Praag hervormt onder de doem van zijn verleden Elektronische vlooienbestrijder gevaarlijk Enkele merken olijfolie minder schoon dan nodig CONSUMENT DE GROENTEMAN De renovatie van het poKtieke bouwwerk Klappertjes gevaarlijk Saucijzebroodje is maar een vette hap 2 AUGUSTUS 1988 Ooit erbij stil gestaan dat prachtig geelgroene ogenmeloenen in een Hollandse kas opgroeien? Vooral in de maand augustus worden de meeste meloenen geoogst en op de markt gebracht. Een meloen is familie van de komkommerachtigen zoals de pompoen, augurk en komkommer. Dit is vooral te zien aan de grote bladeren en de vorm van de klimmende plant waar de meloen aan groeit. Het is nauwelijks te geloven, maar officieel behoren meloenen tot de groenten. Ze vallen echter onder het fruit omdat ze in de meeste gevallen als consumptiefruit een bestemming vinden. In de meloenfamilie bestaat een verwarrend aantal rassen en variëteiten. Dit komt omdat het onderling kruisen heel makkelijk gaat. De meest grove en makkelijke indeling is die in suiker- en watermeloen. In Nederland vindt alleen de teelt van suikermeloenen plaats. Watermeloen wordt vooral in landen met een warmer klimaat gegeten. Per jaar verhandelen de veilingen zo'n 3 miljoen meloenen. De consument eet suikermeloen vooral om de lekkere smaak en het zalige aroma. Het belangrijkste type suikermeloen is de ogenmeloen. De naam is afkomstig van de Israëlische kibboetz 'Ogen' waar de meloen voor het eerst is geteeld. Het is een kleinere bolvormige meloen met een geelgroene kleur en een gladde schil. Over de lengte van de meloen lopen regelmatige ondiepe lijnen. Het vruchtvlees is lichtgroen en erg sappig. Van juni tot oktober is de Nederlandse ogenmeloen te koop. Meloenen van de beste kwaliteit, klasse 1, zijn te herkennen aan een oranje stickertje met het Hollandmeisje merk, geplakt op elke meloen. Slechts 10% van de Nederlandse meloenen wordt geëxporteerd naar Duitsland en Engeland. De overige 90% eten we zelf op omdat ze zo lekker en populair zijn. Dat laatste is te zien aan het toenemende consumptiecijfer. Vorig jaar aten we gemiddeld 2,27 kilo meloen per persoon per jaar. Dit is een forse toename ten opzichte van 1983 toen de gemiddelde consumptie 1,80 kilo per persoon was. Ogenmeloenen blijven een paar dagen goed op een koele plaats. Nog niet rijpe meloenen moeten een paar dagen op kamertemperatuur narijpen. Vervolgens kunnen ze op allerlei de disgenoten worden voorgezet, zowel hartig als zoet. Traditioneel is de combinatie meloen met rauwe ham. Maar ook met kip, garnalen, zoet-zuur varkensvlees gaat de meloen er altijd in. Ook traditioneel, en niet te versmaden is meloen met ijs, ander fruit of alcoholische drankjes als port, sherry of countreau. In onderstaand recept staat hoe meloen zich met kip en sinaasappel laat vullen. GEVULDE MELOEN MET KIP EN SINAASAPPEL Nodig: 200 g kipfilet, zout, peper, gemberpoeder, boter of margarine, 1 ogenmeloen, 2 sinaasappels, droge sherry, 3 el mayonaise, 3 el zure room, gemberpoeder. Verhit de boter en bak de kip hierin gaar en bruin. Laat de kip afkoelen en snijd deze in blokjes. Snijd het kapje van de meloen en verwijder de pitten en het zachte gedeelte. Schep het vruchtvlees eruit met een boterballetjesschep. Druppel in de meloen wat sherry. Snijd de sinaasappels in stukjes, verwijder het wit. Maak een sausje van de mayonaise, zure room, sherry en gemberpoeder. Vermeng de kip, meloen en sinaasappel luchtig met de saus en vul met dit mengsel de uitgeholde ogenmeloen. Zet het kapje er weer op en dien dit voorgerecht licht gekoeld op. Tip: deze meloen doet het ook heel goed als onderdeel van een koud buffet. Elektronische vlooienbestrijders, appa raatjes die aan de halsband van een huisdier worden bevestigd en een ultrasoon signaal uitzenden dat vlooien moet verlammen, zijn gevaarlijk. Op zijn best werken ze niet en op zijn slechtst betekenen ze voor het huisdier gehoorschade of dood door verstikking. Dit schrijft de