het centrum, mede door de vele woningbouw achter de Voorstraat. Aan de andere kant zouden teveel langparkeerders kostbare parkeerplaatsen bezet houden in het hart van het dorp. WASSENAAR - Een jaartje nadat ze in Wassenaar het ja-woord gaf, heeft zangeres! actrice! zakenvrouw Vanes sa een Wassenaarse villa gekocht. Volgens ingewijden betreft het een Dynasty-achtig Hollywood paleis met elf kamers, een immense eet-keuken, drie badkamers en een tuin van maar liefst 2900 m2'. Zulke huizen zouden er niet veel zijn in Nederland en de ster van weleer wil hier "heel oud worden" met haar man, de succesvolle zakenman Hans Breukhoven. Voordat volgende maand de verhuiswagens voor kunnen rij den, wordt momenteel flink gewerkt aan het witte droomhuis vol ronde plafonds en een mahoniehouten trap met houtsnijwerk in de vorm van rozen. Royid tuin en zwembad plantte Vanessa 135 snelgroeiende dennebomen. Voor de privacy. (foto Holvast) DEN HAAG/V OORSCHOTEN - De Christelij ke Woningbouwvereniging Voorschoten mag doorgaan met de bouw van dertig aanleunwo ningen bij het bejaardentehuis Adegeest aan de Oude Adegeesterlaan in Voorschoten. Een verzoek van een omwonende om de bouwver gunning te schorsen is vanmorgen door de waarnemend voorzitter van de Afdeling recht spraak van de Raad van State afgewezen. De aanleunwoningen verrijzen op zo'n twin tig meter afstand van het boerenbedrijf van de familie Rodenburg. Zij tekende bezwaar aan omdat er in de toekomst problemen worden verwacht. Stank, herrie, daarover komen klachten, zo vermoedt het gezin. En als gevolg daarvan zou de gemeente Voorschoten wel eens allerlei beperkingen aan de bedrijfsvoe ring op kunnen leggen. Bovendien tast de de woningen het open landschap Voor Rodenburg was dat de reden om be zwaar te maken. Tijdens de hoorzitting giste ren bij de Raad van State betoogde zijn raads man dat er betere plekken zijn voor de bouw van de aanleunwoningen. Hij noemde de hui dige tuin van Adegeest en een plek tegenover het bejaardentehuis. Een gemeentelijk woordvoerder wees deze plekken ter zitting direct van de hand. Als er op het terrein van Adegeest wordt gebouwd, ra ken veel bejaarden het zicht op het open land schap kwijt. Als er tegenover het tehuis wordt gebouwd, worden Adegeest en de woningen van elkaar gescheiden door de brede Bachlaan, aldus de gemeentelijke zegsman. Hij vond dat een bezwaar omdat het de bedoeling is dat de bewoners van de aanleunwoningen gebruik maken van de voorzieningen van Adegeest. Het probleem doet zich niet voor bij de veel smallere en rustigere Oude Adegeesterlaan. De vertegenwoordiger van de gemeente Voorschoten wees verder op het grote belang dat met de bouw van de aanleunwoningen is gemoeid. Van de zeshonderd urgente woning zoekenden in Voorschoten is eenvijfde be jaard. Bovendien is het de bedoeling dat de aanleunwoningen worden gebruikt voor de tij delijke huisvesting van de bewoners van Ade geest als dat wordt opgeknapt. Daarom kan de bouw geen vertraging ondervinden, meende hij. En klachten over de naastgelegen boerderij verwachtte hij niet. Volgens W. de Ru en W.A. van Dam van de winkeliersvereniging Cen trumwinkeliers kan het op ieder willekeurig moment van de week "heel moeilijk zijn een parkeer- plaatsje te vinden". De School straat en het Deltaplein bij de Ra bobank spannen wat dat betreft de kroon: "daar is weinig te merken de blauwe zone". De politie treedt veel te weinig op wanneer auto's hier langer dan anderhalf uur blijven staan, klagen de neringdoenden. Volgens de he ren druist dat vreselijk in tegen de aanbevelingen van het Centraal In stituut voor Midden en Kleinbe drijf. Dat CIMK pleitte in zijn cen trumrapport voor strenge controle op de 195 'blauwe parkeerplaat sen', maar volgens politie-com- mandant J. Remmelzwaal kost dat "erg veel mankracht". Officieel zijn Schoolstraat, Voor straat, Deltaplein, Treubplein en de twee parkeerterreinen naast Al- bert Heijn uitgeroepen tot blauwe zone. De winkeliers merken daar zó weinig van, dat het ene radicale actiescenario na het andere opbor relt. Een van de winkeliers liet zelfs stickers maken die amper van au toruiten kunnen worden afge haald. Tekst: 'Ik ben een langpar- keerder, ik neem uw plaats in'. De winkeliersvereniging dacht aan ge le en rode kaarten. Gele kaarten als waarschuwing, een rode kaart met de bedoeling het kenteken aan de politie door te geven. Onderzoek plan van de winkeliersvereniging vond weinig weerklank bij de poli tie. "We moesten wachten tot de politie een onderzoek heeft afge rond naar het parkeren in het cen trum", aldus voorzitter De Ru. In het onderzoek gaat het om twee dingen. Het parkeergedrag (hoe parkeert men?, wordt de parkeer- schijf gebruikt?) en de doorstro ming (zijn er veel langparkeerders? Tijdens de tellingen in mei, au gustus, september en december 1987, ontdekte de politie dat er "plenty vrije plaatsen zijn". Zo noemt Remmelzwaal dat althans. "Zelfs in de blauwe zone zijn legio vrije plekken, de Schoolstraat in cluis". Alleen op vrijdag zou de weekmarkt in de Voorstraat voor parkeerproblemen zorgen. Cy nisch genoeg was de positieve in druk aanleidig tot het onderzoek: bekeurde mensen lieten veront waardigd weten dat die blauwe zo ne nergens op sloeg. Er waren toch zeker parkeerplaatsen genoeg? "Probleem is dat al die autootjes blijkbaar vlak bij de winkeltjes moeten staan", zegt de comman dant. "De winkeliers kijken ook al leen maar naar de Schoolstraat en het Deltaplein, hét winkelhart". De politieman vindt dat een vreemde eis: ''Als ik in Leidschenhage ga winkelen, kan ik mijn auto ook niet altijd in de buurt kwijt". Hoewel de tellingen achter de rug zijn en de resultaten gebun deld, wil de commandant niet al te diep ingaan op de parkeerproble- matieken. Eerst moet het rapport nog worden gepresenteerd aan de burgemeester. Twee dingen wil hij Echtpaar Van Hulst van gelijknamige rederij over Warmond als recreatiegemeente "Warmond recreatiegemeente" staat er op de borden langs de toegangswegen tot het dorp waarin velen de "parel van Zuid- Holland" zien. Kan Warmond die zelfgekozen subtitel waarmaken of ligt er een identiteitscrisis op de loer? Sinds het recreatie-eiland Koudenhoorn 'af' is, is er onmiskenbaar sprake van nieuwe impulsen. Het verhaal dat Warmond zo fraai aan de Kagerplassen ligt, maar dat het onmogelijk is om zonder boot bij het water te komen, is daardoor achterhaald. Ook de wederopstanding van de plaatselijke WV heeft bijgedragen aan de opgaande lijn. Maar is dat voldoende? Verschillende Warmonders met recht van spreken beantwoorden deze en andere vragen in een korte serie artikelen. Het echtpaar Van der Hulst van de gelijknamige rederij bijt het spits af. "De tijd dat ik vond dat ze die borden beter konden afplakken met kranten, is voorbij", oordeelt mevrouw van der Hulst. recreatiegemeente WARMOND - "Es gibt scho ne Haüser an der Leede", ver taalt Henk van Hulst voor zijn Duitse passagiers een Nederlandse opmerking die boven alle twijfel verheven is. In deze tijd van'het