Consumentenbond naar aanlei ding van een onderzoek van dit soort appa raten. Vooral de vlooienbestrijders 'Bio-Protec- tor' en 'Flea Tick Collar' worden door de consumentenorganisatie ernstig ontraden. De bond heeft de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde inge schakeld. Verder heeft de bond het Vendex- concern, de Kijkshopketen en de importeur van 'Bio-Protector' gevraagd de apparaten uit de handel te nemen en de kopers hun geld terug te geven. Bovendien blijken de vlooien, tegen welke beesten deze elektro- Van de 'Bio-Protector' testte de Consu mentenbond er negen uit. Vijf bleken geen enkel geluid te produceren. De overige wel. Het hoogfrequente signaal kan evenwel tot gehoorschade bij het huisdier leiden als dit dagen achtereen vlak bij de oren wordt ge produceerd. Bovendien wees een onder zoek in een kennel en in een bak met vlooi en uit dat de beesten niet door het geluids signaal worden verlamd, zoals de fabrikant beweert. De 'Flea Tick Collar' had ook geen en kel effect op de vlooien. Het onderzoek werd bovendien op verzoek van de kennel houder vroegtijdig beëindigd want tijdens de proef bleek, door de constructie van de halsband, verstikkingsgevaar voor het huis dier te ontstaan. 1968. Russische tanks vallen Praag binnen en daarmee komt een einde aan de Praagse Lente. Na de 'terugflui ting' van de Sovjetunie werd de Tsjechische politiek vooral gekenmerkt door stagnatie- het bestrijden van elke vorm van hervorming. (archieffoto) voor de ongeveer 70 ondernemin gen die nu aan het 'prestavba-expe- riment meedoen' en grotere zelf standigheid hebben gekregen. Dr. Miroslav Spacek, docent aan het Instituut voor marxisme-leni- nisme, de "universiteit' van de par tij, vertaalt de angst van de anti- hervormers voor hervormingen: "We zijn aarzelend en twijfelend het prestavba-pad ingeslagen. We kenden immers het verloop van het, laat ik het zo zeggen, niet erg geslaagde experiment van 1968. Zeker, er zijn overeenkomsten met de hervormingen uit die tijd. Maar die zijn slechts relatief'. Niet opgewassen "Destijds was er een zwak en ge-, desoriënteerd politiek leiderschap, dat niet opgewassen bleek tegen krachten die de partij eenvoudig uit het machtscentrum weg wilden drukken. Nu staat voorop, dat de partij niet alleen leiding dient te ge ven aan de hervormingen, maar daar tevens versterkt uit tevoor schijn moet komen". Een andere dienaar van de partij, Svatopluk Snutny, economisch co lumnist van partijdagblad Rude Pravo, ziet de vergelijking met de hervormingen van Dubcek, twin tig jaar geleden, totaal mank gaan. "In 1968", doceert hij, "hadden de gebeurtenissen een andere rich ting dan nu. De economie werd naar de achtergrond gedrongen ten gunste van politiek avonturisme". En hij voegt er in ëén adem aan toe: "Het gaat er niet alleen om wat je wilt bereiken, maar of je dat samen met de werkende mensen doet". Schaarste Die weet de partij echter allang niet meer te bereiken, misschien wel mede door historische analy ses die kameraden als Spacek en Snutny weten te produceren. De opgetogen produktiecijfers en het pochen op verworvenheden als gratis onderwijs en gezondheids zorg, om maar een paar voorbeel den uit het rijke arsenaal van Snut ny te noemen, staart haaks op de dagelijkse realiteit van de doorsnee consument. De prijzen (van kwalitatief vaak ondermaatse artikelen) mogen laag zijn, de lonen zijn dat ook. Wie iets wil kopen dat uitstijgt boven het niveau van brood, melk, boter of bier moet niet alleen diep in de beurs tasten, maar daar ook ener- gieverslindende speurtochten voor over hebben. De verblindende eta lages van Praag verhullen dat wat probleem nummer één is voor de Tsjechische consument: schaarste. Levensbehoeften Een Tsjechische vriendin, moe* der van twee kinderen: "Van het gemiddelde loon, 3.000 kronen (1 kroon is volgens de officiële koers rond 22 cent), is niet rond te ko men. Als ik er mijn vaste lasten, huur etc. van af trek, blijft er net voldoende over voor eerste levens behoeften. Een huishouden dat meer wil dan brood alleen, moet in elk geval twee kostwinners hebben en toch voldoende tijd overhouden om de winkels af te lopen. Ik hoef je vast niet te vertellen dat vooral vrouwen daarvan de dupe zijn". Noodklok Geen wonder dat Spacek klaagt over het gebrek aan vertrouwen en enthousiasme onder de bevolking. Men gelooft het wel. Snutny's ar beidersklasse heeft nog maar één devies: aan mijn lijf geen polonai se. Maar die zal er toch komen. Eco nomen van naam en erkende insti tuten luiden onvermoeid de nood klok: de industrie moet gemoder niseerd, de produkten kwalitatief verbeterd op straffe van een echte crisis. Dat lukt niet met de halve maatregelen van nu. Als Gorbatsjov er niet was ge weest, hadden Jakes en de zijnen nog jaren kunnen teren op produk tiecijfers van waren die bij gebrek aan beter hun weg toch wel zouden vinden op de binnen- en buiten landse markten. Tachtig procent van de Tsjechische handel wordt immers met de socialistische broe derlanden bedreven. Nu daar on der perestrojka-vaandel de harde wet van vraag en aanbod zijn plaats langzaam maar zeker opeist, lijkt de 'voorzichtige benadering' van Praag weinig meer dan uitstel van executie voor een verkalkt leider schap. Geen afstel. Bij een steekproef naar de aanwezigheid van kankerverwekkende stoffen in olijfolie zijn onderzoekers van de Consumentenbond gestuit op enkele merken waarin het schadelijke perchloor-ethyleen (per) is aangetroffen. Een oplosmiddel dat ook bij stomerijen wel bekend is. Het middel wordt gerekend tot de mogelijk kankerverwekkende stoffen. Samenstelling Nicole Lucas De hoeveelheid per die in de olijfoliën is aangetroffen is volgens de rijkskeuringsdiensten van Wa ren niet verontrustend, omdat ze tussen de 0,1 en 1 miligram per kilo ligt. Olijfolie wordt bovendien in Nederland niet op grote schaal ge bruikt. De Consumentenbond is echter van mening dat de aanwe zigheid van 'per' in de olijfolie on nodig is. In voedsel horen geen kankerverwerkende stoffen te zit ten, hoe gering ook. "Dus moet dit ook niet getolereerd worden", al dus onderzoeker Louis van Nieuw- land van de Consumentenbond. Bij een vergelijkend warenon derzoek, waarvan de resultaten te rug te vinden zijn in het augustus nummer van de Consumentengids, stuitte de bond op drie merken olijfolie waar de per inzit. In twee van de drie onderzochte verpak kingen van het Spaanse Carbonell, in de twee onderzochte verpakkin gen van het Franse Puget en in een van de twee onderzochte flessen van het Italiaanse Ybarra. Hoe komt 'per' in een natuurpro- dukt als olijfolie? Onderzoeker Louis van Nieuwland: "Er zijn drie geopperde mogelijkheden. Per is een organisch oplosmiddel. Een van de lezingen is dat het gebruikt wordt om de koek, die na het per sen van de olijven overblijft, nog een keer te behandelen, zodat daar nog extra olie uit gewonnen kan worden. Dat is normaal gesproken geen probleem en het gebeurt ook op grote schaal, maar dan wordt de olie daarna meestal geraffineerd. Op die manier verdwijnt die 'per' wel. Overigens, in plaats van 'per' zou men ook 'tri' (trichoor-ethy- leen) kunnen gebruiken, wat vol gens de huidige stand van kennis veel onschuldiger is". "Een tweede mogelijkheid is dat 'per' gebruikt wordt bij het nemen van monsters om het oliegehalte van de olijven te testen. De dan ver kregen olie zou daarna bij de pro- duktie gevoegd worden. Maar de derde optie is de meest aannemelij ke. Per wordt volgens die lezing ge bruikt voor het schoonmaken van de filterdoeken. Gebeurt dat te slordig, dan komt de per dus in een deel van de produktie terecht". Als de hoeveelheid nu zo gering is, en het gebruik van olijfolie zo beperkt, dat er nauwelijks schade van verwacht kan worden, waarom dan toch min of meer het advies om zeker deze drie merken olijfolie Carbonell, Puget en Ybarra, te ver mijden? Van Nieuwland: "Bij olijf olie gaat het om een relatief duur produkt. Veel duurder dan