jaar is de rondvaartboot voor de ene helft met Nederlanders en voor de andere helft met Duitsers gevuld. Onder die Nederlanders bevinden zich ook wel eens Warmonders. door Wim Koevoet "Er zijn er nog zat die nog nooit op de Kagerplassen zijn geweest, op de doorgaande route zie je ook niks van het water. Niet ie dereen trekt in vakantietijd naar het zuiden. Voor 17 gulden maak je bij ons dagtochten, ben je de hele dag op pad. Dat doet het openbaar vervoer ons niet na". In het voorseizoen zouden er zich "enkel buitenlanders" aan boord bevinden. Behalve onze oosterburen zijn er dan ook veel Fransen, Amerikanen en Engel sen die aan hun bezoek aan de Keukenhof een rondvaart kop pelen. De rederij maakt doorde weeks en zaterdags de "Meren - Molentocht". Zondags is er de rondvaart over de Kagerplassen en voor een dagtocht met be stemming Avifauna kan worden gereserveerd. De rederij Van Hulst is een echt familiebedrijf. "Henks opa is begonnen", vertelt Henks vrouw Elly. Het bedrijf is drie bo ten groot en wordt gecomple teerd door twee schippers in vas te dienst en nog enkele partti- Van der Hulst legt voor deze maandagse Meren-Molentocht om kwart over twee aan in de ge meentehaven van Warmond, bij de brug naar Koudenhoorn. Aan boord bevinden zich reeds in Noordwijk opgestapte passa giers. Samen met zijn vrouw helpt hij de nieuwkomers bij het aan boord gaan. Er is op de Prins Hendrik plaats voor 120 mensen. Maar op weg naar Kaageiland is het niet vol op de boot. 's Maan dags loopt het echter nooit zo storm en het is nog altijd veel drukker dan vroeger. Er zijn zelfs tijden geweest dat "een spe ciale boot voor Warmond niet eens rendabel was", vertelt mevrouw E. van Hulst. Het keerpunt, voorzover daar sprake van is, is in de ogen van Elly van Hulst de wederopstan ding van de VW. Daar is ze "lou ter positief' over. Volgens haar "draait nu niet alleen de rederij maar heel Warmond beter". Groot voordeel van de War- mondse VW is ook dat ze klein is. "Die grote kantoren hebben vakantiekrachten in dienst en als Warmonder kun je toch beter vertellen wat er in je eigen dorp mogelijk is. Iedereen kent ieder een en dat heeft zo zijn voorde- Henk en Elly van Hidst helpen hun passagiers aan boord. Op de achtergrond de befaamde brug naar recreatie- eiland Koudenhoorn. 'Het grote probleem van Warmond is en blijft dat er niet genoeg kan worden aangelegd'. len", zegt ze. De nadelen brengt ze zelf ter sprake, maar die doen voor dit verhaal niet terzake. Ze vindt dat Warmond zijn subtitel "nog niet kan waarma ken". "Er is wel op veel gebieden heel veel meer mogelijk. Door Koudenhoorn. Maar dat is pas de laatste jaren zo. Het grote pro bleem is en blijft dat er niet ge noeg kan worden aangelegd. Er is nu meer gelegenheid door Koudenhoorn, maar de midden stand kan er niet genoeg van meeprofiteren. Veel mensen wil len nu eenmaal alles voor de deur. De boot uit en boodschap pen doen. Zelf maak ik er geen punt van. Maar voor velen is de afstand aanlegplaats-winkels veel te groot. En dan die tijden. Niet langer dan een uur op som mige plekken. Heel dikwijls zie ik vijf uur later dezelfde boten liggen. Maar ja, de havenmeester doet dat werk parttime en kan niet alles nalopen". Van Hulst hekelt in dit verband ook de be paling dat boten die aanleggen bij het Zomergat daar 's nachts niet mogen blijven. De redersvrouw noemt ook het gebrek aan "kleine bootjesver- huur". Haar eigen rederij bestaat voor tweederde uit de rondvaart en voor eenderde uit verhuur. Waarom springt ze zelf niet in dat gat van de markt? "Een dergelij ke verhuur is echt gebaseerd op die zomermaanden en daarvan hebben we er in Nederland in het meest gunstige geval drie. De kosten wegen zodoende niet op tegen de baten. Wantje komt ook voor 'vragen te staan als: waar laatje die boten in de winter, wie loopt ze na? Ik vind niet dat als'je aan zoiets begint grove winst hoeft te maken, maar het moet wel rendabel zijn. De gemeente moet maar meehelpen. Mis schien datje het aloude idee van de witte fietsen er op los kunt la ten. Hoewel, de tijd is daar hele maal niet naar. Je krijgt de boten dan of kapot of helemaal niet te rug". Hotel Tijdens de pauze t op het terras van restaurant 't Kompas op Kaageiland laat Henk van der Hulst weten dat Warmond weer "aan een hotel toe is". Zijn vrouw twijfelt aan de haalbaarheid en snijdt het pro bleem aan van het korte seizoen dat soms nog letterlijk in het wa ter valt ook. Henk houdt vol: "Er zijn de laatste jaren meer buiten landers in Warmond en verder moet zo'n ondernemer er dan zelf maar voor zorgen dat het ho tel al in het voorjaar vol zit. Zelf rijd ik ook 10.000 kilometer. Alle reisbureaus ga ik af en tourope rators natuurlijk. Dat is nou mijn winterwerk dat verder bestaat uit het oplappen van de boten. Weet je wat ook een gat in de markt is? Jachten verhuren. Jachten voor zo'n zes, zeven mensen. Misschien dat ik er zelf nog eens inspring. Groot voor deel daarvan zou zijn dat ik 's winters mijn personeel in dienst kan houden". Volgens Van Hulst zijn de War- mondse gemeentebestuurders "bang" om van Warmond een echte recreatiegemeente te ma ken. Een begrip als 'grootscha ligheid' schrikt hen af. Het beleid is "tuttig". "En de middenstand heeft het zo nodig", weet hij. De reder vindt dat het in zijn eigen branche goed gaat. "Con currenten hebben we niet. Ieder een zit zo'n beetje in zijn eigen gemeente en de collegialiteit is groot. Leven en laten leven, is het motto. We verwijzen ook naar elkaar toe, zo ver gaat het". Mevrouw van Hulst: "Als ze me vragen om een boot voor 200 mensen, ben ik uitgepraat. Ik verwijs de klant dan door en hoop dan maar dat de collega's aan mij denken voor de kleinere gezelschappen". De rondvaart bevalt Van Hulst nog altijd, al beleeft hij "nog meer plezier" aan het opknappen van de boten in de maanden ja nuari en februari. Van juni tot medio september is hij zeven da gen per week in de weer. De re gelmaat van die winterse maan den, waarin hij ook geen last heeft van "nachtvrachtjes", be valt hem beter. In deze tijd van het jaar geldt "dat mijn klant mijn baas is". "Of er moet geen boot meer zijn, maar zelfs dan proberen we iets bij een andere rederij te regelen", zegt vrouw Elly. Eisen hoger Er is veel veranderd in de rede rijwereld. "De eisen zijn hoger. Vroeger namen de mensen alles zelf mee, nu willen ze bediend worden. Maar we doen ook niet moeilijk als iemand een boot voor een feest wil huren en zelf voor de drank wil zorgen om de kosten te drukken. Alles kan". Op het water zelf, is het ook niet meer zoals het was. Henk weet zeker dat het vroeger veel drukker was op de Kaag. Ook de mentaliteit is veranderd, oor deelt hij, met zijn hoofd knik kend naar jongelui die in een ra ceboot vreemde capriolen uitha len. "Vroeger kon je naast ie mand afmeren, tegenwoordig komen ze je met de pikhaak tege moet. Het gemoedelijke is hele maal weg. Vroeger zei ik dat die jongens van de politie te water zo'n mooi baantje hadden, nu vind ik het maar een gevaarlijke