zonne bloemolie, bijvoorbeeld. De consu ment verwacht dan ook een kwali tatief goed natuurprodukt. Als het dan gaat om een stof die er hele maal niet in hoeft te zitten, mag het er ook niet inzitten. sBij een zorg vuldige produktiewijze komt het niet voor. Als de consument laat zien dat ze de genoemde merken links laat liggen, is er kans dat die bedrijven alsnog serieus werk ma ken van een correcte produktie". Enkele jaren geleden kwam de Spaanse olijfolie ook al op de voor pagina's van de kranten terecht, toen men in Spanje een industriële olie met enkele kunstgrepen om liet werken tot olijfolie. Die olie bleek echter niet geschikt voor menselijk consumptie. Er vielen doden en velen liepen blijvende schade op. Voorzichtig omgaan met vuurwerk blijftnoodzakelijkzo blijkt uit het jaarverslag van de Rijkskeringsdienst van Waren. (foto anp» Klappertjes en schertsvuurwerk zijn nog steeds niet in alle gevallen veilig. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Rijkskeuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem, die vorig jaar 212 monsters vuur werk uit heel Nederland heeft on derzocht. Daarvan weken er 28 af van de wettelijke normen. Dat leid- Saucijzebroodjes bestaan gemiddeld voor een kwart uit vet. Dat blijkt uit een test van de Consu mentenbond. Deze harti ge snack, één van de favo riete consumpties in sta tionsrestauraties, is niet zo onschuldig als hij eruit ziet. Niet alleen het ge hakt, ook het bladerdeeg eromheen bevat flink wat vet. De Consumentenbond kocht diverse broodjes bij supermarkten, snack bars, croissanteries en restaurants. Die van de croissanteries bleken iets vetter dan de exemplaren van de restaurarits en de snackbars. Veel scheelde het overigens niet, want het gemiddelde vetper centage was bij de crois santeries 27 procent én bij de snackbars en res taurants 25 procent. De saucijzebroodjes uit de supermarkt zijn over. het algemeen minder vet en bovendien goedkoper. Ze zijn te koop uit de diepvries en in zogeheten gasverpaking. De brood jes zitten dan verpakt in plastic, maar niet va cuüm. Wel is de zuurstof vervangen door stikstof of koolzuur, zodat een on schadelijk gas ontstaat waarin de broodjes lang bewaard kunnen blijven. Voorwaarde is wel, dat het plastic niet is bescha digd. de tot 22 bekeuringen, terwijl in vier gevallen werd volstaan met een schriftelijke waarschuwing. Onder meer werden klappertjes onderzocht waarvan bekend was dat ze voortijdig tot ontploffing konden komen. De afgelopen jaren waren er verscheidene klachten over ingediend, omdat ze bij kinde ren in de broekzak waren ontploft met als gevolg lelijke brandwon den. Nu werd vastgesteld dat ze niet voldeden aan de eisen die wor den gesteld in het nieuwe Speel- goedbesluit, zodat tot het opmaken van proces-verbaal en inbeslagna me kon worden overgegaan. Besloten is landelijk op te treden tegen schertsvuurwerk dat niet voorkomt op de Lijst van Vuurwer ken. Dat geldt onder meer voor de zogenaamde 'knalpitten voor een sigaret'. Er was een klacht binnen gekomen van iemand die bij het ontploffen van een sigaret een stukje vuurwerk in zijn oog had ge kregen. PRAAG Praag kruipt langzaam maar zeker uit de stei gers. De renovatie van de binnenstad vordert gestaag. Sta re Mesto, de Oude Stad, heeft de opknapbeurt na zo'n twin- Tsjechische gesprekspartners tij dens een week Praag trekken met enige gretigheid de parallel tussen de hoofdstedelijke renovatie en de economische hervormingen waar toe partij en regering zich na lang aarzelen hebben bekeerd. De opti- ber een einde is gekomen aan een periode waarin alleen al het woord perestrojka uit den boze was, van wege de herinneringen aan de Dubcek-periode van hervormin gen in 1968. Er is een voorzichtig misten begin gemaakt met economische waait", aldus den dat zonder een Gorbatsjov in het Kremlin in Tsjechoslowakije alles bij het oude zou blijven. "We blijven aan de hand van Moskou lo pen. Alleen hebben we het geluk dat daar nu een