job". benadrukken. Een: 80 procent van de parkeerders gebruikt - tegen de regels in- geen parkeerschijf. Twee: onder de, gemiddeld, 50 langparkeerders in de blauwe zone zit veel winkel- en kantoorperso neel. Tijdens de tellingen kwamen agenten zó uit op een percentage van 50. Daar komt dan nog het le ger van vertegenwoordigers bij. Van Dam: "Die lui weten dat de po litie niet optreedt en laten hun wa gen gewoon staan". Middenstander Van Dam: heel moeilijk een parkeerplaatsje te vin den...' (archieffoto) Ook de gemeente slaat midden standers met dergelijke argumen ten om de oren. Van Dam en De Ru reageren wat moedeloos en schet sen hun probleemniet alle mensen die in het centrum werken, zijn lid van winkeliersvereniging of onder nemersclub. Dwingen is er niet bij en een voorzichtige opmerking kan tot conflicten leiden. En wat te doen met het personeel? Kunnen centrumwinkeliers dagelijks con troleren waar hun onderdanen de automobielen parkeren? Toch blijft de winkeliersvereni ging in vergaderingen en brieven hameren op discipline en interne controle. In haar laatste memo stond zelfs een onverbloemde aan val: 'We vroegen de politie om de genen onder u die herhaaldelijk hun auto laten staan, te bekeuren. Let er a.u.b. ook op waar uw perso neel parkeert'. Van Dam en De Ru hopen dat de gemeente snel de beloofde 40 par keerplaatsen achter Verhoog en het postkantoor aanlegt ("dat helpt allicht"). Ook voelen zij veel voor parkeermeters en een parkeer wachter. Volgens de politiecom- mandant is dat een dure zaak in het kleine centrum van Voorschoten en moeten de ondernemers eerst maar eens flink de hand in eigen boezem steken. Leidenaar overleden na ongeval ZOETERWOUDE/LEIDEN - Een 56-jarige Leidenaar is gisteren overleden aan verwondingen die hij 20 juli opliep bij een ongeval op het industrieterrein in Zoeterwou- de. Op 20 juli, tussen half vier en vier uur 's middags, wilde de Leidenaar samen met een collega een antenne rechtleggen op het dak van het Zoeterwoudse bedrijf waarvoor hij werkte. Omdat er geen lange lad der beschikbaar was, werd een hef truck gebruikt. De 56-jarige Leide naar stond boven op de vork van de heftruck en is eraf gevallen. Hij liep daarbij zeer ernstige hoofdwonden op en is meteen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. Daar is hij gisteren overleden. Botsing VOORSCHOTEN - Twee auto's zijn gistermiddag om twee uur op elkaar gebotst op de kruising Ko ningin Julianalaan/Wijngaarden- laan in Voorschoten. De botsing gebeurde, toen beide auto's, rijdend achter elkaar in de zelfde richting, het stoplicht op de kruising naderden. De voorste auto die bestuurd werd door een 32-jari- ge man uit Hazerswoude stopte voor het rode licht. De achterste auto die werd bestuurd door een 40-jarige vrouw uit Leiden stopte te laat en botste tegen de stilstaan de auto. De passagier van de ach terste auto viel naar voren tegen de voorruit. Zij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. Materiele schade was er niet. Dl 'REACH' VAN UW ADVERTENTIE IS VE E L E™5fh4te re9io ZH Sw KOMBINATIE^'eft pakweg 260.000 lezors in 34 p„„,,n. Bovendien kennen wi| o n,e, ons zee, gev.neerd, pakket mogelijkheden helpen de juiste taktiek te kiezen. Want ook de krant heeft tussen voor- en achterpagina zijn gevoelige plekken. Laat u eens uitgebreid (vrijblijvend voorlichten over "de beste keuze voor uw bedrijf. Bel voor informatie het Leidsch Dagblad 071-161400 of Alphens Dagblad 01720-93961. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11