andere wind aanpak', die instorting van het poli tieke bouwwerk moet voorkomen en gestadige modernisering dient te garanderen. De pessimisten voorspellen met verwijzing de 'voorzichtige hervormingen, die de Tsjechische industrie, voor de Tweede Wereld oorlog het paradepaard van Mid den-Europa, uit een diep dal moe ten halen. I Zowel partij als regering (en door Hans Geleijnse Perestrojka Voor beide meningen valt wel iets te zeggen. Zeker is, dat met het aantreden van de nieuwe partijlei der Milos Jakes vorig jaar decem- len tussen beide nog miniemer dan elders in Oost-Europa) zijn belast het ingezette personeel en het be- Tsjecho-Slowakije zijn de verschil- schikbare gereedschap, dat als er al wordt gewerkt, de steigers nooit, zullen verdwijnen, omdat anders met het verleden. Dègenen die i de muren alsnog omvallen. de hand aan de perestrojka-ploeg I moeten slaan, hebben na 1968 elke hervorming bestreden. Daarop slaat de opmerking van de pessi misten, dat je met personeel dat eerder heeft gefaald, geen projekten kunt opzetten. Souffleur De genëratie-Jakes is 'hervor mer' tegen wil en dank. Jongere partijgenoten zeggen Een blik vanaf de c I de Moldau op de burcht van Praag, het eeuwenoude regeringscentrum Hradcany. tig jaar ploeteren goeddeels achter de rug. De bewonderen de Ah's en Oh's van opgetogen toeristen en het geklik van camera's echoën tussen de fraai gerestaureerde gevels van straatjes en pleinen. antwoorden: "Goed, als jullie je rustig houden", zegt een cynische westerse diplomaat met de nodige Tsjechische ervaring. "Iedere ondoordachte stap zou ons in grote moeilijkheden bren gen", zegt Miroslav Pavel, de nieu we regeringswoordvoerder. Pavel, een voormalig journalist, behoort tot de 'nieuwlichters', de mensen die besmet door het glasnost-virus de problemen niet alleen aan 'wes terse desinformatie' toeschrijven, zoals de oudere lichting partij bu reaucraten gewoon was. Trauma Voorzichtigheid is troef. Pavel doelt op het trauma van de huidige generatie Tsjechische leiders: de Praagse Lente van 1968. Prestavba, het Tsjechische equivalent van pe restrojka, kwam hier pas in de mo de anderhalfjaar nadat Gorbatsjow de wereld had overdonderd met dit begrip. De Tsjechische partij-elite is door '68 en de jaren erna meer dan die van de andere Comecon- landen gecompromitteerd door de periode-Breznjev, die in de Sovjet- geschiedschrijving is bijgezet als 'de jaren van stagnatie'. De grote angst van de partijtop is, dat de zelfs de geringste prestav- ba-aanslag op de status quo tussen volk en leiding, tot gevolg zal heb ben dat intellectuele critici en 'ar beidersklasse' elkaar zullen vin den. Want hoewel de Tsjechoslo- waakse economische hervormin gen om het mild te zeggen 'zeer ge matigd' zijn, brengen ze voor velen al vergaande veranderingen. Prestatie Bijvoorbeeld in het loodzware ambtelijk apparaat, waar 30 pro cent van de mensen zijn baan zal kwijtraken. Of in de bedrijven, waar weliswaar nog geen loon naar prestatie zal worden betaald, maar de maandelijkse premies die het la ge basissalaris moeten opschroe ven, op basis van de winstcijfers zullen worden uitgekeerd. Alles met mate, want alleen geldend partijlid, huidige tempo van verandering veel te langzaam is. En schamper: "Waarom denk je dat bij ons de par tijtop pas weer bijeenkomt na de conferentie van de Russische com munisten over hun perestrojka?" Maar het wachten op souffleurs in het Kremlin is zeker niet de eni ge reden voor de voorzichtigheid die in de Praagse partij centrale aan de dag wordt gelegd. Jakes en de zijnen beseffen maar al te goed dat zelfs de kleinste verandering een barst veroorzaakt in de breekbare status quo die de afgelopen twintig, jaar is gegroeid tussen regeerders en onderdanen. "Er geldt hier tussen top en basis een stilzwijgende afspraak. Het volk zegt: bemoei je niet te veel met ons, maar geef ons een Skoda en een buitenhuisje. De regeerders

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 6